LEIDEN TROEFT UTRECHT AF 'Spoedig naar samenwerking bij sociale werkvoorziening' OATSUN LSG stelt teleur in Leids kampioenschap Burgemeester Vis: raadslidmaatschap meer last dan lust Rotterdamse veemarkt kiest ook zonder monopolie overtuigend voor Groenoordhal Met tegenzin naar Leiden Familieberichten Veemarkt Leiden Nieuwe Leidse Courant I Van een onzer verslaggevers LEIDEN 'Het moet mij van het hart, dat ik het betreur dat de beleving van het raadslidmaat schap voor velen uwer eerder een met meer of minder enthou siasme gedragen last dan een lust is' Aldus burgemeester dr. A. J. Vis, in zijn nieuwjaarstoe spraak die hij gisteravond aan het begin van de gemeenteraads vergadering hield. 'Het is misschien niet te verwachten, maar wel te hopen dat in de komende jaren de lucht in dit opzicht zal op klaren. De bereidheid zich in te zet ten voor de publieke zaak zou zonder dit perspectief in toenemende mate slechts te verwachten zijn bij degenen die ofwel zonder noemenswaardig per soonlijk perspectief zich en hun gezin willen opofferen aan het dienen van het algemeen belang, ofwel niets be ters hebben te doen, ofwel een per soonlijke machtspositie nastreven; of uiteraard en combinatie van deze fac toren. Het zou een funeste ontwikke ling zijn van en in onze democratie indien steecis meer mensen van goede wille, met inzicht en doorzettingsver mogen en met bereidheid de publieke zaak te dienen, desondanks zouden weigeren ue verantwoordelijkheid te aanvaarden die met het raadslidmaat schap gepaard gaat. Het is te hopen dat de politieke partijen die volop be zig zijn zich voor te bereiden op de verkiezingen ruim voldoende mensen van kwaliteit zoullen vinden een ver kiesbare plaats op de kandidatenlijst te aanvaarden. Ik meen dat daarbij niet de toespitsing van politieke te genstellingen. maar de bereidheid te zamen en met anderen de gemeente te besturen, de belangrijkste selectie norm zal dienen te zijn', aldus de heer Vis. fADVERTENTIE Officieel Datsun dealer voor Leiden e.o. Herengracht 79, tel. 33861-20987 Roclofarendsveen e.o. Alkemadelaan 1, tel. 01713-2866 STAD li\ REGIO U Hoe baas en beest van mening kun nen verschillen moge blijken uit <le foto hieronder. De koppige 'Rotter damse' stier was er gistermorgen in alle vroegte niet toe te bewegen om voortaan in Leiden te markten. Of hij liever naar Utrecht wilde, was trit zijn geloei niet op te maken, maar hij was althans van plan om zijn huid (en alles xcat eronder zit) duur te verkopen. Hoe dan ook, zijn baas en met hem honderden anderen - dacht daar anders over. De slag om Rotter dam lijkt na één dag al definitief ge wonnen. In en rond de Groenoordhal bei-ond zich gisternacht een ongekend groot aantal stuks vee, nl. 2526. De handel was vlot (zoals dat heet) en de prijzen nog hoger dan verwacht. Op de foto rechtsonder wethouder Lijten (economische zaken en bedrij ven), centrumfiguur in het conflict rond de heer T. C. Daey Ouwens, di recteur van de Groenoordhal, die vrij dagmiddag om duistere redenen met verlof werd gestuurd. Vandaag verga deren B. en W. over deze zaak. ™j Van een onzer verslaggevers de LEIDEN 'We hebben de slag gewonnen', zei A. A. F. M. de Jong, adjunct en directeur van de Groenoordhal, gister middag verheugd. Leiden blijkt Utrecht ai'in de'Slag om Rotterdam' (met andere woorden: de overname van de vee- markt), te hebben afgetroefd. De veehandel liet Utrecht gisteren grotendeels links liggen. Naar ver wachting zal het vandaag niet anders zijn. 'Je kan wel zeggen, dat de hele handel van Rotterdam hierheen is ge komen', aldus De Jong, 'we hebben mensen gehad uit Zeeland, uit de Achterhoek, uit Limburg en ze komen allemaal volgende week weer terug. 'Veehouders en handelaren schatten gisteren, dat ongeveer tachtig procent van de Rotterdamse markt, die zoals bekend per 1 januari zijn poorten heeft gesloten, nu in de Groenoordhal vertegenwoordigd was. Meer dan was verwacht. V^n hel restant, dat wel voor Utrecht gekozen had, kwam een aantal handelaren gisteren al op zijn standpunt terug; zij koersten alsnog richting Leiden. De eerste klap is in dit geval aanzien lijk meer dan een daalder waard. Het ligt voor de hand dat de veehandel volgende week maandag en dinsdag geheel in Leiden geconcentreerd zal zijn. Overeenkomstig de houding, die de veehandel steeds heeft ingenomen sinds het bekend werd. dat Rotterdam de markt zou afstoten: er moet een grote veemarkt in de Randstad" blij ven. Welnu, er waren in en rond de Groenoordhal gisteren exact 2526 stuks vee;1094 slachtrunderen, 240 varkens, twee lopers, 1180 schapen en zeven geiten. De handel was in het al gemeen vlot en de prijzen waren iets hoger dan was verwacht. De hande laars hadden gisteren eigenlijk maar I LEIDEN —De eerste ronde van het schaakkampioenschap van Leiden was I voor LSG hu/len met de lamp uit, al leen de heer Sikkel (eerste tiental- I speler van LSG) wist tegen L. Ba- rendse (vierde tientalspelers van Phi- lidor) een gewonnen stelling uit het vuur te slepen, terwijl Dobbelaar rc- I mise-varianten tegen jeugdleider I Haasnoot meent te bezitten. Dit voor LSG zo tragische resultaat is ongele- twijfeld te wijten aan de wedstrijdlei ding, die geen van de tien LSG-ers te gen een clubgenoot liet uitkomen. Een klein incident tijdens .de foting voor de partij Ad v. d, Berg-Konings werd door wedstrijdleider van de baan geschoven met de bekentenis, dat hij zojuist zijn eerste fout van dit toernooi had gemaakt. Terugkomend op de partij Ad v. d. Berg-Konings mag men vaslstellen, dat na een span nende partij Ad v. d. Bergs grotere ervaring de doorslag gaf. Joop Piket drukte Seroijn dood met zijn zware stukken, terwijl Rag de Graaf Postma alle hoeken van het bord liet zien. Mieremet paste tegen Huizen (de eer ste bordspelcr van Voorschoten) de in schaakkringen overbekende taktiek toe van het dronkenvoeren van de te genstander, en leek hiermee succes te hebben. Hij gaf echter een kwaliteit weg en moest capituleren. Philidor- cracks Theo Piket, van Loon en van Halderen sloegen resp. De Jong, Tole- naar en Binnendijk van het bord af. Hendrikscn zette Lommersen (win naar van de tweede groep van vorig jaar) mat in twaalf zetten. Bakker liet zich \rc-cmd genoeg truccen in Houwlings tijdnood. Belangrijke partijen in groep 2 wa ren: G. Merchant-E. Eerland. R. den Tonkelaar-Th. v. d. Berg, W. Koops-II. van Ravensburg. Zij werden allemaal gewonnen door de zwartspeler. De grote favoriet in deze groep is onge twijfeld de LSC-er Eerland, terwijl Th. v. d. Berg en H. van Ravénsberge eèn verwoede strijd leveren om de tweede plaats, zonder de correspon dentie-schaker dicht te zullen nade ren. Overleden, Jacob Hock, S, Meerburgkade 6S. Katwijk nan Zee. Begraftnls woensdag 2.30 op Duinruist. Jacob Visser, 86. Thorbeckestraat 30 Leiden. Begrafenis woensdag 19.30 op Rhijnhoi. Wilhelmus van WanrooiJ, 4. Jacob Catslaan SI. Leiden. Begrafenis donderdag 11 op Rhljnhof. J W Iking Kouwenhoven. S3. St Jeroen Xoordwijk. Begrafenis woensdag 10 op Rhljn- nof Lelden. Maria Vlsscher. Slootweg 45. Frankenburg 2 Valkenburg. Begrafenis donderdag, na rouw dienst In herv kerk om 3 uur. Marinus Llna. 1. Murgrietslraal 35 Leiden. Begrafenis woensdag op Rhljnhof na rouwdienst om II uur in aula. Johannes van Geldercn. 2. .lohan W Friso- straat 19, Leiden. Crematie heeft plaats ge vonden. Isaac Bourgeois. S9. De Genestcstraat 33 Lei den, Begrafenis donderdag 12.30 uur op Rhljnhof. Fr. van der Zeeuw. 8 6.Herenstraat 55 Lel den, Begrafenis woensdag 3.30 uur op Rhljn hof. januari veemarkt: Aanvoer op de markt van maandag werden >n totaal aangevoerd 100 varkens. 2 lopers, 1180 schapen of lamineren, bokken of geiten Prijsnoteringen Slachtrunderen. Stieren le kwal 650 690. 2e kwal 620 630. Vaarzen le kwal 585 640. 2e kwal 520 570. Koelen le kwal 535 590. 2e kwal 4S5 500. 3e kwal 455 465. Worstkoeien 445 433. Slachtvarkens le kwal 342 343. 2e kwal 339 340. 3e kwal 330 338. Slachtzeugen 27 290. Zware varkens 320 330 één echte klacht: 'We mochten veel te laat met de handel beginnen'. Pas om acht uur kon het voor de leek on- "navolgbar^ ritueel van het handjes- klappen een aanvang nemen. En dat tenvijl al om drie uur in de nacht met lossen was begonnen. De Jong; 'Dat zal volgende week anders zijn. We aarzei an nog tussen zeven uur en half acht'. In Rotterdam was het, al dus de handelaren, gebruikelijk om om kwart voor zeven te beginnen. Kopers en verkopers waren gisteren over het algemeen zeer tevreden met het verloop van de markt. 'Het is goed bevallen, er waren hier betere koeien dan in Rotterdam. We zullen alleen wat meer vlonders moeten krij- Een tidse veehandelaar zei het on danks alles toch te betreuren, dat de vrijdagse markt nu van het toneel verdwenen is. 'Ik zal hem missen'. Sfeer was cr gisteren in ieder geval genoeg, ook al was de omzet van de restauratie niet opvallend. Beneden heerste de gebruikelijke drukte - zon der dat het uit de hand liep - maar de weg naar de galerijen boven bleek voor velen nog moeilijk te vinden. 'Maar dat wordt wel beter, als de zaak eenmaal een paar weken loopt', aldus een ober. Problemen Als de zaak uiteraard loopt en de kans daarop is zoals gezegd nu aan zienlijk gestegen dan doemen er echter ook problemen op, die nu nog verborgen bleven. Problemen, die met ruimtenood hebben te maken. Want hoe groot de Groenoordhal ook is, reeds gisteren konden niet alle runde ren naar binnen. Een aantal stierpn moest op het terrein voor de hal blij ven. En naarmate de toevoer groter wordt, zal ook het parkeerprobleem in omvang toenemen. Zoals bekend heeft de gemeenteraad een krediet van 1.1 miljoen beschikbaar gesteld voor de bouw van een extra runderhal die in betrekkelijk korte tijd te realiseren zou zijn - maar G.S. hebben daar geen goedkeuring aan gehecht, omdat Lei den op maandag cn dinsdag niet als enige een veemarkt heeft. Als het suc ces van gijteren gecontinueerd wordt, zal die monopoliepositie in de prak tijk echter toch ontstaan en komen G. S. waarschijnlijk alsnog met toestem ming over de brug. Het parkeerpro bleem zal moeilijker op te lossen zijn. Van het enige alternatief zou de korf balvereniging Noorderkwartier het slachtoffer zijn. Bij die problemen werd door de han del gisteren niet of nauwelijks stilge staan Een bejaarde Hagenaar, die uit louter belangstelling vrijwel alle gro te veemarkten in Nederland afloopt, zei gisteren, terwijl hij vanaf de gale rij het agrarische gebeuren in de hal bekeek: 'Het is hier veel leuker dan in Rottere am. Hier kan je tenminste zitten' En hij plofte Deer. Kijken naar het cadeautje: v.l.n.r. staatssecretaris Mertens, mevrouw Den Haan cn de heer Smits. Staatssecretaris bij opening Toeleveringsbedrijven: Van een onzer verslaggevers LEIDEN Onder grote belangstelling heeft staatssecretaris P. J. J. Mertens van sociale zaken gister middag de nieuwe behuizing van de Leidse toeleveringsbedrijven (vroeger sociale werkplaatsen) aan de illem Barentszstraat in het industriegebied De Waard officieel in gebruik gesteld. In zijn toespraak pleitte de heer Mer tens krachtig voor schaalvergroting van de sociale werkvoorziening. 'De horizon daarvan valt niet samen met de gemeentegrens' zei hij, en drong aan op meer regionale samenwerking op dit gebied. Hij meende te weten dat de Leidse wethouder van c.r.m., mevrouw Den Haan-Groen, hiervan een fel voorvechtster is. Hij besloot daarom met de wens dat spoedig oe gemeenten in noordelijk Zuid-Holland elkaar zullen vinden in een gezamen lijke verantwoordelijkheid ten aanzien van de sociale werkvoorziening. Mevrouw Den Haan vertelde later, dat hieraan inderdaad hard gewerkt wordt. 'Er ontbreken nog een paar ge meenten om het samen te gaan doen' zei ze, en bood de staatssecretaris een fraai boek over de stad Leiden aan. 'zodat u ook eers de mooie kanten van onze stad kunt zien'. In een overz'cht van de situatie De- treffende de sociale werkgelegenheid in Leiden, vertelde de directeur van de toeleveringsbedrijven, de heer .1. SmiLs, dat het nieuwe gebouw in de Het eigen ochtendblad voor èlk proiesiants Christelijk gezin in Leido: en omgeving ZORG VOOR EEN STERKE CHRISTELIJKE PERS Waard momenteel 637 werknemers telt. Onder de architectonische leiding van de heer Kunst is de holle, hal om gebouwd tot een aangepast complex met een verdieping, en is er een scheiding aangebracht tussen geeste lijk en lichamelijk gehandicapten. Ook is er een kantine, een artsenka mer en een test- en trainingsafdeling. TER AAR Tijdens de bestuursver gadering van de Sportraad Ter Aar is de heer A. J. Groeneveld herkozen als voorzitter van deze raad. Op initiatief van de biljartvereniging HARAGO is het eerste toernooi georganiseerd op donderdag 7, vrijdag 8 en zaterdag 9 februari in café Het Centrum te Ter Aar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3