Consumentenbond noemt regeringsoptreden slap Hogere spaarrente bij de Rabobank Rabobank S Gebruik hennep straks niet meer strafbaar? UN HOND HOUDT RECEPTIE WAT NU? Nog erg weinig handel in benzinebonnen Uitstel distributie Lubbers: Niets bekend over prijs-misbruik Schot treft man dodelijk Staatssecretaris zegt onderzoek Nieuwersluis toe Dronken bestuurder rijdt bejaarde dood Nederlander zuiniger met gas en electra Hamsteraar dreigt zijn benzine in brand testeken Mensen afgeschrikt door woekerprijzen 65-pIus alleen op gratis dag niet in spits TROUW/KWARTET ZATERDAG- 5 JAOTiARI 1974 BINNENLAND T3/K13 Yan een onzer verslaggevers - DEN HAAG Tot dusverre zijn de regering geen gevallen bekend van zodanige prijsstijgingen, dat bier sprake zou zijn van misbruik van de onzekerheden in de huidige economische situatie. Dit heeft minister Lubbers (economische zaken) op vragen uit de Tweede Kamer meegedeeld. De Consumen tenbond vindt echter, dat de regering te weinig doel tegen de prijsstijging. De directrice van de Con sumentenbond, mevrouw drs. A. G. Fransen meent zelfs, dat de regering door allerlei uitspraken over te verwachten prijsstijgingen juist een klimaat schept, dat prijsverhogingen in de hand werkt. (ADVERTENTIE) Zij noemde dat gisteren een in psychologisch opzicht gevaarlijk be leid. 'De regering zou juist het tegen overgestelde moeten doen en een kli maat moeten scheppen dat ongunstig is voor prijsverhogingen, o.a. door veel meer de concurrentie te stimule ren. De regering zou ook het publiek moeten inschakelen in de strijd tegen ongerechtvaardigde prijsstijgingen. Dat zou kunnen gebeuren door het publiek te wijzen op prijsstijgingen wélke wel, en welke niet toegestaan zijn.4 Zij meent dat het publiek ook de weg gewezen moet worden naar de goed koopste aanbieders. Dit zou zoals in West-Duitsland via de consu mentenorganisaties kunnen gebeuren. Daar geven de consumentenorganisa ties (met subsidie van de overheid) óp grote schaal voorlichting over de adressen en plaatsen waar de mensen het goedkoopst terecht kunnen. De Consumentenbond vindt het in dit verband jammer, dat de overheid hier, het afgelopen jaar is gestopt mét het financieren van de prijsvergelij kende overzichten. Deze prijsvergelij kingen zouden, aldus mevrouw Fran sen, moeten worden voortgezet en dat op veel grotere schaal dan tot voor kort gebeurde. EINDHOVEN De 19-jarige F. J. ■uit Eindhoven, die gistermorgen vroeg in het hoofd getroffen door een kogel .die door een agent van politie werd ■afgevuurd, is gisteravond in een zie kenhuis te Tilburg overleden. De man ■had even tevoren met een zware buks ;op agenten geschoten, maar deze (ver moedelijk door dronkenschap) niet ge raakt. Toen hij opnieuw zijn wapen richtte, vuurde een van de agenten een ge richt schot af, en trof de man in het hoofd. Het drama voltrok zich 's nachts om streeks half vier. De politie signaleer de F. J. in zijn auto en wilde hem i aanhouden omdat men drankmisbruik vermoedde. J. vluchtte echter naar zijn huis, en kwam even later zwaai end met een mes naar buiten. Hij kon echter worden overmeesterd. Even la ter wist hij zich toch los te rukken. Een van de achtervolgende agenten •kreeg een klap met een kruissleutel op zijn hoofd. J. ging naar: de eerste .verdieping, pakte zijn wapen, en be gon op de agenten te vuren. Bij een 'van zijn schoten verbrijzelde hij een •ruit van de politiewagen, echter zon- 'der iemand te raken. Toen hij op nieuw aanlegde, vuurde een van de ;agenten een gericht schot af. DEN HAAG Staatssecretaris Ste- ■merdink van defensie heeft vrijdag 'gezegd de klachten van drie dienst plichtige artsen over 'middeleeuwse toestanden in Nieuwersluis' sterk overtrokken te vinden. De staatssecre taris deed tijdens een onderhoud met jde drie artsen, niettemin de toezeg ging een onderzoek te zullen laten in- 'stellen naar de manier, waarop in het «depot voor discipline in Nieuwersluis gedetineerden die in psychische moei lijkheden zijn geraakt, worden behan deld. ,De drie artsen hekelden in hun brief aan het ministerie van defensie voor namelijk het regelmatig gebruik ma ken van dwangbuizen, opsluiten in j kleine isoleercellen en het vrijwel I niet aanwezig zijn van psychiatrische I hulp. Het voornaamste bezwaar van l de staatssecretaris tegen het onder zoek van de artsen was, dat het niet 'wetenschappelijk gebaseerd' en ui- j terst summier was geweestr De drie artsen, de heren J. Bakers, J. Wasse naar en C. Wittkamp, vertelden na af loop van het gesprek dat in hun brief was uitgegaan van verklaringen van i een onderofficier. 'volgens de staatssecretaris worden ge detineerden die in ernstige psychische moeilijkheden zijn geraakt, indien noodzakelijk, in een isoleercel opge sloten, in sommige' gevallen ook in I een dwangbuis. De volgende morgen worden ze overgebracht naar het mili tair hospitaal aan de Springweg in I Utrecht. De algemene indruk van de staatssecretaris is, dat Nieuwersluis te kampen heeft met problemen, waar mee elk verouderd gebouw zit, zoals te kleine en te slechte cellen. GOES Een dronken automobilist in Goes heeft gistermiddag een 70-jarige voetganger op het zebrapad doodgere den. De automobilist passeerde een voor het stoplicht staande file aan de linkerkant en reed de voetganger Ja cob Schaap uit Goes aan. I De automobilist, t«en 46-jarige man uit Goes, ginge er met zijn auto vandoor cn verstopte deze in Abtskerke. Lif tend probeerde hij zijn weg te vervol gen. In Kruiningen werd hij door de rijkspolitie in de kraag gevat en inge sloten op het politiebureau. Zij meent dat de mensen beslist ge voelig zijn voor informatie over de plaatsen waar men goedkoper terecht kan, cn over de leveranciers die goed koper zijn. Veel klachten Mevrouw Fransen vindt ook, dat de prijzencontrole van het ministerie van economische zaken zeer beperkt is. Zij deelde mee dat de Consumentenbond nog steeds overstroomd wordt met klachten over prijsverhogingen, waar van men meent, dat zij niet gerecht vaardigd zijn; Ook uit deze stroom klachten blijkt duidelijk, dat het pu bliek steeds gevoeliger wordt voor prijsverhogingen ook voor de kleine bestedingen. Er komen met name nog steeds veel klachten binnén over te hoge premie verhogingen door de ziektekostenver zekeraars. Eigen eisen Het blijkt intussen dat de Consumen tenbond in enige branches 'de slag' om de consumentenvoorwaarden heeft gewonnen. In vrijwel het gehele land kunnen kopers, die dat willen, huis houdelijke apparatuur, geluidsappara tuur (tv's, radio's, bandrecorders) enz. kopen op de eigen consumenten- voorwaarden). De Ccnsumentenbond heeft in het ja- nuari-nummer van de Consumenten gids een lijst van ruim tweehonderd winkeliers opgenomen, die bereid zijn op consumentenvoorwaarden te leve ren. Mevr. Fransen Vervolg van pagina'1 Ondanks het uitstel van de benzine distributie wordt de voor maandag op gezette dienstregeling van extra trei nen en bussen bijna overal in het land uitgevoerd. Om organisatorische redenen is het voor de Nederlandse Spoorwegen niet mogelijk de voor maandag aangekondigde maatregelen te elfder ure uit te stellen tot 12 ja nuari. Dat is een tegenvaller, omdat tegenover de extra inzet van- materi eel cn personeel geen extra inkomsten staan. Niettemin zien de NS ook een positieve kant: Er kan vijf dagen wor den proefgedraaid om de kinderziek ten uit het organisatieschema te ha len'. Degenen, die met het oog op de benzinedistributie al een abonnement in de voorverkoop hadden gekocht, kunnen het abonnementsgeld volledig terug krijgen of het plaatsbewijs in wisselen voor een ander dat dan op een latere datum geldig wordt. Deze uitzonderingsregeling is overigens al leen tot en met dinsdag 8 januari van kracht. Na die datum geldt weer de normale regeling. Toch spreiding De Haagse Tramweg Maatschappij (HTM) heeft gisteren aangekondigd de extra maatregelen, die voor maan dag waren getroffen, te laten door gaan. Bussen en trams zullen in Den Haag een 'spitsuur' van twee uur aan houden, waarbij extra materieel wordt ingezet Dit in verband met de sprei ding van werktijden voor de rijksamb tenaren en voor die van de gemeente, die maandag ook blijft gehandhaafd. Een deel van de ambtenaren begint 's morgens om half acht, een groep om negen uur en de rest op een tijd stip daartussen in. De openbare scho len voor voortgezet onderwijs begin nen om kwart voor acht. Het openbaar vervoer zal volgende week toch al op de versterkte, volle capaciteit gaan draaien. Het ministe rie van verkeer en waterstaat heeft de vervoersbedrijven hierom gevraagd. Verwacht wordt dat toch al veel auto mobilisten volgende week met het openbaar vervoer zullen gaan, omdat zij al maandabonnementen hebben ge kocht. Ook de spreiding van de school- en werktijden zal de bezetting van het openbaar vervoer stimuleren. De Koninklijke Nederlandse Vereni ging van Transportondernemingen, het overkoepelend orgaan van de openbaar vervoersbedrijven zag in het uitstel het voordeel dat de onderne mingen nu wat geleidelijker naar de grote run op het openbaar vervoer kunnen toewerken. Eindohven niet In Eindhoven zullen extra stadsbus sen overigens pas worden ingezet als de benzinedistributie daadwerkelijk wordt ingevoerd. Het Eindhovense ge meentebestuur vindt het niet verant woord deze bussen een week op proef te laten meerijden. Dit ondanks het verzoek van de regering daartoe. De extra buskosten voor het stadsvervoer komen ten laste van de gemeente. Het bedrijfsleven, dat de regering de afgelopen dagen heeft overstelpt met verzoeken om uitstel .reageerde giste ren algemeen gunstig op het besluit. Maar ook het Algemeen Verbond van Bouwondernemingen zei te betwijfe len of het uitstel voldoende is om de voorbereidingen rond te krijgen. De eigen vervoerders organisatie zei zeer verheugd te zijn, maar heeft wel op korte termijn een gesprek met de re gering gevraagd om het distributie systeem te verbeteren en aan te vul len. 'Onderhand zullen wij het zuinig rijden door het beroepsgoederenver- voer blijven stimuleren, plankgas blijft oliedom', zei een woordvoerder van de EVO. Paniekerig De oppositieleider In de Tweede Ka mer, H. Wiegel (VVD) toonde zich verheugd over het uitstel, 'maar', zo voorspelde hij 'deze termijn zal nog veel te kort zijn om de distributie- voorbereidingen rond te krijgen. Uit dit besluit blijkt hoe paniekerig en slecht voorbereid de distributie is', al dus de heer Wiegel. Voor hem blijft de vraag of distributie nu wel noodza kelijk is en ook of de aanstaande au tovrije zondag wel gehandhaafd moet blijven, gezien de grote moeilijk heden, drd daaruit voor de Horeca voortvloeien. Met andere WD-Ka- merleden heeft hij schriftelijk vragen aan de regering gesteld over uitlatin gen van de Franse president Pompi dou en over berichten van de Organi satie voor Europese Economische Sa menwerking dat de oliepositie van Nederland heel wat gunstiger is dan de regering zegt. Onderschat Het AR-Kamerlid B. Roolvink, die in de Kamer een, door de meerderheid verworpen motie voor uitstel tot 21 januari had ingediend, noemde het besluit van het kabinet 'verstandig*. Het kabinet geeft hiermee toe de moeilijkheden in eerste instantie te hebben onderschat Ik neem aan dat het kabinet nu wel zeker weet dat de distributievoorbereiding de komende week rond kan komen. Als dat nu weer niet lukt dan voert het wel een erg vreemd en onzeker beleid'. Het Kamerlid was weinig onder de indruk van het argument, dat mede voor het uitstel is gebruikt, namelijk dat de aanvoer wat gunstiger verloopt. 'De regering heeft zelf steeds gewaar schuwd niet teveel waarde te hechten aan dit soort incidentele schommelin gen. Het wordt alleen maar gebruikt om te verdoezelen dat de regering on voldoende heeft rekening gehouden met de grote moeilijkheden die distri butie met zich meebrengt. Overigens twijfel ik niet aan de noodzaak van distributie', zei de heer Roolvink. Het KVP-Kamerlid Peijnenburg zag als één van de redenen voor het uit stel het feit, dat het aantal aanvragen voor extra benzine voor zakelijk ver keer veel groter is dan de regering in eerste instantie had verwacht. 'Ik heb voorts de indruk dat het uitstel van vijf dagen er niet zoveel toe doet, ge zien de olievoorraad en de aanvoer in ons land', aldus de heer Peijnenburg. De KVP-fractie heeft gisteren stappen ondernomen om volgende week met de minister van verkeer en waterstaat en van economische zaken in de des betreffende Kamercommissies overleg te voeren over de situatie. 'Wij willen met name weten, hoe de situatie ten aanzien van de voorraden, de aan voer en de verbruiksbeperking nu precies is*, zei de heer Peijnenburg. DEN HAAG De oproepen om zui nig aan te doen met energie hebben over de gehele linie succes gehad. Huishoudingen en grotere verbrui kers, zoals industriële bedrijven, heb ben aan deze oproepen gehoor gege ven. Een woordvoerder van de Nederland se Gasunie deelde mee, dat men dui delijk het gasverbruik matigt. Het is voor de Gasunie moeilijk aan te ge ven, hoeveel er gematigd wordt, want tegenover deze bezuinigingen staan de vele overschakelingen van olie op aardgas. Mede dank zij de matiging Van een verslaggever SANTPOORT De eigenaar van ruim 4500 lite gehamsterde benzine dreigde gistermorgen na ontdekking door de politie, de hele voorraad in brand te steken. De man gooide alvast een vat om, toen politiemannen de brandstof in beslag wilden nemen. De politie nam geen risico, trok zich terug om versterking te vragen en waarschuwde de brandweer, omdat de benzine in een woonwijk lag opgesla gen. De eigenaar, een garagehouder, gaf zijn verzet op na lang praten met de officier van justitie en politie-in- specteur Nieuweboer. In ruil daarvoor werd hem toegezegd dat zijn auto's niet in beslag zouden worden geno men. Met behulp van de brandweer werd de voorraad benzine naar het politiebureau in Velsen overgebracht (voor spaarvormen met een looptijd van 5 jaar vast) En nog vele andere aantrekkelijke spaarvormen; het is de moeite en de rente waard eens te gaan praten bij de zo noemen zich Raiffeisenbanken en Boerenleenbanken Zwaartepunt op bestrijding handel Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het zwaartepunt van het drugbeleid A an de regering zal zijn het bestrijden van de handel in verdovende middelen, die gevaarlijk zijn. Het gebruik van hennepprodukten wil de rege ring niet meer strafbaar stellen. Officieel is dit echter nog niet moge lijk, omdat Nederland internationale verplichtingen heeft volgens het zoge naamd Enkelvoudig Verdrag. Minister Vorrink (volksgezondheid), minister Van Agt (Justitie) en staats secretaris Meijer (CRM) schrijven dit in een brief aan de bijzondere Twee de Kamercommissie voor het drugbe leid. In deze brief staat het langverwachte commentaar (standpunt) van het ka binet op de nota 'achtergronden en ri sico's van druggebruik', dat de Twee de Kamer reeds in juli 1972 ontving. In deze nota wordt reeds gepleit voor een geliberaliseerd beleid. Over het chronisch gebruik van de ge- (ADVERTENTIE) Nou-nou, mevr. H. te E., daar zullen dan aardig wat pootjes gegeven worden. Ook onze beste wensen voor 74. Mocht u overigens ook wat willen weten over z'n eten, vraag dèt dan bij de dierenspeciaalzaak. Alleen daèr ligt trouwens de uitste kende Witte Molen EIWITBROKS. Diebroksdelen ook lekker uit! Voedert al wat blaft, mauwt, piept, fluit, koert of knort. vaartijke drugs merken de ministers op, dat in de eerste plaats gezocht moet worden naar andere mogelijkhe den dan die het strafrecht biedt om de gebruikers van de gevaarlijke ver dovende middelen te helpen. De rege ring zal, wat het niet meer strafbaar stellen van het gebruik van hennep produkten (dit gebeurt reeds in de praktijk) betreft proberen een wijzi ging tot stand te brengen van het En kelvoudig Verdrag zodat de landen apart voor de hennepprodukten een eigen beleid kunnen voeren. Verder zal worden nagegaan, hoe het hoofd kan worden geboden aan de gevaren, die het gebruik van hennepprodukten kan opleveren voor het verkeer. De regering staat juist een streng op treden voor tegen de handel in de zeer gevaarlijke drugs (opium, morfi ne, heroine, lsd, etc), omdat de ge bruikers van de hennepprodukten ge makkelijk het slachtoffer kunnen wor den van deze handel. Bij het bepalen van het standpunt zo schrijven de ministers moet men ook de samenhang bestuderen met de toe name van het gebruik van alcohol, ta bak en stoffen voor geneeskundige doeleinden. Het drugbeleid van de regering, aldus de brief, is gebaseerd op wat in Keer punt 1972 en in 'de schets van beleid 1973' (van KVP, ARP en CHU) over het drugprobleem staat. De brief van de regering sluit verder op meer dan een punt aan op de nota, die een werkgroep van 'de Abraham Kuyper- stichting (het wetenschappelijk bu reau van de ARP) ruim een jaar gele den uitgebracht. In deze nota distan- cieert men zich van het Enkelvoudig Verdrag en wordt met klem aange drongen op intensivering van het be leid tegen het gebruik van de gevaar lijke middelen. Het rapport van de ARP spreekt zich verder uit voor een experiment om door middel van een staatsmonopolie hennepprodukten via een beperkt aantal verkooppunten verkrijgbaar te stellen. In het beleid van de regering wordt verder het accent gelegd op de alge mene voorlichting en op de bijzonde re voorlichting aan bepaalde groepen. Speciaal wordt ook gedacht aan de ouders. De hulp aan de verslaafden, aldus het uitgestippelde beleid, zal vooral worden verleend in die wijken, waar het riskante druggebruik en an dere problemen van maatschappelijke achterstand een grote rol spelen. Ver volgens staat een plan voor preventie ve voorzieningen op het programma van de regering. Voorlichting Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Hoewel maandag de benzinedistributie al zou zijn ingegaan, is er van een levendige handel in benzinebonnen nog vrijwel nergens sprake geweest. Aangenomen wordt, dat de meeste automobilisten eerst willen afwachten hoe het reizen per openbaar vervoer verloopt en hoeveel bonnen zij krijgen voor het za kelijk verkeer. Over de financiering van het nieuwe drugbeleid is de brief schaars. Op de begroting van drie departementen is geld uitgetrokken. Over de aard en de omvang van het hulpverlenings- en voorlichtingsprogramma voor 1975, moet nog overleg worden gepleegd. De ministers zijn met hun brief geko men, nadat ze een brief hadden ont vangen van de bijzondere Kamercom missie, waarin 21 januari werd ge noemd als uiterste datum, waarop de regering haar drugbeleid kenbaar zou maken. De brief zou uiterlijk 31 de cember volgens een belofte van de re gering verzonden moeten zijn. Bij de WD leefden al plannen over een in terpellatie naar aanleiding van het uitblijven van de brief. Het is de be doeling van de bijzondere commissie naar aanleiding van het standpunt van de regering over het drugbeleid begin maart een openbare hoorzitting te houden. AMSTERDAM Ons bericht in de krant van gisteren over het gebruik van de 65+-kaarten in de treinen op de datum waarop de benzine distributie ingaat, bevatte een onjuist heid. De 65-plussers mogen in de spits uren (vóór 's morgens half tien en tussen half vijf en half zeven 's mid dags) wèl van deze kaart gebruik ma ken. Een verbod om met de kaart op deze uren te reizen geldt alleen voor de dagen, waarop gratis gereisd mag worden. Het verbod de kaart te gebruiken op vrijdag, zondag en maandag wordt ge handhaafd. Aan deze aarzeling zullen trouwens ook de hoge prijzen, die voor de bonnen in krante advertenties worden gevraagd, niet vreemd zijn. Er zijn ge vallen bekend, waarin bed a- gen van zelfs 500 tot 800 gul den per kaart van 25 bonnen 15 liter elk) worden ge noemd, al liggen de meeste prijzen rond de 300 gulden (wat overigens óók nog 80 cent per liter extra betekent). 'Reclame' Lager in prijs liggen de bon nen bij de coffeeshop Pepper- mint aan de Haagse Frederik- straat, waar bonkaarten wor den ingekocht voor 125 gulden en verkocht met een paar tientjes winst. De eigenaars, die op het ogenblik zonder kaarten zitten, zien deze han del echter meer als reclame voor de zaak dan als een winstmakertje. Voor een belangrijk deel zijn de bonnen afkomstig van auto mobilisten uit de grensstreek, die vrijuit in Duitsland en België mogen tanken en dus hun eigen bonnen niet nodig hebben. Duitse tankstations maken zelfs reclame onder de Neder landers, daartoe geïnspireerd door de oliemaatschappijen, die al hebben laten weten voorlopig voldoende voorraden te kunnen leveren. Om zich ook voor de toekomst in te dekken zijn vele Neder landse automobilisten al vaste klant geworden bij de stations over de grens. Een ontwikke ling, die door Nederlandse sta tions langs de grens met lede ogen wordt aangezien. Zij vre zen terecht straks helemaal geen klanten over te houden. Sloopauto's Voor een belangrijk ander deel worden de bennen even eens op de markt gebracht door autohandelaren, die vori ge maand ook voor sloopauto's nog gauw wegenbelasting héb ben betaald en bonnen geïn casseerd. Per kaart maken zij daardoor nu een aardige winst van gemiddeld een paar hon derd gulden. Opmerkelijk is het grote aan tal zeer oude auto's dat thans wordt aangeboden met de ver melding dat benzinebonnen worden bijgeleverd. In deze gevallen gaat het. veelal niet om de auto maar meer om de bonnen. Overigens is het een volledig normale zaak, dat bij tweedehands auto's bonkaar ten worden bijgeleverd. De koper dient er zelfs op toe te zier), omdat ze anders grote kans lopen de bonnen later niet meer toegewezen te krij gen. RITA Tlij kan praten en nu wil ik hem leren rekenen.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13