WISO IN KRITIEKE FASE Van der Kuylen ligt wakker van Oranje niet Joegoslavië lijkt toe te gaan geven Piet Keizer in elf gedichten Stoop komt, Zwikstra weg? FC De Monnik nu helemaal echt Schaatsers willen voor vertrek naar Skandinavië geld zien PSl er groeit onder Rijvers naar nieuwe top Van Praag 'Sta stil of ik schiet' I TROUW/KWARTET ZUi.iiOU, 3 M iii I'.'.* SI'ORT TPNOZI1S19 C21/K19 Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Het laatste bedrijf in de profschaatsklucht lijkt te zijn aangebroken. Terwijl de rijders en met name Ard Schenk en Erhard Keiler duidelijke eisen op de bestuurstafel van de WISO hebben gedeponeerd, ondernemen schaatsidealisten als Marten Barel en Klaas Schenk een krampachtige poging om de uiterst labiele prof- schaatszaak alsnog te redden. Barel en Schenk hebben gisteren een tocht langs de sponsors ondernomen om te proberen geld los te klop pen voor de rijders. Marten Barel en Ards vader zijn niet volledig in hun missie geslaagd. Gister avond was duidelijk dat er ook niet voldoende geld voorhanden ls om de rijders het tweede part van het garan tiebedrag ter grootte van ƒ5.000 uit te betalen. Tijdens het beraad na de laatste WISO-wedstrijd in Eindhoven hebben vooral de Skandinavische rij ders het toenmalige WISO-bestuur toegezegd niet stringent aan de con tractueel vastgelegde uiterste datum van uitbetaling (31 december 1973) te zullen vasthouden. Op die bijeenkomst ontbraken Ard Schenk en Erhard Keiler, commercieel het meest gewiekste duo van de zestien profschaatsers. Schenk heeft tijdens de receptie ter gelegenheid van het huwelijk van Kees Verkerk het bestuur duidelijk gemaakt nu wel eens geld te willen zien. Van Dijk, Verkerk maar vooral ook de daar niet aanwezige Jan Bols heb ben zich achter Schenks eisen gesteld. Bols: 'Wat de anderen doen, moeten zij zelf weten, maar ik ben niet van plan hetzelfde mee te maken als vorig jaar bij de ISSL. Wij hebben al heel veel water in de wijn moeten doen. Ik ben op eigen kosten naar Inzeil ge weest. Voor die tijd moest er voor mij een vervanger in de zaak zijn en als ik woensdag naar Rattvik moet gaan voor de eerste wedstrijd voor het Skandinavisch circuit van de WI SO, moet ik het tweede gedeelte van het garantiebedrag binnen hebben. In dat geval ben ik bereid om af te zien van het prijzengeld. Dan verklaar ik mij bereid om te rijden in Rattvik, in Savallen en de laatste wedstrijd in Alkmaar. Vorig jaar zijn de meeste schaatsers er veel geld bij ingescho ten. Nu zijn er concessies gedaan, maar eens is de maat vol. Er moet nu echt geld op tafel komen en anders nok ik ermee; dan is het schaatsen voor mij afgelopen'. Barel en Schenk zijn gisteren in een koortsachtig tempo aan het werk ge gaan om te proberen de sponsors te bewegen de door de rijders geëiste ga rantiebedragen op tafel te leggen. Marten Barel (39) de man die samen met Klaas Schenk in deze hachelijke WISO-uren het meeste werk verzet: 'Het geld is er nog niet. Ik kan mij overigens wel voorstellen, dat de rij ders nu centen willen zien. En die eis is vooral gekomen van Ard Schenk en Keiler. Wanneer Schenk en Keiler, evenals de andere rijders die wel in Eindhoven waren, ons nog wat respijt hadden gegeven, hadden wij mis schien kunnen proberen, om via het Skandinavisch circuit wat geld bijeen te garen. Die wedstrijden daar wor den betaald door de Noorse en de Zweedse televisie. Nu zijn wij in een kritieke fase gekomen; het heeft geen zin om door te gaan met een groep die niet compleet is. Daarom moet er hoe dan ook een compromis worden gevonden.' Barel wil samen met de Nederlandse rijdérs proberen om uit deze financiële impasse te komen. 'Maandag of uiter lijk dinsdag moet de zaak rondkomen. Mijn tickets voor de vliegreis naar Zweden zijn er al, maar tussen de verlangens van de jongens en de ge ringe mogelijkheden die wij hebben moet een compromis worden gevon den.' Van WISO-zijde komen slechts vier mensen in aanmerking voor het over leg met de rijders: secretaris Henk van Marle en de bestuursleden Piet Admiraal, Klaas Schenk en Marten Barel. De rest van het bestuur is op gestapt Op de achtergrond figureert dan bovendien nog manager Vissers, die een aantal sponsors op zijn hand, heeft, maar die zeker niet zoals hij steeds verklaart, onvoorwaardelijk alle rijders achter zich heeft. Barel: 'Met Vissers wordt nog steeds onderhan deld over zijn terugkeer naar de WI SO. Zijn voorwaarden liggen voorna melijk op het vlak van de bestuurssa menstelling en van de manier van werken. Van de zijde van de sponsors is echter duidelijk de wens naar vo ren gekomen Vissers weer bij de zaak te betrekken'. HELMOND Praat met een voetballer die een beetje in de belang stelling staat en hij heeft het over het Nederlands elftal. De plaat sing voor de eindronde van het wereldkampioenschap in West-Duits- land en vooral de in dit verband te verwachten financiële revenuen, hebben van het stief- plotseling het lievelingskind van de betaalde voetballer gemaakt. Willy van der Kuylen, na een aantal magere ja ren bezig aan het beste seizoen uit zijn carrière, doet niet mee aan die tendens. De visie van Nederlands topscorer van dit moment (achttien doelpunten in 17 wedstrijden) is ongewijzigd: PSV blijft nummer één. Van het Nederlands elftal en nog minder van de daar aan verbonden geldelijke voordelen ligt Willy van der Kuylen ook maar één moment wakker. slaagt hij erin om de eindronde te ha len en vervolgens moet Fadrhonc dan weer zo nodig verdwijnen. Zo'n man heeft het bij voorbaat al moeilijk, die kan geen zelfvertrouwen meer heb ben. Naar mijn mening hebben de spelers te veei geprofiteerd van zijn goedheid.' De naam van de PSV-schutter wordt ondanks alles steeds nadrukkelijker genoemd als kandidaat voor het Ne derlands elftal en wie zijn spectaculai re come-back heeft gevolgd, kan moei lijk anders concluderen dan dat Van der Kuylen in de WK-selectie thuis hoort. De successen van PSV van dit seizoen en die van Van der Kuylen lo pen parallel. Na de 'misstap' in de eerste competiewedstrijd van dit sei zoen tegen FC Amsterdam PSV's tegenstander van vanavonrb heeft PSV gr'toond onder trainer Kees Rij vers tot een volwassen formatie te zijn uitgegroeid. Van der Kuylen is met die ontwikke ling meegegroeid en dat is verbazing wekkend voor wie bedenkt, dat Willy van der Kuylen minder dan twee jaar geleden nog serieus overwoog om een punt te zetten achter zijn voetballoop baan, die na een daverende start in vergetelheid dreigde te eindigen. De gevoelsmens Vap der Kuylen was niurw gebeukt, miste ieder spoor van zelfvertrouwen en manifesteerde zich in het veld zó inspiratieloos, "dat hi.i door vdlen al als afgeschreven werd beschouwd. Nederlands topscorer van weleer kwam in dat seizoen (1971-'72) tot een schamelijk totaal van zes doel punten. De oorzaak was de keiharde aanpak van de toenmalige trainer, de Westduitser Kurt Lindér. door meer spelers dan Van der Kuylen wel eens als onmenselijk gekarakteriseerd. Van der Kuylen heeft zijn mening over Linder meer dan eens geventileerd. 'Een man, die als trainer uitstekende oefenstof bood, maar die op het men selijke vlak volkomen faalde.' In h?t eerste seizoen van Linder teer de Van der Kuylen nog op de enorme dosis zelfvertrouwen uit het verleden. In dat voetbaljaar 1969-1970 werd hij topscorer met een totaal van 26 tref fers. Sindsdien is het bergafwaarts ge gaan met Van der Kuylen. 'De vier jaar dat Linder bij PSV is geweest, waren voor mij verloren jaren. Ik heb in die periode meer verloren dan bij geleerd. Vooral het laatste jaar van Linders verblijf in Eindhoven heb ik er over gedacht om terug te keren naar de amateurs. Ik ging kapot aan die man.' Voor Willy Van der Kuylen stond er nauwelijks een andere weg open. 'Ik had wdl steeds een eenjarig kontrakt bii PSV maar toen er van Belgische zijde interesse voor mij werd getoond vroeg PSV zo'n hoge transfersom dat alle gegadigden werden afgeschrikt.' Van der Ku.vlen's betaalde voetbalcar rière werd gered door de komst van Kees Rijvers naar Eindhoven. 'Rijvers en ik liggen elkaar goed. Dat het klik te heb ik al in het eerste gesprek met hem kunnen merken. Hij liet duide lijk uitkomen dat hij vertrouwen had in mijn capaciteiten ondanks de mati ge prestaties in de afgelopen seizoe nen. Hij benadert de problemen men selijk, hij toont ook belangstelling voor zaken die buiten de' direkte voet balsector liggen. Het was voor mij een genot niet meer uitgescholden te worden op de training alsof er steeds Iets mis ging. Na de komst van Rij vers heb ik weer plezier gekregen in de sport die mijn beroep is en dat is in wezen zo belangrijk als het geld.' Wie Nederlands topscorer van dit mo ment enige tijd niet aan het werk heeft gezien en hem nu in Rijvers' equipe ziet acteren kan niet anders dan verrast zijn over enorme progres sie in zijn spel. Van het bangelijke inspiratieloze typ? van twee jaar gele den is niets meer over. Van der Kuy len is uitgegroeid tot een komplete voetbalpersoonlijkheid die veel meer De huiver die Van der Kuylen voor Oranje voelt is terug te voeren tot de chaotische situatie rond het nationaal elftal. De 27-jarige PSV*er, die zelf in conflict raakte met zijn vorige trai ner, vot'lt er niets voor om die malai se bij het Nederlands elftal opnieuw door te maken. 'Ik zal er geen mo ment om treuren als ik niet word op genomen in de selectie voor het we reldkampioenschap. Als ik bij PSV goed blijf draaien kunnen de verant woordelijke mensen niet om mij heen. Maar ik sta niet in het veld met de gedachte: Nu moet ik nuj waarmaken voor het Needrlands elf tal. Wat mij is opgevallen is, dat de meeste spelers in die selectiegroep al leen maar over geld praten. Het ple zier. de eer om in het hoogste verte genwoordigende elftal te mogen spe len. is voor hen geen factor.' Willy van der Kuvlen, die na het de buut van Fadrhonc bij het Neder lands elftal (de wedstrijd tegen Joe goslavië) niet meer voor Oranje heeft gespeeld, staat achter de beslissing van het bondsbestuur om Fadrhonc te handhaven. 'Ik begrijp de reacties van de spelers van de kerngroep niet. Eerst staat iedereen achter hem, dan Vervolg van pagina 1 Van Praag nam een voorzichtige aan loop, terugblikkend op het afgelopen jaar stelde hij dat prestaties van zijn club mogelijk mede ongunstig be- invloed waren door de omstandigheid dat tien spelers tot de 'mogelijken' voor het Nederlands elftal hadden behoord. 'Hoezeer wij nationale suces- sen ook voorstaan', stelde Van Praag, 'hoe graag wij een bijdrage willen le veren aan het Nederlands elftal, het brengt ons soms zorgen voor zover het Ajax betreft. Wij als bestuur zul len, gezien de gebrekkige leiding en begeleiding die tot heden het Neder lands elftal ten deel is gevallen, een en ander nauwlettend volgen en niet schromen als grootste leverancier van spelers ons zegje te doen en zo mo gelijk ingrijpende maatregelen te ne men, indien dit nodig mocht zijn'. Als pleister op de versgeslagen wond, voegde Van Praag er aan toe, dat Ajax op dit moment bereid is zijn vertrouwen te geven aan de commis sie van de KNVB, die nu doende is orde op zaken te stellen rondom het Nederlands elftal. In zijn toespraak besteedde de voor zitter van Ajax ook aandacht aan de bondscoach. 'De eerste maatregel die de commissie van de KNVB met be trekking tot het Nederlands elftal heeft genomen is het aanhouden van de heer Fadrhonc als trainer-coach. Of wij dit nu goed of slecht vinden, voor- en tegenstanders zullen zich nu achter hem dienen te scharen. Nu zijn benoeming een feit ls, zal aan hem al leen de leiding dienen te worden ge geven. Hij zal moeten kunnen werken zonder een pistool op de borst, zoals in het afgelopen jaar. Geen chef d'équipes en wat dies meer zij naast hem, voor hem of achter hem. Hij draagt de verantwoordelijkheid en zal niet nog eens moeten worden bege leid'. Na de indirecte aanval op mr. Jacques Hogewoning, de voorzitter van de sec tie betaald voetbal, die in het bestuur het nationale elftal onder zijn hoede heeft, volgde ook nog een rechtstreek se aanval op de vice-voorzitter van de KNVB. 'Wij hebben er nooit een ge heim van gemaakt kritiek te hebben op het sectiebestuur betaald voetbal. Dit omdat het bestuur, onder leiding van de heer Hogewoning, nagenoeg niets heeft bereikt van de gestelde doelen. Ik betreur het daarom ten zeerste dat niet onze penningmeester Henk Timman maar de heer Stoop de opengevallen plaats in het sectiebe stuur gaat innemen.' SYRACUSE Dankzij een sup porter, die de scheidsrechter en spelers van de tegenpartij met een geweer bedreigde, heeft de amateurclub Cittè Giardino in Syracuse (Sicilië) met 70 kun nen winnen van Franco Mola. In de tweede helft had scheids rechter Sebastiano Scionti een speler van de thuisclub uit het veld gestuurd. Tijdens het tumult, dat hierna ontstond, haalde een onbekend gebleven fan van CittA Giardino thuis een dubbelloops geweer. Bij zijn terugkomst vuurde hij eerst tweemaal in de lucht en richtte toen op de scheidsrech ter. Deze kon niets anders doen dan de uit het veld gestuurde speler weer toelaten. Het spel werd hervat en de boze suppor ter bleef met zijn vuurwapen dreigen, waardoor de verdedi gers van de bezoekers niet meer durfden in te grijpen. Het ge volg was een overwinning van 70 voor Cittè Giardino. De politie arriveerde pas toen de schietgrage supporter was ver dwenen. Eredivisie Heden: PSV—FC Amsterdam Morgen: Go AheadFeyenoord AZ'67—NAC HaarlemFC Twente FC Utrecht—NEC AjaxFC Groningen MVV—Roda JC De GraafschapFC Den Haag SpartaTelstar Het laatste optreden van WILLY VAN DER KUYLEN was in 1970 het duel tegen Joegoslavië. Ilij moest toen geblesseerd het veld vroegtijdig verlaten. is en kan dan de pure spits die hij in de eerste succesjaren was. In de posi tie die hij nu inneemt op links, ach ter de voerhoede, voelt hij zich in zijn element. Van der Kuylen: 'Het belangrijkste is dat PSV nu een kol- lektief vormt. Er lopen geen elf indi vidualisten te voetballen. Het is een team dat in het veld staat. Ik ben we liswaar topscorer maar wie de doel punten maakt is niet belangrijk. Ralf Edström, Rene van de Kerkhof en Harry Lubse kunnen ook stuk voor stuk doelpunten maken. Dat maakt ons zo gevaarlijk. In, het verleden werden wij weieens de miljoenen ploeg genoemd. Zo is bij PSV wel be wezen dat de titel niet te koop is door het aantrekken van dure spelers. Een team moet gebouwd worden en de manier waarop Kees Rijvers dat doet spreekt mij enorm aan,.' Willy van der Kuylen heeft iets lan ger dan een jaar geleden het full-prof- fessionalisme vaarwel gezegd. Hoewel de sportzaak die hij in de Helmondse Heistraat drijft een fiks stukje winst voor hém meebrengt heeft dat geen nadelige gevolgen gehad voor zijn prestaties in het veld. Integendeel, het enge puur op de sport gdrichte gezichtsveld van weleer heeft nu in de zaak een welkome verbreding ge vonden. Van der Kuylen: 'Onder Luv der werd er twee keer per dag ge traind, 's ochtends en 's middags. Bij Rijvers oefenen we alleen in de och tenduren anderhalf uur. Maar dan gaan wij er ook flink tegenaan.' 's Middags heeft hij de handen vrij \oor de zaak die hij zoveel mogelijk zelf wil opbouwen. De sportzaak is overigens *Jen wens die niet van recente datum is. 'Al tij dens mijn periode op de ambacht school hob ik alles op de voetballerij gezet. Later is het besef gekomen dat ik ook moet zorgen voor de tijd na mijn voetbalcarrière. Twee jaar gele den heb ik Theo Verstappen, een man gevonden die al mijn zake.i behartgt. Hij onderhandelt voor mij als er een kontrakt op ta!el komt. 'ïij adviseert mij hoe ik zoveel mogelijk uit mijn voetballoophaa» kan halen. Theo Vc-r stappen is ook de man die mij gehol pen heeft om deze sportzaak op poten te zetten.' JOOP HOL 1 riAUPSN Heden: HeerenveenFC VVV Morgen: ExcelsiorWillem II VolendamSC Cambuur Fortuna VI.Heracles EindhovenVitesse Helmond SportVeendam VolewijckersPEC Wagen i ngenSVV Fortuna SCFC Den Bosch SC AmersfoortFC Dordrecht BELGRADO/FRANKFURT Er is een mogelijkheid gekomen dat Spanje en Joegoslavië hun beslissingswedstrijd om een plaats in het eindtoernooi om de wereldtitel voetbal toch op de geplande datum 16 januari zullen afwerken. Milovan Ciric, hoofd van de begeleidings groep van het Joegoslavisch elftal, zei gisteren dat zijn land bereid was op 16 januari in Parijs te spelen als de FIFA dit zou besluiten. De beslissing valt vanmorgen op de vergadering die de FIFA in Frank furt belegt, voorafgaande aan de loting voor de eindstrijd om de wereldtitel. Joegoslavië is lang een felle tegenstan der geweest van het spelen in januari. De Joegoslaven waren meer gepor teerd voor eind februari omdat de voetbalcompetitie in Joegoslavië op het ogenblik stil ligt. liet leek er zelfs op dat de Joegoslaven zouden weigeren het beslissend duel onder deze om standigheden te spelen. Spanje heeft echter stijf vastgehouden aan die da tum en voelt er nu ook nog niets voor om, zoals voorgesteld door de FI FA, rond de tafel te gaan zitten en tot een vergelijk te komen. In Frankfurt waar vanavond de 'lo ting' wordt gehouden voor de vier groepen kwamen gisteren al veel ver tegenwoordigers van geplaatste teams aan. Dit zeker ook met het oog op het feit dat vanmorgen door de .FIFA ver gaderd wordt over de wijze van lo ting, waarbij bepaalde landen een voorkeurspositie krijgen. Uit Rusland kwam Valer: Granalk:n. vice-president van de FIFA, aan Hij brak opnieuw een lau> voor zijn land dal uil hel toernooi is gestoten omdat de Russen wp.gerden in Chili le spe len. Granalkin kondigde aan dat hij de vergadering zal ver .oeken de zaak nog eens te bezien. Chili voelt daar helemaal niets voor. Integendeel, de Chilenen voelen zich volkomen zeker van hun zaak en heb ben bij de FIFA een schadeclaim van 200.000 dollar (ongeveer 560.000 gul den) ingediend omdat Rusland niet kwam opdagen voor de tweede wed strijd. De loting die vanavond om 21.00 uur wordt verricht zal in 41 landen recht streeks worden uitgezonden. Niet minder dan 290 journalisten hebben gemeld dat zij de loting persoonlijk willen bijwonen. In totaal zullen on geveer 1200 personen bij de loting in de zaal van de Hessische Rundfunk aanwezig zijn. De Britse bookmakers waarderen Ne derland bij hun weddenschappen voor het wereldkampioenschap voetbal mo menteel als twaalf tegen één. Neder land is daarmee de vierde favoriet. West Duitsland is volgens de gok- meesters eerste kandidaat voor de ti tel met een waardering vijf tegen twee. Daarna volgen Brazilië (72) en Italië (51Gisteren hielden de book makers zich aan de volgende noterin gen: Wzsl Du'lsland 32. Brazilië 7 2. Italië 51. Nederland 121, Argen- t.m 141. Schotland en Chili 161. Polen en Uruguay 2')1. Bulgarije en Oost Duit-land 251. Zweden 501, Australië, Zaire en Ilait' 200—1. Voor Spanje en Joegoslavië, die nog een be slissingswedstrijd moeten spelen werd nog geen notering gemaakt. door HAXS SCHMIT Het bezingen van voetbalhelden is de meeste van onze dichters al lang niet meer te min. Zoals vori ge maand in deze rubriek reeds werd gesignaleerd, zijn de ivoren torens merendeels verlaten en is voetbal ook stilletjes de dichtkunst binnengeslopen. Wat toen nog ont brak, was een gehele bundel met gedichten over voetbal of een voet baller, maar in die leemte is in middels ook voorzien. Want rond de jaarwisseling is bij zo'n vijfhon derd mensen een boekje door de brievenbus gegleden met op het omslag een foto van Piet Keizer. Het boekje luistert naar de naam 'Elf gedichten voor Piet Keizer* en is door de uitgeverij de Erven Thomas Rap in een oplage van 500 exemplaren als geschenk bij de jaarwisseling 1973-1974 aangebo den. Het bevat' elf bijdragen van elf dichters en dichteressen en is bedoeld als een eerbetoon aan da nummer elf van Ajax, Piet Keizer. Het zijn elf gedichten geworden (van C. Buddingh', Remco Cam- pert. Mensje van Keulen, Kees van Kooten, Marga Minco, Adriaan Morrien, Nico Scheepmaker, Bert Schierbeek, Mischa de Vreede, Theun de Winter en Jan Wol kers), waarin positief over de Aj3- cied wordt geoordeeld. Wie zich af vraagt hoe een voetballer, in dit geval Piet Keizer dus, daar nu te genover staat, vindt in hetzelfde boekje ook een antwoord. Want sa- mensteller Theun de Winter praat in een woord vooraf met Piet Kei zer. En omdat het boekje niet ',n de handel is, volgen nu enkele ci taten uit die inleiding. Piet Keizer zegt daarin onder meer: 'Ik sta er echt helemaal buiten. Mijn gedach ten staan erbuiten en daadwerke lijk sta ik erbuiten. Er wordt door anderen een stukje van mij gepikt, zonder da* ik er iets aan kan doen. Ik ben er misschien wel tegen, maar dat heeft geen zin. Als dit een wedstrijd is, heb ik nu duide lijk verloren.' Geen positieve benadering dus van de man die zich in plaats van het onderwerp liever als het lijdend voorwerp van deze hommage ziet. Die bovendien vindt dat er sprake van een mode-verschijnsel is. Op nieuw een citaat: 'Modieus is het zeker. En ook als je zegt dat je het in een zeer beperkte oplage gaat uitgeven, blijft het modieus. Voet ballen is duidelijk in op dit mo ment en gedichten over voetballen misschien ook. Net als voetbal schilderijen, die waren er ook ;n- eens. Ik geloof dat Leo Dooper daarmee begonnen is. Uit nieuws gierigheid heb ik toen zijn eerste tentoonstelling geopend, want dat schilderen straalde voor mij ie's geheimzinnigs uit. Daarentegen HL PIET KEIZER vind ik deze gedichten niet zulke geheimzinnige dingen.' De langste bijdrage in de bundel is die van Jan Wolkers, die een drieluik schreef. De middelste is een sonnet, waaraan de fout ten grondslag ligt die Piet Keizer :n Sofia tegen CSKA maakte en waar mee de uitschakeling van Ajax (na drie gewonnen Europa Cups) werd ingeleid. Dat gedicht luidt: Na die noodlottige afgrijselijke vergissing nam zij verslagen zijn portret van het baffet en liel het zachtjes glijden achter 'l divanbed de tranen liepen langs haar wan- gen bij die beslissing Zij had geen vriend of kennis om haar op te beuren zij leefde eenzaam niet die foto vp dat hok de chips die lag versplinterd op haar wollen rok de schijfjes leverworst begonnen bruin te kleuren Verkleumd ging ze naar bed met het kleurloos gevoel dat er in het vervolg geen woens dagavond meer zou komen om liefdevol de televisie aan te zetten Haar leven had geen zin meer en geen enkele doel en zelfs hear tranen wilden niet meer stromen bij het snel openen der tube slaap- tabletten Het Is niet onmogelijk dat door liet bezetten van de laatste vacante zetel in het sectie bestuur betaald voebal van de KNVB er opnieuw een zetel vrij komt. Als opvolger van Ilennie van Dalen werd deze week FC Amsterdam-voorzitter Dé Stoop in het sectiebestuur gekozen (hij kreeg 77 stemmen tegen Ajax- penningmecster Henk Tiinman 52) en dat heeft mogelijk consequen ties voor het al dan niet aanblij ven van Ton Zwikstra. voorzitter van Telstar. Op een van de sectie vergaderingen in november kon digde Ton Zwikstra namelijk aan te zullen vertrekken Indien Dé Stoop in liet sectiebestuur zou worden gekozen. Een standpunt, dat hij, zo zei hij toen, niet in neemt vanwege de persoon Dé Stoop. In de huidige situatie zou hel betaald voetbal (dat er, zoals bekend, financieel slecht voor staat) wel eens een beroep op de overheid kunnen moeten doen. De onderhandelingspositie van hel be taalde voetbal zou wel eens ver zwakt kunnen worden wanneer een bestuurslid direct of Indirect fi nancieel bij een club betrokken is. Schiermonnikoog (voor wie het nog niet mocht weten: één van die mooie Waddeneilanden, waar het al jaren iedere dag autoloze-zondag is) telt vijf zesduizend zomergas ten. Buiten het vakantieseizoen blijft slechts een klein groepje echte eilandbewoners achter, een 780 mannen, vrouwen en kinderen sterk. Een kleine gemeenschap, die echter juist dan, wanneer de toe risten zijn vertrokken, een opmer kelijk aantal sportieve activiteiten ten toon spreidt. Want ondanks de handicap van het isolement bestaat er op Schiermonnikoog een voet balclub (FC De Monnik), een ta feltennisclub, een volleybalgroepje een duivensportvereniging (met zes leden), twee biljartclubs en twee kaartclubs. Niet zo verwonderlijk, meent Lau rens Bazuin, de enige sportleraar op het eiland en het enige gemeen teraadslid voor de nieuwe partij Alternatief. 'In de zomermaanden is het erg druk, ls iedereen vrijwel dag en nacht aan het werk. Je hebt dan nauwelijks tijd om met elkaar te praten. Het ligt daarom voor c'e hand dat er buiten het va kantieseizoen een sterke behoefte bestaat elkaar op te zoeken, te pra ten en iets te doen. Vandaar al die clubjes in zo'n kleine gemeen schap.' Sport op het eiland zelf levert wei nig problemen op. Moeilijker wordt wanneer men de krach ten wil meten met mensen en clubs van buiten het eilar Neem die zes duivenliefhebbcrs. Postdui ven vliegen niet graag over het water, zodat (als ze al hebben ge leerd over het w«d te vliegen) ze nooit in een rechte lijn naar doel op het vaste land vliegen, maar die plek van de kust opzoeken waar de oversteek het kortst is. Zodat een Schiermonnikoogse postduif altijd meer en onnodige kilometers af legt. Ook de voetbalclub kampt met pro blemen, zij het geheel andere. FC de Monnik telt ongeveer 45 leden, waaruit zaterdags twee elftallen worden geformeerd die wat trai nen en tegen elkaar spelen. Dat gaat wel eens vervelen en FC de Monnik organiseert dan ook, naast de incidentele 'partijtjes' tegen badgasten, jaarlijks een toernooi waaraan vier clu'^ van het vaste land aan deelnemen. Inzet van dat toernooi Is de Rouke Scheffer-tro- fee en howel de trofee echt is, is het geen echt toernooi. Want het hobbelige veldje van FC de Mon nik voldoet aan de minimumeisen die de KNVB stelt. FC De Monnik is derhalve f 'wilde' vereniging. In die situatie komt binnenkort verandering. Want ondanks protes ten van de Vereniging tot Behoud van de Waddenzee, komt er vlak bij het dorp een openlucht zwem- bad (kosten 1.4 miljoen gulden). Dat bad (het Waddenbulletin 5-73 schrijft er over: 'Zo kunnen toeris ten volgend jaar iedere dag een heerlijk bad nemen in een plas vol chloor en urine, terwijl de Noord zee dichtbij vriendelijk ruist'), dat bad komt zo te liggen dat er vóór een voetbalveld kan worden aange legd dat wel aan de eisen voldoet. Een veld dat bovendien vrijwel ge heel uit de wind ligt En daarmee is FC de Monnik, alle protesten te gen het zwembad ten spijt, best te-< vreden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 19