Indonesië wil af van bezoek van minister Van der Stoel eoeo dichtbij RUSTIG Verkuyl: 'Klacht Indonesische ambassadeur gerechtvaardigd' ïamsteraars doorstroming Incident bij ambassade wordt opgeblazen het weer Depressiestroom weerrapporten 'n langharige agent mag best OOKIN trouw huwelijk boekowski opgedeeld -JSfij YOGA SCHOOL p in c /toUW/KWARTET WOENSDAG 9 JANDAIKI 1974 BINNENLAKD/COMMENTAAR T5/K7 Commentaar typering waarmee minister Lub- enkele weken geleden het gedrag Nederlandse hamsteraars veroor- elde: 'Ikke, ikke, en de rest kan leken', is helaas niet alleen op Ne- rlandse enkelingen van toepassing, lar ook op hele naties. Want wat hamsteraars in het klein uitspook- i, doen Frankrijk en Engeland op ogenblik in het groot. Buiten elk ternationaal overleg om hebben deze iden afgezanten naar Saoedi-Arabië jurd om te probeeren, voor zich- een zo groot mogelijke portie van aldaar aanwezige olie in de wacht slepen. i Fransen hebben de buit het eerst pnen weten te halen. Ze hebben de gering van koning Feisal zo ver ge legen, dat deze hun, voor een perio- ■p van twintig jaar, de levering wil Iranderen van ruim een kwart van At Frankrijk nu jaarlijks aan ruwe verbruikt. In ruil daarvoor zal Stankrijk zorgen voor een verruiming in het Saoedi-Arabische vermogen p mensen en hun bezittingen te ver- jetigen: het zal, met andere woorden, "ining Feisal Mirages en ander oor- ;stuig verstrekken. s indruk dringt zich op. dat de rege- ig-Pompidou bereid is om voor olie 'er lijken te gaan, of, wat vanuit het richtspunt van de eventuele slacht- fers op hetzelfde neerkomt, anderen 'er lijken te gaan, of ,wat vanuit het erende nieuwjaarspreek, die hij vori- week voor het corps diplomatique stak, heeft Pompidou de hoop uitge- roken, dat in deze wereld 'de wijs- id het zal winnen van het geweld', ij hebben er niet de minste behoefte n, de Franse president voor huiche- ar uit te maken, maar als iemand de Weiding daartoe niet zou kunnen jeerstaan, zouden we dat niet geheel ^begrijpelijk vinden, tfcor in Saoedi-Arabië te gaan ham eren, hebben Frankrijk en Engeland uitvoering in gevaar gebracht van verstandig plan, dat vorige maand tor de Amerikaanse minister Kissin- |r is geopperd. Hij bepleitte een bij enkomst van de voornaamste oliepro- cerende en -consumerende landen,. iarop gestreefd zou moeten worden lar vaste, voor een lange termijn gel ige afspraken over de olieprijzen en tnverwante onderwerpen. De uitnodi- ingen voor deze conferentie zouden ïzer dagen worden verstuurd. Het is iest, dat Frankrijk en Engeland door in nationalistisch gedrag de positie m de olieconsumenten bij dit overleg ig zwakker hebben gemaakt dan ze was. jet ziet er naar uit dat straks de Ho- Raad als hoogste aardse rechter in 3is land zal moeten uitmaken of een ^meente de huurwet kan en mag ge- uiken om de huurder van een wo- ngwetwoning te dwingen te verhui- n naar een duurdere woning als zijn komen boven een bepaalde norm ;t. In een geschil tussen een inwoner n Vinkeveen en de gemeente Vinke en heeft de Utrechtse rechtbank een rder over de zaak gedane uitspraak n de Utrechtse kantonrechter ver- etigd en de gemeente dat recht in- rdaad toegekend. Ie zaak is principieel genoeg om oor te gaan tot de Hoge Raad, maar it ons betreft: wij kunnen ons nu al orstellen dat die uitspraak onbevre- gend zal zijn, hoe hij ook uitvalt, rijgt de huurder gelijk dan is er in ps land nauwelijks enig middel om jet euvel weg te nemen van mensen, e op een bepaald ogenblik in een jior de overheid gesubsidieerde (en lardoor goedlope) woning zijn gaan bnen en daarin blijven wonen, ook b zij tot een grotere welstand raken I die bijdrage in hun woonkosten al ng niet meer nodig hebben, rijgt echter aan de andere kant de meente het gelijk aan haar kant, in is voor de overheid de mogelijk- 5id geschapen mensen te dwingen te frhuizen ter voorkoming van een on- illijke situatie. Dat is gezien van die Ibillijke situatie uit misschien nuttig, iaar verhuisdwang op last van de verheid is hoe de motivering ook idt altijd een vervelende zaak. et is heel goed denkbaar dat iemand lerlei strikt persoonlijke redenen ïeft om te blijven wonen op de plek aar hij woont, en het js heel goed >or te stellen dat iemand het als een tverdragelijkeingreep in zijn per- onlijk leven (over de inrichting iarvan hij zeker op dit punt aan emand verantwoording schuldig is) vaart, als hij van een of andere 'erheidsinstantie een lastgeving ijgt, te verhuizen naar dat of dat Ires. e enige mogelijkheid om aan dat di- mma te ontkomen lijkt ons nog :eds de invoering van een woonbe- iting de koppeling van een soort irsonele belasting aan het inkomen o de bewoner. Dan kan ieder blij- n wonen op de plaats die hem of ar het beste uitkomt, zonder aan e dan ook daarover verantwoording rschuldigd te zijn en zonder ook dat mand zich bezwaard hoeft te voelen, ndat hij of zij met een zo hoog in- «nen zich jaar aan jaar een bijdrage n het rijk in zijn woonkosten laat nleunen. 6t blijft een intrigerende vraag waar- n ee.i dergelijke regeling niet of zo aeizaam tot stand komt. Van een medewerker DEIN HAlAjG In Indonesië wint meer en meer de mening veld, dat de Indonesische ambassadeur in Nederland, generaal Alamsjah, de incidenten die er tijdens demonstraties van Zuidmolukkers op 27 december vorig jaar zijn voorgevallen, opzettelijk opblaast. De wijze waarop hij dat doet, name lijk door middel van een interview in een periodiek die door het door de Indonesische regering volledig gecon troleerde Indonesische persbureau An- tara wordt uitgegeven, wijst er boven dien volgens politieke kringen in Dja karta op, dat daarover voorafgaand overleg met de Indonesische regering is gevoerd. De conclusie is dan ook, dat de Indo nesische regering een reden zoekt om bijvoorbeeld het voorgenomen bezoek van minister Van der Stoel aan Indo nesië voorlopig als ongewenst te be schouwen en wellicht helemaal af te zeggen. Dat bezoek heeft immers als doel de bespreking van het lot van de Indonesische politieke gevangenen, die nu al meer dan zeven jaar zonder vorm van proces in gevangenissen en kampen worden gehouden. De regering van president Soeharto heeft deze kwestie altijd als een inter ne Indonesische aangelegenheid be schouwd en iedere»diplomatieke in menging van buiten als ongewenst af kunnen wijzen. Na het optreden van het kabinet-Den Uyl ging dat niet meer zo gemakkelijk. Het secretariaat van de IGGI de groep van landen die Indonesië sinds 1967 jaarlijks gro te financiële hulp verleent is in handen van het Nederlandse ministe rie van buitenlandse zaken. Boven dien is de Nederlandse minister van ontwikkelingssamenwerking ambtshal ve tevens voorzitter van de IGGI-bij eenkomsten. PRONK Uit de memorie van toelichting op de begroting van minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking hebben de Indonesische autoriteiten echter kunnen opmaken, dat de hantering van de elementaire mensenrechten door een regering van een ontwikke lingsland, een belangrijk criterium vormt voor. het al dan niet toekennen Generaal Alamsjah, Indonesisch ambassadeur in Nederland van Nederlandse ontwikkelingshulp. Ten overvloede heeft minister Pronk dit ook nog eens uiteengezet aan de speciale waarnemer, die president Soeharto naar Nederland heeft ge stuurd in de persoon van de chef van het Indonesische bureau voor veilig heid, generaal Soemitro. Tijdens het bezoek dat minister Pronk in november aan Indonesië bracht als voorzitter van de IGGI, heeft hij bereikt dat de kwestie van de Indonesische politieke gevangenen 'het speciale onderwerp van gesprek tussen minister Van der Stoel en de Indonesische regering zou zijn als de ze begin 1974 een bezoek aan Indone sië zal brengen. De Indonesische rege ring heeft zich nadien echter gereali seerd dat die afspraak in feite een er kenning inhoudt, dat Indonesië zich ten opzichte van de politieke gevange nen niet heeft gehouden aan de door de VN vastgestelde elementaire men senrechten. GEEN ZIN De Indonesische regering heeft geen zin in een gesprek met minister Van der Stoel, dat impliciet tot een ver oordeling van het gevoerde beleid ten aanzien van de politieke gevangenen leidt. Eén van de weinige manieren om aan dat gesprek te ontkomen, is het bezoek van minister Van der Stoel op dit moment als ongewenst te beschouwen als gevolg van gerezen di plomatieke moeilijkheden. In Djakar ta wordt de ongebruikelijke wijze waarop ambassadeur Alamsjah zich heeft geuit, als het voorspel daartoe gezien. Uw commentaar onder de titel 'Am- Prof dr. J. Verkuyl schrijft ons: bassadeur' in uw blad van 4 januari heeft mij in hoge mate geërgerd. Dat de ambassadeur van Indonesië en het ambassadepersoneel diep beledigd zijn door de manier waarop de demonstra tie voor de ambassade in de dagen voor het kerstfeest werd georgani seerd en uitgevoerd en mogelijk ge maakt, begrijp ik ten volle. Ik vond dat er geen reden is op die verontwaardiging op de hooghartige, kille en onverschillige manier te rea geren als in uw commentaar geschiedt. Ambassadeurs vertegenwoordigen hun staat in een andere staat op basis van daartoe gesloten overeenkomsten. Dat betekent, dat een staat, die een am bassadeur in zijn midden ontvangt drieërlei taak heeft. In de eerste plaats om in trouw aan het gegeven woord de overeenkomsten met de staat, die de ambassadeur ver tegenwoordigt, na te komen. In de tweede plaats om in eerlijke, open diplomatie, die gedragen wordt door een zedelijke overtuiging, met de ambassadeur om te gaan. In de derde plaats om de ambassadeur, zijn familie, zijn. woning en zijn Ambassade in trouw aan het gegeven woord te beschermen, zodat zij niet bedreigd worden door gewelddadighe den van welke kant ook en van welke aard ook. Ambassadeurs en ambassades kunnen zichzelf niet beschermen. Van alles wat in volkenrechterlijke verhoudin gen verachtelijk is heb ik altijd het meest verachtelijke gevonden het aan vallen van weerloze Ambassades, van welk land ook. In de ongelukkige laatste fase van het regiem Soekarno heb ik in Djakarta vaak meegemaakt de georganiseerde belediging van sommige westerse lan den (o.a. Nederland en Engeland) door gewelddadige demonstraties rond om bepaalde ambassadeurs. Ik heb dat altijd een diep beschamende erva ring gevonden. Ook in Nederland heb ik het bescha mend gevonden zoals soms ambassade- Prof. dr. J. Verkuyl personeel van de Mexicaanse, Ameri kaanse, Russische ambassades werden lastig gevallen. Wat laf en verachte lijk! Ik vind, dat de klacht van de Indone sische ambassadeur over de gebeurte nissen op 27 december vlak voor de viering van het kerstfeest bij de Indo nesische ambassadeur in de Tobias Asserlaan in Den Haag gerechtvaar digd was. Het ging daar niet om een waardige, vreedzame demonstratie en 'vrijheid van meningsuiting'. Die de monstratie ging gepaard met het wer pen van Molotowcocktails. Ze ging gepaard met grove beledigingen in symbolische vorm en in de vorm van fysieke bedreigingen. Ik dacht, dat het de roeping van chris telijke journalistiek is het ethos in volkenrechterlijke verhoudingen te sterken in plaats van de aantasting van dat ethos goed te praten. Ik had verwacht dat Trouw/Kwartet de wijze waarop bepaalde Zuid-Moluk- kers opnieuw gemanipuleerd werden door de Nederlandse groepen publie kelijk zou hebben afgekeurd. In plaats daarvan heeft deze krant geen begrip getoond voor de verontwaardi ging van het ambassadepersoneel. Ik heb er expres rondom Kerst naar toe gegaan om daarvoor begrip te tonen. Ik dacht, dat de christelijke pers dat op haar wijze ook had moeten doen. Dat de B.VJD. niets zou hebben gewe ten, zoals u suggereert, van wat de demonstranten van plan waren, is óf een bewijs dat de B.V.D. geen knip voor de neus waard is óf - en dat laat ste is het geval - het is een ordinaire leugen. Ik hoop, dat Uw krant voortaan, trouw aan de uitgangspunten voor volkenrechtelijke verhoudingen, het ethos daarvan zal schragen in plaats van het te ondermijnen. Ik meen reeds jarenlang als een sup porter van deze krant te mogen be schouwd worden. Aanvaard daarom, waarde Redactie, mijn kritiek op uw commentaar als een consequentie aan de trouw aan de zaak waarom het ook in Trouw gaan moet". NASCHRIFT Met de uitgangspunten van prof. Ver kuyl in bovenstaand stuk zijn wij het zonder meer eens. Dat klonk ook in ons commentaar door. Naar onze me ning gaat de Indonesische ambassa deur echter te ver als hij op grond van de incidenten een mede-verant- looordelijkheid construeert voor de Nederlandse autoriteiten, die immers een vergunning voor de demonstratie hebben afgegeven. Het recht van de monstratie is in Nederland een ge groeid recht, dat niet uitsluitend naar zijn excessen moet ivorden beoordeeld. Er is in het commentaar niet gesugge reerd dat de B.V.D. niets zou hebben geweten. Sterker nog: vóór, tijdens en na het schrijven tot de brief van prof. Verkuyl ons onder ogen kwam) is de B.V.D. zelfs niet in onze gedach ten geweest. Redactie Trouw/Kwartet. Horizontaai woorden invullen die be tekenen: 1. paard, 2. duw, 3. wiel, 4. schrobnet, 5. vallei, 6. water doorla tend, 7. heidemeettje, 8. wereldtaal, 9. bedorven, 10. bedekt bloeiende plant, 11. kippenloop. Bij juiste invulling leest men In de verticale rij 1 een andere naam voor alpenroos. Invul-puzzel 1 i 2 3 4 5 6 7 8 9 I 10 1) Oplossing van gisteren Hor. 1. porie, 5. kam, 7. reek, 8. tol, 10. olm, 11. lor, 12. ge, 13. de, 14. oer, 15. mee, 16. ark, 17. poel, 18. kode, 20. Pool, 21. toe, 22. keet, 24. ir, 25. hees, 26. PA, 27. tafel, 28. dar, 29. earl, 30. node. Vert. 1. produktie, 2. oele, 3. rem, 4. ik, 5. kor, 6 al, 8. tor, 11. lek, 12. geel, 14. ore, 15. moot, 16. ad 17. poes, 19. por, 20. Peel, 22. keel, 23. mare, 25. har. 26. pad, 27. Ta, 28. do. De oceaan davert van de depressies. In het zeegebied ten zuiden van IJs land vormde zich een nieuwe, diepe depressie die de rol van de nu hoog bejaarde voorgangster bij de zuidpunt van Groenland heeft overgenomen. Actieve randstoringen trekken vanuit zw-Europa naar onze omgeving, waar bij het tijdelijk tot regenval en aan de kust harde of stormachtige zuid oostelijke tot zuidelijke winden komt. Een front lag gisteravond juist tussen Reims en Rouen, gekenmerkt door een windsprong van zuidzuidoost naar west. Tijdens de frontpassage regi streerde Bréhat, vlak boven de noord punt van Bretagne gelegen, een wind stoot van 112 km/uur, orkaan kracht 11 Beaufort. De grootste regenval werd gisteravond gegeven door Stor- noway: 18 mm, en Culdrose in zw-En- gelaivd met 17 mm. Aan de stroom storingen wil nog maar geen eind komen. Bij de Azoren is alweer een volgende rustverstoor der gepasseerd, die koers zet naar 'iet noordoosten. In de nabijheid van het centrum werd gisteren eerder op de dag onweer gemeld. Op het toeerschip K ten westen van de Golf van Biska je, daalde de barometer gisteravond 9 millibar in drie uur bij een zuider- storm van gemiddeld 9 Bf. en 6V2 m hoge golven. Er komt dus nog geen eind aan de wisselvalligheid, maar tussen de be drijven door zijn er wel opklaringen, afgewisseld door een paar buien. Dat er zo gemakkelijk en zo snel sto ringen uit het zuidwesten op komen dagen, houdt, verband met een straal- stroming in het zeegebied ten noorden van de Azoren. Een vliegtuig op 45 gr. NB rapporteerde gisteren op acht duizend meter hoogte een wester or kaan won bijna 350 km/uur. Over naar een veel rustiger oord: Rusland. Gisterenmiddag om 1 uilr vonden wij het centrum van een krachtig hogedrukgebled van 1045 mb. bij Vjelikolamsk, ten oosten van Gor ki. Het vroor er tijdens windstilte 16 gr. C. In een tamelijk wijde omtrek 980 990 rondom het centrum winterde het flink, zij het niet extreem voor een land, als Rusland: Koersk -14, Woro- nesj -16, Tambow -18, Jerdewka ten zuid-oosten van Moskou -19, Saransk ten zuiden -20, Tsjeboksari ten zuid oosten van Gorki -21, Koeijbisjew ten zuiden van Kazdnj en dus wat meer naar het oosten -23 en Izjewsk ten oosten van Kazdnj -25 gr. C. Als con trast: Moermansk -1 gr. C. Tot in west-Rusland en oost-Polen heeft het de laatste dagen streng qe- vroren. Ook Bornholm meldde een paar graden vorst, maar daar ruimt een Atlantische storing de kou inmid dels alweer op. Wij hebben het al eerder gezegd: het zit de strenge winter-voorspellers nog steeds niet mee. wisselvallig 6 Amsterdam geheel bew 5 0 De Bilt geheel bew 5 0 Deelen geheel bew 5 0 Eelde geheel bew 4 0 Eindhoven geheel bew 6 0 Den Helder geheel bew 6 0 Luchth. R'dam geheel bew 6 0 Twente zwaar bew 5 0 Viissingen regen 7 2 Zuid-Limburg geheel bew 7 O Aberdeen geheel bew 7 0 Athene regen 13 0.1 Berlijn mist 3 0.4 Bordeaux zwaar bew 14 3 Brussel regen 7 0.1 Frankfort geheel bew 7 0 Genève regen 7 2 Helsinki geheel bew —3 0 Innsbruck mist 5 0 Kopenhagen geheel bew 0 0.4 Locarno zwaar bew 9 0 Londen half bew 9 4 Luxemburg geheel bew 5 0 Madrid zwaar bew 13 0 Malaga onbew 20 0 Mallorca zwaar bew 17 0 München licht bew 7 0 Nice regen 14 0.1 Oslo sneeuw 0 0.2 Parijs regen 9 4 Rome licht bew 15 0 Split onbew 9 1 Stockholm geheel bew 0 0 Wenen sneeuw 2 0.1 Zurich geheel bew 7 0 Casa Blanca licht bew 18 0 Istanboel geheel bew 5 0 Las Palm as onbew 21 0 New York onbew Tunis regenbui 18 1 onder redactie van loessmil Langharige politie-agenten vormen een bron van ergernis voor sommi ge burgers. De Haagse hoofdcom missaris van politie, dr. C. N. Peijster, vertelde gisteren tijdens de beëdiging van zo'n veertig aspi rant-agenten, hoe zeer de haar dracht van een agent door het pu bliek wordt bekritiseerd. 'Soms stu ren burgers mij krantenfoto's van agenten die blijkens de begelei dende brieven grote afkeer op roepen vanwege hun haarlengte'. De hoofdcommissaris vindt zelf ei genlijk ook wel dat het haar van de agenten vaak lang is. Maar zegt hij, 'het is goed geknipt en keurig gekamd. Ik ben geneigd die reac ties als onbelangrijk terzijde te leggen'. Dat betekent nog niet dat het korps geen rekening zou hoe ven houden met het oordeel van de burgerij. Sterker nog: 'Het ui terlijk van de agent moet een voortdurend punt van aandacht zijn', en dat moet dan niet alleen van de korpsleiding komen, maar hoort vooral tot de verantwoorde lijkheid van de bewuste politie ambtenaar. 'Ik heb nooit willen aangeven wat de minimum-haarlengte van een politieman moet zijn', zei de hoofd commissaris tegen de aspiranten, onder wie overigens negen dames, die de haar-causerie over hun kant mochten laten gaan. 'Ook nu geef ik geen richtlijnen of voorschrif ten, maar doe ik een beroep op die verantwoordelijkheid van de poli- tie-ambtenaar. Hij moet zien zo min mogelijk ergernis te wekken door zich te hoeden voor uitersten en veel zorg te besteden aan zijn eventueel lange haar'. Eerdere opmerkingen van de com missaris betroffen andere uiterlijk heden dan 'op het moeilijke ter rein van baarden, snorren en an dere hoofdharen'. Net als het haar is bijvoorbeeld het uniform onder worpen aan de zogenaamde 'ver maatschappelijking in het politie wezen'. Het uniform is 'vriendelij ker' geworden, de agent hoeft niet meer in uniform in dienst te ko men, tijdens de surveillance per auto is het dragen van de pet niet meer leerplicht, het zijn allemaal zaken die de status van de politie agent meer laten aansluiten bij die van de getcone burger. 'Maar de grotere persoonlijke vrijheid doet een groter beroep op de verant woordelijkheid van de individuele ambtenaar, zowel in zijn optreden als in de zorg voor het uiterlijk'. Een duidelijke vrijheid in een even duidelijke gebondenheid dus. 1971#. De (milieugroep) Aktie Strohalm heeft in z*n nieuwjaarswens geen pro bleem vergeten. 'Rij rustig' springt er in vette zwarte letters het eerst uit, maar wie dan bovendien rustig doorleest, ziet dat er ook uog grijze letters omheen staan. En dan krijg je een echte aktie-tekst: strijd rustig verder, wat op alle problemen kan slaan, maar voor Strohalm in het bijzonder na tuurlijk op het milieu. Gebruik je energie, ook in 1974, staat er nog bij. Want de enige energie waarop je niet hoeft te bezuinigen, zit in jezelf. Het lang verbeide huwelijk van mr. Anneke Goudsmit en mr. Naat Kingma wordt voltrokken. Al die tijd sinds de aankondiging van hun verbintenis zijn ze elkaar trouw gebleven en nu gaan ze dan morgen echt trouwen. In Amster dam, waar ze trouwens ook gaan wonen. Aan een gracht, in een huisje van een paar ton. De Russische biologiestudent Wla- dimir Boekowski (net 31 jaar) ligt ernstig ziek in een barak van het strafkamp Permskaya Oblast in de Sowjet-Unle. Zijn moeder vreest voor zijn leven. Boekowski werd op 5 januari 1972 veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, vijf jaar kamp streng regime en nog eens vijf jaar verbanning, onder meer omdat hij psychiatrische rapporten over gezonde (maar uiteraard an dersdenkende) dissidente Russen overhandigd had aan buitenlandse correspondenten. Boekowski hééft al heel wat jaren in gevangenissen, psychiatrische inrichtingen en strafkampen door gebracht. Bij het de vorige zomer gevoerde proces tegen Jakir en Krasin werd hij voor het vooron derzoek naar Moskou gebracht. De autoriteiten beloofden hem dat hij naar het buitenland zou mogen als hij 'positief' wilde meewerken. Maar Boekowski weigerde en werd daarop naar het strafkamp ge bracht. De universiteit van Leiden heeft Boekowski uitgenodigd om hier te komen studeren. Zowel zijn moe der als de kerngeleerde Sacharow en de schrijver Maximow hebben de autoriteiten gevraagd Boekows ki naar Nederland te laten gaan en Boekowski zelf is wellicht om de oproepen kracht bij te zetten in hongerstaking gegaan. Ook Amnesty International beijvert zich voor Boekowski en iedereen kan daarbij helpen. Dat kan door óf een brief te schrijven aan presi dent Podgorny en/of aan de Russi sche ambassade in Den Haag. Wie Boekowski zelf moreel wil steunen, kan hem persoonlijk schrijven. Zijn adres in het strafkamp is: Wladimir Boekowski, Permskaya Oblast, p/o Vsesvyatskaya, p/ya vs 389/35, USSR. Wie een reebok uit te huwelijken heeft, kan daarvoor niet meer in Ouwehands dierenpark terecht. Nog maar kort geleden zochten ze daar een echtgenoot voor een ree geitje dat hard aan een man toe was, maar intussen zijn ze voor zien. Hét geitje was tweeëneenhalf jaar geleden als baby op de Utrechtse Heuvelrug gevonden naar het park gebracht, waar het als kool groeide en tot nog toe al leen maar dol op mensen was. Maar toen het onlangs duidelijk liet merken eigenlijk nóg liever een echte reeën-echtgenoot te heb ben, ging Ouwehands directie op zoek naar een huwelijkskandidaat: een tamme reeboek, die behalve een vrouwtje ook nog een riant verblijf in het park zou krijgen. Al direct na de oproep kwamen er een paar aanbiedingen binnen en de éerste de beste bleek meteen geschikt. De jonge bok is nu nog geen week in het park, maar de jonggehuwden kunnen het samen al uitstekend vinden. Onderwijzer Jim Martin uit Chica go heeft zichzelf tot aandelenpak ket verheven. Hij heeft zich opge deeld in 100.000 aandelen van één dollar, die van minstens één tot hoogstens 500 stuks te koop zijn. Hij hoopt zo een kapitaal van 100.000 dollar voor zijn verkie zingscampagne bij elkaar te halen, want hij probeert voor zijn demo cratische partij de binnenkort vrij komende zetel van Illinois in hst Amerikaanse huis van afgevaardig den te bemachtigen, die nu door een republikein bezet wordt. De kopers van zijn aandeel zijn dus gelijk kiezers, die net als gewone aandeelhouders het recht hebben mee te bepalen, hoe Martin -«al moeten stemmen over belangrijke wetsontwerpen die in het congres aan de orde zijn. Op deze manier kunnen er geen schandalen meer ontstaan over grote bijdragen van ondernemingen, maar zal alle zeg genschap aan het volk blijven, meent Martin, die niemand overi gens zeggenschap over meneer Martin persoonlijk wil geven. Daarom verkoopt hij ook niet meer dan vjjfhonderd aandelen aan een kiezer. atxtii». BIN, re He. WINDRICHTING CPI» CD CD _jjc r~ 59/ In stijl

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7