Nieuwe spanning aan Suezkanaal Zuid-Afrika's wetten leren wat apartheid is tussische piloten zijn Onvoldoende opgeleid Amerikaanse pers krijgt lof voor optreden in Watergate Vietnamezen praten over gevangenen Madrid zou Parijs tot uitlevering van daders aanslag willen bewegen Egyptische generaals uiten dreigementen Negers vochten in Zuid-Afrika Oliewinning in China 'Je hoeft er niet geweest te zijn' e"Kreeg Ray geld voor moord op ds. King? Itheense opstand )u minstens 100 oden hebben gekost Belgrado royeert ex-hoofdredacteur Nixon vlóóg met gewoon lijntoestel Chileense junta hekelt Zweedse premier in nota Moskou's actie tegen journalist krenkt Sacharow Uranium ontdekt in Pakistan ROUW /KWARTET VRIJDAG 28 DECEMBER 1978 BUITENLAND T7/K9 EL AVIV/CAIRO/GENEVE (AP, UPI, Reuter) Egypte heeft donder- ag gedreigd weg te lopen uit het overleg in Genève, als de militaire onder- andelingen niet snel de Israëlische aftocht van de westelijke oever van het uez-kanaal opleveren. jyptische generaals haddén al eerder zegd 'klaar te staan voor een twee- en derde slag' tegen Israël in dé iai-woestijn. Egyptische minister van buiten- idse zaken Fahmy zei gisteren dat hervatting van de Geneefse confe- ïtie staat of valt met de uitkomsten de huidige besprekingen over een leiding van de troepen. Dit overleg i Egyptische en Israëlische militai- i wordt vandaag in Genève voortge- terwijl berichten over nieuwe anningen aan het Suez-front snel enemen. Israëlische kranten meld- n donderdag dat er de laatste dagen n het front veel harder wordt ge- chten dan officieel wordt toegege- n. Volgens militaire bronnen zou- n er sinds het staakt het vuren tien aëlische soldaten zijn gesneuveld 47 gewond tijdens dagelijkse be- ndsschendingen. De Egyptische mi- airen zouden nu in versneld tempo bruggen over het Suezanaal uwen om zo snel mogelijk nieuwe ïks naar de Sinai te kunnen bren- a. De bruggen zouden volgens een litaire woordvoerder ten noorden Ismailia liggen. De Egytpenaren bben hun positie in het zuiden ook rsterkt. Het door Israël ingesloten rde Egyptische leger heeft in de Si- woestijn waterbronnen aangeboord ook beschikt het kennelijk over ruime hoeveelheden benzine. Israëli sche militairen leiden dit af uit het vele verkeer van tanks en vrachtwa gens binnen het gebied van het derde leger op de oost-oever van het Suezka naal, De Egyptische troepenbewegingen worden ernstiger genomen dan het dreigement van de Egyptische opper bevelhebber Ahmed Ismael dat zijn strijdkrachten klaar staan 'om Israël een tweede en derde slag toe te bren gen als zij niet alle bezette Arabische gebieden verlaten'. Ismael, die ook minister van oorlog is, verklaarde gis teren dat de Egyptische strijdkrachten hun greep op de Israëlische troepen op de westelijke oever van het kanaal hebben verstevigd, aldus het gezag hebbende dagblad Al Achram. Vol gens Ismail beschikt Egypte over vijf sterke en niet aangevallen brugge- hoofden over het 160 kilometer lange kanaal. 'Onze strijdkrachten zijn pa raat om ten allen tijden te vechten, of er nu in Genève of elders politieke besprekingen gaande zijn of niet', al dus de minister van oorlog. Een andere Egyptische generaal chef van de militaire operaties Hassan El- Greitly, had woensdagavond al verkl aard dat de Egyptische troepen aan het kanaal een 'uitputtingsoorlog' voe ren en wachten op een bevel van pre sident Sadai om de 'bevrijding van an een onzer verslaggevers JHIPHOL In de Sowjet-Unie ontbreekt het aan voldoende oplei- ng van het vliegend personeel. Bovendien wordt er gefaald bij het Igelmatig inspecteren van vliegtuigen. Staat te lezen in het blad voor de r8erluchtvaart van het Sowjet-mi- terie voor de burgerluchtvaart. De v0° roflot, de Rusische staatslucht- r e(irtmaatschappij, is de afgelopen tijd roffen door een serie ernstige on- ukken. Er hebben zich in de Sow- Unie in het afgelopen jaar vermoe- teen jjfc twaalf ernstige luchtvaartonge- n d^ken voorgedaan, paarbij waren !t zerschillende types vliegtuigen be- genukken, oude zowel als nieuwe toe- n Sollen. In Rusland zijn de autoriteiten ad beds uiterst voorzichtig en terughou- •n 'nd bij het verstrekken van inlich- 'er 4gen bij luchtvaartrampen. De Aero- it is de grootste luchtvaartmaat- iappij ter wereld. Een verhaal over veiligheid van de Sowjet-luchtvaart ït tot dusver nooit gepubliceerd. ügens vertegenwoordigers van bui- „.Jlandse luchtvaartmaatschappijen in ICiskou zijn machines van hun onder- lingen beter uitgerust met instru- iten. Steeds weer komt het voor buitenlandse vliegtuigen daardoor bij slecht weer op de Moskouse ithaven kunnen landen, terwijl iisehe vliegtuigen moeten uitwij- Ook komt het voor dat de appa- ir op de grond tekortschiet, ictionarissen van de Amerikaanse ld voor de burgerluchtvaart stelden een bezoek aan Moskou al eens dat de voorschriften daar veel ider stringent zijn. Uit statistieken ide Sowjet-Unie is gebleken dat on- het door Israël bezette Sinai te vol tooien'. 'De oorlog is volgens ons be paald nog niet afgelopen', aldus de Egyptische generaal, 'het feit dat Egypte deelneemt aan de Geneefse conferentie is van geen enkele in vloed op de strijdkrachten'. Hij zei dat het de opdracht van het Egypti sche leger was bezette gebieden te be vrijden. 'Dit kan volgens ons alleen door middel van geweld worden be reikt. Wij zijn in afwachting van een bevel onze opdracht te voltooien', al dus El Greitly. Ook de Israëlische stafchef luitenant- generaal Elazar waarschuwde dat de strijd langs het Suez-kanaal opnieuw zou kunnen losbarsten wanneer de be sprekingen in Genève in een impasse raken. Volgens de Israëlische radio zou de generaal tijdens een tocht langs het Suez-front hebben verklaard dat er ook geen regeling over schei ding van de troepen te verwachten is voor eind januari of midden-februari. VN-waarnemers hebben donderdag verklaard dat de Egyptische en Israë lische strijdkrachten langs het kanaal het bestand tijdens de kerstdagen 44 maal hebben geschonden. Geen van de incidenten werd door de VN als 'ern stig' beschouwd. Israëlische industriëlen maakten don derdag bekend dat zij een organisatie gaan vormen tegen de Arabische olie oorlogsvoering en de Arabische poli tieke druk. Chaim Herzog, vroeger hoofd van de Israëlische militaire in lichtingendienst en lid van de nieuwe groep, riep op tot een tegenaanval op de Arabische 'chantage' naast het Is raëlische offensief in het Midden-Oos ten. De groep wil joden in het buiten land vragen hun invloed en koop kracht te gebruiken tegen buitenland se ondernemingen die weigeren met de joodse staat zaken te doen om hun Arabische markten te beschermen. MADRID (Reuter, AP) Spaanse dagbladen hebben de Franse autoriteiten er gisteren van beschuldigd de moordenaars van pre mier Carrero Blanco onderdak te verlenen. Volgens een blad zal de Spaanse regering 'zonder twijfel' om de uitlevering vragen van de mannen, die als Baskische balingen, naar Frankrijk zouden zijn ge trokken. Ook in China wordt thans hard gewerkt aan de opvoering van de aardoliewinning. In april is begonnen met de constructie van olie- en waterpijpleidingen in het nieuwe olieveld in Tatsjing. Drie maanden later begon de ruwe olie reeds te stromen. Op de foto het leggen van de pijpleidingen in Tatsjing. Het Spaanse ministerie van buiten landse zaken heeft geweigerd com mentaar te leveren. Diplomatieke zegslieden in Madrid hebben laten we ten dat de regering de zaak onder zoekt. De Spaanse ambassadeur in Frankrijk is thans in Madrid voor be sprekingen. Het protest van de Spaanse bladen volgde op een ondergrondse perscon ferentie van de ETA, de Baskische verzetsbeweging, die door de Spaanse politie voor de moord op Carrero UpVOlglFlg Blanco verantwoordelijk wordt gehou den. Volgens Franse bladen hadden twee van de zes guerrilla's van de ETA, die bij de moord betrokken wa ren, verklaringen afgelegd tijdens de clandestiene ontmoeting met persver tegenwoordigers. Het katholieke dag blad Ya, dat in Madrid verschijnt, schreef: 'Wanneer een Franse krant een ETA-leider kan interviewen is het bijna onvoorstelbaar dat de Franse politie hem ook niet een paar vragen zou kunnen stellen'. Een derde lid van de ETA, dat door de Spaanse politie als één van de da ders van de aanslag is aangewezen, zou volgens berichten uit Spanje, in België verblijven. Het Russische partijdagblad de Praw- da heeft de Spaanse autoriteiten er gisteren van beschuldigd de moord op Carrero Blanco te gebruiken 'als een voorwendsel ora represailles te onder nemen tegen alle democratische krachten in het land'. 'Het is duide lijk dat verergering van de crisis in het regime van Franco niet kan wor den voorkomen door terroristische maatregelen van de Spaanse autoritei ten', aldus de Prawda. In Madrid is de Spaanse rijksraad thans druk bezig met het zoeken van een opvolger voor premier Carrero Blanco, die thans door vice-premier Miranda wordt vervangen. Generaal Franco zal zich zondag tot het volk richten en dan vermoedelijk de opvolger bekendmaken. Het wordt niet uitgesloten geacht dat de 81-jari- ge Franco opnieuw zelf het premier schap gaat uitoefenen. 'Voorbeeldige rol', zegt Internationaal Pers Instituut ZURICH (AP, Reuter) Het Internationale Pers In&tituut (IPI) in Zürich heeft in zijn jaarrapport de 'voorbeeldige rol' geprezen die de Amerikaanse pers heeft gespeeld bij de verdediging van de pers en de nationale vrheden door haar optreden tijdens het Watergate-schandaal. gevallen in de lucht gedeeltelijk zijn veroorzaakt door 'slechte voorberei- LADYSMITH (Reuter) In Lady- dingen voor de vlucht door het vlie gende zowel als het technische perso neel. Wat de piloten betreft wordt in het Sowjet-biad voor de burgerlucht vaart aangedrongen op betere oplei dingsfaciliteiten op de grond en het toevoegen van 'hoogstbekwame structeurs'. smith, in het westen van Natal Zuid-Afrika, is woensdag een vete tus sen twee negerstammen met messen en bijlen uitgevochten. Negentien mensen bleven dood op het slagveld liggen en vijf werden gewond. Er na men 600 personen aan het gevecht deel. De directeur van het IPI, Ernest Meyer, zegt in het verslag dat 'wij in het licht van de recente gebeurtenis sen opnieuw de speciale en voorbeel dige rol moeten onderstrepen van de pers op het gebied van de voorlich ting' in de VS. De rol van de (nieuws) media in de Watergate-affaire toont de mate waar in zij vastbesloten zijn voort te gaan teneinde hun rechten van controle te herkrijgen en hun rechten, hun pers vrijheid en de vrijheden van het land te verdedigen'. 'De bijzonderheid van de Watergate-affaire is niet dat dit door H. Biersteker 'Een Afrikaan die als een persoonlijke gunst, zonder hiervoor betaling te ontvangen een defecte scha kelaar repareert in de woonruimte van een vriend, die is ondergebracht in het huis van zijn werkge ver in een blanke stad, maakt zich aan een misdrüf schuldig, strafbaar met een geldboete van ten hoog ste duizend gulden of een gevangenisstraf van ten hoogste een jaar, ofwel met beide.' it dj NASHVILLE (UPI) Een o) Amerikaanse tv-omroep heeft n p|gemeld uit 'hooggeplaatste bron- de \inen' te hebben vernomen dat laat/James Earl Ray heeft beweerd jnstjdat hij is betaald voor de jen moord, die hij in 1968 op de d|r-egerpredikant dr. Martin Lu- •e 0jther King heeft gepleegd. Ray, igjdie een gevangenisstraf van 99 [jjakjJaar moet uitzitten, heeft diver- staise namen van personen ont- prjj,huld, die hem geld hadden be- oPe,jtaaId voor dc moord aan het riegjAmerikaanse districts-gerechts- .-♦„„hof in Nashville, aldus de tv- WSM-TV Nashville, e zeiFunctionïy'issen van de recht- ibank hebben echter verklaard igeen documenten van Ray te hebben ontvangen. HENE (AP) De Griekse com- Inistische jeugdorganisatie (KNE) feft verklaard dat 'tenminste 99 per- hen' om het leven zijn gekomen bij jltegen de junta gerichte studenten- logingen vorige maand, die gevolgd Jrden door de afzetting van George |>adopoulos. In officiële bekendma- wn had Athene de dood van 13 enen gemeld. Igens de circulaire van de KNE i naast de 13 doden nog eens 47 Bonen overleden in verschillende kenhuizen en klinieken in Athene [gevolg van verwondingen opgelo- h tijdens de studentenactie. Volgens BE is één der doden door agenten tfi de junta vermoord en de direc- van het ziekenhuis die zelf een |onel buiten dienst is. Voorts zou [(politie een student in een eerste %post hebben gewurgd. 'Deze cij- Js vormen slechts een gedeelte van onbekende totale dodencijfer', al- t KNE. 'Een Afrikaans geestelijke die ten be hoeve van zijn gemeente regelmatig klassikaal onderwijs geeft in het lezen van de Bijbel maakt zich aan een mis drijf schuldig.' Het eerste mag niet op grond van de Bantu Building Workers Act van 1951, (de Bantoe Bouwvakarbeiders- wet) en het tweede is verboden bij de Bantu Education-act van 1953 (de Bantoe Onderwijs-wet). Het lezen van de Zuidafrikaanse apart heidswetgeving is een volstrekt onbe gonnen werk. Deze wetgeving is zo gecompliceerd, dat naar de woorden van prof. Richard Falk, een Ameri kaans rechtsgeleerde die in 1968 het zogenaamde Terroristenproces in Pre toria als officieel waarnemer bijwoon de, 'zelfs een jurist er moeite mee heeft de juiste betekenis van wat wordt geëist, te ontdekken.' Toch is er geen betere manier om uit te vinden wat het betekent om in Zuid-Afrika niet blank te zijn, dan eens nuchter na te gaan waar de apart heidswetgeving in de praktijk op neerkomt. In opdracht van het secre tariaat van de Verenigde Naties heeft Leslie Rubin voor driehonderd wets artikelen nu eens opgeschreven waar zij in de praktijk op neerkomen. Op zo'n manier komt men tot een verbijs terend boekje, dat in Nederland is uitgegeven door Ten Have in Baarn onder de titel 'Je hoeft er niet ge weest te zijn Apartheid in de prak tijk'. xz). Zo verbijsterend is het overi gens ook weer niet, blijkt uit het his torisch belangwekkende voorwoord van Ben van Kaam. Uit Nederland Het is blijkens dit voorwoord het ge stolde denken van vele generaties blanken uit West-Europa, en met na me uit Nederland, waarmee de slaver nij werd goed gepraat. Het wende niet meteen: aanvankelijk toonden on ze vaderen nog een duidelijke verle genheid wanneer hen slaven in han den vielen, afkomstig van Spaanse en Portugese schepen. In 1596 staken de autoriteiten nog een stokje voor een poging van kooplieden om honderd buitgemaakte 'Mooren ende Moorin- nen' op de markt van Middelburg te verhandelen: zij moesten in vrijheid worden gesteld. En er gingen jaren lange godsdienstige discussies vooraf aan het besluit van de Staten-Gene- raal van 1635 om de slavenhandel of ficieel aan te moedigen. De citaten waarin de kronkelredene ringen zijn opgenomen om de slaver nij te rechtvaardigen behoren wel tot het boeiendste van Van Kaams voor woord. Een voorbeeld: in 3769 schrijft de Vlissingse arts Callandat in een boekje met keuringstips aan slaven handelaren 'dat er vele bedrijven plaatshebben welke ongeoorloofd zou den schijnen indien er geen byzonder voordeel in te vinden was. Getuige zy hiervan de slavenhandel die men al leen door 't voordeel 't welke dezelve aan de kooplieden toebrengt, van on wettigheid kan vryspreken.'. Grote Trek Eveneens wordt duidelijk hoezeer ook de afkeer van de afschaffing van de slavernij de achtergrond was van de eens zo bejubelde Grote Trek van de Boeren in 1836. De gelijkstelling van de gekleurden met de Christenen was in hun ogen strijdig met de wetten van God en het natuurlijk onder scheid van afkomst en geloof, 'onver- dragelijk voor elke fatsoenlijke Chris ten om onder zulk een last te buigen, waarom wij ons dan liever verwijde ren om des beter ons geloof en leer in zuiverheid te behouden', aldus een Boerenvrouw. Tegen de achtergrond van de hier aangehaalde subjectief- blanke redeneringen wordt duidelijk wat er achter de vaak gehoorde kreet steekt: 'jc moet er geweest zijn.' Die opmerking heeft de schijn van een opwekking tot oordeelsvorming op ba sis van meer kennis van zaken. Maar, schrijft Van Kaam, 'Nooit zal dit ge zegd worden tot een Amerikaanse ne ger, een zwarte Antilliaan, een Suri namer of een Ghanees. Niemand ver wacht een milder oordeel over het apartheidsstelsel van een zwarte wan neer hij maar eens een tijdje de ver nederende parktijk ervan heeft onder gaan. Blanken zeggen dit slechts tot blanken. We hebben hier te maken met een appèl aan blank racisme.' Het is daarom een goed idee van het VN- secretariaat geweest om gewoon eens objectief naar de praktische betekenis van 300 wetsartikelen in Zuid-Afrika te kijken. Wij noemen er nóg enkele: 'Indien een blanke arbeider sterft ten gevolge van een ongeval ontvangt zijn gezin een uitkering ineens en boven dien een maandelijks pensiden, geba seerd op zijn laatst-verdiende loon; het gezin van een Afrikaanse arbei der, die sterft als gevolg van een on geval heeft geen recht op een maan delijks pensioen maar slechts op een zodanige uitkering ineens als de Com missaris van de Arbeidsongevallenwet billijk vindt" (Workmen's Compensati on Act 1941). 'Een Afrikaan, die lid is van het ver kiezingscomité van een Kleurling, kandidaat gesteld voor de verkiezing tot vertegenwoordiger in de Kleurling- Raad, is schuldig aan een misdrijf, strafbaar met een boete van ten min ste 1500 en ten hoogste 3000 gulden of een gevangenisstraf van ten minste zes en ten hoogste twaalf maanden of met beide.' (Prohibition of Political Interference-Act 1968, verbod op poli tieke inmenging). 'De Staatspresident kan, wanneer dit maar dienstig wordt geacht, door pro clamatie in de Gazette verklaren dat een nader omschreven gebied dat tot nog toe door Kleurlingen werd be woond, die daar land in eigendom be zaten (onverschillig hoe lang zulk een verblijf en landbezit heeft geduurd) met ingang van een bepaalde datum gebied voor de blanke bevolkings groep zal worden' (Group Areas Act 1966 groepsgebiedenwet). Als roofvogels Dit laatste artikel is met name inte ressant voor emigranten die nu Nederland zijn subsidies weigert van Vorsters premies gebruik willen maken om zich in Zuid-Afrika een fraaie toekomst op te bouwen. Op ten hemel schreiende wijze wordt name lijk de laatste jaren van dit wetsarti kel gebruik gemaakt om kleurlingen te 'verschuiven' teneinde hele wijken voor blanken, met name voor nieuwe blanke immigranten geschikt te ma ken. En die immigranten 'dalen als roofvogels op ons neer* zoals een kleurlingenvrouw nog onlangs in een ingezonden stuk in Die Burger schreef. Maar om zo'n roofvogel te mogen wezen moet men wèl in God geloven. Want atheïsten worden niet toegelaten. Het is wonderlijk voor welke verleidingen atheïsten bewaard blijven. xz) Je hoeft er niet geweest te zijn Apartheid in dc praktijk. Uitg. Ten Have te Baam, 145 blz. Prijs: 7,90. niet had mogen gebeuren, maar dat de pers los van alle overdrijvingen door de weging van de feiten en de verdediging van de wet deze affai re tot een nationale zaak heeft ge maakt', aldus Meyer. In een algemene beschouwing zegt het IPI dat de vrijheid van de pers en 'de rechten van de mens om te we ten' zowel in Oost als in West wordt aangevreten. Dit ligt volgens het in stituut niet aan een bepaalde rege ringsvorm. 'De wankelheid van de de mocratieën' en de 'praktijken van to talitaire en autocratische regimes' zijn beide verantwoordelijk voor de 'ende mische uitholling van de persvrij heid', aldus directeur Meyer. 'In de ontwikkelingslanden worden de beperkingen, die de pers zijn opge legd, gerechtvaardigd met de verkla ring, dat men zich de luxe van de de mocratie in de westerse zin van het woord niet kan veroorloven. In de de mocratische landen vallen politieke tegenstanders en economische macht hebbers de vrijheid aan vanwege de grotere belangen'. Hoopvol liet Meyer zich uit over de ontwikkelingen in de Sowjet-Unie en China. 'In de Sowjet-Unie was de ge beurtenis van het jaar dat de interna tionaal bekende dissidenten zoals Alexander Solzjenitsjin bereid waren zich te laten horen. In China, aldus Meyer, zijn de deuren geopend voor buitenlandse journalisten en 'dit geeft hoop op een liberalere ontwikkeling in het algemene informatiebeleid'. FRANKRIJK Over Frankrijk zegt het IPI in het jaarverslag dat kranten daar afhanke lijk worden van financiële steun van de overheid, hoewel de provinciale pers onafhankelijk blijft. De staatsra dio en tv-omroep ORTF heeft zijn di- BELGRADO (Reuter) Frane Bar- bieri, voormalig hoofdredacteur van het Joegoslaivsche nieuwsmagazine NIN, is uit de Joegoslavische commu nistische partij gestoten omdat hij 'li berale en kapitalistische redactionele en bestuurlijke opvattingen had'. Dit heeft het dagblad Politika in Belgra do bekendgemaakt. Twee weken geleden werd Aleksander Nenadovic, oud-hoofdredacteur van Politika en een van Joegoslavië's meest gerespecteerde journalisten, om dezelfde reden uit de partij gezet. NIN wordt door Politika gepubli ceerd. Barbieri en Nenadovic zouden lippendienst hebben bewezen aan het hoofd van de Servische communisti sche partij Marko Nikezic en partijse cretaris Perovic, die vorig jaar aftra den nadat president Tito hen van 'li beralisme' had beschuldigd. LOS ANGELES (Reuter) President Richard Nixon heeft gisteren voor het eerst sinds hij in 1960 president werd weer met een gewoon lijntoestel een vlucht gemaakt van zijn huis in San Clemente naar de kust van Californië. Met Nixon reisden zijn vrouw Pat en zijn dochter Tricia. Besloten was geen gebruik van het presidentiële vlieg tuig te maken in verband met de energie-crisis. De andere passagiers in de DC-10 werden pas een half uur voor de landing ingelicht dat de pre sident aan boord was. De 49-jarige dr. Thomas Matthew, een vooraanstaand zwart medestander van president Nixon in de verkiezingen van 1972 en oprichter van 'Negro' (or ganisatie van nationale economische groei en wederopbouw), een Ameri kaanse kapitalistische onderneming voor negers, is in New York tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld...Mat thew had ten eigen bate 200.000' dol lar rijkssubsidie gebruikt, die be stemd was voor een ziekenhuis. Solzjenitsyn recteur Arthur Conté verloren. Deze werd op last van de regering ontsla gen, waaruit blijkt dat de regering klaarblijkelijk niet bereid is degenen, die als de 'stem van Frankrijk' wor den beschouwd, vrijheid van menings uiting te geven, aldus het IPI. SANTIAGO (UPI) De Chileense junta heeft in een scherp gestelde no ta de eerdere beschuldiging uitge werkt dat de Zweedse premier Olóf Palme zich met Chili's binnenlandse zaken heeft bemoeid door geld te overhandigen aan de verzetsbeweging tegen het Chileense regime. 'De mi nister-president (van Zweden) weet dat hij zijn persoonlijkheid niet kan spLitsen', aldus de nota, waarin het ar gument van de hand werd gewezen dat Palme als leider van de sociaal-de mocratische partij en niet als Zweedse premier het geld had overhandigd. Palme werd in deze nota de belang rijkste propagandist genoemd voor de inzameLing van geld ten bate van het verzet tegen de junta in Chili. MOSKOU (AP, Reuter, UPI) De Russische atoomgeleerde An- drej Sacharow heeft verklaard dat hij 'gekrenkt en verontwaar digd' is over de uitwijzing van de Zweedse verslaggever Olie Sten- holm, nadat deze Sacharow enke le maanden geleden een inter view had afgenomen. In een verklaring voor wesierse jour nalisten zei Sacharow, dat hij gelooft dat dit vraaggesprek, waarin hij had gewaarschuwd tegen ontspanning tus sen Oost en West op de voorwaarden die Moskou stelt, de reden is geweest voor de uitwijzing van de Zweed. 'Opnieuw voel ik me vernederd door het optreden van mijn land, waar de autoriteiten de eenvoudigste internati onale normen met voeten treden.' al dus Sacharow. Scaharow, een van de meest promi nente voorvechters van de mensen rechten in de Sowjet-Unie. zei dat Stenholm niets meer dan zijn plicht als journalist heeft gedaan door het interview af te nemen. Stenholm, die in Moskou werkte als correspondent van de Zweedse radio, kreeg op 12 de cember te horen dat hij niet meer in de Sowjet-Unie mocht terugkeren. Hij was toen tijdelijk elders. Volgens Moskou was Stenholm begon nen met het voeren van een anti- Russische campagne in de westerse pers en het verspreiden van laster over de Sowjet-Unie onder andere buitenlandse verslaggevers en van po gingen Russische staatsburgers over te halen hun land te verlaten. ARRESTATIE Volgens joodse zegslieden fai San Francisco is de Russische kunstschil der Alexander Ann in Moskou gear resteerd wegens 'landloperij'. Deze be schuldiging was al vier jaar oud. Ann werd echter opgepakt nadat hij een uitreisvisum voor Israël had aange vraagd, aldus de zegslieden. RAWALPINDI (UPI) In het zui den van Poenjaab in Pakinstan zijn gro te lagen uranium ontdekt, zo heeft de voorzitter van de Pakistaanse commis sie voor atoomenergie, dr. Moenir Achmed Khan, in Rawalpindi bekend gemaakt. Moenir zei dat Pakistan nu niet al leen meer zijn eigen behoeften aan uranium kan dekken, maar het metaal kan exporteren. In de komende 25 jaar zullen in Pakistan 15 nieuwe kern energiecentrales worden gebouwd om tweederde van 's lands energiebe hoefte te dekken, aldus Moenir. Zware gevechten in Mekong-delta SAIGON (AP, Reuter, UPI) Zuid-Vietnam en de Viet Cong heb ben in beginsel besloten de besprekingen te hervatten over de vrij lating van militaire en burger-gevangenen. Eerdere onderhandelin gen hierover werden in juli opgeschort. Van hoge militaire zijde in Saigon is vernomen dat details van een vrijla- tingsregeling nog moeten worden uit gewerkt. Het zou de bedoeling zijn dat de vrijlating van gevangenen vol gende week begint, zodat een en an der voor de viering van het nieuwe maan-nieuwjaar 23 januari rond kan zijn. Er zijn nog steeds 3534 burgers en 33 militairen in han den van de regering in Saigon terwijl de Viet Cong 224 burgers en 410 mili tairen gevangen zou houden. Toen op 24 juni de uitwisseling werd gestaakt waren er 825 van de In totaal 5026 ge vangenen losgelaten. In juli weigerde Saigon verder te on derhandelen omdat een groep Viet Cong-fotografen en burgers tussenbei de zouden zijn gekomen bij eer ge- vangenenuitwisseling in Loc Ninh, ten noorden van Saigon. Met de hervatting van de besprekin gen lijkt een eind te komen aan een vijf maanden durende impasse in be sprekingen tussen de twee partijen in Vietnam over de uitvoering van het begin dit jaar gesloten Parijse be standsakkoord. Gevechten In de Mekong-delta in Zuid-Vietnam is een zware strijd uitgebroken om het bezit van de rijstoogst in dit voor de voedselvoorziening uiterst belang rijke gebied. In Saigon is gisteren gemeld dat een heel bataljon van de regeringstroepen buiten gevecht Is ge steld. Het bataljon heeft bijna 150 man aan doden en gewonden verlo ren. De bataljonscommandant en diens plaatsvervanger zijn gesneuveld. Noordvietnamezen zouden het batal jon op eerste kerstdag bij verrassing hebben aangevallen. Later hebben de gevechten zich verplaatst naar een go- bied iets ten noorden van de provin ciehoofdstad VI Thanh, op 170 km ten zuidwesten van Saigon. De aanvallen zouden worden gedaan door een Noordvietnamees regiment dat 2500 man sterk Is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9