Jaarwisseling vrij rustig gevierd Bloemlezing van grote prijsverhogingen Miljoenen schade bij brand Enka December 25% minder olie in Rotterdam Baby gedood bij botsing Alleen rellen van betekenis in Nootdorp Distributie benzine nog wel nodig? Prins .Bernhard waarschuwt voor nog meer rampen Consumentenbond: 'Kan deze vloedgolf gecontroleerd worden?' Rotterdammer gewond bij steekpartij Meer vrije handel binnen de EEG Peru nationaliseert Amerikaanse nijnmaatschappij Uit benzinestation ruim 7500 liter benzine gestolen Personalia Pittige piepkleine pikzwarte pilletjes. Toestand 'zorgwekkend' van Surinaamse schatkist Hongarije devalueert 2900 liter benzine in tank ontdekt TROUV/KiWABTLT WOENSDAG 2 MNUVRl 1974 BINNENLAND T3/K5 RITA 'Mam, hebben we ergons nog meer terpentijn?' Vervolg van pagina 1. De WD heeft dezelfde bezwaren. Fraktievoorzilter Wiegel, mr. F. Por- theine en mr. H. J. Koning stellen in hun vragen, dat de prijsverhoging van de olie wordt aangegrepen om de ben zine op de bon te doen. Aangetoond moet worden dat de aanvoer inder daad veel minder is. De heer B. Roolvink (ARP), die tij dens het kamerdebat over de Machti gingswet een motie indiende om de distributie tot maandag 21 januari uit te stellen, toont zich enigszins verrast door de twijfels die over de distribu tie zijn ontstaan. De bedoeling van zijn motie was, dat er tijd genoeg zou zijn om alle aanvragen voor een extra toewijzing benzine billijk te beoorde len. De motie werd verworpen. 'Ik ge loof, dat mijn motie nu toch nog een extra reliëf krijgt', zegt de heer Rool vink. Mogelijk is er spijt ontstaan, dat men tegen de motie heeft gestemd. De heer Roolvink gelooft overigens dat de distributie doorgaat Voor de legering is geen weg meer terug. Fn de distribute moet ook al weer om het gezicht niet te verliezen ze ker drie maanden duren. Vage mededeling De regering kan vandaag verder schriftelijke "ragen verwachten van de WD ovet de manier waarop de machtigingswet wordt toegepast. De oppositie (ook de CHU heeft, zoals we reeds meldden, bezwaren gemaakt te gen de te vage schriftelijke medede ling aan de Ki mer over de te nemen maatregelen) wil van de regering pre cies de inhoud van de maatregelen weten. Is het antwoord onbevredigend, dan zal de WD proberen de Tweede Ka mer van het kerstreces terug te roe pen. Dat is on grond van de machti gingswet mogelijk, wanneer dertig ka merleden erom verzoeken. WD en CHU hebben samen 29 leden in de Tweede Kamci. Het artikel, waarin dit wordt bepaald, is in de wet geko men door het aanvaarden van net amendement-Van der Mei (CHU). De fractie van dc ARP vindt de ge brekkige manier, waarop de regering de maatregelen aan de Tweede Kamer heeft medegedeeld, nog geen reden om een vervioegde vergadering te vragen. De heer Roolvink zegt er wol van. dat de handelwijze slordig is. Premier Den Uyl verwijst in zijn brief namelijk naar de schriftelijke stukken en het kamerdebat over de machtigingswet. Maar de officiële handelingen \an het debat zijn nog niet verkrijgbaar. Niemand kan daar om precies weten, om een voorbeeld te noemen, dat de regering ook van plan is bij de doorvoering van de 'loonrantsoenoring' uit te gaan van de peildatum van 15 december 1973. In de schriftelijke stukken staat hierover niets. Alleen mr. Boersma heeft tij dens het debat hierover een korte me dedeling gedaan. Het bedrijfsleven, al dus de heer Roolvink, heeft recht op de exacte inhoud van de maatregelen MORGES (Reuter) De voorzitter van het Wereldnatuurfonds, Prins Bernhard, heeft maandag in Morges (Duitsland) gewaarschuwd dat men nog meer rampen kan verwachten wanneer de mensheid niet ophoudt met het gedachteloos verkwisten van de hulpbronnen van de wereld. 'Het jaar 1973 heeft de wereld ruw wakker geschud en aangetoond hoe kwetsbaar de huidige manier van le ven is, die is gebaseerd op roekeloze uitbuiting van de natuurlijke hulp bronnen', zei de prins in een nieuw jaarsboodschap. 'Dit onnadenkende ge drag' is de oorsprong van de energie crisis en de vernietigende hongers nood in de westelijke sahara in Afri ka. 'De ecologische schok de uitwer king op de systemen die het leven op aarde in gang houden en het feit dat de hulpbronnen niet onuitputte lijk zijn, moeten worden erkend. Dit niet alleen bij het gebruik van ener giebronnen zoals olie, maar ook bij het ontwikkelen en het gebruik van de grond. 'Onze huidige methoden van landbouw, bosbouw en het ge bruik van weidegrond vormen op de lange duur eerder de dreiging van vernietigen dan dat zij tot hogere opbrengsten zouden leiden, aldus de prins. Vaneen onzer verslaggevers Van een verslaggever DEN HAAG Van de prijsverhogingen, die afgelopen maand zijn opgetreden, zijn vele zeer groot van omvang. De Consumentenbond heeft al deze meldingen doorge geven aan de Economische Controle Dienst (ECD). Aangenomen wordt dat deze dienst daar dagwerk aan zal hebben, want de meldingen blijven binnenstromen, al dus de Consumentenbond, die zich er zorgen over maakt of dc ECD deze vloedgolf van prijsverhogingen wel aankan. De Consumentenbond heeft de volgend 'bloemlezing' van ge meld*-. om-zangrijke prijsverho gingen verstrekt: brood 7.5 proeïn., krenten- en rozijnen brood 23. spliterwten 30. brui ne oouen 8.5. capucijners 12, pindakaas 10. boekweitgrutten 45. cnocolade-artikelen 12. jd- losko'fie 15< suiker 4,5, vanil lesuiker 35, jam 12. soep»o 6,5, i-iararr ni 11, vermicelli 6. bouillonblokjes 6, krenten en rozijnen 35, sherry 18 (met een uitschieter van 75). zonne bloemolie 19. stofzuigerzakken gemiddeld 21. kaarsen 17. knot ten .voi 35. naaigarens 27. bor- duurzijae 11, huishoudzeep 11, afwas- en wasmiddelen 13, toi letpapier 6, haarshampoos 19, scheei mesjes 8, vitamine-c la- bletts'i 23, grammofoonplaten 21. honden- en kattenvoer 11 ïn diaraampjes 12,5 procent. Premiekosten Er /.ïjn verder enorm veel meldingen ontvangen over premieverhogingen door verze keringmaatschappijen. Gewone W A-verzekeringen zijn volgens de mtvangen meldingen onge veer 86 procent duurder ge worden. Voor glasverzekerin gen werden tariefsverhogingen van 38 procent gemeld en voor begrafenisverzekeringen premieverhogingen van 20 procent. Het js verder voorgekomen, dat voor huuisbrandolie Je prijs is verhoogd tot 31 cent per liter, terwijl een* prijs van ruim 23 cent was toegestaan. Vuilniszakken Zeer cel meldingen kwamen binn* i over prijsverhogingen voor vuilnisbakzakken. Als uitschieter noemt de Consu mentenbond een prijs van 45 gulden voor 100 zakken. Bo terhamzakjes, eveneens van plastivervaardigd, stegen 25 procent in prijs. De PTT liet zich ook niet on betuigd, aldus de Consumen tenbond. en heeft met ingang van 1 september 1973 de prijs van binnenleidingen met ge middeld 200 procent en die van nummerverandering voor telefoonaansluitingen van 2,5') raar 20.- verhoogd. ROTTERDAM De 31-jarige Surina mer R. R. K. heeft zondagnacht in Rotterdam de koopman J. Vandenac- kere (23) In diens huis aan de Schie- damseweg met een mes naar het leven gestaan. Omstreeks een uur werd er bij de heer Vandenackere op de deur geklopt. Toen hij open deed drong K. zich naar binnen en deed onmiddellijk een uitval met een mes. De heer Vandenackere liep steekwon den op in beide armen. Zijn belager werd aangehouden door de politie. Er was nog niets bekend over het motief van deze steekpartij. raakten in Groningen twee jongeren dusdanig gewond, dat zij in het zie kenhuis moesten worden opgenomen. Een van hen is in een long getroffen. In verband hiermee is de 19-jarige schilder J. de J. uit Groningen aange houden. Hij wordt ervan verdacht drie mensen te hebben gestoken 3RUSSEL --"Ondanks de spanningen •ver de oprichting van een EuropeeS egionaal fonds en de Britse dreiging •Ik nieuw besluit van de EEG te orpederen tot dit fonds is ge'sticht, •.ebben de vorig jaar tot de EEG toe- rptreden staten ingestemd met een erlaging van hun invoerrechten van 4) procent. "egelijkertijd hebben de oorspronke- ijke zes leden de invoertarieven op ndustriële produkten met 20 procent •erlaagd. Eerder vorig jaar, in april, v>nd al de eerste verlaging met 20 jrocent plaats, zodat de oude zes en ce nieuwe drie (Engeland, D enema r- len en Ierland) nu gelijke tred met dkaar houden. De resterende zestig procent verlaging van de handelstarie- \en zal plaats vinden begin 1975, be- gn 1976 en in juli 1977. Ten aanzien van landbouwprodukten \erloopt het tijdschema voor de anpassing van prijzen en tarieven vat anders. De nieuwe lidstaten zul- bn in vijf stadia de prijzen laten op- bpen tot de EEG-landbouwprijzen. IJk stadium zal beginnen aan het ein- ce' van elk oogstjaar. Het eerste vond liaats in het afgelopen voorjaar. Vreugdevuren rond de jaarwisseling, maar vrijwel nergens ontaardden ze in rellen van betekenis. Industriebond NVF: 'Klimaat nu beter' Van een verslaggever ROTTERDAM Volgens bestuurders van de Industriebond NVV in Rotterdam is de oliestroom naar de Maasstad in de maand de cember met 25 procent teruggelopen ten opzichte van de maand september. De bond beschouwt september met een totale aanvoer van ruwe olie van ongeveer 11,5 miljoen ton als een gemiddelde maand. Ten opzichte van november liep de aanvoer nog sterker terug, maar vol gens de Industriebond zegt dat niet zoveel, omdat november met 14.5 mil joen ton aangevoerde ruwe olie een absolute topmaand wafr Op basis van de gegevens van de In dustriebond kan worden berekend, dat het afgelopen jaar in Rotterdam ongeveer 140 miljoen ton ruwe olie is aangevoerd, tegen 129 miljoen ton het vorig jaar. De hper A. Schravemade, districtshoofd van de Industriebond, verwacht dat de oliestroom naar Rot terdam in januari weer zal toenemen als gevolg van de produktieverhoging van enkele Arabische landen als ge volg van het feit dat België tot vriend van de Arabieren is uitgeroepen. Zo als bekend bereikt het overgrote deel van de ruwe olie, die België nodig heeft, dat land via de pijpleiding Rot terdam-Antwerp en. Volgens de heer Schravemade is in december weinig of geen olie uit de Arabische landen in Rotterdam aange voerd. Dat toch bijna negen miljoen ton ruwe olie werd aangevoerd is het gevolg van de sterk verhoogde aan voer uit Iran en Nigeria. Het klimaat in het Waterweggebied op het punt van de werkgelegenheid, met name als gevolg van de gunstige aanvoer van basisprodukten zoals naf ta, is sterk verbeterd. 'Het lijkt erop dat het schokeffect van kort na de olieboycot voorbij ism' De Industriebond NW is buiten ver wachting nog niet geconfronteerd met ontslagen van werknemers in de che mische en petrochemische industrie. Volgens de heer Schravemade maken de bedrijven ook nauwelijks gebruik van de mogelijkheid voor het aanvra gen van werktijdverkorting. UMA Peru heeft de Amerikaanse nijnmaatschappij Cerro de Pasco Corp. genationaliseerd. De onderneming zal coor Peru worden* voortgezet onder de raam Entreprise Minière du Centre du Ferou (Centromin-Peru). De bankte goeden van de maatschappij zijn ge it okkeerd. Ie regering van Peru beschuldigt de .Amerikaanse maatschappij erypn een aintal wettelijke verplichtingen; zoals A bouw van woningen, ziekenhuizen ei scholen, niet te zijn nagekomen. \oorts zou zij zich schuldig maken aan nilieuverontreiniging door lozing van gftig afvalwater. EINDHOVEN Uit de ondergrondse tink van een benzinestation aan het Floraplein in Eindhoven is ruim 7500 Iter benzine ontvreemd. De diefstal i: pas op 31 december ontdekt. De da ders hebben de benzine vermoedelijk overgepompt in een tankauto, via de >ut die normaal gebruikt wordt om ie opslagtank' te vullen. Wanneer dit overpompen is gebeurd, is niet duide- Ljk. gevoerd verschansten de jongelui zich in een huis bij het kruispunt. Na om singeling konden drie van hen wor den gearresteerd. In Haren bij Groningen brandde een deel van de woning van de familie Flikkema uil nadat een vuurpijl op het rieten dak terecht was gekomen. Het was een van de incidenten, waar voor brandweer en politie in het noorden moesten uitrukken. Andere waren brandende brievenbussen, waarin de jeugd rotjes tot ontploffing had gebracht en in de stad Gronin gen de 25 brandende autowrakken. In Den Haag moest de brandweer on der meer uitrukken naar een hout- loods aan de Haringkade. Vermoede lijk door baldadigheid van de jeugd gingen daar enkele tonnen aan nieuw hout in vlammen op. Utrecht kreeg in het nieuwe jaar de primeur van een roofoverval. Om streeks half drie kwamen twee man nen met een kous over het hoofd een café aan de Oude Gracht binnen, drei gend met een mes en een pistool. Na dat de aanwezige gasten van hun geld waren ontdaan, leegden zij nog de geldlade van de kastelein. Totale buit: enkele duizenden guldens. Bij een steekpartijop oudejaarsavond Benoeming: Drs. A. Oldenoef (43), wethouder van economische zaken van Bnschede, is benoemd tot kroonlid in het bestuur van de Erasmus-universi- tïit in Rotterdam. Hij neemt 17 janu ari afscheid in Enschede. Prijs: De heer Jo Smit, directeur van de VARA-radio, heeft van burgemees ter L. Hoogland van Terschelling de Lutine-prijs gekregen. Het is een lite raire prijs voor publicaties, waardoor de kennis over Terschelling 'wezenlijk wordt vergroot'. De heer Smit, die op Terschelling is geboren, kreeg de prijs voor zijn boek 'Terschellinger getij'. Overleden: Zaterdag is in Bilthoven de vorige week plotseling overleden Dirk Versloot (63), oud- en erevoor zitter van het Algemeen Verbond On dernemers Bouwbedrijf (AVOB). De heer Versloot is jarenlang voorzitter geweest van de vroegere Nederlandse Christelijke Aannemers en Patroons bond (NCAB). woed. Van een verslaggever EMMEN Ruim 160 van de 1100 werknemers van de nylontextiel- garenfabriek Enka Glanzstoff in Emmen zijn het nieuwe jaar begon nen met het ruimen van puin nadat een deel van het bedrijf maandag door brand was verwoest. De schade wordt op enkele miljoenen ge schat. De-brand brak door nog onbe kende oorzaak 's morgens vroeg uit in een van d; magazijnen, waar ga rens opgeslagen lagen. Het vuur greep temidden van de brandbare materia len zo snel om zich heen, dat de bedrijfsbrandweer en de gemeente lijke brandweer de grootste moeite hadden de vlammen meester te wor den. Pas in Je loop van de avond was men zover, dat geen gevaar voor uit breiding meer bestond. Een geluk noemt de directie het, dat de kostbare scheermachines in de ADVERTENTIE S 9-4-1 Ck Inrrv 51HA naast de magazijnen gelegen scheeraf- delmg zijn gespaard. Ook de strek- twijnerij heeft vrijwel geen brandscha de opgelopen. De door brand werkloos geworden werknemers zullen worden ingezet in twee andere bedrijven van Enka in Emmen, waar 3700 man werken. In Veldhoven bij Eindhoven is maan dag een schuur van een boerderij afge brand. Drie paarden en een geit kon den met veel moeite uit het ge bouwtje worden gered. Met drie stie ren lukte dat niet: ze lieten zich niet naar buiten drijven en moesten door de politie worden doodgeschoten om te voorkomen, dat zij in de vlammen zouden omkomen. Bij een brana op nieuwjaarsmorgen werd in het Groningse Sellingen een landbouwschuur in de as gelegd. Een partij stro en een combine gingen verloren. De brand is vermoedelijk ontstaan door het afsteken van vuur werk. Bij uit Groningen om het leven. Vier mensen werden zwaar gewond. ELST De eenentwintigjarige E. van den Berg uit Eist bezweek giste ren aan de verwondingen, die hij maandagavond had opgelopen bij een verkeersongeluk in Rhenen. Hij vloog me't zijn auto uit de bocht, schoot door twee tuinen en kwam tot stil stand tegen een huis. MAASTRICHT De tachtigjarige mevrouw M. M. Wolters uit Sint Odi- lienberg overleed maandagavond, na dat zij in haar woonplaats op straat door een auto was aangereden. LEKKERKERK De veertigjarige mej. G. Meidam uit Gouda werd maandagavond gedood toen de auto, waarin zij meereed in Lekkerkerk slipte en in een sloot terechtkwam. UDENHOUT De tachtigjarige me vrouw Joh. v. Rooij-Bruurs uit Uden- hout overleed na zaterdagmorgen voor haar woning te zijn geschept door een personenauto. HUNSEL Bij een auto-ongeluk in het Belgische Opitter in de provincie Luik kwamen maandagavond vier mensen om het leven. Onder de slacht- ofers was een Nederlandse, de ne gentienjarige Ria Corstjens uit Hun- sel in Limburg. UTRECHT De negenenzestig jarige mevrouw H. M. Oppe-Luken uit Zaan dam viel zondagavond op het station van Utrecht tussen trein en perron, toen zij op de al rijdende trein naar Amsterdam wilde springen. Haar rechterbeen en linkervoet werden af gerukt. DEN HAAG De 32-jarige mevrouw Th. Korenneef-Bakker is op oudejaars dag om het leven gekomen. Zij slipte met haar auto en botste tegen een tegemoetkomende vrachtwagen. AMSTERDAM Hoewel de jaarwisseling vrijwel overal uitbundig ls gevierd, hebben politie en brandweer het niet uitzonderlijk druk geha<L (ADVERTENTIE) PARAMARIBO (ANP) De Suri naamse minister van financiën ad in- terim^ premier Henk Arron (NPS) heeft de situatie van de Surinaamse schatkist zorgwekkend genoemd. Hij zei dit na een langdurig overleg met de directie van het Surinaamse minis terie van financiën over de toestand van 's lands financiën. Naar in officiële kringen in de Suri naamse hoofdstad verluidt, zal de re geringsverklaring van de nieuwe rege- ring-Arron, die op 24 december werd beëdigd in de tweede helft van janua ri worden gepresenteerd. Het Surinaamse kabinet is nog steeds niet volledig. Zo is er nog geen minis ter van financiën. De kandidaat die door premier Arron is aangezocht, heeft de beslissing nog in beraad. Ook is er nog geen opvolger voor de gevol machtigd minister in Den Haag dr. J. D. V. Polanen (PNP) gevonden. Hier voor wordt in Paramaribo wel ge noemd de leraar aardrijkskunde aan de Amsterdamse Osdorper scholenge- ■neenschap. drs. Ordwin E. Kemble (41) van de NPS. Het hevigst ontaardde dc feestvreugde niet in de .grote steden, maar in Noot dorp, waar de rijkspolitie sprak over 'een jaarwisseling zoals die nog nooit is voorgekomen.' Op een kruising hadden jongelui au tobanden, hout en kerstbomen in brand gestoken, zodat niemand meer kon passeren. Toen de vrijwillige brandweer kwam, werden de mannen door hun opgeschoten dorpsgenoten met stenen en flessen bekogeld. Vier brandweerlieden liepen daarbij ver wondingen op. Ook de rijkspolitie kreeg de volle laag. Zo zelfs, dat waarschuwingsschoten moesten wor den gelost. Toen charges werden uit- WENEN Hongarije heeft besloten de forint te devalueren. Ten opzichte van de Zwitserse frank devalueert de forint met 5.9 pet. en ten opzichte van het pond' sterling met ruim 4 pet. Van een verslaggever BORGER Een half jaar oude baby van de familie V. uit Hoogeveen is op Oudejaarsdag om het leven gekomen toen de auto van G. K. V. in een slip raakte en tegen een boom botste. De moeder van de baby werd ernstig ge wond in het ziekenhuis opgenomen. STEIN De twintigjarige H. W. B. Seegers uit Geleen kwam gistermor gen om het leven toen zijn auto door te grote snelheid slipte en tegen een brug botste in het Limburgse Stein. GELDROP De twintigjarige mej. H. Vermolen uit Someren (N.B.) overleed gistermorgen aan de gevol gen van een verkeersongeluk in Gel drop. De auto, waarin zij zat en die werd bestuurd door haar verloofde, vloog eerder op de morgen uit de bocht en reed tegen een lantaarnpaal. DEN HAAG De vijfenzestigjarige W. van de Toorn uit Den Haag kwam maandagavond om het leven toen hij met zijn auto tegen een lichtmast reed. OLDENZAAL De vijfentwintigjari ge Marokkaan A. L. Y. uit Enschede werd dinsdagmorgen gedood toen de auto, waarin hij zat, in Oldenzaal uit de bocht vioog. BEDUM Bij een frontale botsing tussen twee auto's in Bedum kwam maandagavond de 44-jarige F. van der LEIDEN De politie in Leiden heeft proces-verbaai opgemaakt tegen een aantal inwoners in verband met het hamsteren van benzine. Over het totale aantal liters dat in beslag werd genomen kon de politie gisteren nog geen mededeling doen. In enkele gevallen betrof het benzine die in plastic jerrycans was opgesla gen op de meest onmogelijke plaatsen die echter zowel voor de bewoners zelf als voor de omwonenden groot gevaar opleverden. In de meeste ge vallen werd de politie door omwonen den getipt over de benzine-opslag. VOERENDAAL De rijkspolitie in het Limburgse Voerendaal heeft dit weekeinde 2900 liter superbenzine m beslag genomen, die was opgeslagen in een ondergrondse tank achter een woning. Tegen de eigenaar daarvan is proces-verbaal opgemaakt op grond van de hinderwet. De tank werd al sinds drie jaar niet meer gebruikt Daarvoor was hij ge vuld met stookolie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5