OLIECRISIS HARDE KLAP VOOR DE DERDE WERELD Dure olie vergroot winst olieconcerns Minister wil nog studie van de mogelijkheden voor steenkoolproduktie Vooral rem op energie 'slurpende' ontwikkeling Principe-akkoord bij Erdal over afvloeiingsregeling Opmars dollar kwam tot staan DOW JOIMES INDEX Russen moeten harder werken V/all Street goed prijshoudend TROUW/KWARTET ZATERDAG 5 JANUARI 1974 FEVANCIëN EN ECONOMIE T23/DHL21 door Nico Kussendrager Terwijl in de westerse wereld het gekrakeel over oliebeperking en -boycot verreweg het grootst is, dreigen de gevolgen voor de ontwikkelingslanden minstens zo ingrijpend te worden. 'De nood is daar hoger dan hier. Daar gaat het nog altijd om leven en dood, hier alleen om een stukje stagna tie van de economische groei,' zei minister Pronk onlangs. Becijferd is dat als de trend zo door zet veel ontwikkelingslanden op den duur vrijwel al hun inkomsten uit de export moeten besteden aan de veel duurdere olie. Dat dat niet kan, al was het alleen maar uit praktische en politieke overwegingen, beseffen ook de Arabieren. De olieministers van de olie uitvoerende (OPEC-) landen ko men overmorgen in Genève bijeen, onder andere om over de gevolgen van de hogere olieprijzen voor de ont wikkelingslanden te praten. En dat zijn er vele. Wie de voorlopi ge begroting opmaakt, stuit op vooral 'negatieve', maar deels ook 'positieve' consequenties. Naar welke kant de ba lans zal doorslaan is nog een open vraag. Bovendien kunnen niet alle ontwikkelingslanden over één kam worden gehaald. Zo loopt het energieverbruik in de di verse landen nogal uiteen. In het al gemeen kan wèl worden gezegd dat de landen van de Derde Wereld verhou dingsgewijs weinig energie gebruiken. Zij kopen slechts één vijfde van wat de westerse wereld aan olie consu meert en alle ontwikkelingslanden te- samen gebruiken maar één vijfde van de hoeveelheid steenkool (of steen koolequivalent) die de Verenigde Sta ten nodig heeft. Op het huidige eco nomische niveau in de Derde Wereld komt daarom de klap van hogere olie prijzen veel minder hard aan dan in het geïndustrialiseerde westen. Boven dien hebben deze landen het voordeel dat hun produktie veel meer arbeids intensief en veel minder kapitaalin tensief is dan hier. Er worden méér mensen en minder machines ingezet, waardoor hogere brandstofprijzen niet zo intens doorwerken. Maar wanneer 'onderontwikkelde' sa menlevingen economisch willen gaan groeien is er plotseling zeer véél energie nodig. Het benzine slurpende transport wordt dan van betekenis, de veel energie vragende cement en ijzer- en staalindustrie komen door gaans het eerst van de grond en men sen die vroeger op het platteland woonden trekken nu in groten getale naar stad of slums, waar ze géén hout of mest in de buurt hebben om als brandstof te gebruiken. Door deze fac toren vond na de oorlog de snelste groei van het energieverbruik plaats in Latijns Amerika, en in mindere mate ook in Afrika en Zuidoost Azië. In deze delen van de wereld is voor ieder procent economische groei twee procent méér energie nodig. De wes terse wereld gebruikt amper 0,8 pro cent meer krachtbronnen bij één pro cent groei. De mogelijkheid is daarom zeer reeël dat de huidige oliecrisis geen absoluut tekort, maar wel veel hogere prijzen een rem betekent op de ontwikkeling van de Derde We reld. Ontwikkelingshulp Een andere rem op deze ontplooiing kan het in paniek verlagen van de ontwikkelingshulp door de westerse landen zijn. Weliswaar heeft minister Pronk in antwoord op kamervragen over de invloed van de hogere olie prijzen op de ontwikkelingssamenwer king, gezegd dat de regering niet overweegt de ontwikkelingsbegroting te besnoeien, maar wat andere landen zullen doen is nog maar de vraag. Ze ker nu her en der gesuggereerd wordt dat de schatrijke Arabische landen de broeders in nood maar te hulp moe ten komen, in plaats van de toch al zo 'getroffen' westerse wereld. Als de Arabische landen een deel van de ex tra-miljarden uit de olie ten goede la ten komen aan de 'onderontwikkelde' landen, vindt er plotseling een heilza me verschuiving van gelden plaats, die tot nu toe nog niet tot stand heeft kunnen komen, zo wordt gerede neerd. Daan-oor is echter de politieke wil van de Arabische landen nodig, en óf die bestaat is hoogst twijfelachtig. De OPEC overweegt de oprichting van een ontwikkelingsbank die langlopen de leningen kan verschaffen en van een landbouwbank, maar de bereid heid om werkelijke en qffecfïeve steun op grote schaal te verlenen lijkt gering, hoewel politieke druk van met name de Afrikaanse landen daarin misschien verandering kan brengen. De meeste landen in Zwart Afrika steunen de Arabieren in hun anti-Is- raël politiek, wat bijvoorbeeld blijkt uit het verbreken van de diplomatie ke banden met Tel Aviv. De olielan den in het Midden Oosten hebben daar een boycot van Portugal, Rhode- sië en Zuid Afrika tegenover gezet. 'Dubbele markt' De Arabieren kunnen de ontwikke lingslanden misschien veel meer ter- wille zijn door rechtstreekste oliele veranties, tegen gereduceerde prijzen. Gedacht kan dan worden aan een 'dubbele markt' waarop de ontwikke lingslanden voor het 'zwarte goud' veel minder hoeven te betalen dan de westerse wereld. Momenteel leggen veel ontwikkelingslanden gemiddeld nog zo'n 20 procent meer voor hun olie neer, vanwege 'kleinverbruikers tarieven'. Eigen verwerking van de ruwe olie Afrikanen aan de oliekraan op een raffinaderij in Nigeria, waarin Shell deelneemt. zou ook positieve invloed hebben voor de betalingsbalansen van de ontwikke lingslanden. Door de schommelende prijzen van veel van hun exportgrond stoffen beschikken zij over zeer wisse lende en vaak erg kleine deviezen voorraden, om de aankoop van brand stoffen in het buitenland mee te fi nancieren. In Brazilië en Argentinië moest bijvoorbeeld lange tijd een kwart van de voorraad buitenlandse betaalmiddelen voor de verschaffing van olie worden gebruikt. Dat was de oorzaak van een verstarrende import- structuur en chronische betalingsba lansproblemen, die wellicht met rechtstreekse leveranties tegen geredu ceerd tarief kunnen worden vermin derd. Daarvoor is wèl een beheersing van de oliestroom van de put tot de pomp nodig. En momenteel zijn er alleen al veel te weinig tankers om de olie te vervoeren en veel te weinig raffina derijen om ze te raffineren. Welis waar bezitten veel 'onderontwikkelde landen een 'eigen' raffinaderij waarin zij tesamen met westerse oliemaat schappijen deelnemen, maar vaak wer den deze installaties meer uit andere dan rentabiliteitsoverwegingen opge bouwd. Zij produceren soms amper twee miljoen ton olie per jaar en vaak minder. Dat is te weinig om winstgevend te kunnen draaien. Kunstmest Naast het tekort aan raffinagecapaci- teit, bezitten de ontwikkelingslanden ook nauwelijks de aanverwante petro chemische industrie, die bijvoorbeeld de voor deze landen letterlijk brood nodige kunstmest levert. Door de olie crisis gaat de kunstmest zeer fors in prijs stijgen. En bij toepassing van gemoderniseerde landbouwmethoden gebruiken de Zuidoostaziatische boe ren één ton kunstmest voor elke acht ton produkt. De voor de 'Groene Re volutie' zo belangrijke stikstofmest stoffen worden voor een deel uit olie of aardgas gemaakt. Voor de rest ver eisen zij in ieder geval grote hoeveel heden energie voor de fabricage. Als de olieschaarste blijft, zullen landen als Egypte en Pakistan, Ethiopië, In dia en Soedan allereerst ernstig wor den getroffen. (Ook fosfaatmeststoffen worden duurder, omdat de grootste leverancier van grondstoffen, Marok ko, de prijzen heeft verdrievoudigd). Men vreest bovendien dat Europa en Noord Amerika vanwege de onzekere situatie grotere voorraden zullen aan houden en het zeetransport wordt fors duurder. De landen die er al het slechtst aan toe waren worden de du pe. Ook brandstof voor de 600 dui zend tractoren in de Derde Wereld zal moeilijker te krijgen zijn, temeer omdat de dieselolie allereerst bestemd wordt voor de 14 miljoen tractoren die in de rijke landen worden ge bruikt. Inzakken bedrijvigheid Een nieuw bewijs dat de uitwerking van de oliecrisis in de westerse we reld deels bepalend is voor de gevol gen in de ontwikkelingslanden. Als de bedrijvigheid hier inzakt merken de ontwikkelingslanden dat onmiddellijk door hun verminderende exporten, terwijl kostenstijgingen in de wester se wereld zonder twijfel aan de klan ten beneden de evenaar worden door berekend. Als de in de rijke landen veel meer betaald moet worden voor chemische en petro-chemische produk- ten (zoals bijvoorbeeld kunstvezels), zal de vraag naar natuurlijke produk- ten uit de Derde landen (katoen) toe nemen. De vraag is of de produceren de landen daar klaar voor zijn. Net zo goed als het de vraag is of zij klaar zijn voor de ontwikkeling van eigen energiereservcs. Potentieel be schikt de Derde Wereld over reusach tige krachtbronnen. Niet alleen fossie le brandstoffen maar vooral ook van waterkracht. Het beheersen van de Amazone en de Kongo vergt echter enorme bedragen, net zo goed als de ontwikkeling van eigen reserves aan olie, gas en steenkool. Hoe hoger ech ter de energieprijzen stijgen, hoe winstgevender dergelijke projecten worden. Vooral semi-ontwikkeldc lan den als Brazilië en Argentinië hebben op het ogenblik echter serieuze plan nen gebruik te maken van het kracht- potentieel op het Zuidamerikaanse continent. Blijft overigens de vraag welke landen hiervan zullen profite ren. Per saldo vraagt Nigeria aan de Afrikaanse landen dezelfde olieprijs als aan andere afnemers. Lichtpuntje Bij deze voor de ontwikkelingslanden toch overwegend sombere oliesituatie ziet prof. dr. L. F. van Muiswinkel toch een lichtpuntje. De hoogleraar in de economie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam meent dat na verloop van enige tijd zal worden bewezen dat de westerse wereld de prijsverhoging van een zo belangrijk produkt als olie üén kan. Onze economie zal de klap, zij het met horten en stoten, te boven komen, zo vertrouwt Van Muiswinkel. Daarom kan mogelijk op den duur in onderling overleg tussen de ontwik kelde en onderontwikkelde landen worden bekeken of wellicht ook wat meer kan worden betaald voor de pro- dukten uit de Derde Wereld, waar voor thans zeer lage prijzen worden neergeteld. 'Dat niet onder politieke druk met het mes op tafel, maar in de overtuiging dat wij in staat zijn meer te betalen', aldus Van Muiswin kel. 'Dat is nu gebleken. Als door de ze crisis dat inzicht veld heeft gewon nen, vind ik dat een bijzonder posi tief gevolg'. Veel Afrikaanse landen nemen tesamen met westerse oliemaatschap pijen in raffinaderijen deel. Hier één in Mombassa. Ze zijn echter vaak te klein om winstgevend te kunnen werken. AMERSFOORT De directie van Erdal e;i de drie industriebonden, als mede de Unie B.L.H.P. hebbe. in be ginsel overeenstemming bereikt over een sociaal plan en een afvloeiingsre geling bij Je reorganisatie van de Er- dalvestigingen in Schiedam en Mij drecht. De geschillen en problemen rond deze reorganisatie zullen defini tief uit de wereld zijn, wanneer de betrokken leden van de bonden ook akkoord gaan met de overeenkomst. Een woordvoerder van de Erdaldirec- tie zei desgevraagd dat de stellige in druk bestaat, dat de vertegenwoordi gers van de bonden met een positief advies bij hun leden zullen komen. De heer Evers verklaarde daarop dat de bonde dat inderdaad zullen doen. 'Wij zijn blij dat de ontslagen beperkt kunr.en blijven tot 47 man. Eerst was het de bedoeling 200 personen te ont slaan' aldus de heer Evers. Bovendien bestaat tevredenheid over het voortbestaan van de vestiging in Mijdrecht, die met een gewijzigd pro- duktieprogramma (cosmetica) zal kun nen blijven draaien. Hellingman had bevredigend 1973 AMSTERDAM De gunstige gang van zaken in het eerste halfjaar van 1973 bij Hellingman heeft zich in het tweede semester voortgezet, zodat een bevredigend jaarresultaat kan worden verwacht. Zo is op een buitengewone vergadering meegedeeld. De ruime liquiditeitspositie werd in- het afgelopen jaar gehandhaafd, waar door in 1974 het beleid gericht zal blijven op nieuwe investeringsmoge lijkheden, die de rentabiliteit van de vennootschap ten goede zullen komen. Hierdoor profiteert de maatschappij tevens van de huidige hoge rente stand, maar de algemene toestand baart wel zorgen, aldus het bestuur. De vergadering hechtte haar goedkeu ring aan een statutenwijziging waar door de naam gewijzigd wordt in Hei- ma Holding. De naamsverandering houdt verband met de gewijzigde aard van de vennootschap, die naast haar onroerend goed divisie een goed ren derende basis heeft opgebouwd in de handelssector via de overneming van Houthandel Van Dooren. AMSTERDAM-FRANFORT Na de recordnoteringen, die de Amerikaanse dollar de afgelopen dagen kreeg heeft het Amerikaanse betaalmiddel giste ren pas op de plaats gemaakt of enige teruggang geboekt. In Frankfort werd de dollar verhandeld tegen 2.78 mark tegen 2.7830 mark eergisteren en de hoogste notering van 2.8010 mark eer der deze week. De Westduitse centra le bank verkocht bijna 43 miljoen dol lar om de mark te ondersteunen. Dit bracht de totale verkopen van dollars van de Bundesbank op bijna 81 mil joen dollars. Deskundigen zien in de ze verkopen uit de toch al kleine de viezenvoorraad van de centrale bank, een duidelijke aanwijzing dat de Bun desbank niet bereid is de mark ten opzichte van de Amerikaanse munt al te zeer te laten verzwakken. Ook op de wisselmarkten van Parijs en Zilrich werd de dollar wat goedko per. In Tokio leidde de vlucht uit de yen in de dollar tot een de facto devalua tie van de zwevende Japanse munt. Het verlangen van geldhandelaren en bankiers om zo snel mogelijk van yen af te komen werd veroorzaakt door een verklaring van het ministerie van financiën waarin werd gezegd dat de regering overweegt het ondersteunings- punt van de yen van 280 op 290 yen voor één dollar te brengen. De forse waardestijging van de dollar op de Eurpese wisselmarkten was een an dere factor, die de verkoopgolf aan wakkerde. De Japanse centrale bank was genood zaakt 400 miljoen dollars te verkopen om de druk op de yen enigszins te verlichten. Dit, gevoegd bij de 200 miljoen dollar op de laatste dag van 1973 betekende een verdere aderlating van de Japanse deviezenvoorraad, die eind december nog 12.25 miljard dol lar bedroeg. Veel bankiers geloven dat de yen, ondanks steun, nog meer in koers zal dalen, omdat Japan niet bereid zal zijn zijn dollartegoeden verder te laten opdrogen. Een devalu atie van de yen wordt daarom onver mijdelijk geacht. Na de onregelmatige stemming van donderdag heeft de koers van de Amerikaanse dollar vrijdag op de Am sterdamse wisselmarkt een tamelijk stabiele positie te zien gegeven. Na een hogere opening trok de koers van de dollar bij kalme handel en norma le omzetten iets aan. Het slot kwam op 2.8700-/2.875 bijna een cent bo ven de slotkoers van donderdag (2.8600-2.8650), aldus wisselmarktkrin gen. De bank van Engeland heeft de mini mumrente waartegen de handelsban ken bij haar kunnen lenen verlaagd van 13 tot 12% pet. NED. FONDSEN IN NEW YORK Kon. Olie noeerde gisteren 8 35>A-% <35%- 361, Unilever 401^-41 <40%-41), Philips $12%-% (12%-%) en KLM 3 22% (21%). Opgave duPont-Wulston. Commentator Egyptisch blad: CAIRO De vermindering van de levering van Arabische olie en de prijsverhogingen zijn eerder gunstig dan nadelig voor de Verenigde Staten. De prominente politieke commentator Mohammed Heykal heeft deze mening naar voren gebracht in een hoofdartikel van het Egyptische dagblad Al Achram. Volgens Heykal passen de prijsverho gingen in het straatje van de Ameri kaanse oliemaatschappijen die nu gro tere winsten maken en dragen zij er toe bij West-Europa en Japan onder de heerschappij van de Amerikaanse politiek te brengen. 'Het toepassen van de Arabische olie als wapen brengt Amerika niet veel schade toe. Het zou er zelfs toe kun nen leiden dat de VS de enige zijn die voordeel trekken uit de manier waarop de Arabieren dit wapen han teren', aldus Heykal, die van oordeel is dat de prijsverhogingen uiteindelijk een consolidering van de dollar bevor deren en een verzwakking van de Japanse en Westeuropese munteenhe den in de hand werken. Voor de Nixon-ronde, die vorig jaar september in Tokio op gang werd ge bracht, betekent de olie-crisis een for se streep door de rekening, menen zowel Amerikaanse als Euro pese diplomaten en zakenlieden. Het klimaat voor liberalisering van de handel is er niet beter op geworden. Nixon's wet voor de buitenlandse han del maakt in het Amerikaanse Con gres zulke langzame vorderingen, dat het onwaarschijnlijk is, dat de werke lijke besprekingen over het afbreken van handelsbelemmeringen in de wereld voor de zomer zullen beginnen. Als een van de bedreigingen voor de Nixon-ronde zien ingewijden de lagere winsten en werkloosheid, waardoor de roep om meer protectie luider zal klinken. Een andere ernstige bedrei ging wordt gevormd door ernstige te korten op betalingsbalansen in Euro pese landen. Deze onevenwichtigheid kan grote invloed hebben op de be sprekingen; de oliecrisis in het alge meen doet dat trouwens. Afbreken van handelsbelemmeringen gaat nu eenmaal gemakkelijker in een atmos feer van vertrouwen en stabiliteit. Tegenover deze ongunstige ontwikke lingen staat één meevaller, nl. de snelle waardestijging van de dollar gedurende de laatste twee maanden. Monetaire onrust werkt op zichzelf uiteraard niet bevoordelijk op de voor uitgang van de besprekingen, maar de duurdere dollar ondergraaft de concurrentiepositie van de Amerika nen weer wat, dit tot voldoening van de Europeanen. Daardoor zijn ze mis schien weer wat meer geneigd tot li beralisering van de handel. Vooral gericht op nooit-gebruikte Beatrix DEN HAAG Minister Lubbers (economische zaken) heeft DSM in Heerlen opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de moge lijkheden de kolenproduktie in Nederland te hervatten. Het onder zoek zal in het bijzonder gericht zijn op de nooit in produktie ge komen staatsmijn Beatrix in Vlodrop. De studie zou binnen enkele maanden gereed moeten komen. De beslissing hiertoe is genomen na overleg in Den Haag tussen de minis ter en vertegenwoordigers van DSM, de mijnindustrie en de mijnraad. De ze zullen de studie van commentaar voorzien. In de studie zullen de mogelijkheden op lange termijn bekeken worden, het is niet de bedoeling om de problemen te bezien in het licht van de huidige energiecrisis, aldus woordvoerders van DSM en het ministerie. Er zijn ook geen concrete plannen om de kolen produktie te hervatten, minister Lub bers wil slechts weten hoe de toe stand van de mijnen is. Deze opvat ting wordt onderstreept door DSM, die wijst op de geweldige investerin gen die nodig zouden zijn om de mijn Beatrix produktiegereed te maken. Vier jaar De mijn bestaat op het ogenblik al leen uit twee gedachten met een dia meter van 7.5 meter, die in 1962 ge reed kwamen. Zij zijn toen gevuld met een conserveringsvloeistof en ver keren in uitstekende staat. De bouw van de schachten heeft drie jaar ge duurd en kostte destijds 70 miljoen gulden. Om de mijn verder uit te breiden, zowel onder- als bovengronds zouden nog vele honderden miljoenen guldens nodig zijn. De bouwtijd zou minstens vier jaar zijn, aldus DSM. De mijn zou bij volledige produktie 1.5 tot 1.8 miljoen ton steenkool kun nen leveren, tegen een prijs die dan minstens drie maal zo hoog zal liggen als de prijs van Amerikaanse steen kool, die goedkoop in dagbouw gewonnen wordt. Dan krijgen we de hele kolencrisis van 1958 opnieuw, al dus DSM, toen was er ook een groot prijsverschil tussen Nederlandse en buitenlandse kolen. DSM wijst daarbij ook op cijfers van de EEG betreffende de energiebehoef te in Nederland in 1980. Die bedraagt, omgerekend in steenkool-equivalen- Indust. Spuren Ullll. Obi. Muds 2 jan. 855.32 198.20 91.23 72.73 700.6 3 jan. 880.69 202.45 93.85 72.73 691.3 4 jan. 880.23 201.06 94.52 72.81 696.6 Aand. Obl. Tol. H. L. 2 jan. 12.060 13.690 1.784 1.067 438 3 jan. 24.850 19.970 1.856 1.554 156 4 jan. 21.700 18.540 1.843 1.024 539 ten, 132 miljoen ton. De mijn Beatrix zou daar dus ongeveer 1 pet. aan kun nen bijdragen, tegen een zeer hoge kostprijs. De kostprijs van steenkool bestaat voor ongeveer 70 pet. uit lonen en so ciale lasten. Mijnbouw is zeer arbeids intensief. Daarbij is het zeer moeilijk om mijnwerkers te krijgen, de jonge ren hebben geen zin om in de mijn te werken. Deze trend was volgens DSM ook al voor de sluiting van de mijnen te zien: toen moesten mijnwerkers uit het buitenland worden aangetrokken, aldus DSM. De eerste woordvoerder van de OPEC, Abdul Kubbah, heeft in Wenen ver klaard, dat de olieproducerende lan den gereed zijn om op een construc tievere manier te werken aan de oplossing van de energie-crisis. Kub bah sprak naar aanleiding van de uit lating van Kissinger, dat Nixon vol gende week een plan zal lanceren voor een gezamenlijke aanpak door de VS, Europa en Japan van het olie-pro bleem. Kubbah zei altijd wantrouwend te staan tegenover stappen van Nixon, maar als zijn voorstellen constructief zijn, zullen zij volgens de woordvoer der een gunstige respons krijgen. Wij willen de westerse economie niet ver nietigen. maar het westen juist hel pen enige vervangingsmiddelen voor olie te vinden. Van het conflict is verder o.m. te melden: Venezuela heeft twee olievelden genationaliseerd, die eigendom zijn van een dochter van Exxon (Esso). Volgens de regering deed Exxon te weinig met de velden, wat volgens een Venezolaanse wet een rede kan zijn een veld te onteigenen. Ecuador heeft de bezittingen van Texaco en Gulf in dit Zuid-Ameri kaanse land voor 25 pet. genationali seerd. Het zondags rijverbod in België is weer gewijzigd. Het geldt op 13 en 27 januari gedurende 24 uur, maar op 6 en 20 januari mag normaal gereden worden. Als gevolg van de Arabische prijs verhogingen hebben de oliemaatschap pijen hun prijzen bij de verkoop van ruwe olie aan Zweden verhoogd met percentages variërend tot 175 pet. MOSKOU (AP) De leiders van de Sowjet-Unic hebben In een oproep tot de natie alle burgers gevraagd in 1974 harder te werken voor een sterkere economie. De Pravda en alle landelij ke bladen lubben aan de oproep hun hele eerste pagina gewijd. Het centraal comité van de communis tische partij zei dat het succes van de economische inspanningen ook van 'grote internationale betekenis' is. 'Het /al dc aantrekkingskracht van hel socialisme vergroten en bijdragen tot dc groei van het internationale ge zag van de Sowjet-Unie', aldus de op roep. Als problemen werden genoemd: dc Industriële ondernemingen en land bouwbedrijven die het plan voor 1973 niet hebben gehaald, het verlies dat wordt geleden op grondstoffen, ge brekkige arbeidsdiscipline, het hoge arbeidsverloop en de traagheid waar mee nieuwe technieken en machine rieën worden ingevoerd. Westland-Utrecht staakt afgifte 9 pet. pandbrieven AMSTERDAM De Wcstland- Utrecht Hypotheekbank heeft de af gifte van 9 pet pandbrieven 1973 te gen een koers van 100 pet met ingang van vrijdagmiddag 4 januari gestaakt. EFIECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avondverkeer kwamen vrijdagavond de volgende koersen tot stand (tussen haakjes de officiële slotkoers van de zelfde dag). Akzo (52.80): Hoog ovens (61.10); Kon. Olie 97.20 gb- 98.00 gl (97.90); Philips 34.80 gb- 35.00 gl (35.10); Unilever 111.00 (111.50); KLM (65.80). NEW YORK 3/1 4/1 A CF" Industrie 61% 59% Alreo 13% 14% Allied Chemical 51% 52 Alum. Co of Am. 75 77% American Brands 35% 35% American Can 28 2ST'j Am Cyanamld 20% 19% Am Eleclr Power 26% 26% Am Metal Climax 52% 52H Am Motors 8% 8% Am Smell C Kef 24% 24% Am Tel Tel 51% 51% Atnpex 4 Anaconda 28', 28% Armco Steel 22% 22% Atlant. Richfield 112% 111% Bel.dlX 23% 25*4 Belhl Steel 34 Bueir.g 12% 12% Burlington Ind. 22 22% Can Hacaftc Ky 17% 17% Calanese 2t% 29% Chase Manhattan ib% 55% Chessie Svstem 03% 62% Chrysler 13% 14% Cities Service 61% 61% Colgate Palmultve 25% 24% Colt Industries 16 15% Common» Edtsut 29% 29 Cons Edison 21 21% Cunt. Can 21 21% Conl. on 53% 57". Curtiss Wright 11". 11% Curtis» Wright A 18% 18% Dart Ind. 14% 19% Deere and Co 53% 51% Dow Chemical 57% 57% Du Pont (Kit 169 163 Eastman Kodak 115% 11114 First Nat City 45% 43 Gen Eleciric Gen Foods Gen Motors Gen Publ Ulll Gen Tel 4 Tel Getty OU Glleite Cimbel Brothers Goodvear I and H Gulf OU Illinois Central Ind. InMlco Int Busln Mach Intern Harvester Int Mek of Can Int Paper Int Tel Tel 25", 24Ti 47% 47 18% 19% 25% 26 H 168% 172% 365, 36% 17', 17% 25 24% 25 239 v, 230% 27% 27H 35% 35% Jones and Lauich 18% 19% Kennecotl Copper 43', 47\ Llng-Leinco VoukI 19% 10% Utton Ind 7% 7t', Lockheed Aircraft 3% 3% Marcor 20% 20% Martin Warieila 14'» 13 May üep Store* 2246 21% McDonnell Duugla 14% 14% MubU Oil Corp 56', 65% Nabisco Nai Cash Regime Nat Distillers Nat Cypsuin Nat Steel Nat Lead Ind 13 13% 12% 13% 31% 21% 12'i 13% oi.n 13'1 14 Pac Gas and E) 23% 23% Penn Central 4% Pepstco 70'. 71*4 Phelps Dodge 40 49% Philip Morris 115 114 Philip* Petr 69% 70% Procter Gambl 92% 92 KCA 20% 20% Republic Sleel 26 Reynolds Ind 42% 42% Royal Dutch Petr 36 35% Sania Fé Ind 35% 36 Sears Roebuck 82% 84 Shell Oil 72'» 71", Southern 16% 16% Suuihern Pacific 3»% 39% Railway 51% 51% Sperry Rand 43% 43". Siand Oil Calif Ira 34 Stand Oil Indiana 108% 105% txxon Corp 98% 97% Sludehaker Worth 31% 5S% 32% Sun Oil 60% Texas Gulf 31 VI 31% Texas ln»l. 107% 101% i'ransamerica 8% 9% Unilever 41 Union Carbide 34% 34% Uni Ituya) 8% 8% United Aircraft 24 24% United Brands 8% 8% US «teel 38% 38% West Union Tel 15% 15% •Vestlnghouse El 25'4 25% Woulwurlh 19 18% Admiral Corp. Allengheny Pow S Akzona Am Standard Amsted Ind. Koersen in Montreal Bovls Dom Tar Chem Husky Nat Glai Mass Ferguson Nat Kesoiirce» Sbell Canada 22% 21% 9% 1.85 22% 22% Can Breweries Cello 4,1 Chadbourn Cutb 2-00 Clia># s,,ee, 2ï" Columbia Ga» COroinco CvritTelephone 17% 5.37L 18% 11% 11% 11% 20% 19% 20% 20 11% 40% 43% 8.83 8.80 26»', 27 35% 18% 18% Int Bank lor Kec int Klav Frag Inl Paper (S 4) 9940bi9.40b 80% 77% 52% 54 Kansas Citv Ind Kansas Power KLM Kroger Lone Star Cement Lel.rnar. Fund 12 11>% 19% 19% 21% 22% 79% 77% dudlst Nal Can 7% 7% NV Centr A 10% 10% North West B 79% 77% N Am Philips Co 20% 20% Occidental Petr Reliance Group 9% 10% 20 20% 15 13% 8', 8% 15 15% l

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 21