Jaarwisseling vrijwel zonder incidenten Turkse winkel als een oosters sprookje Niet wonen in centrumgebied 'n Gelukkig en voorspoedig 1974 w* Veertig uur achtereen klaverjassen Midwinterfestival trok Vespohal OATSUN Ds. Post neemt beroep aan Alphenaren bij minister Marktberichten GEMEENTE LEIDEN Nieuwe Leidse Courant L. H. Piek overleden Ds. Verleur nam afscheid van Lisse Woningen aan Haarlemmerweg uitgebrand Gouden huwelijk voor al onze cliënten en voor alle mensen die dit jaar gaan worden m m SPECIALIST IN VLOERBEDEKKING TROUW/KWARTET WOENSDAG 2 JANUARI 1974 STAD EN REGIO L3 Messteek beslecht familieruzie LEIDEN De politie uit Leiden en de regio is uitermate tevreden over de jaarwisseling. Proble men deden zich vrijwel nergens voor. .Alleen in de Willem de Zwijgerlaan in Leiden en de Prince- straat in Katwijk, zorgden buurtbewoners voor wat trammelant, hoewel lang niet in die mate als in vorige jaren. 'Het was hier wel een hoop lawaai, maar noemenswaardige gebeurtenissen deden zich niet voor. Alleen in de ADVERTENTIE mro Officieel Datsun dealer voor Leiden e.o. Herengracht 79, tel. 33861-20987 Roelofarendsveen e.o. Alkemadelaan 1, tel. 01713-2866. SASSENHEIM In de nacljt van donderdag op vrijdag om 2 uur begin nen Huub Luijk, Hans Wijntjes, Joh. Verloop en Kees van ..Daatselaar in Het Bruine Paard te Sa'ssenheim aan hun poging om het "wereldrecord (in tijdsduur) klaverjassen te verbeteren. Dat staat nu op naam van een kwar tet Amsterdammers, met een tijd van 37 uur en 12 minuten. Het viertal in Sassenheim wil doorgaan tot zaterdag avond 6 uur en maakt dan de 40 uren vol. Er is 'een beperkt aantal plaatsen in Het Bruine Paard om de wedstrijden te volgen. LEIDEN Ds. G. C. Post, hervormd predikant te Leiden, heeft het beroep van de hervormde gemeente te Baarn aangenomen. Hij komt daar in de va cature van ds. Kok, die naar Zoeter- meer ging. Sinds november 1969 is ds. Post werkzaam in Leiden. Daarvóór diende hij de gemeenten Brandwijk en Giessendam-Hardinxveld. Princestraat moesten wij optreden. Er werd een schutting omgegooid, maar daar bleef het eigenlijk bij', aldus de politie in Katwijk. De rijkspolitie in Rijnsburg had hele maal geen problemen: 'Net als vorig jaar was het hier erg rustig. Wij roefden er niet uit', liet de R"jns- burgse politie weten. Ook uit Haarlemmermeer kwamen vrijwel geen klachten binnen. Een po- litiewoordvierder: 'Het was uitzonder lijk rustig. Alleen op de brug in het centrum van Nieuw-Vennep, moest de politie 2 a 3 minuten optreden. Zoals ieder jaar werd op het kruispunt Hoofdwegen-Venneperweg een stapel kerstbomen in brand gestoken. Voor er autobanden aan te pas kwamen heeft de politie er een eind aan ge maakt'. In Leiderdorp en Oegstgeest sprak de politie eveneens van een heel rustige jaarwisseling. Wel werd veel vuur werk afgestoken, maar het leverde geen moeilijkheden op. De politie in Noordwijk had het rusti ger dan andere jaren. Er is altijd een bepaalde kern die in de kom van het dorp een groot vuur wil stoken. De Noordwijkse politie trad met zachte hand op en wist te voorkomen dat het óén en ander uit de hand liep. De jaarwisseling bezorgde ook de Al- phense politie vrijwel geen extra werk. 'Het is hier zeldzaam rustig geweest', aldus de gemeentepolitie. Kerstbomen Zelfs de politie in Leiden kan terug zien op een kalme jaarwisseling: 'Voor ons doen was het een zeer rus tige avond en nacht. De problemen die zich elk jaar in de Willem de Zwijgerlaan voordoen, bleven groten deels achterwege. Tussen kwart over éón en haif twee moesten wij er op uit om orde te scheppen. Er was een stapel bomen in brand gestoken, maar die liep uit de hand. Ook werden au tomobilisten gehinderd door vuur werk dat werd afgestoken. Nadat de politie zich er even mee bemoeide was het direkt afgelopen'. Wel waren er in de stad nog de nodige vechtpar tijtjes voor kerstbomen, maar die le verden de politie vrijwel geen werk op. Alleen in de Leemansstraat begon het nieuwe jaar minder plezierig voor een familie, waar de drank er, omstreeks kwart ever drie in de prille ochtend, de oorzaak van was dat een vechtpar tij ontstond. Er kwam zelfs een mes aan te pas en één van de familieleden belandde door een messteek in het ziekenhuis. ADVERTENTIE ALPHEN AAN DEN RIJN Minis ter Gruijters van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening ontvangt deze week bewoners van Alphen aan den Rijn om hun bezwaren inzake het Empeo-Cityplan te horen. De bewo ners, die de Kroon vernietiging heb ben gevraagd van het goedkeuringsbe sluit van G.S,,yoor de bouw van een winkelbedrijf en een kantorencom plex, hopen met dit bezoek deze aan vraag kracht bij te zetten. De bezwaren van de bewoners tegen het plan gelden de winkeluitbreiding, die volgens hen gebaseerd is op ver ouderd cijfermateriaal en het uitgangs punt dat Alphen als groeikern aange wezen zou zijn. De bewoners vinden verder, dat het plan de normale be stemmingsplanprocedure moet doorlo pen. Momenteel is door Ged. Staten een vrijstelling van voorschriften voor het eigenlijke bestemmingsplan, gegeven. Tenslotte zijn de bewoners van oor deel dat bestaande bouw en nieuw bouw meer op elkaar afgestemd moe ten zijn, dan in het huidige plan het geval is. DE LIER, 31 december Veillngver. Delfi- TVedterlee. Andijvie 2.23-2,29. 1900 kg, spruiten AI 1.68- 1.76. All 1.24-1,51. BI 1.58-1.66, Bil 1.34-1.37. Cl 1.06-1.12. DIII*1.48-1.69, 83100 kg. se.derij 55-61. 2750 60s. Sla I 36-4S. II 22-29. Cl 11-13. 355.400 krop, uien 65-59. itOO kg. boerenkool 3.30. 14 per bak rode kool 12-30. 350 ke. knolselderij 63. 150 st, prei AI 114-138, 2200 kg. LEIDEN Groente- en fruitveiling 31 de cember: Aardappelen 23-24. andijvie 216-220. boerenkool 69-77. rode kool 14. prei 86. stoofsla 61-68, spruiten A 109-115, uier? 40-53. wiUof 170-205, knolselderij 73-76 sla licht 23- 32. sla zwaar 38-47. selderij 76-82. Uitnodiging Nieuwjaarsreceptie gemeentebestuur Op donderdag 3 januari 1974 wordt in de burgerzaal van het stadhuis een nieuwjaarsreceptie gehouden voor alle burgers van Leiden en voor vertegenwoordigers van Leidse verenigin gen, instellingen en organisaties. De receptie begint orn 20.00 uur en zal orn 21.30 uur eindigen. Een ieder is van harte welkom. U wordt verzocht gebruik te maken van de ingang aan de B reestraat. Burgemeester en Wethouders van Leiden, de Secretaris, de Burgemeester, J. van de Poel A. J. Vis De heer Kaya en zijn dochtertjeBilnur tonen enkele Turkse kledingstukken. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Husseyin Kaya is elf jaar in Nederland. Hij heeft nauwelijks meer moeite met de taal. Soms een beetje met de tong val, maar dat maakt een gesprek met hem juist aantrekkelijk. Hij is Turk en heeft sinds enkele maanden in de Wagenstraat 142 een Turkse winkel geopend. Hij deed dit met een dubbele bedoeling. Hij wil de Nederlanders kennis laten maken met typisch Turkse artikelen en hij wil zijn landgenoten helpen in hun eigen taal hun inkopen te doen. In zijn winkel hangen bloezes, jur ken en andere kledingstukken, vol met kralen of vol met borduursel. Alles is met de hand bewerkt. Turk se pantoffeltjes glinsterend van de kralen, wandkleden met Turkse mo tieven, fruitberden uit Turkije, ko peren lampen, er is van alles tc vin den. Turkse koperen siervoorwerpen met bonte steentjes bewerkt wekken her inneringen aan oosterse sprookjes. Een koperen vogel de kartal slaat zijn vleugels wijd uit. Die vleugels zijn bedekt met blauwe glinsterende steentjes. Tussen de kledingrekken loopt de kleine Bilbur (spreek Bilnasj) en helpt ijverig mee om te tonen wat er zoal hangt. Ze is in Nederland ge boren en haar rappe tongetje staat niet stil 'Er komen hier eigenlijk in hoofd zaak Turken', vertelt de heer Kaya. Maar die Turken komen niet alleen maar Turkse artikelen kopen. Omdat zijn landgenoten, die de Nederland se taal niet machtig zijn, vaak met een mond vol tanden staan als ze in een winkel iets willen kopen, heeft de heer Kaya ook een collectie Ne derlandse kledingstukken, overhem den, bloezes e.d. Het is tenslotte altijd wel zo makke lijk als je de verkoper in je eigen taal kunt raadplegen. Maar niet al leen dat, de heer Kaya verkoopt ook radio's, cassettes en televisie-toestel len. Dus zijn landgenoten kunnen voor velerlei dingen bij hem terecht. Hij doet aan im- en export, zoals op zijn etalage te lezen is. NIEUW-VENNEP Het midwinterfestival dat in de Vespohal werd georganiseerd werd door ongeveer 2700 jongens en meisjes bezocht. Volgens de heer K. F. Poestkoke, één van de organisatoren, was dat boven de verwachting. 'De kerstdagen vielen dit jaar gunstig. Met een paar snipperdagen had je tien dagen vrij, vandaar dat velen met va kantie gingen. Daarom hadden wij minder kinderen verwacht. Er waren er echter nét zoveel als vorig jaar'. Het was voor het vierde achtereenvol gende jaar dat het midwinterfestival werd gehouden. Het nam twee en een halve dag in beslag. De kinderen kon- De ontwikkeling van de Leidse binnenstad LEIDEN 'Herstel of behoud van de gezinswoonfunctie in het centrumgebied van de binnenstad moet niet bewust worden nagestreefd. Uitholling van gewenste centrumfuncties door het toestaan van daarmee concurrerende vestigingen elders dient te worden voorkomen. Eventueel leegstaande panden, zoals het voormalige postkantoor en het Herenlogement dienen een bestemming te krijgen, die een positieve bijdrage levert tot de kwaliteit van liet centrumgebied.' Dat is in net kort geschetst de wense lijke ontwikkeling van het centrumge bied (Haarlemmerstraat, Steenstraat en Breestraat en wat daar tussen, in ligt) van de Leidse binnenstad, zoals die geformuleerd is door de afdeling ecónomische zaken, sociografie en sta tistiek van de gemeente. In de krant van afgelopen zaterdag publiceerden wij de ontwikkeling van Leidens om vangrijke binnenstad, zoals die in gro te lijnen wenselijk geacht wordt, dit maal wordt elke wijk met elk zijn ei gen specifieke functies apart behan deld. Om te beginnen de Pieterswijk' gren zend aan de Breestraat. waarvoor pri mair geldt dat het karakter van de wijk maximaal gehandhaafd dient te worden. Er zijn voorzieningen nodig, die meer in de culturele of recreatie ve sfeer liggen. Aan het einde van de Langebrug, d'"it parkeergelegenheid te worden gevestigd ter ondersteuning van het centrumgebied en ter voorko ming van veelvuldig parkeren rond de Pieterskerk. Wat betreft de woonfunc tie moet de nadruk zeker niet liggen op gezinsbewoning. De Acadcmicwijk (gebied tussen Noordemde, Rapen burg, Witte Singel en Vliet) wordt voor een groot deel door de universi teit 'beheerst' en vervult dan ook een functie als vestigingsplaats voor on derdelen van de A-faculteit (Witte Singelcompiex) van de universiteit. In het gedeelte tussen het Noordeinde en Galgewater, waar de gebouwen van de voormalige Rotogravure zijn geves tigd, kan worden gedacht aan de ves tiging van parkeergelegenheid t.b.v. het centrumgebied. De woonfunctie van deze wijk sluit aan op die van de Pieterswijk: meer bewoning door stu denten dan door gezinnen. Lcvendaal- west (gebied tussen Vliet, Zoetcr- woudsesingel. Korevaarstraat en Steenschuur) dient de woonfunctie te prevaleren, ook al is er in de Doeza- slraat een kwalitatief goed winkelap paraat gevestigd. In het gedeelte tus sen Vliet en Doezastraat zal het ac cent wat sterker op zg.' bijzondere ca tegorieën kunnen vallen: in 't gebied tussen Doezastraat en Korevaarstraat de gezinswoonfunctie. In Levendaal- oost (gebied tussen Korevaarstraat, Zoeterwoudsesingel en Nieuwe Rijn) is uitbouw van Bedrijven in de dienst verlenend? sector verantwoord, maar de ontwikkeling van het Lcvendaal tot winkelstraat is ongewenst. Daarom zal de Consumarkt op langere termijn elders gevestigd moeten worden, ter wijl ook het hoofdpostkantoor centra ler in de binnenstad zal moeten ko men. De vrijkomende ruimte zou voor bewoning geschikt kunnen worden ge maakt. De Camp (gebied tussen Beesten markt. Haarlemmerstraat, Lange Mare en Oude Vest) heeft net als de Pieterwijk een functie ter onder steuning van het centrumgebied en in dat licht bezien moeien voorzieningen in deze wijk worden getroffen. Daar naast heeft De Camp een woonfunctie voor studenten, kunstenaars en ook bejaarden. In het Boerhaavccomplex is plaats voor een museum. Van be lang is het creëren van een aantal pleintjes met groenvoorzieningen, om dat dit gebied een 'eiland van rust' (zoals de rapporteurs het uitdrukken) in de kern van de binnenstad dient te blijven, Ook de iVIarewljk (gebied tus sen Lange Mare, Haarlemmerstraat. Pelikaanstraat en Oude Vest) heeft een functie ten dienste van het cen trumgebied. maar daarnaast moet her stel van de gezinswoonfunctie primair worden gesteld. Opslagplaatsen, die geen binding met de binnenstad heb ben. dienen te wijken, terwijl ook het verdwijnen van enkele ambachtelijke bedrijven 'zeer wel denkbaar' wordt genoemd. Afbraak van enkele bestaan de woningen is onvermijdelijk. De wijk Pancras-west (gebied tussen Nieuwe Rijn, Oude Rijn en Hooi gracht) moet gezien de ligging functioneel nog meer op het cen trumgebied worden aangesloten, met behoud van het huidige karakter. Met name op de Kaasmarkt is ruimte voor centrumfuncties. Als programma-ele menten worden genoemd: nadere ont sluiting van hel Burchtcomplex, wo nen voor bejaarden en jongeren, kun stenaarsvoorzieningen en vestiging van vrije beroepen. Tussen de Burcht en de Hooglandse Kerk kunnen pleintjes worden gevormd 'als binnen- stadsverpozingsruimte', aldus de afde ling E.S.S. In aansluiting op de be staande situatie dient de nadruk in- Pancras oost (gebied tussen Hooi- graeht. Nieuwe Hiin. Herengracht en Oude Rijn) te vallen op de bedrijfs- functie. De woonfunctie dient, waar aanwezig, niet te worden gecontinu eerd. met uitzondering van rt>' rand van de wijk. Beschikbaar komende panden kunnen worden benut door bedrijven, die elders in de binnenstad minder gewenst zijn. Noordvestwest (gebied tussen Rijns- burgersingel. Morssingel, Galgewater, Beestenmarkt, Oude Singel en Nieuwe Mare) vervult een horecafunctie, die zonder bezwaar gehandhaafd kan blij ven. Daarnaast is de uitbouw van de museumfunctic en de uitbouw van het '•ermaakc entrum rond de Beesten markt van belang. De winkels in de Steens!raat cn de Morsstraat zullen het city-winkelapparaat niet mogen aantasten. Aan het Galgewater is plaats voor watertoerisme. Noordvesl- oost (gebied tussen Korte Mare. Oude Singel, Oude Herengracht en Maresin- gel) heeft een werkfunctie, die met name in net gedeelte ten westen van de Volmolengracht gehandhaafd moet blijven. Dn geldt ook voor het gebied rond de 3e Binnenvestgracht, mot dien verstande dat in het gedeelte tussen Lapgegracht en Mnresingcl ruimte komt voor groen. Bedrijfsver- plaatsingen (zoals S.L.F. en de Ge meentelijke Reinigingsdienst) maken nieuwe bestemmingen mogelijk, zoals de vestiging van kantoren, een hotel, woonflats, eventueel een overdekt zwembad, school en parkeerruimte. In de llavcnuijk-noord (gebied tussen Oude Herengracht, Haven en Heren singel) dient de gezinswoonfunctie primair 'e worden gesteld. Ir. dc Ila- vcmvi.lk-7.uid (gebied lussen Heren- grachi. Nieuwe Rijn, Zijlsingel en Ha ven) moet de woonfunctie hersteld worden, met uitzondering van het ge deelte tussen dc Haven cn de Zuidsin gel, waar kleine bedrijven kunnen worden gevestigd. k ort -n i out/G -u i t-cl c-re£ io Y, ort -n icru w s -u.it-dé-reg io kor t -* io u va -u i t-d e -ie g io kort -n if «uws -u i t-d e -regi o korfc-nicuwr-ai t-d c-rcgio den zich met velerlei dingen verma ken. Opvallend was het dat de jeugd minder 'zo maar' door de hal rende. 'Ze waren dit keer veel meer bezig met schilderen, solderen, verkleden, tekenen etc.', aldus de heer Poetkoke. Er werden in totaal ruim drieduizend pannekoeken uitgedeeld en er werd 500 liter melk gedronken. Honderd vrijwilligers zorgden er voor dat alles vlot verliep. Hier viel een verschuiving te constateren. Vorige jaren waren het meer de jongeren die hielpen, nu waren er veel ouderen bij, vooral echtparen. Het midwinterfestival werd geopend door vier jongens die verkleed op een dubbele (vier persoons) tandem zaten en door een papieren schutting reden. N OORD W IJ KERHOL' T Zondag 6 januari houden de Vikings een presta tieloop en wandeltocht. De loop door de straten van Victor I (4 km, start 12.15 uur vanaf parkeerterrein bij de kerk), de wandeltocht door Victor 1, 2, 3 cn 4 (stat tussen 1 en 3 uur bij parochiehuis tussen 13 en 15 uur). LISSE De kerstbomen worden za terdag 5 januari om 5 uur op het par keerterrein van Jeukenhof (naast Veldhorst) aan de Stationsweg ver brand. Het eigen ochtendblad voor élk protestants Christelijk gezin in Leiden en omgeving ZORG VOOR EEN STERKE CHRISTELIJKE PERS LEIDEN Op 61-jarige leeftijd is in Leiden plotseling de heer L. II. Piek overleden. Hij was rayoninspecteur van verscheidene dagbladen en heeft voor de drie Leidse bladen ook regel matig journalistiek werk verricht, met name de verslaggeving van de kantongerechtzittingen gedurende een aantal jaren. Vanmorgen om 11 uur vindt op Oc- kenburg tc Loosduinen de crematie plaats. LISSE Ds. J. J. Verleur heeft we gens emeritaat afscheid genomen van de Geref. Kerk Vrijgemaakt te Lisse. De zaal van het gebouw Salvatori was geheel bezet. Ds. Verleur sprak in de ze dienst over 'Het wonder van het Woord van God'. Hij wees er met na druk op, dat de Here wakker is om Zijn woord tc doen. Tegenover de ve le teleurstellingen in het leven staat deze zekere boodschap. Die mogen we in ons leven meedragen. De predikant meende, dat de dank baarheid het mag winnen van de wee moed. 'Dankbaar ben ik in het bijzon der voor de eensgezindheid waarin de laatste jaren met de kerkeraad kon worden samengewerkt'. Ouderling Bos sprak namens kerke raad en gemeente. Hij zei, dat ds. Verleur wel een centrale plaats innam maar geen dominerende plaats. De ze genbede uit psalm 134 werd het echt paar Verleur toegezongen. LEIDEN Zondagavond heeft een ernstige brand gewoed in het pand Haarlemmerweg 56a. De eerste verdie ping van het woonhuis, waar de we duwe Waasdorp woonde, brandde ge heel uit, de tweede verdieping, waar een getrouwde zoon van mevrouw Waasdorp woonde, bij wie de moeder naar de tv zat te kijken, grotendeels. Toen de hele familie op de tweede verdieping bij de tv zat. hoorden ze op de eerste verdieping een hevige knal. Zij gingen onmiddellijk kijken en vonden de woonkamer toen al in vuur en vlam. De schade op beide verdiepingen be draagt in totaal naar schatting 75.000. Op de eerste verdieping ging alles verloren, op de tweede het mees te huisraad. De woning op de begane grond en de aangrenzende percelen liepen waterschade op. Niemand werd eewond. O m. tien over 8 werd de brand ge meld Om tien voor 9 was de brand weer het vuur meester. Tot 1 uur in de nacht duurde dc nablussing. SASSENHEIM Morgen herdenkt het echtpaar P. Kilhn-A. Vonk Marij- kestraat 17. de dag dat zij 50 jaar ge leden aantekenden. Zij kenden elkaar al vanaf hun 6e jaar, toen ze in de eerste klas bij juffrouw Klijn zaten (moeder van loco-burgemeester Wes terbeek). Vanaf hun 14e jaar waren ze heel goede maatjes en met hun 17e toen ze op 'de zang' gingen, lieten ze elkaar niet meer los, zei mevrouw Kiihn. De bruidegom werkte vanaf z'n 11e jaar in de bollen; hij kan er 's zomers nog niet genoeg van krijgen ondanks z'n 72 jaar. De bruid ook 72. geniet ondanks lichamelijke ongemakken een redelijke gezondheid, maar haar han den zijn nog zo goed dat ze evenals vroeger voor haar kinderen, nu voor haar klein- en achterkleinkinderen vol op handwerk verricht. E zijn 6 kinderen, allen gehuwd. Twee zoons volgen vaders voetspoor in de bollen. Er zijn 26 kleinkinderen en 6 achterkleinkinderen. s Het Tapijtcentrum -«■;-* LEIDEN, HOGE RIJNDIJK 90, LEVENDAAL 157-161 TEL. (01710) 22450- 25472

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3