Het unieke bezit van een boerengeslacht in Ramsau Ambulante psychiatrische behandeling in opkomst ÏS Marinier mishandeld bij verhoor door korporaal Lutherbijbel uit 1536 wordt zorgvuldig bewaard Broers ontkennen dood stiefmoeder -fc Nieuwe Surinaamse regering in conflict met PanAm Kamerleden op de bres voor Thorn TROUW /KWARTET WOENSDAG 9 JANUARI 1974 BINNENLAND DRLl/1 door Jan Roelfs Frau Wiese, de bergboerin van het middelgrote bedrijf, beduidde mij te gaan zitten in het eenvoudige, degelijk gemeubileerde woonvertrek. De hoge kamer met de geboende vloer rook naar hout, het hout van de bossen op de berghellingen in deze uithoek van de hoogvlakte, onderbroken door golvend grasland, waarin het vee zich loom bewoog. Tk rat aan «en van de vier tafels, be dekt met een gebloemd keukenzeil. Een der wanden was gesierd met op gezette kopper van gemzen, vossen en ander bergwild. Een ingelijst certifi caat. dat - /o las ik in de gauwigheid - melding maakte van erkende jacht- en schutterskwaliteiten van de afwezige heer des huizes, completteerde de wand met jachttrofeeën. Aan een an dere wand prijkte een donkere repro- duktie van het Laatste Avondmaal. Boven de deur. naar de brede gang. hing de beeltenis van een besnorde Aangevoerd als 'smokkelwaar' voorvader van de familie Wiese, gevat in een zware houten lijst De stralende zomerdag was halverwe ge gevorderd. Buiten praalde de zon over een schijnbaar verlaten land streek. Een paar wolken dreven als vormloze zeilscheepjes langs de he mel, die dit deel van het Oostenrijkse Stiermarken overkoepelde. Wazige bergtoppen aan de einder. Frau Wiese had zich naar een achter gelegen vertrek begeven, terzijde van een groot stenen fornuis, om hét fa miliebezit te halen. De boerderij was zonder gerucht. Er heerste de stilte van een verlaten kerk. Voetstappen in het achterhuis. Boerin Wiese - in de veertig, gebruind door de berglucht, gekleed in de dracht van de streek - kwam terug. Boodschappentas In haar hand droeg ze een plastic boodschappentas, met de bedrukte re clame van een winkelbedrijf. Ze legde de tas voor mij op tafel, schoof de opening naar omlaag en haalde het grote, bruine, slechts lichtelijk ver weerde boek te voorschijn. Daarna het gebaar van: 'Ga je gang, bekijk het maar'. Het was de originele Luther-bijbel, een van de allereerste exemplaren, die in 1536 waren gedrukt en uitgege ven. Vermoed *:jk één van de oudste Lutherbijbels var. de wereld, zeker van Oostenrijk Ik schoof de plastic zak terzijde, en sloeg het kloeke boek open, in het be sef een bevoorrecht mens te zijn, want deze boerenfamilie in Ramsau- Dachstein toonde zich maar zelden be reid dit eeuwenoude bezit aan vreem den te tonen. En vooral niet nadat een hoogst on aangename ervaring deze koeboeren ten deel was gevallen. Een zomergast, die ze enkele jaren geleden op een huurkamer in hun hofstede hadden gehuisvest, had zich in een onbewaakt ogenblik als een vandalistisch souve- nierjager ontpopt en - zo bleek later - had zich een der schutbladen van de historische bijbel toegeëigend. Sindsdien bleef het kostbare boek, nog meer dan in het verleden, be waard in het verborgene. In een plastic- zak. op een plaats in huis, die aan geen buitenstaander werd onthuld. Reinhardt Lamm (30). de Nederlands sprekende VW-directeur van Ramsau, had de familie Wiese bewogen nog eenmaal de meer dan vier eeuwen ou de Lutherbijbel t; tonen. De voor waarde was: geen ruchtbaarheid. Des tijds. toen de Oostenrijkse televisie een opname van de bijbel was komen maken, had de familie Wiese lange tijd hinderlijke belangstelling onder vonden van verzamelaars, museumdi recteuren, antiquairs en zo meer. Stuk van huis Het pronkstuk was niet meer hoe kon het ook anders - puntgaaf. Losse en scheefhangende bladzijden, voor en achter, en de niet meer hechte band. schreeuwden om de zorgzame hand van een boekbinder-restaurateur. Maar sinds het boek - vermoedelijk als 'smokkelwaar' over de bergen aan gevoerd - op de Bauemhof Wiese was terecht gekomen en naar wordt aange nomen in de loop van de zestiende eeuw - had de vertaling nimmer dit huis en hof verlaten. Frau Wiese verklaarde het met na druk: 'De bijbel is nooit weggeweest en zal nimmer dit erf verlaten. Hij hoort bij het huis en dan pas bij de familie....' Toen in 1962 het honderdjarig be staan van de zelfstandige protestantse gemeente van het in het dal gelegen oude stadje Schladming werd her dacht en ds. Karl Dinger van Ramsau am Dachstein een tentoonstelling in richtte in de evangelische kerk van het stadje, kwam er heel wat histo risch kerkmateriaal van de hoogvlakte naar beneden. Het cultuurbezit van deze protestantse Oostenrijkse enclave was namelijk beduidend. Echter lang niet iedereen stond oude bijbels en liedboeken a.\ En de familie Wiese deed dit zeker niet. Een der oudste Lutherbijbels op een tafelzeil. Eer unieke huisbijbel, die destijds - en de aanwijzing vond ik in het bnek - nog is gedrukt bij de druk ker Hans Luft in Wittenberg. Deze bijbel is onbetwist een der eerste drukken geweest, als men bedenkt dat Maarten Luther eerst in 1534 met de vertaling van het Oude Testament en daarmee met de gehele bijbelvertaling was klaar gekomen. Ik keek naar en blader in het boek. waarvan het schrift nog scherp was en waarvan alleen de randen van de bladzijden hier en daar ouderdoms- versehijnselen vertoonden. Vergeeld en verweerd is de uitgave niet, aller minst stukgelezen. Nee. de Wieses ge bruikten het boek nimmer. Men kon het laatmiddeleeuwse schrift ook moeilijk lezen. De Lutherbijbel is verweven met de geschiedenis van hu., geslacht, van wie gom.aties in een beslotenheid van een berggebied van dertig kilome ter lang en drie kilometer breed - bij na tussen hemel en aarde - hebben geleefd en gewerkt, een karig bestaan hebben geleid. Ver verwijderd van het beweeg der wereld. Salzburg, op tachtig kilometer afstand, was eeu wenlang en der grote wereldse aan knopingspunten. En Wenen, met de keizers, heeft geslachten lang ver bui ten de gezichtskring van de koeboeren onder het 'stenen dak' - Oostenrijk Dachstein - gelegen. Hun wereld was even stil in de groene zomers als in de witte winters Maar toch niet zo sereen als de natuur met haar wisse lende verschijningsvormen. Roiidom de Lutherbijbel van de Wie ses spelen balre verhalen, van de 'te- genreformatie', de dwingelandij en terreur van He rooms-katholieke kerk in deze berglanden, die een heel an der gezicht heeft getoond dan dezelf de kerk op de geboortegrond van het Lutheranisme: Duitsland. Intolerantie voedde de tegenreforma- tie ook op de bijna vergeten hoogvlak te van Ramsau. op een hoogte -van bijna duizend meter, boven het dal van de Enns. Hoe kwam het, dat het voormalige mijnwerkersstadje Schladming de stoot gaf tot de protestantse enclave van Ramsau, dat de toerist nog maar slechts enkele tientallen jaren via een opmerkelijke steile spiraalweg be reikt? De kopermijnen van Schlad ming trokken eertijds vele. onder meer Duitse gastarbeiders, zeker ook ten tijde van de opkomst van de re formatie. Ze droegen de denkbeelden van de nieuwe leer. vervat in ge schriften, met zich mee, in plunjezak of ransel. Op deze wijze moeten ook bijbelvertalingen en liedboeken Oos tenrijk hebben bereikt. De bergboeren van Ramsau stelden zich open voor de reformatie en kon den zich door hun geïsoleerde positie aanvankelijk ongehinderd en wel verbindingen in de sneeuwtijd leidden maken, cie tot de dag van vandaag hun samenleving heeft gekenmerkt. Lange, donkere winters en primitieve verbindingen in de sneeuwtijd ledden tot verdieping en zelfstudie en tot een hechte verbondenheid in de klei ne leefgemeenschappen, waartoe Bau emhof Wiese in Vorberg behoort. Een reformatroische formatie in Oos tenrijk, waar de hervorming te vuur en te zwaard zou worden bestreden, langduriger en hardnekkiger dan in ons land. Ook Ramsau heeft bezoek gehad van de 'Inquisitiecommissies', de mobiele clericale brigades, geleid door fanatie ke bisschoppen of hun vertegenwoor digers. die vergezeld waren van solda ten, hoorzittingen hielden in gebieden waar de contouren van de reformato rische gedachte zichtbaar was gewor den. Dat was lang nadat de eerste martelaren, zoals Leinard Kaizer, een leerling van Luther, in Wenen in het openbaar werd verbrand. Oostenrijkse kerkhistorici veronderstellen, dat deze gebeurtenis, die Luther zeer moet hebben aangegrepen, voor hem aanlei ding is geweest het lied: 'Een vaste burcht is onze God', te schrijven. Het is voorgekomen, dat de bergboe ren van Ramsau werden bijeengedre ven en - onder vervaarlijke bedreigin gen - voor de keuze werden gesteld; of regelmatig de rooms-katholieke kerkdienst bezoeken en zich onthou den van reformatorische activiteiten, dan wel brandschatting en de dood aan de galg riskeren. Ramsau heeft een schijn-rooms-katholicisme aan vaard. maar bleef illegaal het protes tantisme trouw. Uit die tijden stamt onder meer he* verhaal van de 'ver borgen schaf op de familieboerderij van de Wieses. Met Reinhardt Lamm reed ik terug naar de bewoonde wereld van deze be genadigde streek met haar bergen en valleien, een gebied, dat sinds de der tiende eeuw bewoond is. 'De bergen zullen vrede dragen', de heuvels heilig recht...' Luther heeft ook déze tekst uit de Psalmen voor het eerst officieel ver taald. Het staat in die bijbel van 1534. die bewaard wordt in het verborgene op een boerderij in het vriendelijke Stiermarken van Oostenrijk. Van onze Haagse redactie DEN HA)AG De 21-jarige e-raarinier Nico Meijer uit Yenlo is in augustus 1973 in de marinier-kazerne te Doorn door een be roepskorporaal mishandeld. Bij de stier Twee onderofficieren die in de buurt waren grepen niet in. Het slachtoffer, dat inmiddels om medische redenen uit de dienst is ontslagen heeft deze zaak nu pas via het blad 'Twintig' van de WDM in de publiciteit gebracht nmdat hij niets meer over de bestraf fing van de dader hoorde. Het PPR-Kamerlid Bas de Gaay Fort man heeft gisteren opheldering over deze affaire gevraagd aan minister Vredeling. De marinevoorlichtings dienst bevestigde gisteren overigens het verhaal van de ex-marinier. De korporaal moet zich binnenkort voor de zee krijgsraad verantwoorden na eerst een psychiatrisch onderzoek te hebben ondergaan. De twee onderoffi cieren zijn door de commandant krijgs- tuchtelijk gestraft. Klepel De affaire begon, volgens Nico, op 2 augustus. Hij wilde met drie vrienden de grap uithalen om de klepel van de kapelklok vast te zetten, zodat de pa ter de volgende ochtend niet voor de mis zou kunnen luiden. Zij werden hierbij betrapt maar Nico wist niet op tijd te ontkomen. Hij werd naar het wachtlokaal gebracht waar de dienstdoende wachtcommandant de korporaal A. B. C. hem beval op de grond te gaan liggen om hem te fouil leren. Toen Nico Meijer daarna wei gerde de namen van zijn vrienden te noemen werd de korporaal furieus. Nico zegt: 'Hij bond een touw strak om mijn haren, trok mijn voeten om hoog, terwijl ik op mijn buik op de grond lag. en wilde.mijn voeten aan mijn haren vastbinden, maar gelukkig brak het touw. Weer tfok hij daarna mijn hoofd achterover stopte zijn vin gers in mijn neus waardoor die open scheurde. Daarna, trokken ze weer mijn hoofd en benen omhoog waar door mijn rug gespannen stond. Toen kreeg ik een trap in mijn rug'. Nico Meijer vertelde uiteindelijk de namen van zijn vrienden, die daarop van bed werden gelicht en ook nog een klein staaltje van de ondervragingstechniek van de korporaal mochten ondergaan. De dokter die Nico onderzocht meldde de zaak de volgende dag bij de commandant. Deze strafte de twee onderofficieren die niet hadden inge grepen krijgstuchtelijk, maar achtte volgens de marinevoorlichtingsdienst het misdrijf van de korporaal zo zwaar, dat, op 23 augustus de marine recherche werd ingeschakeld. Op j grond van het proces verbaal heeft de tp 11600611 D6rSSmQ zeekrijgsraad de korporaal al een eer ste maal verhoord. De krijgszitting is echter uitgesteld in afwachting van een psychiatrisch onderzoek van de korporaal dat op verzoek van zijn ver dediger plaats vindt. 'De korporaal is psychisch niet helemaal stabiel', vertelde een woordvoerder van de ma rine. Rugklachten Nico Meijer werd afgekeurd wegens rugklachten, waarvan hij nu nog steeds last heeft. In overleg met de VVDM zal hij proberen schadevergoe ding te krijgen. De militaire artsen zeggen echter dat Nico, een, nooit op gemerkte aangeboren rugafwijking heeft, die tijdens het medische onder zoek na de mishandeling aan het licht is gekomen. Nico Meijer is er zich van bewust dat dat de schadevergoe- eding wel moeilijk haalbaar maakt. 'Misschien heb ik inderdaad een aan geboren afwijking, maar ik weet één ding zeker, voor die behandeling heb ik nooit last van mijn rug gehad en daarna wel en dan lijkt de oorzaak wel duidelijk. Frau Wiesehoedster van de historische Luther-bijbel uit 1536, die bewaard wordt op een afgelegd boerderij op het plateau van Ramsau-Dachstein in Oostenrijk. s Aanwinst voor Veldwijk in Ermelo: hostel Ganzenhot door Jac. Lelsz PUTTEN/ERMELO Het psy chiatrisch denken is de laatste tien, twintig jaar in een stroom versnelling gekomen. Een nieuwe ontwikkeling in dit kader is de toenemende ambulante behande ling. Vormen daarvan zijn het dagziekenhuis, de polikliniek en wat genoemd wordt het psychia trisch hostel. Burgemeester jhr. mr. W. F. Quarles van Ufford te Putten heeft gisteren in zijn ge meente zo'n hostel Ganzenhof het eerste van Veldwijk in Er melo, geopend. Actiegroep (eerst tégen) werkt nu positief mee De mensen die zo'n hostel bevolken, worden n-iet meer geacht patiënt te zijn. Zij leven in grote mate zelfstan dig. Verzorgd worden zij niet meer. Wel is er sprake van begeleiding. Zij gaan winkelen, koken hun eigen potje en nemen aan hét arbeidsproces deel. Op deze wijze worden ze voorbereid op een terugkeer naar huis, naar de maatschappij, naar wat als een nor maal leven wordt ervaren. Ermelo-Veldwijk dateert van 1886. De naam van prof. L. LindAoom is er onlosmakelijk mee verbonden. Het was de eerste protestants-christelijke inrichting in Nederland. In de oude. vergeelde archieven kunnen we deze zin tegenkomen: 'Een van de eerste overwegingen is geweest, een inrich ting te openen waar de kranke belij ders van de Heer Jezus Christus een verzorging konden vinden overeen komstig de eis van hun bijzondere geestelijke behoeften De Lutherbijbel werd - toen huiszoe kingen schering en inslag waren - somstijds verstopt in de koestal, ach ter de planken. En op een plaats waar een agressieve stier aanwezig was. Dat dit is gebeurd, weet Frau Wiese bij overlevering. Een Lutherbijbel uit 1534 op een ta felzeil. Jonge handen en verweerde handen hebben hem beroerd. Hij hoort - -ou men denken - in een brandvrije kluis, omdat hij historisch en cultureel een waardevol, onvervang baar bezit is. Ik bladerde tenslotte door het boek der Openbaringen en sloeg de 'turf' dicht De vrouw glimlachte en schoof het fantastische bezit terug in de boodschappentas. Met een routinege- baar. He boek verdwijnt naar het achterhuis, zeker niet naar een volle dig veilige plaats. Een oud cultuurbezit van Ramsau. Begrip In de loop der jaren groeide het uit tot een dorp. eén leefgemeenschap voor meer dan duizend patiënten. Psyschisch gestoorden, overspannen, mensen die het niet meer zien zitten, soms ten prooi aaan somberheid, angst, achterdocht of vijandschap. Maar zelden gevaarlijk voor hun om geving. Hoe meer begrip ze ontmoe ten. des ter rustiger ze worden. De behandeling is gericht op de oorzaak MAASTRICHT Op de eerste dag van hun proces hebben de broers Elie (19) en Jopie M. (23) ondanks uren lange verhoren, volgehouden de dood van hun 54-jarige stiefmoeder op 18 juli 1973. niet van tevoren te hebben beraamd. Zij bekenden wel doodslag. Zij zeiden tegen de president van de rechtbank, mr. G. Hermesdorf. die dag 's morgens hun ouderlijke woning door de achterdeur te zijn binnenge gaan om hun stiefmoeder om een zie- kenfondskaart en andere papieren te vragen. De broers waren in mei uit de woning gezet door hun vader en stiefmoeder. De stiefmoeder, die in de woonkamer zat, begon volgens de broers direct te schelden, toen zij haar beide stiefzo nen zag. In een opwelling had Jopie toen haar keel dichtgeknepen, terwijl de jongere Elie zijn stiefmoeder met een klauwhamer en een bijtel in een plastic zak met twee krachtige slagen de schedel insloeg. De vrouw moet onmiddellijk zijn overleden. Elie zei de moordwapens te hebben meegebracht om zich te verdedigen wanneer zijn broer Henk toevallig thuis zou zijn. Van een medewerker in Paramaribo PARAMARIBO De Surinaamse mi nister van economische zaken, mr. Eddy Bruma heeft de Pan American Airways gedreigd de landingsrechten in Suriname te zullen intrekken wan neer deze Amerikaanse luchtvaart maatschappij blijft bij haar standpunt de vluchten op I ..ramaribo voor ten minste één jaar stop te zetten. De Pan American is tot dit besluit geko men mede in verband met de geste gen benzineprijzen. Intussen zijn de personeelsleden van deze onderneming in Paramaribo per 31 januari van dit jaar ontslagen. De laatste PAA-vlucht is gisteren uitge voerd. De Pan American Airways, die al langer dan veertig jaar op Surina me vliegt en twee vluchten per week uitvoert, had reeds in 1972 het voor nemen om Suriname uit haar vluch- trooster te schrappen omdat het Be- lem-trajekt (Brazilië) waarin Suriname is opgenomen verliezen lijdt. De toen malige Surinaamse regering had zich toen echter r..et succes hiertegen ver zet. Onder de ontslagen Pan American Airways werknemers is er één die ruim dertig jaar bij de onderneming .n dienst is. Inmiddels is hier verno men dat minister Bruma nog vóór het eind van deze week zijn eerste minis terieel succes zal boeken. De brood prijs, die kortgeleden met ruim vijftig procent werd verhoogd, zal naar de informaties luiden worden terugge bracht op de oud eenheidsprijs. en het gevolg van het ziek zijn. Ongeveer veertig procent van hen, die nu worden opgenomen, zijn in moei lijkheden geraakt door verslaving aan alcohol of drugs. Speciaal voor de op vang van bejaarden, die afwijkingen gaan vertonen (en door het ouder worden van de mens neemt deze groep toe) begon Ermelo-Veldwijk in 1971 de hyper-moderne kliniek 'De Feithenbérg'. Vroeger, toen het woord 'gekken' sneller over de tong kwam. werden de mensen 'opgesloten'. Te zelden kwa men ze er weer uit. Later kreeg men een andere kijk op de dingen. Er kwam ook een betere samenwerking met het thuisland: het gezin, de huis arts, de maatschappelijk werker, etc. Door een beter zich op het verband tussen oorzaak en gevolg konden aller lei therapieën met succes toegepast worden. Bovendipn is sedert 1954 een stroom van bruikbare medicijnen op de markt gekomen. Hierdoor is er in veel meer gevallen dan vroeger van herstel sprake. De doorstroming bij Ermelo-Veldwijk is belangrijk groter geworden. Per jaar worden zo'n zeven tot achthonderd mensen ontslagen. Het verblijf schom melt tussen zes weken en zes maan den. Uiteraard is langduriger verple ging van een gedeelte van de opgeno- menen ook nodig; soms is een verblijf permanent. Er is ook een categorie die de voorzieningen van het psychia trisch ziekenhuis niet of nauwelijks meer nodig hééft. maar nog wel een pookje of langdurig binnen het ver hand van het pensionverblijf. als een sluis naar de maatschappij, moet le ven. Misverstand Een dergelijk pensiontehuis is ook het hostel 'Ganzenhof' te Putten. Men begint in de voor dit doel verbouwde villa met een achttal kamers, wat psychologisch goed gezien is. Immers de buitenwacht verwart mensen met geestelijke stoornissen nog al eens met psychopaten. Althans, men heeft het idee dat ze weieens gevaarlijk zouden kunnen zijn. vooral mannen. Een misverstand dat hieraan verwant is, doet zich ook voor als ex-patiënten weer een plaats moeten zien te krij gen in het arbeidsproces. Dikwijls worden ze dan discriminerend beje gend. Toen er sprake van was dat in Putten een hostel zou worden gesticht, ont stond er in de buurt nogal wat dei ning. Er trad een actiecomité op dat met spoed honderd handtekeningen tegen de plannen verzamelde. Dr. H. van Andel. geneesheer-direc teur van Ermelo-Veldwijk, ging er niet hard tegenin Cn waarom ook? Hij riep de bezwaarden bijeen en gaf hun alle informatie die nodig was om zich een goed oordeel te kunnen vor men over wat er gaande was. Op zijn initiatief werd een soort sub-commis sie gevormd van enkele omwonenden, die regelmatig contact met hem heb ben. Een gevolg is dat de omgeving er nu gemiddeld positief tegenover staat. In een later stadium maar de bezuinigingen in de gezondheidssector kunnen vertragend werken zullen er nog vier bungalows voor elk zeven bewoners bijgebouwd worden. ="s - V tHii» 1 .'"JSpiS- - Hostel Ganzenhof in Patten, dat gisteren geopend werd -f- i Rostropowitsj naar Parijs MOSKOU Het officiële agentschap Goskoncert, dat alle toernees van Sowjet-artisten en gezelschappen re gelt hééft medegedeeld, dat de we reldberoemde cellist Mstislaw Rostro powitsj toestemming heeft gekregen naar Parijs te gaan. Dat betekent het einde van een uitreisverbod, dat drie jaar heeft geduurd. Of het een privé- bezoek van de kunstenaar betreft of- dat hij er zal gaan optreden is niet gezegd. In het begin van 1971 werd Rostropowitsj gedwongen concerten in Parijs. Washington en New York af te zeggen. De reden zou zijn, dat Ro stropowitsj in november 1970 openlijk zijn steun had betuigd aan de schrij ver Soltjsenitsin. Hij had de Nobel prijswinnaar toen ook uitgenodigd in zijn buitenhuis te gaan wonén. Het verlenen van de woongelegenheid zou het uitreisverbod van de musics, oor spronkelijk gesteld op een jaar, heb ben verlengd tot drie. Protest Henk van Ulsen AMSTERDAM De auteur Henk van Ulsen heeft een telegram gestuurd aan minister Van Doorn van CRM waarin hij in zijn hoedanigheid van toneelspeler in Nederland, ten hevig ste protesteert tegen het advies van de raad voor de Kunst om de Toneel groep Podium in Amsterdam de be staansmiddelen te ontnemen. Erasmusprijs 1974 Eeuw, verbonden aan de Muntschou burg te Brussel, de moderne nieuwe vormen gegeven en vele jo géren geïnspireerd tot het zoeken vi nieuwe uitdrukkingsmogelijkheden het ballet. De prijzen zullen op 21 juni 1974 net Congrescentrum te Amsterda worden uitgereikt door Prins Bei hard. regent van de Stichting Praen um Erasmianum tijdens een ball( avond in het kader van het Hollai Festival. Daar zullen zowel het Roy Ballet als het Ballp* van de X3 Eeuw optreden. Nijhoffprijs - DEN HAAG Twee KVP-Tweede Kamerleden, A. J. Hutschemaekers en F. A. A. M Fievez, hebben erop aan- qaat naar het ballet gedrongen dat Thorn, het witte stadje in midden-Limburg, in aanmerking zal komen voor de verfijningsregeling algemene uitkering historische stads kernen. De kamerleden hebben de staatssecretarissen De Goede en Polak (resp. financiën en binnenlandse za ken) er in vragen op gewezen dat Thom voor een bijzonder zware op gaaf staat nu veel gebouwen als mo nument zijn aangewezen en het hele stadje een beschermd stadsgezicht ge worden is. De kamerleden noemen de gemeente een bijzonder waardevol, vrij gaaf stadsbeeld dat door veel toe risten gewaardeerd wordt. AMSTERDAM De Erasmusprijs 1974 ditmaal 150.000 groot gaat naar hot ballet. Het bestuur van de Stichting Praemium Erasmianum heeft besloten de prijs te delen tussen de Engelse choreografe Ninette de Valois (klassiek ballet) en de Frans man Maurice Béjart. hedendaags bal let. Ninette de Valois richtte het Sad ler's Wells Ballet, het Royal Ballet en de Royal Ballet School op en was een stuwende kracht voor de hernieuwing en wederopleving van het klassieke ballet in geheel Europa. Maurice Bé jart heeft met zijn ballet van de XXe DEN HAAG De Martinus Nijho prijs voor vertalingen is door Prins Bernhard Fonds toegekend mevrouw Adrienne Dixon Meijerii voor haar vertaling van 'Het Stem Bruidsbed' van Harry Mulisch in h Engels en aan de heer C. A. G. v, den Broek, voor 'Honderd jaar e« zaamheid' van Gracia Marwuez, hij uit het Spaans y.ertaalde. De prijzen, elk groot ƒ3.000.-. toegekend op voordracht van een ju die werd gevormd door prof. dr. Dresden. G. Kluwenaar, A. Morrie P Rodenko, D. Verspoor, P. Verst gen. B. Voeten en drs. H. J. Koven. De prijzen worden op 6 febr an in de voormalig'* raadzaal van D( Haag uitgereikt. Israëlische kunst AMSTERDAM Een selectie uit i Iraëlische kunstwerken, die eerder. 17 en 18 december te zien (en koop) waren in het Hilton Hotel Amsterdam, is vanidaag en morg* nog te bezichtigen in de Galerie G« do de Spa, 2e Weteringdwarsstra 34. Amsterdam. De expositie, die onder auspieil staat van de Ned. Vereniging van K politieke Gehangenen en de Fed. Rai van het Voormalig Verzet Nederlal omvat keramische tableux en plasti ken van Zohar Guri, glastableaux vj Shifra Danai en emailles van Ru' Neeman en is geopend van 14 tot uur, donderdagavond bovendien 19 tot 21.30 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 10