Watergate: nieuwe aanklachten op komst h m >r 3 "IflH Egypte: harde lijn aan front en in Geneve Ierland treedt op tegen verboden IRA Zes Basken in Frankrijk gearresteerd Nieuwe actie tegen EEG in Engeland Bonn zou wapens leveren aan Arabische landen Schedels gevonden tijdens patrouille Argentijnse ontvoerders eisen 10 miljoen dollar Executies in Sowjet-Unie het weer Vorstig begin weerrapporten I Jood in baskistuit Libië gevlucht Hof grondwetszaken in Athene opgeheven Spaarloon Palestijn schiet Britse jood neer y y TROUW/KWAKTE! VOENSDA/G 2 JAXtlAiRI 1974 BUITEXLvAIS'D/BINTNEXLAIST) T5/K7 WASiKDVGTON, SiAN CLEMENTE (UPI, Reuter) Er zijn op kortte termijn nieuwe aanklachten te verwachten in het Watergate- afluisterschandaal. De speciale aanklager voor deze zaak, Leon Jaworski, kondigde dit aan in zijn verslag over het onderzoek naar de Watergate-zaak in het afgelopen jaar. Volgens Jaworski is er genoeg bewijs materiaal verzameld om aan de 'grand juries' te kunnen worden voorgelegd. Die jury's zouden dan de komende twee maanden moeten beslissen of er tot vervolging moet worden over ge gaan 'in een groot aantal belangrijke gevallen', aldus Jaworski. Hij noemde in zijn rapport geen namen en gaf geen verdere bijzonderheden. Wel schreef hij dat hij zijn onderzoek voortzet in verscheidene richtingen. Ook de geluidsbandjes van het Witte Huis worden onderzocht. Er zijn totnutoe twaalf mensen in staat van beschuldiging gesteld naar aanleiding van het werk van de speci ale onderzoeker voor de Watergate- zaak. Hierbij zijn de zeven, die zijn veroordeeld voor de inbraak in het kantoor van de Democratische partyf. in het Watergategebouw niet meege^' teld. Het rapport van Jaworski bevat de namen van acht ondernemingen, die op illegale wijze steup hebben verleend aan verkiezingscap&agnes. PARIJS (Reuter) De Franse poli tie heeft zes Spaanse Basken in Frans Baskenland gearresteerd. Volgens de politie zijn alle zes lid van de ETA, de organisatie die streeft naar afschei ding van Baskenland van Spanje en verantwoordelijk is voor de aanslag op de Spaanse premier Garrero Blan co. De ETA is in Frankrijk verboden. De arrestaties wijzen er op, dat de Franse politie harder optreedt tegen Baskische extremisten. De Spaanse autoriteiten hebben Frankrijk laks heid verweten nadat vier ETA-leden vorige week vrijdag een persconferen tie in Bordeaux hadden gegeven. De vier gemaskerde mannen zeiden, dat zij de aanslag op Carrero Blanco had den gepleegd en gaven een zeer gede tailleerd verslag van deze actie. Aan genomen wordt dat het viertal weer naar Spanje is teruggekeerd. De Franse politie zou nu vooral jacht maken op de mensen, die de geheime persconferentie organiseerden en het huis van de bijeenkomst met wapens bewaakten. De politie kreeg gisteren opdracht acht in Frankrijk wonende Spaanse Basken te arresteren. Twee van hen bleken onvindbaar. De andere zes zijn overgebracht naar Noord-Frankrijk. Zij zijn alleen maar beschuldigd van lidmaatschap van de in Frankrijk ver boden ETA. Betwijfeld .wordt of ze wel iets met de persconferentie te ma ken hebben. De Franse Basische or ganisatie Entaba heeft geprotesteerd tegen het politie-optreden. Zij riep de Basken in Frankrijk op solidair te zijn met hun Spaanse broeders. LONDEN (Reuter) Precies een jaar nadat Engeland lid werd van de EEG, is een groep vooraanstaande 'anti- marketeers' een actie begonnen voor uittreden uit de EEG. Lord Shinwell, een voormalige minister van defensie, lid van de Labour partij, kondigde gisteren de campagne aan onder de leus 'Get Britain out'. Hij zei dat het volk door middel van een referendum over het lidmaatschap van de EEG zou moeten beslissen. Lord Wigg, een ander lid van het Hogerhuis voor de Labour partij, be toogde dat van de beloofde resultaten van het EEG-lidmaatschap, zoals een kapitaalsinjectie voor de Britse indus trie, niets was te bespeuren. 'Integen deel.' aldus de lord, 'het tegenoverge stelde, kapitaalsvlucht, is gebeurd'. TEL AVTV Het Israëlische blad Haaretz meldt dat Westduitse onder nemingen, in het bijzonder de maat schappij Telemit, tijdens de oorlog van oktober militair materieel aan de Arabische landen hebben geleverd en dit nog steeds doen. Telemit, aldus het blad, een maat schappij die in licentie voor een Ame rikaanse onderneming zend- en ver bind ingsapparatuur voor tanks maakt, heeft dit materieel aan Syrië en Lybië verkocht voor een prijs die het dub bele is van die waarvoor de Ameri kaanse onderneming deze apparatuur levert. Het Amerikaanse ministerie van de fensie zou bij de Westduitse regering geprotesteerd hebben tegen deze gang van zaken. De regering in Bonn zou nu een onderzoek instellen. Haaretz legt er de nadruk op, dat dit materieel geleverd is tijdens de okto- beroorlog, ondanks het feit dat de Bondsrepubliek zich neutraal had verklaard en om deze reden zelfs het vervoer geweigerd had van Ameri kaanse wapens met bestemming Israël die zich in West-Duitsland bevonden. De speciale senaatscommissie voor Watergate zal waarschijnlijk niet voor 28 februari klaar komen met haar on derzoek, zo heeft Fred Thompson, een adviseur van deze commissie, voor speld. De commissie moet volgens haar opdracht haar werk in februari beëindigen, maar Thompson zei giste ren, dat de senatoren waarschijnlijk om een langere termijn zullen vragen. Of de senaatscommissie weer zal be ginnen met haar openbare hoorzittin gen is nog niet bekend. Voorzitter se nator Sam Eirvin zei dat hij met een beslissing daarover wil wachten tot bekend is wat het werk van de staf van de commissie heeft opgeleverd. J *1 H|V' a v t JK Vr»>' Voldoening' Soldaten van de Cambodjaanse regeringstroepen dragen vijf menselijke schedels mee, die zij hebben ge vonden tijdens hun patrouille in de buurt van hoofdstad Phnom Penh. Ondanks de grote moeilijkheden met Watergate kijkt president Nixon met gevoelens van voldoening terug op het afgelopen jaar, zo liet zijn staf chef Alexander Haig op een perscon ferentie in San Clemente (Californië) weten. Haig bevestigde nog eens, dat Nixon niet over aftreden piekert. Op de vraag wat de president zal doen als juridische commissie van het Huis van Afgevaardigden hem in staat van beschuldiging zal stellen, antwoordde Haig: 'Ik geloof niet dat ik op deze vraag hoef te antwoorden. Het is geen omstandigheid, die wij onder ogen zullen krijgen.' De juridische commis sie van het Huis van Afgevaardigden bereidt een groot onderzoek voor naar de rol van Nixon in het Watergate- schandaal. Nixon's stafchef Haig ontkende, dat het Watergateschandaal de kracht van de regering had aangetast. Haig vond het alleen maar jammer, dat de ver diensten van de regering 'ten onrech te' zijn overschaduwd door het 'Wa- tergate-syndroom'. Hij sprak ook te gen, dat sommige van Nixon's topad viseurs het vertrouwen in de presi dent hebben verloren. Het Witte Huis moet voor vrijdag reageren op het verzoek van de senaatscommissie om een groot aantal documenten en ge luidsbandjes beschikbaar te stellen. Waarnemers geloven dat het Witte Huis het verzoek van de commissie zal afwijzen. Dat zou dan de inleiding zijn van een nieuwe lange gerechtelij ke procedure. BUENOS AIRES (AP) Het revolu tionaire volksleger, een guerrillagroe pering heeft een losgeld van tien mil joen dollar geëist voor de vrijlating van Victor Samuelson, een hoge em ployee van Esso in Argentinië. Vol gens de bronnen die dit dinsdag be kend maakten is Esso nog steeds in onderhandeling met de ontvoerders. Momenteel worden nog vier buiten landers en iwee Argentijnen vastge houden door ontvoerders in Argenti nië. De 36-jarige Samuelson werd 6 december ontvoerd DUBLIN, BELFAST (UPI, Reu ter) Ierland is vastbesloten dit jaar af te rekenen met het ver boden Ierse republikeinse leger, de IRA. Dit blijkt uit de boodschap die de Ier se premier Liam Cosgrave heeft ge zonden aan de nieuwe uitvoerende raad voor Noord-Ierland, die gisteren in functie trad. Cosgrave zei. dat de vrede op het hele Ierse eiland afhangt van het succes van deze Noordierse raad. Het is daarom onze plicht alles te doen om u te helpen, zo schreef hij in zijn boodschap. 'Ik wil u verzeke ren. dat wij u steunen bij de verdedi- giging van uw democratische instel lingen tegen geweld'. Cosgrave zei, dat extremisten die doelen in Noord- Ierland aanvallen, geen heenkomen in de Ierse republiek zullen vinden. 'Dit zijn geen loze woorden', aldus de Ier se premier. Cosgrave liet er geen twij fel over bestaan dat hij wettelijke be palingen die een effectieve actie tegen extremisten hinderen, uit de weg zal ruimen. Noord-Ierland en de Ierse re publiek hebben al een commissie ge vormd, die bepaalde wettelijke maat regelen moet voorbereiden. Zo moet het mogelijk worden, dat een extre mist, die in Noord-Ierland een mis drijf pleegt, daarvoor ook in de Ierse republiek oerecht kan worden. Verder is de bewaking van de grens tussen beide Ierse delen versterkt. Er is geld uitgetrokken voor de verbete ring van de bewapening en de oplei ding van de politie- en leger-onderde- len, die tegen terroristen moeten op treden. NIEDERMAYER Over het lot van de in Noord-Ierland ontvoerde Westduitse industrieel Tho mas Niedermaver is nog niets bekend. De politie ontving de afgelopen dagen tal van telefoontjes van mensen die verzekerden, dat Niedermayer onge deerd is. Maar het is niet na te gaan of de mensen, die bellen iets temaken hebben met de ontvoerders. De politie vermoedt dat leden van de IRA de Westduitser, die honorair con- su lin Belfast is, hebben ontvoerd en hem willen uitwisselen tegen IRA-le- den, die gevangen zitten in Noord-Ier land en Engeland. Maar de IRA heeft totnutoe niets over de ontvoering ge zegd. De Noordierse uitvoerende raad, die sinds gisteren belast is met de dage lijkse leiding in dit deel van Groot- Brittannië, bestaat uit katholieken en protestanten. Brian Faulkner, de pro testantse voorzitter van de raad, zei, dat nu voor het eerst de hele Noord ierse bevolking zich kan identificeren met haar regering. Met het in fiuictie treden van deze raad, kwam er een eind aan een periode van 21 maanden, waarin Noord-Ierland rechtstreeks vanuit Londen werd geregeerd. De Britse regering heeft het toezicht op politiemacht en de Britse troepen in Noord-Ierland behouden. De machtswisseling in Noord-Ierland bracht geen verandering in het nor male beeld van geweld. Toen 1974 nog maar enkele minuten oud was ont plofte een zware bom vlakbij een ka tholieke kerk in het plaatsje Glenavy. Vijf mensen die in de lokaliteiten bij de kerk een nieuwjaarsfeestje voorbe reidden, werden gewond. Een uur la ter werd in Belfast een 24-jarige man gedood toen in een katholieke wijk een legervoertuig onder vuur werd genomen. MOSKOU (AP) Voor de tweede maal in twee jaar heeft de Russische politie twee bedrijfsdirecteuren uit Azerbeidzjan naar het vuurpeloton ge leid wegens 'diefstallen op grote schaal' in een fabriek van vruchten sappen. Van onze weerkundige medewerker Oud en Nieuw hebben in het teken van de iaat koudere lucht gestaan. Het vroor in ons land in het binnen land één tot vier graden door uitstra ling onder een hogedrukgebied dat van Ierland naar Noord-West-Duits- land trok. Op Nieuwjaarsmorgen we zen de barometers daar 1033 millibar aan. Dankzij het maximum hielden we het weer droog. Ook in Zuidoust-Engeland was het om tien uur gistermorgen nog vorstig (plaatselijk minus 2 tot minus 3), maar verder naar het westen en noorden toe bevond de temperatuur zich in wat hogere sfeer: 4 tot 8 gra den boven nul. Op de Hebriden regende het gisteren flink en de wind nam er tot stormach tig toe uit zuidelijke richtingen. De invloed van een diepe depressie (984 millibar) ten zuiden van IJsland was daar goed merkbaar en later op de dag ook elders in Schotland. Een bij- behorend front verplaatste zich van de oceaan naar Ierland, waar het Nieuwjaarsdag vrij uitvoerig regende. Deze ontwikkeling maakt, dat het tem- peratuurniveau in ons land later in de week wat hoger zal worden, maar het gaat wel piano-aan met die tempe ratuurstijging. De koude lucht boven het continent gedraagt zich als stroop en laat zich niet gemakkelijk verdrij ven door zachtere. Bovendien brengt het luchttransport uit Frankrijk ons ook al niet veel verder, omdat het daar de laatste dagen eveneens is af gekoeld. In Oost-België vriest het 's nachts plaatselijk 7 graden (Arden nen). De IJsland-depressie trekt naar het oosten en een volgend minimum van 978 millibar volgt van de zuidpunt van Groenland ook weer een oostelij ke koers. Onze omgeving blijft voor eerst in de vrij koude lucht, waarin het 's nachts licht vriest (tot minus 4) en de temperatuur overdag tot om het vriespunt oploopt. Later in de week zal het vermoedelijk wat zachter worden. De kans cp neerslag neemt dan ook toe, vermoe delijk in de vorm van wat regen. Dit hangt dan samen met het verder naar het oosten wegtrekken van het Euro pese hogedrukgebied, waarvan het centrum maandagmiddag boven het zuidelijk deel van de DDR werd aan getroffen. enkele verspreide opkjaüntj V OPKLARINGEN MIST REGEN dSa» H BEWOLKING BAX.TEM». MIN. TEMP. WINDRICHTING Weerrapporten met max. temperatuur en neerslag van 7-19 uur: Amsterdam geheel bew. —1 0 De Bilt zwaar bew. —1 0 Deelen zwaar bew. 0 0 Eelde geheel bew. 0 0 Eindhoven zwaar bew. 1 0 Den Helder mist 0 0.1 Luchth. R'dam zw. bew. —0 0 Twente half bew. 0 0 Vlissingen zwaar bew. 1 0 Zd.-Limburg onbewolkt 1 0.1 Aberdeen regen Athene zwaar bew. 13 0 Barcelona licht bew. 11 O Berlijn mist 0 0 Bordeaux geheel bew. 1 0 Brussel onbewolkt 0 0 Frankfort onbewolkt 3 0 Genève geheel bew. O 0 Innsbriick zwaar bew. 0 0 Kopenhagen zwaar bew. 3 0 Lissabon zwaar bew. Locarno regen 5 6 Luxemburg onbewolkt 1 O Madrid onbewolkt 8 0 Malaga onbewolkt 17 0 Mallorca zwaar bew. München geheel bew. 0 0 Nice zwaar bew. 11 3 Oslo licht bew. —1 0 Parijs geheel bew. 1 0 Rome onbewolkt 12 8 Stockholm half bew. 0 0 Wenen sneeuw 3 1 ZUrich geheel bew. 0 0 Casablanca licht bew. 17 0 Istanboel mtet 12 0 Las Palmas licht bew. 0 New York geh. bew. Tunis zwaar bew. 15 2 Record aantal bestandsschendingen CAIRO (Reuter, UPI, AP) Nadat op Oudejaarsdag ietwat optimis tische berichten over de militaire besprekingen tussen Israël en Egyp te waren gepubliceerd, volgden er later reacties die erop wijzen dat men bij de eerste besprekingen tussen de militaire delegaties niet bepaald veel verder is gekomen. Het gezaghebbende Egypische blad Al Achram had van 'enige vooruitgang' gesproken zonder deze nader te preciseren. TEL AVIV Voor de eerste maal sinds het bewind van kolonel Khad- daffi is het een lid van de kleine joodse gemeenschap in Libië gelukt uit dit land te vluchten. De man, Alfonso Pagani, verborg zich enkele weken geleden in de kist van een contrabas, die toebehoorde aan een in Libië verblijvende Amerikaan se vriend. Deze verzond de kist naar Malta onder het voorwendsel dat het instrument daar gerepareerd moest worden. De kist passeerde de Libische douane zonder dat deze de inhoud in specteerde. Na zestien uur in de kist verborgen gezeten te hebben, stapte Pagani voor de ogen van verbouwereerde instru mentmakers op Malta uit zijn ongewo ne schuilplaats. Via Italië reisde hij naar Israël, waar hij vernam dat zijn verdwijning inmiddels door de Libi sche autoriteiten was ontdekt en dat men een flinke beloning voor zijn op sporing had uitgeloofd. Volgens Pagani wonen momenteel nog slechts een twintigtal joden in Libië. De joodse gemeenschap telde daar na de tweede wereldoorlog circa 40.000 zielen. ATHENE Het Griekse hof voor grondwetszaken is maandag opgeheven, zo is officieel bekendgemaakt. Het hof was op 14 september van dit jaar door de afgezette president Papa- dopoulos in het leven geroepen met als voornaamste taak toezicht uit te oefe nen op het functioneren van de poli tieke partijen. Het hof telde elf rech ters. De opheffing is de tweede buitenwer- kingstelling van een grondwetsartikel door het nieuwe militaire regime, dat op 25 november de regering-Papado- poulos afzette. Op 17 december beperk ten de nieuwe machthebbers de be voegdheden van de president van de president van de republiek. De onderhandelingen die vanmiddag om vier uur weer beginnen zijn in twee fasen verdeeld: ten eerste over de uitgangspunten, ten tweede over de praktijk van de terugtrekking. On der de uitgangspunten noemde het Egyptische blad de terugtrekking van de Israëlische troepen op een aantal punten langs de Oostelijke oever van het Suezkanaal. Tussen de Egyptische en de Israëlische troepen zou een zo ne van dertig kilometer moeten ko men waarbij het Suezkanaal buiten het bereik van de Israëlische artille rie moet komen te liggen. Van te rugtrekking der Egyptenaren op de Ostelijke kanaaloever zou volgens dit blad geen sprake kunnen zijn. En dat is een voorwaarde die door Israël ge steld is. De Finse opperbevelhebber en voor zitter van het militair overleg heeft besprekingen gevoerd in Tel Aviv en Cairo, met name over de gespannen situatie aan het Suezfront, waar op de dag vóór de Israëlische verkiezingen een record aantal schendingen van het bestand plaatsvond, namelijk 72. In 22 ervan deed de artillerie mee. De langste schietpartij duurde twee uur. Volgens een VN-woordvoerder waren in 27 gevallen de Egptenaren begon nen en in 18 gevallen de Israëli's. Van de andere gevallen is niet duide lijk wie begon. Krijgshaftige taal werd op een open bare vergadering in Cairo gebruikt door de Egyptische chef staf Hassan El Greitly, die zei dat de voorberei ding voor de herovering van bezet ge bied werd voortgezet onafhankelijk van de besprekingen in Genève. 'We wachten slechts op orders om de op dracht te voltooien die we op 6 okto ber kregen', aldus de chef staf. Het Egyptische doel was thans naar hij zei de Israëlische economie te verlam men door dit land te dwingen al zijn jonge mensen onder de wapenen te houden. De Palestijnen De rechterhand van Yasser Arafat in de bevrijdingsbeweging Al Fatach, Sa- lah Khalaf, heeft zich in Beiroet uit gesproken voor deelneming van de Palestijnen aan de vredesconferentie in Genève. Hij leverde kritiek op de Palestijnen die tegen deelneming aan het overleg zijn. 'Is het soms geen conferentie voor alle Arabieren? Wij Palestijnen moeten deze zaak niet uitsluitend uit eigen straatje beoor delen, maar vanuit een pan-arabisch gezichtspunt', zei hij. Dit wordt op merkelijk geacht omdat Khalafs chef zich, ondanks druk die vanuit Moskou op hem is uitgeoefend, nog nooit definitief voor deelneming van de Pa lestijnen heeft uitgesproken. Khalaf verwierp voorts een voorstel van ko ning Hoessein van Jordanië om Syrië, Jordanië, Egypte en de Palestijnen bijeen te biengen ter discussie over de toekomst der bezette westelijke Jordaan-oever en de Gaza-strook. Ook de gedachte aan een volksstemming onder de bewoners van dit bezette ge bied verwierp hij. Achter de schermen woedt de strijd over al of niet deelneming van de Pa lestijnen in een later stadium aan de besprekingen in Genève on verminderd voort. ADVERTENTIE een aktuele introduktie van kollektief sparen met 6V2% rente De nieuwe Spaarloonwet biedt zowel werkgevers als werknemers ver rassend veel voordelen. Zij geeft de werknemers bijvoorbeeld kans om bijna ongemerkt een mooi belastingvrij spaarpotje te vormen. Terwijl er ook voor de werkgevers belangrijke voordelen aan ver bonden zijn. Spaarloon kan dus voordelig zijn! NMS service De Nederlandsche Middenstands Spaarbank, een dochter van de NMB, heeft van deze nieuwe regeling elk aspekt in al zijn konsekwenties bestudeerd. Zij wil u graag met haar kennis en grote ervaring op het gebied van spaar regelingen van dienst zijn. 5en folder met alle gegevens over Spaar loon ligt voor u klaar en wordt u gaarne toegezonden. NEBERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Postbus 321, Amsterdam. Telefoon 020 - 21 13 00, toestel 2323. Oproep aan Feisal In de grote moskee van Mekka heeft koning Feisal van Saoedi Arabië in aanwezigheid van twee miljoen pel grims uit 62 landen opgeroepen tot bevrijding van Jeruzalem. Zestien Arabische en Afrikaanse radiostations zonden de ceremonie in de moskee uit. Feisal riep: 'De Joden hebben geen historisch recht op Jeruzalem. Hun enige heilige plaats, de tempel van Salomo, werd verwoest door de Romeinen toen zij Jeruzalem bezet ten'. LONDEN (UPI, Reuter) Het Volksfront voor de bevrijding van Pa lestina heeft verklaard verantwoorde lijk te zijn voor de aanslag op de vooraanstaande Britse jood Joseph Sieff, die zondagavond in zijn woning in Londen werd neergeschoten. Hij is ernstig gewond opgenomen in een zie kenhuis. Een woordvoerder van het Volksfront, dat wordt geleid door George Habash, zei dat de Palestijnen Sieff beschou wen als een leider van de beweging, die tal van misdaden gepleegd heeft jegens de Palestijnse bevolking. Jo seph Sieff, president van een grote warenhuisonderneming, staat bekend als een aanhanger en geldschieter van de zionistische beweging. De aanslag op hem heeft grote ongerustheid ge wekt in Britse joodse kringen. Een andere bekende joodse zakenman. John Cohen, vertelde, dat een joodse vrouw, die haar naam niet bekend wilde maken, kort na de aanslag op Sieff telefonisch ?vas bedreigd. De man, die haar belde, had gezegd dat er een lijst bestond van Britse joden, die zouden worden vermoord. 'U staat als tweede op de lijst en John Cohen als derde,' zo had hij gezegd. De poli tie heeft de bewaking van Britse jo den versterkt. Het Volksfront voor de bevrijding van Palestina heeft een groot aantal terreurdaden op zijn naam staan. De aanslag op Joseph Sieff lijkt een ver andering in de taktiek van de guerril la-beweging. Het is de eerste keer dat deze Palestijnse verzetsorganisatie de verantwoordelijkheid opeist voor een aanslag op een aanhanger van Israël. 'Ik zei: thee met een roomhoorn.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7