nieuws uit een jaar flltllll ontwaardiging over de oor februari maart augustus fioncnihov Vader en zoon De Gaay JllLl trekt minder wandelaars CT/Km\MlET ZATERDAG 29 DECEMBER 1973 BENNENiLAND Tll/Kll Mlf/fVl Scholieren uiten hun ver- log in Vietnam en op protestoptocht zal dit jaar nog heel wat demon- ierumoer volgen. 1973 is trouwens rumoerig begon- (in Kampen krijgt de politie in de eerste prille uren sen en deksels naar het hoofd) maar even later alles weer degelijk toe: zestig procent van ons volk op nieuwjaarsbezoek, aan de ambtenaren op lerwijs' wordt een premie beloofd als ze rommelige en opruimen en de VPRO krijgt een berisping voor Barend Servet-show. In een Enschedees ziekenhuis in de baby's nu op hun buik, ruim 70 procent van volk draagt te kleine schoenen en afwasmachines inderen volgens een promovendus de kans op :elfsprekende communicatie in 't gezin. Informateur lert ploegt zich door een zwaar informatiekarwei auteur W. F. Hermans weigert een prijs omdat het iterie een fout in een brief tikt, en de nieuwslezers het NOS-journaal kunnen dankzij nieuwe appara- de kijkers recht in de ogen zien. Marga Klompé niet naar Zuid-Afrika, Amsterdam staat voor een fobankroet, slechts een deel van het CBS hoeft lat er flink geprotesteerd is) naar Heerlen, voordat ten einde is beleeft Nederland (in Deil) een te' gijzeling, de mogelijkheden om ons nóg meer (sting te laten betalen zijn volgens mr. W. Scholten iput en prijsopdrijvers gaan op de bon. Stakingsrumoer bij de Hoogovens verder wordt de inkomensnivellering vol gens de bonden een bron van felle strijd. De 'zoemfiets' mag binnenkort op de weg en de Amsterdamse raads fractie van D'66 zegt haast profetisch dat het einde van de lol in zicht is: autorijden wordt een aflopende zaak. Het Nederlandse molenbezit is in gevaar nu er geen geld is 't op te knappen, tegen zwartrijders zal strenger worden opgetreden, griffier Schepel verlaat de Tweede Kamer, volgens Bertus Aafjes is goeie literatuur altijd 'entertainment' en in Harlingen komt een beeld van Simon Vestdijks geesteskind Anton Wachter. Een taxi blijkt het duurst te zijn in Groningen, de actie voor 'een- vaudiger' spelling blijkt te zijn doodgelopen, in de Beemster begint een actie voor veiliger wegen, na een massale demonstratie van ambtenaren wordt hun pen sioenbijdrage opnieuw bekeken, minister Udink blijkt op een verkeerde manier iets in een kamerverslag te hebben veranderd en staatssecretaris Schelfhout zegt dat kleinere klassen niet vóór 1974 mogelijk zijn. Burger slaat op zijn eigen manier aan het formeren, de 'over stap' van Boersma in de richting van een mogelijk kabinet-Den Uyl verbaast sommige autirevolutionairen, de astma-kliniek in Davos blijft voorlopig open en textieldieven stelen voor miljoenen. De Koningin praat op het jUtTl paleis-gazon met jongelui over van alles en nog wat en verder wil Gruijters de huurwaarde flink optrekken en stelt het HAVO-examen Nederlands heel wat scho lieren voor grote problemen. De zee bij Vlissingen is te vuil om in te zwemmen, auteur Hermans kiest tóch voor de literatuur, de moeilijkheden over het college geld zijn nog niet van de baan en de ministerraad schaft het oorlam tijdens zijn vergaderingen af. In Utrecht promoveert een echtpaar op één dag, auto gordels worden verplicht en in Lelystad komt een zwem- uurtje voor vrouwen-in-verwachting. Een promovendus zegt dat straks de steden leeg en de recreatieterreinen propvol zullen zijn, negentigduizend Nederlandse huizen staén trouwens al leeg, Tilanus geeft de leiding van de CH-fractie over aan Kruisinga en de Hoge Raad noemt fluoridering onwettig. De Gelderse milieuraad waarschuwt dat de Veluwe een zandwoestijn dreigt te worden, Biesheuvel blijft erbij dat hij uit de politiek stapt en Van Mierlo is fractievoorzitter-éf. Het wordt zó warm dat ambtenaren volgens een tropenrooster wer ken en de scholen rekken in deze hitte de lessen met moeite tot het eind van de maand: het begin van de vakantie. Tilburg viert een dag lang [Jii^tllUtst feest met de jubilerende N. vorstin, zeven miljoen men- ijken naar de film van Jan van Hillo en de Koningin Jt niet aan aftreden. Ruim tweeduizend academici n intussen zonder werk, Zuid-Limburg schrikt be- 'lijk van Belgische plannen om vlak over de grens olieraffinaderij te bouwen, de ziekenhuizen worden twintig procent duurder, de kikkers blijken massaal jgekomen te zijn, op de bodem van de Harlinger ïn wordt hasjiesj gevonden en het prijsbeleid wordt verscherpt. Eibergen wil een vlag met échte eieren lergen, tweederde van onze bevolking moet op z'n passen, een steen in de stortbak van het toilet kan ens goede bronnen veel water besparen en onze ïtrook dreigt uit te drogen. Veel mensen voelen door geweld bedreigd, de directie van de Scheve- se gevangenis zwicht als er een rèl uitbreekt, de mensnivellering moet al aan de gang zijn, universi- n protesteren tegen bezuinigingen, minister Vorrink gt de gemeenten het lawaai tegen te gaan, we <en gemiddeld tien liter wijn per jaar, aan het nklijk jubileum verdienen makers van bordjes en Itjes goud, de regering wil de belasting voor de stbetaalden minder zwaar maken en een journaliste alsmeer wordt twee uur lang gegijzeld. Koningin Juliana kan, na- vt dat er ruim vijf maanden gepraat is, een nieuw ka st beëdigen en Den Uyl c.s. doen al spoedig van T» spreken: Van der Stoel gaat niet naar Zuid-Afrika, •deling gaat weer met de VVDM praten en wil niet de Concorde bij een vliegfeest over de Veluwe jt, elke prijsverhoging moet voortaan vooraf gemeld den, de ministers vinden de titel 'excellentie' niet >oden maar ook niet nodig en Burger zegt over de we regeringsploeg: Den Uyl heeft wel gewonnen r hij moet er misschien voor boeten. Verder horen dat dikke-boterhammen-eten goed is voor het ver eren en dat de waterbedrijven niet meer weten wat pet de vuile Rijn aanmoeten. In het Amsterdamse jnhotel breekt een schietpartij los na een bank- val en ruim twee miljoen Nederlanders hebben wel. meegemaakt dat hun fiets gestolen is. De tandarts dt tien procent duurder, in Lelystad betrapt een ije van tien in de zaak van haar vader op heterdaad paar dieven, we zijn meer gaan snoepen en krijgen het advies eens spaghetti of rijst te eten in plaats die dure aardappelen, niet iedereen is het eens de uitspraak van Amsterdamse rechters dat buiten- hier strenger gestraft moeten worden en het geschnabbel neemt enorm toe. Aantjes en Andriessen UIvLUUi^r schudden Den Uyl de hand als het politieke debat in de Kamer voorbij is en verder wil de VVD niet wedden met Koekoek, is Eindhoven ontstemd over de benoeming van een socialistische burgemeester, is West-Nederland erg gevaarlijk voor bromfietsers, heeft één van de zes gezinnen kleurentelevisie, zijn pijn stillers vaak nodeloos duur en worden heel wat plant en diersoorten beschermd. D'66 loopt een flinke deuk op bij de verkiezingen in Zaanstad, de meerderheid van ons volk zou de reclame best willen missen en de AR in Drachten willen het partijroer omgooien onder het motto: Biesheuvel terug. Volgens Vredeling mag een militair best republikein zijn, het paspoort is hier duur der dan in welk ander EEG-land ook, B. en W. van Groningen gaan wekelijks samen in het (zwem)bad, verwacht wordt dat de eindexamens volgend jaar moei lijker zullen zijn, Albert Heijn stopt na felle protesten met verkoop van Angola-koffie en in Staphorst treft een volksgericht een socialistisch raadslid. PPR en D'66 zitten in de rode cijfers, bij het CNV zijn nu ook pannen en wasautomaten te koop, geld voor hulp aan Israël stroomt binnen, in Twente daalt het ziekteverzuim als de controle afgeschaft wordt en als de olieboycot een feit is zijn er mensen die een autovrije zondag een verademing vinden Kabinetsformateur Burger wordt een 'doordouwer' genoemd en is aan me vrouw Den Doolaard nog een paar sokken schuldig en verder is er veel misdaad-nieuws: in tien jaar zou de criminaliteit verdubbeld zijn, overvallers hebben het méér op postkantoren gemunt nu de banken beter beveiligd zijn en Nederland lijkt op een Mekka voor autodieven. Het Europees parlement krijgt een Neder landse voorzitter, de havenmeester van Zestienhoven vindt dat de luchthaven wel dicht kan, de ministers verhogen hun eigen salaris met 7,4 procent, een kwart van alle leraren voelt zich overbelast en de PvdA wil de produktie van schadelijke verpakkingen verminderd zien. Minister Van Agt zegt dat het inschakelen van scherpschutters bij terreurbestrijding een uiterst middel moet zijn en Schouwen-Duiveland komt op voor z'n bedreigde meidoornhagen. De werkloosheid zal boven de honderdduizend blijven, Lanser zou het een goed idee vinden dat iedereen een gelijk basisloon plus een inkomen naar functie zou krijgèn, Vonhoff wil hotel De Wereld in Wagenfngen van de sloop redden, Elburg en Doornspijk zijn het "niet eens over de naam van de nieuwe gemeente die ze samen gaan vormen en Udink antwoordt de PSP dat de eerste klas in de treinen moet blijven. •i Veronica ligt hulpeloos op CipVll het strand als een zware storm opnieuw een zware ravage aanricht en wat later demonstreren duizenden in Den Haag voor het voortbestaan van deze zeezender, maar het lijkt allemaal vergeefs. Burger geeft zijn op dracht terug waarop Van Agt en Albeda aan de slag gaan en de discussie over gedogen en niet-gedogen maar doorgaat. De spoorwegen willen voortaan een heel gezin op twéé treinkaartjes laten reizen maar ze doen aanvankelijk wel erg moeilijk over het meenemen van gehandicapten. De NOS verbiedt de Paul Meier show, een werkgroep van bouwers wil de bezem door Scheveningen halen waarbij het Kurhaus wel zal moeten verdwijnen, in Oegstgeest wordt een enorm komplot valsemunters opgerold, de roulette mag (althans van de Tweede Kamer) hier gaan draaien, vlak voor zijn jubi leumviering zet het GPV een aantal 'buitenverbanders' eruit, de industriebonden voeren op heel wat bedrijven stakingsacties die een zware druk op heel wat gezinnen leggen en pas tegen het eind van de maand wordt er een akkoord bereikt. We eten minder roomboter, per jaar gaan in Arnhem een half miljoen broden het vuil nisvat in, Theo Olofs plan voor een 'klassieke zender' maakt heel wat reacties los, er blijken in ons land steeds meer kieviten te komen en de vuurtorenwachters zullen misschien verdwijnen. Kamerlid Roolvink zegt bij zijn terugkomst uit China dat hij daar óók negatieve kanten zag en verder komt Kamerlid Schakel uit Mozambique thuis met het advies ons niet in Portugese zaken te mengen, zou Kamerlid Keuning alle militairen wel in het bad willen stoppen, krijgen ólle kamerleden hogere vergoedingen en sturen (volgens Kamerlid Jur- gens) de ministers vragenstellende parlementariërs vaak met een kluitje in het riet. Een Arnhemse fotograaf koopt zijn eigen camera terug van de dief die hem stal, driekwart van alle klachten die de consumentenbond over reizen bereikten bleken gegrond, uit een Wasse- naarse villa wordt voor ruim een miljoen aan schilde rijen geroofd en een Kamerlid vraagt zich af waarom ministers wél en militairen niét met vakantie achter het ijzeren gordijn mogen, een Zaanse wordt de eerste vrouwelijke treinconducteur, de Katendrechters botsen met tippelaarsters en veel vrouwen blijken onderaan de loonlijsten te staan. Een mooie bomenrij in Leusden moet voor de bijl, 160 iepen langs de Bergse Maas krijgen een dure opknapbeurt maar vele gemeenten blijken hun bossen slecht te beheren. Drees jr. wil een autovrij Binnenhof, de regering wil terug naar een vroeg vers kadetje en er moet een tandarts zijn die voor vier honderd gulden per uur in een inrichting wil werken Gezagvoerder Risseeuw IWVKtïlöVY van de gekaapte KLM- Boeing krijgt bij zijn be houden thuiskomst een lintje en verder zijn er veel vragen over het zondagsrijverbod, vindt oud-minister Boertien ons land beslist niet te klein om invloed te hebben en loopt een officier van justitie klappen op bij de behandeling van de gijzelingszaak-Deil. Van der Stee wordt van staatssecretaris minister, verkeersslachtoffers zijn het jarenlange wachten op uitkeringen moe, AR- Kamerlid Diepenhorst wil dat we opnieuw nadenken over de drie van Bfèda en twee andere a.r. spannen zich in om het rnaKe$l van een film over Jezus te voor komen. Veel bejaart&én slikken te veel pillen, veel auto rijders zijn niet tf^rj&kerd en volgend jaar kunnen we een geboortenpiek vterwachten. Drees jr. noemt Nixon hardop een schoelje, in Zeeland slaat het paard van zwarte piet op hol, iff Wormer zegt een hele school nee tegen de sigaret en ergens moet een specialist negentig gulden per uur berekend hebben. De gereformeerde synode wil dat we versoberen, ruilverkaveling bedreigt een mooi stukje Drente en de fabeltjeskrantdieren komen als zondagskinderen op het scherm terug.'En intussen zit een Gronings gezin in het donker omdat het niet aan een kweekreactor wil meebetalen UCl/C ff tl/Cf Fortman vinden tijdens de Kamerdebatten over het geven van bijzondere bevoegdheden aan de regering tijd voor een onderonsje en op een vroege vrijdag morgen zegt de Kamer 'ja' tegen de machtigingswet. Volgens minister Van der Stee is er genoeg te eten, een Shell-directeur ziet een goed alternatief in de steenkool en een BP-topman vindt dat we meer spierkracht moe ten gebruiken. De Zeeuwen worden weer bang als de storm het water hoog opstuwt en staatssecretaris Schaefer heeft z'n best gedaan om moeilijke ambtelijke termen in de volkstaal overgezet te krijgen. De rest van december weet u vast nog wel zodat we hier nog even vaststellen dat dit jaar gelukkig méér Nederlanders zich ervoor ingespannen hebben dat we op een be grijpelijke manier het woord tot elkaar richten: kamer voorzitter Vondeling veranderde zelfs 'precaire situatie' in 'moeilijke toestand', een voorman van de Nederlandse gemeenten riep op om genezing te zoeken voor 'jargon epidemie' en voor het scherm hoorden we een KVP- kamerlid zichzelf verbeteren: o nee, simplificatie is te moeilijk, ik bedoelEn na alle uitspraken over 'maxi malisatie van de compensatie' en dergelijke deed het deugd premier Den Uyl gewoon te horen zeggen: als we het hoofd koel houden kunnen we het best gezellig met elkaar hebben. I* De Vierdaagse in Nijmegen en verder wordt een con flict om de benoeming van een hoofdredacteur-van de Haagse Post tenslotte opgelost, eist het verkeer in deze vakantiemaand veel fevens, klagen vakantiegangers over de toeristenbelasting, raakt de Noordzeekust uit de gratie van de buitenlanders, dreigen veel bomen door de droogte verbranden en worden andere bomen bedreigd door de dennesnuiter. Prof. Van Hattum vindt bij zijn afscheid van de Haagse rechtbank dat gevangenisstraf niet. helpt, een dankbare boer in Diepen veen laat de gemeente drie ton na, prins Bernhard loopt schaafwonden op bij een botsing in Italië, een Gronings ziekenhuis werft met succes oud-verpleegsters en de militaire groet zal spoedig verleden tijd zijn. Twee Eind- hovense röntgenologen hebben zeven ton teveel gede clareerd, de werkloosheid onder hoger geschoolden neemt toe, bij het kcgiinklijk jubileum zal maar een sober militair vertoon zijn, prof. Berkhof mag niet naar Zuid- Afrika en Willem Dtfys stopt met zijn Vuist. De Vondel parkslapers worden flink bestolen, dienstplichtigen in Amersfoort laten ode kool staan en het kabinet wordt het na veeluwtn tóch eens over de begroting voor het volgende fin*. Kit

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11