SPAANS REGIEM WIL DE MENSEN A-POLITIEK HOUDEN De dagelijkse bekering in 't nieuwe China Televisie moet de burger gevoel geven dat Spanje zo gek nog niet is door Rudolf de Jong TROLW/KWARTET ZATERDAG 3 JANUAKI 1974 BUTTEPtLAiND T11/K8 Zodra er sprake was van een werkelij ke liberalisatie, een werkelijke open breking, heeft het regiem zich er te gen verzet, gepoogd de klok terug te zetten. Spanje is in veel opzichten wat vrijer dan tien jaar geleden, maar aan die vrijheid zijn enge grenzen ge steld. De concessies die gedaan wer den, zijn alle bevechten. Sociaal Laten wij eens nagaan hoe het staat met de beloofde liberalisatie op een aantal gebieden: de arbeiderswereld, op het politieke en culturele vlak. Op sociaal gebied, in de arbeiderswe reld is de belangrijkste verandering dat de rol van de Falangistische vak beweging uitgespeeld is. Het was de vakbeweging (waarover de arbeiders zelf niets te vertellen hadden) die de lonen, de werktijden, ontslag enz. vaststelde. Met de liberalisering van het bedrijfsleven werd dit onhoud baar. De ondernemers die expansie beoogden wilden zelf deze zaken rege len, waren ook bereid hogere lonen en overwerk te betalen als hun omzet daardoor omhoog ging. Het logge, on democratische vakbewegingsapparaat werd onbruikbaar. De ondernemers gingen rechtstreeks onderhandelen met de arbeiders in hun bedrijven, die zich illegaal maar zelfstandig pro beerden te organiseren en hun eigen vertrouwensmannen kozen. Zo ont stonden de 'arbeiderscommissies' in een snel toenemend aantal fabrieken over het gehele land. De arbeiders commissies leven tussen legaliteit en illegaliteit in. Formeel worden zij niet erkend, maar zij waren de enige reële onderhandelingspartners bij ar beidsgeschillen en conflicten. Arbeids conflicten deden zich de afgelopen tien jaar vele malen voor in Spanje, soms op vrij grote schaal en vaak zeer lang en heftig. Stakingen waren en bleven verboden, zodat de politie en de justitie bij veel conflicten ingre pen. Arbeiders zijn gearresteerd, mis handeld, tot lange straffen veroor deeld, verbannen naar arme streken waar geen werk is en er zijn arbei ders bij betogingen en stakingen doodgeschoten, in Barcelona en Ma drid, in het Baskenland en Galicië, in Granada. Linkse politieke partijen, communis ten en dissidente communisten heb ben geprobeerd de arbeiderscommis sies te infiltreren, over te nemen en aan hun politieke doeleinden onderge schikt te maken. Tot op belangrijke hoogte is dat gelukt Het heeft echter frustrerend gewerkt binnen de arbei derscommissies. De eenheid ging er door verloren. Er zijn ook nieuwe ar- beiderscomite's in de bedrijven ont staan die niets van partijpolitieke in vloed willen weten. Bij enkele stakin gen is het zelfs tot grote conflicten gekomen, waarbij de stakers de com munisten en Maoïsten verweten de staking te willen breken omdat zij er geen vat op hadden. Tot op zekere hoogte wordt het be staan van arbeiderscommissies en overeenkomstige organisaties aan de basis thans getolereerd. Maar zodra er pogingen worden ondernomen en die zijn er voortdurend tot aan eensluiting op lokaal, regionaal of landelijk niveau van deze basisorgani saties slaat het regiem genadeloos toe. In het 'proces van de 1001', dat zo juist in Madrid gevoerd is tegen o.a. de arbeider Camacho, zijn drastische straffen opgelegd vanwege de beschul diging dat de verdachten probeerden de arbeiderscommissies samenhangend te organiseren. Bij de vele stakingen zijn er wel ge weest in Asturië en het Baskenland die een geheel gebied omvatten, maar tot een massale landelijke sta kingsactie is het nooit gekomen. Politiek Op politiek gebied is er nog veel min der te melden over de afgelopen tien jaar, feitelijk niets. Een 'organieke wet' (grondwet) die per referendum werd aangenomen in december 1966 bevestigde de bestaande toe-, stand en bracht geen enkele verande ring. Politieke partijen behalve de 'Beweging* blijven verboden, ook binnen de Beweging wordt niet ge duld dat er verschillende richtingen naast elkaar komen te staan. Het par lement heeft geen enkele werkelijke macht, een belangrijk deel van de le den wordt benoemd. De wetgeving ter ondersteuning van de dictatuur en voor de onderdruk king van kritiek en oppositie is niet verzacht, wel geraffineerder gewor den. De bepalingen in de wetgeving zijn uiterst vaag, zoals, belediging van de natie, waarmee in feite elke uiting die het regiem niet welgevallig is, strafbaar is geworden. De beloofde persvrijheid is uitgebleven. De cen suur wordt nu geregeld in een 'wet op de persvrijheid'. De rechtspraak maakt elke willekeur mogelijk. Het regiem is er bewust op uit de mensen a-politiek te houden. De televisie, die onder zeer strikte controle van de re gering staat moet daarbij helpen. Er komt veel op de beeldbuis over de on rust in andere landen, maar altijd zonder enige werkelijke informatie over het waarom, over de oorzaken. De Spaanse kijker wordt gesugge reerd: kijk eens wat een zinloos ge weld er overal is, dan liever de Spaanse rust en orde. De Poolse on lusten die aan de val van de Poolse regeringsleider Gomoelka voorafgin gen, kwamen uitgebreid op de Spaan se televisie. Tot op het moment dat Gomoelka aftrad. Toen zweeg de Spaan se televisie angstvallig over Polen, want dat volksverzet soms resultaten kan hebben wil het regiem liever niet op de televisie zien. Een Spaanse in- Het zelfbewustzijn van de Spaanse arbeiders is de laatste jaren sterk toegenomen. De tijd waarin zij hun ongenoegen jegens de machtheb bers slechts in de lunchpauze lieten blijken door alle met hun gezicht naar de fabrieksmuur te gaan staan, is voorbij. Het zal steeds meer hard tegen hard gaan. bied gebracht. Hier is wel wat veran derd. Soms staat men verbaasd over hetgeen in Spanje kan verschijnen. Bij nauwkeuriger kijken blijkt dan al spoedig dat de vrijheid eng begrensd is en binnen deze grenzen door volsla gen willekeur constant bedreigd wordt. Theoretische beschouwingen kunnen in het algemeen gepubliceerd worden, ook de socialistische klassie ken, ouden zowel als nieuwen. Marx, I tellectueel vertelde mij eens: 'Neen ik heb geen televisie. In Holland zou ik er waarschijnlijk wel een nemen, hier erger ik mij alleen maar. Een tijd ge leden heb ik echter een tv-toestel ge geven aan mijn moeder. Zij is altijd fel anti-Franco geweest. En toch, on langs zei ze tegen mij: Ik ben natuur lijk tegen de dictatuur hier in Spanje, maar als ik zie wat een geweld en el lende er in andere landen zijnDe indoctrinatie had gewerkt!' Cultureel De televisie heeft ons op cultureel ge Bakoenin, maar ook Marcuse, Althus- ser verschijnen in Spaanse vertalin gen. Zodra de teksten echter concreet worden, wordt het anders. Over de Parijse mei-revolutie van 1968 bijvoor beeld verscheen niets in Spanje. Ge schiedenis is betrekkelijk vrij tot aan de periode van de burgeroorlog (1936). Sociologische studies komen er veel moeilijker door. Ook op de universiteiten is kritische sociologie vrijwel taboe. Particuliere studiekrin gen moeten op hun hoede zijn voor politie-provocateurs. Het komt voer dat boeken die de cen suur gepasseerd zijn, bij een tweede druk drastisch bekort worden door het rode potlood van de censor. Ook hele oplagen worden bij de uitgevers in beslag genomen door de politie, zelfs al is het boek door de censuur gekomen. Zo wordt uitgevers van pro gressieve lectuur het bestaan zuur en soms onmogelijk gemaakt. Tijdschrif ten worden soms voor maanden ver boden. Het dagblad Madrid werd in 1970 en 1971 heel bewust door de re gering kapot gemaakt door verschij ningsverboden, boetes en intimidaties. Toch was het allerminst een linkse krant! Studenten klagen erover dat de poli tie bij huiszoekingen boeken mee neemt die allerminst verboden lec tuur zijn. De verkoop ervan is een bijverdienste van de politiemannen, die soms zo vriendelijk zfjn de gedu peerde te vertellen bij welke boekhan del hij zijn eigen boeken terug kan kopen. Mijzelf is eens het volgende overkomen. Een vriend maakte mij attent op een boekwinkel met veel li teratuur over Latïjns-Amerika. Toen ik er kwam en de naam van mijn vriend noemde, zei de vriendelijke ei genaar, 'Ga maar even mee naar de w.c.' 'Enigszins verbaasd volgde ik hem en trof op die plaats inderdaad een keurig boekenkastje aan. 'Wij hadden de laatste weken wat te veel en te opdringerig bezoek van politie mensen', was de verklaring. Toch was al mijn w.c.-lectuur volstrekt weten schappelijk en geenszins verboden. Op de universiteiten is het in de voorbije tien jaar tot zeer heftige tonelen gekomen, met politieaanvallen waarbij deden vielen, of die leidden tot ontslagen van docenten en verwij dering van studenten. Op het ogen blik is elke studentenactiviteit verbo den en zijn de docenten min of meer persoonlijk verantwoordelijk gesteld voor het politiek gedrag van hun stu denten. Veel faculteiten zijn lange tijd gesloten geweest Catalonië De culturele vrijheid voor de Cata laanse taal heeft het regiem niet te gen kunnen houden. Er is een ware leeswoede geweest nu begint deze enigszins te luwen van boeken in de Catalaanse taal. Dagbladen en radi ouitzendingen in het Catalaans blij ven nog verboden. Politieke autono mie voor Catalonië eveneens. De hou ding van de rijke Catalaanse bour geoisie Catalonië is nog steeds het economisch meest ontwikkelde gebied van Spanje is trouwens enigszins tweeslachtig. Met de mond belijdt men een vurig Catalanisme, in de praktijk wil men de Spaanse afzet markt niet graag missen en zijn veel grootondernemers ook bereid aan de onderdrukking van een vrije arbeiders beweging door Madrid hand en span dienst te verlenen. Deze industriëlen hebben heel wat meer van het Spaan se economische wonder geprofiteerd dan hun arbeiders! Baskenland In het Baskenland is de nationale kwestie veel meer den politieke strijd geworden. De aanslag op Carrero Blanco heeft er de aandacht van de gehele wereld op gevestigd. De Baski- sche verzetsbeweging de ETA ont staan in 1959 en actief sinds 1961 heeft gezegd verantwoordelijk te zijn voor de aanslag. In Spanje zelf was de ETA reeds lang een begrip en in het Baskenland bestaat in feite al jaren lang de staat van beleg, aanslagen worden beantwoord met folteringen, het neerschieten van verdachten en rigoreuze straffen. Van de zes pries ters die in de gevangenis van Zamora in hongerstaking waren, zijn er vijf uit het Baskenland. Geen ETA-leden, maar wel priesters die protesteerden tegen de onderdrukking. Voor Spanje is het proces van Burgos dat in 1970 eindigde met zes doodvonnissen tegen ETA-leden misschien nog belangrijker dan de dood van Carrero Blanco. De vonnissen werden uiteindelijk niet voltrokken, maar tijdens en na het proces werd door rechts en ultra rechts een haatcampagne tegen 'de ro den' gevoerd, die deed denken aan de ergste fascistische dagen en die een einde maakte aan elke gedachte aan liberalisatie binnen het raam van het regiem. De Opus Dei-mensen, die de modernisatie hadden verkondigd, wer den er sterk door in het defensief ge drongen en verloren veel van hun in vloed in en op de regering. Fantasie loze autocraten en militairen namen het heft vaster dan ooit in handen èn tot hen behoorde ook Carrero Blanco. De economische groei was bovendien na 1970 veel minder spectaculair ge worden. Het toerisme begon minder op te brengen, want bij het massatoe risme profiteerden nu vooral buiten landse reisbureau's die het toerisme organiseerden en de vruchten' gingen plukken van investeringen in Spanje die zij al gedaan hadden. Dit alles maakt dat Spanje na tien jaar ontwikkeling een volstrekt auto ritair en dictatoriaal orde en gezags- bewind heeft. Blikverruiming Wel is er in de Spaanse samenleving veel veranderd. Ze is Europees en mo dern aan het worden. In de gezinsre latie, het bewustzijn van de jeugd, de studenten, komt dit duidelijk naar vo ren: taboes en conventies zijn door broken, het gezichtsveld is verbreed, men weet wat er elders gebeurt. Ook de kerk verandert. Het concilie heeft een grote invloed gehad in de Spaan se kerk. Als een gesloten reactionair blok had de Spaanse kerk zich aan vankelijk ter concilie begeven, maar zo is zij allerminst thuisgekomen. De pro-conciliaire aartsbisschop van Ma drid, kardinaal Enrique y Tarancon werd door rechtse demonstranten be ledigd tijdens de begrafenisplechtig heid van Carrero Blanco. De kerk maakt zich losser van het regiem. Het gevolg zal zijn dat het regiem zich niets van de kerk zal aantrekken. Er zijn krachten aan het werk in Spanje met name in de 'Beweging' en uitgaande van ouderwetse Falan- gisten als Bias Pinar die een bloedbad zoals in Chili met vreugde zouden begroeten. Maar eigenlijk heeft het regiem dat niet nodig. De staatsgreep van de generaals heeft in Spanje al in 1936 plaats gevonden. Spanje is door zijn fascistisch verleden nooit toegelaten tot de NAVO en de Europese gemeenschappen. De ontwik kelingen binnen de Westerse wereld hebben echter geleid tot het ontstaan van regiems die met het Spaanse op één lijn staan of nog bruter zijn: Griekenland, Brazilië, Chili. Tot op be langrijke hoogte ook de Verenigde Staten onder Nixon en Frankrijk on der Pompidou met toenemende cor ruptie en repressie. Hieraan kunnen de Spaanse machthebbers zich spiege len en dan spiegelen zij zich zacht. De Spaanse economie heeft een stormachtige ontwikkeling doorgemaakt in de afgelopen tien-vijftien jaar en is bevrijd van de kluisters van een regiem dat èn autoritair en a-sociaal was. Op vrijwel alle andere gebieden van het maatschappelijke en publieke leven is de ontwikkeling, zo er al sprake van was, zeer snel geremd. door Albert Vis Ook idyllische taferelen van het Chinese platteland zoals deze kunnen bedreigd worden doordat één uit het groepje een te hoge pet van zichzelf op krijgt. Dan moet hij terug naar de schoolbanken. In tegenstelling tot wat men bui ten China meent over de felle campagne, die sedert ongeveer een jaar in de Chinese pers te gen de persoon van Confucius en zijn leer wordt gevoerd, beweren de Chinezen zelf, dat de campag ne een opvoedende strekking heeft. In diplomatieke kring in Peking helt men eerder over tot de mening, dat de actie gericht is tegen premier Tsjoe en Lai, althans dat een machtsstrijd in de Chinese top de achtergrond is van het anticonfuciaans ge schrijf. De actie tegen Conficius wordt niet alleen in de pers gevoerd. Hooglera ren in de filosofie en andere des kundigen reizen het land af om overal de verwerpelijkheid van de persoon van Confucius en van zijn leer te prediken. Een hoogleraar aan de Universiteit van Kanton, waar schijnlijk een van de schrijvers van de anti-Confuciaanse artikelen in de pers, die ik graag over deze affaire had gesproken, bleek afwezig tfe zijn. Hij was eveneens op reis, het land door, om de Chinese wijsgeer, wiens leer zo lang he. Chinese denken heeft beïnvloed, te verdoemen. Der gelijke deskundigen vervullen ook spreekbeurten in de uit de tijd van de grote proletarische cultuurrevolu tie daterende 7 mei kaderscholen'. In deze centra vp- politieke en soci ale vorming en heropvoeding wordt eveneens de studenten duidelijk ge maakt, dat het Confuciaanse denken lijnrecht in strijd is met de denk beelden van voorzitter Mao Tse Toeng. In een kaderschool, op onge veer 100 kilometer van Sjanghai ge legen, die ik heb bezocht, zei men mij, dat deze felle strijd tegen het Confucianisme geheel past in de geest, die sedert de Culturele Revo lutie het maatschappelijk denken in China beheerst: er mag zich geen nieuwe elite, geen nieuwe heersende klasse, geen nieuwe bourgeoisie gaan ontwikkelen uit het leidende appa raat van partij en bestuur. Op de kaderscholen, vertelde men mij, maakt het bekritiseren van Confuci us deel uit van het vormingspro gramma. Men herinnerde eraan, dat voorzitter Mao al vele jaren geleden de denkbeelden van Confucius heeft verworpen. De huidige perscampag ne ziet men op deze school als een soort oefening in het raam van de voortdurende strijd tegen reactionai re neigingen. Nieuwe mens De kaderscholen zijn instrumenten voor het verwezenlijken van het streven van Mao en zijn medestan ders om ee nieuwe mens te kwe ken, een mens met een hoger sociaal bewustzijn, die bereid is zonder eni ge financiële prikkel en ook zonder de prikkel van het aanzien van het behoren tot een betere stand bereid is zijn medemensen te dienen, de massa te dienen zoals dat in de ter minologie van het Chinese marxis me heet. Men mag zich in het leven allee.i ten doel stellen het volk en de opbouw van de socialistische sa menleving te dienen De Culturele Revolutie werd ontketend, omdat de Chinese samenle\ing bezig was zich te ontwikkelen in een richting, die in strijd was met het gelijkheidside aal van het orthodoxe marxisme. Het tegendeel van een klassenloze maatschappij dreigde te ontstaan, want er was zich een nieuwe elite aan het vormen, een nieuwe klasse van intellectuelen en leidinggeven den, een bourgeoisie. De kaderscho len moesten dienen om al die leden van het kader van de communisti sche partij, de vakbonden, het over heidsapparaat, het leger, het onder wijs, de industrie enz., die zich wa ren gaan gedragen alsof zij meer wa ren dan een ander, alsof zij privile ges hadden, alsof zij tot een betere klasse of stand behoorden, om alle leden van het kader der samenle ving, die 'een air* kregen, tot de ge paste nederigheid te brengen. Al die mensen moesten worden getransfor meerd tot betere mensen, die inzien dat zij verkeerd hadden gehandeld. Dat moest gebeuren door grondige studie van en discussie over de wer ken van Marx. Engels, Lenin, Stalin en de gedachten van Mao tse Toeng en voorts door eenvoudige handen arbeid en door een tijdlang in gro te soberheid te leven. Tot dat doel zijn de kaderscholen gevestigd op het platteland op grote afstand van de bevolkingscentra. Het zijn eigen lijk landbouwondernemingen, waar men graan of groenten of andere ge wassen kweekt door de arbeid van de te hervormen kadermensen, de studenten. Er moeten in China duizenden van deze '7 mei kaderscholen' zijn. De gemeente Sjanghai (ongeveer tien miljoen inwoners) heeft veertig van deze scholen voor het kader, dat in deze stad woont. Van de bijna 6.000 kadermensen, die tijdens de Culture le Revolutie naar de door mij be zochte school werden gezonden, zijn er tot nu toe ongeveer 5.800 getrans formeerd. Voorbeeld Deze mensen hebben allen weer een post in de maatschappij toegewezen gekregen, dikwijls de oude functie, soms een nieuwe. Er zijn er uit de dagen van de revolutie echter nog overgebleven, die nog steeds niet als getransformeerd worden beschouwd. Op de door mij bezochte kader- school zitten zo ongeveer 120 man nen al ongeveer vijf jaar. Onder hen bevindt zich de voormalige directeur van de telefoondienst van Sjanghai. Van het soort 'verbeelding' dat aan leiding kan zijn een leidinggevende functionaris naar een kaderschool te sturen, gaf men het volgende voor beeld: de vice-voorzitter van de vak beweging in Sjanghai, een hartstoch telijk liefhebber van zwemmen, had zichzelf zó vergeten, dat hij speciaal om aan zijn privé zwembehoefte te voldoen, voor zich het zwembad had laten openstellen buiten de gewone openingsuren. De man had 'airs' ge kregen en was dringend aan herop voeding toe. Toen zo ongeveer alle leden van het kader van de Chinese samenleving die daarvoor in aan merking kwamen, waren getransfor meerd tot betere mensen en do meeste leidinggevenden, die tijdens de Culturele Revolutie waren ver jaagd, in de maatschappij waren te ruggekeerd, kregen de scholen een nieuwe taak. Zij werden een blijven de gelegenheid voor kadermensen om telkens weer hun contact met de massa te hernieuwen door steeds weer opnieuw voor een tijdje (bijv. een maand) in een kaderschool op het land te gaan werken. Een twee de taak, die de kaderscholen kregen, is het optreden van politieke in structeurs. Men zou de geest, die men op zo'n kaderschool proeft, kunnen vergelij ken met die van een kloosterge meenschap van een strenge secte. De geloofsijver straalt ieder van het ge zicht: men krijgt helemaal niet de indruk met gestraften te doen te hebben maar met mensen, die met de grootste ijver meewerken aan hun eigen heropvoeding. Dit is trou wens de indruk die men van het he le Chinese volk krijgt. Iedereen lijkt doortrokken te zijn van het commu nisme, er oprecht in te geloven, zij het dat men wel eens dwaalt in de leer. En dan is men volgaarne be reid op te staan en zijn zonden te bekennen. Het zou een eerste Chris tengemeente kunnen zijn. Er zijn natuurlijk ook Chinezen, die het niet in dit land kunnen uithouden, ook al hebben ze het lief. Dat be wijst wel het groeiende aantal Chi nezen, dat naar Hongkong vlucht. Men schat, dat er dit jaar wel onge veer 70.000 Chinezen naar Hongkong zijn gevlucht. Dat blijken echter meest leden of afstammelingen van de vroegere bourgeoisie te zijn, die het in de nieuwe orde niet kunnen vinden. Dikwijls geloven zij wel in Mao en het communisme, maar zij kunnen er toch niet in aarden. 'Wij houden wel van China, maar China houdt niet van ons', zeggen deze men-,en. Albert Vis is verslaggever van het ANP die in China rondreis de naar aanleiding van de ten toonstelling van de Nederland se Kamer van Handelsbevorde ring in Peking.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 8