Quakers dringen bij Mercedes-Benz 450 auto van het jaar Nixon aan op aftreden lllslllalll Canadese kerken gaan samen op weg Partijbonzen naar kerk buiten eigen woonplaats Kerk in DDR spreekt met staat over de rechten van de mens Conferenties* Trouw K wartet Denken over de toekomst Duits pleidooi voor Buthelezi Brief van Spaanse kardinaal verbrand Oecumene verdeelt Spaanse protestanten Werknemers van Zestienhoven doen beroep op Den Uyl Nieuwe boeken Mr. N. J. Out kantonrechter Hamsterbenzine in beslag genomen 'Verschralend' onderwijs Sölle: Derde richting naast protestantisme en katholicisme Poolse priester naar inrichting Belijdenisgetrouwe faculteit Vastenaktie bezorgd over schending mensenrechten TROUW/KiWARTOT DONUiERlD \G :i JANUAiRI 1974 KERK/BINNENLAND T2/K2 WASHINGTON Niel alleen in politieke kringen, maar ook binnen £ijn eigen kerkgenootschap is de'Amerikaanse president Nixon de laatste tijd steeds meer een omstreden figuur geworden. Nixon behoort tot het Genootschap der Vrienden, beter bekend wellicht onder de naam Quakers. Kwam het ten tijde van de Amerikaans-Vietna- mese oorlog wel voor, dat individuele Quakers scherpe kritiek oefenden op het gedrag van hun president, sinds enige tijd is het geen zeldzaamheid, dat complete Quaker-vergaderingen zich tegen Nixon uitspreken en eisen, dat hij aftreedt of in staat van be schuldiging wordt gesteld ('impeach ment'). Hoe groot het aantal afzonderlijke Quaker-kerken is, dat zich op deze manier tegen de Amerikaanse presi dent heeft gekant, is niet met zeker heid te zeggen: de ongeveer 800 Qua- kerkeTken in de Verenigde Staten treden onafhankelijk van elkaar op en behoeven van hun handel en wandel geen rekenschap af te leggen aan eni ge nationale Quaker-organisatie. Voor zover het in Washington gevestigde comité der vrienden voor nationale wetgeving weet, zijn er zeker twintig Quaker-kerken, die op 'impeachment' of aftreden van Nixon hebben aange drongen. Het is bij de Quakers ge woonte, over zoiets niet met meerder heid van stemmen te beslissen, maar er net zo lang over te praten, totdat alle aanwezigen op een kerkelijke ver gadering zich met het voorstel in kwestie kunnen verenigen. Uit een artikel in het Amerikaanse President Nixon dagblad de Washington Post, waaraan de gegevens voor dit bericht zijn ont leend, citeren we enkele uitspraken van Quaker-kerken. Zo gaf die van Pladnfield, in de staat Vermont, in een brief aan Nixon te kennen: 'Wij zijn diep teleurgesteld over het zich ophopende massale bewijsmateriaal inzake uw oneerlijkheid, bedrog, ge- Califomië brek aan respect voor de wet en ver- raad van de Constitutie'. De kerk van Stamford-Greenwich, in Connecticut, deed eveneens 'een rechtstreeks beroep op u, Richard Nixon als iemand die bij verschillen de gelegenheden herinnerd heeft aan zijn Quaker-achtergrond en van wie daarom mag worden verwacht, dat hij de traditionele getuigenissen van het Genootschao der Vrienden eerbiedigt'. 'Het lijkt ons toe, dat er zorgwekken de verschillen bestaan tussen deze ge tuigenissen en de handelingen die u verricht hebt nf waarvoor u verant woordelijk kunt worden gehouden'. Na zeven van zulke handelingen te hebben genoemd (waaronder belem mering van het onderzoek in de zaak- Watergate en het aanbieden van 'een hoge federatie post' aan rechter W. Matt Byrne, toen deze het proces-Ells- berg leidde) eindigt de brief uit Stamford-Greenwich met: 'Gelet op het bovenstaande dringen we er bij u op aan, af te treden. Wij voelen ons met u begaan in het morele dilemma waarin u uzelf hebt geplaatst, en le ven met u mee in uw smart. Hoe zwaar uw ontslag u persoonlijk ook moge vallen, het zou ertoe bijdragen, dat de sfeer van corruptie in onze na tionale regering wordt verdreven'. Van onze auto-medewerker De nieuwe, thans internationale 'Auto van het Jaari-trofee gaat voor 1973 naar de Mercedes-Benz 450-serie. De trofee wordt toegekend door een pers jury, op basis van verschillende kwa liteiten, waarbij het benzineverbruik slechts één aspekt vormt De organisa tie van de Auto-van-het-Jaar-verkie- zing is thans in handen van de Euro pese bladen Autovisie, Daily Tele graph, Der Stern, L'Squipe, Quattro- ruote en Vi Bilfigare. De trofee, die volgende maand in Lon den door de Belgische journalist Paul Frère als voorziter van de jury wordt uitgereikt aan de president-direkteur van Mercedes-Benz, dr. Joachim Zahn, is voortgekomen uit een Nederlands Initiatief van tv-presentator Fred van der Vlugt Vorig jaar deed diens vroe gere blad Autovisie de verkiezing al samen met Der Stern. Maar dit jaar zijn ook andere bladen, die een eigen verkiezing hadden, toegetreden. Opmerkelijk in de uitslag is dat de zuinigste auto's niet erg naar voren komen. De eerste vijf zijn met de door de jury toegewezen punten: 1. Mercedes-Benz 450 2. Fiat X 1/9 3. Honda Civic 115 punten 99 punten 90 punten 4. Matra-Simca Bagheera 84 punten 5. Opel Kadett 61 punten De BMW 525, Lancia Beta, Austin Al legro en Peugeot 104 Coupé bezetten de zesde tot en met de negende plaats. De naar Amerikaanse maatstaven zui nige Ford Mustang II sluit de rij als tiende. De redactie behoudt zou het recht voor haar ter opname in deze rubriek toegezonden meningsuitingen verkort weer te geven. Bij publikatie wordt met de naam van de Inzender onder tekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet postbus 859 Amsterdam. Olieboycot (42) Is het niet vrij logisch dat de Arabie ren de prijzen opdrijven en minder leveren? Als sommige landen voor zo'n 90 procent van de uitvoer van olie afhankelijk zijn, dan doe je wel eens wat. Bovendien is hun voorraad ook beperkt, dus halen ze eruit wat er uit te halen is. Dat waren wij toch ook gewend in onze kolonieën. Zolang er wat te halen is, schrapen en als we het niet meer konden gebruiken afsto ten die handel. Kunnen we het hen kwalijk nemen dat zij nu hetzelfde doen. Groningen Ipe v.d. Deen 'Kerst' boodschap 'Ere zij God in den Hoge'. Helaas, niets daarover in de Kerstboodschap van H. M. de koningin. Niets, dat wij mochten herdenken, dat het Licht de zer wereld en zeker in deze donkere tijden, reddend is verschenen. De boodschap was: 'Wij mensen','Wij mensen' en nog eens 'wij mensen'. Het heeft mij diep teleurgesteld. Klundcrt W. Boekhoven sr Ds. Bouma (2) Ds. Bouma geeft een scheef getrokken beeld wanneer hij zegt: ik kan me niet herinneren dat ik de laatste ja ren een varken gezelliger in de mod der heb zien rondploeteren. Dit zijn geen mestvarkens, maar zeugen of be ren. Verder zegt ds. Bouma: vroeger hadden ze plezier maar nu vervelen ze zich suf in die prachtige schone hokken. Ze krijgen twee keer tien mi nuten eten en hun enig uitje is de rit naar het slachthuis. Dit is heus niet van de laatste tien of vijftien jaar. Dat was 40-50 jaar geleden ook al zo. Het enige verschil zou kunnen zijn De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.glro X 500. dat ze toen driemaal voeder kregen en stro om in te liggen. Alphen aan de Rijn H. Wiegman Ds Bouma (3) Akkoord met wat ds. Bouma weer eens zegt over de bio-industrie en aanverwante zaken. Alleen vraag ik mij af of het veel effect heeft, als je de mensen er steeds op wijst dat ze eigenlijk geen vlees moeten eten om dat Is het niet veel effectiever om organisaties als de land- en tuinbouw- bonden, de dierenbescherming en eventueel regering en parlement over dit onderwerp aan te spreken? Julianadorp A. Zijderveld Ds Bouma (4) Ds Bouma mag honderd keer vegeta riër worden maar hij moet niet zo ver gaan dat de bijbel wordt aangehaald om zijn visie kracht bij te zetten. Dat vegetariseren in Palestina zal nog wel meegevallen zijn. De grote kudden, die in de bijbel worden opgesomd, werden toch niet gehouden om af en toe eens te offeren? Dominee Bouma weet wel beter, want bij de volkeren in het Midden-Oosten wordt erg veel vlees gegeten. Onder hardwerkende kerkmensen zaait Bouma op deze wij ze onnodig onrust. Purmerend C. Breure Rijksgenoten (2) De avond voor Kerst werd ondergete kende en vélen met hem ten zéérste geschokt bij het zien op de te levisie van zóveel mens-onterend lij den en onvoorstelbare leefomstandig heden (niet eens fatsoenlijke toilet ten!) van onze rijksgenoten in Surina me. Plannen blijken op tekening te staan, maar gedurende twee jaar werd er niets (meer) aan gedaan door geld gebrek en dat terwijl er jaarlijks miljoenen worden vrijgemaakt voor 'ontwikkelingshulp'. Ontwikkelings hulp?? Best!! Maar dan toch wel in eerste instantie uitgaan van hulp en bijstand aan onze rijksgenoten. Wie het met ondergetekende eens is dat hier spoedig daadwerkelijk hulp dient te worden geboden, gelieve zijn/haar adhesie-betuiging schriftelijk kenbaar te maken aan Den Haag, Plantcnoord 54. H. Merkus Kapers Besparing (6) Misschien is het nuttig dat de rege ring in verband met de energiecrisis de volgende eisen gaat stellen: 1. Alle woningen in elk geval de nog te bouwen eenheden van een deugde lijke schoorsteen voorzien, waardoor ook toestellen met een gering schoor- steenverlies veilig functioneren. 2. Al le gastoestellen door vakkundige in stallateurs laten aansluiten. Het gas- distributiebedrijf dient méér controle uit te oefenen. Op deze manier kun nen in de toekomst toestellen met 15 pet i.p.v. 30 pet schoorsteenverlies (transportenergie) worden ontwikkeld en aangesloten. Dit zal een veelvoud aan winst opleveren van wat 'het pu bliek' kan besparen. Montfoort S. Martens Onder invloed Kort geleden konden we het ontstel lende bericht lezen, dat bij een nach telijke controle 66 autorijders niet meer verder mochten, omdat ze onder invloed reden. Die mensen behoren hun rijbewijs te verliezen voor het le ven. Ze moesten tegen zichzelf be schermd worden. We hebben dan in elk geval de zekerheid, dat ze op deze wijze geen ongelukken meer kunnen maken. G. J. Eeltlnk Monster President Nixon is lid van de Quaker kerk in East Whittier in Californië. Individuele Quakers hebben er bij de ze kerk op aangedrongen, dat ze een oude gewoonte doet herleven en Nixon zijn lidmaatschap ontneemt, omdat hij de Quaker-beginselen heeft overtreden. Maar het genootschap in East Whittier heeft dat meermalen geweigerd. Nog op 14 december van het afgelopen jaar heeft het bestuur van dit genootschap een officiële reso lutie aangenomen, waarin het vaststel de dat Nixon 'al vele jaren lid' is en dat zijn lidmaatschap 'zal voortduren'. (ADVERTENTIE) Deze week o.a. in Hervormd Ne derland: Het verhaal van een Russische jood. Grenzen aan de groei, ook in de sport Laat de kerk de kinderen serieus nemen. Kritisch kijken naar pil, poeder en drankje- Is de boer de gebeten hond? Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer van Hervormd Nederland. NAAM: ADRES: WOONPLAATS: GIRONUMMER: Abonnementsprijs ƒ21,per half jaar; 42,per jaar. Abon nementen kunnen elk ogenblik ingaan. Bon ingevuld in BLOKLE1- TERS in envelop (zonder postzegel) verzenden aan: Hervormd Nederland. Antw.nummer 1776, Den Haag. STUTTGART De vrijheidsbeper king van de Zuidafrikaanse theoloog Manas Buthelezi heeft ook in de Duit se kerk reacties gewekt. De voorzitter van de raad van de Westduitse evan gelische kerk. D. Helmut Clasz, heeft in een brief aan de ambassade van Zuid-Afrika en aan de moderator van de nederduits gereformeerde kerk in Zuid-Afrika, dr. J. Vorster, er op ge wezen dat Buthelezi steeds gepleit heeft voor een geweldloos alternatief voor de apartheidspolitiek. In zijn brief aan Vorster schrijft Clasz dat de vrijheidsbeperking van Buthelezi diegenen in de kaart speelt die menen dat de rassenspanningen in Zuid-Afrika alleen met geweld opge lost kunnen worden. 'Wij hebben steeds de kansen van een geweldloze verandering bevorderd. Als de Zuid afrikaanse regering zo voortgaat, zul len wij moeilijker dit standpunt volhou den kunnen', aldus Clasz. Hij vraagt Vorster alles te doen om de ongerech tigheid en het geweld tegen te gaan. De algemeen secretaris van het Ame rikaanse nationale comité van de Lu therse wereldfederatie, Charles Mau, heeft aangekondigd dat de Amerikaan se lutheranen er bij de Amerikaanse overheid op zullen aandringen stap pen tegen de maatregel in Zuid-Afrika te nemen. Het uitvoerend comité van de Zuid afrikaanse lutherse federatie heeft be sloten een delegatie naar premier Vorster te zenden om te spreken over vrijheidsbeperkingen en inhoudingen van paspoorten. MADRID In een kerk van Madrid is uit protest een herderlijke brief van kardinaal Taracon en zijn hulp bisschoppen verbrand. Het incident gebeurde in de Karmelkerk, gelegen in een villawijk. Toen de brief werd voorgelezen, liep iemand naar voren, rukte het schrij ven uit de handen van de priester die het voorlas, en stak het met een kaars in brand. Intussen riepen de meeste aanwezigen: 'Wij zijn gekomen voor de heilige mis en niet om politieke toespraken aan te horen'. In de omstreden brief spreken de ois- schoppen zich krachtig uit tegen ex tremisme van rechts en van links. Zij verwijten de autoriteiten met twee maten te meten, omdat alleen linkse extremisten worden gestraft. Nadat de brief verbrand was, vroeg de pastoor de gelovigen tot bedaren te komen of de kerk te verlaten. Na nogmaals herhaaldelijk te hebben ge roepen, dat ze naar de kerk waren ge komen voor de mis en niet om sub versieve taal te horen, gingen ze ta melijk ordelijk weg. De politie, die de kerk had omsingeld, kwam niet tus senbeide. Voor de zoveelste maal hebben de Pa- lestijnen hun ware gezicht getoond in het bloedbad in Rome. De regering van Koeweit is van plan deze bandie ten uit te leveren aan de heer Arafat. Deze wil deze lieden dan berechten op zijn manier. Een vaderlijke verma ning met één oog dicht en dan is de kous af. Dan maar weer opnieuw be ginnen. Laten de regeringen van heel Europa uitlevering eisen. En laten ze berecht worden op een manier die ze verdiend hebben. Amstelveen J. Vos Van een onzer verslaggevers OTTAWA Drie Canadese kerken hebben een plan in studie ge nomen om tot eenheid te komen. Het zijn de verenigde kerk van Cana da en de anglicaanse kerk, de twee grootste kerken van het land na de r.k. kerk. Zij omvatten resp. twintig en vijftien procent van de bevolking. De derde is de Canadese christelijke kerk (de discipelen van Christus). De verenigde kerk werd in 1925 ge sticht, toen de methodisten, de con- gregationalisten en het grootste deel van de presbyterianen samengingen. Sinds 1945 voert deze kerk reeds be sprekingen van de anglicanen over sa mengaan. De derde partner zijn de discipelen van Christus, een kleine groep, die echter bij de vereniging een in oecu menisch opzicht belangrijke plaats in neemt, omdat zij de doop praktizeert door onderdompeling na bekering. Het verenigingsplan, dat nu aan de kerken is voorgelegd, is het resultaat van vijf jaar werk van een commissie uit de drie kerken. Als naam voor de nieuwe kerk wordt voorgesteld: kerk van Christus in Canada. BOEDAPEST (Kothpress) Godsdienstigheid van partijleden in Hon garije moet in de toekomst niet meer 'zo maar geduld worden'. Aldus het orgaan van de Hongaarse communistische partij 'Partelet'. Met name hoge partijjunctionarissen moeten volgens het blad een grote terughoudendheid in acht nemen op godsdienstig gebied. Als zij 'per se godsdienstig bezig willen zijn', moeten ze dat maar doen buiten hun eigen woonplaats. In de toekomst wordt van elk partijlid verwacht, dat hij er melding van maakt, wanneer een familielid een kerkelijke plechtigheid heeft georganiseerd. Partijleden zelf dienen zich afzijdig te houden van dergelijke vieringen. Op deze manier, zo besluit het blad, kan ieder partijlid het bewijs leveren, dat de partij op dit gebied niet meer ingaat op compromissen. Van een verslaggever BERLIJN Voor het eerst in de geschiedenis van de DDR is een officieel gesprek op gang gekomen tussen vertegenwoordigers van de kerk en van de overheid over de mensenrechten. centreerde de levendige discussie zich op de rechten van de mens als een probleem dat op wereldschaal vele la gen heeft'. Meer gesprekken' Bisschop Schönherr heeft volgens het communiqué gezegd dat de kerk zich overal betrokken weet, waar het over de vrede en de versterking van de so ciale gerechtigheid gaat. Staatssecreta ris Seigewasser sprak de hoop uit dat het oostberlijnse gesprek 'aanleiding zou mogen zijn voor verdere gesprek ken tussen kerk en staat'. Een van de ze verdere gesprekken heeft inmiddels plaatsgehad, in Greifswald, waar de raad van het district bisschop Horst Gienke en andere kerkelijke vertegen woordigers heeft ontvangen. Aanlei ding voor deze gesprekken was het congres van vredeskracht in Moskou, waaraan de evangelische kerk in de DDR met drie man aan heeft deelge nomen. MADRID Meningsverschillen onder de protestanten in Spanje hebben ver oorzaakt, dat het vijfde Spaanse evan gelisch congres, dat zomer 1974 ge houden zou worden, een jaar is uitge steld. Volgens het blad 'Restauracion' heeft de gewijzigde houding van de r.k. kerk (de protestanten werden van 'ketters' 'gescheiden broeders') de Spaanse protestanten in verwarring gebracht. Sommigen willen de uitda ging van c'e oecumenische dialoog met de r.k. kerk aanvaarden, maar de meesten niet. Omdat de eerstgenoemden een duide lijke inbreng hadden in het vijfde Spaanse evailge.lische congres, dat de ze zomer zou worden gehouden, werd van fundamentalistische zijde als ie genhanger op dezelfde tijd een 'Ibe risch evangelisatiecongres', gepland. Om te voorkomen, dat gelijktijdig twee congressen zouden worden ge houden, is het Spaanse evangelische congres nu een jaar uitgesteld. Het gesprek heeft reeds op 7 decem ber van het vorig jaar plaatsgehad, maar het persbureau van de DDR heeft het eerst kortgeleden gemeld. Het gesprek vond plaats in Berlijn op uitnodiging van het Berlijnse stadsbe stuur. De kerkelijke delegatie stond onder leiding van bisschop D. Schönherr van Berlijn-Brandenburg. Aan het gesprek werd verder deelge nomen door Stadtrat Kurt Helbig na mens de burgemeester van Berlijn en door de staatssecretaris voor kerkelij ke zaken, Hans Seigewasser. Volgens het Oostduitse persbureau ADN con- ROTTERDAM Het comité werkne mers Zestienhoven heeft aan minister president Den Uyl en aan PvdA-voor- zitter Van der Louw, gevraagd ervoor te zorgen dat him partijgenoten in de gemeenteraad van Rotterdam ophou den met hun pogingen om het vlieg veld Zestienhoven te doen sluiten. In een open brief aan de beide PvdA- marrnen herinnert het comité eraan dat de minister van verkeer en water staat heeft bepaald dat Zestienhoven niet mag worden gesloten, voordat een plaatsvervangende luchthaven is verwezenlijkt. De zevenhonderd in het comité verenigde werknemers zijn er zelfs van overtuigd dat Zestienhoven in het geheel niet behoeft te worden gesloten, mits deze luchthaven maar een nieuwe start- en landingsbaan krijgt. Dat de huidige baan steeds on gunstiger is komen te liggen door de oprukkende bebouwing is volgens het comité het gevolg van een planologi sche blunder. NED. HERV. KERK Beroepen te Kootwijk: G. Post te Ar- nemuiden. Aangenomen naar Steenwijkerwold: Th. Zevenbergen, kand., momenteel leraar g.o. te Zwolle. Bedankt: voor Woudenberg: A. Vroe- gindeweij te Veenendaal; voor Hel mond: II. O. Sasse te Delft; voor Hoe velaken: P. Westland te Uddel. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Zoetermeer: S. Landheer, kand. te Den Haag. Prof. dr. A. J. Paiuiekoek c.s. Algeme ne Geologie. Ie, druk. Ingenaaid 49,75. Uitgever Tjeenk Willink, Gro ningen. De bezoeker van Noorwegen komt vaak onder de indruk van de diep het land indringende fjorden. De wadlo per verbaast zich over het steeds wis selende beeld dat het netvlies treft. De krantelezer vraagt zich af waarom j u i s t in het Midden Oosten reusach tige olievoorraden worden gevonden. En de toerist die in een berggebied rondtrekt is meer dan eens verwon derd over gebergtevormen, gletsjerlo pen of morenen. Wie het antwoord zoekt op vragen over dit soort verschijnselen op en in onze aardbol kan terecht bij het on langs bij Tjeenk Willink verschenen boek Algemene Geologie. Zeker geen werk om binnen een paar uur adem loos uit te lezen. De schrijvers heb ben niet het plan gehad een populaire bestseller te produceren. Wat niet wil zeggen dat Algemene Geologie een boek alleen voor de vakman is gewor den. Integendeel: de schrijvers richten zich ook op 'amateurs'. Zij doen dat op een wijze die voor iemand met enige kennis van schei- en natuurkun de begrijpelijk is. De bruikbaarheid voor de niet wetenschappelijke lezer wordt vergroot doordat de tekst in een grote èn in een kleine letter is gezet. Het klein gedrukte deel kan worden overgeslagen, zonder het to taal-verband te verliezen. Een inde ling overigens die ook in het onder wijs haar voordelen zal hebben. In de tekst zijn een groot aantal grafieken, schema's en tekeningen verwerkt wat de duidelijkheid zéér ten goede komt maar verhoudingsgewijs wei nig foto's. Deze zijn alleen gebruikt als ze 'illustratief zijn voor de tekst. Algemene Geologie komt in zekere zin in de plaats van Grondslagen der Algemene Geologie, het bekende boek van B. G. Escher, waarvan de laatste druk tien jaar geleden verscheen en al geruime tijd niet meer was bijge werkt. Algemene Geologiehet werk van een aantal schrijvers, allen ver bonden aan Nederlandse universitei ten en hogescholen is voor wie op de hoogte wil komen van de nieuwste ontwikkelingen, maar ook voor wie 'slechts' potentieel belangstellend is, een handzaam boek. N. K. DEN HAAG Tot kantonrechter in Alkmaar is benoemd mr. N. J. Out, momenteel rechter in de arrondisse mentsrechtbank te Roermond, tevens kantonrechter-plaatsvervanger aldaar. Mr. C. W. F. Pot, kantonrechter te Den Helder, is benoemd tot kanton rechterplaatsvervanger te Alkmaar. STEENWIJK De politie van Steen- wijk heeft woensdagmiddag bij een in woner aan de Tukseweg in die plaats 1400 liter benzine in beslag genomen. De man had die in de kelder onder zijn garage opgeslagen in een grote partij plastic jerrycans. Bij een andere inwoner van Steenwijk werd 160 liter benzine in beslag genomen. Door een zetfout is het slot van het artikel over de heer S. C. Derksen en diens ideeën over het 'verschralende' onderwijs in onze krant van 29 de cember onbegrijpelijk geworden. Wij laten deze passage hier nog eenmaal volgen: En dan is het Derksens overtuiging dat de huidige opleiding van onder wijzers veel te veel gericht is op de techniek van het onderwijzen. Als het om kennis van zaken gaat, weten de onderwijzers (de opvoeders) soms nauwelijks meer dan de leerlingen die zij moeten opvoeden. Juist nu de techniek ons boven het hoofd dreigt te groeien is dat levensgevaarlijk. Want: hoe hoger de boom, des te die per moeten de wortels gaan. Prof. G. Goudswaard directeur-generaal van het CBS DEN HAAG Prof. G. Goudswaard, thans plaatsvervangend directeur-gene raal, is benoemd tot directeur-generaal van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. De heer Goudswaard volgt dr. J. Ch. W. Verstege op, die een functie heeft aanvaard bij het Internationaal Statistisch Instituut. Prof. Goudswaard is buitengewoon hoogleraar aan de eco nomische factulteit van de VU in Am sterdam, waar hij statistische analyse doceert. Van een verslaggever BERLIJN De Duitse theologe Do- rothee Sölle heeft ter gelegenheid van de 200-ste geboortedag van de Duitse zendingsman Gossner in een rede in Berlijn gepleit voor een 'derde confes sie' naast de protestante en katholieke 'ambtskerken'. Zij vindt de hoop op een reformatie van deze grote kerke lijke tradities een illusie. Zij stelde daartegenover de ervaring die onder meer in ons land is opgedaan met de Sjaloom-groep of bij het politieke avondgebed in Keulen, waar christe nen over de grenzen van de confessies heen elkaar gevonden hebben in een politiek getint geloof. WARSCHAU (Reuter) Een Pool se dorpspriester is opgenomen in een psychiatrische inrichting in afwach ting van een proces, omdat hij missen opdroeg in zijn eigen nog niet ge heel afgebouwde woning. Officieel is meegedeeld, dat de pries ter, Piotr Zabielski in het dorpje Sbo- lewo in Oost-Polen, is gearresteerd wegens het aanvallen van een politie man en het misleiden van de autori teiten bij de aanvraag van een ver gunning voor de bouw van zijn huis. Zabielski 'besloot, missen te houden in zijn huis, omdat er in Sbolewo geen kerk is en de afstand naar de dichtst bijzijnde kerk voor de dorpelingen te ver was. De politie bezette het huis, sneed de electriciteit af en verwijder de beelden en religieuze afbeeldingen. Van een verslaggever FRANKFURT In Westduitse krin gen, die zich 'trouw aan de belijdenis' noemen, is het plan opgevat om naar voorbeeld van de in 1970 in Bazel ge vestigde 'vrije evangelisch-theologi- sche faculteit' een eigen theologisch instituut te vestigen. De plaats waar de instelling moet komen is nog niet zeker en daarom is de officiële aankon diging nog niet gedaan. In Aix-en-Pro- vence in Zuid-Frankrijk wordt deze herfst een theologische faculteit geo pend. die zich ook verre wil houden van de moderne tekstkritiek en ande re verworvenheden van deze tijd. WENEN Wezenlijke rechten van de mens worden steeds meer geschon den, aldus de internationale werk groep van r.k. vastenakties (Cidse) in een verklaring, opgesteld tijdens de jaarvergadering in Wenen. In de stellingname, die getuigt van een opvallend toegenomen engage ment van deze kerkelijke hulporgani satie. herinnert Cidse aan het recht van elk volk zich te bevrijden van al le binnen- en buitenlandse overheer sing. Van de Chileense junta vraagt Cidse onmiddellijk herstel van de de- mokratische vrijheden en waarborging van de sociale vooruitgang van de laatste tien jaar. De organisatie is on gerust over de toegenomen oorlogsda den in Vietnam en hoopt, dat door in ternationale samenwerking een nieu we katastrofe in Ethiopië en de Sahel- landen wordt voorkomen. Landelijke bijeenkomst homofiele vrouwen Groep 7152 op zondag 6 ja nuari in De Kargadoor, Oude Gracht 36. Utrecht. Aanvang 14.00 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2