Het Dorp' heeft nu -tok z'n spanningen rnco Verkouden... neus verstopt? Vervelend UvAPoliticologen voor 't blok Friese dorp Oudehorne houdt wedstrijd in het Sint Thomasluiden recteur: persoonlijke vrijheid staat genover beroeps-verantwoordelijkheid Jongeren houden oud gebruik in ere Bromsnor de (zilveren) bruidegom Zes maanden voor dodelijke aanrijding 'Houding van Kranenburg provocerend' Landelijk systeem voor waarschuwing bij kerncentrales Kaas met ster-allures fW/KWlAHrrET ZATERDAG 29 DECEMBER 1973 BINNENLAND T9/K13 is Mr. W. P. Bijleveld, directeur van 'Open Dorp'. Bewoonster: 'Voor elke samenleving gelden er regels' af van het schema of-of, alsof het hier' om een tegenstelling gaat. Vastgesteld moet worden dat Het Dorp gewoon Het Dorp is. Zonder voorbeeld in de wereld. En of het al ergens is nage volgd is niet met zekerheid bekend. Er zijn tientallen buitenlandse studie groepen geweest. Vooral in Amerika bestaat er veel belangstelling voor, maar men heeft daar geen AWBZ. Ongeveer 25 pet van de bevolking is inmiddels getrouwd; meestal vonden de partners elkaar in het dorp, waar ieder over een gezellig aangepast wo ninkje beschikt. Het Dorp heeft een eigen karakteristiek, maar voor alle soorten gehandicapten zal het geen oplossing bieden. Het hoeft ook niet in alle omstandigheden te blijven wat het nu is. Er moeten alternatieven zijn. Het kan zijn dat het over drie, vier jaar toch anders aangepakt dient te worden. den daarvan hebben ook zitting in het bestuur van het dorp, dat uit zeven personen bestaat. Ze zijn zogezegd dus mede de werkgevers van directeur Bijleveld en de vierhonderd andere medewerkers. En in dit opzicht zijn BSSChörming ze verder dan het personeel, dat wel een medewerkersraad heeft, maar nog niet in het bestuur is vertegenwoor digd. Wel wordt daarover thans ge sproken. Volgens de heer Bijleveld moet men 'Er zijn hier mensen', zegt de heer Bijleveld, 'die menen dat zij meer te zeggen moeten hebben Door elkaar genomen heeft men dat gevoel niet. Velen realiseren zich dat ze het niet Jac. Lelsz TEM/DORPBijzondere nachten zijn in Nederland zelden sprookjesnachten. Dat was de tvan Schmelzer niet, het is ook met de nacht van Mies Bouwman niet het geval gebleken. En als nacht ogenschijnlijk wel als een sprookjesnacht verliep, dan is men daar inmiddels uit ontwaakt. orp die grote droom van tien rieden, uniek in de wereld is prookje. Het is minder dan een je, maar het is tegelijk veel dan een sprookje: het is een ijkheid. De werkelijkheid is in el niet identiek aan het sprook- i de droom. Met alle voor's en vreugden en zorgen, teleur- gen en uitdagingen, die er anex ijn. dagen geleden werd kort ge- »ver gespannen verhoudingen in orp, die geheel aparte samenle- van lichamelijk gehandicapten rnhems groene rand die moge- imaakt werd doordat Nederland uur enkele tientallen miljoenen beschikbaar stelde, op het v-scherm aangemoedigd door louwman, terzijde gestaan door A. Klapwijk als 'vader' van de- otse gedachte. Een van de din- e de gemoederen nu beroeren, volgens de berichten dat de iicapten zich bedreigd zouden in hun zelfstandigheid. Van de kelijke opzet, dat de gehandi- het zélf zoveel mogelijk zou- oen, is weinig of niets terecht en. Ook nu nog maakt de direc- de regel de dienst uit >mt nogal ongenuanceerd over. er in feite aan de hand? De ur van Het Dorp, mr. W. P. ïld, probeert de kern van het n daar levende onbehagen kort duiden. Hij zegt: 'Er ligt hier anningsveld tussen persoonlijke d en professionele verantwoor- eid'. ;eleden zijn de mensen van het uur gehandicapten en vali- bijeen geweest voor een reti- at was tien jaar nadat men el- oor het eerst ontmoette in het Dunanthuis in Zeist om over orp te praten en de conclusies rapport vast te leggen. Nu men zich afgevraagd: wat is er lelijk van terechtgekomen? bleek dat het wel wat anders is dan men zich destijds heeft steld. reünie hebben de aanwezigen ■op bezonnen of men wel op de weg is. Het antwoord is niet ;e-drie te geven, want het is hgewikkeld vraagstuk. Daarom het komende voorjaar in groter id op de zaak worden teruggeko- 'Evalueren' heet dat tegenwoor- et een modewoord. Bij dit alles men dat ook ten aanzien van 'orp het gevaar van bedrijfs- eid niet denkbeeldig is. t Henri Dunant Huis werden', s de heer Bijleveld, 'twee din- stgesteld. De bewoners zouden, exploitatie betreft, zelf zoveel jk taken overnemen. In de plaats zou er in Het Dorp ook mogelijk zelfbestuur zijn. Van ssentiële punten is in de prak- et zoveel terechtgekomen. Maar noed dat men tien jaar geleden iet een volledig beeld heeft ge in het type gehandicapte dat >u komen, gezien de graad van ;ing. Een leek kan zien dat het ;opie is te menen dat je hier :ér veel verzorgsters nodig zou i (er zijn vierhonderd bewoners rhonderd personeelsleden)'. listisch ;r Bijleveld meent dat er des- rat idealistisch-lichtvoetig tegen- skeken is'. Hoe zelfstandig de er ook wonen, ze worden tel- Feer voor bijvoorbeeld impele huishoudelijke proble- eplaatst. Ze komen dan bij de zo heet de verzorgster in rp terecht Die moet ze dan eer eens naar de wijk-dogela iren. Dat kan de bewoners het geven op te botsen tegen het at, de organisatie. Dat geeft ir- handicapten genieten in het en redelijke mate van zelfstan- Ze kunnen er wonen, wer- recreëren, kerken, winkelen, 'it postkantoor gaan, enz. Het is atschappijtje op zichzelf. Maar niet geïsoleerd te raken wei- tegen een stad aangebouwd. De therapieën, die nodig arden weliswaar in de aangren- Johanna Stichting gegeven, och buiten Het Dorp zelf, wat ogisch belangrijk is. Een gewo- swijk is het niet, want niet ie- kan er zich vestigen. Maar een ng, een gezondheidsinstituut wel in de zin der wet ook wel 'anwege de AWBZ is het n: Staat bij de ingang geen er zijn geen vaste bezoektij- lopen geen dokters in witte enz. ;r er bij de gehandicapten en erkers van een verschillende ring sprake is, dan kan gesteld dat bij de eerste groep het in een gewone wijk het sterkst n bij de andere groep het idee n inrichting. Het is in dit ver lat de heer Bijleveld spreekt i spanningsveld tussen persoon- rijheid en professionele verant- lijkheid. lein voorbeeld ter illustratie. lelijk was er de regeling dat irwanten die komen logeren, thandicapte familieleden gedu- die dagen mogen verzorgen, tel dat zij de man of vrouw la llen en die breekt een arm of en; wie is dan verantwoorde- an de gehandicapten mogen de ngsvoorwaarden worden ge- t. Maar de dogela gevoelt zich irantwoordelijk. de bewoners een vinger in de n het bestuur? Uit hun midden dorpsraad benoemd. Twee le- ADVERTENTIE} Een gedeelte van Het Dorp'. aan zouden kunnen. Wij geven ze een grote verantwoordelijkheid. De eerste maanden na hun komst hebben ze het er zelfs heel moeilijk mee. Vooral als ze uit een gezin of uit een inrichting komen. Er zijn er heel wat die echt behoefte aan bescherming hebben'. Niettemin kan de heer Bijleveld be grip opbrengen voor de verlangens van hen die van oordeel zijn dat de mogelijkheden voor nog meer zelf standigheid vergroot moeten worden. Herbezinning is zeker gewenst. Als thema voor het congres in de lente van '74 lanceert het, overigens geheel vrijblijvend, 'We doen het goed! Maar doen we het ook goed?' Privacy Wat zegt mejuffrouw H. van Es, een der bewoonsters van Het Dorp, van de aan de orde gestelde problematiek? Mejuffrouw Van Es is lid van de dorpsraad, zij woont al zeven jaar in hef dorp en zij is een van degenen, die in dit geval als receptioniste op het dorp zelf hun werkkring heb ben. Zij bedient de rolstoel met haar handen. Anderen sturen de rolstoel op andere wijze, soms zelfs met de kin. Een ingenieus voertuig, die rol stoel, en mejuffrouw Van Es heeft dan ook grote bewondering voor de constructeurs ervan. 'In iedere samenleving bestaan span ningen', merkt mejuffrouw Van Es nuchter op. Zouden de gehandicapten het alleen kunnen doen in het dorp? 'Ach', zegt zij, 'er zijn mensen, die zichzelf onderschatten, maar er zijn er ook, die zichzelf overschatten. Het zou een grote janboel worden. Volledig zelfbestuur zie ik niet zitten. Dat kan eenvoudig niet'. 'Je kunt je hier goed ontplooien. De persoonlijke vrijheid wordt niet aangetast. Ik hoor van ver pleegtehuizen, waar het personeel bin nenkomt zonder aan te kloppen, waar ze de mensen bij de voornamen noe men, jij en jou zeggen. Daar is hier geen sprake van. Maar dat er bepaal- Van onze correspondent LEEUWARDEN Vandaag zal in het Friese dorp Oudehorne een wedstrijd in liet Sint Thomasluiden worden gehouden. Mins tens twaalf jongelui (van vijftien tot 22 jaar) zullen dan elk zes minuten de kleine klok van de plaatselijke klokkestoel moeten luiden. Bromsnor en zijn Cornelia zijn 25 jaar getrouwd. Dat moet natuurlijk gevierd worden en dat gebeurt dan ook, vanavond om vijf over zeven in het televisie-programma van de NCRV (Ned. 1). De aflevering van 'Zwerven met Swiebertje', waarin dat feest voorkomt, heet 'Leve de Rompslomp'. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het collego van bestuur van de Universiteit van Amsterdam heeft de subfacul teit politicologie opgedragen in januari het onderwijs te hervatten, volgens door het bestuur gegeven richtlijnen. Het bestuur ziet deze richtlijnen als een voorlopig compromis voor de al jaren bestaande meningsverschillen binnen de faculteit sociale wetenschappen. Het is eigenlijk meer "bespelen' dan luiden want de grote kunst is om de slagen van de kleine klok harmonisch aan te passen bij die van de grote klok, die door oudere en meer ervaren krachten wordt geluid. Om de kunst machtig te worden moet men heel wat oe fenen. Nu is daar in Oudhorne alle gelegenheid voor. Daar worden volgens de oude traditie de klok ken van de karakteristieke klokke stoel al vanaf 21 december (Sint Thomas) geluid en dat zal voortdu ren tot het jaar voorbij is. Het zelfde gebeurt in het dorp Kat wijk, maar in een aantal andere dorpen in oostelijk Friesland is aan deze eeuwenoude traditie al geruime tijd geleden een eind ge komen. Achtergrond van dit langdurig uit luiden van het oude jaar is het verdrijven van de kwade geesten. Ook wordt wel gezegd, dat met het klokluiden wordt voorkomen, dat de winterslaap van de te velde staande gewassen overgaat in een doodsslaap. Dat spreekt in deze tijd niet meer zo aan en het ge volg was dat het Sint Thomaslui den steeds meer in onbruik raakte. Het luiden vraagt nog al wat van de inwoners van het dorp, want de klokken moeten steeds blijven lui den en de een moet dus de andere aflossep. In Oudehorne heeft men er echter voor gezorgd dat het ou de gebruik in ere kon blijven. De klokkestoel-specialist C. W. Tem pelmans Plat uit Castricum richtte een commissie op, die vooral de belangstelling van de jeugd voor het klokluiden ging bevorderen. De wedstrijd in het luiden is één van de middelen daartoe. Gebleken is dat er nu inderdaad genoeg jon geren zijn om het voortbestaan van de traditie weer veilig te stel len. De heer Tempelmans Plat heeft als wisselprljs voor de winnaar van de jaarlijks te houden wedstrijd een kleine, bronzen klok, gemaakt van echte 'klokspijs', beschikbaar ge steld. Zaterdag zullen de krachten dus worden gemeten. Alleen zijx die over een scherp gehoor, een goed maatgevoel en de nodige kracht beschikken zullen een kans hebben om de wedstrijd te win nen, zo zeggen de ervaren Oud- hornster klokluiders, die het weten kunnen. Op de subfaculteit politicologie verzet prof. dr. H. Daudt en een groep me destanders zich tegen de gang van za ken binnen de subfaculteit. Inzet is de plaats van het vak politicologie in het universitair onderwijs. Prof. Daudt ziet het vak politicologie als hoofdvak voor de politicologen. Naar zijn smaak zijn de zogenaamde bijvakken zoals economie, sociologie en geschiedenis te veel verheven tot zelfstandige af studeervakken. Het subfaculteitsbestuur heeft nu van universiteitsbestuur tot 24 januari de tijd gekregen zich voor of tegen de verstrekte richtlijnen te verklaren. In het komend semester moet weer nor maal onderwijs worden gegeven. Als de subfaculteitsraad nee tegen de richtlijnen zegt, wil het college van bestuur in beginsel zelf het bestuur van de subfaculteit op zich nemen. Als dat op te grote weerstand zou stuiten, zal de studierichting aan de universiteit worden opgeheven. MAASTRICHT De rechtbank te Maastricht heeft de 53-jarige koop man Gustaaf N. uit Heerlen, wegens het veroorzaken van een dodelijk ver keersongeval onder invloed van alco hol en het doorrijden daarna, veroor deeld tot zes maanden gevangenis straf, waarvan twee maanden voor waardelijk en vier jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De verdachte had op 6 november in ZOETERMEER International Films presenteert: de prachtige film 'GEKOOID' Een spannende film over teenagers in het nauw. Zaterdagavond 29 decem ber om 8 uur in geb. Aanloopcentrum, Kerkebos, Zoetermeer Toegangsrijs 1, de regels zijn, vind ik logisch, want waar heeft men die niet?' Vaak luister4 het bestuur naar de dorpsraad. Sommige zaken zijn echter niet tc verwezenlijken, andere heel moeilijk. Er is, denkt mejuffrouw Van Es, in elk geval één ding dat an ders zou moeten, ook al is dat niet eenvoudig. In het dorp woont men met z'n tienen aan een 'straat' en zo'n groep eet in principe in het 'Tref punt'. Wie kan, mag het op zijn ka mer doen. Met iedereen is dat niet het geval. Dat geeft spanningen wan neer er vanwege de handicap onsma kelijke toestanden ontstaan. Dat aan dit stukje privacy wat gedaan wordt, vindt mejuffrouw Van Es hel belang rijk. Ved belangrijker dan bijvoor beeld de kwestie van de witte schor ten van de dogela, die nu verplicht in ieder huisje aanwezig moet zijn. Die is nodig bij de persoonlijke verzor ging, uit een oogpunt van hygiëne. Maar er is destijds grote oppositie te gen gevoerd. Voorzitter 'St. Martinus' Van een verslaggever UTRECHT Tijdens een repre sentatieve ontmoeting in de Ju- lianakazeme. onlangs in Den Haag, heeft generaal-majoor L. A. D. Kranenburg zo'n provoceren de houdin., aangenomen tegen voorzitt^. T. J. J. Hoogenboom van de katholieke onderofficie renvereniging St. Martinus dat een andere opperofficier zich ge noodzaakt zag daarvoor zijn ex cuses aan te bieden. Dat schrijft de heer Hoogenboom aan generaal Kranenburg in een nadere toelichting op uitspraken, die hij on langs als voorzitter van St. Martinus over de generaal deed. De heer Hoo genboom had onder meer gezegd dat gezaghebbende figuren als generaal Kranenburg zó behoudend zijn in hun denken dat ze in St. Martinus een ge vaar zien voor de krijgsmacht en via anti-propaganda ten aanzien van de vereniging het vertrouwen van de le den in St Martinus proberen te on dergraven. De generaal verzocht de heer Hoogen boom toen zijn uitlatingen aan de hand van feiten te staven. De heer Hoogenboom schrijft nu dat het inci dent in Den Haag de juistheid van zijn opmerkingen staaft. 'U kent mij slechts voorzover ik in de kwaliteit van voorzitter van St Martinus in de openbaarheid treed. Waar dat optre den een verpersoonlijking en een on derdeel is van het beleid van de vere niging, is uw waardering voor dat op treden tevens een waardering voor" dat beleid', aldus Hoogenboom. Ook wijst hij op een passage in de door de generaal verspreide circulaire 'De aanval op defensie', een circulaire die leidde tot een conflict tussen de generaal en minister. Vredeling. In dje circulaire, aldus Hoogenboom, kent de generaal een duidelijk nega tieve rol toe aan een 'tandtechnicus- vrijgesteld-van-alle-diensten'. 'Dat ik daarmee wordt bedoeld is in brede la gen bekend', schrijft Hoogenboom. 'U zult begrijpen dat het bestuur van St. Martinus deze feiten zeer nadelig acht voor de positie van de vereniging en van mening is, dat zulke gebeurtenis sen een anti-propagandistisch effect hebben en dat daar in moeilijk goede trouw kan worden ontdekt*. DEN HAAG In interdepartementaal overleg wordt gewerkt aan een lande lijke waarschuwings- en alarmerings regeling voor kernenergie-installaties. Dit heeft minister Vorrink (volksge zondheid) geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid me juffrouw Kappeijne van de Coppello ADVERTENTIE de Spoorstraat in Heerlen een man doodgereden die op het trottoir naar zijn auto stond te kijken. Zonder zich om het slachtoffer te bekommeren reed hij door. De officier van justitie had 14 dagen geleden vijf maanden onvoorwaarde lijke gevangenisstraf en vijf jaar ont zegging van de rijbevoegdheid tegen hem geëist. niet vergeten.^frico eten (ADVERTENTIE) Otrivin helpt direkt. Even druppelen en u kunt weer vrij ademhalen. Otrivin prikkelt niet en werkt urenlang. Gezwollen neusslijmvliezen slinken. U hebt een fijne neu&voor Otrivin. Otrivin verkrijgbaar bij apotheker en drogist .als handige spray of druppelflacon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13