Stroomcrisis tn deze krant in Engeland nadert einde Ulster zoekt ontvoerde Westduitse industrieel I Het ALLERLAATSTE nieuws hoort u via 06222-333 vanhetANPzèlf! Het Kwartet Twee jongens bij spelen met vuurwerk gewond 'olitie zoekt waar bewapende 'alestijnen Smeenk Zonen 'iano's Orgels YADÉMO Makelaardij \Jf\A Motregen Energieke manier om energie te besparen OPGAVE VAN FAMILIEBERICHTEN VOOR 2 JANUARI a.s. Den Uyl wil internationale actie voor 'vrij Chili' Bent u dit jaar diaken geweest? ml»l doen? J GIRO 2211 Bekering Hogere grens voor de loonbelasting Nieuwe Leidse Courant ZATERDAG 29 DECEMBER 1973 54ste jaargang no. 229 vooraanstaande prol. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING lenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 11,50 per maand, per kwartaal 34,50 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Van een verslaggever AMSTERDAM Bij het spelen met vuurwerk zijn gisteren twee gewonden gevallen. In Nijmegen werd een achtjarige jongen, die sinds zijn geboorte aan één oog blind was, getroffen door een exploderende donderbus, die het gezonde oog van de jongen ver wondde. Volgens de artsen staat het nog niet vast of de jongen blijvend blind zal worden. Kin deren die met vuurwerk speel den, lieten het ventje het 'speel goed' zien, dat op dat moment ontplofte. In Soest liep de elfjarige Theo Altenaar ernstige brandwonden aan zijn been op. Volgens de be handelende arts mag de jongen van geluk spreken dat hij zijn been niet behoeft te missen. De jongen had een hoeveelheid vuurwerk in zijn broekzak, die tegelijkertijd tot ontploffing kwam, toen zijn broertje een brandend stuk vuurwerk weg gooide, dat precies in Theo's broekzak terecht kwam. Vier donderslagen kwamen in de broekzak tot ontploffing en lie- l ten vrijwel niets heel van de I kleding van de Jongen. Hij kreeg tweedegraads brandwon den en een flinke vleeswond. RUSSEL (Reuter, Belga) De poli- in alle landen van de EEG maakt icht op negen Palestijnen, due ge- apend zouden zijn met kleine Russi- he SA-7 raketten. et Belgische dagblad Le Soir meldde rijdag dat drie van de Palestijnen irige week erin gèslaagd zouden zijn a het vliegveld van Brussel naar Test-Duitsland 'te reizen. Zijhadden rvalste paspoorten. olgens Le Söir heeft de Westduitse ilitie andere Europese landen ge- aarschuwd dat de Palestijnen een uïtal draagbare luchtdoelraketten bij ch hebben. Deze waren in koffers oor de ambassade van Libië in Brussel het land binnengesmokkeld. Ie Libische ambassade gaf naar aan- •iding van dit breicht in Le Soir ijdagavond een verklaring uit waa- i met klem wordt ontkend dat zij ij een smokkel van raketten be- ikken zou zijn geweest. De ibassade merkte in dit verband op it haar diplomatieke koffers door de ibena worden bezorgd en dat het ge- ficht ervan sedert aanden tussen de en de negen kilo schommelt, :tgeen blijkt uit de vrachtbrieven, i ambassade zegt dat dergelijke be- fchten opzettelijk worden verspreid H het moment dat de Arabische lan- in de olieboycot tegen België heb- in opgeheven en dat zij kennelijk idoeld zijn op de verbetered betrek ingen te schaden. ADVERTENTIE ingplein 7, A'dam, tel. 020-18.5L51 (ADVERTENTIE) 'OOGEVEEN. Tel. 05280 - 64250 De Bilt verwacht: Zwaar be wolkt met nu èn dan motregen. Matige tot vrij krachtige zuid westelijke wind en maximum temperaturen omstreeks 7 gra den Celsius. MORGEN EN OVERMORGEN: Enige tijd regen of motregen, la ter opklaringen en iets minder zacht. Morgen en overmorgen zon op: 08.48/08.48 onder: 16.37/16.38 maan op: 11.03/11.19 onder: 23.10/ LONDEN (AP, Reuter, UiPI) Het personeel van de Britse elek- triciteits-centrales heeft de twee maanden durende stiptheidsactie beëindigd en is weer bereid tegen betere betaling overuren te ma ken. Zo kan het ook. Om benzine te besparen loopt deze Amerikaan 8 de dertig kilometer ill tussen z'n werk en z'n woning. Volgens de Newyorker spaart jfp het liters benzine maar kost het liters 'M transpiratie. BELFA?T (AP, Reuter, UPI) Britse militairen en de Noordierse politie zijn bezig met een om vangrijke speuractie naar de ontvoerde Westduitse industrieel Thomas Niedermeyer (44). Aangenomen wordt dat Niedermeyer door leden van het verboden Ierse Re publikeinse Leger (IRA) is ontvoerd. De politie heeft verklaard dat Nieder meyer, directeur van de in Ulster ge vestigde Westduitse Grundig-fabriek, donderdagavond tegen tien uur uit zijn huis is gehaald. De industrieel woonde in Dunmurry, een voorstad van Belfast. De IRA heeft zes weken geleden al aangekondigd dat nieuwe strijdmetho- den zullen worden toegepast. De IRA heeft nooit eerder prominente perso nen ontvoerd, een tactiek die voorna melijk door guerrillabewegingen in Latijns-Amerika werd toegepast. Vei ligheidsfunctionarissen zeggen te gelo ven dat Niedermeyer zal worden vrij gelaten tegen een losprijs of in ruil voor de vrijlating van IRA-leden, die in gevangenissen of strafkampen ver blijven. De Westduitse regering heeft gisteren twee functionarissen naar Belfast ge stuurd om met de autoriteiten daar samen te werken. Op het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken is een 'crisis-staf' samengesteld, die de gebeurtenissen nauwlettend moet vol gen en zonodig in actie komen. Nie dermeyer fungeerde in Ulster tevens als Westduits consul. Industrialisatie Niedermeyer, die tien jaar geleden naar Noord-Ierland kwam, heeft een belangrijke rol gespeeld in de indus triële ontwikkeling van Ulster. Grun- dig was een van de eerste en grootste buitenlandse ondernemingen, die aan getrokken door de wervingscampagne van de Noordierse autoriteiten, zich m Ulster kwam vestigen. De ervarin gen van de Grundig-fabrieken werden door regeringsfunctionarissen steeds als voorbeeld gebruikt bij pogingen andere buitenlandse ondernemingen naar Ulster te lokken, waar grote werkloosheid heerst, maar waar de so ciale onrust vele bedrijven bleef afsto ten. Het wordt niet uitgesloten geacht dat de IRA de Grundig-directeur heeft aangepakt om de Noordierse autoritei ten in hun industrialisatiebeleid te treffen en andere buitenlandse onder nemingen ervan te weerhouden zich in Ulster te vestigen. De politie heeft verteld dat Nieder meyer op het punt stond naar bed te gaan toen zijn ontvoerders bij zijn bungalow kwamen. Niedermeyers vrouw, die ziek is, en zijn twee doch ters waren thuis. De directeur ging naar buiten om met de mannen te praten, werd gegrepen en in een auto weggevoerd. Kort daarop sloeg een buurman alarm. De ontvoerders zou den Niedermeyer naar buiten hebben gelokt met het verhaal dat zij zijn au to hadden aangereden en nu de scha de wilden regelen. In Dublin is gisteren een handelsak koord ondertekend tussen de Sowjet- 'Crisis' Unie en de Ierse Republiek. Het ak koord dient de vestiging van volledige diplomatieke betrekkingen in te lui den tussen de twee landen, die nooit wederzijds banden hebben gehad. De stakende Britse mijnwerkers heb ben gisteren geheel onverwacht een, overigens nog vruchteloze, gespreks ronde gehad met de directie van de genationaliseerde kolenmijnen, en re- geringsfrunctionarissen. Daarmee is nieuwe hoop gerezen dat spoedig een einde zal komen aan de reeks loon- conflicten in de Britse energiesector, naar aanleiding waarvan de Britse re gering een reeks forse maatregelen, zoals invoering van de driedaagse werkweek op 1 januari, heeft geno men. De 18.000 werknemdrs in de elektrici teitsbedrijven hebben hun aclies ge staakt na nieuwe financiële regelingen, waardoor zijn extra-uitkeringen krij gen voor overuren. Door de weigering overuren te maken was de Britse elektriciteitsvoorziening in ernstige moeilijkheden gekomen en waren op last van de regering drastische distri- butiemaatrcgclon voor de stroomvoor ziening genomen. Nieuwe besprekingen met de 290.000 leden 'ellende Britse vakbond van mijnwerkers zijn gisteren opnieuw op niets uitgelopen. Dd vakbond had eer dere besprekingen verlaten maar was gisteren weer bereid te onderhande len. Na een gespreksronde van vier uur bleven de standpunten echter ver deeld en afgesproken is woensdag weer bijeen te komen. De Britse mijnwerkers zetten hun langzaam-aan-actie voort, waardoor de produktie van steenkool aanzienlijk is afgenomen. De Britse regering had als gevolg van de acties in de energie sector en d'd Arabische oliecampagne eerder al de noodtoestand uitgevaar digd, een pakket begrotingsmaatrege len aangekondigd, 'met onder meer zwaardere belasting op een reeks ver- bruiksartikelen, en de invoering van de dridaagse werkweek per 1 januari om de energieschaarste het hoofd te- bieden. Wij maken U er op attent, dat opgave van familieberichten voor woensdag 2 januari ook mogelijk is op de voorafgaande dinsdagavond van 58 uur uitsluitend op telefoonnummer 020-220383. (ADVERTENTIE) Door diverse waarnemers is de econo mische situatie in Engeland beschre ven als de ernstigste sinds de grote crisis van de jaren dertig. De crisis is nog verergerd door loonacties van he' Britse spoorwegpersoneel, waardoor het spoorwegverkeer in Engeland ont wricht is geraakt, en vele treinen niet meer rijden. Als gevolg van de economische crisis zijn reeds 400.000 Britse werknemers op straat komen te staan door be drijfssluitingen. Dit aantal werd deze week genoemd door de Britse rege ring, omdat zoveel mensen zich in de kerstweek als werkloos hadden aange meld om in aanmerking 'e komen voor een werkloosheidsuitkering. Een nog veel groter aantal werklozen wordt verwacht als de driedaagse wer kweek van kracht zou worden. Zou dit gebeuren dan zou een werkloos heidscijfer van meer dan een miljoen kunnen worden verwacht begin vol gend jaar. In Engeland is van diverse zijden zware kritiek geleverd op de harde maatregelen die de Conservatieve re gering heeft uitgevaardigd. Volgens deze critici staan de maatregelen in geen verhouding tot de ernst van de economische si'uatie en wordt het Britse publiek door maatregelen, die hen rechtstreeks treffen, opgezet te gen de machtige vakbonden. Doel van 'de regering Heath, aldus deze zegslie den, is de macht van de vakbonden te breken met als argument dat de maat regelen door de ernst van de economi sche situatie noodzakelijk zijn. Zo wordt door de oppositie aangevoerd dat Engeland ruimschoots voldoende olievoorraden en kolen heeft en dat een energierantsoenering op dè huidi ge schaal en de driedaagse werkweek meer dan overdreven zijn. Verlichting; De crisis-maatregelen zijn in Enge land bijzonder hard aangekomen. In de Londense buitenwijken is de straatverlichting tot een absoluut mi nimum beperkt. Op sommige plaatsen zijn alleen de kruispunten verlicht. Buitenverlichting van theaters en bio scopen is verboden. In vele delen van Engeland wordt de stroom regelmatig gedurende een aantal uren uitgescha keld, zonder dat tevoren bekend is wanneer een nieuwe stroomloze perio de zal beginnen. In de kantoren is de verlichting tot de helft teruggebracht en de centrale verwarming praktisch uitgeschakeld. Op vele plaatsen is benzine moeilijk te krijgen. Een En gelsman merkte onlangs op: 'Het is erger dan tijdens de Blitzkrieg. Zelfs tijdens de ergste oorlogsdagen konden wij in verlichte winkels terecht'. Van een verslaggevers DEN HAAG Premier Den Uyl heeft vrijdag opgeroepen tot internationale actie voor een nieuw vrij Chili. Hij deed dit in een radiouitzending van de Partij van de Arbeid. Die actie moet gevoerd worden op het politieke niveau, door organen van de Verenigde Naties en door de socialis tische internationale, aldus drs. Den Uyl. Er is een eerste bedrag overge maakt aan de Chileense verzetsbewe ging. Dat is volgens de premier ech ter niet genoeg. De actie moet voort gezet worden in internationaal ver band. Het is niet alleen een zaak voor ons. 'Ik hoop dat velen bereid zijn meer te geven voor de vrijheid in Chili', zo zei drs. Den Uyl. (ADVERTENTIE) Dit nummer staat ook vóór in uw telefoongids. Onze Heer Jezus Christus werd aan de mensen gelijk en nam de ge stalte aan van een dienstknecht. In het diakonaat volgt de gemeente haar Heer na. Het diakonaat richt zich op de nood van de mensen, want wij zijn door onze Heer geroepen om uit te gaan tot dienst aan de wereld. Daar ont moeten wij Hem weer, in de gevangene, de ontrechte, de hongerige, de dorstige, de naakte. Hij vraagt ons naast hen te gaan staan. Met het diakonaat willen wij wegen naar elkaar leggen en tekens oprichten van het heil. Het diakonaat wil een brug zijn waarover de diaken bij uitstek, onze Heer Jezus Christus, Zijn weg kan gaan in de gehele wereld. Het is zinvol ons nu dit jaar bijna voor bij is af te vragen of we ons deze dienst aan de wereld het afge lopen jaar voldoende hebben gerealiseerd. In wat we ■■«i-Hi hier zelf gedaan hebben en in wat we anderen in han- IllrlP! den hebben gegeven om mee te werken. Mogen we U voor dat laatste nog een paar suggesties In het werelddiakonaat kennen we de 'Stille hulp'. Daar gaat per jaar in Azië 300.000 in zitten en in Oost-Europa 150.000. In Azië helpen we met name gevangenen en hun achtergebleven gezinnen. Zij krijgen kleding, voedsel, medicijnen, gereedschappen en literatuur. Wij bereiken met deze hulp ruim 20.000 mensen. Zij zijn met gemiddeld 15,-— per persoon geholpen. Vorige week bereikte ons het verzoek uit Soedan om te helpen elk dorp een eigen smid te geven. Soedan is jaren lang geteisterd door een burgeroorlog tusen de mohammedaanse bevolking in het noorden en de overwegend christelijke negerbevolking in het zuiden. Gelukkig heerst daar nu weer vrede, vooral dankzij de aktieve bemiddeling van de We reldraad van Kerken. Vanuit Nederland gaven we geld om deze bemid deling te financieren. Nu wil men daar elk dorp in één jaar een eigen smid geven. Een zaak van fundamenteel belang, met name voor de landbouw van het hele land. Zo kunnen er straks betere gereedschappen worden gemaakt die binnen ieders bereik liggen. Het opleiden van een Soedanees tot smid gedurende een jaar kost 180,per maand. Mogen de mensen die hier genoemd zijn op U rekenen? Uw bijdrage wordt graag tegemoet gezien op t.n.v. het Algemeen Diakonaal Bureau van de Gereformeerde Kerken, Koningslaan 7, Utrecht. Tel. 030 -514341. (N.B. Giften voor het Werelddiakonaat zijn fiscaal aftrekbaar). Onze westerse maatschappij verkeert in een crisis. Daarover zegt prof. dr. B. Goudzwaard in een uit voerig vraaggesprek in dit oudej aarsnummer: 'Wat in deze crisis over ons wordt voltrokken, is een oor deel over wat in de afgelopen eewen al in scène is gezet in de westerse samenleving. Het westen moet zich bekeren, zoals de verloren zoon zich bekeerde: het moet tot zichzelf komen en een andere weg op gaan'. Wie in 1974 een krant wil lezen, die het wereld nieuws ook vanuit deze opvatting probeert te belich ten, moest zichzelf maar eens op de bon hieronder zetten. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO:PLAATS: Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Fen postzegel is niet nodig. Schrijf op de envelop: De IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatmap (-l-briefpa- pier eD pen). Pletine-schaaltje (flessenon- derzetters). Q Gezellige' rookverdrijver Die betalen wij. Chr. Pers, Antwoordnummer 2792, Amsterdam. 1973 - 1974 Nieuws uit een bewogen jaar 11 Gaat het roer om?19 Zon maakte overuren... 15 Bij leven en welzijn in '7415 Prof. Goudzwaard: we zijn toe aan een ontwenningskuur... 17 Barbaars verleden keert terug 23 Binnenland Achterstand inentingen5 S. C. Derksen: 't onderwijs verschraalt7 Spanningen in Het Dorp... 13 Buitenland Bonn wil betere relatie tot VS9 Politiek in Spanje faalde 9 Kerk Het verschijnsel Betty Smit 2 Ambtsdragers weten van niks 2 Sport Ernstigste zorgen NAC voorbij 25 Economie Namaak antieke klokken 31 Radio on iv c Recepten 6 Strips, feuilleton Commentaar 7 Dichtbij en verder 7 Weer 7 Familieberichten IR Nieuwe boeken I» Denksport Postzegelnleuw» Ji Lezer» schrijven l» Van een verslaggever DEN HAAG Voor het jaar 1974 wordt de aanslaggrens voor de inkom stenbelasting verhoogd van 25.000 tot 27.600 gulden. Dat betekent dat voor inkomens tot 27.600 gulden volstaan zal worden met het heffen van loon belasting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1