Op 'oude' lijnen voorlopig geen reizigersvervoer NMB N iUiCC- Nu nog grotere winsten met de 6 NMB- Spaarwinst- biljetten. Pas drie tot vier jaar na beslissing zou de eerste trein kunnen rijden Lichte winterkou Renteverhoging tot 9% Dick Laan over een kostschool Personalia Gij sen weigert benoeming van pastoor Ton van Duinhoven naar Hilversum III Twee weken gratis vakantie op Majorca TROUW/KiWAiRjTET DOMJiEROAG 3 JAM VKI 1974 BINNENLAND T5/K7 Van een onzer verslaggevers UTRECHT Ook al liggen er in Nederland nog heel wat verlaten en niet meer voor het personen vervoer gebruikte spoorlijntjes; er is op korte termijn van deze railverbindingen geen soulaas te verwachten voor het reizigersver voer. Zelfs als vandaag nog zou worden be sloten een dergelijk lijntje te herope nen voor het personenvervoer, dan zou het nog zeker drie tot vier jaar duren eer daar de eerste personen trein kan rijden. En om die termijn van drie tot vier jaar nog iets te verlengen: het is niet te verwachten dat er vandaag een der gelijk besluit zal worden genomen. De plannen van de Nederlandse Spoorwe gen voor nieuwe railverbindingen sluiten nauw aan bij de uitgangspun ten van de regeringsplannen voor de ruimtelijke ordening (neergelegd in de zogenaamde 'tweede nota' - een 'derde nota' is op komst), zodat voor nieuwe railverbindingen een intensief en vanwege de vele consequenties ook tijdrovend overleg met de regering nodig is. In feite ligt het initiatief voor nieuwe spoorlijnen en het weer openstellen van bestaande lijntjes (zelfs voor het inleggen van nieuwe treinen op be staande verbindingen) niet in Utrecht, maar op het ministerie van verkeer en waterstaat in Den Haag. Om toch even die lange tijd (drie tot vier jaar na het principe-besluit) toe te lichten: de meeste van de thans bestaande lijntjes zijn erg ver ouderd: de beveiliging voldoet niet meer aan alle eisen voor een druk en regelmatig personenvervoer (voor het minder frequente goederenvervoer lig gen de eisen lager), er liggen dikwijls kruisingen met drukke verkeerswegen in waar eigenlijk toch wat aan gedaan moet worden en niet in de laatste plaats: het materiaal moet worden be steld en dat vraagt een lange levertijd. Een voorbeeld: als er op het ogenblik in een bestaande lijn overeenstem ming wordt bereikt met een gemeente over vervanging van een bewaakte overweg door een automatische bewa king met halve bomen of knipperlich ten ook dan duurt het nog zeker twee jaar voor de overwegwachter naar huis kan gaan. Ook moeten nieuwe treinstellen wor den besteld, want de spoorwegen heb ben nauwelijks een buffer-voorraad. Dat blijkt op het ogenblik al, nu de spoorwegen op de bestaande lijnen heel wat minder extra-treinen op de- dagelijkse dienstregeling kunnen in voegen dan Utrecht zelf zou willen. De spoorwegen hebben wèl plannen voor nieuwe lijnen, maar merkwaar dig genoeg wordt voor deze nieuwe verbindingen maar nauwelijks ge bruik gemaakt van bestaande spoorba nen. Uitzonderingen op korte termijn (zie bijgaande kaart): de aftakking van de iijn Utrecht-Arnhem naar Veenendaal en mogelijk straks naar Rhenen en de lijn Den Bisch-Vlijmen- Drunen met later nog de mogelijk heid van een doorgaande verbinding naar Zevenbergen. Tot 1980 zijn voorzien: in de eerste plaats natuurlijk de Schiphol-lijn en het daarmee samenhangende voltooien van de ringspoorbaan om Amsterdam de lijn Amsterdam-Noord naar Pur- merend, de verbinding van Zoeter- meer met- Ccn Haag de lijn van Utrecht naar Nieuwegein Jutphaas en Vreeswijk), het aansluiten van Huizen op de Gooilijn, het afbouwen van de Rotterdamse en Amstrdamse metro's en het verleggen van de be staande spoorbanen tussen Rotterdam- Hoek van Holland, Amsterdam-Haar lem en Amsterdam-Zaandam. Op wat langere termijn (dat wil zeg gen: nè 1980) komen volgens de thans nog geldende plannen andere moge lijkheden aan de orde. waaronder het in ere herstellen van het oude lijntje Amsterdam-Faarlemmermeerstation, naar Uithoorn, Mijdrecht en Vinke- veen. Doortrekking van deze verbin dingen over de bestaande baan (die bij Loenersloot de rijksweg A'dam- Utreoht zo ongelukkig kruist) is niet in de plannen opgenomen. Het is te verwachten dat de voor het tijdvak nè 1980 ingetekende lijn naar Almere (de nieuwe stad in Zuidelijk Flevoland) eerder zal worden uitge voerd. maar meer is daar op dit ogen blik nog niet van te zeggen. Veel har.gt af van de wijze waarop Almere zelf tot ontwikkeling komt en wat de regering precies wil. Want de tijd dat de spoonvegen zelf met het aanleggen van spoorlijnen een stuk ruimtelijk beleid bepaalden, is voorbij. Niet alleen heeft de rege ring dit beleid heel bewust zelf aange trokken, maar de spoorwegen zijn zich de financiële afhankelijkheid zeer bewust. Nieuwe lijnen? Best mi nister. als u dan ook maar betaalt. Van onze weerkundige medewerker De mensen, die ons gisteren met een ondertoon van verontrusting in hun stem opbelden met de vraag of vij aan het begin staan van een echte doorgewinterde januari-vorstperiode, heb ik gemeend te moeten geruststel len. De algemene luchldrukverdeling geeft geen aanleiding een forse uit braak vair Scandinavische of Russi sche kou te verwachten. En lichte vórst, zoals wij vandaag en de eerst volgende dagen zullen hebben, kan in deze tijd van het jaar feitelijk niet abnormaal icorden genoemd. Het zal deze u-eek uit 's nachts wel 1 tot 5 graden blijven vriezen, nu van een oceaandepressie-aanval direct geen doorslaggevend dooi-effect mag worden verwacht. Het bijbehorende front zal moeite hebben de stroperige, koude grondluchtlaag boven het con tinent te verdrijven zelfs in zuid- oost-Engeland is dat geen sinecure en het sterkste effect van dit offen sief zal wel een stevig wolkendek zijn, waaruit tijdens het weekend vooral in het westen en noordivesten van het land wat lichte neerslag kan vallen. De zachte oceaanlucht pleegt namelijk over onze hoofden wel gemakkelijker vorderingen te kunnen maken in de richting van het. continent. Het nu boven de Oekraïne aangekomen hoqe- drukgebied van 1035 millibar kan ook vanuit de Middellandse Zee via de Al pen een offensief van warmere lucht verwachten, resulterend in sneeuwbal in de wintersportgebieden van Zwit serland en Oostenrijk en neerslag lot in Oost-Duitsland toe. Bovengenoemde oceaandepressie van circa 980 millibar ten westen van de Britse eilanden is inmiddels vrijwel tot stilstand gekomen. Er bestaat al dus een toestand in de luchtdrukver houdingen die veel weg heeft van een blokkade. Een blokkade-situatie te weeggebracht door het Eurohoog en tevens één van de uitgangspunten 'der koude verdere vooruitzichten'. Een zachte doorbraak is evenwel in gebouwd voor een ivat later stadium, zoals het Belgische weerinstituut ie Ukkel voor vrijdag en zaterdag reeds voorziet. In Scandinavië, het oord waar van daan via een stormachtige noordoos ten wind soms strenge vorstlucht naar onze contreien komt in deze tijd van het jaar, is de weerstoestand vrij rus tig, waarbij zelfs nog dalende barome ters op te merken zijn bij veelal zuid- westelijke winden. Het is er niet bijs ter koud: Oerebro in zuid-Zweden gaf woensdagmiddag 0 gr. C. normale m- nuari-temperatuur -3) en in zuid-Fin- land wezen de thermometers -'z tot -5 (normale januari-temperatuur daar -6" lot -7 gr. C.), Haparanda in noord- Zweden meldde wèl -14 gr. C. (gemid delde januari-temperatuur -11) en Kuussamo in noord-Finlahd -23 gr. C. (normale gemiddelde januari-tempera tuur -12). In de middelste en hogere lagen van het Duitse bergland kicam gistermid dag matige vorst voor: de 900 m. hoge Wasserkuppe -5, de Broeken in Je Harz -6 gemiddelde januari-tempera tuur -5 gr. C.). Het ivas daar zelfs iets kouder dan ~o het hoogste punt van Noorwegen: Fanaraken (2070 m.) met -5 gr. C., maar op Gaustatoppen op 59'i gr. N B. 8'/° 9T O.L. ten westen van Noorwegen, wees de thermometer -8, hoewel dit station 70 m. lager ligt Weerrapporten met max. temperatuur en neerslag van 7 tot 19 uur: Amsterdam geheel bew —1 0 De Bilt geheel bew 0 0 Deelen geheel bew —1 0 Eelde geheel bew —1 0 Eindhoven geheel bew 0 0 Den Helder geheel bew —1 0 Luchth. R'dam geh bew 0 0 Twente geheel bew 0 0 Vlissingen geheel bew 0 0 Zuid-Limburg geheel bew 0 0 Aberdeen zwaar bew 6 0 Athene zwaar bew 16 0 Barcelona onbew 11 0 Berlijn geheel bew 0 2 Bordeaux geheel bew 2 0 Brussel geheel bew 1 0 Frankfort geheel bew 1 0 Genève geheel bew 3 0 Helsinki mist Innsbruck zwaar bew 3 0 Kopenhagen geheel bew 1 0 Lissabon geheel bew 14 0.3 Locarno mist 4 2 Londen motregen 2 0.1 Luxemburg geheel bew —1 0 Madrid half bew 5 0 Malaga half bew 16 0 Mallorca zwaar bew 13 0 München geheel bew —1 0 Nice regen 12 1 Oslo half bew 2 0 Parijs geheel bew 2 0 Rome regen 15 1 Stockholm licht bew 2 0 Wenen motregen 1 0.5 Zllrich geheel bew 1 0 Casa Blanca half bew 17 0 Istanboel zwaar bew 11 0 Las Palmas licht bew 20 2 New York onbew Tunis licht bew 15 0 ZONNIG SNEEUW ADVERTENTIE Strips Uitgeverij J. Dupuis stuurde ons acht stripboeken. Zes er van zijn vervolgen in een bepaalde serie. Twee dragen het nummertje 1: ze zijn nieuw. Dat zijn: Eiland in verschrikking, een nieuwe serie over geheim agent Ar chie Cash 4.45). Het tweede heet De medaille van de Inca's 4,95), het eerste verhaal in de serie Khena en de Katamarom. Dit verhaal gaat o\ er vliegende schotels en een geheim in Peru. De zes andere delen die Du puis uitgaf zijn: het 23ste album met de avonturen van Robbe'does _en Kwabbernoot Tora Torapa 4,95): het 20-ste album Baard en Kale De spoken van Cortecleyn 4.45): het negende Sophie-album Sophie en de kroon van Quitl Watnlawatl 4.95): een heruitgave van Guus Slims acht ste album De 3 vlekken 4.45); het zeventiende album met Ouwp Niek en Zwartbaard Zwartbaard verliest 4,45); en het achtste album van Bram Jager en zijn buur Ford T te gen vervuiling 4,95). lAM ktiUfcJ X. V. V De vorig jaar overleden Dick Laan te kent in 'De Berg M' het leven op een internationale kostschool in Zwitser land, waar Ben Verhaar, met z'n hond Tan, een van de Nederlandse leerlin gen is. Een jongenswereldje, met veel wintersport, ruzies en hechte vriend schappen, in het bijzonder de vriend schap tussen de veelzijdige Ben (wiens vader aan een ambassade ver bonden is) en de gehandicapte Heini. Een tragische gebeurtenis besluit het verhaal, waarin de hoofdpersoon een opleiding krijgt, die maar voor weini gen is weggelegd. Hij eindigt dan ook als afdelingshoofd op liet kantoor van de Verenigde Naties. Tieners in onze omgeving lezen het boek. een uitgave van Van Holkema Waren dorf - Bussum (prijs: 8,90) met veel ge noegen. Meisjes en moeders zullen smullen van 'Het meisje in het andere bed', een even humoristisch als sociaal ge tint verhaal van Honor Arundel, ver: taald uit het Engels en verschenen bij uitgeversmij. Leopold Den Haag. Jane moet een blindedarmoperatie on dergaan en vindt in het bed tegeno ver haar een ogenschijnlijk bravour- meisje, Jeannie, die in een fabriek werkte. Meisjes met twee leefwerel den, die elkaar na veel geharrewar le ren waarderen. De winst voor Jane is de ervaring, dat het leven van lang niet ieder kind beschermd is. Een fijn verhaal. Prijs: 13,90. Tonke Dragt heeft een reputatie opge bouwd op het gebied van kinderboe ken. Haar tienerboek 'De torens van februari', met verrassende fantasieën, heeft een nadeel. Kinderen zijn in het algemeen niet zo gecharmeerd van een dagboek-conceptie. Het is een wat moeilijk te volgen geschiedenis voor tieners, die bij voorkeur een verhaal in één ruk willen uitlezen. Thema: de schrijver van het verhaal, een jongen, is z'n geheugen kwijt geraakt. Ook de ze uitgave is van Leopold 14,90). Bij Zomer Keuning verschel 'Wat zullen we maken? van Jorgen Clevin, een kinderknütselboek (96 blz, 8,90). Het is een leuk, duidelijk geïllustreerd boekje geworden dat vol staat met aardige ideeën. Het bijzon dere ervan is dat het benodigde mate riaal normaal in de vuilnisbak zou be landen: karton, papier, draad, spelden, spijkers, melkkartons, lapjes stof en dergelijke zaken. Een plezierig boekje om op lange, vrije wintermiddagen •dens ter hand te nemen en er wat uit te maken. Een andere manier van sparen, met een leuke spaarwinst na 2, 41/2 of 6 jaar. De NMB SpaarwinstbUJetten zijn aan toonder en verkrijgbaar aan de kas van elk NMB kantoor. U hebt keuze uit 6 mogelijkheden: U stort 865,33 4.326,66 699,96 f 3.499,81 596,27 ƒ2.981,34 Looptijd Rente U ontvangt 2 jaar 2 jaar 4% jaar 4V2 jaar 6 jaar 6 jaar 7Vi r/2 8% 8% 9 9 ƒ1.000,- 5.000,- ƒ1.000,- 5.000,- ƒ1.000,- 5.000,- Vraag eens Inlichtingen over deze spaar- mogelijkheden. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK HAG ^*1. BEWOLKING MAX. TE NP. 10 MIN. TE MP. M WINDRICHTING MOLENHOEK Of de noorde lijkste parochie van Limburg pa ter A. van Dam als pastoor krijgt, wordt vermoedelijk vanavond be slist in een gesprek van het kerk bestuur van Molenhoek (gemeen te Mook) met mgr. Gijsen en vi caris-generaal Castermans. 'Om persoonlijke redenen' had de bis schop geweigerd om pastor A. van Dam (38 jaar), die eerst als assistent en de laatste tijd als waarnemend pas toor in de Molenhoek werkzaam was en voordien katecheet was geweest op twee scholen, te benoemen. Ofschcon zowel het kerkbestuur als de provinci aal van de congregatie van de passio- nisten waartoe pater Van Dam be hoort, hem bij mgr. Gijsen had voor gedragen. Zaterdag heeft het kerkbestuur een gesprek gehad met vicaris Caster mans, dat geen resultaat heeft opgele verd. Zondagavond is in de parochie een handtekeningenaktie gestart, waaraan tot nu toe ruim 400 van de 500 gezinnen hebben meegedaan. Van avond zullen deze adhesiebetuigingen voor pater Van Dam aan de bisschop worden aangeboden. Een woordvoerder van het kerkbe stuur verklaarde gisteravond dat de weigering door mgr. Gijsen de paro chie zeer heeft verbaasd, omdat pater Van Dam bekend staat en geliefd is als een modern priester, die echter ook bij de bejaarden aanslaat. 'Geen wilde liturgie. Nee, als deze man al te progressief zou zijn. dan weet ik hel niet meer.' M, S:É| wi&f: Burgemeesters: Met ingang van 1 ja nuari is. wegens opheffing van de ge meente Hoogland, eervol ontslag ver leend aan G. J. M. Laumans als bur gemeester van die gemeente. Met in gang van dezelfde datum is, wegens opheffing van hun gemeente, eervol ontslag verleend aan R. van Zinderen Bakker als burgemeester van Koog aan de Zaan. aan G. Oosterbaan als burgemeester van Krommenie, alsme de aan M. J. Hille als burgemeester van Wormen-eer. Aan G. Groeneweg is op zijn verzoek, in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, met ingang van 1 april eervol ontslag verleend als burgemeester van Heinenoord (Z.H.) aan mr. J. J. G. H. Raaymakers is, op zijn verzoek, met ingang van 1 april, in verband met het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd, eenol ontslag verleend als burgemeester van Rijsbergen (N.B.). Aan J. II. van der Heide is. op zijn verzoek, met ingang van 1 fe bruari eervol ontslag verleend als burgemeester van Vleuten-De Meern (U.). Aan mr. W. G. Verkruisen is. op zijn verzoek, met ingang van 1 ja nuari 1974 eervol ontslag verleend als burgemeester van Muntendam. Aan J. Baron van Knobelsdorff is, op zijn verzoek, met ingang van 1 januari 1974, eervol ontslag verleend als bur gemeester van Sassenheim. Aan al de scheidende burgemeesters is het ont slag verleend met dank voor de bewe zen diensten. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM OndanKs zijn oor spronkelijke bezwaren zal de acteur Ton van Duinhoven wèl het radiopro gramma op Hilversum III voor de NOS op woensdagavond voor zijn re kening gaan nemen. DaL zal gebeuren met ingang van 9 januari. Tijdens een bijeenkomst van onder andere NOS-voorzittcr E. A. Schütten- helm en hoofd-radioactualiteiten Kees Buurman en Ton van Duinhoven, bij gestaan door zijn juridisch adviseur mr. J. D. Loorbach te Rotterdam, is de zaak gisteren rond gekomen. De heer Schiittenhelm heeft hem vol le vrijheid toegezegd binnen de moge lijkheden van de Oroepwet voor eigen creativiteit en sfeer. In een vorig gesprek met Kees Buur man had Ton van Duinhoven de in druk gekregen, een kopie van de afge keurde Paul Meier-show te moeten maken. Dit heeft hem oorspronkelijk afgeschrikt. Hij wil zich geheel buiten omroep politieke kwesties houden. HoHe het programma eruit gaat zien en hoe de naam wordt, is nu een week voor de uitzending nog niet te zeggen. Wel kan gezegd worden, dat met belangstelling er naar wordt uit gezien. SCHIPHOL Zaterdagmiddag zal een groep van 60 mensen, echtparen zowel als alleenstaanden, per KLM- vliegtuig van Schiphol naar Majorca vertrekken voor een kosteloze vakan tie van 14 dagen. De reis- en verblijfkosten worden ge heel gedragen door de stichting 'Beter met Max' van Max Tailleur, die het geld daanoor met zijn actie 'Geef Max de zak' bijeen heeft gegaard. Voor deze inzamelactie hebben school kinderen overal in den lande oude kleren en papier voor Tailleur opge haald. Onder grote druk komt hij tot zijn beste prestaties.' I

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7