Charismatisch reveil in r.k. kerk Columbia flisUil Uit de kerkbladen Vandaag Protest tegen sluiting Braziliaans radiostation China op Horecava in Amsterdamse RAI Trouw Kwartet Jodendom: unieke eenheid van staat en religie Gebedsdag voor Oosteuropese christenen Geldactie kathedraal Westminster mislukt Overvolle kerken bij Russische kerst Ontmoetingsdag van geloofszendingen Nieuwe boeken I TROUW/KT VRTET DINSDAG 8 JANUARI 1974 Voor kruiden en specerijen uit China bestaat veel belangstelling op de gisteren geopende Horecava-vak- beurs in de Amsterdamse RAI. De beurs duurt tot donderdag. SAO PAOLO De hulpbisschop van Sao Paulo, mgr. Neves heeft de Braziliaanse regering ervan beschuldigd de kerk het zwijgen te willen opleggen door de sluiting van het radio-station 'Radio Niore de Julho'. Van een onzer redacteuren BOGOTA De Boliviaanse jeugdevangelist Julio Cesar Rui- hal heeft in Columbia een op zienbarend charismatisch reveil op gang gebracht. Deze 21-Jarige voormalige medische student ervoer zelf zijn bekering nog maar roim een jaar geleden, in Cali- fornië tijdens een meeting van de be kende pinksterevangeliste Kathryn Kuhlman Hij bleef rooms-kathoiiek en trok spoedig de aandacht door op- wekkingscampagnes in verschillende Zuidamerikaanse landen. Aan het Amerikaanse blad Christianity Today ontlenen wij het verslag van zijn op treden in Columbia, in november. Aan Ruibal's komst was geen rucht baarheid gegeven. De eerste keer preekte hij simpel voor vijftig men sen in een huissamenkomst in Bogota. Daarna sprak hij voor honderd stu denten, toen in een kerkdienst en ver- De redactie behoudt zou het recht voor haar ter opname in deze rubriek toegezonden meningsuitingen verkort weer te geven. BIJ publikatie wordt met de naam van de inzender onder tekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet postbus 859 Amsterdam. Vuilnis Ik erger mij altijd dood aan reclame campagnes van de Stadsreiniging in de trant van 'Houd uw stad schoon'. Want de hamvraag die bij mij bij dit soort acties altijd opkomt en die nog nooit beantwoord is, is: 'Waarom zet de gemeente geen bakken neer? (Het aantal bakken dót er staat, is te ver waarlozen). Dacht de gemeente dat de mensen zo goed zijn om bananenschil len en andere rommel die ze onder weg kwijt moeten, in hun zak te hou den tot ze toevallig een keer een bak tegenkomen? Door geen bakken te plaatsen werkt de gemeente zelf haar acties tegen. Waar moeten de mensen het afval la ten? Waarom niet net zoals in Lon den, waar in elke straat bij elke lan taarnpaal een bak staat? Dan is een boete van tien pond (in Nederland zou dat honderd gulden kunnen zijn) terecht! Maar zolang de stadsreiniging dit hardnekkig blijft weigeren, zal ik mijn afval op straat blijven gooien, uit protest tegen deze bokkige hou ding. Amsterdam Frits Ubels Bouma (5) Ds. Bouma meent, dat het vlees eten steeds minder wordt. In zijn totaliteit is dat nog nergens in de statistieken te bespeuren, integendeel. Verder meldt hij, dat hij de laatste tijden in Nederland geen varkens in de modder heeft zien rondploeteren. Nou domi nee, er lopen nog duizenden varkens in de wei in Nederland, maar die kimt u waarschijnlijk niet zien vanuit uw studeerkamer. Discussie over bio- industrie in de toekomst en dan graag internationaal vind ik wel zeer nuttig maar dan graag door terzake deskun digen. P.S. Dominee, u bent bij ons op de boerderij een week welkom hoorl Aalten C. Hojtijzer Onder invloed (2) Wanneer bij een nachtelijke controle blijkt, dat 66 autobestuurders zodanig De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: NZ. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. volgens voor drieduizend mensen in de open lucht. Hij kreeg pas goed bekendheid, toen pater Rafael Garcia-Herrero hem in troduceerde in zijn dagelijks tv-pro- gram 'Minuut voor God', samen met een kind, dat in een van Ruibals sa menkomsten genezen was van verlam ming. Garcia-Herrero is een van de leiders van de charismatische bewe ging in de r.k. kerk in Columbia. Daarna sprak de Jonge evangelist op uitnodiging tot een menigte van tien duizend mensen vanaf de trappen van een r.k. kathedraal in Medellin, de tweede stad van Columbia. Een 32-ja- rige man, die zeven jaar verlamd was, José Martinez, stond op uit zijn wa gentje. Verwanten van de 19-jarige José Ferroso vluchtten in paniek, toen hij ineens 'Jezus, Jezus' begon te roepen: hij was doofstom geweest sinds zijn geboorte. Een journalist, die gekomen was om de bijeenkomst te kraken, schreef, dat hij die zondag- dronken achter het stuur zitten, dat rijden onverantwoord was, kan de ontstellende conclusie getrokken wor den, dat geregeld tientallen 'moorde naars op wielen' op onze wegen zijn. De tot nog toe lichte straffen schrik ken hun niet af, in tegenstelling met de USA en Canada waar zware straf fen worden toegepast In de toepas sing van de rechtspraak schijnt van daag een economisch delict (zondags rijverbod, dus enkele liters benzine) zwaarder gestraft moet worden, dan dronken autobesturen. Van discrimi natie gesproken. Oldebroek H. Boeve Onder invloed (3) De heer Eeltink wijst in deze rubriek op het zeer bedenkelijke feit dat bij één nachtelijke controle 66 autobe stuurders niet verder mochten rijden omdat zij 'onder invloed' reden. De statistieken hebben uitgewezen dat 10 procent van de verkeersongevallen op rekening van de alcohol moet worden geschreven. Voor 1972 betekent dat: 326 doden en 7334 gewonden in ons land. Het is wellicht een overweging waard om, mede in het kader van de versobering, onze jeugd niet langer meer bij de drankfles op te voeden: één cijfer: bierverbruik per hoofd van de bevolking in 1950: 10,91 nu: 65,91! Drank maakt brokken. U leeft veiliger zonder alcohol. Graan voor drank kan beter naar hongergebieden gezonden worden. Er is behoefte aan een 'alcohol-dr Meinsma' die de jeugd objectief inlicht over het ontstaan der 140.000 alcoholisten in ons land. Wlerlngwerwerf J. A. Gerritsen Prof. Goudzwaard (3) Gaarne meer van dergelijke artikelen als van prof. Goudzwaard. Indien we op de oude voet doorgaan, en de ge hele wereldbevolking doet mee, dan zijn we binnen enkele jaren van het probleem af. Alles is dan n.l. absoluut op! IJsselsteln L. A. Hokke 'Wind van leer' Ik vertaas mij er altijd over dat de christenheid zich zo gemakkelijk laat meesleuren door allerlei 'wind van leer". In de afgelopen tien jaar beleef de Nederland de sexuele revolutie en gelijk worden er in uw blad allerlei tolerante artikelen geschreven over bijv. homofilie. Het marxisme heeft een enorme opgang gemaakt in de we reld en meteen zijn er christenen die verkondigen dat revolutie een christe lijke opdracht is. En daarmee wordt de zendingsvisie een schaars goed. Dit vrijwel onbeperkte aanpassingsvermo gen van veel christenen trof mij ook toen ik het interview met magneti seur en helderziende Majafra las en ongeveer drie maanden geleden een artikel over klopgeesten en vliegende beelden in België. Boeken over spiri tisme en oosterse mystiek worden meer dan ooit verkocht en steeds meer kranten schrijven over spiritisti sche raadsels. Inderdaad zijn die ver schijnselen niet te ontkennen, maar waar is het eigen geluid van het evan gelie? De bijbel zegt nl. zulke duide lijke dingen over het spiritisme: 'on der u zal niemand worden aangetrof fen die waarzeggerij pleegt geen wichelaar, uitlegger van voorteken, iemand die de geest van een dode of een waarzeggende geest onder vraagt Want ieder die deze dingen doet is de Here uw God een gruwel en terwille van deze gruwelen drijft uw God hen voor u weg'. (Deutr. 18:10-13). Voorburg Jart Voortman Vuurwerk (3) Verschillende lezers hebben opmer kingen gemaakt over de verspilling van 20 miljoen aan vuurwerk tijdens de jaarwisseling. Waarschijnlijk is er toen ook voor meer dan 20 miljoen aan oliebollen, drank en snoeperijen- opgegaan. Eén week ervoor is er a.vi kerstmaaltijden, snoeperijen e.d. nog enkele malen zoveel besteed. Verder geven wij in één week met elkaar ook ongeveer 20 miljoen uit aan kopjes koffie e.d. Totaal was dat ln de feest- week voor meer dan 100 miljoen aan lekker eten. drinken en snoepen. Weet u dat voor 20 miljoen gulden 80 miljoen maaltijden verstrekt kunnen worden aan de mensen die ook in 1974 nog op de grens van de honger dood leven? Kent U de aktie 'Een gast aan tafel' van de NOVIB? Het gi ronummer is 645300, NOVIB. Den Haag. Rotterdam A. P. de Winter avond vijftig echte wonderen had zien gebeuren. Twee dagen later puilde het voetbal stadion van Medellin uit met 70.000 mensen. De samenkomst duurde meer dan drie uur. Een jongeman gooide zijn krukken weg en klom over een hek van twee meter om te bewijzen, dat hij genezen was. Montoya Piedad, die al zeven jaar blind was, kon weer zien. Gustavo Gonzalez, al 65 jaar doof, zei plotseling weer per fect te kunnen horen. Een vrouw, wier arm vier jaar verlamd was ge weest, zwaaide naar fotografen. Grootste wonder Ruibal zelf benadrukte steeds, dat de genezingen voor hem van minder be lang zijn. Ik roep altijd op tot boete, toewijding aan God en een diepgaan de bekering. Dat is voor mij het grootste wonder". In La Ceja (waar van gezegd wordt, dat het evenveel se minaries als huizen telt) sprak hij tot vier uur in de nacht met tweehon derd priesterstudenten, hij woonde een priesteitoljeenkomst bij en had een onderhoud van twee uur met de aartsbisschop. Daarna keerde hij terug naar Bogota, waar hij nog optrad in een gevuld sportstadion en een ont moeting had met Columbia's president Er was van de kerkelijke hiërarchie geen oppositie. De priesters in de cha rismatische beweging toonden zich en thousiaste supporters van Ruibal. De aartsbisschop van Medellin zei in een verklaring, dat het religieuze aspect van Ruibals optreden geen enkele re den tot kritiek gaf, maar dat de bege leidende verschijnselen, zoals de gene- zlngswonderen, wel om wetenschappe lijk onderzoek vroegen. Een krant, die twee pagina's wijdde aan interviews met mensen, die zel den genezen te zijn, en met hun dok ters, liet ook een psycholoog en een arts aan het woord, die de genezingen niet ontkenden, maar toeschreven aan massa-suggestie, hypnose of parapsy chologie. De kleine protestantse gemeenschap in Columbia was niet bij de campagne betrokken. Zij toonde zich over het algemeen enthousiast, al werd ook de vrees geuit, dat de nadruk, ondanks Ruibal, toch te zeer op de wonderen was komen te liggen. Billy Graham Ook de thans 55-jarige Amerikaanse evangelist Billy Graham merkt al eni ge tijd een opmerkelijk toenemende belangstelling van rooms-katholieke zijde voor zijn campagnes. Tijdens een tiendaagse actie in Saint Louis werkten vele priesters en religieuzen mee aan de nazorg. Tien procent van de bezoekers, die gevolg gaven aan de uitnodiging en de kaart invulden, wa ren rooms-kathoiiek. Het weekblad van het aartsbisdom steunde de cam pagne. 'Saint Louis mag zich op het ogenblik vertieugen ln de aanwezig heid van dr. Billy Graham. Van zijn befaamde kruistochten kan niets dan goeds komen', schreef mgr. John T. Byrne. Ter Herkenning, tijdschrift voor christenen en joden, wijdt een thema nummer aan 'staat en religie'. Daaruit dit citaat van drs. S. Gerssen, secreta ris van de hervormde raad voor de verhouding van kerk en Israël: 'Het Jodendom is nu eenmaal een unieke eenheid van staat en religie tegelijk, een volksleven dat door rle religie gestempeld is en een religie, die het dualisme wil overwinnen en een greep wil doen naar de eenheid des levens. Wie voor dit verschijnsel de ogen sluit en niet bereid is er de ook politieke consequentie uit te trek ken, dat dit basisrecht aan het joodse volk moet worden toegekend miskent het jodendom zelf. Dat in tijden van ernstige crisis zoveel niet-joden er blijk van geven over nauwelijks enig inzicht in dit joodse wezen te beschik ken, stemt dieper teleur dan men net met woorden kan uitdrukken. De Jo den vragen nauwelijks of zij iets mo gen hebben: zij vragen veeleer of zij in deze wereld Joden mogen zijn. En het schijnt dat de wereld daarop ant woordt: Nu ja, desnnoods, maar alleen op voorwaarde dat het niemand ook maar iets zal kosten. Natuurlijk kan dat niet, want samenleven in deze ve- reld betekent bereid zijn plaats te la ten voor de ander. Het kan er niet om gaan aan de Pa lestijnse Arabieren het recht te be twisten op een eigen identiteit, maar het gaat wel om de volgorde waarin de problemen aan de orde worden ge steld. Als de rechten van de Palestij- nen betekenen de ontmanteling van Israël als een joodse staat (staat en religie) dan gaat het om niet minder dan om een onverzoenlijke tegenstel ling. Men kan niet tegelijkertijd net bestaansrecht van de staat Israël er kennen en eisen, dat de Zionistiscne staat verdwijnt om plaats te maken voor wat men eufemistisch een demo cratische staat in Palestina pleegt ie noemen. Men kan wel zeggen, dat al leen nadat het bestaansrecht van c*e staat Israël onbekrompen en zonder enige restrictie is erkend, gezocht moet worden naar een oplossing van het vraagstuk van de Palestijnen. De ze dingen, die men na elkaar moet zeggen kan men niet tegelijkertijd zeggen. Kerkelijke organen noemen graag alles tegelijk en noemen dat dan de dienst der verzoening. Het is Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Overal ter wereld zullen komende vrijdag christenen bidden voor hun broeders en zusters in Rusland, China en andere commu nistische landen. Het is de tweede keer, dat zulk een internationale ge bedsdag wordt gehouden. Vorig jaar januari hield men de eer ste. op aandringen van Gennadi Krjoesjkof, de voorzitter van de raad van evangelische kerken in de Sowjet- unie. De evangelische alliantie nam de dag op in haar internationale week van gebed. Vooral was er belangstel ling voor in Duitsland, Engeland, Zwitserland en Taiwan. In Amerika bad een aantal christenen van 's mor gens 9 uur tot 9 uur 's avonds. De Amerikaanse kerk in Den Haag hield een speciale dienst. Ook de gebedsdag op 11 januari wordt door de evangelische allianties in ver schillende landen gesteund. Nadere gegevens te verkrijgen bij Kruistoch ten, postbus 47, Erraelo. LONDEN De geldactie voor de ka thedraal van Westminster die drin gend aan restauratie toe is, is vrijwel volledig mislukt Tegenover de totale inkomsten van 300.000 gulden staat een uitgave van 150.000 gulden voor de kosten van de campagne. Men had gehoopt anderhalf miljoen binnen te krijgen. Ook de St-Pauls Cathedral in Londen en de Westminster Abbey hebben dringend restauratie nodig. echter Juist de tegenstelling van de echte verzoening; het is het doen voortbestaan van de onverzoenlijk heid. Joden voelen dat haarscherp aan, omdat het m hun existentie gaat. Als zij hun stem verheffen tegen dit eindeloos enerzijds-anderzijds worden zij door niet-joden gemakkelijk als spelbrekers ervaren'. Duidelijkheid Hoewel prof. dr. K Runia, het 'Appél en Voorstel' van dr. E. Masselink c.s. niet in alle opzichten geslaagd vindt ('Ik geloof, dat er bepaalde punten zijn die niet helemaal juist zijn weer gegeven. In de eerste plaats denk <k aan de weergave van de visie van prof. Lever.'), schrijft hij toch in Centraal Weekblad: 'Toch zullen we dit geschrift niet naast ons neer kunnen leggen. Het laat duidelijk zien, dat we als Gere formeerde Kerken ons in een uiterst moeilijke situatie bevinden. De pro blemen, die in dit geschrift genoemd worden zijn toch wel wezenlijk •-n van geweldige importantie. Het gaat hier om zulke diep ingrijpende zaken als het gezag van de Schrift, het gezag van de belijdenis, de betekenis van de verzoening (het hart van het evange lie!). Deze vragen kunnen we als ker ken niet naast ons neerleggen. Deze vragen zullen beantwoord moeten worden. Het wordt meer dan tijd, dat we als kerk gaan uitspreken waar we willen staan en ook werkelijk staan. Wat is de bijbel voor ons? Is ze al leen maar bron voor ons geloof of is ze ook nog meer? Is ze ook nog 'de enige regel voor geloof en leven' (zo als het nieuwe Ondertekeningsformu lier het stelt)? Kan men de verzoe ning, zoals die in onze belijdenisge schriften ontvouwd worden, ontken nen en toch nog prediker van het woords Gods ln onze kerken zijn? Kan men in onze kerken de belijdenis als 'akkoord van kerkelijke gemeen schap' feitelijk op non-actief zetten en de zgn. dialoog-kerk propageren, waar in ieder in eigen verantwoordelijk heid gelooft en spreekt naar zijn ei gen inzicht? Dit zijn geen geringe za ken. Hier ligt inderdaad het hart van de hele problematiek waar we van daag mee worstelen. De schrijvers van het Appèl en 'Voorstel' hebben volko men gelijk, als ze op deze punten on dubbelzinnige' duidelijkheid wensen'. Kerkbalans '74 Deze maand gaan weer duizenden vrijwilligers op pad voor de bliksem- huisbezoekactie 'Kerkbalans '74'. In Het Orgaan van de bond van Neder landse predikanten geeft ds. C. Blom- 'In feite', aldus de hulpbisschop', wil men de kerk gewoon het zwijgen op leggen, hoewel zij juist oproept tot broederschap, vrede en gerechtigheid. De sluiting van het radiostation is een nieuwe, harde slag voor de vrij heid van denken en voor de vrijheid van de kerk in Brazilië. Op een mede deling van het ministerie van commu nicatie, waarin de zender 'clandestien' wordt genoemd, zegt mgr. Neves: 'Het is toch wel verbazingwekkend, dat dit MOSKOU (UPI) De Russische ge lovigen vieren volgens hun liturgische kalender nu pas kerstfeest. De 45 or thodoxe kerken in Moskou waren gis teren overvol. De meeste kerken had den vier of vijf diensten. Het Russische persbureau Tass noteer de uit de preek van patriarch Pimen in de Yelokofski-kathedraal zijn ver trouwen, dat 'de vrede zal overwinnen 4n de harten van de mensen, onder de volken en door de hele wereld'. Hij zag ontspanning in Europa en sommi ge andere delen van de wereld, 'die grotendeels te danken is aan de in spanningen van ons grote moederland en zijn leiders'. Een Israëlische militair in de Sinai blaast de sjofar (ramshoren) bij het begin van het joodse nieuwe Jaar. aard de volgende tip door: 'De tweede opmerking is, dat een wijkgemeente in Den Haag van deze gelegenheid gebruikt maakt om niet alleen iets te vragen, maar tevens iets gezegd wordt over een zender, die ze ventien jaar lang regelmatig culturele en godsdienstige uitzendingen heeft verzorgd'. Vrijdag heeft ook kardinaal Alfrink de aandacht van de Braziliaanse rege ring gevraagd voor de affaire van 'Ra dio Novo de Julho'. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Er komt weer een Wereldwijde Zendingsdag. Deze mani festatie, die vorig jaar 3500 bezoekers trok, is gepland op Hemelvaartdag (23 mei) in de Julianahal van de Utrecht se Jaarbeurs. Deze dag wordt weer georganiseerd door de evangelische zendingsalliantie (EZA), een orgaan, waarin thans der tig niet aan kerken gebonden zen dingsbewegingen ('geloofszendingen') samenwerken. Het programma is nog ln voorberei ding. Er zullen drie samenkomsten worden gehouden. Ook is er een zen- dingsbeurs, waarop de diverse organi saties zich door informatiestands pre senteren. aan te bieden. In dit geval een Bijbel- rooster en een kaart, waarop gewenst contact met de wijkgemeente kenbaar gemaakt kan worden (bezoek van me de-gemeentelid, ouderling, diaken of predikant let op de volgorde-). Dit lijkt mij een gelukkig initiatief. Wat aangeboden wordt is wel niet veel, menige buitenkerkelijke zal niet zit ten te wachten op een Bijbelrooster, maar het is psychologisch goed beke ken en de uitnodiging om de eventue le wens naar contact kenbaar te ma ken lijkt alleen maar verstandig. 'Ik heb reden om aan te nemen, dat in die wijkgemeente de gevraagde bezoe ken inderdaad worden gebracht. Waarom loopt soms deze actie na één of twee jaar terug? Soms hierom, om dat op het signaal van het (som3 voor het eerst of na jaren weer) geven van geld niet is gereageerd op het pastora- le vlak. Met geld moet altijd heel ge heimzinnig worden omgesprongen blijkbaar. Ik zie persoonlijk geen be zwaar om de namen van nieuwe of onverwachte gevers door te spelen naar de pastorale sector met de op wekking om die adressen eens extra te bezoeken- Jammdr genoeg Is deze manier van samenspelen in vele (wijk)-gemeenten niet bekend. Men verheugt zich over de grote opbrengst en bezint zich niet op de vraag hoe je zoiets nu voor de toekomst kunt vast houden'. Ballast ln de Rechte Straat, het blad van ds. H. J. Hegger, gaat in op de charisma tische beweging in België: 'Er is ook in België een charismati sche beweging, waar men zoekt naar de vervulling met de Heilige Geest en het ontvangen van Zijn gaven. Maar hoe pril deze beweging nog is, tóch wordt deze direkt al in andere banen geleid. Priesters en leken die oprecht menen de doop met de Heilige Geest te hebben ontvangen, worden weer meteen getrokken naar allerlei onbij belse rooms-katholieke devotiepraktij ken, met name naar de Mariaverering die weer heel sterk opkomt. De vrouw uit Openbaringen 12 wordt opnieuw naar voren geschoven en men riet daarin een verheerlijking van Maria, de moeder des Heeren. Daarnaast is er ook een teruggrijpen naar de oude mystiekers zoals Ruusbroeck, Sint Jan van het Kruis, Theresia van Avila en andere middeleeuwers. Daarbij pro beert men om naast de oosterse mystiek ook de christelijke mystiek aan bod te laten komen. En dan rijst direkt de vraag: Zijn die mensen wer kelijk vervuld met de Heilige Geest? Hoe kunnen we dan al die andere bal last erbij gaan nemen?' BRIEF AAN DE KAARS IN Di KERK VAN E Vanmorgen zag ik je branden op d tafel in de kerk. Het was een hel dei zondagmorgen. Je vlam leek gehe<g overbodig, want aan alle kantefi stroomde het klare licht van de da binnen. Vanaf de kleine gaander met het orgel en de knotsgrote warti in de draagstang op ooghoogte, zodi ik daar al eens kompleet door gevel ben, zag ik je kleine vlam nauwelijl bewegen, zo stil was het in de kerl Van bovenaf had ik het uitzicht op a les, maar vooral op jouw stille aanwi zigheid, nauwelijks door iemand opgi merkt. Hoewel, die kleine jongen di zo met z'n benen zat te bungelen, hap die je ook niet in de gaten? Weinige!? zullen zich bewust geweest zijn dat jib liet was die vanmorgen aan de feestip lijkheid bijdroeg. Je deed me denkei aan de kleine randversieringen di Buxtehude in zijn koraalbewerkinge heeft aangebracht. Die lijken ook z overbodig en toch zijn ze er. Nieman let op je aanwezigheid. Dat hoeft oo niet. Je vraagt er niet om. Zelfs ni als het Allerheiligen is en in alle d len van de wereld onnoemelijk ve< kaarsen aangestoken worden voor all mogelijke en onmogelijke heiliger Die hun heiligverklaring al lang acl ter de rug hebben en die er nog o wachten en die om welke redene dan ook die verklaring wel nooit zu len krijgen en evenmin ooit zulle missen. Maar jij staat hier in de ker van E., in deze kerk waar de mense slechts één uur op zondagmorge toeven. In je strakke witte gestalte i het net of je ons iets wilt zeggen. Wi vereren je niet, evenmin als wie ooi We vallen alleen voor de Here Go en dat dan nog moeilijk en m< stramme knieën. Maar wel kunnen w in beschouwing raken als we je a overbodig zien branden. En we den| ken aan alles wat ons overbodig vooi komt en het niet is. Teveel en precie genoeg. Ons eigen leven waarvan w niet ieder ogenblik de zin op de ton kunnen nemen en die proeven. Maa jij brandt door. En als straks ieman vergeet om je stille vlam te dovei dan belet niemand je om nog hee lang, misschien wel dag en nacht eei klein licht te geven, als een teken va je gewilde en bedoelde bestendigi aanwezigheid. NED. HERVORMDE KERK Bedankt voor Delfzijl (toez.): A. A Drost te Lemmer. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Amsterdam-Noord: G A. Zijderveld te Middelburg; vooi Dordrecht: P. Blok, te Dlrksland; voor Leerdam: C. Hegeman. te. Tholes; voor. Hoogvliet: J. M. Kleppe te Woel den. GEREF. KERKEN Overleden: J. J. Bouwman (82) cm; pred. te Heemstede. Was predikant te Gees. Urk, Almelo en te Koog aan de Zaan. Aangenomen: naar Nieuwkoop-Woer- denseverlaat: drs. G. P. Nooteboom van Leeuwarden (kadervormingspredi kant op Midden-Java). Spektator, tijdschrift voor neerlandis tiek. Red.: G. J. van Bork, C. S. Ha- mans, A. J. Hanou e.a. Uitgave van de stichting 'Hellogabalos'. Abonnement sprijs ƒ28,90 per jaar. (sept-sept). Over te schrijven op postgiro 2465026 tji.v. Stichting Heliogabalos, Amster dam. Per jaar 9 nummers, minimaal 650 pag. Bij het verschijnen van het eerste nummer van de derde jaargang lijkt het goed nog eens op dit Interessante tijdschrift te attenderen. De vorige jaargang bevatte onder meer artikelen, over roman-theorie, een reeds klassiek! geworden, lijvige aanval op F. C. Maatje's boek 'Literatuurwetenschap', opstellen over Dèr Mouw, Hoefnagel, Marieken van Nieumeghen, Hoofts 'Griane', de Re naert, om ons tot de letterkunde-afleveringen te beperken.! Daarnaast levert Spektator specifieke taalkun de-taalbeheersings-afleverin gen, die deze jaargang minder specia listisch van aard zullen worden. In de twee jaar van zijn bestaan heeft Spek tator zich al de roem verworven van een uiterst leesbaar vaktijdschrift te zijn, waar geen enkele neerlandicus of geïnteresseerde in de neerlandistiek buiten kan. Het eerste nummer van de derde jaar gang behelst een artikel over een raiddelnederlandse tekst die in ver band staat met het Nibelungenlled; voorts een uitermate helder en funda menteel stuk van E. Oey-de Vita over problemen van kopijonderzoek voor toneelstukken uit de zeventiende eeuw, waarin o.a. een nieuwe visie wordt gegeven op tekstproblemen in de Spaanse Brabander van Bredero. Felix J. Douma toont aan dat G. K. van het Reve's 'The Acrobat and other stories' weinig succes in Enge land kon hebben omdat het leest als een slechte vertaling. Jan Kuijper be spreekt secuur de verschenen "Verza melde gedichten' van Vestdijk. In No tities en Korte aankondigingen wordt allerlei belangwekkends meege deeld. Elke aflevering besluit met een gedicht. Ditmaal een mooi sonnet van Jan Kuijper, die dit najaar bij Queri- do debuteert met de bundel 'Sonnet-; UTRECHT Wegens drukke werk zaamheden is prof. dr. J. M. Hasselaar teruggetreden als hoofdredacteur van 'In de Waagschaal'. Hij blijft wel deel uitmaken van de redactie. Voorlopig zal een vijftal als collectief de functie van hoofdredactie vervullen: naast prof. Hasselaar ds. M. G. L. den Boer, T. Fransen, ds. L. A. Kopmels en ds. K. E. H. Oppenheimer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2