Sluiting Oud-Wassenaar jaren geleden voorspeld dichtbij E Commentaar 'ergissing (1) Vergissing (2) Vergissing (3) )ode en gewonde bij botsing het weer Wisselvallig weerrapporten helemaal alleen in je eentje heilig stunt lOl'W KW \RTET DINSDAG 8 JANUARI 1974 BINNENLAND/COMMENTAAR T5/K7 rooms-katholieke voorzitter van »t Nederlands Christelijk Werkgevers- {rbond (NCW), mr. P. M. A. van kven, heeft gezegd het te betreuren, lt de drie confessionele partijen (hij Moeide KVP, ARP en CHU) elkaar jet kunnen vinden in één grote mid- mpartij. Ons land, zo meent hij, jeft daar behoefte aan. at Is een vergissing van deze onder- Imcr. Ons land heeft helemaal geen ihoefte aan een middenpartij ze- r niet als die zich ook nog christe- k zou noemen. Een middenpartij be kent een statische partij, waar wei- t of helemaal geen beweging in zit. ee, dan heeft de fractievoorzitter ta de CHU in de Tweede Kamer, de ter Kruisinga, het veel beter aange- pld. Hij verklaarde in een interview I Ad Rem (maandblad van de AR- pS): 'Ik sta helemaal niet midden psen liberalisme en socialisme.' Het at ons om 'een eigen christen-demo- ptische beweging.' ^t de heer Van Boven het gevaar |n een middenpartij niet ziet, blijkt ik wel uit zijn opvatting, dat zo'n jddenpartij een brede bedding zou Innen vormen, waarin de polarisatie pn verlopen. Dat kan nooit de taak in een echte christelijke partij zijn. te moet er veeleer voor zorgen, dat geen polarisatie wordt u i t g e - okt. Dat is ongetwijfeld een veel veel zwaardere opgave, maar die is n ook de moeite waard. Ie fractievoorzitter van de CHU in Tweede Kamer heeft in het AR- )S-maandblad Ad Rem ook iets ge- gd over de samenstelling van de -1U. Deze partij, zo verklaarde hij, Eeft een over-representatie onder het ezersvolk uit de lagere-inkomens- oepen'. In de ARP daarentegen zou- in de hogere-inkomensgroepen over- irtegenwoordigd zijn. 'Dat is weinig ikend, maar wel realiteit', aldus de ter Kruisinga. e heer Kruisinga vergist zich hierin, ^at hij beweert, is waar gewéést. In 167. Maar nu gaat het niet meer op., Is hij het (voortreffelijke) a.-r. week- ad onder de historisch wel, maar itelijk niet meer verantwoorde naam federlandse Gedachten' van 22 sep- iber 1973 goed had gelezen, dan hem zeker opgevallen, wat de po- icoloog D. Boonstra daarin schreef par aanleiding van de verkieziingsuit- pgen van 29 november 1972. Wij ri ten: 'De aanhangers van de CHU ondervertegenwoordigd in de agste inkomensgroep (dat is opval- id omdat in 1967 deze groep juist 'ervertegenwoordigd was in deze rtij)' en rijk vertegenwoordigd bij de >gerc middeninkomens.' Men kan het jfermateriaal terugvinden in 'De Ne- trlandse kiezer 1972', pag. 29. e c.-h. kiezers zijn dus een beetje ker dan hun fractievoorzitter denkt, aar hoeft natuurlijk niemand om te euren, want rijkere mensen kunnen :st goede ideeën hebben. Bij voor leid over de hoogte van de overheids- tgaven. De meeste PvdA-kiezers 7 procent) vinden dat die omlaag oeten, maar onder de rijkere kiezers in de CHU is maar 41 procent het aarmee eens. Waaruit maar weer lijkt, dat de CHU ook rijkere ideeën eeft. Ie Partij van de Arbeid heeft in de fgelopen week in sommige bladen :n vrij omvangrijke advertentie laten (drukken. Zij werd verlucht met het ortret van de voorzitter van deze artij, de heer Van der Louw. In de ikst van de advertentie deelde deze artijvoorzitter mee, dat 'de machti- ingswet erdoor is'. Verderop herhaal- e hij deze boodschap:. 'De machti- ingswet is aangenomen.' !en grotere vergissing had de PvdA list op dit moment, nu de senatoren ich opmaken om hun oordeel over et ontwerp machtigingswet te geven, auwelijks kunnen begaan. Van een machtigingsw e t kan pas lorden gesproken, als oak de Eerste lamer aan het ontwerp haar goedkeu- ing heeft gegeven. ïelukkig heeft de c.h. senator dr. leerekamp de premier gevraagd, zijn [oede relaties met de achterban van Ie PvdA aan te wenden om te voor- lomen, dat zulke staatsrechtelijke lonsens nog eens namens deze partij n de pers verschijnt. Het siert de mi- lister-president, dat hij inmiddels één ijn heeft getrokken met deze senator n aldus de rechten van de Eerste Ka- ner heeft verdedigd. Moge het zo blij- lran een verslaggever IOERMOND De veertigjarige eter Luijoers uit het Limburgse Velden is omgekomen toen hij op de lorsterweg in Grubbenvorst met een 'estelauto tegen een stilstaande vracht- 'uto botste. Een tweede inzittende *«n de bestelauto werd zwaar gewond. Van een onzer verslaggevers WASSENAAR 'Thurkow, heb ik de indruk, heeft het wat hard ge speeld. Het is alles of niets bij hem. Het is dan niets geworden.' De Wa<ssenaarse amateur-historicus E. M. Ch. M. Janson, die dit zegt, neigt ertoe de aangekondigde sluiting van het befaamde hotel Kasteel Oud-Wassenaar toe te schrijven aan het zijns inziens onjuiste beleid van mr. Ch. Th. F. Thurkow, sinds een paar jaar eigenaar van het kasteel. Maar de vroegere directeur van het hotel-café-restaurant, de heer F. de Graaf, is het daarmee niet helemaal eens. 'In het begin van de jaren zestig', zegt hij, 'is de klad er al ingekomen.' ■V'- Het harde spel waarover de heer Jan son spreekt, heeft betrekking op de plannen van de heer Thurkow achter het kasteel een drie verdiepingen hoog appartementenhotel neer te zet ten. Het gemeentebestuur van Wasse naar maakte daartegen bezwaar, om dat de bouw van zo'n hotel in strijd tvas met het bestemmingsplan. Om de bezwaren te ondervangen werd een nieuw plan ingediend, maar ook dat kon niet de gemeentelijke goedkeu ring wegdragen, onder meer omdat bij de bouw de rooilijn zou worden overschreden. Terwijl over het tweede plan nog technische onderhandelingen gaande waren, werd tot sluiting van het hotel besloten. Verwacht wordt dat hooguit over twee weken de deuren voorgoed gesloten zullen worden. Het ruim veertig man tellende personeel is voor een deel al vertrokken. Kasteel Oud-Wassenaar is de weg ge gaan van veel gerenommeerde hotels die op den duur met grote exploitatie tekorten werden geconfronteerd. Ei genaar Thurkow wijt de ondergang van het hotel aan het gemeentebe stuur van Wassenaar, wat moeilijk vol te houden lijkt. Aan de andere kant is het waarschijnlijk niet redelijk de stelling te verdedigen dat de heer Thurkow zelf het hotel om zeep heeft geholpen. Als er sprake is van schuld, dan moet die veeleer bij de vorige ei genaar worden gezocht. Familiebezit De in april vorig jaar na onenigheid met eigenaar Thurkow vertrokken di recteur De Graaf voorzag ruim tien jaar geleden al dat het met het hotel de verkeerde kant zou opgaan, als er geen ingrijpende maatregelen werden genomen. De financier Ludovicus Thurkow, wiens zoon na een vier jaar durende procedure het kasteel erfde, had daar geen oren naar. De Graaf adviseerde Thurkow sr. het hotel te verkopen aan een buitenlandse orga nisatie of toe te treden tot een hotel keten. Als man van de oude stempel, zegt De Graaf, voelde Thurkow daar niets voor: Kasteel Oud-Wassenaar moest familiebezit blijven. Het gevolg daarvan was dat noodzake lijke vernieuwingen niet uitgevoerd konden worden. Toen De Graaf in 1952 directeur werd, verkeerde het hotel in erbarmelijke toestand. Tij dens de bezetting had het kasteel dienst gedaan als onderkomen voor Duitse generaals, die onder meer de zuilen in de hal met schietgaten ver rijkten, en in de naoorlogse jaren bracht de Nederlandse regering er haar hoge buitenlandse gasten onder. Marshall-gelden stelden directeur De Graaf in de gelegenheid de bezem door het kasteel te halen; de hotelka mers, waarin nog meubilair uit 1910 stond, werden gemoderniseerd, badka mers werden bijgebouwd of opnieuw ingericht, de salons kregen een nieu we aankleding en alle zalen werden van air-conditioning voorzien. Ook werd de hotelcapaciteit met dertig procent uitgebreid. Brachten al deze activiteiten het hotel weer tot grote bloei, voor verdergaan de vernieuwing en modernisering was in de jaren zestig geen geld meer voorhanden. Achter een fraaie fagade raakte kasteel Oud-Wassenaar steeds meer in dd versukkeling; het valt nu, meent ex-directeur De Graaf, niet eens meer als een tweede-klas-hotel te beschouwen. 'De gasten breken hun nek over de gaten in de lopers'. De tegenwoordige eigenaar heeft nog wel geprobeerd de zaak nieuw leven in te blazen, wat hem tot op zekere hoogte ook is gelukt. Hij zocht zijn heil in een popularisering van het be drijf, dat de laatste jaren vooral in trek was bij Amerikaanse toeristen. Floreerde daarbij het restaurant, het hotel was niet meer te redden. Ook de bouw van het appartementen- hotel, zo meent de vroegere directeur De Graaf, zou waarschijnlijk geen uit komst hebben geboden. Een luxueus onderkomen als Kasteel Oud-Wasse naar had waarschijnlijk nog wel be staansrecht gehad, denkt hij, als was overgegaan tot de bouw van bunga lows, bestemd voor semi-permanente bewoning, op de plaats waar de heer Thurkow dat hotel had willen neer zetten. Tegelijkertijd had dan het kas teel zelf in zijn oude luister hersteld moeten worden. Volgens hem heeft toch de 'niveauverlaging' van het ho tel tot een mislukking geleid. Welk niveau het hotel Kasteel Oud- Wassenaar heeft gehad, leert het gas tenboek, waarin de ene beroemde naam na de andere te lezen valt Tal loze prominenten hebben er kortere of langere tijd gelogeerd: Churchill, Spaak, Montgomery, Smuts, Eden, Bevin, Nehroe, Gromyko, Oe Thant. Het stond tot ver over de grenzen be kend als 'pied a terre voor vorsten en groten der aarde'. In 1934 diende het als onderkomen van de buitenlandse gasten, onder wie zeventien Duitse vorsten, die de be grafenis van koningin Emma bijwoon den. Ook in 1937, bij het huwelijk van prinses Juliana, en in 1938, bij het veertigjarig regeringsjubileum van koningin Wilhelmina, ritselde het er van de vorsten, van wie vooral de Indische veel indruk maakten. Oo'k na de oorlog stond het kasteel in de gunst bij Oranje, zoals bij het huwe lijk van prinses Margriet in 1967. Zijn bekendheid heeft het kasteel overigens niet alleen aan al die hoge bezoekers te danken. Lang voordat die er een voet over de drempel zetten, werd over het Wassenaarse buiten veel gepraat en geschreven. Het door de Haagse architect Constantijn Muys- ken ontworpen kasteel, een wat al te weide benaming overigens, werd door velen als een wonder van bouwkunst gezien. Nadat er in 1879, na drie jaar bou wen, de laatste hand aan was gelegd, schreef de eerste Nederlandse hoogle raar dn de bouwkunde aan de Techni sche hogeschool in Delft, toen nog Polytechnische school geheten, E. Gu- gel, dn 1880: 'De kunstzin en de vrij gevigheid van een vermogend Neder lander hebben op korte afstand van de residentie een lusthof doen verrij zen, dat zonder twijfel tot de merk waardigste en belangrijkste gebou wen van dien aard in den lande gere kend mag worden'. Uitvoerig zong hij de lof van 'het statige gebouw in oud- Nederlandschen trant', dat op hem 'een buitengewoon bevalligen, men zou haast zeggen sierlijken en dichter lijken indruk' maakte. Latere recensenten waren wat minder uitbundig en wezen erop dat het bouwwerk geen eigen stijl heeft, maar een imitatie is van de renaissance stijl. Kritiek viel overigens ook in die dagen al te beluisteren. Iemand noem de het kasteel 'een hall zonder huis' en een ander sprak denigrerend van 'een aan een nieuwerwerts kasteel ge lijkend huis, met grote weelde opge- Kasteel Oud-Wassenaar omstreeks 1880. trokken, te klein voor kasteel, te groot en te ongeschikt voor een ge woon landhuis'. Waarschijnlijk was het ook die 'grote weelde' die tot de verbeelding van ve len sprak. De bouwstijl mocht dan een imitatie zijn, bij de bouwmateria len kwamen er geen surrogaten aan te pas. Het gebouw werd opgetrokken uii natuursteen dat uit België en Frankrijk werd aangevoerd, de leien voor het dak kwamen uit Amerika en Engeland, voor de zuilen in de hal werden Schots graniet en Italiaans marmer gebruikt. Het huis werd ver der voorzien van de nieuwste snufjes als een warmwaterleiding, elektrische bellen en een huistelefooninstallatie. Degene die tot dat alles opdracht gaf, was de toen 38-jarige kooopmanszoon Cornelis Jan van der Oudermeulen, die 2d jaar wethouder van Wassenaar is geweest. Zijn naam leeft voort in de nabij het kasteel gelegen Van der Oudermeulenlaan. Een andere laan in de omgeving draagt de naam van de staatsman en historicus Groen van Prinsterer, die heeft gewoond in een huis dat op dezelfde plaats heeft ge staan als Kasteel Oud-Wassenaar. Dat huis, dat eveneens Oud-Wassenaar heette, werd in 1845 door Groen ge kocht; tot 1871 heeft hij het als zo merverblijf gebruikt. Eerder werd het bewoond door de Goudse patriot en historicus Cornelis Joannes de Lange van Wijngaerden, die in de geschiede nis voortleeft als de commandant van het patriottische vrijcorps dat in 1787 prinses Wilhelmina van Pruisen bij Goejanverwellesluis aanhield 'ril be lette naar Den Haag te reizen. Nadat Groen in 1872 zijn zomerverblijf had verkocht, werd het afgebroken en gaf de koper, Van der Oudermeulen, opdracht tot de bouw van het kasteel, dat op hetzelfde terrein, iets dichter bij de straatkant, verrees. De op drachtgever heeft op het kasteel, hoe wel 'te groot en te ongeschikt voor een gewoon landhuis', gewoond tot zijn dood in 1904, waarna het door zijn weduwe en kinderen werd over gedragen aan Nationaal Grondbezit N.V. in Den Haag. De grondmaat- schappij zocht tevergeefs naar een ko per, waarna werd besloten van het kasteel een hotel te maken, wat, blij kens een tijdschriftartikel uit die tijd, tot menige 'verontwaardigden kreet van ontzetting' aanleiding gaf. Aan het kasteel werd een dépendance met hotelkamers gebouwd (omdat de 'hall zonder huis' veel te weinig ruim te bood) en op 15 april 1910 werd het hotel geopend. Logies kostte drie gul den per dag; volledig pension kwam op vijf gulden vijftig. Het kasteel wis selde nogal veelvuldig van eigenaar, totdat het in 1924 werd gekocht door Ludovicus Thurkow, die in 1967 over leed. In 1971 werd het kasteel eigen dom van mr. Ch. Th. F. Thurkow, die diplomaat is en kortgeleden, na een geruchtmakende verklaring over het conflict in het Midden-Oosten, aftrad als woordvoerder van de minister van buitenlandse zaken. Wat er met het kasteel gaat gebeuren, is onbekend. Het is gedaan met de bruisende 'partijen' die er veelvuldig gehouden worden. Wassenaar, dat ooit uitliep om zich aan 'het statige ge bouw in oud-Nederlandschen trant' te vergapen, is nogal verbijsterd. Kasteel Oud-Wassenaar was ten slotte geen gewoon hotel. Waarom zou de chef kok anders moedeloos zeggen: 'Ik heb hier 27 jaar voor niets gewerkt?' Van onze weerkundige medewerker Het weer bleef maandag, evenals daags tevoren, aan de zachte kant. Maar de kwaliteit ervan xvas toch een stuk minder. Het regende en waaide; aan de westkust zelfs hard. Dat kwam doordat een zwakke rug van wat ho gere druk zijn plaats moest inruimen voor een Atlantische storing. De weerstoestand is in geheel west- Europa xoisselvalliger geworden, nu de bovenwind geruimd is naar zuid west tot ivest. Uit deze richting wordt koudere lucht aangevoerd, terwijl de loind aan de grond minder verruimde en, bij ruiming, ook betrekkelijk zech- te lucht bleef aanvoeren. Op 5000 me ter hoogte boven Brest was het maan dagmiddag -31 graden en daarmee ver der afgekoeld dan boven Parijs, Brus sel en Nancy met respectievelijk -26, 24 en -22 graden. Hannover meldde op dit niveau -27 graden, nagenoeg nor maal voor januari en 11 graden kow- dern dan normaal is voor juli. Een dergelijke situatie met ruimende hoogtewinden, die zich meestal voor doet wanneer een depressie op onge veer dezelfde plaats oud wordt (in het onderhavige geval een minimum van nog altijd 965 mb ten zuidwesten van IJsland), leidt gemakkelijk tot de vorming van cumulinibi. Dit zijn bui enwolken, die gistermiddag en -avond vooral gerapporteerd werden uit Zuid- Wales en zuid-Engeland. In de och tend al waren uit Wales hagelbuien gemeld bij temperaturen aan de grond van soms 7 graden boven nul en bege leid door stormvlagen van 9 tot 10 Beaufort. Om 4 uur gistermiddag ga ven Blackpool, Marham en het vlieg veld Gatwick in zuidoost-Engeland on weer. Ook op de oceaan van het zee gebied ten zuidwesten van Engeland tot dicht bij de Azoren werden diver se onweercellen gepeild. Het ziet er naar uit, dat deze wat sterkere wisselvalligheid met enkele buien, eventueel met onweer, afgewis- seld door opklaringen maar later ook weer nieuwe regen ran een randsto- ring (die de barometer op het weer- schip K ten westen van Biskaje giste ravond al weer stevig deed dalen bij aanwakkerende zuid-zuidwestelijke wind) ook het weer in ons land de komende dagen zal beheersen. Een krachtig hogedrukgebied van 1045 mb boven noord-Rusland brengt koud weer van de Oeral tot de Balkan met op verscheidene plaatsen sneeuwbuie n- Op Jan Mayen en Spitsbergen is het betrekkelijk zacht bij zuidoosten wind: gistermiddag +1 gr. C. Op het Bereneiland in de Noordelijke IJszee was het zelfde +2 gr. C. t' 7> Amsterdam zwaar bew. 7 5 De Bilt regen 7 10 Deelen regen 7 12 Eelde regen 7 8 Eindhoven regen 7 7 Den Helder regen 7 4 Luchth. R'dam onbewolkt 8 6 Twente regen 7' 8 Vlissingeri licht bew. 8 3 Zd.-Limburg regenbui 8 6 Aberdeen regen 7 11 Athene zwaar bew. 12 0 Barcelona geheel bew. 17 0 Berlijn geheel bew. 1 1 Bordeaux zwaar bew. 14 0 Brussel onbewolkt 8 4 Frankfort onweer 2 0.1 Genève regenbui 7 7 Innsbrück geheel bew. Kopenhagen half bew. Lissabon motregen 16 0.1 Locarno zwaar bew. 7 0 Londen regenbui 11 3 Luxemburg zwaar bew. 5 4 Madrid geheel bew. 14 0 Malaga zwaar bew. 21 0 Mallorca licht bew. 22 0 MUnchen geheel bew. 6 0 Nice licht bew. 14 0 Oslo geheel bew. 3 0 Parijs half bew. 11 37 Rome licht bew. 14 0 Stockholm onbewolkt 2 0 Wenen mist 2 1 ZUrich regen 3 0.2 Casablanca onbewolkt 18 0 Istanboel zwaar bew. 7 0 Las Palmas onbewolkt 21 0 New York zwaar bew. Tunis zwaar bew. 17 0 onder redactie van loessmil Eigenlijk was het wel te voorzien: al die vervoersondememers, die er bussen bij moesten huren om de verwachte schare ex-dagelijkse au torijders op te kunnen vangen die met de bus moesten omdat ze niet met de auto konden, maar gisteren nog niet hoefden omdat ze tot zaterdag nog voldoende benzine konden krijgen, zodat die extra bussen ook nog niet hoefden om dat die schare niet kwam opdagen, kortom, om het verhaal niet nóg ingewikkelder te maken: al die vervoersondernemingen zaten door het plotselinge uitstel van de ben zinedistributie gisteren met hun extra bussen in de maag. Want een contract voor zoveel bussen kun je niet zomaar afzeggen. Niet leuk voor de huurders, maar wel voor de passagiers die anders dag in dag uit in volle bussen heen en weer moeten en nu zomaar in een bijna lege of zelfs totaal lege wa gen mochten stappen. De voorbeel den liggen voor het grijpen. Voor ons heleniaal letterlijk voor het grijpen is het voorbeeld van technisch bedrijfsleider Henk On- clin van Trouw-Kwartet, die dage lijks van Purmerend naar Am sterdam en terug forenst en dan met de NZHVM reist (waar dan ook nog NV achter mag, maar die in de wandeling eenvoudig NZH heet). In de ochtendspits rijdt er elk kwartier een snelbus naar de hoofdstad plus een stopdienst, maar nu had de NZH als service voor de verwachte stroom passa giers achter alle eigen bussen een van verschillende maatschappijen gehuurde extra bus laten rijden. Onclins relaas: 'Die chauffeur had er zelf lol in. Ik was z'n enige pas sagier en zoiets had hij nog nooit meegemaakt. Hij kwam iets te vroeg aanrijden en wachtte tot de gewone snelbus van kwart voor negen passeerde. Bij elke halte was de gewone gele bus dus eerst en daar stapte iedereen in. De mensen geloofden kennelijk niet dat ze ook in zo'n luxe crème toer- wagen met airconditioning, don kere, zonwerende ramen en zachte blauwe vliegtuigstoelen met as bakjes mochten slappen en alle maal namen ze de gewone bus, zo dat ik alleen bleef. Ik zat op de plaats van de reisleider, naast de chauffeur. 'U mag hier roken, me neer', zei die, maar ik had geen si garetten bij me. Toen kreeg ik er eentje van de chauffeur'. En zo reden de chauffeur en zijn enige passagier, gezellig rokend en met een zacht radiomuziekje op de achtergrond, samen naar Am sterdam. En pratend natuurlijk. Over de benzinetoestand het was bepaald niet minder druk op de weg dan normaal, vond de bus bestuurder en over het gewone toerwerk van de chauffeur, die nog maar net van een rit uit het buitenland terug was en er nogal onwennig de avond tevoren op ge studeerd had hoe zo'n stempel met verrolbare datum en tijd werkt. Een knus ritje en dat alles voor 1,36 een tiende deel van een weekkaart op dit traject met bovendien een sigaret toe. Voor die ene passagier dan, want de NZH heeft er (net als andere streekvervoerders) een enorme strop aan, zegt de heer Tijsma van de afdeling vervoersdienst. Zo'n gehuurde bus kost de maatschappij een dikke tweehonderd gulden voor die vijf uur per dag. Reken maar uit: in z'n hele vervoersge bied heeft de NZH honderdtien ge huurde bussen ingezet en er zijn gisteren meer van die gevallen met één passagier geweest. De hele zaak terugdraaien was onmogelijk. Ten eerste waren de dienstroosters uit elkaar getrokken om de toer- bussen in te passen en bovendien waren de afspraken al veertien da gen van tevoren gemaakt. Goed, werp je dan tegen, maar de rege ring heeft toch ook de distributie op het laatste nippertje verscho ven. 'Daar kun je bij die busver huurders niet mee aankomen. Wij zijn de regering niet'. Het is de chauffeur van de Wor- merveerse toeringcar en zijn passa gier Onclin overigens best bevallen zo. Ze hebben voor de volgende dag weer op hetzelfde tijdstip afge sproken en dan is het rook-rondje voor de passagier. Een luxe bus voor jou alleen, dat kan uitsluitend deze week: wèl extra bussen, maar door het uitstel van de benzinedistributic nog geen extra passagiers. Trouw/Kwartet's technisch bedrijfsleider Henk Onclin reed als enige klant in zo'n touringcar met airconditioning van Purmer end naar Amsterdam (zie ook helemaal alleen in je eentje). Na alle heiligen van de rooms- katholieke heiligenkalenders zorg vuldig op een rijtje te hebben gezet, is een Nederlandse jezuïet in Rome tot de conclusie gekomen dat de meeste heilig verklaarden bij hun leven Italianen geweest zijn. De jezuïet heeft alle mensen, die de laatste duizend jaar heilig verklaard werden, bij elkaar opge teld en kwam toen tot een totaal van 1848. Van dat aantal heeft Ita lië er de meesten 'geleverd': 626. Frankrijk is met 576 een goede tweede, daarna volgen Engeland en het Iberisch schiereiland met res pectievelijk -271 en 215. Meer dan de helft van het totaal aantal hei ligen was in het aardse leven priester van professie, maar er zitten ook vijftien pausen, veertien ooit getrouwde vrouwen en acht weduwnaars onder. Als Gerardo Wenceslao Villalobos de Costericaanse presidentsverkie zingen wint, krijgt niemand hem de komende dertig jaar het paleis meer uit. Dat beweert hij tenmin ste zelf en het ziet er naar uit dat hij iedereen die hem eventueel op die hoge post te na probeert te ko men, gelijk weer het paleis uit zal slaan, want zijn handen en overige ledematen zitten nogal los. Villalo bos is 'één van de acht', een van de evenzovele kandidaten voor het presidentschap van Costa Rica, maar dan wel degene met de klein ste kans om de opvolger van presi dent José Figueres te worden. Om de felbegeerde functie te bereiken laat hij dan ook niets achterwege om de aandacht op zich te vesti gen. Zo heeft hij aangekondigd in het stadion van de hoofdstad San José te willen vechten tegen be roepsworstelaar El Buitre (de gier), want in zo'n ruimte kunnen een hoop mensen hem zien. Al eer der is het hem gelukt in het nieuws te komen door een para chutesprong, spreekbeurten op zijn bij een parkeermeter gestalde pony Gitana (zigeunerin) en door een vechtpartij die hem in de cel deed belanden. Hij had een agent een stomp in z'n gezicht gegeven, om dat die zijn 'zigeunerin' op de flan ken geslagen had. Als Villalobos, van wie beweerd wordt dat hij zijn gehoor hypnoti seert, de verkiezingen zou winnen en kans zou zien dertig jaar presi dent te blijven, is hij meteen zo ongeveer aan zijn pensioen toe. 'Simpkins, hoe lang ben je nu al weer bij ons? Morgen niet meer mee gerekend'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7