Nieuwe Leidse Comraimit 3313 Maximale paraatheid in Israël Hamsterbenzine ontploft: 5 brandweerlieden gewond Veel vuurwerk in beslag genomen Wegenbelasting voor 75 miljoen ontdoken In deze krant Na 7 januari toch met de auto naar uw werk! Het ALLERLAATSTE nieuws hoort u via 06222-333 vanhetANPzèlf! 3 v- d. Velde [)en Uyl is te aag over tiachtigings- ret' hade ambassade «m Beiroet gering )roog ewapende man gepakt j) vliegveld Lod Drukte in Heerenveen DPGAVE VAN FAMILIEBERICHTEN 'ISVOOR 2 JANUARI a.s. China wil Ethiopië van wapens voorzien Vrachtauto met varkens gekanteld MAANDAG 31 DECEMBER 1973 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING instraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 11,50 per maand, per kwartaal 34,50 372. lel. 1141. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur wil meer inzicht i een verslaggever V HAAG De CHU-fractie in de .ÓÖfeede Kamer wil nadere inlichtin- over de maatregelen, die de rege- l in het kader van de machtigings- wil nemen ten aanzien van lonen, irissen, overheidsperoneel en divi- den. De fractie heeft dit aan de rzitter van de Tweede Kamer laten en. Zij vindt de brief, die premier i Uyl vrijdag aan de Kamer deed tomen, 'te vaag'. minister-president deelde in de ïf mee, dat als de Eerste Kamer op anuari akkoord gaat met de machti gt, in elk geval de aangekon- maatregelen voor lonen, inko- ïs van vrije beroepen, salarissen overheidspersoneel en dividenden en worden doorgevoerd. CHU-fractie wil weten of wellicht ïkenis moet worden gehecht aan toi 5. GOI,1 H.AAG-BEIROET Volgens ministerie van buitenlandse zaken 'en Haag is de door een explosie lorzaakte schade aan de Neder- ambassade in Beiroet gering, een rijdende auto werd zaterdaga- d iets op het balkon van de am- iade geworpen, dat daar ontplofte, erzocht wordt of er gegooid is een handgranaat of een blokje amiet. De schade is beperkt geble- doordat de rolluiken van het ge- waren neergelaten. Het ministe- van buitenlandse zaken van Liba- heeft de Nederlandse zaakgelas- in Beiroet excuses aangeboden r het gebeurde. ïkam D.oo#! e gestolen in Brabant DHOVEN Uit de stallen van e boerderijen in Bergeijk (N.Br.) ben inbrekers in de nacht van dag op zaterdag in totaal 24 kai in gestolen. De veediefstallen wer- zat-ordagnrhtend ontdekt ï.000 J 'erioden met zon en op de neeste plaatsen droog weer. )verwegend matige wind uit tergi 'wdwestelljke richtingen. Maxi- j Oo( num-temperaturen omstreeks 4 Tjraden Celsius. Morgen en overmorgen: rubverwegend droog en weinig J verandering in temperatuur. sla Zon op: 08.48 08.48 onder: 16.39/16.40 Maan op: 11.36 11.56 onder: 00.21/01.35 vlakt AMSTERDAM Het afgelopen week einde heeft de politie op verschillen de plaatsen vuurwerk in beslag geno men. De politic van Ede haalde bij winkeliers In de kerkdorpen Hars kamp, Bennekom en Otterlo ruim 300 kilo vuurwerk op, dat niet veilig ge noeg was opgeslagen en in Rotterdam werd bij een winkelier, die vergun ning had voor 5 kilo, 107 kilo vuur werk in beslag genomen. Een andere winkelier had ruim 100 kilo vuurwerk begraven in de tuin van zijn huis. In totaal nam de Rotterdamse politie 600 kilo vuurwerk bij winkeliers in beslag; partijen die boven de toegestane hoe veelheid lagen. In alle gevallen werd proces-verbaal opgemaakt. In Groningen werd het tienjarig meis je Helen Sabajo zaterdagmiddag door een rotje aan haar gezicht geraakt. Het meisje kreeg een gat in een van haar wangen en moest voor behande ling worden opgenomen in het acade misch ziekenhuis. Een 30-jarige inwoner van Enschede raakte gisteren bij het afsteken van vuurwerk een deel van zijn hand kwijt. De man hield een aangestoken rotje te lang in zijn hand. Hij werd in een ziekenhuis opgenomen. De politie waarschuwt er met klem voor vooral dit jaar voorzichtig te zijn met het afsteken van vuurwerk op oudejaarsavond. Dit met het oog feit, dat in de brief uitsluitend atregelen voor de inkomens 'vage- worden aangekondigd, terwijl mededelingen worden gedaan (tr het beleid terzake van prijzen, 9.001 hten en huren. fractie vraagt of de nadere infor- tie eerst in schriftelijke vorm kan GOl gegeven. Zij wijst erop. dat Vogelen in het kader van de mach- ngswet, indien dertig leden van de eede Kamer verdere inlichtingen langen, moeten worden opgeschort na het debat daarover in de Ka- De Kamerleden moeten dan wel nen tien na het verschijnen van de ef van de premier om nadere in- itingen vragen L AVIV (AP) Op het vliegveld D, in Tel Aviv, is gisteren een 39- fge Portugees, die zegt in Neder- te wonen, gearresteerd toen de op het punt stond met een gela- pistool in te stappen in een vlieg- van de Lufthansa. De man zei hij het pistool in de VS had ge ilt als geschenk voor zijn broer in »t-Duitsland. De autoriteiten on- >eken of de man mogelijk van 4 OQOjn was het vliegtuig te kapen. West-Duitsland waren zaterdag po- WoP-eenheden naar de vliegvelden van Uien- Bonn en Düsseldorf gestuurd 8.000jat de politie per telefoon had ver- nen dat zes Arabische guerilleros ^wegkapend met Russische SAM-7 raket- Ie («van plan waren een verkeersvlieg- 2 tg aan te vallen. Met deze raketten (Vr£nen opstijgende vliegtuigen vanaf 5.000^grond op afstand worden neerge- lid. Jn Rome is eerder dit jaar een diepifep Arabieren met dergelijke raket- opgepakt. De brand ontstond rond twee uur in de nacht van zaterdag op zondag, toen de eigenaar van de bungalow benzine lucht rook, een kijkje ging nemen o-n- Van onze sportredactie AMSTERDAM Feyenoord en Ajax hebben gisteren de derde ronde bereikt van de strijd om de KNVB-beker. Beide clubs hebben het echter niet gemakkelijk gehad. Ajax won in Kerkrade met 0-1 van Roda JC en Feyenoord kwam in Heerenveen, ook in de verlenging, niet verder dan 1-1. De Rotterdam mers bleken echter beter in het nemen var. strafschoppen. De be langstelling voor het duel was in Heerenveen zo groot dat een van de hekken het begaf (zie foto). Zaterdag besloot de KNVB voor de eindronden van het wereldkampi oenschap geen nieuwe trainer aan te stellen. Hoewel van diverse zij den was aangedrongen op een 'sterke man' (vooral de naam van Ernst Happel werd hierbij ge noemd). zal toch de huidige bonds coach Franlisek Fadrhonc de man blijven het elftal technisch zal begeieiden. Zie voor uitgebreide reportages de sportpagina's. op de nog vermoede gehamsterde ben zinevoorraden in huizen. Hoewel velen de afgelopen weken ge hoor hebben gegeven aan de oproep van politie en brandweer, opgeslagen benzine te laten wegpompen, wordt aangenomen dat er in vele woningen toch nog voorraden worden bewaard. Raakt zo'n voorraad door een stuk vuurwerk in brand, dan kan dit ramp zalige gevolgen hebben, aldus de poli tie. Voorzichtigheid vraagt ook de Neder landse vereniging Het Blindenwezen, die erop wijst dat vorig jaar op oude jaarsavond 21 mensen door ontplof fend vuurwerk een oog moesten mis sen, terwijl vier mensen het gezichts vermogen totaal verloren. Het Is daarom, dat de Nederlandse vuurwerkindustrie met nadruk advi seert voor het ontsteken van het vuurwerk eerst de gebruiksaanwijzing op de verpakking goed te lezen, nooit zelf vuurwerkstukkeh te maken en al leen de lucifer te gebruiken als men niet gedronken heeft. De door een onploffende voorraad hamsterbenzine verwoeste bungalow in Loenen. Op de loto overhan digt eigenaar V. gevonden papieren aan een brandweerman. Van een onzer verslaggevers LOENEN a/d VECHT Bij de ontploffing van een (onbekende) hoeveelheid gehamsterde ben zine onder de vloer van de brandende bungalow van de heer C. G. W. V. in Loenen aan de Vecht, zijn vijf brandweerlieden gewond geraakt, onder wie één ernstig. TEL AVIV, CAIRO (LPI, Reuter, AP, AI-P, DPA) Lraël. dal vandaag geconfronteerd wordt met zeer belangrijke parlementsver kiezingen. heeft gisteren zijn troepen in de "hoogste staat van pa raatheid' gebracht in verband met mogelijke verheviging van de strijd aan het Egyptische en het Syrische front. der de vloer en zich daarbij bijlichtte met een lucifer. De uit een gebroken fles weggestroomde benzine vatte di- .-•-<ct vlam, en het vuur greep snel om zitis heen. De buren waarschuwden de brand weer, die echter niet op de hoogte was gebracht van de voorraad geham sterde benzine onder de vloer van de bungalow. Toen zij de brand bijna on der de knie had, explodeerde de voor raad. De bungalow werd volledig ver woest. De schade is zeker anderhalve ton. Tegen de eigenaar van de bunga low is proces-verbaal opgemaakt. In Oudeschild op Texel brandde een naast een woonhuis staande houten garage met 2000 liter gasolie uit. De eigenaar van de garage had een ken nis toegestaan de gasolie in zijn gara ge op te slaan. In Groningen werd de 33-jarige J. H. uit Warffum door de politie betrapt bij het vervoeren van 270 liter 'zwar te' benzine. Bij de man thuis vond de politie ook nog een hamstervoorraad van 200 liter. In Fijnaart (N.-B.) nam de politie 300 liter hamsterbenzine in beslag, die was opgeslagen in een bo vengrondse tank bij een woonhuis. Uit vrees voor een mogelijke oorlog voering met zenuwgas hebben de Is raëlische militairen opdracht gekre gen, hun baard af te scheren en hun haar kort te laten knippen, zodat zij gemakkelijk gasmaskers kunnen opzet ten. Sterke Syrische tank- artillerie- en ïn- fanterie-eenheden zouden langs de be standslijn met Israël zijn samenge trokken. Er zouden tekenen zijn dat de Syriërs wihen proberen, vuurge vechten uit te lokken om het uitbre ken van de strijd op grote schaal te bereiken. Dit laatste zou vooral be doeld zijn om de tot woensdag uitge stelde Geneefse vredesbesprekingen tussen Israël, Egypte en Jordanië al in het beginstadium te torpederen. Syrië Intussen hee'"t een Syrische woord voerder verklaard, dat zijn land slechts aan de conferentie in Genève zal deelnemen, als deze gaan over te rugtrekking van de Israëlische troe pen uit de bezette Arabische gebie den. Syrië eist drie concessies van Is raël, alvorens bet een lijst overhan digt met de namen van Israëlische krijgsgevangenen, (die volgens het weekblad Par's Match goed worden behandeld): 1. Israël man 20 000 Syrische dorpe lingen. die tiidens de oktoberoorlog verjaagd weiden, toestemming gevjn om naar hun woonplaatsen op de 'i i- lanhoogten ter ig te keren; 2. het moet 'de gedeelten van de Conventie van Genève officieel aanvaarden, die betrekking hebben op de behandeling van burgers m bezette gebieden; en 3. het moet zich terugtrekken uit stellin gen, die het na de wapenstilstand heeft veroverd. De leider van de Israëlische delegatie in Genève, generaal Mordechai Gur, is zaterdag naa>. Israël teruggekeerd, u- dat geen vooruitgang kon worden ge boekt in het overleg met de Egypti sche afvaard.gmg (die inmiddels naar Cairo is teruggeroepen). Gur zou van minister van defensie Mosje Dajan op dracht hebben gehad, niet in te gaan op voorstellen voor een werkelijke te rugtrekking van troepen aan het Suez- front, voordat de verkiezingen in Is raël (vandaag) zijn gehouden. Terugtocht Als de huidige Israëlische regering de stembusstrijd overleeft, kan zij pas praktische en tot in bijzonderheden uitgewerkte voorstellen overwegen be zie vervolg op pagina 7 Binnenland Buitenlanders aangehouden op zondag5 Kritiek in de West5 Buitenland Manskolt Arabieren weigerden hulp' 8 Kissinger nummer één 7 Kerk Baron Van Tuyll (van NRG) 2 Ds. Hugenholtz overleden 5 Kunst Neerlands Hoop Express 9 Jazzprijs 9 Radio en tv 4 cn Strips, feuilleton Pop op dc plaat Dag maandag Men schrijft ons Weer Puzzel Familieberichten De volgende editie van deze krant verschijnt op woens dag 2 januari a.s. Politiecommissaris Arnhem meent: V; an een v erslaggever ARNHEM De hoofdcommissaris van politie te Arnhem, de heer W. Bakker, meent; dat de ontdoken motorrijtuigenbelasting in ons land rond de 75 miljoen gulden ligt. ADVERTENTIES Dat kan. Met Auto-pool. Auto-pool kombineert via een IBM computer alle adressen van automobilisten dagelijks één vaste route van huis naar werk tot groepjes van Kosten p.p.rf. off. 12,50 als ANWB-lid. :el o Wij maken u er op attent, dat opgave van familieberichten voor woensdag 2 januari ook mogelijk is op de voorafgaande avond van 58 uur, echter uitsluitend op telefoonnummer 020 - 220383. WASHINGTON (Reuter) China heeft Ethiopië aangeboden zware wa pens, waaronder tanks en vliegtuigen te leveren. Dit heeft het Amerikaanse dagblad Th-: Wash'ngton Post giste ren gemeld. De regering van Ethiopië zou het aanbod in overweging hebben gent-men. Als het aanbod zou worden aanvaard zou dit een ommezwaai bete kenen in de traditionele pro-westerse poütiek van het Ethiopische bewind van keizer H<tiJe Selassie, aldus het Amerikaanse blad. Inschrijfformulieren vindt u bij: ANWB-kantoren en techno-stations alle ABN kantoren, boekingskan- tankstations voorzien van het Auto-pool affiche, vestigingen van Bouwfonds derlandse Gemeenten. Hij baseert zijn mening op steekproe ven die de Arnhemse politie heeft ge houden en waaruit is gebleken dat zeer veien dc motorrijtuigenbelasting ontduiken. Van de 1.700 rood-licht- overtreders in Arnhem bleek 16 pro cent geen wegenbelasting te hebben betaald. In zijn oudsjaarstoespraak tot het per- personeel, waarin de hoofdcommissaris dit meedeelde, zei hij ook dat uit die steekproeven is gebleken dat minstens tien procent van de automobilisten onverzekerd rijdt en dat zeer velen hun kentekenbewijs niet in orde heb ben. De hoofdcommissaris meent dat uit het totale bestand 10.000 kentekens zouden moeten worden getrokken, op basis waarvan de daarbij behorende auto's door de plaatselijke politie zou den moeten worden onderzocht op tennaamsteli.rg van het kenteken, be lasting, yer/.i kering en onderhoud. Uit de extra opbrengst van de motor rijtuigenbelasting, a's gevolg van de op han len zijnde benzinedistributie, zou de overheid voorzieningen dienen te treffen, d:e een snelle en efficiënte controle door oe politie mogelijk ma ken. 'Het is een investering die zien- zelf betaalt en de politie heel wat manuren zou besparen', aldus de heer Bakker. (ADVERTENTIE) Zelf thuis helpen met rekenen en taal? Een proefpakketje vertelt u hoe dat kan. Even aanvragen door storting van 2,50 op giro 1019645 van Nederlandse Onder wijshulp te Voorthuizen. Of aan extra postzegels op de adreszijde van een briefkaart (postbus 8). (ADVERTENTIE) Dit nummer staat ook vóór in uw telefoongids. BOURG EN BRESSE (AFP) Een Nederlandse trekker met oplegger, ge laden met varkens, is op weg naar Italië zaterdag te Chatillon-de-Michel- le in het oosten van Frankrijk gekanteld. De varkens, die gemiddeld 100 kilo wegen, stoven wild alle richtingen uit en verwekten grote beroering in het dorp. Dorpelingen zetten de achtervol ging in en slaagden er tenslotte in de dieren te vangen, die op de binnen plaats van een school werden samen gebracht, in afwachting van het ver dere transport. Nieuw jaar! Nieuwe kansen! Bestel nu de nieuwe Signaal kampkrant-affiche voor het sei zoen 1974 en ga mee met één van onze zeil-, zeilzwerf- of landkam- pen voor middelbare scholieren. Signaalkampen der Calv. Stud. Beweging Postbus 5349, Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1