'Je merkt het overal, het onderwijs verschraalt' dichtbij -^Commentaar S.C. Derksen bekritiseert moderne onderwijsfilosofie: sssen van 1973-1 flessen van 1973-2 jessen van 1973-3 Nieuwe regeling renteloze lening voor eigen huis melk boter room en kaas graafstroom Geen ander maximum toe te laten scholieren Overschot dreigt aan leraren in geschiedenis Auto in sloot: dode en drie gewonden het weer Vrij zacht weerrapporten ujê. r af paleis van justitie moet weg probleem gerucht economisch bang verdwenen dito ^OUW/KWARfTET ZATERDAG 29 DECEMBER 1973 BINNENLAND T5/K7 dent f* koe- let jaar 1974 treft de wereld aan in ien rommelig proces van heroriënta- ie. Het begin van het jaar 1973 werd [emarkeerd door een verklaring van Ireznjew voor de Amerikaanse televi- f lie: de koude oorlog is voorbij. Dit J lifting vergezeld van de afsluiting van nkele Amerikaans-Russische akkoor den, die bij de Europese NAVO-part- van Amerika de vraag deden rij en, in hoeverre hun pact nog zijn ou- geldigheid bezat. fcoedig daarop stelden economische n monetaire geschillen de betrekkin- en tussen de VS en West-Europa op- tieuw op de proef. Tegen deze achter- rond was het niet bijzonder verrras- end al was het evenmin bijster illijk dat verscheidene Europese egeringen zich zeer gepikeerd toon- en, toen Amerika tijdens de oorlog het Midden-Oosten meer belangstel- g aan de dag legde voor de houding n de Sowjet-Unie dan voor de opi- lies van zijn bondgenoten. Zowel uit :hina als uit West-Europa hoorde nen ineens eendrachtig klagen over et Amerikaans-Russische 'condomini- 1 jim' (vrij vertaald: over de Ameri- jaans-Russische tweelingheerschappij), «/at Nixon had aangekondigd als 'het aar van Europa', werd in feite het aar van de onmacht van Europa een onmacht die zich vooral pijnlijk ipenbaarde in de laatste maanden van it jaar: tijdens en na de oorlog in het ll-lidden-Oosten en in de daardoor 'foelbaar gemaakte energiecrisis. Het ^yiiijn deze gebeurtenissen die althans ons, West-Europeanen, alles HBverschaduwen wat er verder in 1973 ■■ebeurde, met inbegrip van het wrede [pinde van het Chileense experiment. 1 heepngemeen boeiend is het te zien, hoe twee door wederzijdse afschrikking elkaar gebonden super-mogendhe- len thans in het Midden-Oosten een dutemeenschappelijke voogdij uitoefe- indrjien, zich dankbaar bedienend van in- ieleitrumenten der Verenigde Naties, die 'ndeje vroeger door hun felle tegenstellin- jen onbruikbaar maakten. Bij gebrek in een echte supra-nationale macht ;n bekleden zij die nu gezamenlijk via de rekfoeg der supersonisch vliegende, maar te ouderwets geheime diplomatie, zeipat deze vorm van samenwerking in 1973 mogelijk is geworden, is mede te Janken aan de bereidheid van zowel Imerika als Rusland om meer begrip e tonen voor de beperkingen van de igen macht. In dit opzicht is 'Viet- voor Amerika een harde les reest De Sowjet-Unie op haar beurt '"^schijnt meer dan ooit tot het inzicht te ijn gekomen, dat ze haar binnenland- problemen niet kan oplossen zon- ler ruime technologische en andere lijstand van het Westen. Je het omgekeerde een proces spectaculaire verheviging van het igen machtsbesef hebben we in 973 zien gebeuren, en wel in de Ata- iische wereld, die zich scherp bewust is geworden van haar macht over het [eïndustrialiseerde Westen. Ook deze acht is echter niet onbeperkt; een ibesuisd gebruik ervan, met alle de- hiih.jastreuze gevolgen van dien voor de 'ereldeconomie, zou zich op den duur tellig mede tegen de Arabieren zelf naer^11' oete^lkc druk roept nu eenmaal vroeg of iat tegendruk op. Dit geldt niet al- :en in de natuurkunde, maar ook in politiek, zoals dezer dagen werd )la4astgesteld door de Amerikaanse cora- lentator James Reston, die hierin de belangrijkste politieke les van 1973 tg. Nixon, die in de zaak-Watergate ijn macht schromelijk overschatte, ;ft deze les al geleerd (hopen we), Israël, dat zijn macht over de be- itte gebieden te lang heeft overschat, er op het ogenblik mee bezig. Ook de wereldpolitiek wordt, zoals Res in terecht opmerkt, de wijze raad uit .ucas 14 niet straffeloos veronacht- id: 'Wie van u, die een toren wil iuwen, zet zich niet eerst neder om kosten te berekenen, of hij het 'erk zal kunnen volbrengen? Anders tuden, als hij de fundering gemaakt lad en het' werk niet kon voltooien, illen die het zagen, binnen hem te be- lotten, zeggende: Die man begon te •nm.pouwen, maar hij kon het niet voltooi- )nie._ Dajrijnlijk actueel is dit bijbelwoord niet ayM|n de laatste plaats voor ons, Westeu- jopeanen. Wij meenden al een aardig A Öind te zijn gevorderd met de bouw 'an een toren van welvaart, maar we imen langzamerhand tot de ontdek- dng, dat we ons in de berekening van de kosten lelijk hebben vergist. Gelei delijk aan dringt het tot ons door, dat fce met de bouw ervan niet in het hui dige tempo kunnen doorgaan tenzij Re in de komende halve eeuw de we reld volledig zouden willen beroven zulke essentiële bouwmaterialen olie. koper, zilver, lood, tin en ik. Dat konden wc al vóór 1973 'eten, maar blijkbaar was de schok de oliecrisis nodig om ons een :elend begin te laten maken met Ie toepassing van wat al jarenlang ir deskundigen was gepreekt. In zo- 9te.^erre behoeft die crisis zeker geen Ptraf te zijn. Of ze als een zegen kan door Piet Hagen MEPPEL Tussen de docenten-vergadering op de pedagogische academie en de spreekbeurt over vredesopvoeding 's avonds is er anderhalf uur tijd voor een interview. De vergadering loopt iets uit en ik zit al even te wachten, wanneer de heer S. C. Derksen aan komt fietsen door de kou, een alpinopet op hét kale hoofd. Hij gaat zitten en begint meteen te praten. Over de verschraling van het onderwijs. Je merkt het overal, zegt hij. Laatst op een vergadering van de leerplancommissd'e voor het vak maat schappijleer waar een wetenschappe- lijkmedewerker zich liet ontvallen dat Turnhout in Nederland ligt. Het is een onbetekenend voorbeeld. Maar het is een van de vele symptomen die de heer Derksen doen concluderen dat tegenwoordig de basiskennis ont breekt. Kennis is niet belangrijk meer, zegt men. Kennis veroudert zo snel. We moeten 'leren van het leven'. Ons on derwijs moet minder intellectualis tisch zijn. De minister heeft het zelf gezegd: het gaat bij het onderwijs niet om kennis, als je maar 'flexibel' genoeg bent om kennis door te geven. En dat noemen we dan 'vernieuwing' van het onderwijs. We staren ons blind op het proces van de vernieu wing, maar aandacht voor de inhoud van van het onderwijs is er niet. Juist in een tijd waarin we in staat zouden zijn veel meer mensen veel meer te laten leren, nemen we ge noegen m'et een gedegenereerde school waar j nauwelijks iets hoeft te weten. Infantilisering, noemt Derk sen het. Een paar weken tevoren had de heer Derksen per brief al van zijn bezorgd heid blijk gegeven. Aanleiding tot dat schrijven was een uitspraak van de heer H. van den Den Doel, directeur van het christelijk pedagogisch studie centrum, gedaan in een van onze arti kelen over de middenschool. Van Den Doel had wat smaleend gesproken over de oude idee van de 'volksver heffing'. Dat was misschien vroe ger zo geweest in de (vorige crisistijd, toen welgestelde intellectuelen zich druk maakten om de geestelijke en ze delijke verhefing van de arbeidende klasse. Maar de middenschool zou die fout niet maken en zou niet de culturele waarden van de ene bevolkingsgroep opleggen aan de andere. Het Neder lands van de nieuwslezer is Immers nieg beter dan het dialect van een Drents schoolkind. En de associale ka mergeleerde is toch niet meer waard dan de creatief voetballende Cruyff? Mijn eerste reactie op deze brief was wat verbaasd Van den Doel had na tuurlijk niet bedoeld te zeggen dat kennis en cultuur er niet toe deden. LWWas Derksen niet wat al te be nauwd voor verschraling en infantili sering? Hoe leren we de vrede? De heer Derksen had ervoor gezorgd dat ik tijdens de treinreis naar Mep- pel over de nodige lectuur beschikte op me op het gesprek voor te berei den. Via de uitgever had hij mij doen toekomen een recent artikel over 'de ramp van de grote schalen' en een van zijn hand verschenen boekje over vredesopvoeding 'Hoe leren we de vrede?' In dat artikel over de grote school herinnert Derksen aan het spandoek van een Amerikaanse student: 'Ik ben een mens, s.v.p. niet vouwen, scheuren van het slachtoffer van de massale leerfabriek, waarin geen tijd meer is voor persoonlijke ontmoeting en persoonsvorming. Daarom waar schuwt Derksen: 'In een zakelijke en steeds meer door computer en atoom boom beheeerste wereld heeft de jon ge mens meer dan ooit de mens nodig om mens te worden'. Het boek 'Hoe leren we de vrede' is eigenlijk een uitwerking van deze ge dachte. Steeds weer hamert hij daar op hetzelfde aambeeld: het politieke onbenul, de culturele onverschillig heid en het gebrek aan kennis van de meest elementaire informatie vormen de beste voedingsbodem voor de reac tie la Hitier. Je kunt Derksen moeilijk verdenken van conservatisme. Hij wekt wel eens die indruk, wanneer hij moderne on derwijsfilosofie bekritiseert. Hij ge- DEN HAAG Met ingang van 1 ja nuari is het maximum van de wer vingskosten van een nieuwe woning waarvoor uit het Bezitsvormingsfonds een renteloze lening van ƒ2400 kan worden verkregen, verhoogd van ƒ65.000 tot ƒ70.000. Het maximum van de wervingskosten van een reeds eerder bewoonde woning is gehand haafd op ƒ45.000. De inkomensgrens die geldt voor het verlenen van een renteloze lening is eveneens gewijzigd. Voor 1974 komt het erop neer, dat de aanvragers over 1971 of over 1972 naar eigen keuze een belastbaar inkomen van ten hoogste 18.000 mogen hebben gehad. Dit geldt ook voor de aanvragers van een gemeentelijke garantie voor de rente en aflossing van een hypothecai re lening van 95 procent bij het ko pen van een reeds eerder bewoonde woning. Zij kunnen voor een gemeen telijke garantie in aanmerking komen, als de verwervingskosten van de wo ning niet meer bedragen dan ƒ70.000. S. C. Derksen looft met de liberaal Vonhoff dat de onderwijzers die nu door pedagogi sche academies worden afgeleverd te weinig weten. Hij verzet zich tegen een al te gemakkelijke propaganda voor de middenschool. Als hij waar schuwt tegen de verschraling lijkt het al gauw of hij zich bedient van dezelf de argumenten als de mensen die in derdaad uit conservatisme elke ver nieuwing bestrijden. Vooruitgang (ADVERTENTIE) coöperatief melkinrichtingen zuivelfabriek ga/bleskensgraaf telefoon 01849 245 v. i DEN HAAG Minister Van Kemena- de (onderwijs) zal geen maatregel ne men om het maximaal in een lokaal van het lager onderwijs toe te late'n aantal leerlingen op lager dan 40 te stellen. Aldus blijkt uit het antwoord op schriftelijke vragen van het Twee de-Kamerlid Laban (PvdA). Het Kamerlid had om verlaging ge vraagd, nu er sprake is van verlaging van de leerlingenschaal. Maar Derksen past niet in dat hokje. Zelf is hij in hart en nieren onderwij zer. Een man die erg hoge verwachtin gen heeft van het overdragen van kennis en in het opvoeden van kin deren. 'Nu hebben we de mogelijk heid om bredere groepen van de be volking ruimschoots te informeren. Die mensen hebben recht op de ken nis die nodig om de chaotische infor matie die op hen afkomt te ordenen'. Hij gelooft niet erg dat we nu zo veel meer bereiken doordat in vergelij king met vroeger zoveel meeer kin deren voortgezet onderwijs genieten, althans een minimum aan vreemde ta len leren, en om niet meer te noe men ook meer politieke en maat schappelijke vorming krijgen. Er is vooruitgang, zegt hij. Kinderen gaan vrijer met elkaar en met hun docen ten om. Er is een groter aanbod van informatie, bijvoorbeeld door de tele visie. Het projectonderwijs is in veel op zichten een verbetering. Maar tegelij kertijd moet je zeggen dat de kennis die kinderen op school mee krijgen toch vaak ontoeriekend is om veel grotere problemen te lijf te kunnen. Onze technische kennis is zo snel toe genomen dat onze winst op cultureel gebied daar schriel bij af steekt. Onze kennis van de natuur reikt tot het gevaarlijke niveau van een dreigende kernoorlog. Maar ondertussen wordt de mens be dreigd door een innerlijke onzeker heid, die hem weerloos maakt tegeno ver de overweldigende hoeveelheid in drukken die hij moet verwerken. Er is veel feitenkennis, maar het pro bleem is dat niet meer geordend is. Daardoor wordt al die informatie verwarrend. Mensen voelen zich on veilig en zullen zich gemakkelijk overgeven aan een sterke man die hun vertelt dat het eigenlijk allemaal zo eenvoudig is, omdat en vul dan maar in de joden de schuld van ale ellende zijn of omdat de Arabieren onze crisis op hun geweten hebben. Derksen is niet iemand die de school wil verengen tot doorgeefluik van ab stracte kennis. De taak van de school is kinderen op te voeden tot mensen. En dan is bijvoorbeeld lichamelijke opvoeding (Derksen voetbalt op zijn 58ste nog wekelijks) niet minderwaar dig ten opzichte van taal of rekenen. Als socialist is hij zijn leven lang be zig geweest met politieke opvoeding en in woord en geschrift is hij al jaren aktief voor de vredesopvoeding. Volgens hem speelt de onderwijzer in de opvoeding nog steds een sleutelrol. Duitse schoolmeesters hebben, zegt men de weg voor Hitier bereid. En het omgekeerde is ook weer: mensen als A. H. Gerard en Theo Thijssen hebben via hun onderwijs gestreefd naar een menswaardiger maatschappij. Wie de reactie wil bestrijden zal moe ten beginnen bij de opvoeding van de kinderen of zoals Derksen in zijn tegenwoordige baan bij de opvoe ding van de opvoeders. En dan is Derksens overtuiging dat de huidige opleiding van onderwijzers veel te veel gericht is op de techniek van het ondenvijzen. Als het om kennis van zaken gaat weten de onderwijzers veel te veel ge richt is op de techniek van het onder wijzen. Als het om kennis van zaken gaat weten de onderwijzers (de opvoeders) soms nauwelijks meer dan de leerlin gen die zij moeten opvoeden. Juist nu de theologie ons boven het hoofd dreigt te roeien is dat levensgevaar lijk. Want: hoe ghoger de boom, des te dieper moeten de wortels gaan. DEN HAAG De sectie geschiedenis van de Academische raad en de Vere niging leraren geschiedenis en staat sinrichting vrezen dat het tekort aan geschiedenisleraren, dat nu nog op een aantal scholen bestaaij, binnen af zienbare tijd zal omslaan in een groot overschot. Zij baseren zich hierbij op ramingen van het Centraal bureau voor de statistiek. In een gezamenlijke verklaring waar schuwen de sectie geschiedenis en de lararen geschiedenis daarom allen die overwegt'n geschiedenis te gaan stude ren ernstig rekening te houden met een snel verslechterde situatie op de arbeidsmarkt. In hun verklaring wijzen zij erop dat de toeloop van studenten geschiedenis aan de universiteiten en lerarenoplei dingen de laatste jaren overstelpend groot is geweest. Van een verslaggever V \LKENISSE Tussen Westkapelle en Zoutelande in de gemeente ValkO- nisse is een personenauto met vijf in zittenden met hogie snelheid uit een bocht gevlogen en in een sloot terecht gekomen. De bestuurder van de wa gen, de negentienjarige K. A. Lieven- se uit Zoutelande, is om het leven ge komen. De vier andere inzittenden zijn overgebracht naar een ziekenhuis in Vlissingen. Een van hen kon na behandeling naar huis. Van onze weerkundige medewerker Dit weekeinde blijft de zuidwest tot westenwind ons gezelschap houden. Hij waait tussen een hogedrukgebied van 1036 millibar boven Oostenrijk en een nieuwe, uitdiepende depressie van 970 millibar bij IJsland. De zuidwes tenwind neemt tijdelijk in sterkte toe op de nadering van een koufront uit het westen tot noordwesten, dat voor namelijk na vandaag enige regen zal afleveren. Achter dit front, waarvan de passage zich vermoedelijk in de loop van zondag voltrekt, bereikt wat drogere en koudere lucht onze omge ving, waarbij later de uit de achter ons liggende weken welbekende buien met hagel weer ten tonele zullen ver schijnen. De computers voorzien ook voor vol gende week tot en met vrijdag over wegend zuidwestelijke of westelijke circulatie, resulterend in wisselvallig en over het algemeen vrij zacht weer met uiterste temperaturen van circa 7 graden (normaal 4,5) en minima tus sen plus 1 en plus 3 (normaal minus 0,5). Een karakteristiek weertype als het huidige, stond in de jaren dertig onze leraar aardrijkskunde voor de geest, wanneer hij het voor ons land normale winterklimaat omschreef met 'zacht en vochtig met langdurige mo- worden opgevat, zullen we in 1974 en de jaren daarna zelf moeten bewijzen. Als onze politici ons voorgaan (en wij hen volgen) met een beleid dat ons vertrouwd maakt met een ongewoon zuinig beheer van de rijkdommen der aarde, kunnen we misschien nog voor komen, dat latere generaties van ons zeggen: 'Die mensen begonnen te bou wen, maar ze hebben er een puinhoop van gemaakt.' tregens en zuidwestenwinden door de lJslanddepressie.' Hij benadrukte daarbij tevens, dat een strenge winter met oostelijke stro mingen voor West-Europa iets abnor maals u-as. Op kaartje E op bladzijde 2 van de Bos-atlas (29ste druk, 1924) konden we dat zonodig zelf aanschou wen. In noord-Scandinavië is het een stuk minder koud dan enige tijd gele den: vrijdagmiddag minus 1 tot minus 3 graden, toen minus 25 tot minus 30. Erg guur was het op Spitsbergen met een harde noordoostenwind bij minus 17 graden. Veel kouder nog was het op de Russische Frans Joseph-eilan- den ten noorden van Nova Zembla met het station Ostrow Kheisa (SO graden NB, 58 graden OL) op minus 34 graden Celsius met het verschijn sel: ijsnaalden. De post Mys Jelaniya op de uiterste noordpunt van Nova Zembla, het ijzige oord, waar eeuwen geleden Heemskerk en Barendsz de lange winter moesten zien door te ko men, registreerde om vier uur gister middag minus 31 graden na een maxi mum van minus 26 eerder op de dag. In noordwest-Rusland is het momen teel helemaal niet koud, kijk maar naar de middagtemperatuur van Le ningrad met plus 2 graden Celsius. Onweer werd gisteravond gepeild in de omgeving van Liverpool en plaat selijk in het noorden van Algerije. Amsterdam geheel bew. 9 0.2 De Bilt motregen 7 2 Deelen motregen 7 0.1 Eelde motregen 8 0.5 Eindhoven motregen 7 0.7 Den Helder motregen 7 0.3 Luchth. Rtd. geheel bew. 8 1 Twente motregen 6 1 Vlissingen motregen 8 1 Zd. Limburg motregen 6 2 Aberdeen licht bew. 10 0.6 Athene licht bew. 18 1 Barcelona onbewolkt 11 0 Berlijn geheel bew. 5 0.5 Bordeaux geheel bew. 7 0 Brussel motregen 6 2 Frankfort motregen 3 0.1 Genève mist 6 0 Helsinki geheel bew. 1 0.1 Innsbrllck onbewolkt 7 0 Kopenhagen geheel bew. 6 0.1 Lissabon onbewolkt 13 0 Locarno onbewolkt 8 Londen geheel bew. 10 0.1 Luxemburg motregen 2 0.4 Madrid onbewolkt 9 0 Malaga half bew. 16 0 Mallorca onbewolkt 14 0 Nice onbewolkt 15 0 Oslo onbewolkt 2 0 Parijs geheel bew. 6 0.1 Rome onbewolkt 15 0 Split zwaar bew. 16 0 Stockholm onbewolkt 5 0 Wenen geheel bew. 5 0 ZUrich geheel bew. 3 0 plaatselijk motregen i cc: onder redactie van loessmil uit dan de aanbevelingen in de 'blauivdruk voor overleving' van de vereniging milieudefensie, die mr. De Jager er bij haalt. Die ver eniging adviseerde om het inwo nertal van ons land over honderd- vijftig tot tweehonderd jar niet hoger te laten zijn dan vijf mil joen (nog minder dan in 1900). Laten we aannemen, redeneert mr. Als het centraal bureau voor de statistiek gelijk krijgt, zou Leeu warden nu een stad van dik 86.000 inwoners over een goeie anderhalve eeuw best eens een pe tieterig stadje van 37.500 mensen kunnen zijn. Zoiets dus als Erme- lo, Geleen of Hoogeveen en iets meer dan half Amstelveen of half Zwolle. In dat geval zitten ze in de Friese hoofdstad tegen die tijd le lijk met hun torenhoge flatgebou wen in hun maag, dat is duidelijk. Die enorme complexen van twaalf etages komen zo nooit vol, als ze de oude stad tenminste ook willen laten bewonen. Nu weet dat bureau voor de statis tiek heel goed dat het niet onfeil baar is. Het heeft zichzelf al een paar keer verbeterd: de geschatte twintig miljoen Nederlanders die met de eeuwwisseling ons landje zouden bevolken, zijn twee jaar geleden al gegezwakt tot zeventien miljoen. En na nog een keertje tel len werd het de rekenaars duide lijk dat na 2020 de bevolking zelfs zou kunnen teruglopen, als echtpa ren doorgaan met zo milieubewust te willen wezen dat ze zelfs geen twee kinderen meer willen, wat be tekent dat er geen twee kinderen zijn om hun ouders qua aantal te vervangen. In 'Friesland Post', een splinter nieuw maandblad van uitgeverij Interpress in Sneek voor Friezen en geïnteresseerde niet-Friezen, dat meteen in januari 1974 offi cieel begint te verschijnen, filoso feert de puur Friese advocaat en procureur mr. Johannes de Jager over die cijfers uit de statistieken. Volgens de nota 'het Noorden op weg naar 2000' zou Friesland, zegt hi), omstreeks het jaar 2000 een twintigste deel van de Nederlandse bevolking tellen, dus één miljoen. Maar volgens de tweede bereke ning van het CBS, die toen op zeventien miljoen uitkwam, zou de provincie Friesland dan maar 850.000 inwoners tellen. Nou is dat altijd nog zo'n 300.000 meer dan nu en dat ziet er heel wat mooier De Jager, dat dat over zo'n hon derdtachtig jaar, in 2150, zou moe ten zijn. Heel Friesland, rekent hij voor, zou dan 250.000 inwoners tel len en Leeuwarden (waar zowat vijftien procent van de Friese be volking woont) niet meer dan 37.500. In de 'blauwdruk' is er al ver over doorgedacht hoe een veel kleinere samenleving zou moeten ivorden ingericht en ook mr. De Jager fan taseert er lustig op los, uiteraard speciaal over zijn Leeuwarden: 'In die kleinschalige wijk- of dorps gedachte is dan geen plaats meer voor paleizen van justitie, wel voor kantongerechten, of dorps richters. Kantoorflats die nu ver rijzen aan de Tesselschadestraat en aan de Torenstraat in Leeuwar den, zouden vervangen kunnen worden door de schrijver op de hoek van de straat om brieven te schrijven v oor wie alleen zijn naam met een kruisje kan zetten. Bovenmeesters van kleine dorps schooltjes zouden evenzeer in tel zijn als de mollevangers en de wylsterflappers' en dat zijn dan de echte Friese vogelvangers. Voor de zoveelste maal hebben ze er zich in Amerika over opgewon den, dat de Eifeltoren te koop zou zijn, wat alweer niet waar blijkt. In Parijs is het nieuwtje officieel tegengesproken. De exploitatie van de toren is in handen van een par ticuliere maatschappij, die dat recht tot 1979 heeft. Mogelijk wordt er hier en daar al over ge dacht en gefluisterd om tegen die tijd een bod op de beroemde toren te doen en door dat gefluister zou den de geruchten in de wereld ge komen kunnen zijn. Een kangoeroe beweegt zich al hip pend en hopsend op een economi sche manier voort, de energie die het beest daarbij gebruikt in aan merking genomen. Twee zoölogen van de Amerikaanse Harvard-uni- versiteit hebben kangoeroes in een tredmolen laten lopen en gingen intussen na hoeveel zuurstof de dieren verbruikten. Hun conclusies zijn opgenomen in het Engelse we tenschappelijke blad New Scientist. De twee Amerikanen, die vonden dat de dieren zich als een stuite rende bal voortbewegen, vroegen zich af of dat gestuiter nou echt economischer is dan gewoon lopen. Kangoeroes kunnen veertig kilome ter per uur 'stuiteren' en in top vorm sprinten ze zelfs wel tot vijf enzestig kilometer. In de proef- tredmolen zijn hun prestaties ge meten bij snelheden tussen één en tweeëntwintig kilometer per uur; in die tijd hebben de zoölogen steeds bijgehouden hoeveel zuur stof de dieren verbruikten, want dat heeft een kangoeroe nodig voor z'n energie. En inderdaad blijkt dit dier zuiniger te kunnen hippen dan lopen, tenminste als het har der dan achttien kilometer gaat. Gaat het langzamer, dan stijgt de zuurstofconsumptie hard. Een vechtende kangoeroe gebruikt onge veer twee keer zoveel zuurstof als een hippende, maar dat hebban de wetensohapsdieren niet hoeven de monstreren. omdat dat al bekend was. Hoe krijgt Leeuwarden in het jaar 2150 z'n torenhoge flatgebouwen vol, als de stad misschien geen veertigduizend inwoners meer heeft? (zie ook: paleis van justitie moet teeg). In navolging van zoveel andere landen is Thailand uit energie-zui nigheidsoverwegingen van plan de deuren van vermaakscentra eerder te laten sluiten. En net als in bij voorbeeld Italië zijn ze daar bij voorbaat al bang voor de gevolgen. Want als de mensen vroeger naar huis moesten, heeft secretaris-gene raal Veeavaidhya van de Thaise vereniging voor gezinsplanning al gewaarschuwd, zullen er ongetwij feld over een maand of wat meer kinderen dan normaal geboren worden en zal de bevolking van het toch al (te) dichtbevolkte Bangkok nog meer toenemen. De blonde madonna en de valke nier, Pippi Langkous en de kleine man zijn verdwenen. Niet dat ze zoek zijn: ze zijn juist gevonden en onmiddellijk compleet uitgescha keld. Alle vier waren het namelijk klandestiene radiozenders die in Winschoten tot zwijgen zijn ge bracht I.i de bestrijding van de democra tisering in onderwijs en bedrijf worden dezelfde argumenten ge hanteerd als in vervlogen tijden tegen het algemeen kiesrecht. Een stelling van Antoine Marie Ver schoor die pas aan de VU tot doc tor in de sociale wetenschappen is gepromoveerd. 'Waar heb je deze gids gehuurd?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7