redesregeringen in Egypte en RUSSEN LEEFDEN HALF JAAR ONDER DE GROND Staatsgreep in Afrikaanse staat Lesotho mislukt Soeharto belooft bevolking Indonesië voeding en kleding Strijd bij hoofdstad Cambodja weer opgelaaid mBeter vooruitzicht op regeling met Israël Militairen op Vliegveld van Londen blijven Watergate-inbrekers op erewoord vrij Proces in Oslo Zuid-Afrika laat Feddema niet toe Spaanse vakbondsleiders gaan in hoger beroep Vorig jaar 933 doden bij rampen met dertig vliegtuigen Proef voor zeer lange ruimtereizen Veel vuurwapens op luchthaven Frankfort Faulkner treedt af als leider van Unionisten Griekse journalist gepakt OLTP/KWARTET DIASDAG 8 JANUARI 1974 BUITENLAND T7/K9 3EIROET, CAIRO, TEL AVIV, GENèVE (AP, Reuter, UPI) Egypte en Jyrië, de voornaamste Arabische partijen die betrokken zijn bij het conflict n het Midden-Oosten, zullen volgens Arabische persberichten binnen enke- e weken 'vredesregeringen' krijgen. )e wijzigingen houden verband met de betere vooruitzichten op een -reedzame regeling voor het conflict net Israël'. Het ligt in de bedoeling e voor 21 januari door te voeren ie dag waarop in Genève het tweede tadium moet beginnen van de vredes- lonferentie. Het is bekend dat president Anwar °Sadat van Egypte het premierschap lit handen wil geven, om zich te kun- £ien wijden aan het bereiken van een /"vredesregeling. Als opvolger is ge doemd Abdoelaziz Higazi. Generaal ;rAbdoel Gamasi, stafchef van het 'd Dgyptische leger, wordt genoemd als ^mogelijke opvolger van de minister hiran oorlog, Ismail. bepok in Syrië zouden veranderingen in oorbereiding zijn. Volgens An Nahar n Beiroet zou minister van buiten- e andse zaken Abdoel Halim Khaddam rice-president worden, terwijl de mi ni lister voor toerisme Khani hem zou •eipvolgen. Het blad legt deze wijziging cfiit als een aanwijzing dat Syrië van i >lan is alsnog deel te nemen aan de re ieneefse besprekingen, als de tweede h ase daarvan begint. Khaddam zou ge weigerd hebben, naar Genève te gaan. Diani zou daar geen bezwaar tegen nebben. Egypte heeft er bij de leiders van de ^Palestijnse verzetsorganisaties op aan gedrongen, een regering in balling schap te vormen, voordat op 21 janua ri de tweede fase in Genève begint. Minister van buitenlandse zaken Is mail Fachmi had hierover een ge sprek met de Palestijnse leiders Kha- leb Hassan en Faroek Kaddoemi, die beiden lid zijn van het centrale comi té van de Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie. Hassan is één der oprichters van El Fatach, de grootste beweging. Van veel zijden zou men niet graag zien, dat de Palestijnen als vertegen woordigers van een verzetsorganisatie deelnemen aan de Geneefse besprekin gen. Fachmi deelde zijn gesprekspart ners mee, dat Egypte bereid is de re gering in ballingschap te steunen. Hij zou zorgen voor eenstemmige of bijna eenstemmige instemming van Arabi sche zijde. De vertegenwoordigers van Egypte en Israël hebben gisteren de Geneefse besprekingen over scheiding van hun troepen aan het Suezkanaal naar van daag verschoven om overleg te kun nen plegen met Cairo en Tel Aviv. De Israëlische afvaardiging kreeg nog geen nieuwe instructies, die een ak koord mogelijk moeten maken. De re gering van mevrouw Golda Meir (die geplaagd wordt door een virus-infec tie) zou nog wachten op een reactie uit Cairo op het resultaat van de be- PHNOM PENH, SAIGON (UPI, Reuter) De gevechten tussen [regeringstroepen en het communistische bevrijdingsleger rondom de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh zijn weer hoog opgelaaid. Er wordt hevig gevochten in de buurt van de luchthaven Pochen- :ong. 'olgens het opperbevel van de rege- igstroepen probeert het bevrij- lingsleger het luchtverkeer op het 'liegveld onmogelijk te maken. Het is iet voor Phnom Penh van vitaal be lang zijnde vliegveld tot op een af tand van minder dan drie kilometer [enaderd. Eerder werd Pochentongbe- itookt met raketten en artillerie-vuur. hoofdstad Phnom Penh heeft sinds december bijna dagelijks raket-aan- lallen te verduren gehad. Aan de be schietingen is nog geen einde geko- ïfrn, ondanks de grote aanval van de •egeringstroepen, die vlak voor ieuwjaar begon. in Zuid-Vietnam hebben officieren "1 LONDEN (UPI, REUTER) De tanks zijn gisteren verdwenen van het Londense vliegveld Heathrow, maar het bewakingsleger van enkele hon derden soldaten zal waarschijnlijk nog geruime tijd blijven. Van de kant van de regering is toege geven, dat de verscherpte bewaking niet alleen is ingesteld bij wijze van oefening. De legering van troepen houdt ook verband met het grote aan tal vooraanstaande Arabieren en jo den, dat tegenwoordig gebruik maakt van Heathrow, zo heeft een politie functionaris gezegd. De plannen voor de mobilisatie bestonden al geruime tijd. Zaterdag was om 'verschillende redenen' besloten om de troepen naar ;üde luchthaven te brengen. Het bevel van de operatie was gegeven na over leg met premier Heath en enkele mi- Ook de bewaking van het kasteel Windsor, één van de residenties van Elisabeth, is verstrekt. Vol gens veiligheidsfunctionarissen zou het terrein van Windsor uitstekend dienst kunnen doen als lanceerbasis voor extremisten, die een raketaanval op Heathrow of vandaar opstijgende vliegtuigen zouden willen onderne men. De provinciale vliegvelden in Enge lend worden extra in het oog gehou- g den dn verband met berichten, dat de IRA, het extremistische illegale 'Ierse republikeinse leger' beschikt over vliegtuigen. De IRA zou met behulp van Libië twee kleine vliegtuigen naar de Ierse hoofdstad Dublin hebben ge smokkeld. WASHINGTON (AP) Drie van de vijf Watergate-inbrekers die hun straf uitzitten zullen 7 maart op erewoord worden vrijgelaten. De commissie voor vrijlating op erewoord heeft besloten om Eugenio R. Martinez, Frank A. Sturgis en Virgillio R. Gonzalez vrij te laten uit de federale gevangenis in Florida. Een woordvoerder van het ministerie van justitie verklaarde dat de drie mannen zich elke maand bij de reclas sering zullen moeten mélden. De termijn van vrijlating op erewoord zal lopen tot het eind van hun vonnis-, sen. Volgens de Amerikaanse strafwet zijn zij pas op die datum werkelijk Vrij man. De drie mannen werden vorig jaar no vember, na een voorarrest van meer dan 11 maanden, veroordeeld tot straf fen van één tot vier jaar nadat zij be kend hadden schuldig te zijn aan in braak, afluistering en samenzwering. sprekingen tussen de Israëlische mi nister van defensie Mosje Dajan en de Amerikaanse minister van buitenland se zaken, Henry Kissinger. Ook wacht men in Tel Aviv op de de finitieve uitslag van de op 31 decem ber gehouden parlementsverkiezingen, die vandaag wordt gepubliceerd. Vast gesteld moet worden, hoeveel steun de Arbeiderspartij van mevrouw Meir krijgt voor een concessie-politiek tege nover de Arabische landen. Het de missionaire kabinet zou echter van oordeel zijn, dat het met Egypte een akkoord kan sluiten over de eerste fa se van een terugtrekkingsplan, zolang nog geen nieuwe regering is gevormd. Jordanië In en vraaggesprek met de Hamburg- se Bild Zeitung heeft de Israëlische minister van transport, Sjimon Peres, een federatie voorgesteld tussen het bezette deel van Jordanië en Israël, als beste oplossing voor het vraagstuk van de Palestijnse vluchtelingen. Pe res verwierp de vestiging van een af zonderlijke Palestijnse staat binnen de grenzen van het vroegere Palesti na. Zulk een staat zou 'pro-Russisch zijn, onder leiding van de terreur-or- ganisaties'. Volgens een opiniepeiling van het blad Haaretz neemt het aantal Israë li's toe dat voorstander is van territo riale concessies aan de Arabische lan den, sinds de conferentie in Genève is begonnen. MASEROE (AP, Reuter) Gewapende mannen hebben maandag drie politiebureaus aangevallen in het Afrikaanse staatje Lesotho. Volgens de premier van het land, Lebua Jonathan, hielden de over vallen verband met pogingen zijn regering met geweld omver te werpen. In zijn verklaring zei premier Jona than, dat de daders waarschijnlijk le den zijn -an de grootste oppositiepar tij in het land, de Basoetoland Con gress Party. De aanvallen zijn afgeslagen. Volgens niet bevestigde berichten is één aan valler doodgeschoten en zijn twee po litiemannen ontvoerd. Sommige aan vallers zijn over de grens naar Zuid- Afrika gevlucht, zo staat in de rege ringsverklaring. Zaterdag ontdekte de politie een grote hoeveelheid explosieven in een auto met een Zuidafrikaans nummerbord. Bij de ondervraging van de twee in zittenden kreeg de politie de indruk, dat zij deel uitmaakten van een groot complot om de regering omver te werpen, aldus officiële mededelingen. APARTHEID Volgens niet officiële bronnen zijn zondag twintig leden van de oppositie partij gearresteerd. Deze partij is een belangrijke politieke macht in Leso tho. Het land ligt als een enclave bin- nen het grondgebied van Zuid-Afrika. Hoewel premier Jonathan tegenstan der is van de apartheid in Zuid-Afri ka, streeft hij toch naar zo nauw mo gelijke samenwerking met dit land. Lesotho, heeft, gezien zijn grote econo mische afhankelijkheid, geen andere keuze dan same; werking met de machtige blanke buurman, zo meent de premier. Zijn land behoort tot de allerarmste ter wereld. De oppositie partij verzet zich fel tegen samenwer king met Zuid-Afrika. Lesotho heeft geen gekozen parle ment. In 1970 zouden er verkiezingen worden gehouden, maar toen bleek dat de partij van Jonathan zou verlie zen, kondigde hij de uitzonderingstoe stand af. In april van dit jaar instal leerde de premier een parlement, dat geheel bestaat uit door hem aangewe zen personen. Lesotho is onafhankelijk sinds 1966, daarvoor was het Brits ge bied. In Oslo is het proces begonnen tegen zes personen die worden beschuldigd van medeplichtigheid aan moord op de Marikkaanse kelner Achmad Bou- chiki .Deze werd op 23 juli in Lille- hammer doodgeschoten. De beklaag den hebben allen gezegd, onschuldig te zijn. Het zijn: Marianne Gladnikoff (30 jaar), Sylvia Rafael (36), Ab raham Gehmer (36), Dan Aerbel (36), Zwi Steinberg (30), en Michael Dorf 27 .Gladnikoff is een Zweedse, Aer bel een Deen. De overigen zijn ver moedelijk allen Israëliërs. Rafael en Gehmer waren onder de namen Patri cia Roxburgh en Leslie Orbaum met vervalste Canadese en Britse papieren Noorwegen binnengekomen. Het pro ces, dat wordt gehouden onder stemge veiligheidsmaatregelen, zal mogelijk drie weken duren. Op de fo to ziet men hoe één der beklaagden na de zitting tussen veel bewakers door naar een gereedstaande auto ge bracht. (ADVERTENTIE) van het Zuidvietnamese leger en leden van de communistische Viet- cong samen het vliegveld Loc Minn geïnspecteerd, dat zal worden ge bruikt voor de uitwisseling van meer dan 4000 gevangenen in de komende twee weken. Loc Ninh is in handen van de Vietcong. De Zuidvietnamese officieren wilden het vliegveld eerst zien, voordat ze wilden onderhandelen over het schema voor de uitwisseling van gevangenen. Dit schema vormt nog steeds een obstakel voor de over eenkomst over de uitwisseling. Vol gens een woordvoerder van de Viet cong traineert Zuid-Vietnam de onder handelingen hierover opzettelijk. Volgens een Zuidvietnamese officier zijn de gevechten in zijn land de afge lopen dagen wat geluwd. President Thieu van Zuid-Vietnam heeft zijn troepen opgeroepen zeer waakzaam te zijn tijdens de viering van de jaarwis seling, die op 23 januari begint. Thieu verwacht, dat Noord-Vietnam en de Vietcong tijdens de feestdagen een grootscheepse aanval zullen onder nemen. AMSTERDAM/KAAPSTAD De re gering van Zuid-Afrika heeft een vu- sum geweigerd aan dr. J. Feddema, docent in de antropologie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Fed dema wilde vanuit Botswana naar Zuid- Afrika reizen maar kreeg geen toe stemming het land binnen te komen. Ook in 1972 werd hem de toegang ge weigerd. Feddema heeft als antropo loog geruime tijd gewerkt in Zuid- Afrika. MADRID (UPI) De advocaten van de tien vakbondsleiders, die vorige maand in Spanje tot zware gevange nisstraffen zijn veroordeeld, hebben hoger beroep aangetekend tegen deze vonnissen, zo tiis uit kringen van ju risten in Madrid vernomen. De tien waren schuldig bevonden aan illegale vergaderingen en veroordeeld tot straffen variërend van 12 tot 20 jaar gevangenis. Ze zaten toen al anderhalf jaar in voorarrest, sinds hun arresta tie in een klooster in Madrid. Volgens de zegslieden kan het wel een jaar duren voor het hooggerechts hof de zaak in hoger beroep behan delt. LONDEN (AP) Dertig straalvlieg tuigen met een totale waarde van 63 miljoen zijn vorig jaar verongelukt, zo heeft de in Londen gevestigde ver zekeringsmaatschappij Lloyd bekend gemaakt. Volgens de opgave van Lloyd zijn bij de vliegrampen 933 mensen om het leven gekomen. In 1972 was het aantal verongelukte vliegtuigen 25, maar daarbij kwamen in totaal 1300 mensen om. De lucht vaartmaatschappij Aeroflot van de Sowjet-Unie werd in 1973 het zwaarst getroffen. Volgens de officiële gege vens verloor Aeroflot vijf straalvlieg tuigen. Daarbij waren 113 doden te betreuren. DJAKARTA (Reuter) Presi dent Soeharto van Indonesië heeft een ambitieus nieuw vijf-jaren plan voor de ontwikkeling van zijn land bekend gemaakt. Het plan voorziet in een economische groei, die vier keer zo groot is als de groei in de afgelopen periode van vijf jaar. De begroting voor 1974-75 het eerste jaar van het tweede Indonesische vijf jarenplan is tachtig procent hoger, dan het budget voor het lopende jaar. In zijn rede voor het Indonesische parlement zei president Soeharto, dat in de komende vijf jaren vooral zal worden gestreefd naar de verbetering van de omstandigheden, -waarin de grote massa van de ruim 120 miljoen inwoners van Indonesië leeft. De kri tiek op de vorige plannen voor de economische ontwikkeling was, dat te weinig gedaan werd voor de armsten. Het eerste vijfjarenplan gaf de Indo nesische economie wel een stabielere basis, maar bracht geen verlichting voor de in grote armoede levende massa. Alleen de elite van het land profiteerde van de vooruitgang. Een ander punt van kritiek is, dat het vo rige plan een te grote rol toekende aan de buitenlandse investeringen. In donesië werd daardoor in sterke mate afhankelijk van buitenlands kapitaal. Een belangrijk deel van de opbreng sten verdwijnt daardoor over de grens, terwijl de kleinere Indonesi sche zakenlieden het nakijken hebben. Voeding en kleding President Soeharto heeft min of meer toegegeven dat de ontwikkeling van de afgelopen vijf jaren te weinig 'so ciale welvaart' heeft gebracht. Hij vertelde het parlement, dat betere voeding en kleding voor de laagstbe taalden het eerste doel is van het nieuwe vijf-jarenplan. Verder zal de woningbouw worden gestimuleerd, vooral voor de lagere klassen.' Uit breiding van de werkgelegenheid en verbetering van het platteland noem de de president als andere belangrijke doelen, die de komende vijf jaar zul len worden nagestreefd. Soeharto kon digde ook een uitbreiding van de de fensie aan, maar gaf daarover geen details. President Soeharto MOSKOU (Reuter) Vier Russen hebben maandag een verblijf van zes maanden onder grond in Siberië beëindigd. Deze proef is genomen als voorbereiding voor verre vluchten, waarbij ruimtevaarders maanden door het luchtledige reizen. De vier werden achter stalen muren opgesloten onder het instituut Ki- rensky voor natuurkunde in Krasno- jarsk, Siberië, 5.000 km ten oosten van Moskou. Hun verblijf bestond uit een serie kamers en werd door de Russische journalisten een 'kos mische broeikas' genoemd. De mannen waren niet een telefoon met de 'aarde' verbonden, via een gesloten televisiecircuit konden zij zes maanden lang in het oog worden gehouden. De Sowjetrussische pers noemde dit wereldje 'een prototype van een toekomstige nederzetting op een planeet'. Een van de vier ondergrondse ka mers - elk 75 kubieke meter groot - werd gebruikt als woon- en eetka mer, werkplaats, douche en toilet. In de overige drie werd voedsel ge kweekt onder omstandigheden zoals die in een ruimteschip zouden heer sen, en werd zuurstof geproduceerd. Klimaat In twee kamers werd een kunstma tig klimaat gehandhaafd voor plan tengroei, in een derde werd het uit geademde koolzuur opgenomen door algen, die ook zuurstof leverden. De planten groeiden op kunstgrond of plastic vliezen, werden begoten met vloeibaar afval en gecondenseer de waterdamp, waaraan zouten wa ren toegevoegd. Op een oppervlak van 15 vierkante meter werd graan verbouwd, waarbij sterke lampen de zon vervingen. Ook komkommers, aardappelen, tomaten, uien radijs, wortelen en sla werden verbouwd. Dr. Nikolai Petrow, een van de vier, zei dat zij zelf het graan dorsten, maalden en er brood van bakten. El ke vijf dagen werd gezaaid en ge oogst, waarbij een soort groene lo pende band werd gebruikt. De eer ste twee maanden kwam de zuurstof van het graan en de groente, in het tweede stadium van het graan en de algen en de laatste twee maanden uitsluitend van de algen. De vier mannen hadden ook voor een half jaar gedroogd voedsel mee genomen zoals ruimtevaarders dat voor ruimtevluchten mee krijgen. Ervaring- De ervaring die is opgedaan zal ge bruikt worden bij de voorbereiding van langere ruimtevluchten, zei Pe trow, zoals in een rond de aarde draaiend laboratorium, in een neder zetting op de maan of bij ruimte vluchten naar de planeten. Een Russische raketontwerper, Va lentin P. Gloesjko, heeft al voor speld dat omstreeks 1980 raketten diep in de ruimte zullen doordrin gen, aangedreven door een combina tie van chemische brandstof, atoom- brandstof en elektrische motoren. Die combinatie zal de mens in staat stellen geweldige afstanden tussen de planeten af te leggen met on voorstelbare snelheden, waardoor de reisduur van jaren wordt terugge bracht tot enkele maanden, aldus de voorspelling van Gloesjko. De Sowjetunie wil in de toekomst de beste geleerden in de ruimte vaart gebruiken. Die zouden gaan werken in een ruimtelaboratorium in een baan om de aarde, dat met een broeikas is uitgerust. Die stations zouden dan tien jaar of langer in gebruik kunnen blijven en bemand worden met 20 en later zelf 50 tot 120 geleerden, aldus Pe trow. FRANKFORT (DPA) Op de inter nationale luchthaven van Frankfort worden steeds meer vuurwapens aan getroffen. In de eerste negen maan den van 1973 werden in Frankfort 948 vuurwapens, 11 gaspistolen, 36 alarm pistolen en 143 andere schietwapens achterhaald en in beslag genomen. BELFAST (Reuter, AFP) Brian Faulkner is maandag afgetreden ais leider van de protestantse Unionisti sche partij in Noord-Ierland. Faulkner zal waarschijnlijk een nieuwe partij oprichten. Z'n aftreden kwam nadat de partij raad van de Unionisten vrijdag met een meerderheid van tachtig stemmen de instelling van de Noordierse Be stuursraad had verworpen. Faulkner is voorzitter van de raad die werd inge steld om de samenwerking tussen pro testanten en katholieken in Noord-Ier land van de grond te krijgen. Ook een deling van de macht tussen katholie ken en protestanten werd vrijdag door Faulkners partijraad verworpen. In een korte verklaring zei Faulkner gisteren dat hij niet langer kan aan blijven als leider van do 'huidige par tij-organisatie'. Waarnemers menen dat Faulkners positie in de nieuwe bestuursraad door de gang van zaken ernstig is verzwakt. Merendeel Amerikanen voorstander van nieuwe presidentsverkiezingen WASHINGTON (Reuter) Een meerderheid van het Amerikaanse volk is voorstander van een speciale presidentsverkiezing in 1974 om de lucht te zuiveren van de geuren van het Watergate-schandaal. Dit blijkt uit de resultaten van een opinie-onderzoek van het bureau Har- ris die gisteren in de 'Washington Post' zijn gepubliceerd. ATHENE (UPI) De Griekse veilig heidspolitie heeft de journalist en uit gever Nickolas Psaroudakis gearres teerd. Psaroudakis was uitgever van een blad, dat eens in de twee maan den verscheen. Vorig jaar december werd dit blad door de militaire leiders verboden. In het laatste nummer had Psaroudakis gepleit voor herinvoering van de democratie in Griekenland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9