Molotov-cocktail door ruit van Leids café geworpen Tweede veemarktdag neer een gelijk spel Nader onderzoek naar conflict Groenoordhal Oudshoorn eindigde met adoptie van Meeuwen Agenda Leiden GOUDPRIJZEN v. d. WATER •twee auto's éi de sloot r Dmbudswinkel in indehoeve In Waddfnxveen echtpaar 70 jaar getrouwd Directie AZ: 'Aan stellen prioriteiten niet te ontkomen' Oegstgeesier drieling is kerngezond Nieuwe Leidse Courant Burgerlijke stand Huurverlaging in Merenwijk ondoenlijk Afscheid bij Panagro Muziekonderwijs De Kaag voorlopig van de baan Snelle aanpak van tandartsenprobleem Goud voor J. Th. Witte Trio Louis van Dijk in Rijnl. Lyceum ^MW/KWIAMET WOENSDAG 9 JANUARI 1974 STAD EN REGIO lelfs schapen in Leiden an een onzer verslaggevers EIDEN Ook gisteren is de veemarkt in Leiden een redelijk suc- geworden. Er werden ditmaal in totaal 1812 dieren aangevoerd, jet merendeel bestond uit nuchtere kalveren (nuka's): 1036. Utrecht tA{id in totaal minder dieren (1453)maar meer nuka's: 1123. i er maandag sprake van een dui- 'Jïijke overwinning voor Leiden, wat kteren betreft moet meer in termen I een 'gelijk spel' worden gedacht, f Leiden was de handel iets vlotter i in Utrecht, terwijl de prijzen on- nderd waren. 'Ik verwacht dat we Igende week meer inzicht zullen fbben', aldus de adjunct-directeur t de Groenoordhal, de heer A. A. (ADVERTENTIE) Door het toepassen van de laagste is onze schoonheid van een collectie in gouden sieraden voor iedereen nog betaalbaar. Sedert meer als 35 jaar het betrouwbare juweliersadres, met de voordeligste prijzen. En de beste vak-service door onze eigen ateliers. UW JUWELIER Haarlemmerstraat 181. E3DERDORP Gistermorgen zijn de provinciale weg achter Leider- >rp twee auto's, geheel onafhankelijk in eikaar, ten gevolge van een glad- e plaats op de weg via de evenwijdi- polderweg in de sloot terechtgeko- n. Het ongeluk gebeurde niet ver /oorbij Albert Corner. Beide auto's ^feden in de richting van de weg naar ■loelofarendsveen. De bestuurder van Ie eerste auto, een inwoner van Wou- irugge, werd na door een arts gehol- 'm te zijn in het ziekenhuis Rijnoord •genomen. De bestuurster van de leede auto, die vijf minuten na de irste in een slip raakte, een inwoon- ,er van Alphen aan den Rijn, kwam, lede dank zij haar riemen, met de irik vrij. Toen de politie bij de eer- auto kwam vond ze daar geen be- tuurder. Om te weten of deze soms Ier zijn auto was terechtgekomen, ird medewerking van de brandweer roepen. Bij onderzoek bleek dat het geval te zijn. Later werd dui- jk dat de gewonde bestuurder, zon der bericht achter te laten, met een Voorbijganger naar een dokter was ge- eden en vervolgens naar Rijnoord das gegaan. De ene auto werd geheel iernield, de andere vrijwel volledig. ^OORSCHOTEN In de boerderij )e Lindehoeve' te Voorschoten start leze week een ombudswinkel. De Lin- pehoeve draait goed en zo kan het Stichtingsbestuur een idee werkelijk heid gaan maken: het gratis hulp en Ijidvies geven. Vele Voorschotenaren jiebben hun medewerking toegezegd, Waardoor er een team kon worden ge vormd, dat allround genoemd kan Worden, mede door de grote achter ban. Dm te zien of een ombudswinkel aan slaat wordt vrijdag de eerste avond gehouden waarop de 'winkeliers' in ffcoede raad of daad gereed zitten om aedereen te ontvangen. Van 20 tot 22 *uur kan men terecht met eventuele noeilijkheden, klachten en vragen op dlerlei gebied, ook indien deze be- 1 rekking hebben op de relatie met de 1 iverheid. Iet team dat de ombudswinkel be mannen zal, wil zoveel mogelijk de weg wijzen, indien men er op eigen tracht niet in slaagt deze te vinden. '(Vil men onbekend blijven dan kan 'ook per telefoon advies worden ge vraagd. Het telefoonnummer van 'De Lindehoeve' is hiervoor gereserveerd •op vrijdagavond; het nummer is 5357. j(In spoedgevallen kan ieder moment van de dag dit nummer gedraaid wor den. De beheerder van 'De Lindehoe- ve' geeft dan een telefonische op door. Het team van de ombudswinkel 'De Lindehoeve' wordt gevormd door ver tegenwoordigers van de kerk, de ge meente en vrijwel alle politieke par tijen. Daarnaast zijn enige vakkrach ten zoals juristen, bereid tot het ge ven van gratis hulp. WADDINXVEEN Het echtpaar A. Noorlander P. Noorlander-Loeve, wonende in het Anne Frankhuis al hier, is 70 jaar getrouwd. De heer en mevrouw Noorlander zijn beiden diep in de 90. Zij hebben een dochter in Boskoop van 67 jaar en een zoon in Haarlem van 70. Er wonen ook twee zonen in Waddinxveen. Er zijn zeven kinderen geweest; drie zijn er overle den. De bruidsdagen zijn op oudejaarsdag ingegaan en het feest wordt gevierd op 14 januari met een receptie in de recreatiezaal van het bejaardencen trum van 4 uur tot half 6. Het hoogbejaarde echtpaar woont nog steeds 'op zichzelf. De bruid doet nog zelf de huishouding, al wordt zij wel regelmatig bijgestaan. De heer Noor lander werkte in de laatste periode van zijn arbeidsleven bij een houthan del. F. M. de Jong, die daarover optimis tisch gestemd is. Behalve de nuka's werden gisteren in Leiden honderd slachtrunderen, 283 gebruiksrunderen, vijftien vette kalve ren, 22 varkens, 29 lopers, 319 biggen zeventien geiten en zowaar één pony aangevoerd. Al met al heeft Leiden de afgelopen dagen een ruim twee maal zo grote aanvoer als Utrecht binnen en buiten de poorten van de Groenoordhal ge kregen. Ingewijden verwachten, dat de functie van de Rotterdamse vee markt, die per 1 januari is opgeheven, inderdaad door Leiden zal worden overgenomen. Volgende week zal daar inderdaad meer duidelijkheid over ko men. Het is duidelijk, dat de Leidse drempel voor de nuchtere kalveren, de belangrijkste categorie op de twee de dag, nog het hoogst is, vooral om dat Utrecht in dit opzicht een naam heeft hoog te houden. Illegaal Er stonden gisteren overigens zelfs dieren 'illegaal' in de Groenoordhal: 150 schapen. Het ministerie heeft zo als bekend handel daarin op dinsdag in Leiden verboden, om concurrentie met de schapenmarkt in Purmerend te vermijden. Maar het blijft modlijk om iemand, die ook andere dieren aanvoert, te beletten schapen mee te brengen. In de Groenoordhal werd gisteren daarom nog maar eens omge roepen dat handel in schapen verbo den was. Voor het personeel, dat al twee dagen onder hoogspanning had gewerkt, restte gistermiddag nog de uitgebreide klus van het schoonmaken van de hal, want 's avonds moest er weer gezaalvoetbald worden. van een onzer verslaggevers LEIDEN 'Wij gaan een periode te gemoet, die ons allen veel zorgen baart Zorgen, die niet alleen betrek- kinl hebben op de problemen waar mee wij - als gevolg van het energiete kort - in toenemende mate te maken zullen krijgen, maar ook zorgen om de situatie waarin de gezondsheids- zorg verkeert'. Aldus ir. Bestman, drs. J. B. M. Ver- heij en dr. G. Ph. Vogel, directieleden van het Academisch Ziekenhuis in een artikel in het nieuwjaarsnummer van 'Centrum', het informatie- en opi nieblad van het AZ. Men stelt dat ook in 1974 personeelsuitbreiding slechts beperkt mogelijk zal zijn. Er wordt op het Academische Ziekenhuis een toenemend beroep gedaan voor het vervullen van medische staffuncties. 'Dat dit gaat ten koste van andere personeelsplaatsen spreekt voor zich zelf. De groei ten aanzien van allerlei ac tiviteiten op het gebied van de patiën tenzorg is tot staan gekomen, aldus de directieleden. 'De kosten van de ge zondheidszorg in ons land zijn de laatste jaren dusdanig gestegen, dat een ongeremde voortzetting hiervan tot een ondraaglijke last zou worden. Een hartoperatie kost bijv. ongeveer 20.000. Wie zich dat realiseert be grijpt dat hoezeer wij ook willen stre ven naar een optimale gezondsheids- zorg aan het stellen van prioriteiten niet meer te ontkomen is'. WOENSDAG 9 JANUARI Bovenzaal Bevrijdingskerk, 8 uur: aid. Zuid- West Christenvrouwenbond, mevr. C. van der Plas-Korenhoff te Lelden over 'Op weg naar een nieuwe levensfase'. Dijkstraat 2a. 10 tot 11 uur spreekuur socia le raadsvrouw. Gerecht 10, 4.30 tot 6 uur spreekuur sociale raadsvrouw. DONDERDAG 10 JANUARI Stadhuis, 6 tot 8 uur: spreekuur sociale raadsvrouw. LAK-theater Levendaal, 8.15 uur opvoering van 'Jij met je wolken'. VRIJDAG 11 JANUARI Rapenburg 24, 22 uur: jazz-zolder Hot House, zanger Peter Grimston. Bovenzaal Bevrijdingskerk, Montgomerystraat 7 tot 9.30 uur nam: ruilbeurs voor verzame laars. ZATERDAG 12 JANUARI Museum Volkenkunde 2.30 uur: kinderfilm 'Tarzans Triomf'. APOTHEKEN REGIO LEIDEN Tot 11 Januari hebben in de regio Leiden de Volgende apotheken dienst: apotheek Van Driesum, Lange Mare 110 Leiden, de apo theek te Voorschoten en de apotheek van Leiderdorp. TENTOONSTELLINGEN Koord Studio, Oude Rijn 88 Lelden: portret ten en surrealistische gebeurtenissen van Will van Aggelen, Den Haag, van 12 januari tot 23 februari, zaterdags gesloten. Drukkerij De Bink, Rooseveltstraat 3Leiden: aquarellen van Piet Heidoorn. Tot eind Janu- BIOSCOPEN TOT 10 JANUARI Camera: 'Lawrence of Arabia' 14 J. dag. 20 uur, do, vr, ma, dl 2 uur; Kindermatinee 'Wlnnetou en het goud van Apanatie' za en wo 2.30 en zo 2 en 16.15 uur. Nachtvoorstelling 'Deleverance' 18 J. vr, za 23.30 uur. Lido: 'Live and let die' dag. 14.30, 19 en 21.15 uur; zo 14.30, 16.45, 19.00 en 21.15. uur: 14 j- Studio: 'The Getaway' 14 j. Tijden zie Lldo. Luxor: 'The Killer' 18 j. dag. 14.30, 19 en 21.15; zo extra 16.45. Trianon: 'Op de Hollandse toer', 14 J. Dag. 14.30, 19 en 21.15 uur. zo 14.15, 16.15, 19 en 21.15 uur. Rex: 'The Pornoklller' 18 j. Tijden zie Tria non. Kindermatinee 'Pippl Langkous', dag. 2.30 uur. BEZOEKUREN ST .ELISABETH ZIEKENHUIS Klasse-afdelingen: Volwassenen dagelijks van 11.15-12 uur, 14-14.45 en van 18.45-19.45 uur. Kraamafdellng: dagelijks van 11.15-12 (alleen v. echtgenoten) 15-16, en van 18 45-19.45 uur Kinderafdeling: dagelijks van 15-18.30 uur. en van 18.45-19.45 uur. Kraamafdellng: dagelijks van 15-16 uur en van 18.45-19.45 uur. Kinderafdeling: dagelijks van 15-18.30 uur. Endegeest: dinsdag en vrijdag 13-14 uur. 's zondags 11-12 uur en 14-15 uur. Ie klasse de gehele dag. Annakllnlek: dag. IS.30-14.30 uur en 18-19 uur. Bezoekuren DIaconessenhuis Lelden: le klas dagelijks 11.00-12.00 uur. 15.45-16.30 uur. 18.30-19.30 uur. 2e en 3e klas dagelijks 15.45- 16.30 uur, 18.30-19.30 uur. Kinderafdeling al leen voor ouders dagelijks 14.00-19.00 uur, voor overige familieleden zondags 14.00-15.00 uur. Kin'deren beneden de 14 jaar hebben geen toegang op de kinderafdeling. Bezoekuren Academisch Ziekenhuis Leiden: Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag 15.00-16.00 uur, 18.30-20.00 uur. Voor de prematurenaf- deling gelden de volgende bezoekuren (al leen voor ouders) maandag t.e.m. vrijdag 18.30-18.45 uur, zaterdag en zondag 15.30- 15.45 uur. Bezoek aan ernstige patiënten: Wanneer voor ernstige patiënten doorlopend bezoek wordt toegestaan, kan de hoofdverpleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. ALP11EN AAN DEN RIJN Rijnoord: le en 2e klasse 10.30-11, 14-14.45 e 18-19 uur, 3e klasse 14-14.45 en 18-19 uur. 3e klasse: Volwassenen dagelijks van 14-14.43 Kraamafdellng 16-17 uur alleen voor echtge noten 19-20 uur. Kinderafdeling 15-15.30 uur. LEIDEN/OEGSTGEEST Deze foto van wellicht de gezondste drieling, die ooit in Nederland is ge boren, hebben de lezers nog van ons tegoed. Zoals wij gisteren reeds berichtten heeft mevrouw G. J. Du- see-Harmeijer (28) uit Oegstgeest in het Academisch Ziekenhuis het leven geschonken aan drie dochters, die elk ruim zes pond wegen, en die binnenkort zullen gaan luisteren naar de namen Janine, Miranda en Simone. Ze hoeven niet in de couveuse, maar worden gewoon in de wieg verzorgd. Het eerste verlangen van het echtpaar Dusee is voorlopig een eengezinswoning, omdat ze nu nog wonen op een 4-kamerflat op de vierde etage. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Een aantal conflicten dat zich heeft voorgedaan tussen directeur T. C. Daey Ouwens van de Groenoordhal en de pachter van de restauratieruimte, de heer I. Milikan zijn voor B. en W. aanleiding geweest tot een nader onderzoek. Zoals wij vrijdag berichtten, heer Daey Ouwens voor enige met verlof gestuurd. Waarschijnlijk duurt dit verlof voort totdat het nieuw aangekondigde onderzoek is af gerond, waarna al of niet maatregelen zullen worden genomen. Gisteren werd ons hieromtrent het volgende perscommuniqué verstrekt: 'Een vorig jaar ingestelde werkgroep die een onderzoek instelt naar de ex ploitatiemogelijkheden van het restau rantgedeelte van de Groenoordhal is bij zijn onderzoek ondermeer gestuit op een aantal vragen met betrekking tot het functioneren van de directeur van de hal. Deze vragen zijn gerezen naar aanlei ding van een aantal conflictsituaties, die zich bij de dienst voor de Groen oordhal hebben voorgedaan, verster ken bij het college van b en w de in druk, dat een nader onderzoek naar het functioneren van de directeur ge wenst zou zijn. Het eigen ochtendblad voor élk protestants Christelijk gezin In Leiden en omgeving ZORG VOOR EEN STERKE CHRISTELIJKE PERS de Met het oog hierop hebben b en w tijd besloten een commissie in te stellen onder voorzitterschap van wethouder Leijten van economische zaken. Over de samenstelling van deze commissie zullen nadere mededelingen worden gedaan. De commissie zal van b en w het verzoek krijgen om zo mogelijk binnen een termijn van zes weken over zijn bevindingen te rapporteren.' Tot zover het communiqué. Interieur toegetakeld, oorzaak niet bekend heer Aad van de Ouweelen, staat voor cident voorgedaan. Er is geen onverto- gen woord gevallen'. De heer Van de - jneaaStp*, 'i Ouweelen zoekt de oorzaak eerder in Voordat hij zijn café-chantant vorig 'pB jaar juli opende, was hij een jaar lang in zijn eentje bezig geweest om S UebV van de oude smederij een moderne HHBIfeMliËIjDflHiivuHHKiHKMM&if «WKfer- - 4 -re, 1 zaak te maken. Duizenden guldens in vesteerde hij, en het resultaat was een fraai interieur, waarvan nu nog maar weinig over is. Kortsluiting De brand, die na de ontploffing ont stond, zou het gehele pand in de vlammen hebben gezet, als het pla fond niet betimmerd zou zijn geweest met asbest-platen, die het tot de mel ding aan de brandweer nog aardig uit hielden. Doordat de elektriciteitskast uitbrandde, ontstond er kortsluiting. Het geknetter wekte tenslotte een overbuurman, die de brandweer bel de. Intussen was de inventaris al gro tendeels vernield. De eigenaar is ver zekerd. .E. Niettemin gaat Van de Ouweelen niet bij de pakken neerzitten. 'Morgen be- ginnen we al met de wederopbouw', IBM zegt hij. 'Maar al met al is het wel jammer. Je begint eens wat in Lei- Een beeld van de ravage in het café-chantant. De pijl wijst naar het kapot- den, en dan doen ze je dit aan....'. geslagen ruitje, waardoor de Molotov-cocktail werd gegooid. LEIDEN Geboren: Christel d v R van Zijp en J J H van Loenen. Michael z v D W van Ewljck en M de Groot, Pleter H Chr z v P Glasbergen en S S Zervas, Gerardus J z v G Verdoes en C J C Wolvers, Silvia A d v A van Duljn en A P van der Melj, Peter z v H van Kooperen en W A A van Leeuwen, Froukje d v D Taat en S Plena. Dermy z v J J van Hoof en J Mleloo. Mariska d v M H Ilerruer en C A C van Stralen, Jacob C z v J J Steur en M D Lammes, Johan W L z v Jonkheer F C van Heurn en A J I van Wie- ringen, Overleden: W F Devllee geb 24 Jun 1898 man, I Bourgeois geb l7nov 1884 man. S Vos geb 8 dec 1921 man, JAS van Dam geb 28 mrt 1886 vr. J Visser geb 2 5sept 1887 man. J den Hollander geb 9 sept 1910 man. M Una geb 23 feb 1902 man. Gehuwd: T R van Gameren en E Ilartcveld, B Jonges en M A J E Venhuis, A M Croolj- mans en 1 M van der Hoeven. Men schrijft ons De buurtvereniging 'De Horsten' en de Bond van Huurders en Woningzoe kenden gaan proberen de huren van de woningen in de Merenwijk omlaag te krijgen. Dit lijkt mij in de huidige constellatie een ondoendlijke zaak. Op het gebied van de woningvoorzie ning is er sprake van een divergentie tussen de koopkrachtige (men kan de huren betalen) en de redelijke (men kan dit niet, maar moet toch een wo ning hebben) behoeften. Deze voorzie ning heeft daardoor reeds lang het karakter gekregen van' een collectieve behoefte waarin de gemeenten dienen te voorzien zoals zij dat reeds doen met de Brandweer en de Reiniging b.v. Een landelijke aangelegenheid dus. Het opvijzelen van de redelijke be hoeften tot koopkrachtige door het aan afzonderlijke huurders toekennen van huursubsidies en dergelijke is een de bouwkosten omhoog jagende, inflatie bevorderende maatregel, die bovendien de loonpolitiek in een on gewenste richting beinvloedt, omdat de subsidies, enz. in feite toeslagen op het loon zijn. De voor deze subsidie bestemde gel den kunnen meer profijtelijk worden aangewend om de huren van alle wo ningen van een complex te verlagen. Ook langs deze weg is de koopkrachti ge behoefte dus te vergroten en zal de zo hevig gewenste doorstroming op basis van vrijwilligheid, derhalve doeltreffender kunnen worden gereali seerd. Men bevordere ook de liquidatie ten gunste van het gemeentelijke woning- bezit van de overheidssteun aan de particuliere bouw en de z.g. bezitsvor mingspremies; men bedenke dat voor in de jaren dertig gebouwde wonin gen thans reeds het 20-voudige wordt betaald van wat zij destijds nieuw hebben gekost! Voor een vermindering van de werk gelegenheid behoeft niet te worden gevreesd; de woningen moeten er toch komen, alleen zullen de voordelen meer aan de gemeenschap toevallen en minder aan kleine groepen. Voor wat de Merenwijk betreft zou de ge meente eens wat meer aandacht kun nen schenken aan de omgeving van de flats; het is toch niet nodig de mensen drie jaren te laten betalen voor groenvoorzieningen, die alleen aanwezig zijn in de vorm van de tel- kenjare weggeworpen kerstbomen. Er is ook nog zo iets als gederfde levens vreugde! L-M.Smit.Arendshorst V 100,LEIDEN. WARMOND De heren K. W. van Hamburg, procuratiehouder-bedrijfs leider en J. J. Jansen, hoofduitvoer der-projectleider, beiden bij Panagro, hebben onlangs de 65-jarige leeftijd bereikt Hoewel beiden voorlopig nog enige aktiviteiten ten dienste van Pa nagro blijven verrichten, is hun volle dige dienstverband per 1 januari toch beëindigd. De heer Van Hamburg is meer dan 25 jaar in dienst van Pana gro geweest, de heer Jansen 45 jaar. Op vrijdag 18 januari wordt in de Turk te Leiden een afscheidsbijeen komst gehouden, om 4 uur een offi cieel gedeelte, om 5 uur is er gelegen heid tot persoonlijk afscheid. DE KAAG De heer Hans van Win- sen uit Buitenkaag is per 1 januari gestopt met het geven van lessen in de algemene muzikale vorming in De Kaag. Het aantal leerlingen groeide van negen lot achttien, maar de leef tijden liggen te ver uiteen om van een 'hanteerbare' groep te kunnen spreken. Er waren ook te weinig leer lingen van dezelfde leeftijd om klei nere groepen samen te stellen. Overigens wordt er hard gewerkt aan een oplossing. Zo heeft de dorpsraad zich gewend tot de bekende leider van de Dutch Swing College Band, Peter Schilperoort, die al vele jaren inwoner van De Kaag is. Hij bleek be reid medewerking te verlenen en met de heer Van Winsen een plan uit te werken voor het geven van muziekles sen aan de Kaagse jeugd. Loontechnische dienst houdt spreekuur LEIDEN De loontechnische dienst van het ministerie van economische zaken zal met ingang van vrijdag 11 januari iedere vrijdagmiddag van 2 tot 4 uur spreekuur houden in het ge westelijk arbeidsbureau, Oosterkerk straat 1 te Leiden (telef. 49951). Voorlopig geldt het voor een half jaar. Het doel van dit spreekuur is in lichtingen te verstrekken over lonen, vakantie, ongeregelde diensten en an dere arbeidsvoorwaarden. KATWIJK Het ziet er naar uit dat de tandartsenproblematiek in Katwijk dichter bij een oplossing komt. Don derdag wordt er in het gemeentehuis vergaderd over de oprichting van een stichting, die in het gezondheidscen trum in de Hoornes een tandheelkun dige kliniek moet gaan beheren. Het is de bedoeling dat de kliniek on der leiding komt te staan van tand arts Hage. Om noodzakelijke gege vens te verkrijgen houdt de gemeente begin volgende week een enquête on der de inwoners van Katwijk. Hier dreigen echter enige complicaties, om dat particulieren dezer dagen even eens een grootscheeps onderzoek wil len beginnen. Men is over dit initia tief bij het gemeentebestuur nogal ontstemd, omdat deze mensen op ge nerlei wijze contact hebben opgeno men met de gemeente. LEIDEN Burgemeester Vis heeft gistermiddag de eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, opgespeld bij de heer J. Th. Witte, die zijn zeventigste verjaardag vierde. De heer Witte heeft in Lelden een loop baan van vele jaren als maatschappelijk werker in dienst van de Cornelius Musiusstlchting achter de rug. Hij heeft speciaal veel werk verzet ten behoeve van geestelijk gehandicapte kinderen en de begeleiding van ouders daarvan. Nog steeds is hij halve dagen werkzaam in huize De Weipoort van de stichting Geniva in Zoeterwoude. Ook heeft hij veel gedaan voor de stichting Expogé (ex-politieke gevangenen) en het tehuis De Ankerplaats. Van onze correspondent ALPHEN Na de oorlog 1940-1945 behoorde de Bommelerwaard tot de zwaarst getroffen streken van ons land. Tal van gemeenten zijn toen geadopteerd en Alphen a. d. Rijn ontfermde zich over de gemeente Hedel. Wij herinneren ons nog enkele grote bijeenkomsten in de kerkzaal van Rijnstroom, waar de steunverlening door Alphens burgerij werd geani meerd door een Hedelse pastoor, die in sappig Brabants de belangen van zijn gemeente besprak. Na de stormramp van 1953 adopteerde Alphen de gemeente Zuidland. Ook hier werd gedaan wat mogelijk was om nood te lenigen. Was er de eerste jaren nog vrij veel contact, blijvende vriendschap tussen de gemeenten is er niet over gebleven. RAMIS We moesten aan een en ander den ken, toen we in het wijkblad van de Hervormde gemeente wijk II van Oudshoorn lazen dat de adoptie van de Hervormde gemeente van Meeu wen en Hagóort is voltooid. De Her vormde kerk ging na de oorlog de kerkelijke adoptie van getroffen Her vormde gemeente regelen; de ge meenten van de signatuur van de Ge- ref. Bond zouden die voor geestver wante gemeenten opknappen en zo kwam Oudshoorn aan Meeuwen en Hagoort in het land van Heusden en Altena. Naar aanleiding van opgenomen scha de werd een raming gemaakt wat dit zou gaan kosten. Tal van gemeenten in de getroffen gebieden bleken ach teraf zichzelf te redden. Voor de ge meenten die daartoe niet in staat wa ren, werden richtlijnen opgesteld, die in hoofdzaak hierop neerkwamen dat adopterende gemeenten gedurende dertig jaar voor de rente van de door getroffen gemeenten te lenen gelden zouden instaan. Voor de gemeente van Oudshoorn, destijds nog niet offi cieel in het raam van de Hervormde kerk opgenomen, maar een zogenaam de Evangelisatie werd dit een bedrag van 9000,-. Dat kwam neer op een bedrag van 300,- per jaar. Jaarlijks werd een kollekte voor Meeuwen ge houden. Aanvankelijk was dit drie maal per jaar, later werd het twee maal en de groei van de gemeente en de geldontwaarding zorgden ervoor dat men later met éénmaal kon vol staan. Zelfs ging men jaarlijks een be dragje overhouden; dit werd vastgezet en mede door de gekweekte rente kwam men tot een bedrag dat het mo gelijk maakte de tot 1980 lopende schuld aan Meeuwen nu reeds in één keer af te lossen. Zo is ook dit adoptiegeval tot het ver leden gaan behoren. OEGSTGEEST Het Trio Louis van Dijk treedt zondag 13 januari om 2 uur op initiatief van K. en O. op in het Rijnlands Lyceum. Het concert is toegankelijk zowel voor inschrijvers als voor niet-inschrijvers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3