Kan grandioos over de drempel AVONTUUR IN KARINTHIË Wilde ganzen vlogen bijna f2 min bijeen Koningin no. 1 bij luisteraars van NCRV-radio Twee spelers van Go Ahead gewond Boerderij uitgebrand Mary Stewart Willy Birgel (82) overleden Echtpaar gestikt TROUW/KWARTET WOENSDAG 2 JANUARI 1974 B INNEN LAND RADI O -TV T4/K4 door Ton Hydra Sinds oudejaarsavond kan niemand meer om Wim Kan heen zonder zijn uitzonderlijk meesterschap te erkennen. Daar steekt hij voor het eerst van zijn leven een uurlang z*n hoofd door wat hij eens het 'doorgeefluik'-noemde, en op slag vestigt hij zijn reputatie als één van de allergrootste televisiepersoon lijkheden. Zijn uitstraling bij de jaarwisseling zal waarschijnlijk die van veel ver trouwde buisverschijnselen ver heb ben overtroffen. Hij trok een volk schaterend en schouwend over de drempel en daarmee overwon Wim Kan grandioos zijn eigen drempel vrees voor het kijkmedium. Het iag voor de hand dat zijn confe rence zou balanceren tussen twee po len: het kabinet Den Uyl en de Ara bieren. Op het slappe koord van de politieke satire haalde Kan formidabe le toeren uit. Een psychologisch diep doorpeilen en vlijmscherp typeren van mensen en situaties, waarop een broodschrijver wel jaloers moet wor den. Wanneer ik hier en daar iets pluk uit die stroom van spitsvondigheden en zoveel staaltjes van verbluf/end relati veringsvermogen is dat slechts een be nadering van wat Wim Kan allemaal tevoorschijn toverde en tot leven wek te. Geheim Tn de combinatie van die t-'-ee schuilt het geheim van die grote kunst. Hij maakt een vondst ecen woordspeling of een typering tot een spiritueel gebeuren. Het wordt gepresenteerd als kolder, maar daarachter trilt het leven. Dat moet je hem zelf zien en horen doen. Premier Den Uyl kreeg zijn complete karikatuurportret aangeboden: een echte socialist, die echter wel een ge weldige metamorfose heeft ondergaan. Jarenlang was hij de zonnekoning van een schaduwkabinet en opeens is hij: Joop den Uyl -Superstar. Maar op wie lijkt hij eigenlijk? Op een joker, die z'n muts heeft afgezet, zegt Wim Kan. Voor hem is politiek een spel. 'Wij hebben een joker inge zet en meteen zijn de prijzen verdub beld. Bij den Uyl heeft niemand wat te vertellen. 'Ik zeg nooit: hij hongert naar macht. Maar trek heeft-ie wel.' Over de heer Van der Stoel: 'Wij heb ben een volautomatische minister van buitenlandse zaken. Als die zijn mond opendoet, gaat ergens anders de kraan dicht. Van der Stoel heeft de wereld duidelijk gemaakt waar we staan. en daar staan we nou. Minister Lubbers: 'Ons eigen stroom- koninkje' een woordspeling op een verhaal van Herman Heijermans. Snor Uit het politieke leven: D'66 'Meer een spannend jongensboek', is eigen lijk nooit een partij geweest Zielig voor Hans van Mierlo. Daarvoor heeft hij nou zes jaar lang zijn haar laten groeien. Dat was niet nodig geweest, want Bas de Gaay Fortman heeft veel meer bereikt met zo'n 'piepklein' snorretje.' Wiegel zegt te vechten voor de gewone man. 'Er zit dan ook een koppetje op; op de lagere school sloeg hij al de 'lagere klasse' over. De WD is de partij van Pien en poen.' Kruisinga wil met niemand in zee. maar Wim Kan heeft hem zelf in de vieze zee bij Schevcningen zien zwem men. 'Hindert niks', zei de CHU-lei- der. toen hij nog staatssecretaris van volksgezondheid was. 'als ik er maar tot mijn kruis in ga' Beurt Het kabinet als geheel kreeg ook een mooie beurt 'Als je mij vraagt wat hier in acht maanden bestuur is ver anderd. dan zeg ik: niets: dit kabinet verandert eerst het buitenland.' Er is volgens Kan een goed samenspel ook ten aanzien van het leger. Minis ter Vredeüng zet de generaals buiten spel cn Den Uyl de Staten-Generaal. Als ze nog één generaal wegsturen, krijgen we vanzelf een kolonelsregi me In Griekenland noemen ze Den Uyl dan cok al Papatotalloss. De con ferencier zegt dc kabinetsleden nog altijd niet goed te kunnen thuisbren gen. De ene keer zijn het niet zieltjes zonder zorgen en dan lijken ze weer meer op zestien gewetensbezwaarden. De invloed van Wim Kans conference op een miljoenenpubliek mag niet worden onderschat Ik verwed er wat om. dat hij de populariteit van het kabinet-Den Uyl binnen één uur meer heeft opgevijzeld dan alle imagobou wers en partijvoorlichters in die acht maanden bestuur. En. zei een collega mij: Kan heeft Wiegel een achter stand van zeker een half jaar bezorgd. Ironie Bij Kan droop de oliecrisis van felle en soms bijtende ironie. 'Schaduwen uit het Midden-Oosten'. De Sheiks kwamen van heinde en ver aanhollen, regelrecht uit hun harems, de lakens nog over de kop. De manier waarop clc Arabieren ons bekapittelen vindt Kan verschrikkelijk. 'En wat een on zin om te zeggen dat wij achter Israël staan. We hebben cr een paar bomen geplant en daar plukken we nu de vruchten van. We krijgen meer si naasappelen. maar je hebt er niet veel aan, als je auto niet op jus d'orange loopt België en Japan zijn wel zoet se- weest. Die krijgen weer olie. Die Bel gen zijn zo dankbaar dat ze hun nati onale monument hebben omgedoopt in Manneke Sjeik.' Kan zou het heerlijk vinden, als in 1980 koning Feisal bij ons langs zou komen om te vragen of we alsjeblieft nog wat olie nodig hebben en dat wij dan zeggen: 'Nee. dank u, wij ge bruikpn geen olie meer' Over de godsdiensten debiteerde Kan deze harde confrontatie 'In Ierland slaan ze elkaar oecumenisch de hemel in. onder hel motto God is dood en smidje verholen noud de gelovigen nog!' Uit eigen land: 'Er kan geen bisschop meer worden benoemd, of er is de grootste heisa. Alsof de duvel er mee speelt, maar nee hoor, het is de paus.' Met de bisschop van Roermond heeft Wim Kan moeite. 'Zo heel anders dan de minister-president. Tegen Den Uyl kan je nog Joop zeggen, maar tegen Gljsen zeg je toch geen Merijntje.' Onze vorstin, 'een lief mens', kreeg de hoogste lof die Kan maar bedenken kon. 'Als we staatslieden hadden ge lijk de koningin, bezaten we allang een republiek.' Tot slot nog iets over de televisie, de kast waartegen ook hij vaak heeft ge kankerd. Nu sprak hij over 'de mooi ste verworvenheid', maar de hardste klap kwam er meteen achteraan: 'Kij ken in kleur pn denken in zwart-wit.' HILVERSUM Koningin Juliana is door de luisteraars van NCRV's actua liteitenrubriek 'Hier en Nu' uitge- roenen tot de Nederlander van het jaar. Aan de luisteraars was gevraagd op te geven w e in 1973 de meeste indruk h-'eft gemaakt en het gezicht van het iaar heeft bepaald. Ongeveer de helft van de stemmen ging naar Koningin Juliana, die speciaal geprezen werd run haa" kerstrede. ~ivc"de werd met ongeveer een derde van de stemmen minister president Den Uyl. De rest van de stemming ging met name naar oppo sitieleider Hans Wiegel en naar oud- premier B. Biesheuvel. Bijzonder succes lowietje Eindelijk was het dan gelukt: Wim Kan kwam op de huis, Nederland zag het in grote kijkdichtheid en openlijk spiekend overwon ons grootste 'natio nale geweten' zijn eigen drempel cn die van ons. Een triomf ook voor de VARA, rij het met gedisciplineerde medewerking van de vaderlandse pers, die deze keer de meester niet kop schuw heeft gemaakt met onwelgeval lige onthullingen vooraf. Elders in deze krant heb ik meer kun nen zeggen over Kan's meesterstuk, waarmee hij '.en bijzonder succes heelt toegevoegd aan zijn lange carrière als xcoordkunstenaar. Zonder twijfel heeft hij de grootst mogelijke meerderheid van ons volk met eigen hebbelijkheden intens vermaakt en waarschijnlijk heel weinig mensen tegen zich in het har nas gejaagd Dat is een kunst apart. Hier icil ik dan nog bewondering uit spreken voor het feit dat de tekstbij dragen van Sant Heijermans, Wou van Liempt en Jan Wasserman een eenheid vormden met het werk van Kan zelf. Lof ook voor de voortreffelijke bij stand van componist-begeleider Ru van Veen. Was Kan's televisiegebeuren voorafge gaan door een extra-lang schutters stuk met onvervalste slapstick, over de drempel heen werden we gesleurd met de Engelse versie van VAR A's Een van de Acht .Bruce Forsyth, de Brtse imi tatie van Mies Bouwman, zocht naar een eigen stijl, maar deed overdreven pogingen om de aandacht vooral op zichzelf gericht te houden. Een zenu wentoestand, die deed verlangen naar het einde van het tumult, dat met de aanwezigheid van Mies zo charmant u-as begonnen. Met de Mozart soelende Yehudi Me- nuhin, een kwartiertje miimeren bij filmbeelden van Jan van Hillo, waar in een veelzeggend 'gebed van een za kenman' was opgenomen, en een toe spraak van voorzitter dom. Ozinga voorzag de NCRV omzien en bezinnen van stijlvolle omlijsting. Bij de buren (de NOS) was het na de klok van twaalf een zich uitleven in amusement geblazen. Uitbundigheid gelijk aan het afgestoken vuuriverk, waarmee toe de boze geeesten van een minder roos kleurige toekomst proberen weg te ja gen. Aan de familie Strauss is weer alle luister bijgezet, roaartoe het Weens Filharmonisch Orkest en de bloem, van het Oostenrijkse ballet in staat zijn. Voor miljoenen kijkers in Europa een fijne traditie, dit nieuwjaarsconcert onder leiding van de vioolspelende ka pelmeester Wily Boskovsky. In de vooravond hebben veel ouders zitten dubben: óf hun kinderen een half uur lang het weerzien gunnen met Pipo en al die andere populaire figuren of zelf te gast gaan bi; Hans van Willigenburg. De charmeur van de KRO kon pronken met een pittige Thomasvaer cn Pieternel folklore van Ton van Duinhoven en diens vrouw Ina van Faassen. En dan het grootste spektakel van wij len Mike Todd: De reis om de wereld in 80 dagen. De VARA zal het wel een beetje hebben moeten afleggen tegen het bijna drie uur durende film geweld met de vele bonte en soms te breed uitgesponnen scenes. Ik begin niet aan een opsomming van de talrij ke sterren die te herkennen waren. Zelfs in de simpelste rolletjes zaten groten van weleer. TON HYDRA 48- Wanneer er nu nog iemand mocht zijn, die niet heeft begrepen wie wel de zéér snode figuur was, die zo diep in de nacht en onrechtmatig de smidse van J. J. F. Verholen be trad, dan kunnen wij deze niet-begrij- per gauw uit de droom helpen. Het was namelijk niemand minder dan de hooggeleerde heer professor Twee steen. Wij zullen de laatsten zijn, die willen beweren, dat de gemelde hoog geleerde zich met het oog op een zin nig besteden van zijn vrije tijd be kwaamde an de techniek van het in brekersvak, maar desondanks zullen wij de waarheid gestand moeten doen en moeten opmerken dat de professor FERDINAND zich clandestien toegang verschafte tot de smidse met behulp van de vele valse sleutels, die hij zojuist nog in Gravendrecht had opgescharreld. En nu bleek ook, dat de professor duiste re dingen van plan was, want snel opende hij het houten klepje aan de achterkant van Kareltjes houten auto. Vervolgens goot hij grinnekend de in houd van een klein flesje leeg In het innerlijk van het aldaar aangebrachte benzine-reservoir. Een vreemde ge schiedenis dus, die er niet t^paald duidelijker op werd, toen de professor even later weer steels naar huis sloop, van boom tot boom, van de ene dek king naar de andere. 'Het moet lukken', mompelde de geleerde daar bij. 'Mijn uitvinding wordt de groot ste ontdekking aller tijden. Ja ja. zij denken wel dat wij professoren een ongevaarlijk soort gekken zijn en zij stellen ons altijd wel in de loi- blaadjes voor als onbegrijpelijk ver strooide mannetjes, maar nu zullen zij toch wel eens opkijken! haha. mijn ontdekking betekent een omwen teling in de techniek van de verbran dingsmotor!' En daarmede was ook voor professor Tweesteen een einde gekomen aan de lange dag, want zie.daar ligt hij al te rusten en ronkt hij de ronkende ronk des recht- - vaardigen. Radio vandaag DEVENTER Bert Strijdveen en Hennie Spijkerman van Go Ahead Eagles zijn maandag licht gewond ge raakt bij een auto-ongeluk. Na de laatste training op Oudejaarsdag volg de het ongeluk waarbij rechterverde- diger Strijdveen twee middenvoets beentjes brak en doelman Spijkerman wat snijwonden opliep. De twee voet ballers werden overgebracht naar een ziekenhuis, maar waren 's avonds al weer thuis. HEERENVEEN In het Friese Oos- ter-Nijega (gem. Doniawerstal) is de boerderij van de familie Ten Hoeven door brand volledig verwoest. Het ge zin is dakloos. In het vuur kwamen 32 stuks vee om. Verder gingen 3000 pakken hooi. twee ton veevoeder en hei hele machinepark verloren. De schade wordt geschat op rond de an derhalve ton. De oorzaak van de brand is niet bekend. HILVERSUM i VARA: 7.00 Nws. 7.11 Oclitendgymn. 7.10 (S> Akt.show. met 7.45 VPRO: Deze dag en 8.00 Nws 9 35 Waterst. 9.40 fS> Braziliaanse muz. 10 00 (S) Radioweekblad. 11.00 Nws. 11.03 V.d. kleuters. 11.15 (S) Melodleenboe- ket: licht muz.Drogr 12.00 Ommen - Cen traal: gespr. 13.00 Nws. 13.11 Dingen v.d; dag. 13.25 (S> Een middagje Stoomradio progr. vol goede jeugdherinneringen. 16.00 Nws. 16.03 (S) Wat moet Ik in Palma de Ma jorca? 16.55 <S> VARA-Dansork. met solisten. 17.25 (S) Molrop. Ork. 17.55 Mcd. VARA: 18.00 Nws. 18.11 Dingen v.d. dag. PP: IS 20 Uitz. V.d. A.R.P. VARA: 18.30 'S) Een discjockey is ook een mens. EO: 19.00 Klankbord: act., inf. en comm. 19.15 <S) .Vij hebben een woord v.d. wereld: geestelijke liederen. 19.45 Bijbelstudie. 20.00 (S) Ker- korgelconc.: klass. muz. 20.25 Het geslacnt van Garderen (5). 21.00 De grote opdracht: nws over zending cn evangelisatie. 21.15 'S) Gramm.muz. 21.20 Avondslulting. TROS: 21.30 <S> Specialiteiten a la Carte: verzoekpl- progr 22.20 Aktua. 22.30 Nws. 22.40 Prome theus XII (2). 23.00 In Pim Jacobs' Noten- bar. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II TROS: 7.00 Nws. 7.02 (S) Ontbtjt-Soos, ge- var. progr. met 7.30 Nws, 7.41-8.00 Aktua, 8.30 Nws en 8.36-8.45 Gymn. v.d. huisvr. 10.00 (S) Kaboutertijd. 10.30 Nws. 10.33 (S) v.d. vrouw. 11.30 Aktua. KRO: 11.45 Bejaar- denprogr. 11.55 Med. 12.00 (S) Van twaalf tot twee: pauzeprogr. met 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinb.: 12.30 Nws; 12.41-12.50 Echo: 13 00-13.05 Raden maar 14.00 Huisbezoek: overdenk. NOS: 14.10 Onder de groene linde: olde liedjes en balladen. 14.30 <S) Aspekten v.d. kamennuz. 15.30 Nws. 15.33 Spiegel van Duitsland: inf. en muz. uit de BRD. 16.00 Meer over minder: de stem v.d. sprekende minderh.J7.20 Overheidsvoorl.: Tekst en uit leg, driewekel. rubr. v.h. mind, van Onder wijs en Wetensch. 17.30 Nws. NCRV: 17.32 (S) Hier en nu. NOS: 18.00 Bopthema's en Swlngsessions: Jazz uit de jaren 1935-1955. IS.30 Nws. 18.40 Spiegel van Gr.-Britt. 19.00 Openb. Kunstbe zit. 19.10 R.VU.: China - progr. over China ln vergelijk, met een aantal ontw.landen. 19.50 Den Haag vandaag. 20.00 Nws. 20.05 <S) Woensdagavond Muz.magazine. 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM III AVRO: 7.02 Steevast. (8.02-8.05 Radiojour naal.) 9.03 De Negen-uur-show. 10.03 (S) Ar beidsvitaminen - popul. verzoekpl.progr. 12.03 Radiojournaal. 12.06 (S) Zet 'm op. 14.03 Hit-Visser: top-popprogr. 15.03 Cees van Zijtveld. 17.03 Radiojournaal. 17.06 Post bus 700: verzoekpl.progr. NOS: 18.02 Popfantasie op Hilv. III. (22.55 Med.) 0.02 Metro's Midnight Music. 1.02 Ta ke it easy. 2.02 Nacht lacht. 4.02-7.00 Meur- ders Methode. BELGIE 324 m NED. 12.00 Nws en med. 12.08 Tik-Tak. 12..50 Buitenl. persoverz. 13.00 Nws. weerber. tn schouwburgprogr 's. 13.55 Beursber. 14.00 Nws. 14.03 Melodieradio. (15.00 Nws.) 15.30 Radloschoolkoren. 16.00 Nws. 16.15 Omnibus. 17.00 Nws en med. 17.10 Big Band Battle. 17.55 Weegschaal. 18.00 Nws. 18.05 Uitz. voor en door solda ten. 18.15 Lekenmoraal en -filosofie. 13.45 Sportprogr. 18.55 Taalwenken. 18.57 Ork. v.d. week. 19.00 Nws en act. 19.30 Melodie Radio. 20.00 Goed Folk. (20.30 Nws.) 21.00 Splinternws. 21.10 Losjes In de blues. 22 00 Nws. 22.05 Jeugd '74. 22.05 Jan en Alleman. 23.00 Nws. 23.10 Liedjes in alle talen 33.40- 23.45 Nws. TV vandaag 74 'Omdat ik denk dat ik weet waarom hij zijn lichten aan deed. Juist naast die hut loopt een bospad naar bene den. Waarom zou hij énders zijn lich ten ontsteken dan om de weg te zoe ken. Met ccn jeep is het pad gemak kelijk berijdbaar, maar met een Mer cedes gaat dat moeilijker. We zullen wel zien. Nou... zou het niet verstan dig zijn ais jullie eens vertellen wat er allemaal gebeurd i3. Wat had jij in de stal te zoeken. Tim?' 'Ik ben ergens wakker van geworden, al weet ik met precies waarvan. Een schreeuw of zoiets. Heb jij geroepen. Vanessa?" 'Ja'. 'Dat moet het dan geweest zijn. toen.Maar was er niet helemaal gerust op. Je kent dat gevoel wel, dat je wakker geschrokken bent en niet direct weet waardoor. Nou. ik heb een tijd liggen luisteren, maar ik hoorde niets meer. Je zult je wel ver gist hebben, dacht ik. Toch.ik weet niet hoe het kwam. ik voelde me niet op mijn gemak; ik ben dus maar opgestaan en naar de deur gegaan. Ik meende da: :k -rgens een deur hoor de openen; daarom keek ik even op de gang. Toen hoorde ik echt iets. Ik dacht dat het uit Vanessa s kamer kwam'. 'Op dat ogenblik maakte hij natuur lijk de binnendeur van mijn kamer open', zei ik. 'Het is heel goed moge lijk dat je dat gehoord hebt'. 'Ja? Goed, in ieder geval... Ineens schoot me te binnen dat u waarschijn lijk aangekomen zou zijn, Mr. March, en dat u dus bij Vanessa naar binnen gegaan was. Ik verklaarde mezelf voor gek, ging mijn kamer weer binnen en deed de deur op alot. Ik was klaar wakker en daarom liep ik naar het raam om wat naar buiten te kijken. Het hele landschap was overgoten door het maanlicht. Toen ik er goed en wel stond meende ik iemand over de kantelen te zien sluipen. Ik kon het natuurlijk niet goed zien. De don- kere bomen op de achtergrond en de schaduwen maak'.en dat onmogelijk. Eerst dacht ik dat ik het mijzelf maar ingebeeld had. maar na korte tijd wist ik zeker dat er iets niet in orde was. Ik kleedde me dus vlug aan en liep naar Vanessa om het haar te ver teilen. Ik bedoel ik heb genoeg gekke dingen meegemaakt om altijd op mijn qui vive te zijn, begrijpt u wel'. 'Wc begrijpen wat je bedoelt', ant woordde Lewis. 'Ik opende de buitendeur van Vanes sa s kamer om op do binnendeur bij haar aan te kloppen, maar deze stond wijd open. Ik zag dat de kamer leeg was. dat de gordijnen opzij geduwd waren en dat het kleine deurtje open stond. Ik ging het dak op. Ik voelde me niet erg op mijn gemak ik be doel, u en Vanessa konden toch best een wandeling in het maanlicht aan het maken zijn. Maar toch zette ik door omdat ik me niet kon indenken dat u de deur open zou laten staan. Moe dan ook, ik hield me vrij goed en wandelde wat rond. Toen zag ik de wagen aankomen. Het was doodstil. Ik bleef staan op een plaats waar ik niet gezien kon worden. U was net het kasteel binnen gegaan of ik zag hem bewegen. Ik kon niet zien wie het was. maar ik begreep dat het niemand anders dan Sandor kon zijn. Hij rende van de trappen die naar de binnen plaats leiden, ik keek over de rand van het dak heen en zag dat hij de stal in ging'. 'Dus', zei Lewis, nogal droog, 'jij ging hem achterna'. 'Ja. Nou. natuurlijk'. Timothy's stem klonk enigszins verrast. 'Ik bedoel ik had toch een schreeuw gehoord en dan was er al dat geheimzinnige ge doe van de laatste dagen. Ik wist niet wat ik ervan moest denken; misschien had het iets met het paard te maken. Tenslotte was het dier gestolen en is hij toch veel geld waard. Maar ik wil niet beweren dat dat allemaal door mijn hoofd heen ging. Ik sloop heel stilletjes naar binnen en jawel hoor, daar zat hij op de grond het zadel uit elkaar te trekken. Ik geloof dat ik hem vroeg wat hij daar uitvoerde. Hij sprong meteen op en kwam op me af. Neem me niet kwalijk dat ik alles zo grondig bedorven heb'. 'Dankzij jou heeft hij enige voor sprong gekregen, maar misschien is het nog niet teveel. Ik heb nog altijd hoop dat we zijn spoor niet verliezen. En nog wel bedankt voor je zorgen voor mijn vrouw'. 'O.Timothy slikte een keer, maar vermande zich en bracht er achteloos uit: 'Maar dat spreekt toch vanzelf, al les wat maar enigszins. 'Geloof me. je hebt heel veel gedaan. Of het nu opzet was of niet, het was werkelijk een meesterstukje hem dit pakje afhandig te maken. We weten nu precies waar we aan toe zijn. Ik ben je daar echt dankbaar voor'. 'Krijgt hij alle eer', zei ik zonder eni ge rancune. Ik zag hem grijnzen. Van achter in de wagen klonk Timothy's stem: 'Wat was het? Iets dat natuurlijk erg kost baar is'. 'Dat is het inderdaad. Let maar goed op dat pakje dat je bij je hebt. Ik ge loof dat ik er niet ver naast zit als ik zeg dat het een paar honderd pond waard is. Het is cocaine'. 'Cocaine! Verdovende middelen? Ver slaving en heel die misère. Hoe bestaat het! Timothy scheen noch hevig ont daan noch erg verontrust. Hij was al leen wat opgewonden. 'Hoor je dat, Vanessa? Sandor Balog, hè? Ik wist dat hij een smeerlap was! Tk weet zeker dat hij minstens zes pakjes meegeno men heeft, misschien nog wel meer. Een flinke bult'. 'Net wat je zegt', reageerde Lewis kalm, 'een flinke buit. En het zou best nog a/el eens meer kunnen zijn. Ik heb het gevoel dat jullie twee klei ne weldoeners met je zorgen voor het reeds lang vermiste Lipizzaner paard de politie op het spoor hebben ge bracht van een stel misdadigers, die al een hele tijd gezocht worden. Maar daar hebben we het later nog wel eens over. Hier is de hut. Pas op'. NEDERLAND I KRO 17.00 Kinderprogramma NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal 19.05 Van gewest tot gewest 19.50 Uitz. Stichting Socutera NOS 20.00 Journaal PP 20.20 PSP. NOS 20.30 Kat op een heet zinken dak 22.15 Panoramiek 22.40 Studio Sport 23.05 Journaal TELEAC 23.10 Voorl. progr. Computerkunde NEDERLAND II NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal KRO 19.05 't Is te doen: Hilv. Ill JKOR KRO RKK 19.30 Kenmerk NOS 20.00 Journaal KRO 20.20 Oorlog en Vrede 21.05 Wie loopt heeft eerst gekropen 21.55 Het Frysk Ork. NOS 22.35 Journaal DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05 Nws uit da Kath. Kerk. 10.20 Kapriolen, ouda Duitse speelfilm. 11.45 Das Patenkind. 12.15 Act. 12.50 Perso verz. 13.00-13.20 Journaal. 16.15 Journaal. 16.20 Bekroonde Industriefilms. 17.05 Kinder- progr. 17.35 Beeldverhaal. 17.55-18.00 Jour naal. iReg. progr.: NDR: 18.00 Verstelgerung. 18.30 Act. 18.45 Zandmann. 18.55 Reg. maga zine. 19.26 Alarm. 19.59 Progr.overz. WDR: 18.00 Reg. nws. 18.10 Toni en Veronika. 18.40 Act. 19.20 Wie schuldig 1st der Schuldige?) 20.00 Journaal en weeroverz. 20.15 Fiünrep. 21.00 Amusem.progr. 21.45 Kilmrep. 22.30 Journaal, comm. en weerber. 22.50 Fllmpor- tret. 23.50 Journaal. DUITSLAND 11 16.20 Gymn. voor kinderen. 16.30 Kleuter- progr. 17.00 Journaal. 17.10 Lassies Abenteu- er. Aansl.: Mainzelraannchen. 17.45 Act. en muz. 13.25 Mordkommisslon. 19.00 Journaal. 19.30 Die Strasse der Konige. 20.15 Econ. rubr. 21.00 Journaal. 21.15 Cult, magazine. 22.00 Zaalhandbal Duilsland-USSR. 23.05 Journaal. Dl'ITSLAND III NDR 17.15 Beat-Club. 18.00 Seumslrast». 18.30 Fllmrep. 18.55 Pauzefilm. 19.00 So itrtlicli war Suleyken. 19.15 Nws uit natuurwetensch. en techn. 20.00 Journaal en weeroverz. 20.15 Elne Amerlkanischc Familie. 21.20 Inf. progr. 22.25-22.35 China Today. DUITSLAND III WDR 19.00 Zandmann 19.05 Voor Spaanse /tI, werkn. 19.15 Handel en verkeer. 19.45 Reg. (Wordt vervolgd) nws. 19.55 Comm. 20.or Jourtlaal en weerber. BELGIE NEDERLANDS 16.30 Jevanjong. 17«65 Poppenfllmpje. 18.00 Vrijetijdsmagazlne. 18.50 Doc. film. 19.20 Politiek progr. 19.35 Act. 19.40 Med. rn weerber. 19.45 Journaal. 20.15 Pater Domi nic. 20.45 Sport '73. 2'.45 Macht en onmacht v d. kunst. 22 30 Eurovisie: Eur. Danskamp. 23.40 Journaal. BELGIE FRANS 16 45 Jeugdultz. 16.45 Jeugdultz. 18.25 Jeugdultz. 18.55 V.d. kleuters. 19.10 Waals nws. 19.15 La Folie des Betes. 19.45 Journaal. 20.15 La Dame de Monsoreau. 21.10 Amusem.progr 22.25 Korte films. 23 ;o Journaal. ZURICH—MUNCHEN De bekende Duitse toneel- en filmspeler Willy Birgel is zaterdag in zijn woonplaats Dubendorf bij ZUrich aan een hart aanval overleden. Hij was 82 jaar. De uit Keulen afkomstige Birgel zou aanvankelijk evenals zijn vader, goudsmid worden. Via de kunstacade mie van Düsseldorf kwam hij echter op de toneelschool in zijn geboorte plaats. Zijn eerste toneelengagement kreeg hij in Bonn. Na in de eerste wereldoorlog zware verwondingen te hebben opgelopen, zette hij na de oor log zijn toneelloopbaan voort, waarbij hij zich van jeune premier ontwikkel de tot speler van karakterrollen. Intussen speelde hij al sinds 1933 in films van de Duitse maatschappij UFA. Deze succesvolle filmcarrière be gon met de hoofdrol in 'Ein Mann will nach Deutschland.' Andere rol prenten van hem waren 'Das Madchen Johanna', 'Fanny Elssler* en 'Ein Mann vergisst die Liebe.' Zijn grootste filmsucces boekte hij in Reitet FUr Deutschland' over de be kende ruiter Freiherr von Langen. Na de tweede wereldoorlog trad Bir gel op in talrijke gastvoorstellingen in Wenen en andere steden ln het Duitse taalgebied. Vorig jaar speelde hij nog in Luzern in 'So eine Liebe' van de Tsjechoslo waakse schrijver Pa vel Kohout. Louis Neillot overleden PARIJS De Franse schilder Louis Neillot, de laatste vertegenwoordiger van het fauvismc, is maandag in Pa rijs overleden. Hij werd in 1898 in Vichy geboren. Zijn werk hangt in musea over de gehele wereld. DEN HAAG De jaaropbrengst van de 'wilde ganzen-aktie' van het IKOR heeft in 1973 de 1,8 miljoen gulden gehaald. Dat is een record-opbrengst. In 1972 werd 1,2 miljoen gulden bij eengebracht De 'wilde ganzen-actie' wordt elke zondag via het radio- en tv-programma van het IKOR gehou den. Daarbij wordt irtlere week 'ge vlogen' voor een ander projekt. De grootste opbrengst, ruim 400.000, haalde de aktie voor hulp aan de slachtoffers van de hongers nood in Ethiopië. Andere succesvolle acties waren die voor de hongersnood in India 116.000), voor de slachtof fers van de droogte in de Afrikaanse Sahel-gebieden 72.500) en voor de Vietnamese oorlogsslachtoffers na het bestand 46.800). Op gezette tijden vliegen de wilde ganzen voor 'delicate gevallen in het buitenland.' In twee keer leverde deze actie ruim 50.000 op. Geld voor dit doel is bestemd voor leniging van menselijke nood, waaraan om politie ke redenen geen bekendheid kan Wor den gegeven. Andere projekten waarvoor enkele tienduizenden guldens per keer wer den bijeengebracht, zijn de akties voor de slachtoffers van de aardbe ving in Nicaragua, voor de stakiijgs- slachtoffers in Suriname, voor Tiet Haagse opvangcentrum voor mishan delde vrouwen en kinderen Adullam, voor de slachtoffers van de oorlog in het Midden-Oosten en het kinderhulp plan in het kader van het zilveren regeringsjubileum van Koningin Juli ana. ALPHEN AAN DEN RIJN Het echtpaar L. Heineman-Pdlupess.v uit Alphen a.d. Rijn is, vermoedelijk af gelopen zondag, door gasverstikking om het leven gekomen. Het overleden echtpaar (beiden 75 jaar) is gisteren gevonden. Het ongeluk ls gebeurd doordat een warmwaterkraan ls blijven lopen, die aangesloten was op een geijser. Deze is uitgegaan, terwijl het gas bleef stromen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 4