Fokker neergestort bij Turijn: 38 doden MEIR VERLIEST Noodzaak van distributie benzine wordt betwijfeld 1100 vivo-winkels Consumentenbond: zeer veel prijzen omhoog geschoten Het ALLERLAATSTE nieuws hoort u via 06222-333 vanhetANPzèlf! !n deze krant 499,- Bommen in bioscopen Lichte vorst Nieuw record haven van Rotterdam Vandaag vragen in Kamer Weer gehamsterde benzine in vlam benzine sparen? boodschappen doen? Jaloerse hond bijt baby dood Man wurgt vrouw bij ruzie na kerkgang Bommen gevonden op station Genève WASAUTOMATEN Oorzaak ramp is nog onbekend Vredesoverleg in Geneve wordt moeilijker JERUZALEM (Reu ter/UPI/AP) - De Israëlische kiezers hebben Golda Meirs regerende Arbeiders partij niet naar huis gestuurd, maar wèl met grote problemen opgescheept. Het nog rokende wrak van de Fokker-Fellowship TURIJN (AP, Reuter) Achtendertig inzittenden zijn om liet leven gekomen, toen gistermiddag een Fokker-Fellowship 28 neerstortte bij het vliegveld van Turijn. Vier personen drie passagiers en de tweede piloot konden zwaargewond uit de brandende wrakstukken worden gered. Alle slachtoffers zijn Italianen. Het tweemotorige toestel van de Itali aanse luchtvaartmaatschappij Itavia vloog van Sicilië via Bologna en Tu rijn naar Genève. Bij het dalen voor de landing op het vliegveld van Tu rijn om tien over half twee be gon het toestel plotseling weer te klimmen. Volgens de controletoren werd op dat ogenblik het radio-con tact verbroken en verdween het vlieg tuig van het radarscherm. De piloot trachtte een noodlanding te maken, kwam enkele kilometers van het vliegveld verwijderd in een wei land terecht en ramde een boerderij. Een vleugel van de Fokker sneed de boerderij in tweeën, maar de bewo ners bleven ongedeerd. Politie en brandweer slaagden erin een begin nende brand te blussen en twee inzit tenden uit het wrak te redden. Twee andere overlevenden werden uit het toestel geslingerd. OORZAAK ONBEKEND Dc oorzaak van de ramp was gistera vond nog onbekend. Het was niet dui delijk waarom de piloot, een noodlan ding wilde maken..Tijdens het onge luk was het zicht tweehonderd meter j en hingen er mistflarden. Itavia heeft een groep deskundigen naar de plaats van het ongeluk gestuurd. Veel van de passagiers hadden de BUENOS AIRES (AFP) In Buenos Aires zijn maandag bomaanslagen ge pleegd op twee bioscopen waar de om streden film 'Jezus Christ Superstar' draaide. Droog weer met opklaringen, la ter ook in het noorden van het land. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Maxi mum temperaturen om het vries punt, met lichte vorst in de nacht en in de ochtend. MORGEN EN OVERMORGEN: Overwegend droog iyet 's nachts lichte vorst. Temperatuur over dag om het vriespunt. Morgen zon op: 08.48 onder: 16.41 maan op: 12.19 onder: 02.51 2 januari feestdagen met hun gezinnen op Si cilië doorgebracht en keerden terug naar hun werk in'Turijn. De inwoners van de boerderij zes personen zaten op het ogenblik dat het vliegtuig het huis ramde, juist aan de Nieuwjaarsmaaltijd. Geen van hen werd gewond. Het was de tweede keer in twee jaar dat een Fokker in Italië neerstortte. dank je Pieterse van 't zelfde Van een verslaggever ROTTERDAM In de haven van Rotterdam is in 1973 een record hoe veelheid goederen overgeslagen: tus sen de 300 en 305 miljoen ton. (In 1972: 268 miljoen ton). Zonder oliecri sis zou dit zelfs meer dan 320 miljoen ton zijn geweest. Burgemeester Tho massen zei dit maandag in zijn tradi tionele oudejaarstoespraak voor de Havenvereniging Rotterdam. De olie voor Rotterdam komt thans uit Iran, Nigeria, Venezuela en ande re niet-Arabiache landen. De burge meester ontkende dat er nu kleinere tanks in grotere aantallen binnenko men met Arabische olie, die zou zijn overgenomen van grote tankers. 'Geen oliemaatschappij riskeert dat haar ei gen of gecharterde schepen op de vol gende reis naar Arabische landen ge boycot worden'. Ondanks de niet gehaalde overslag van 320 miljoen ton toonde Thomas sen zich niet pessimistisch over de oliesituatie. 'Zolang de prijs als regu lator van de internationale energie markt fungeert zal de olie blijven stromen naar die landen, waar de con sument bereid en in staat is de prijs te betalen. En zolang Rotterdamse ha ven in concurrentie met andere Euro pese havens in staat blijft haar klan ten de voordeligste transportmogelijk heden te bieden, zolang blijft ook on ze haven in de markt', aldus de bur gemeester. Toen gisteravond alle 1.2 miljoen bur- gerstemmen waren geteld, bleek dat in totaal 39,1 percent van de stemmen op de Arbeiderspartij waren uitge bracht tegen 2/.4 percent op de J.i- koed-partij van Menahim Begin. Op basis van deze voorlopige uitslag de 150.000 militaire stemmen zijn nog niet geteld zou de Arbeiderspartij samen met de Nationale Religieuze Partij en de Onafhankelijke Liberalen nauwelijks op de helft plus vijf ko men in het nieuwe parlement. In de loop van gistermorgen toen nog niet de helft van de uitslagen bekend waren werd e al een verlies van de Arbeiderspartij van minstens vi*r zetels voorgerekend en op dat mo ment stond zij nog op 41,9 percent van de stemmen. Het Likoed-blok dat zich krachtig verzet tegen terugga ve van bezat gebied klom op naar minstens 37 zetels in het 120 zetels tellende parament. De Arbeiderspar tij, die 56 zetels in het parlement had zou zich volgens de verwachting an ternauwernood boven de 50 kunnen handhaven. De twee coalitie-partners van de Ar beiderspartij, de Onafhankelijke Libe ralen (vier zetels) en de Nationale Religieuze Tartij (elf zetels) bleven ongeveer gelijk. Op basis van deze cijfers is het niat waarschijnlijk dat Belins militante Li koed-blok regeringsverantwoordelijk heid krijgt. Maar de Arbeiderspartij heeft zich ook niet onafhankelijk kun nen maken van de Nationale Religieu ze Partij, voor wie enigerlei afstand van bezet gebied op de westelijke Jor- daanoever met het oog op de vele Joodse heilige plaatsen daar onver teerbaar is. In het bewustzijn, dat dit bezette ge bied nog niet de eerste zorg is, heeft de Israëlische regering haar militaire delegatie inmiddels weer naar Genève gestuurd voor verder overleg over de troepenscheiding bij Suez. Volgens waarnemers in Genève zouden de verkiezingsresultaten in Israël wel Een Arabische inwoner van Kefar Kassem brengt zijn stem uit bij de Israëlische parlementsverkiezingen op Oudejaarsdag. eens kunnen leiden tot stroevere in- plaats van vlottere onderhandelingen in het nieuwe jaar, zoals gehoopt was. De stemmen in de Knesset tegen het afstaan van bezet gebied in ruil voor gegarandeerde grenzen zijn namelijk in aantal alleen maar toegenomen. De secretaris-generaal van de Arbei den nog wel eens zo groot zouden kunnen worden, dat binnen een jaar nieuwe verkiezingen zouden moeten worden uitgeschreven. De nationale religieuze partij, die geen zetels heeft gewonnen, maar veel grotere macht heeft gekregen nu de Arbeiderspartij er voor de komende derspartij, Aharon Yadlin, zei dins- formatie alleen ma3r afhankelijker dagmorgen nog dat er duidelijk een parlementaire basis was gelegd om zonder al te veel moeite een coalitie regering te vormen, die in Genève tot een 'vrede met ere' met de Arabieren zou komen en bereid zou zijn tot het doen van gebiedsconcessies. Maar de minister van Verkeer, Sjimon Peres, voorzag toen al moeilijkheden bij het vormen van een coalitiekabinet. En een andere leider van de socialisten, Avraham Afer, zei dat de moeilijkhe- van is geworden, begint hier ogen blikkelijk gebruik van te maken. 'Wij zijn vastbesloten dat Judea en Sama ria bij ons blijven (het bezette gebied op de Westelijke Jordaanoever), maar dat doet niets af van onze steun aan de regering bij de huidige onderhan delingen in Genève', zei Zevulun Ham mer, onderminister van onderwijs, een van de jonge leiders van de natio nale religieuze partij. Deze partij heeft zich schriftelijk verbonden om Van een verslaggever DEN HAAG In december zijn zeer veel prijzen verhoogd, terwijl de omvang van de prijsstijgingen in vele gevallen zeer belangrijk is. Dit heeft de Consu mentenbond meegedeeld. Volgens een woordvoerder van het ministerie van economische zaken zijn er in de eerste drie weken van december wel méér meldingen van prijsverhogingen ontvangen dan in andere maanden, maar is het aantal gemelde prijsstijgingen toch niet 'overstelpend groot' te noemen. Voorts wijst de woordvoerder op de prijsverhogingen die toegestaan waren op grond van prijsstijgingen van grond- stoffen en van loonsverhogingen. De Consumentenbond, die de leden had verzocht alle prijsverhogingen waarvan werd vermoed dat zij niet gerechtvaardigd waren te melden, kreeg dc afgelopen maand ongeveer 1.500 meldingen (veel meer dan in november) binnen. Bij de gemelde prijsverhogingen waren er die toegestaan waren, zoals de prijs verhogingen voor margarine, benzine en bepaalde gemeente voorzieningen. Er werden echter ook talrijke prijsverhogingen gemeld, waarvan het volgens dc Consumentenbond de vraag is, of zij zijn toegestaan. Zie ook pagina 5. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Niet alleen in liet kamp van de oppositie, maar ook bij de regeringspartijen in de Tweede Kamer is de laatste dagen twijfel gerezen over de strikte noodzaak van de benzinedistributie die maandag 7 januari ingaat. Van een verslaggever RIDDERKERK Op Oudejaarsdag ontstond bijna een grote brand, door dat gehamsterde benzine vlam vatte. De eigenaar van een boerderij annex cash-and-carrybedrijf aan de Kievits- weg in Ridderkerk, de heer B. Groe nenboom, had ruim 150 liter benzine gehamsterd en dat opgeslagen in een geveltank aan de buitenkant van het huis. Na het vullen stroomde enige benzine over, die in contact kwam met de daaronder liggende afvoerpijp van ee gevelgaskachel. Een steekvlam van tien meter hoogte was het gevolg. Door ingrijpen van de politie en brandweer kon de boerderij gespaard blijven. Tegen de hamsteraar werd proces-verbaal opgemaakt. (ADVERTENTIE) ADVERTENTIE Dit nummer staat ook vóór in uw telefoongids. Premier Den Uyl, minister Lubbers van economische zaken en minister Westerterp van Verkeer en waterstaat krijgen daarover vandaag dan ook schriftelijke vragen voorgelegd van de WD en D'66. Met name willen de ka merleden zien aangetoond, dat er in derdaad een clieschaarste bestaat, die de rantsoenering van de benzine rechtvaardigt. Argumenten als het tegengaan ^an een sterke prijsstijging en het be schermen van het milieu worden op dit moment voor de distributiemaatre gel niet deugdelijk bevonden. D'66 zal in haar kritische noten over het doorvoeren van de benzinedistri butie in de eerste plaats vragen of dit gebeurt op grond van 'vrees voor het ontstaan van schaarste'. Mevrouw Anneke Goudsmit vraagt zich verder al of Nederland werkelijk 25 pet tot eenderde minder ruwe olie zal ontvangen, nu de OPEC-landen hebben besloten de olieproduktie tot 80 pet van de oorspronkelijke hoeveel heid op te voeren. Als de regering meent, dat de distributie ondanks het besluit van de OPEC-landen de pro- duktie weer te verhogen, toch moet doorgaan, dan moet de regering hier voor wel argumenten geven. In ieder geval, zo meen4, mevrouw Goudsmit, zouden de rantsoenen kunnen worden verruimd, zodat het normaal gebruik van de auto vooral voor de recreatie voor iedereen mogelijk blijft Wel moet de regering overdreven verspil ling van benzine tegengaan. Het ka merlid van D'66 denkt aan het verbie den van het rijden met topsnelheid en aan het houden van autocrosses. Volle tanks De vragen van D'66 zijn ook ingege ven door het feit dat de benzinestati ons maximaal bevoorraad zijn om de te verwachten piek in het tanken van 5 januari op te vangen. Deze bevoor rading is eea aanwijzing, dat de aan voer in Ned^r'and niet minder is ge weest dan normaal. Mevrouw Goud- Joodse vestigingen rondom Nabloes, de grootste stad op de Westelijke Jor daanoever, te bevorderen. Het is een van de weinige stukken bezet gebied, waar in de afgelopen zes jaar van de Israëlische bezetting nog geen Joodse vestigingen hebben plaatsgehad. In haar campagne had mevrouw Meir ge zegd, dat haar regering geen bezet ge bied mét dichte Arabische óevolking wenst te annexeren. De streek rond Nabloes is zo'n gebied. MAASTRICHT In Maastricht heeft een kennelijk jaloerse hond de negen maanden oude baby Glen Puts ge dood. Het kindje zat bij haar oma op schoot toen de hond opsprong en het in de nek beet. De baby overleed eni ge tijd later in het ziekenhuis. De baby was afkomstig uit het Zuid limburgse St. Geertruid. De ouders, die bezig waren met de verbouwing van hun hotel, hadden het zolang naar de grootouders gebracht. Binnenland smit meent, dat de veel hogere prijs voor benzine vanzelf een reden zal zijn om minder te gaan rijden en minder te rerbrulken. De hoge prijs voor de ruwe olie zal de inflatie in Nederland aanwakkeren. Maar dit argument mag nu geen re den zijn om de benzinedistributie nog door te voeren. Ook het argument, dat met het oog op de milieuvervui ling het autogebruik moet worden verminderd, gaat op dit ogenblik niet op. Je zou op grond van deze argu menten de distributie kunnen door voeren. Maar dan moet er eerst in de Tweede Kamer over gesproken wor den, zo meent D'66. Zie verder pagina 5. HAARLEM De politie heeft zon dagmiddag de 40-jarige metaalbewer ker A. H. uit Haarlem aangehouden, verdacht van doodslag op zijn 39-jari- ge echtgenote. Het echtpaar had na de kerkgang ru zie gekregen omdat de man zijn vrouw ervan verdacht, dat zij een ver houding met een ander had. Deze liep zo hoog op, dat hij een snoer van de strijkbout nam en dat om haar hals trok. Hoewel de man nog probeerde de flauw gevallen vrouw met water bij te brengen, over leed zij enkele ogenblikken daarna. Via de buren heeft de man aangifte gedaan. GENÈVE (AP, UPI) De politie van Genève heeft in een aantal bagage- kluizen op het spoorwegstation hand granaten, explosief materiaal en ont stekers gevonden. over de drempel4 Brand bij Enka 5 Buitenland Aanklachten op komst in Watergate-zaak 4 Kerk Israëlische kritiek op plannen Vatikaan 2 Sport Veldrijden nog altijd in de kinderschoenen 11 Uil dc kerkbladen I Men schrijft ons 2 Nieuwe boeken 2 Radio cn tv 4 Strips, feuilleton 4 Weer 7 Familieberichten s Puzzel 1 Nieuwe Leidse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Abonnement 11,50 per maand, per kwartaal 34,50 l haarlemmerstraat Z250 'leiden Alle bekende merken "S Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1