^Werkgeversgeen erhoging lonen Stichting van de Arbeid is verdeeld over optrekken jeugdsalaris De ABN vraagt of u even 'n zonnige vakantie komt uitzoeken. Huizen bouwen waar warmte minder uitlekt Olie jenaat niet buiten spel Italië krijgt tot jaar 1994 goedkoop gas Algemene Bank Nederland j_ vakantiereizen Pronk in Stockholm Minister Gruijters wil spoed achter nieuwe voorschriften Van der Stoel gaat toch naar Indonesië Juwelier in Lunteren erg deskundig beroofd JjiOUW/KWARTET WOENSDAG 9 JANUARI 1974 BINNENLAND T3/K5 partijen weigeren verder te praten ihein onze sociaal-economisclie redactie JnnT !h°tiW HAAG De drie vakcentrales en de centrale werkgeversorganisaties weigeren met elkaar in de DEN HAAG Italië krijgt tot 1994 van Nederland goedkoop aardgas. Volgens een in 1971 gesloten con tract waarvoor al in 1968 een optie was gegeven, ontvangen de Italianen twintig jaar gas tegen een vaste prijs. Deze periode begint dit voorjaar, wanneer de feitelijke levering een aanvang neemt. In 1977 zal de aard- gasuitvoer naar Italië zijn opgelopen tot zes miljard kubieke meter, dat is ongeveer vijf procent van de Neder landse produktic in dat jaar. Het contract voor twintig jaar tegen vaste prijzen werd in 1968, bij dc af- sluiting, heel acceptabel geacht. 'Wij leefden in 1968 in een geheel andere wereld', aldus een woord voerder van NAM-Gasexport. Hij gaf desgevraagd commentaar bij de herontdekking van het contract, waarvan het bestaan in het vergeet- bak was geraakt De woordvoerder herinnerde er aan, dat men in 1968 grote verwachtin gen had van het Nederlandse deel van het Continentaal Plat en dat de olieprijs in die tijd de neiging had te dalen ondanks de toen ook al op tredende inflatie. Daarom leken vas te prijzen niet ongunstig, ook gezien het feit, dat Italië zelf aardgas in de Povlakte heeft Dat Italië verder weg ligt dan de andere aardgasafne mers zou ook een factor geweest zijn voor een afspraak voor langere tijd. De contracten met de andere buiten landse afnemers (België, Frankrijk èn Duitsland) hebben wel een prijs afspraak, maar daarnaast een zg. 'openingsclausule'. Dat komt er op neer, dat iedere drie jaar de prijzen worden herzien. Deze contracten zijn ouder dan de afspraak met Ita lië. De openingsclausule is Ingesteld, omdat men in de beginfase van de export nog weinig idee bad van de aardgasmarkt :liting van de Arbeid over de arbeidsvoorwaarden 1974 te praten. De partijen zijn gisteren in een n^«nannen sfeer uit elkaar gegaan, nadat de werkgevers een voorstel hadden gedaan dat in feite neer- t op een loonsverlaging voor alle c.a.o.-loontrekkers. jwerkgevcrs menen dat er in de cao's ruimte is voor loonsverhogin- en dat ook de prijsstijgingen in komende jaar niet volledig in de kunnen worden verrekend. Zij vallen daarom een niet nader aange- ide drempel in de prijscompensatie pr. Een gevolg van de breuk in de keMchting van de Arbeid is, dat de 'regering werkgevers en vakcentrales *?fonderlijk zal moeten horen over de ftIipatregelen die zij treft in het kader i de Machtigingswet, i verdeeldheid tussen werkgevers- en ,Jrknemers kwam gisteren aan het toen de looncommissie van de Stichting bijeenkwam om te praten over de door de regering voorgestelde loonmaatregel. Toen bleek dat de werkgevers de dertig gulden, of twee keer vijftien gulden, loonsverhoging per maand nadrukkelijk beschouwen als een voorschot op de prijscompen satie, die per 1 juli zal worden toe gekend. De werknemers daarentegen noemen het een gewone loonsverho ging, die de prijscompensatie per 1 juli onverlet laat. Van de zijde van de vakcentrales is gezegd dat in het overleg over het centraal akkoord uitvoerig is gepraat over de arbeidsvoorwaarden 1974. De :k( ts waJ •rvolg van pagina 1 stejel voor de mensen die in relatief (1 brandstof verbruikende wagens jden komt te vervallen. Wel moet ^n bij deze manier van1 toewijzen re- men op een korting ten opzichte van gh verbruik van het vorige jaar van o procent. 'at de machtigingswet betreft heeft it kabinet een concessie aan de Eer- Kamer moeten doen. De maatrege- die de regering op grond van deze wil nemen, zullen tien dagen voor it ingaan, óók moeten worden voor- legd aan de Eerste Kamer. Zoals be- is de regering reeds verplicht de Jaatregelen tien dagen tevoren mee délen aan de Tweede Kamer. remier 'Den Uyl heeft gisteravond ti de behandeling van de Machti- jngswet in de Eerste Kamer deze ncessie gedaan, waardoor het ver- i hil i)i. positie tussen de Tweede en pop Eerste Kamer voor een groot deel Hd weggenomen. Alleen maakte de mi- va ster^-president nog dit voorbehoud, latat hij, wat de Eerste Kamer betreft, noodgevallen van die tien dagen an 1 afwijken. Met zijn belofte nam emier, Den Uyl/ het risico weg, dat srie senaat de machtigingswet zou ver- eeerpen. Want de heer Teijssen had lidelijk laten weten, dat de KVP te- oo'n zou stemmen als de Eerste Kamer j de beoordeling van de maatregelen itgeschake'.d zou worden. Hij sprak - in 'n et geringe fundamentele bezwa- :n tegen de wet'. de verdediging, van de Machtigings- 'et moest de de premier antwoorden p veel kritiek. Hij reageerde fel op e verwijten, dat de regering paniek- oetbal zou spelen ('Ik tart iedereen r,én uitlating te citeren, waaruit dit Hikt') Iet was duidelijk dat de olieboycot an Nederland die nog steeds bestaat, 'erkte. Daarom moest de benzine-dis jributie worden ingevoerd terwille de werkgelegenheid. Hierbij ram dan nog de grote dreiging van .Je inflatie door de sterke stijging van t.( rondstofprijzen. Veel harde gegevens -aren er niet, maar, vervolgde de i remier, hadden we dan alleen maar „boeten hopen en bidden dat het wel ïee zou valien? We zouden dan geen nip voor ue neus waard zijn geweest, ■^let verontwaardiging verwierp drs. )en Uyl de bewering van oud-minis- er Polak (VVD) dat de regering het conomisch en maatschappelijk leven n de boeien zou (slaan. Deze bewering in strijd met de werkelijkheid, zei 'e kritiek op de machtigingswet was (aast algemeen. Zelfs de PvdA ver- cï laarde zich nifet ronduit akkoord. De leer Kloos zei,: dat zijn partij niet de ekerheid had, dat de hogere inko- ïens buiten de cao's voldoende ge- ontroleerd zouden kunnen worden. toor .de vakbeweging is dit onaan vaardbaar. let mildst in haat kritiek was de tRP. Prof. dr.-W. Albeda zei dat de "Machtigingswet de indruk maakte van en omvangrijk ritueel ter overtui- )l ling van de vakbewegirfg. Het ont- F'verp, zei hij, is niet geheel doordacht j ie wereld in gestuurd. Het is toch liet nodig', dat een crisisbeleid ook in en sfeer van een crisis wordt uitge In tegenstelling tot de ARP e' wmde CHU zich afwijzend. Fractie- eider prof. Van Hulst zei: 'De rege- 'ing geeft de crisissituatie een veel te accent. Door de. machtigingswet vordt een '.evensgevaarlijk magazijn r( oegediend. We gaan de democratie uit- 'a lollen. ''Zijn fractiegenoot mr. Piket besloot -zijn betoog met: 'Alle leden van mijn ractie staan op het standpunt, dat zij iun stem «"ui dit wetsontwerp niet - tinnen geven. De regering zal met jzersterke argumenten moeten komen i«om die mening om te buigen. Wij verwachten, dat zij daartoe niet in ■d staat zal zijn'. >ii Afwijzend was verder de VVD. Oud- minister Polak sprak over een knevel- 8 wet, waardoor het economisch en 5 maatschappelijk leven in de boeien „wordt geslagen, juist op een tijdstip, 7(dat vindingrijkheid geboden is. Kwa- 'ijk vond mr. Polak ook de inbreuken op de privacy ('griezelig is het, dat mensen inlichtingen moeten geven, waardoor zij zich zelf aan strafvervol ging bloot stellen, griezelig is ook, dat men gedwongen wordt alles te vertellen wat men weet over de ver diensten of huren van een ander) en de aantasting van het algemene sta kingsrecht. Opvallend vooral was het met kritiek geladen verhaal van de fractieleidster van D'66, mevrouw Paula Wassen van Schaveren. Volgens haar was de rege ring er niet in geslaagd duidelijk te maken waarom de benzinedistributie nodig is. De voorlichting van de rege ring over wat er aan de hand is schiet tekort. Hierdoor ontstaat een anti-democratisch klimaat KVP, PvdA en PPR drongen aan op het niet verder sluiten van de kolen mijnen in ILimburg. Drs. M. C. Ver burg (PvdA) veronderstelde dat de kostprijs van de Limburgse kolen w gunstiger zal zijn dan wordt beweerd.'Wij willen tenminste een half jaar achterban van de werkgevers heeft het toen echter laten afweten. 'Het heeft daarom geen zin om nu op nieuw met elkaar over de arbeidsvoor waarden 1974 te praten', aldus de vak centrales. In zijn eerste officiële optreden als voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen beriep mr. C. van Veen zich gisteren na afloop van de bestuursvergadering van deze werkgeversorganisatie op de moeilijkheden waarvoor het bedrijfsleven zich als gevolg van de oliecrisis ziet geplaatst. Geen compensatie 'De stijging van de wereldgrondstof-1 fenprijzen en de stijging van de in voerprijzen, die daarvan het gevolg zal zijn, zal een enorme binnenlandse prijsontwikkeling tot gevolg hebben. Deze prijsstijgingen kunnen niet ten volle in de lonen worden gecompen seerd, meende hij. Om de verslechte ring van de ruilvoet 'die ons allen armer maakt' op te vangen zal er volgens hem een drempel in de prijs compensatie moeten komen. Over de hoogte van deze drempel kon de nieu we voorzitter nog geen nadere me dedelingen doen. Hij wees er wel op dat de stijging van de olieprijzen uit eindelijk zal leiden tot een extra prijsstijging van de particuliere con sumptie van 3 k 3,5 procent. Het prijsbeleid dient volgens het VNO versoepeld te worden. De werkgevers zijn van mening dat de overheid toe stemming zal moetén verlenen om ex terne kostenstijgingen in de prijzen door te berekenen. Ook verliezen als gevolg van onderbezetting in de be drijven en de gevolgen van de benzi- nedistributic moeten volgens de werkgevers in aanmerking komen voor doorberekening in de prijzen. 'Het gaat er daarbij niet om de gevol gen van de oliecrisis af te wentelen op de consument, maar om het voort bestaan van de ondernemingen', zo verduidelijkte de vice-voorzitter van het VNO, dr. J. Bartels. Rust Over het conflict in de looncommissie van de Stichting van de Arbeid zei mr. Van Veen dat de werkgevers de initiële loonsverhoging van twee maal vijftien gulden, die het kabinet heeft toegestaan, nadrukkelijk beschouwen als een voorschot. Ook is er onenig heid gerezen over de vraag hoelang de loonmaatregel zal moeten duren. De heer J. J. G. Tonnaer (PPR) sug gereerde de staatsmijn Beatrix toch in produktie te nemen, nog niets te doen aan de staatsmijn Emma, die een paar dagen geleden gesloten is rust aan het arbeidsfront', aldus mr. Van Veen. De vakcentrales willen de rustperiode, met het oog op de cao-on derhandelingen, beëindigd zien op 2 april aanstaande. DEN HAAG De optrekking van de jeugdsalarissen tot het door de regering voorgestelde netto minimum jeugdloon heeft gisteren verdeeldheid gezaaid tussen werkgevers en werkne mers in de looncommissie van de Stichting van de Arbeid. De werkgevers willen dat minister Boersma het midden- en kleinbedrijf en het grootwinkelbedrijf collectief ontheffing verleent van deze wettelij ke verplichting voor ten minste zes maanden. Optrekking van jeugdlonen per 1 januari van dit jaar, zoals de re gering heeft voorgesteld, zal volgens de werkgevers een ernstige aanslag betekenen op de bedrijfsresultaten. De werknemers daarentegen menen dat vele bedrijven uit deze sector het minimum jeugdloon wel kunnen beta len. Zij willen de regeling daarom in ieder geval laten doorgaan en per branche bekijken of een dispensatie al dan niet op haar plaats is. Volgens de werkgevers zullen veel bedrijven dan in moeilijkheden geraken. Nu de looncommissie het niet eens is gewor den zal de zaak worden voorgelegd aan het bestuur van de Stichting van de Arbeid. Het ziet er echter niet naar uit dat zij wel tot een oplossing zal komen, zodat minister Boersma in de loop van volgende week een ver deeld advies op zijn bureau zal krij gen. Hij zal dan zelf de knoop moeten doorhakken van dit netelige pro bleem. In het grootwinkel- en midden- en kleinbedrijf zijn ruim honderdduizend jongeren werkzaam, waarvan iets min der dan de helft niet het minimum loon ontvangt. De werkgevers in het grootwinkel- en midden- en kleinbedrijf zeggen graag bereid te zijn het wettelijk loon aan de jeugdigen uit te betalen, maar dat de consequentie hiervan moet zijn dat de extra loonkostenstijging in de prij zen wordt doorberekend. Minister Lubbers 'heeft echter bepaald dat dit maar voor een derde deel mag. Uit berekeningen van het midden- en kleinbedrijf kan worden afgeleid dat de detailhandel bijvoorbeeld 118.000 In het SER-gebouw in Den Haag sprak de Stichting van de Arbeid gisteren met vertegenwoordigers van grootwinkelbedrijven over een eventuele ontheffing van het minimum-jeugdloon. Voor de vergadering begon demonstreerde een groepje jongeren tegen ontheffing. Ook werd een protestlijst met handtekeningen (ver zameld onder werkende jongeren in grote warenhuizen) aan de voorzitter van de Stichting van de Arbeid, de heer Van Gorkum (links), en de heer De Boon, vice-voorzitter van het NVV (naast de heer Van Gorkum) overhandigd door Constant Vocht, bestuurslid van het Algemeen Nederlands Jongeren Verbond (ANJV). jongeren telt of 40 procent van het totale aantal werknemers dat in deze sector werkzaam is. Invoering van het minimum jeugdloon zou een loonkos- ADVERTENTIE Keus volop. Nu nog wel. Maar het is zomer vóór u 't weet. De reisgidsen liggen klaar. Kom. tenstijging met zich meebrengen van veertig procent. Van werknemerszijde wordt hiertegen aangevoerd dat veel bedrijven en vooral het grootwinkel bedrijf (De Bijenkorf, Vroom en Dreesman, Albert Heijn e.d.) het mi nimumloon kunnen betalen. De werkende jongeren zijn woedend over de gang van zaken. Enkele tien tallen vertegenwoordigers van hun or ganisaties protesteerden voor het SER-gebouw met leuzen als 'jeugd loon is diefstal', 'geen ontduiking wet telijk verplicht minimumloon' en 'winkelpersoneel de klos'. In een tele gram aan de Stichting van de Arbeid lieten zij nog weten dat 'de werkende jongeren acties zullen organiseren als toestemming wordt verleend aan deze diefstal op het toch al karige loon van de jongeren'. SCHIPHOL Minister Pronk is gis teren naar Stockholm vertrokken om daar te onderhandelen over coördina tie van het ontwikkelingsbeleid. Met zijn Zweedse ambtgenoot mevrouw Si- gursen zal hij onder meer praten over de gevolgen van de energiecrisis en hulp aan bevrijdingsbewegingen. Don derdagavond keert de minister terug. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Min. Gruijters van volkshuisvesting wil spoed zetten achter het in werking stellen van nieuwe voorschriften voor betere isolatie van nieuwbouwwo ningen. De voorschriften die al enige tijd in ontwerp gereed liggen, zouden aanvan kelijk pas later worden ingevoerd, maar met het oog op de onverwacht opgetreden energieschaarste wil de minister ze nu eerder gaan toepassen. Dit werd gisteren bekend ge maakt door de directeur van de stichting Stad en Land en ex-minister ir. W. F. Schut op een bijeenkomst van bouwdes- kundigen in Utrecht. Centraal op deze bijeenkomst stond het thema energiebesparing. Dat vooral Ln de woningbouw nog zeer veel gedaan kan wor den om te voorkomen, dat de warmte weglekt, bleek wel uit tekeningen die verscheidene deskundigen op tafel legden. Zeventig procent Ir. II. van Bremen, onderdi recteur van het Rotterdamse bouwcentrum, gewaagde zelfs van de mogelijkheid 70 pro cent op brandstof voor de ver warming te besparen. In de eerste plaats door het toepas sen van een betere isolatie, maar ook docr verkleining van het raamoppervlak, een lichtere bouwconstructie, rui mer gebruik van zonne-enpr- gie, thermostatische regeling per vertrek en terugwinning van warmte door ventilatie. Dat kost wel een hoop geld, maar de eigenaar verdient die investering al gauw terug met besparing aan brandstof. De heer Van Bremen schat, dat er ongeveer acht miljard gul den mee gemoeid is om in 1985 alle na 1974 gebouwde woningen en het overgrote deel van de bestaande wonin gen te isoleren, of te voorzien van installaties met een hoger rendement. Maar datzelfde be drag wordt in die periode ook weer terugverdiend. Boven dien zal na 1985 bij de dan be staande woningvoorraad per jaar 1.3 miljard gulden wor den bespaard doör een lflger brandstofverbruik. Diezelfde theorie ontwikkelde dr. C. Krijgsman, president-di recteur van de Nederlandse Gasunie. Uit studies is geble ken, zo zei hij, dat al met een investering van 2000 k 3000 gulden per woning een brand stofbesparing van 40 procent kan worden bereikt, een be drag dat binnen zes jaar wordt terugverdiend. Hij pleitte in dit verband voor een snelle aanpassing van de bouwvoorschriften. Het liefst ziet hij, dat het maximale warmteverbruik per vierkante meter vloeroppervlak bindend wordt voorgeschreven aan ar chitecten en bouwers. Daar naast wil hij, dat het subsi diestelsel zo wordt ingericht, dat er juist een stimulerende werking op de toepassing van isolatie uitgaat, met name waar het gaat om bestaande woningen. Met bestudering van die mo gelijkheden houdt zich sedert een jaar de Stichting Komfort Optimalisering (Skoop) bezig. Deze stichting, waarin zowel bouwbedrijven als energiepro ducenten en verwerkers van isolatiematerialen zijn vere nigd, heeft plannen voor het opzetten van proefprojecten in Montfoort, Vlaardingen en Herwijnen om na te gaan wat de resultaten zijn van een goe de isolatie. Eenzelfde plan heeft het ministerie van volks huisvesting, dat daarbij tevens de geluidsisolatie in studie wil nemen. Op het ogenblik ligt alvast één degelijk (gisteren open baar gemaakt) rapport op ta fel van een werkgroep van deskundigen die daarvoor de opdracht kreeg van de Gasu nie. Als proefproject koos de groep de hoogste woning van drie bouwlagen in een flat. Hoewel deze woning redelijk goed was geïsoleerd, bleek dat nog 56 procent van de warmte via ramen en wanden verloren ging. Bijna de helft daarvan lekte weg door het glas van ramen en deuren. Op grond van deze uitkomst berekende men ook het warmteverlies van woningen, die voldoen een laag van 40 mm (i.p.v. 20 mm) zou zijn voorzien en het raamoppervlak tot tweederde zou zijn verkleind. Zo'n huis zou maar 24.000 kilowatt-uur hebben verbruikt. Zelfs verge leken met de toch redelijk geïsoleerde proefwoning zou dit laatste huis de bewoners een besparing aan brandstof kosten van 350 gulden per jaar opleveren. Begin Ir. W. F. Schut aan de norm 'matig" volgens welke még worden gebouwd en dus in de praktijk veel wordt gebouwd. In de eerste woning werd tijdens de proef periode van 34 weken 44.000 kilowatt-uur verbruikt, in de laatste 51.000. Nog betere re sultaten biedt een woning, waarvan de gevel van een laag kunststofschuim van 30 mm (i.p.v. 10 mm) en het dak van De werkgroep ziet haar studie als een begin. Er moeten nog andere factoren van het bin nenklimaat worden bestu deerd: het rendement van de verwarmingssystemen, metho des om schoorsteen- en leiding- verliezen te voorkomen (20 tot 30 procent van de warmte- produktie), terwijl ook moet worden gezocht naar een systeem, dat. zo ventileert, dat voldoende frisse lucht binnen komt, zonder dat teveel warm te verloren gaat. Vooral in een tijd waarin energie schaarser en kostbaarder wordt, acht zij het van groot belang dat daar op een breed veld spoed achter wordt gezet Van onze verslaggevers DEN HAAG Welingelichte kringen op het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag verwachten dat de reis van minister Van der Stoel bin nenkort naar Indonesië doorgaat Dit in tegenstelling tot berichten volgens welke mr. Van der Stoel niet in Dja karta welkom zou zijn naar aanleiding van de moeilijkheden rondom de de monstratie van Zuid-Molukkers en de conclusies die de Indonesische ambas sadeur in Den Haag, generaal Alams- jah daaruit getrokken heeft. Volgens genoemde kringen is de voor bereiding van de reis echter 'prak tisch rond' en blijkt in contacten met Djakarta niets dat mr. Van der Stoel niet welkom zou zijn. Ook een woordvoerder van de Indone sische ambassade in Den Haag ontken de gisteravond dat mr. Van der Stoel niet welkom zou zijn. Het bestuur van de Indonesische Stu denten Vereniging in Nederland, de PPI, heefl 'n een brief aan de Neder landse regering geschreven, dat de RMS-demonstratie een ernstige bedrei ging van de persoonlijke veiligheid van in Nederland wonende Indonesi sche staatsburgers vormde en tot een verslechtering van de goede betrek kingen tussen Nederland en Indonesië leidde. De PPI vraagt 'krachtige maat regelen' tegen de 'onverantwoordelij ke acties'. De RMS zegt in een verklaring dat generaal Alamsjah met zijn optreden heeft beaamd, dat democratie en rech ten van de mens in Indonesië reeds dood en begraven zijn en dat Indone sië de Nederlandse regering er toe wil dwingen hetzelfde te doen. Zie verder pag. T5/K7. Vervolg van pag. 1 nister-president Den Uyl en minister Lubbers (economische zaken) op vra gen uit de Tweede Kamer, dat giste ren werd gegeven, blijkt dat de rege ring het onverantwoord vindt het be leid te baseren op de veronderstelling dat de olietoevoer op korte termijn weer normaal zal zijn. De afgelopen vijf weken, zo wordt ge zegd, is er beduidend minder olie aan gevoerd. De olieschaarste en een ach terwege laten van benzine-rantsoene- ring, zou een sterke stijging van de benzineprijzen tot gevolg hebben. De bewindslieden wijzer er evenwel op, dat de reden voor de rantsoenering uitsluitend in de verminderde aan voer ligt. Minder Als januari een gemiddelde maand zou blijken, dan zal de totale aanvoer van olie in Rotterdam dit jaar echter achterblijven bij die van vorig jaar, aldus de Industriebond-NW. Toen werd er in totaal ongeveer 140 mil joen ton ruwe olie aangevoerd. De bond meent voorts, dat de gecon stateerde toegenomen olie-aanvoer in de eerste week van januari te maken heeft met de verhoogde produktie in verschillende Arabische landen én met de omstandigheid dat België als bevriende natie wordt gezien en dus maximale aanvoer krijgt De heer Schravemade bevestigde, dat voor Nederlands gebruik geen drup pel olie uit Koeweit en Saoedi-Arabië is aangevoerd. De gedaalde aanvoer uit deze landen wordt echter gecom penseerd, door sterk verhoogde impor ten uit Perzië, Nigeria en Venezuela. De Industriebond-NW heeft on danks het verzoek van economische zaken dit niet meer te doen de cij fers verstrekt om daarmee de onge rustheid bij de werknemers in het Waterweggebied weg te nemen. Eco nomische zaken, waar men toegaf dat de cijfers van de bond over de aan voer in vorige maanden onjuist waren, acht het publiceren van die gegevens strijdig met het landsbelang. Van een verslaggever LUNTEREN Voor ongeveer veer tigduizend gulden is gisternacht gesto len bij juwelier IJtsma in Lunteren. De inbrekers zijn erg deskundig te werk gegaan: zij hebben de meest waardevolle zaken uitgezocht. Or.^o. veer drie maanden geleden werden bij dezelfde juwelier enkele plateaus met ringen uit de etalage gegrist; de da ders zijn toen gegrepen. RITA 'Een modderbad is heel goed voor je huid

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5