Suezfront-akkoord spoedig verwacht Vijftienduizend doden in Chili zegt Altamirano Zweden zette twee waakzame journalisten achter de tralies Protestantse partij van Noord-Ierland wijst Ierse raad af Verontwaardiging na Arabische eis aan Fiat-directie Verkouden? 'Otrivin helpen óirekt Dajan start besprekingen met Kissinger De eerste duik dit jaar Weer Amerikaanse wapensmokkelaar in Londen gepakt Bomontploffing Weer vluchteling in ambassade neergeschoten Publikaties over geheime dienst vielen verkeerd Indonesische zeelieden krijgen hogere lonen neusdruppels TROUW/KWARTET ZATERDAG 5 JANUARI 1974 BUITENLAND T7/K7 CAIRO, TEL AVIV (AP, DPA, Réutter.UPI) In kringen van de Verenig de Naties wordt verwacht dat Egypte en Israël binnen een week tot tien da gen een akkoord zullen bereiken over scheiding van hun troepen aan het Suezfront. Dit is gisteren uit diplomatieke bronnen in Cairo vernomen. De optimistiscihe voorspelling was ,al dus de zegslieden, gebaseerd op rap porten die zijn binnengekomen over de stand van zaken bij de militaire onderhandelingen tussen Egyptenaren en Israëli's op ,de Geneefse vredescon ferentie. Egyptische en Israëlische functionarissen hadden al verklaard dat forse vorderingen waren gemaakt in Genève, maar details werden niet gegeven. Egypte wil dat Israëlische troepen van de westelijke Suezkanaaloever worden teruggetrokken en dat ook de Israëli's die in de Sinai tegenover Egyptische troepen staan worden weg gehaald achter de strategische Mitla- en Giddi-passen in het hart van het Sinai-schiereiland. Daarbij zou een bufferzone (van ca. 30 km worden ge vormd tussen Egyptenaren en Israëli's via legering van VN-troepen. Volgens diplomatieke zegslieden is een ak koord bereikt, waarbij de Egyptische verlangens geheel of grotendeels wor den ingewilligd. Dajan is hierover gis teren besprekingen begonnen met Henry Kissinger in Washington. De VN-opperbevelhebber in het Midden- Oosten, de Finse generaal Siiliasvuo zou denken over een bufferzone in de Sinai, waardoor de woestijn in drie gelijke stroken wordt verdeeld. VN- troepen zouden de strook aan Egypti sche zijde en aan Israëlische zijde be zetten, terwijl de strook er tussenin niemandsland zou worden. Benard bestand Uit Cairo is vernomen dat het be stand aan het Suezfront nog steeds- benard is. De woordvoerder van de VN-vredesmacht in Cairo verzekert dagelijks weer dat aan het bestand de - hand wordt gehouden. Maar eveneens dagelijks worden incidenten gemeld. Een militaire zegsman in Tel Aviv meldde gisteren dat het aantal ge vechten langs het Suezkanaal toë*' neemt en dat steeds zwaardere wapens worden ingezet, waardoor de situatie vergelijkbaar is met het begin Van dé 'uitputtingsoorlog', die van 1968 ;tOt 1970 in het Midden-Oosten is gevoerd. Het VN-vredeskorps heeft gisteren in Cairo meegedeeld dat de naar schat ting 20.000 Egyptische militairen van., het derde leger vier dagen lang geen hulpvoorraden hebben ontvahgen om- dat de Israëli's de zendingen niét doorlieten. Woensdag en donderdag,, mochten de konvooien hun goederen niet lossen, aldus VN-woordvoordèr Birger Hallden. De twee dagen daar voor waren ook geen voorraden nan- BELFAST (Reuter, UPI) De Noordierse protestantse Unionisten-, 1 partij heeft het akkoord over de raad voor geheel Ierland verworpen. Daarmee is het pakket overeenkomsten, dat de Britse regering, de regering van de Ierse republiek en Noordierse leiders vorige maand j bereikten, op losse schroeven komen te staan. De 900 leden tellende raad van de Unionisten-partij nam met 454 tegen 374 stemmen een motie aan, waarin het plan voor een raad voor geheel Ierland werd afgewezen. Met deze raad zouden voor het eerst sinds de scheiding in 1921 formele banden zijn gelegd tussen Noord-Ierland en de Ierse republiek. Dit besluit van de protestantse Noord ierse partij betekent een slag voor haar voorzitter Brian Faulkner. Deze politicus is ook voorzitter van de sinds 1 januari functionerende uitvoe rende raad voor Noord-Ierland. Het is niet waarschijnlijk, dat Faulkner nu zal aftreden. Wel betekent het besluit van zijn partij een nieuw obstakel op de weg naar een politieke oplossing voor de kwestie Noord-Ierland, die totnutoe aan ruim 930 mensen het le ven heeft gekost. Faulkner gaf toe bijzonder teleurgesteld te zijn door.de stap van zijn partij. Het verboden 'Ierse Republikeinse Le ger' (IRA) heeft de Britse minister voor Noord-Ierland Francis Pym ter dood veroordeeld. Het doodvonnis is uitgesproken door een IRA-brigade in Londonderry en een aantal Noordier se dagbladen toegestuurd. Pym is ter dood veroordeeld, omdat hij een lid, van de betreffende brigade heeft laten arresteren, zo stond in de verklaring. De brigade schreef 'niet te zullen rus ten' voordat Pym ter dood zou zijn gebracht Het was de eerste keer, dat de IRA van tevoren aankondigde Wie zij zou gaan vermoorden. gevoerd we'geifs oud- en nieuwjaar. De Israëlische - weigering goederen door te laten cvyas! hun reactie op be standsschendingen in het gebied. Gis teren -zö'üden wel weer voorraden naar het omsingelde Egyptische leger in; Sinai zijn gestuurd. In een rapport van de VN,, dat gistermiddag werd ge publiceerd, werd gezegd dat de sfeer in het Suezgebied 'gespannen' blijft. De Israëlische minister zonder porte feuille Israel Galili die tot premier Meirs Arbeiderspartij behoort, heeft gisteren vsrklaard dat Israël vrede met verdedigbare grenzen moet na- stfeven, jvaarbij ^territoriale concessies nódig,1 zöuden, kunnen zijn, maar ,dat hét' land b^'éid moet zijn :töt oorlog wamnjer-deArabieren dit verwërpen. Galili 1 zei dat de demissionaire rege ring all'e mogelijkheden moet nagaan, Wajkrdoor éen troepenscheiding in de Suezsector kan worden bereikt. Snelle vorming van een nieuw Israëlisch ka binet'is dringend nodig, aldus Galili. Hij vérwierp de gedachte van een coa- litieregerjng van nationale eenheid, waara^it de ïrechtse Likoed-prtij van Menahem Bégin zou moeten deelne- meiv'.'Deiè -partij hééft bij de, maandag gehouden verkiezingen vooruitgang "•geboekt: Palestüaen Het in Damascus verschijnende dag- bid Al Talaeh heeft gisteren gemeld .dat de Palestijnse guerrilleros voor het eerst- sind$ het begin van de 'Pa lestijnse revolutie' in 1965 beschikken over veilige bases voor operaties te- .gen Israël. Al Taleah, dat de spreek buis vormt van Al Sika, de op een na grootste Palestijnse orgnisatie, zei niet waar deze bases zich bevinden. Wel werd gemeld dat de bases zich in gebieden bevinden rondom het bezet te gebied. 'De guerrilleros voeren hun 'acties in bezet gebied nu op', ldus Al Taleh. In Aboe Rhodeis ini de Golf van Suez staan rio^ steeds drie oliebronnen on der de zeebodem in brand. De brand in de olië, die ér door Israël via boor eilanden wordt gewonnen, dreigt zich in de diepte te verspreiden. Israëli sche experts vrezen dt het vuur het gehele oliereservoir onder de zeebo dem in gevaar zal brengen. Dc brand begop dinsdag. Verklaard wefd datde oorzaak een technisch manep was geweest en geen sabotage. Israël .jheëft' buitenlandse oliebrandbe- Strijdizjgè^eskundigen-' eerder al om assistentie gevraagd. De oliebronnen van Aboe Rhodeis In "bezet Egyptisch gebied, voorzien Is- -JÓëlvvoór een belangrijk deel in zijn oliebehoefte. De brand zou, aldus des kundigen,. de stopzettingvan de olie winning. üit alle onderzeese oliebron- men in Aboè Rhodeis kunnen noodza ken. Dit zou betekenen dat de Israëli sche aardólieproduktde met 20 procent wordt verminderd. Hoofdredacteur La Stampa mag (nog) blijven TÖRUN (AP, UPI) Het Arabische dreigement Fiat te zullen boycotten als deze automobielfabriek niet de joodse hoofdredacteur Arrigo Levi van liet Turijnse dagblad La Stampa ontslaat, beeft in Italië grote verontwaardiging ge wekt. Levi heeft al laten weten dat de Fiat-direktie in de ruzie met de Libische president Khaddaffi ach ter de krant staat Fiat is eigena resse van La Stampa. Khaddaffi had zich vreselijk kwaad gemaakt over een publika- tie in La Stampa waarin hij werd vergeleken met de filmster Eliza beth Taylor die ook alles doet om de pers te ontlopen. Ook met een aantal opvattingen van Khad daffi werd in een door twee losse medewerkers geschreven satiri sche artikel nogal de draak gesto ken. Khaddaffi liet onmiddellijk een protest indienen bij de Itali aanse regering en deed z'n beklag bij het Arabische boycot-bureau dat daarop Fiat met een volledi ge boycot van alle Fiat-produkten dreigde. Italiaanse politici toonden zich vrijdag verbolgen over deze gang van zaken en de Italiaanse bond van journalisten noemde het Arabisch dreigement 'een aantasting van de persvrijheid'. Het personeel van La Stampa heeft laten weten geheel solidair te zijn met Levi en beschuldigt de Arabieren van 'chantage'. Duurste Levi zei gisteren in een commen taar dat hij door de boycot 'de duurste hoofdredacteur uit de ge schiedenis van de Italiaanse jour nalistiek1 dreigt te worden. "Mijn positie staat niet ter discussie maar Fiat maakt zich wel zorgen over de gang van zaken. Ze drei gen miljoenen verlies te lijden door deze affaire', aldus Levi. Fiat leverde de Arabische landen vorig jaar voor meer dan 150 miljoen gulden aan vrachtwa gens, auto's en tractoren. Alleen aan Libië werd al voor zo'n 75 miljoen gulden verkocht Met ijspegels in zijn baard kwam deze duiker weer boven het water, nadat hij een duik had genomen in de Rock-River bij Rockförd in de Verenigde Staten. Hij was de eerste dit jaar. De buitentemperatuur was tien graden onder nul. LONDEN (UPI, Reuter) De Lon- dense politie heeft weer een Ameri kaans meisje gearresteerd, dat pro beerde wapens te smokkelen. Volgens een woordvoerder van de politie is de Amerikaanse een medewerkster van het drietal, dat eerder op het Londen- se Heatrow werd gearresteerd in ver band met wapensmokkel. Alle Vier zouden lid zijn van een groep extremisten, die zijn basis heeft in Caïifornië en goed geoefénd is in het gebruik van geweld. De eerste, die gepakt werd was de achttienjarige Allison Thompson. Bij haar aankomst in Londen bleek ze vijf automatische pistolen in haar koffer te hebben. Een Marokkaan, die op het vliegveld naar haar gezocht, werd eveneens in gerekend. Enkele dagen later kwam de derde, een 21-jarige Pakistaan, op he vliegveld aan. MADRID (UPI, Reuter) Enkele uren voordat generaal Franco in Ma drid de nieuwe Spaanse regering beëdigde ontplofte een bom in net hoofdbureau van politie in Barcelona. De politie zei, dat de bom wel veel schade heeft veroorzaakt maar nie mand verwond heeft. In Madrid zwoeren de negentien mi nisters, onder wie elf nieuwe, trouw aan Franco en de beginselen van zijn politieke organisatie, 'de beweging'. De drastische kabinetswijziging, die de .nieuwe premier Arias Navarro doorvoerde, heeft in sommige kringen ongenoegen gewekt. Dat bleek onder meer uit het commentaar, dat de gro- te Spaanse krant ABC gisteren gaf. Hét dagblad verweet de premier, dat hij''het beginsel van continuïteit' niet trouw was gebleven. De tijd zal leren of de strategie van Arias de verstan digste was, of dat een goede kans om doeleinden en plannen veilig te stel len verloren is gegaan, aldus deze Spaanse krant. HAVANA (Reuter) De Chileense socialistische leider Carlos Al tamirano die na de militaire staatsgreep van september kans zag naar Cuba uit te wijken, heeft vrijdag in Havana verklaard dat er sinds de coup in Chili 15.000 mensen zijn vermoord. met deze nieuwe gegevens uitkwam beschreef de gevaarlijke situaties, die waren ontstaan op het gebied van de politieke neutraliteit van Zweden. Geen bagatel Van een medewerker STOCKHOLM In de Zweedse hoofdstad is gisteren een op merkelijke rechtzaak afgesloten. Het was een proces tegen twee journalisten van het onafhankelijk progressieve blad Kolket i Bild/Kulturfront (FiB/K) en tegen een ex-ambtenaar van het Zweedse ministerie van defensie. Zij stonden terecht vanwege het feit dat zij in het blad FiB/K geheime gegevens omtrent de Zweedse geheime dienst, IB of voluit Informations Buro, hebben gepubliceerd. De aanklacht tegen hen luidde spio nage of medewerking daaraan. Op een later tijdstip zal bij een andere rechtbank tegen één van hen óók nog een proces worden gevoerd op aanklacht van overtreding van de wet op de vrijheid van drukpers. In mei van dit jaar publiceerde het tijdschrift FiB/K twee artikelen over de tot op dat moment onbeken de veiligheidsdienst IB. Daarin werd een beeld gegeven van de werkzaam heden van deze dienst die volgens de schrijvers, Peter Bratt en Jan Guillou, geheel in strijd waren met de taakstelling van een dergelijke dienst. Zij beschuldigden het IB on der meer van inbraak, moord, sa menwerking met verschillende wes telijke veligheidsdiensten (West- duitse, Franse, Engelse, Amerikaan se en Israëlische), 'toezicht' (spiona ge) op binnenlandse vakverenigingen op solidariteitsbewegingen (Palesti- na-groepen)' en op politieke partijen. Hun conclusie was dat de neutrali teit en de geloofwaardigheid van Zweden door de werkzaamheden van IB ernstig in gevaar waren gebracht. In september volgden nieuwe ont hullingen. Dezelfde schrijvers be weerden dat het IB, gebruik makend van de goede betrekkingen tussen Noord-Vietnam en Zweden, Noord- vietnamese en Chinese geheimen had doorgegeven aan de Amerikaan se CIA. Dit samenwerken met ande re veiligheisdiensten bleek meer re gel dan uitzondering te zijn. Peter Bratts boek 'IB en de bedreiging voor onze veiligheid' dat gelijktijdig De reacties van de beschuldigden, de Zweedse regering en in het bij zonder de minister van defensie, Sven Anderson, tegenwoordig mi nister van buitenlandse zaken, kwa men toen pas goed los. In- mej. trachtte men de zaak nog te bagitef- liseren, iets waaraan' de toen op' handen zijnde verkiezingen van. bev, gin september debet zijn geweest, maar in september was de zaak opeens een justitieel onderzoek waard. Dit onderzoek resulteerde in de verklaring, dat het IB zich niet aan onregelmatigheden had schuldig gemaakt. Toen vervolgens een voor malig IB-agent, de nu terecht staan-, de Hakan Isacson, dit in een open brief bestreed, raakte de zaak in een stroomversnelling. Op 22 oktober ging dé Zweedse jus titie over tot een aantal opzienba rende maatregelen: de journalisten Peter Bratt en Jan Guillou, de voor malige IB-agent Hakan Isacson en nog twee anderen werden opgepakt. In hun woningen werd huiszoeking- verricht en op het kantoor van Fib/K werd een razzia gehouden waarbij onder meer het gehele foto archief werd meegenomen. Deze gebeurtenissen wekten grote Greta Hofsten, hoofdredactrice van Folket i Bild/Kulturfront, was geschokt over de politie- inval in haar kantoren en de ar restatie van haar twee medewer- kers. onrust onder de Zweedse bevolking, i Uitgebreide discussies over democra- tie en vrijheid laaiden op voor radio en televisie en in de pers; protesten kwamen van alle.t kanten (onder meer'.van. yeel afdelingen van de so ciaal-democratische .partij van pre- miér Olai Palnie en van de West- duitse schrijversbond met Heinrlch Böll aan. het hoofd). De discussies liepen zo. hoog op dat de Zweedse regering min of meer gedwongen werd ook in eigen huis een onder zoek in te stellen: de defensiecom missie van de volksvergadering (Riksdag) kwam in het geweer en hoorde onder, meer de chef-staf van het Zweedse leger en de chef van het IB. De uitslag van het niet al te diepgaande onderzoek was negatief: de Zweedse neutraliteitspolitiek was in gevaar gebracht. Tijdens een daarop volgend debat in de Riksdag beloofde premier Palme een aantal onderzoeken: één om de grenzen vast te stellen tussen overtredingen van de wet op de vrijheid van druk- Premier Palme kreeg heel wat met zijn eigen partij te stellen over zijn gedrag in de I.B.-af- faire. pers en algemene overtredingen, één over het recht op anonimiteit bij het verstrekken van inlichtingen en eventuele regels voor huiszoeking op perskantoren, één over het begrip spionage en de geldende wet dien aangaande en tenslotte ook nog één, te verrichten door een commis sie bestaande uit parlementariërs en leken, naar de functies van de vei ligheidsdienst. Tot zover de aanleiding tot het pro ces. De oorzaak ervan en de daar mee verbonden onrust, ontstaan in Zweden, kennen in hoofdzaak twee aspecten, een democratie- en een vrijheid-aspect. Wat betreft het eer ste is duidelijk geworden dat de Zweedse regering zich aangetast voelt in haar democratisch karakter: zij is beschuldigd van onvolledig toezicht op het doen en laten van de militaire tcp, waaronder het IB res sorteert. En zoiets heeft in Zweden, gezien de belangrijke plaats van het leger op economisch en politiek ge bied, zeer gevoelige kanten. Dat er spionage bedreven moet worden door bepaalde afdelingen is in geen van de publikaties aangevallen, wèl dat er gespioneerd is op eenzijdige wijze, namelijk voornamelijk gericht op communistische landen. Deze ge richtheid legt dan ook de politieke voorkeur van de legerleiding bloot. En zo komt de vraag op: waarheen leidt deze ontwikkeling als men, door het uit bezorgdheid publiceren van geheime operaties, die de Zweedse neutraliteit schaden, een veroordeling tot zes jaar wegens landverraad riskeert? Onverdiend De twee journalisten hadden naar hun zeggen niets anders voor dan door middel van hun publikaties te wijzen op een volgens hen ontoelaat bare ontwikkeling. Zij willen een discussie tussen overheid en kiezers losmaken over de grondslagen van de Zweedse buitenlandse politiek. Het gevolg van hun publikaties is echter geweest dat ze nu al meer dan twee maanden in voorarrest zit ten en hun zaak tot een juridisch steekspel is geworden waarbij de po litieke aspecten op de achtergrond gedrongen zijn. De tweede reden van onrust is de vraag of men nog mag schrijven wat men wil in Zweden, een land dat de naam heeft het meest tolerant te zijn. Trouwens, ook de vraag hoe anoniem men wel is als men inlich tingen verstrekt aan de pers, heeft velen ertoe gebracht hun gevoelens van onrust kenbaar te maken. De ar restatie van de drie beklaagden bracht op een zaterdagmiddag 11.000 mensen op de been om van hun be zorgdheid te getuigen. De IB-affaire in Zweden bezit duide lijk meer kanten dan men zou kun nen aanemen als men slechts over de rechtzaak geïnformeerd zou zijn. Het is een zaak die een toetssteen vormt voor de democratische vrijhe den in Zweden. Hij schatte het aantal gewonden op 30.000 en zei dat er duizenden mensen zijn gemarteld. Altamirano, die pas deze week ln Ha vanna opdook, gaf toe dat de regering van wijlen president Allende vele fou ten had gemaakt Maar haar ergste vergissing was dat zij geloofde in de democratische gevoelens van de raid- denklasse en de neutraliteit van de le gerofficieren aldus Altamirano. Ook kritiseerde hij het r.k. episcopaat we gens zijn houding tijdens en na de staatsgreep. Hij verweet Paus PaulTis dat hij z'n stem niet had verheven te gen de wreedheden van de junta. Al tamirano verzekerde naar Chili te zul len terugkeren zodra de verzetsbewe ging hem daar nodig heeft. Protest De regering van Argentinië heeft don derdag bij Chili geprotesteerd tegen het doodschieten van een politieke vluchteling die zich op het terrein van de Argentijnse ambassade in San tiago bevond. De vluchteling werd neergeschoten door een bij het ge bouw op wacht staande politieman toen hij in de tuin van de ambassade wandelde. De Chileen werd zwaar ge wond en overleed korte tijd later, in het protest van Argentinië wordt het incident een grove aantasting van de diplomatieke onschendbaarheid ge noemd. De schietpartij gaat ook in te gen alle beginselen van het recht cp asiel, aldus Argentinië. Het was de tweede keer binnen 14 dagen dat in Santiago werd geschoten op een vluchteling die zich binnen een ambassade bevond. In december raakte een voormalig lid van de rege ring Allende, de minister van land bouw Caderon, zwaar gewond, toen hij in de ambassade van Cuba van buiten het gebouw onder vuur werd genomen. DJAKARTA Het minimumloon voor Indonesische opvarenden van niet-Indonesische schepen is, in ver band met de devaluatie van de dollar per 1 januari met 15 pet verhoogd. Deze verhoging geldt ook voor het In donesische personeel van de Holland- Amerika Lijn. Eerste klas zeelieden ontvangen voort aan minimaal 132.25 dollar per maand, anderen minimaal 126.50 dol lar. (ADVERTENTIE)

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7