DAJAN NAAR V.S. 45 Al 750.000 Britten In deze krant werkloos door driedaagse werkweek 'Niet aanvoer, maar prijs beslissend' Tass kraakt boek van Solzjenitsyn BOEKHANDEL Telefonisch vergaderen in opkomst Indiërs smijten schoeisel naar premier Gandhi Zogezegd Droog Parijs bouwt aan brug OPEN HAARDEN SGH0UWEN B0EKEE Voor overleg met Kissinger Europa moet ons helpen, vindt België AC-Milaan-Ajax Vrouw overleden PPR wil soepel beleid Spaanse vluchtelingen 'Grote vergunning' Nieuwe Spaanse premier beëdigd Minder werk door doven lichtreclame Nieuwe Leidse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 11,50 per maand, per kwartaal 34,50 DONDERDAG 3 JANUARI 1974 54ste jaargang no. 232 OOK VOOR 1974 UW NIEUWE RIJN Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Van een verslaggever UTRECHT De belangstelling voor het telefonisch vergaderen Is in ons land sterk gestegen en er wordt een verdere toeneming verwacht. Vooral de laatste maand is de PTT overstroomd met aanvragen. In het district Utrecht van de PTT is het telefonisch vergade ren vorig jaar meer dan ver dubbeld en dit Jaar wordt een verviervoudiging verwacht, vooral ten gevolge van de benzi- neschaarste. Dit Is meegedeeld op een nieuwjaarsbijeenkomst van het telefoondistrict Utrecht. In dit district konden vorig jaar ge lijktijdig maximaal drie telefo nische vergaderingen (elk met ten hoogste twaalf deelnemers) gehouden worden. De 'capaci teit' is nu op vijf gelijktijdige telefonische vergaderingen ge bracht en wordt in de loop van het jaar acht. Gemiddeld duurt een telefonische vergadering een half uur. Uitschieter is tot nog toe een telefonische verga dering van drie uur. Gemiddeld nemen zes tot zeven mensen (meest uit het bedrijfsleven) aan zo'n vergadering deel. NEW DELHI (Reuter, UPl) De Indiase politie heeft gisteren minstens zes mensen doodgeschoten en premier Indira Gandhi moest een openbare bijeenkomst verlaten nadat zij met schoeisel was bekogeld tijdens een al gemene staking van 24 uur in de Westindiase staat Maharasjtra. De ongeregeldheden braken uit in de hoofdstad Wani, 600 kilometer ten oosten van Bombay, nadat een onaf hankelijk lid van het parlement en enkele van zijn volgelingen waren ge arresteerd wegens belemmering van het openbaar vervoer. De politie opende het vuur en doodde zeker zes mensen nadat een menigte, die de vrijlating van de gearresteerden eiste, een politiemotor in brand stak, hui zen plunderde en poogde de woning van een regeringsambtenaar in brand te steken. In Nagpoer, dat nog 100 kilometer oostelijker ligt, kreeg mevrouw Gand hi schoenen en sandalen naar haar hoofd toen zij haar economische pro gramma uiteenzette. Aanvankelijk was zij met veel gejuich begroet, maar toen zij de hoge prijzen van voedsel een wereldgebeuren noemde, keerde de menigte zich tegen haar en moest zij door een sterk politie-escorte snel in veiligheid worden gebracht. Als je de mensen uitnodigt voor een feestje, gooi je niet met zwa velzuur. Annie M- G. Schmidt. Op de meeste plaatsen droog weer met hier en daar mist Overwegend matige wind uit oost tot zuidoost. Maximumtem peraturen om het vriespunt. MORGEN EN OVERMORGEN: veel bewolking maar geen neer slag van betekenis. Temperatu ren om het vriespunt tot lichte vorst. Morgen zon op: 08.48 onder: 16.42 maan qp: 12.51 onder: 04.10 Handtekeningen pro- walvis voor Prins MOSKOU (UPI, Reuter) Het officiële Sowjet-persbureau Tass heeft het jongste boek van de Russische schrijver Alexan der Solzjenitsyn veroordeeld als een 'politiek smaadschrift zon der literaire kwaliteiten'. Het boek, 'Gulag-archipel' getiteld en vorige week in Parijs versche nen, is alleen maar geschreven om de gevoelens van de Sowjet-Unie aan te wakkeren, zo beschuldigde de commentator van Tass. Solzjenitsyn, die in 1970 de Nobel prijs voor literatuur kreeg, is in eigen land uit de schrijversbond ge zet. In 'Gulag-archipel' beschrijft hij gevangenkampen in de Sowjet-Unie in de periode van 1918 tot 1957. 'Solzjenitsyn haat alles wat de re volutie (van oktober 1917) gebracht heeft. En deze haat is de inspiratie voor zijn laatste boeken,' aldus Tass. Volgens het persbureau zijn de literaire kwaliteiten van het jong ste boek zo gering, dat de westerse critici er maar niet eens over pra ten. 'Dit tegen de Sowjet-Unie ge richte politieke smaadschrift werd door Solzjenitsyn naar hel westen gestuurd als een nieuwjaarsge schenk voor de vijanden van zijn moederland.' Juist deze vijanden van de Sowjet-Unie hebben zich op het boek gestort om de sfeer van ontspanning te bederven, zo be schuldigde Tass. Ze proberen een 'storm rondom de nieuwe creatie van Solzjenitsyn te veroorzaken' om 'wantrouwen tussen de volkeren te zaaien' en de 'Sowjet-Unie te be lasteren'. Tass ging niet in op de inhoud van 'Gulag-archipel'. De commentator zei alleen, dat Solzjenitsyn weer zijn oude thema's aanroerde, zoals ge vangenkampen, de inlichtingen dienst en de vervolging van intel lectuelen. Het beschuldigde Solzje nitsyn er van, dat hij het oude tsa ristische regime verdedigt Het commentaar van Tass werd door Solzjenitsyn radio Moskou uitgezonden over het binnenlandse net. Het was de eerste officiële reactie op de verschijning van Solzjenitsyn's jongste boek. Volgens de schrijver heeft het ma nuscript verscheidene jaren in de Sowjet-Unie gecirculeerd. Hoewel de kritiek in krachtige woorden was vervat durven waarnemers niet te zeggen of hiermee een vervol ging van Solzjenitsyn is ingeleid. Wel is waarschijnlijk dat de Sowjet- Unie verspreiding van het boek zal proberen tegen te gaan met een beroep op het internationaal ver drag voor auteursrechten. De uit gave is in strijd met de bepalingen van dit verdrag, waartoe de Sowjet- Unie vorig jaar toetrad. Zo op het eerste gezicht lijkt het of de Fransen een massale tankaan- val op de Eiffelto- ren verwachten. Het grimmig to nende landschap van paaltjes dient echter voor iets an ders. Het tweede dek van dc nieuwe Alma Brug komt er op te rusten. Het gevaarte is de ze zomer klaar. Rljswljkseweg 282 - Den Haag Telefoon 642142 -118440. Donderdagavond koopavond. Folder gratis op aanvraag. SAN CLEMENTE, TEL AVTV (AP, Reuter, UPI) De Israëlische minister van defensie Mosje Da- jan zal morgen in Washington besprekingen voeren met Henry Kissinger, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Dit is gisteren in de VS en in Israël bekendgemaakt. Kissinger en Dajan zullen overleg voeren over de Geneefse vredesbespre kingen, waarbij nadruk wordt gelegd op de kwestie van troepenterugtrek kingen, zo heeft het Witte Huis laten weten. Het :ou de bedoeling zijn een oplos sing te vinden voor het Egyptisch-Is- raëlische conflict betreffende de be standslijnen bij het Suezkanaal, waar Israëlische troepen ten westen en Egyptische ten oosten van het kanaal zijn gelegerd. Uit betrouwbare bronnen in Jeruza lem is vernomen dat de gesprekken tussen Kissinger en Dajan, waarbij ook de Amerikaanse minister van de fensie James Schlesinger betrokken zal zijn, 'beslissend zullen zijn voor de scheiding van de strijdkrachten aan het Suezkanaal.' Volgens de zegslieden zou Dajan van mening zijn dat de kans, dat hierover een akkoord kan worden gesloten, nu groter is dan 50 procent. Het Israëlische blad The Jerusalem Post had eerder al gemeld dat Egypte bereid zou zijn zijn eisen aanzienlijk te matigen inzake handhaving van drie divisies en ongeveer 400 tanks ten oosten van het Suezkanaal, mits Israël zich van de westelijke oever te rugtrekt. In San Clemente is meegedeeld dat de afspraak voor de ontmoeting tussen Dajan, Kissinger en Schlesinger al vóór de Israëlische verkiezingen is ge maakt. Het wordt Dajans tweede reis naar de VS binnen een maand. In Genève zijn Egyptische en Israëli sche militaire onderhandelaars voor Mosje Dajan de derde keer bijeengekomen om over de scheiding van troepen bij het Suez kanaal te praten. De uit drie man be staande delegaties werden geleid door de Israëlische generaal Mordechai Goer en de Egyptische generaal Taha el Maghdoeb. Het overleg stond onder voorzitterschap van luitenant-generaal Ensio Siilasvuo, de commandant van het VN-leger in het Midden-Oosten. Uit Cairo is vernomen dat dé Egypti sche minister van buitenlandse zaken Ismail Fahmy in de komende dagen voor spoedoverleg met de Russische leiders naar Moskou zal vertrekken. Fahmy was daartoe door Moskou uit genodigd. Aangenomen wordt dat het overleg in verband staat met het vre desoverleg in Genève. Volgens waar nemers is het niet uitgesloten dat Cairo door de Russen en Tel Aviv door de Amerikanen onder druk zal worden gezet om tot een regeling te komen van de troepenscheiding in de Suezsector. Op de Hoogten van Golan in door Is raël bezet Syrisch gebied zijn Syrische en Israëlische strijdkrachten gisteren weer tot twee maal toe slaags geraakt Er werd onder meer met machinege weren en artillerie geschoten, aldus een Syrisch militair communiqué. Volgens Syrië vielen de Israëli's aan, werd een Israëlische militair neerge schoten en een aanta' genievoertuigen vernield. Syriërs leden geen verliezen, aldus de mededeling. Het Israëlische opperbevel heeft be richt dat meer dan acht Israëli's zijn gewond geraakt door Egyptische en Syrische artilleriebeschietingen. Vol- geDS Israël was de tegenpartij met be schietingen begonnen. BRUSSEL AFPDe meerderheid van de Belgen vindt dat de Europese landen Nederland te hulp moeten ko men, nu dit land getroffen is door de Arabische olieboycot Dit is gebleken bij een opinie-onderzoek van het Uni versitair Instituut voor het Onderzoek van de Openbare Mening (UNUSOP), waarvan het blad 'Le Soir' de resulta ten heeft gepubliceerd. HILVERSUM De voetbalwedstrijd om de door de UEFA erkende super cup, die woensdagmiddag 9 januari van 13.30 tot 15.15 uur in het San Siro- stadion in Milaan tussen A.C. Milan en Ajax wordt gespeeld, zal niet recht streeks door de televisie worden uit gezonden. Van een rechtstreekse re portage is afgezien 'teneinde de nor male voortgang van het arbeidsproces in Nederland niet te verstoren', aldus luidt een officiële verklaring van de NOS. Van de wedstrijd zal overigens wel een samenvatting van drie kwartier worden uitgezonden en wel van 18.00 tot 18.45 uur via Nederland 1. De NOS-radio zal de wedstrijd op Hilver sum II wel rechtstreeks verslaan, even als de return op woensdag 16 januari In Amsterdam. (ADVERTENTIE) LONDEN (UPI, Reuter) De invoering van de driedaagse werk week in Engeland heeft al 750.000 Britten werkloos gemaakt en de economen zijn het er over eens dat dit aantal de komende dagen sterk zal stijgen. Volgens sommige prognoses kan het aantal werk lozen zelfs oplopen tot vijftien miljoen. De door de Britse regering afgekon digde werktijdverkorting tot drie da gen per week ging per 1 januari :'n. Gisteren vormden zich voor de ar beidsbureaus lange rijen van werkne mers, die zich moesten melden voor een werkloosheidsuitkering. Ongeveer vijftien miljoen werknemers zien hun inkomen deze week drastisch inkrim pen ten gevolge van de driedaagse werkweek. Verscheidene kregen giste ren te horen dat ze deze week veertig procent minder zullen verdienen dan anders. Volgens de opgave van het ministerie van arbeid is het aantal werklozen ten gevolge van de arbeids tijdverkorting nu opgelopen tot 750.000, dat is 300.000 meer dan vlak voor kerstmis. De grote klap moet nog komen. Binnen enkele dagen zal de produktie-beperking In de sleutel industrieën voelbaar worden. Tal van bedrijven zullen dan gedwongen zijn. de deuren te sluiten. Dat zal dan weer doorwerken in andere bedrijven en het einde van deze kettingreactie kan zijn dat meer dan de helft van al le 27 miljoen Britse werknemers op straat komen te staan, zo waarschu wen economen. Een oplossing voor het loonconflict In de kolenmijnen, de oorzaak van de grote crisis in Engeland, is nog niet In zicht. Vakbondsleiders dreigen zelfs met een uitbreiding van de ac ties. De mijnwerkers weigeren nu overwerk uit te voeren om hun loon eisen kracht bij te zetten. Als de ei sen niet worden ingewilligd moeten wij misschien overgaan tot een volle dige staking, zo waarschuwde Mick McGahey, vice-voorzitter van de bond. Leden van de raad van bestuur van de kolenmijnen hadden gisteren weer een gesprek met de vakbondsleiders. Binnenland Op oude lijnen voorlopig geen reizigersvervoer7 Buitenland Israël verwacht herstel coalitie 9 Kerk Quakers dringen bij Nixon aan op aftreden 2 Sport Basketbailbond zoekt nog steeds coach11 Economie DSM gaat in vijf jaar 4 miljard investeren 15 Men schrijft ons 2 Nieuwe boeken 2 Radio en tv 6 Strips, feuilleton 6 Weer 7 Familieberichten 14 HENDRIK-IDO-AMBACHT In het Zuidhollandse platsje Hendrik-Ido-Am- bacht is dinsdagnacht een 44-jarige vrouw overleden door het plotselinge lawaai van in har portiek ontploft vuur werk. De vrouw, moeder van twee kin deren, stierf an een hartaanval. Zij leed al aan een hartziekte. Volgens de poli tie is het vuurwerk gegooid door jon gelui. De politie is bezig met het op sporen van de vuurwerkgooiers. Lubbers optimistisch over olie in Rotterdam Nu worden we nog hofleveran cier! ROTTERDAM Over de hoeveelheid ruwe olie die in Rotterdam wordt aangevoerd behoeft geen al te groot pessimisme te bestaan. Het grootste probleem is de inflatoire werking, die AMSTERDAM Het partijbestuur van de PPR heeft bij het ministerie van justitie aangedrongen op een zo soepel mogelijk beleid ten aanzien van Spaanse vluchtelingen. Zolang de rechten van de mens in Spanje voort durend worden geschonden, vindt de PPR dat Spanje niet tot de EEG toe gelaten mag worden, zeker omdat van de nieuwe Spaanse premier geen an der beleid verwacht mag worden. Het partijbestuur zegt in een verkla ring met grote verontwaardiging ken nis te hebben genomen van de von nissen in het proces 1001 tegen de vakbondsleiders in Spanje. Het partij bestuur protesteert ertegen dat de volledige eis van de openbare aankla ger werd gevolgd. Met de internatio nale commissie van juristen wordt twijfel uitgesproken over de legaliteit van het vonnis. uitgaat van de enorme prijsstijging van een aantal grondstoffen (met na me olie) en die er toe zou kunnen leiden dat de wereldhandel een ernsti ge klap krijgt. Dit heeft minister Lubbers van economische zaken woensdag gezegd tijdens een bezoek aan de Rotterdamse Kamer van Koop handel. De minister beloofde zijn uiterste best te zullen doen om ervoor te zor gen dat Rotterdam in zijn economi sche activiteiten zo weinig mogelijk hinder zal ondervinden van de ener giecrisis. 'De exportpositie van ons land moet in tact blijven; dus is van het grootste belang dat Rotterdam goed blijft functioneren', aldus Lub bers. Van nu af zal de regering minder gaan zeggen wat er niet moet en meer de nadruk leggen op wat er wel kan. Dit motto, zo vertelde minister Lub bers, betekent dat men er in Rot terdam verzekerd van kan zijn dat 'Den Haag' alles zal doen om de eco nomie draaiende te houden. De wet op de selectieve investeringsregeling zal dan ook niet worden gebruikt om af te remmen maar om te stimuleren. Minister Lubbers maakte overigens wel duidelijk dat hij er niet voor voelt om d estimulering van de tertiai- Lubbers re werkgelegenheid als een zaak apart te beschouwen. De huidige in het Rijnmondgebied aanwezige indus trie biedt volgens minister Lubbers voldoende ook in kwalitatieve zin werkgelegenheid. Onder 'wat er wel kan' verstaat minis ter Lubbers ook dat de scheepvaart maatschappijen zich geen zorgen be hoeven te maken over de beschikbaar heid van bunkerolie. 'Dat zit wel goed', aldus minister Lubbers. Wat betreft het vervoer van het enorme leger pendelaars dat in Rotterdam zijn brood verdient, zal de regering een soepel beleid voeren. 'Het werk moet doorgaan. Als men kan bewijzen meer benzine nodig te hebben, dan krijgt men dat ook', beloofde minister Lubbers. AMSTERDAM Met ingang van 1 januari van dit jaar is voor meer dan 300.000 sportvissers een zogenaamde 'grote vergunning' ingesteld, waarmee mag worden gevist in de wateren van een twintigtal regionale hengelsportor ganisaties. Hierdoor is 50.000 hectare viswater gebundeld. De leden van de verenigingen, aange sloten bij de stichting ter voorberei ding van de landelijke hengelsport organisatie, krijgen de nieuwe grote vergunnig gratis. Verwacht wordt dat dat eind 1974 een nieuwe landelijke hengelsportorganisatie tot stand zal zijn gekomen voor de behartiging van de belangen van de 1,25 miljoen sport vissers in ons land. De 65-jarige Carlos Arias Navarro is gisteren beëdigd als de nieuwe minister-president van Spanje. Op de achtergrond is het Spaanse staatshoofd, de 8I-jarige Franco, nog net zichtbaar. BEST In verband met het teruglo pen van orders hebben de lichtrecla- mehedrijven API in Naarden (veertig werknemers) en Gooren in Best (NB 25 werknemers) een werktijdverkor ting van twe^ dagen per week aange vraagd. De bedrijven schrijven dit toe aan de energiebeperkende maatrege len voor lichtreclame. De verkopen zijn bijna stil komen te liggen, aldus de directie van Gooren. Beide bedrijven zeggen in een brief aan minister Lubbers (economische zaken), dat de werkgelegenheid in de ze sector ernstig in gevaar is, terwijl de maatregel slechts een zeer beperk te bezuiniging op elektriciteit in houdt Een Duits onderzoek heeft uit gewezen dat lichtreclame slechts 0,03 procent van de elektriciteit gebruikt. Gooren spreekt in dit verband van een panieksituatie, die het wegvallen van gespecialiseerde arbeidsplaatsen tot gevolg heeft 'Later, als we dan nog bestaan, moeten we dan weer be ginnen met de opleiding van nieuw personeel, aldus direkteur K. Gooren jr. van het bedrijf in Best.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1