Blij van geest met de Gijsbreght in de kerk eoeo De ABN vraagt of u even 'n zonnige vakantie komt uitzoeken. Indonesië verhoogt olieprijs met 80% Traditie in Zandvoort Staat neemt banken over in Pakistan Vrolijk het nieuwe jaar in China: Sowjet-Unie verdient aan olie-boycot Rovers postkantoor gearresteerd Nederlandse wereldkampioene prof-zwemmen Rhodesië werft immigranten '1974 jaar van de grote verwarring' Algemene Bank Nederland jL vakantiereizen TROUW/KWARTET WOENSDAG 2 JANUAIRI 1974 BINNENLAND T7/K9 door LEO KLEYN AMSTERDAM Zoals eertijds Vondels edelingen blij van geest ter kerke gingen, zo togen gister avond enkele honderden toeschou wers naar de hoofdstedelijke Wes- terkerk, waar dank zij Carel Briels, tot alles in staat, na jaren weer van een opvoering van Von dels treurspel Gijsbreght van Aemstel te genieten viel. Van- avond zal dit genoegen nogmaals, en dan voor het laatst, te smaken zijn. Een paar jaar geleden werd in Amster dam gebroken met de traditie op nieuwjaarsdag de Gijsbreght in de stadsschouwburg op te voeren. Het be sluit daartoe verwekte enig morren bij degenen die hechten aan tradities, al dan niet met het toneel in verband staand. Toen een aantal van hen vorig jaar zomer de stichting 'Al het nog goede' oprichtte, mocht worden ver wacht dat die zich, als een aards ge recht, ook over de Gijsbreght zou er barmen, temeer waar een met sterk historisch besef begiftigd man als C.i- rel Briels het initiatief tot oprichting van de stichting had genomen. Vertrouwd Briels is niet alleen iemand die voor geen spekstakelstuk uit de weg gaat, hij is ook vertrouwd met de regie van werken van Vondel als de Gijsbreght en Adam in ballingschap. In de jaren dertig regisseerde hij telbenjare -Ie Utrechtse en Leidse studenten die tin de Utrechtse stadsschouwburg de;:Gijs- breght op de planken zetten. Voor het laatst deed hij dat in 1941, een jaar voordat de Kultuurkamer'wverd inge steld. Een aantal van do^tudenten die hij in 1941 regiseerde, vond hij bereid dertig jaar later..opnieuw hun krach ten pp Vppdels* bekende drama te be proeven. Het-kleine werk, zoals in de reye#. -werd in handen gelegd van te genwoordige Utrechtse studenten. De amateurs, die de Gijsbreght gisteravond gestalte gaven, werden terzijde ge- sftaan door de toneelspeelster Josephi ne van Gasteren, die de rol van Ba- deloch speelde. Komer Kleyn, die ooit nog onder Eduard Verkade op de plan ken heeft gestaan, maar later vooral bekendheid genoot als hoorspelacteur, sneelde de rol van Bisschop Gozewijn. Het was geen onaardige gedachte de Gijsbreght, nu het stuk uit de schouw burg is geweerd, op te voeren in de Westèrkerk, volgens Carel Briels slechts eeri paar honderd meter ver wijderd van de grondvesten van het Kartuizerklooster, het middelpunt van alle ellende waarmee het Aemsterland van Gijsbreght van Aemstel ten onder gaat. - Onder regie van Carel Briels werd op Nieuwjaarsdag in de Amster damse Westerkerk de 'Gijsbrecht van Aemstel' opgevoerd. In de hoofdrollen Josephine van Gasteren als Badeloch en Jan Nijcnban- dring de Boer als Gijsbrecht. Wat bleekjes Het -programmaboekje bevatte een verantwoording van de regie, zoals die 32 jaar geleden werd geschreven voor de opvoering van de Gijsbreght in de Utrechtse stadsschouwburg. Je houdt ten slotte een traditie in ere, of je doet het niet. Het betekende dat gis teravond een Gijsbregt te zien was die in grote lijnen gelijk was aan die van 1941. Gijsbreght van Aemstel, ge speeld door mr. Jan C. S. Nijenband- ring de Boer, die iets hoogs bij de Amro-bank is geworden was er on getwijfeld ouder en waardiger op ge worden, maar indrukwekkend was hij niet. Hij bleef dat bleek onder al zijn emoties, om het zo maar te zeggen, en stak wel erg af bij Badeloch, die dan ook door een echte actrice werd ge speeld. Door Josephine van Gasteren te enga geren, had Carel Briels trouwens nog een traditie in ere hersteld: bekende actrices stelden er vroeger een eer in met studenten te spelen. Op die ma nier valt een voorstelling van amateurs ook niet helemaal als amateuristisch af te doen. Collega's van Josephine van Gasteren zouden, zo heeft Carel Briels verder overwogen, de begeerte in zich kunnen voelen ontbranden die oude Gijsbreght ook weer te gaan spelen. Want, om met hemzelf te spreken, naast herstel van een traditie heeft hij ook een aanmoediging van beroeps acteurs beoogd, wat je daarvan verder ook denken mag. Gepeperd Degenen die zich een Gijsbreght op nieuwjaarsdag niet wilden laten ont gaan, moesten daarvoor wel de gepe perde prijs van dertig gulden per plaats op tafel leggen. Eventuele klach ten daarover verwijst Carel Briels naar Amsterdams burgemeester Samkal- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De vierduizend ge nodigden van het hoofdstedelijke ge meentebestuur zagen en hoorden gis teravond in het Congrescentrum van dc RAI een specifiek Amsterdams Nieuwjaarsprogramma in drie voor stellingen, gepresenteerd door Farce Majeure. Veel Amsterdamse zelfkritiek en zelf spot stonden centraal, waarbij de liedjes in het algemeen de tekst over troffen. Farce Majeure mikte onder meer op het zevenhonderdjarig be staan van de stad In 1975 zo snel mo gelijk te vieren, voordat het te laat is. Metro en verkeer werden gekraakt en geroepen werd om een aktic 'Am sterdam helpt Amsterdam'. De ge dachte vrouwen in het brandweer corps op te nemen, leidde tot de uit spraak: iedere brandweerman zijn ei gen vlam! In alle persiflages en mee- klappers werden Samkalden en de wet houders niet gespaard. Amsterdam brak nu volkomen met de traditie het Nieuwjaar In de Stads schouwburg in te lulden. De GIJs- brcght-tradltie is reeds enige tijd van de baan. Een enkele herinnering trad nog aan dc dag, in de vorm van een korte Thomasvaer en Pieternel-wens van leden van de cabaretgroep. Samkalden zei in een gedrukte nieuw jaarsboodschap die aan de genodigden werd uitgereikt: '1974 wordt een moeilijk Jaar; daarom is een oproep tot samenwerking nog meer dan an den: hij heeft de voorstelling zonder enigerlei subsidie moeten realiseren, al heeft hij om die subsidie dan ook niet gevraagd. Naar eigen zeggen had Briels ook liever een prijs van acht gulden of een tientje gevraagd, daar bij wel de kanttekening makend dat de zogenaamde gewone man ook be reid is voor een voetbalwedstrijd tach tig gulden te betalen. Wie iets minder voor, in elk geval in de ogen van Carel Briels, iets veel mooiers over had, kreeg gisteravond (en krijgt vanavond) waar voor zijn geld, voorzover een Gijsbreght natuur lijk in geld is uit te drukken. Om dat laatste ook met betrekking tot de stichting 'Al het nog goede' toch maar even te doen: de hele onderneming heeft 45.000 gulden gekost Zelfs een prijs van dertig gulden per plaats was te laag om dat bedrag bij elkaar te krijgen. Maar wat eraan ontbrak, werd geschonken door enkele kapitaal krachtige figuren, 'de laatste grote Amsterdammers', zoals Briels ze noemt Vooral dankzij hen was het nog een maal mogelijk (want volgend jaar be gint Briels er niet meer aan) blij van geest ter kerke te gaan. HONGKONG (AFP) Radio-Peking heeft de Russen verweten 'enorme winsten te maken door de wederuit voer van olie uit het Midden-Oosten naar Europa tegen zeer hoge prijzen.' De Russen, aldus het radiostation, hebben de Arabieren gedwongen hun olie goedkoop te leveren in ruil voor de munitie die zij van hen krijgen. Radio-Peking zei dat de Russen er ook nog andere praktijken op na hou den. Zo 'importeren zij Arabische olie van hoge kwaliteit en verkopen zij Russische olie van veel mindere kwa liteit tegen hoge prijzen aan de lan den van West-Europa, waaronder West-Duitsland.' ROERMOND De 23-jarige T. uit Maasbree is door de rijkspolitie van het district Roermond gearresteerd wegens het plegen van de gewapende overval op het postkantoor in Lottiun (L.) op 27 december, waarbij enkele duizenden guldens werden buitge maakt. Ook de personenauto, aie waarschijnlijk bij de overval werd ge bruikt, werd in beslag genomen. De jongeman kon worden aangehouden op aanwijzing van buurtbewoners. Later is ook de tweede overvaller ge grepen. Het is de 24-jarige M. D. uit Helden-Panningen. AMSTERDAM (ANP) De Neder landse Corrie Dixon-Ebbelaar, lid vaü de zwemvereniging Naarden, is uitge roepen tot wereldkampioene profs langebaanzwemmen. Corrie Dixon, die pas dit jaar toetrad tot de rijen der beroepszwemmers, is voortgekomen uit de befaamde 'renstal' van Wil Bunschoten-Van Breukelen. Twee jaar geleden kwam de kleine Naardense voor de eerste maal in het nieuws toen zij op 5 september in de tijd van 10 uur en 43 minuten het Kanaal overstak. 'Dit jaar heeft mijn man ook het Kanaal zwemmend gepas seerd, ook op 5 september en in pre cies dezelfde tijd', vertelde Corrie. De Naardense zwemster verwierf haar wereldtitel met de volgende presta ties: eerste met haar man in een 24- uurswedstrijd in Canada, eerste bij de dames In de 40-kilometerrace op het meer van St. John en tweede in de 16 kilometerrace van Chicago achter de Amerikaanse Sandra Bucker. Alleen aan de oversteek van Capri naar Na pels nam zij niet deel omdat deze wedstrijd te snel viel na de 24-uurs- wedstrijd in Canada. Corrie is de tweede Nederlandse die deze wereldti tel won. De eerste dame was Judith van Berkel-De Nijs. Bij de heren werd de Argentijn Hora tio Iglesia kampioen. De Nederlander Johan Schans eindigde als derde. DEN HAVG (ANP) De selectie voor de Nederlandse microkorfbal ploeg, die op 27 januari in Wilrijk te gen België speelt, ziet er als volgt uit: Dames: Jirska Duivenvoorden, Maaike Duivenvoorden, Els Frens, Toos Ko per, Yvonne Rekers (debutante) en Arleen Uchtman (debutante). Heren: Janne Engelberts, J. v.d. Peut (debutant), Hans Pouw, Ron Regeer, Wil Reuter en John Tims. Traditiegetrouw doken gistermid dag in Zandvoort de moedigsten in het koude zeewater. Dit groep je bestaat uit vijftig leden van een Haarlemse zwemvereniging die de eerste januari, weer of geen M eer, in zee gaan. Vliegtuigen tanken on tvlambaarder JP-4. seen kerosine O DJAKARTA/BEIROET Indonesië heeft gisteren de prijs van ruwe olie met tachtig procent verhoogd. Dit heeft een woordvoerder van de Indonesische staatsoliemaatschappij Pertamina bekendgemaakt. De prijs wordt nu 10,80 dollar per vat tegen eerder zes dollar. Vul horizontaal in: 1. zilt vocht, 2. oogziekte, 3. houtworm, 4. handschoe- ncnleer, 5. waterblaasje, 6. medeklin ker, 7. medeklinker, 8. roeipen, 9. leerrede, 10. kolfhamer, 11. gelaats kleur, 12. schoenvorm. Bij juiste invullling leest men verti- caal 13 de naam van een slingerplant met geelwitte bloemen. Zandloper 1 13 2 3 Ia 5 6 7 8 9 10 11 12 OPLOSSING Horizontaal: 1. baret-aker, 2. alom-adé- de, 3. liga-kar-eg, 4. larie-Esla, 5. es- olie-Est, 6. .ïl-krab-Ot, 7. pet-aera-pa, 8. Amor-me-lak, 9. Terni-stro. Verticaal: 1. ballet-pat, 2. alias-ieme, 3. rog-rol-tor, 4. email-karn, 5. tak-Eire- mi, 6. Ada-Ee-Ares, 7. kers-eb-alt, 8. edel-sop-ar, 9. regatta-ko. SALISBURY (Reuter) Rhodesië is het nieuwe jaar begonnen met een campagne voor het aantrekken van blanke immigranten. In een adverten tie van een pagina groot in de Rho desia Herald verzocht de regering gis teren aan de lezers namen en adressen op te geven van mensen in Engeland of elders, die wellicht naar Rhodesië zouden willen komen. Behalve Indonesië heeft ook Libië de prijs van ruwe olie aanzienlijk ver hoogd en wel tot 18.76 dollar per vat. Dit is de hoogste prijs die thans op de wereldmarkten wordt genoteerd. Algerije overweegt eveneens een flin ke prijsstijging, maar van mindere omvang dan de Libische. Doordat de prijs van ruwe olie sterk is toegenomen, zullen de Arabische olielanden dit jaar evenveel aan hun olie-exporten verdienen als de mone taire reserves van de Verenigde Sta ten, West-Europa en Japan samen. Dit zei de voormalige secretaris-generaal van de OAPEC Saadawi, ln een inter view. Na de British Airways heeft nu ook de Belgische nationale luchtvaart maatschappij Sabena meegedeeld, dat als gevolg van de olleschaarste vlieg tuigen op veel vluchten in plaats van op kerosine zullen gaan vliegen op een andere brandstof, bekend als JP- 4. Ook andere luchtvaartmaatschappij en zouden deze maatregel hebben ge nomen. JP-4 wordt al ongeveer 10 jaar niet meer gebruikt, omdat deze vloeistof brandbaarder is dan kerosine, hetgeen deze laatste brandstof veiliger maakt. De bonden van Britse verkeersvlie gers hebben laten weten geen bezwa ren tegen deze maatregel te laten ho ren. In bepaalde delen van de VS kan men op de vliegvelden alleen nog maar JP-4 tanken, zo is gezegd, en veel Britse piloten 'zijn er dus al aan gewend'. Een woordvoerder van de KLM ver klaarde dat JP-4 brandstof 'niet min- HONGKONG (AFP) Volgens het Chinese Volksdagblad zal 1974 een jaar van 'grote verwarring' worden. De wereld zal geen vrede kennen en het streven naar wereldrevolutie zal sterker worden. Het blad is zeer inge nomen met de komende 'grote wanor de', omdat die 'bij imperialisten, revi sionisten en reactie tot verwarring zal leiden' en de volkeren zal aanzetten tot revolutie met de wapens in de hand. Het Volksdagblad vaart fel uit tegen de Sowjet-Unie. die 'ontspanning voorwendt om de waakzaamheid van de Westeuropese landen te doen ver slappen en de Amerikanen uit Europa te verjagen'. De Russische leiders zijn niet anders dan de tsaren en gaan om de wereldheerschappij tc veroveren verder dan de VS. Het zijn de super- mogendheden, zo besluit het blad, die de derde wereld vrezen vanwege haar toegenomen revolutionaire kracht en niet omgekeerd. der veilig' is dan JP-1 (kerosine). Do KLM heeft nog geen aanbod voor JPi 4 ontvangen en de woordvoerder ver wachtte dat dit vóór februari ook niet zal gebeuren. Drie grote Amerikaanse luchtvaart maatschappijen hebben bekendge maakt dat zij duizenden personeelsle den ontslaan of zullen ontslaan. Trans World Airlines (TWA) heeft gisteren nog eens 290 employées ontslagen, waardoor het totale aantal ontslage nen momenteel 2.750 bedraagt. Pan American, die al ruim 1.000 mensen heeft ontslagen, overweegt nog meer ontslagen. ISLAMABAD (Reuter) De Paki staanse regering heeft op Nieuwjaars dag bij verrassing alle banken, behal ve de buitenlandse, genaast in een po ging de economie te versterken. In een extra-radiouitzending zei de mi nister van financiën Moebasjir Has san, dat de rekeninghouders niet in het minst hoefden te vrezen voor hun deposito's en dat de naasting de wel vaart van de gewone man zou bevor- deren. De maatregel werd te midder nacht bekendgemaakt, bij presidenti eel decreet. Daarbij werd de regering ook het mandaat gegeven om de ver koop en distributie en de verkoop van olieprodukten geheel in eigen hand te nemen. Een derde decreet gaf de re gering volmacht om alle scheepvaart maatschappijen over te nemen. De buitenlandse banken, die niet on der de maatregel vallen acht van de 23 banken in Pakistan bevatten samen tien percent van 's lands depo sito's. De natonalisatie was duidelijk op het laatste moment genomen, na veel aar zeling in de voorafgaande maanden. Herhaaldelijk was in eerdere maanden het zakenleven verzekerd dat er geen naastingen op het programma ston den, behalve in gevallen van ernstig wangedrag. De nationalisatie van de banken was door premier Bhoetto overigens reeds bij zijn verkiezings campagne in 1970 toegezegd. De mili tante linkervleugel van zijn Paki staanse volkspartij zal de maatregel stellig toejuichen want die heeft de banken reeds lange tijd ervan beticht de welvaart van de natie te helpen concentreren in de handen van enke len. De eigendomsrechten, het beheer en de aandelenkapitalen van de banken moeten worden overgedragen aan de federale regering. Er komt een scha deloosstelling voor de aandeelhouders. Het recht om een bank op te richten komt alleen nog aan de regering toe. ADVERTENTIE ders op zijn plaats. Wat meer eenheid zou geen kwaad kunnen. Het wordt toch wel een eenheid in verscheiden heid, want eind mei kiezen we een nieuwe gemeenteraad. Ais alle stem gerechtigden ook werkelijk gingen stemmen, zou dat een mooi geschenk voor de hele stad kunnen worden; iets meer eenheid in iets minder verschei denheid'. In verband met de versobering bood het gemeentebestuur zijn gasten slechts een oliebol op de bon aan. Die vormde met het kopje koffie de gratis consumptie. De ruiten rond de Congreszaal waren even ludiek als informatief Ingericht en noodden tot een feestelijk samen zijn ln de kleine uren. Keus volop. Nu nog wel. Maar het is zomer vóór u 't weet. De reisgidsen liggen klaar. Kom.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9