Machtigingswet wordt in Eerste Kamer nog een erg heet hangijzer Betere informatie over prijzen bepleit Regering Indonesië boos op Den Haag Ambtenaren krijgen dertig gulden toeslag Rampenplan geëist voor kerncentrale Schuitengat (vaargeul naar Terschelling) dreigt te verzanden Beswaren in alle partijen toegenomen Schiphol maant regering tot spoed met beveiliging Tassen in soorten van Red Band natuurlijk lfeel meer werknemers in sociale werkplaatsen Confessionelen van Pjurmerend bijeen Tony roert de trom 'Consument moet verhogingen beter kunnen controleren' Taxipassagier bij botsing omgekomen TROUW,KWARTET DtXSDAG 8 JAXUARi 1974 BüMNENLAM) T3/K5 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet staat vandaag voor de zware opgave de machtigingswet door de Eerste Kamer te krijgen. Gisteravond vergaderden de j meeste fracties uit de senaat. Het bleek, dat de be- iZwaren tegen het wetsontwerp in alle partijen gro ter zijn geworden. De regerifig kan vandaag alleen abso luut zekejr zijn van de stemmen van de drie progressieve partijen en de ►fractie van de ARP met uitzondering van vermoedelijk één senator. Het voorstemmen van de grootste partij in de senaat de 22 tellende KVP 'stond gisteren nog niet vast. Fractie leider P. J. S. de Jong zei gisteren voor de fractievergadering, dat het 'een heel moeilijke zaak is voor zijn mensen 'Ik wil niet uitsluiten dat dé wet wordt verworpen' merkte hij nog op. Oofc prof. dr. J. W. van Hulst, de fractieleider van de CHU, kon niet verzekeren, dat de CHU-ers in de Eer- ,ste. Kamer het voorbeeld zullen vol- sea van hun collega's in de Tweede Kamer en voor zullen stemmen. Het kabinet was gisteren ook nog niet ze ker van de steun van de volledige frattie van de ARP. Verder leeft er veel kritiek in de fractie van D'66. Het is evenwel niet waarschijnlijk, dat deze partij het kabinet in de steek zal laten. WIJZIGINGSWET? De bezwaren in de Eerste Kamer spit sen zich vooral toe op de grote be voegdheden, die de regering krijgt zonder dat er een afdoende parlemen taire controie mogelijk is. De maatre gelen en besluiten op grond van de machtigingswet moeten tien dagen vóór ze van kracht worden aan de Eerste Kamer worden meegedeeld. Dertig leden van de Tweede Kamer kunnen dan nog altijd om een débat vragen. Maar deze verbetering van de wet geldt niet voor de Eerste Kamer. Dit college wordt dus werkelijk uitge schakeld. Alleen kan men achteraf op de ketting springen. Vooral in de fracties van KVP en D'66 tilt men hier zwaar aan. Tijdens het mondeling overleg, dat tussen kerst en nieuwjaar met de regering is gevoerd, is dan ook door de KVP de suggestie gedaan, dat de regering met een novelle wijzigingswet komt. Dat a een voorstel tot wijziging van de wet op het ogenblik, dat het ontwerp wel is goedgekeurd door de Tweede Kamer, maar nog niet door de Eerste Kamer. Het is niet uitgesloten, dat de KVP in een motie om een Novelle zal vragen. Dat uitschakelen van de Eerste Ka mer is trouwens voor alle partijen een moeilijk punt. Na de aanvaarding van de machtigingswet door de Twee de Kamer verscheen er in een aantal bladen een advertentie van de PvdA met als tekst: de machtigingswet is er door. Tijdens het mondeling overleg met de regering maakte de CHU-sena- tor Beerekamp aanmerking op deze publikatie. Alsof de Eerste Kamer geen essentiële functie meer heeft. Het antwoord van premier Den Uyl was, dat hij overal de opvatting zal bestrij den, dat een wetsontwerp er door is, wanneer de barrière van de Tweed/e Kamer is genomen. DE TOESTAND Sinds de behandeling van de machl-if- gingswet door de Tweede Kamer de laatste week voor kerst is ook de twij fel toegenomen, of de algemene situa tie inderdaad wel zo ernstig is, dat die regering bijzondere bevoegdheden no dig heeft. Bij de VVD gelooft men d It niet meer. De liberale fractie vraagH zich zelfs at" of de benzinedistributnè nog wel nodig is. j Het beleid rondom deze distributive heeft de twijfels niet doen verminde ren. Het plotselinge uitstel op het laatste ogenblik heeft geen sterke in druk gemaakt. Het zijn allemaal punt ten, die vandaag aan de orde wordeia gesteld. Zeker zal worden aangedronh gen op hat verschaffen van 'hardere cijfers' over de algemene toestand eia over de aanvoer van de olie. Vorige week sprak de premier over een 'licll- te verbetering' van de aanvoer. Bij de PvciA is intussen de twijft-) blijven bestaan of er wel een effecti ve controle mogelijk is op de hogere inkomens die buiten de cao's vallen. De PvdA-senator Kloos wil, dat hel belastingapparaat wordt ingeschakeld!. Hij denkt aan een versnelde aangifte van het arbeidsdqel van het inkomen,, gevolgd door een voorlopige heffing., Dat zal dan een wijziging van de wet op de inkomstenbelasting betekenen, f Een punt voor de Eerste Kamer is. mogelijk nog de bevoegdheid van de controlerende ambtenaren. Het weige ren van inlichtingen (ook over der den) is volgens de wet strafbaar. De Tweede Kamer heeft over dit moeilij ke onderwerp kort voor het aanvaar den van de wet in het holst van de nacht gedebatteerd. De wet is nog in deze zin verbeterd, dat is bepaald dat de ambtenaren moeten zijn voorzien van een algemene of bijzondere last geving, die door of namens de minis ter is verleend. SCHIPHOL De directie van Schiphol heeft bij de regering aange drongen op een snelle uitspraak over de aanschaf van 34 boogvormige, magnetische detectors, die bij alle uitgangen naar de vliegtuigen zul len worden aangebracht. AI vóór de kerstdagen heeft de luchthaven bij de regering de aanvraag voor deze apparatuur ingediend en toegezegd deze uit eigen zak te zullen betalen. Dit heeft de heer J. G. Mesland, havenmeester van de luchthaven, gisteren gezegd. De detectors, zoals die op vele buitenlandse luchthavens al in gebruik zijn, kunnen volgens de heer Mesland binnen zes weken na de toestem ming van de regering in gebruik genomen worden. Dan zullen alle van schiphol vertrekkende passagiers gecontroleerd worden. Over de beveiliging van Schiphol deelde de heer Mesland mee dat de bewaking de laatste maanden bijzonder is toegenomen. 'Deze bewaking is voornamelijk onzichtbaar*, aldus de heer Mesland, die hier omwille van do veiligheid niet verder op in wilde gaan. Tot donderdag wordt in het jaarbeursgebouw in Utrecht een winter- vakbeurs van koffers en ledenvaren gehouden. Deze 'city-bags' wor den in jeans uitgevoerd. Echte problemen ivorden genegeerd' Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Indonesische regering is boos op Den Haag. "Het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken heeft met haar ver klaring over de democratie van de Zuid-Molnkkers getracht de aandacht van de werkelijke problemen af te leiden,' schrijft de In donesische ambassade in Den Haag in een door het Indonesisch persbureau Antara gepubliceerde verklaring. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het overheidspersoneel krijgt al per 1 januari jl. een toeslag van dertig gulden per maand. Verder zal in het salarisniveau per 1 januari worden verwerkt hetgeen in het najaar 1973 is toege kend als uitkering ineens. Dit in het kader van de in het trendbeleid gebruikelijke nacalculatie. Van onze correspondent MIDDELBURG Vandaag dient voor de eerste maal, voor de arrondis sementsrechtbank te Den Haag, een verkorte rechtsprocedure tegen de Staa'. der Nederlanden, aangespannen door de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland (VMZ), de Commissie Borsse- le ad hoe en het Moratorium Comité Nederland inzake het nog steeds niet van kracht zijn van een alarmregeling voor de kerncentrale bij het Zeeuwse plaatsje Borssele. Op 20 december vorig jaar is de dag vaarding uitgegaan. De advocaat van de eisers van de verkorte procedure, mr. E. H. A. Schutje uit Middelburg verwacht, aldus de secretaresse van de VMZ, dat de landsadvocaat mr. Droog lever Fortuyn uitstel zal vragen om een schriftelijk verweer te kunnen op stellen. Aan de hand daarvan zal al of niet een pleidooi worden opgesteld. De VMZ, de Commissie Borssele ad hoe en het Moratorium Comité eisen op straffe van een dwangsom van 250.000 gulden per dag, dat de staat wordt veroordeeld binnen twee maan den een rampenplan voor de Borssel- se kerncentrale openbaar te maken. 'We hopen door het aanspannen van deze verkorte procedure nu eindelijk eens vaart achter dat rampenplan te zetten', aldus de secretaresse van de VMZ. 'Het ziet ar inderdaad naar uit dat het werkt. Als-inderdaad nog deze week een ra"rrpenplan openbaar ge maakt \Vordt, trekken we natuurlijk onze eis in'. Valgens burgemeester G. H. E. M. van Waes van de gemeente Borssele zou dat namelijk het geval zijn. De rege'ing zou nog deze week worden openoaar gemaakt. De rege ling zou al 9 maanden gereed liggen, het wachten is enkel nog op het on dertekenen van de regeling door mi nister Vorriik. We hadden gehoopt dat er één lande lijke regeling zou komen, maar er is gebleken ait antwoorden op vragen uit de Kamer dat dit niet het geval zal zijn. Nu moeten we nog enkele re dactionele wijzigingen aanbrengen, al dus de burgemeester van Borssele. Ook de tommissaris der Koningin in Zeeland, mr. J. van Aertsen. bevestig de dat de alarmregeling binnenkort van kr^ht wordt. De VMZ, de Com missie Sorssele Ad Hoe en het Mora torium Comité hebben inmiddels ruim 2600 handtekeningen verzameld bij eer petitie tegen de bouw van een tweed? kerncentrale. Deze zal op 23 januari in het gebouw van de Tweede Kamer aan de Kamervoorzitter Vonde ling worden overhandigd. Dit schrijft premier Den Uyl in een nota aan de Tweede Kamer. In deze nota wordt precies de zakelijke in houd gegeven van de maatregelen, die de regering neemt op grond van de machtigingswet. Zoals gemeld hebben de VVD en CHU geprotesteerd tegen het feit, dat de regering eerst in een korte brief de Kamer officieel op de hoogte stel de van de maatregelen en voor de in houd van de maatregelen verwees naar het debat in de Tweede Kamer. De minister-president heeft dit ver zuim nu goedgemaakt en is tegemoet gekomen aan de wensen van de VVD en CHU. Uitgangspunt is, aldus de nota, dat de lonen en andere arbeidsvoorwaarden worden gefixeerd naar de feitelijke si tuatie onmiddellijk vóór 1 december 1973. De vergoedingen aan een werk nemer voor onkosten, verband hou dend met zijn werkkring, moeten ge lijk blijven aan de vergoedingen die voor 1 december 1973 zijn verleend. Wel mag rekening worden gehouden met prijsstijgingen. Met deze maatre gel moet worden voorkomen, dat via vergoedingen toch een extra loonsver hoging wordt doorgevoerd. Wandelingdoor storm versneld Van een verslaggever LEEUWARDEN De vaargeul naar liet eiland Terschelling het Schuitengat dreigt te verzanden. Tengevolge van de zware stonnen in de afgelopen maanden is de breedte van het Schiritengat aanvankelijk 200 tot 250 meter op enkele plaatsen teruggebracht tot slechts 35 meter. Verder is de vaar geul aanzienlijk minder diep geworden, namelijk van zes tot ongeveer drieëneenhalve metier. Enige schepen hebben al moeilijk heden ondervonden, wat zich on der meer uitte door stoten aan de grond. Verder heeft een van de passagiersschepen van rederij Doeksen, die een verbinding tus sen Terschelling en Harlingen on derhoudt, al op een tocht enige tijd vastgezeten. Het Schuitengat 'wandelt' door de werking van eb en vloed van het Noord-Westen naar het Zuid-Wes ten. Het 'wandelproces' is door de laatste noordwester storm aanzien lijk versneld. De bank ten noorden van de geul is meer in zuidelijke richting verschoven dan de zuide- i lijke zandbank. Hierdoor is de geul - smal en ondiep geworden. Het is een van de taken van rijks- waterstaat om de geul bevaarbaar te houden. Volgens rijkswaterstaat is het echter nog te vroeg om te gaan baggeren omdat men eerst wil afwachten hoe het verzandings proces zich voortzet. Volgens rijks waterstaat heeft de situatie zich op sommige plaatsen in de geul in po sitieve zin gewijzigd, maar beamb ten van het loodswezen op Ter schelling zijn het daar niet mee eens. Volgens hen had rijkswater staat bovendien de vernauwing van de toegangsweg naar Terschelling kunnen tegengaan door te gaan baggeren. Ook verwijten zij Rijks waterstaat dat te weinig naar de schippers geluisterd wordt die in de praktijk veel met de geul te maken hebben. De ambtenaren van loodswezen menen dan ook dat de nieuwe boot van rederij Doeksen, de Midsland, die dagelijks een tweehonderd auto's zal kunnen vervoeren, beslist in moeilijkheden komt, als er geen verbetering in de situatie komt. Voorts stelt de Indonesische ambassa de. dat de chef protocol van het mi nisterie van buitenlandse zaken de ambassadeur niet heeft bezocht om zijn spijt te betuigen over het ver branden en vertrappen van de Indone sische vlag door aanhangers van de 'Republiek Zuid-Mo'ukken' tijdens de demonstratie van 27 december in Den Haag, dat geen maatregelen zijn geno men teeen hen die zich hieraan schul dig hebben gemaakt en dat het minis terie van buitenlandse zaken laat op de gebeurtenissen heeft gereageerd. Volgens de verklaring gaat het hier niet om een persoonlijke mening van de ambassadeur. De Nederlandse zaak gelastigde in Djakarta, mr. P. J. H. Jonkman, is daar op 31 december en op o januari op het ministerie van buitenlandse zaken ontboden, waar hij te horen kreeg dat de Indonesische regering de demonstratie diep be treurde. ONGEDIERTE In een interview met het dagblad Nieuws van de Dag zegt de Indonesi sche ambassadeur in Den Haag, de 51- jarige luitenant-generaal Hedji Alams- jah Ratu Perwiranegara; 'Ik ben hier op zijn best behandeld als inlander, op z'n slechtst als een stuk ongedier te. Ik verlaat dit land desnoods zon der toestemming van mijn regering'. De heer Alamsjah zegt verder, dat hij de afgelopen twee jaar alles heeft ge daan om een 'open-deur-politiek te voeren'. Al zijn activiteiten zijn onbe antwoord geblevc-», met name van de kant van de Nederlandse overheid. De ambassadeur zegt verder: 'Nu we nog officieel diplomatieke betrekkingen hebben, heb ik besloten mijn ambas sade van Den Haag naar Wassenaar te verplaatsen. Daar steekt niets achter, behalve dat ik zie aankomen, dat de hoofdcommissaris van de Haagse poli tie, dr. C. N. Peijster, binnenkort weer een demonstratie tegen mijn am bassade zal organiseren'. In de in Djakarta gepubliceerde ver klaring der Indonesische ambassade staat verder: 'Indien het vertrappen ADVERTENTIE RED BAND Van een verslaggever LEIDEN In de laatste vijf jaar is cie werknemersbezetting bij de sociale v^erkplaatsen niet onaanzienlijk toege nomen. Midden 1967 telde de sociale werkvoorziening ruim 35.000 \Merkmemers; eind 1972 was dat aantal tot ruim 47.000 gestegen en het bedraagt nu volgens voorlopige gege vens bijna 50.000. Staatssecretaris MJertens (sociale zaken) zei dit bij de ingebruikneming van de sociale werk plaats 'De Waard' in Leiden. PuRMEREND Maandag houden de K.V.P., ARP. en C.H.U.-Purmerend eem gemeenschappelijke openbare le denvergadering. De vergadering „al wprden gehouden in de grote zaal van 'de Doele' en te 20.15 uur beginnen. Léden van de 'Equipe Noordholland' van KVP, ARP en CHU zullen, nadat zij 's middags op bestuursniveau zijn voorgelicht, 's avonds zitting nemen in een forum. Meer dan negen dagen heeft deze mijnheer zitten drummen, niet omdat hij er zo krankzinnig dol op is, maar om een wereldrecord te breken. Het wereld record drummen. De slagwerker is de 18-jarige Tony Calistro uit Minneapolis, die het 218 uur volhield. Daarna moest hij naar een ziekenhuis om weer te worden opgelapt. Van onze sociaal-economische redactie f DEN HA AG Het Konsumenten Kontakt (waarin deelnemen de drije vakcentra les, Co-Op Nederland, de Nederlandse Gezinsraad en de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen), vindt dat de consument onvoldoende in staat wordt gesteld de prijzen zelf te controleren, Konsumenten Kontakt heeft daarom een lijst samengesteld van prijsverhogingen die het ministerie van economische zaken eind vorig jaar, of per 1 januari van dit jaar heeft goedgekeurd. Deze toegestane verhogingen zijn: Particuliere ziektekostenverze keringen Autorijscholen Maximaal 1.20 per lesuur Maximaal 13.5 procent. Was de premieverhoging vorig jaar meer dan 23 procent dan moet dat meerdere van 13.5 procent worden afgetrokken. Autoverzekeringen all risk 3.5 tot vijf procent, WA tien tot -'ijftien procent. Gedistilleerd (binnenlands fabrikaat) Twintig cent per liter, vijftien cent per drie kwart en zeventiende liter, tien cent per halve en drie achtste liter. Aardolieprodukten H.B.O. 1 en 2, exclusief BTW per 10-11 '73 vier cent per liter en per 1 januari nog eens 3.25 cent, per liter petroleum 4.5 cent. Gastarieven - kleinverbruikers tarief 1 (300 m3) van 25 naar 26 cent, tarief 2 (tot 600 ku bieke meter) van 20 naar 21 cent, tarief 3 (tot 30.000 ku bieke meter) van tien naar elf cent, tarief 4 (tot 170.000 ku bieke meter) van 8 naar tien cent. (Alleen van de tarief groep 4 is het vastrecht ver hoogd van 135 tot 243 gul den). Brood Drie cent per acht honderd gram (per 29-11 '73 en nog eens 3 cent per acht honderd gram per 1 januari 1974. Margarine vier cent per pakje per 3-12 '73; acht cent per pakje per 18-12 '73; zes cent per pakje per 7-1 '74 (halvarine resp. twee tot vier en vier cent). Melk twee cent per liter per 21-1 '74. Het Konsumenten Kontakt is van plan regelmatig zo'n lijst samen te stellen, zodat de con sument de nog te verwachten prijsexplosie dit jaar nog enigszins kan overzien. Er dient volgens deze organisatie meer bekendheid te worden gegeven.aan de prijsafspraken tussen de overheid en het be drijfsleven. Het Konsumenten Kontakt dringt er bij de overheid op aan de handel te verplichten prijsverhogingen voortaan dui delijk kenbaar te maken door precies aan te geven hoeveel duurder de produkten zijn ge worden. Ook wijst het konsu menten Kontakt erop dat an dere pijrsverhogingen dan die het heeft genoemd kunnen worden gemeld bij het konsu menten kontakt, postbus 900 in Den Haag. en verbranden van Indonesische vlag gen gebeurde zonder toestemming, zo als wordt gezegd in de persverklaring van het Nederla "se ministerie van buitenlandse zaken, dan zouden wij willen vernemen w ":e stappen de Nederlandse regering tegen de demon stranten van de zogenaamde RMS heeft genomen wegens de ernstige schending van de souvereiniteit van een vriendschappelijk gezind land. Wie zijn zij, hoeveel zijn het er en waar zijn zij? Zijn tegen hen al wette lijke maatregelen getroffen? Men zou over deze zaak graag opheldering ont vangen'. De Indonesische ambassade stelt dat 'men zich zeer goed bewust is van het recht op en de vrijheid van menings uiting in Nederland en dit ook niet ontkent'. Hieraan wordt echter toege voegd, dat 'dit reeds is achterhaald, omdat de vrijheid die de Molukkers - in Nederland wordt verleend beperkt is. Het is algemeen bekend, dat slechts een bepaalde groep Molukkers in dit land dit voorrecht wordt ver leend, terwijl anderzijds andere groe pen worden onderdrukt of in het ge heel geen vrijheid van meningsuiting hebben'. De ambassade bedoelt hiermee, dat de Haagse politie wel toestemming zou hebben verleend voor een betoging van de RMS-jongeren, maar geen ver gunning had willen geven voor een demonstratie van pro-Indonesische Molukkers. ONTKENNING Een woordvoerder van de Haagse po litie ontkende dit gisteren. Voor de 27-ste december de dag van de RMS-betoging zijn geen verzoeken van andere groepen om op die dag te mogen demonstreren ontvangen, aldus de woordvoerder. Wat de reactie van het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken be treft (die acht dagen na de demon stratie kwam), vraagt de Indonesische ambassade zich af of het ministerie eerst op de hoogte van de betoging was na de verklaring te hebben gele zen die de ambassadeur hier aan de pers heeft verstrekt. Ambassadeur Alamsjah wordt op het ogenblik in het Amsterdamse Wilhel- mina Gasthuis verpleegd, waar hij herstellende is van een lichte hartaan val. Zodra hij toestemming van zijn dokter krijgt om met een vliegtuig te moeen reizen z 1 hij ons land, 'd't verdorven, racistische en discrimanoi- re lanJ' verlaten. In het interview - met het Nieuws van de Dag zegt de generaal Nederland als 'één van de slechtste voormalige koloniale landen ter wereld' te beschouwen. Van een verslaggever AMSTERDAM Bij een botsing tus sen een Utrechtse taxi en een bus van Centraal Nederland op de kruising Middenweg-W. Frankenweg in Am sterdam-Oost, is in de laatste uren van de autoloze zondag een van de vijf inzittenden van de taxi om het le ven gekomen. De botsing was het ge volg van een voorrangsfout van de taxibestuurder, die met vrij ernstige verwondingen in het VU-ziekenhuis moest worden opgenomen. De vier mannen, allen uit Utrecht, waren naar een voetbalwedstrijd geweest. Na het ongeluk werden zij naar Am sterdamse ziekenhuizen overgebracht. De 39-jarige D. F. van Vliet bleek na aankomst in het Wihelmina Gasthuis te zijn overleden. De andere drie Utrechtenaren konden na behandeling naar huis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5