as ander beleid ls toevoer stijgt Kritiek op alarmerend boek over voeding er arrestanten itkennen overval J sigarenwinkel Zuidmolukkers in actie tegen Nederlandse hulp aan Indonesisch regiem Geheime Cheque 030: Plaatje van Wim Kan kado Nieuw jaar begint met oud brood Negen maanden voor bedreisring Dienstweigeraar naar rijkswerkinrichting Meisje gedood op overweg v. d. Ploeg temeester 'Varkens op weg naar abattoir niét volgestopt met kalmerende middelen' ich-Franse «Ipaan gelanceerd Vlees streng gekeurd in Nederland Total verliest geding tegen Spijkenisse Veroordeeld voor mislukte overval met dodelijk gevolg Mannen ontkomen bij gewapende roofovervallen ^'/KWARTET VRIJDAG 28 DECEMBER 1973 BINNENLAND T3/K5 in andere beslissing over benzine-distributie De beslissing van de olieproducerende landen om de olietoevoer te vergroten fwaar- i derland overigens geboycot blijft) en de prijs van ruwe olie te verhogen, is voor de regering lanleiding een andere beslissing ten aanzien van de benzinedistributie te nemen. 'Voorshands [een sprake van een gewijzigd beleid', heeft minister-president Den Uyl gisteravond gezegd. met Noo en zi al e an I niet onzer verslaggevers itban aand HAAG rienc iandf aand ii child 'oor est. aarv iidsnota is door de recente be niet aangetast. Mocht evenwel dat de olietoevoer stijgt, dan De senaat zal deze wet dinsdag 8 ja nuari in het openbaar behandelen. riem »°selük het beleid aan ,e pas' Belasting enorm iegde drs. Den Uyl hieraan toe. is erop, dat de prijsstijging van j olie 'onvoorstelbaar' is en in elk geval nodig zal blijven ,et energie te zijn. ister-president en enkele ande- listers pleegden gistermiddag met een aantal vaste commis- de Eerste Kamer over de vori- Ëk door de Tweede Kamer aan- iwtt in machtigingswet voor inko- ^prijzen, huren en dividenden, n id enpa brac De prijsverhoging brengt, economisch gezien, een enorme belasting met zich mee, zei Den Uyl. In ons land wordt per jaar 80 miljoen ton olie verwerkt, waarvan 25 miljoen ton bestemd is voor binnenlands verbruik. De stij ging van de prijs voor een vat ruwe olie van ƒ14 tot 32 betekent, dat voor de in Nederland verbruikte olie 2.75 miljard méér betaald zal moe ten worden. nl fen onzer verslaggevers KRDAM De politie in Amsterdam heeft drie mannen en een [gearresteerd, die verdacht worden van de roofoverval op een Jiwinkel in de Amsterdamse Vrijheidslaan, waarbij de eigena- ivan de winkel werd gedood en haar man gewond raakte. De ♦restanten ontkennen iets met de overval te maken te hebben. resteerden zijn de 29-jarige L.M.A.-S., de 30-jarige (de 32-jarige F.A.O. en de 21-ja- .R.H.A.F. Allen zijn van Suri- j afkomst en wonen of houden j in Amsterdam. toverval gebeurde veertien da- eden. Tegen vijf uur kwamen en twee mannen de winkel heidslaan 79 binnen. Toen ze sten ontstond een worsteling de 50-jarige mevrouw J. g met een messteek in de delijk werd gewond. Haar man issteken op in de schouder, >n na behandeling in een zie naar huis terugkeren. Al vrij bleek dat op dezelfde dag al iigarenwinkeliers met gemeen- :entschappen door twee man- ien vrouw waren bezocht, jend bij het bezoek was dat •tal talmend en treuzelend tot van iets overgingen. ilde politie de ruim 700 winke- stri Amsterdam een circulaire had 4 va J. waarin gewaarschuwd werd Hiermee mannen en een vrouw en nkon om inlichtingen werd ge- nsch kwamen verschillende reacties aan de hand waarvan de poli- bïijifclotte tot arrestatie van het v »verging. Er werd ook nog een gesprrestatie verricht die F.A.O. bij de overval in de Vrij- gewrfn en bij andere pogingen tot drval de rol van uitkijkpost op hebben genomen. irljv te poli ïillai gevuld op de dag dat de overval in de Vrijheidslaan werd ondernomen. Bij een eerste bezoek van de politie gaf mevrouw A.-S. als commentaar dat zij op de bewuste dag donderdag van de overval de gehele dag was thuisge- weest. Maar bij onderzoek bleek haar naam voor te komen op het lotto-formulier dat zij bij de winkelier in Amsterdam oost invulde. Toen zij met dat gege ven werd geconfronteerd, bevestigde zij het invullen van het formulier en gaf ook toe in de winkel Vrijheids laan 79 te zijn geweest. Maar ze heeft, volgens haar zeggen, niets met de overval te maken. Zij gaf de politie ook vage aanwijzingen van twee man nen waarmee zij in gezelschap was ge weest, tijdens andere kleine winkel diefstallen in de hoofdstad. Het ble ken na telefonisch overleg door de po litie met Paramaribo. R.J.H. en H.R.H.A.F. te zijn, die een aantal maanden geleden ontsnapten uit de gevangenis in Paramaribo. In de loop van gisteren zijn de man nen gearresteerd, evenals F.A.O. De politie had tien mille uitgeloofd aan mensen die inlichtingen konden ver strekken over de roofoverval. Nog niet bekend is of die tien mille ver deeld worden onder de sigarenwinke liers die tips gaven. (ADVERTENTIE) e lucifers ringspunten voor de politie een doosje lucifers van het lat dat in de Vrijheidslaan na val werd gevonden. Bovendien een winkelier uit Amsterdam twee mannen en een vrouw een lotto-formulier hadden Dat drietal beantwoordde signalement dat de politie I25 i strekt. Het formulier was in- de Bijenkorf houdt weer haar Platenmarkt. Als u daar voor 10,- platen koopt, krijgt u (tegen inlevering van Geheime Cheque 030) een e.p. van Wim Kan met een zalige conference van ca. 15 minuten. Zolang de voorraad strekt. de Bijenkorf Van een verslaggever DEN HAAG Volgende week woensdag, 2 januari, zullen de bak kerswinkels in het hele land geslo ten zijn en de bakkers zullen niet langs komen. Op die dag na Nieuw jaar zal er in het bakkersbedrijf niet gewerkt worden, zodat er geen vers brood zal zijn. Ook in de levens- middelenbedrijven zal er woensdag geen vers brood te koop zijn. Het georganiseerd overleg van werk gevers en werknemers in het bak- kersbedrijf heeft tot deze vrije dag besloten om het bakkerspersoneel een dag rust te geven na alle druk ke werkzaamheden die de kerstda gen en de Jaarwisseling meebrachten en tevens om een bijdrage te leve ren aan de energiebesparing. De bakkers hebben niet, zoals zoveel andere Nederlanders, vrij kunnen nemen op maandag 24 december en zullen ook op de komende maandag (oudejaarsdag) moeten doorwerken. De premier meent, dat deze prijsstij ging de beslissing dat de oliekraan weer iets opengedraaid zal worden, overschaduwt. Met dezelfde proble men gaan ook de andere Westeurope- se landen en Japan kampen. Niet zo slecht Op langere termijn zal de positie van Nederland echter niet zo slecht zijn, gezien de mogelijkheden bij de uit voer van aardgas. Als gevolg van de stijging van de olieprijzen zal het aardgas meer waard worden. Veel uit- voercontracten kunnen niet direct veranderd worden, maar er zijn over eenkomsten met de bepaling dat over leg mogelijk is als Nederland een ho gere prijs wil. Op korte termijn is een stijging van de prijs uitgesloten, maar op langere termijn voorziet Den Uyl wel een stij ging. De binnenlandse prijs voor aard gas wordt, zoals al eerder werd mee gedeeld, volgend jaar verhoogd, uit eenlopend van een cent voor de kleinste, tot bijna drie cent voor de grootste verbruikers. Een volgende verhoging blijft voorlopig uit, zo be loofde drs. Den Uyl. Ten aanzien vap de economische ge volgen van de prijsverhoging van ru we olie zei Den Uyl nog, dat het Cen traal Planbureau in de gewijzigde ra mingen wel rekening heeft gehouden met een stijging, maar dat die niet zo groot is als die nu is uitgevallen. Het CPB ging uit van een stijging van de invoer) grondstoffenprijzen van 15 procent en met. een bedrag van negen miljard totaal. Bijna drie miljard wordt nu hiervan opgeslokt door de hogere olieprijzen. 'De opgeluchte stemming over de gro tere olietoevoer, valt in het niet bij de zorgen over de hogere prijzen', al dus de minister-president. Van een verslaggever ARNHEM De 31-jarige koppelbaas A. S. uit Berg en Dal en zijn 42-jari- ge collega H. N. uit Nijmegen zijn door de rechtbank in Arnhem tot ne gen maanden celstraf veroordeeld wegens bedreiging en mishandeling. De twee mannen zagen hun bestaan in gevaar komen toen twee voormalige medewerkers aankondigden zelf als koppelbaas te zullen gaan optreden. Om de twee mannen van dit voorne men af te helpen hadden de koppel bazen hen met een vuurwapen be dreigd. Op één van hen werden scho ten met een pistool gelost en een an der werd mishandeld. Aan onze abonnees Naar schatting zeshonderd jonge Zuidmolukkers hebben gisteren een demonstratieve tocht door Den Haag gehouden. Bij de Indonesische ambassade werden vlaggen van dit land vertrapt en in brand gesto ken. Op de foto de betogers achter de dranghekke n bij de ambassade. Demonstratie, in Den Haag Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Ruim zeshonderd Zuidmolukkers demonstreerden gisteren tegen de Indonesische regering en de Nederlandse hulp aan deze regering. Honderdvijftig politiemannen werden paraat ge houden om te voorkomen dat de demonstratie uit de hand zou lopen. Allerlei kosten van de dagbla den gaan volgend jaar min of meer fors omhoog Het papier bij voorbeeld wordt schaarser en dus ook duurder. Al voor dat de oliecrisis begon, wisten we dat de prijs van krantepa pier in 1974 met ongeveer 25 procent zou stijgen. Zoals het er nu uitziet, loopt de prijs op van 60 cent naar bijna drie kwartjes per kilo. Dan zijn er verder de verhogin gen van lonen en van andere prijzen, die nu al geschat wor den op 12, resp. 6 tot 8 procent Daar komen de gevolgen van de oliecrisis nog bij, met alle zor gen van dien. Geen enkele krant, ook wij niet, ontkomt eraan, die stijgin gen ten dele aan te passen in de abonnementsprijs, hoe on aangenaam dat ook is. Het is een dwingende noodzaak. Met ingang van 1 januari zullen alle dagbladen in dit land 22 cent per week duurder worden. Met deze collectieve verhoging van de abonnementsprijzen heeft het ministerie van econo mische zaken ingestemd. Wij nemen aan, dat de abon nees die ons machtiging tot au tomatische bank/giro-overschrij ving hebben gegeven, ermee ak koord gaan, dat het per 1 janu ari verschuldigde abonnements bedrag automatisch van hun bank/giro-rekening wordt afge schreven. De directie Van een verslaggever ARNHEM De rechtbank in Arn hem heeft gisteren de 22-jarige che misch analist R. W. uit Arnhem we gens dienstweigering veroordeeld tot een boete van honderd gulden en ne gentien maanden rijkswerkinrichting. W. verklaarde voor de rechtbank op principiële gronden geen vervangende dienst te willen doen. Even dreigde dat te gebeuren toen voor de Indonesische ambassade vuur werk, flessen en stenen naar de poli tie werden geworpen. Mede dankzij de Zuidmolukse ordedienst bleef het voornamelijk bij deze woede-uitingen. De demonstratie en een daaropvolgen de bijeenkomst in het congresgebouw werden gehouden ter herdenking van het feit, dat 24 jaar geleden de soe vereiniteit over Nederlands-Indië werd overgedragen aan Indonesië. De groep demonstranten bestond groten deels uit jongeren. Het centrum van de groep werd gevormd door een aan tal in zwarte plastic jassen gehulde jongens met een doodkist op de schouders. De doodkist was het symbool voor 'de begrafenis van de democratie door Nederland en Indo nesië'. Voor de ambassade lieten de Zuidmolukkers gescandeerd weten dat ze de Indonesische president Soeharto graag in de kist zagen liggen. Slagzinnen Behalve de kist werden spandoeken en vlaggen meegedragen. De spandoe ken vermeldden o.m. 'Pronk, niet pronken met ontwikkelingshulp aan generaalsbewind' en 'Soeharto, de Hit- Ier van het oosten'. De vlaggen wer den vertrapt en verbrand voor de am bassade, die omgeven was door een dubbele rij dranghekken en politie mannen met honden, rieten schilden en wapenstokken. De politie had ook dranghekken en politiemannen geplaatst voor de Luxemburgse ambassade. Deze ambas sade was door de betogers als eerste stoppunt op het programma gezet, omdat men het oneens is met de Luxemburgse regering 'die de verte genwoordiger van de republiek der Zuid-Molukken heeft uitgewezen'. ROOSENDAAL m Nispen (NB) is gistermiddag de zestienjarige Astrid Breugelmans met haar bromfiets on der een trein gekomen en overleden. Het meisje had voor een met knipper lichten beveiligde overgang gewacht tot de trein richting België gepas seerd was. Direct daarna reed zij de spoorbaan op, waar zij door een trein uit de andere richting werd gegrepen. 6-59, 2-4Ó, II sl 11-58,1 AG Met ingang van 1 ja- benoemd tot burgemeester Pekela de heer S. van der [53) te Utrecht. Hij trad in jaar af als voorzitter van de ie Nederlandse agrarische be id. Na problemen met de har ing van zijn bond, die het tot ling (staking) wilde laten ko- de zuivelfabrieken. De heer Ploeg is lid van de PvdA. door Huib Goudriaan DEN HAAG Het voor de consument beklemmende boek 'Voedsel in Nederland' van Lucas Reijnders en Rob Sijmons beeft door onjuistheden verwarring gesticht. Het boek, dat eind november is verschenen, had binnenskamers bij voedseldes kundigen al kritiek uitgelokt. Kritiek die nu onder woorden is gebracht in een bul letin van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding in Den Haag. Het voorlichtings bureau merkt op dat het buiten het bestek van het bulletin valt 'om alle onjuist heden uit het boek recht te zetten,' maar dat slechts de meest in het oog lopende worden genoemd. De slotconclusie is dat oppervlakkige lezers verkeerde gevolg trekkingen uit het boek kunnen halen. 7. U (AFP) Woensdag is in q00, er van de Russisch-Franse sa- 1 king bij het onderzoek en het •oó. van vreedzame doeleinden 70, ruimte in de Sowjet-Unie een en'- an gelanceerd. De OREOL-2, f 49 e kunstmaan van deze serie is 29. '1 afgeschoten. ƒ6. door middel van deze satel- *f9: hogere luchtlagen bestuderen 594. geofysisch onderzoek verrich- Met name in het hoofdstuk over het vlees wordt de waar heid geweld aangedaan. In dit hoofdstuk staat onder meer dat varkens bij het vervoer naar het abattoir worden vol gestopt met kalmerende mid delen en dat varkensvlees 'is verworden tot een weke. kwabbige, witte en waterige substantie zonder enige vlees smaak'. Het voorlichtingsbu reau zegt hierover: 'Het ge bruik van deze stoffen (kalme rende middelen) is in Neder land niet toegestaan. Inciden- teel gebruik, onder andere bij transport van oudere dekbe- ren, zal, wel eens plaatsvinden. Gebruik op grotere schaal ge beurt zeker niet, daar nog steeds een deel van de dieren tijdens het transport sterft. Door beter vervoer is dit per centage gelukkig de laatste ja ren gedaald van ongeveer een procent tot origeveer zeven tiende. Daar het risico van de ze sterfte door de verzekering wordt gedragen is er voor de boer in het algemeen geen aanleiding om tranquillizers te gebruiken'. De bewering in het boek dat 'minder dan de helft van het totale aantal koeien dat in Ne derland voer de consumptie geslacht wordt, bij keuring volledig gezond is', lijkt een gevaarlijke suggestie. Immers, aldus het voorlichtingsbureau, 'uit gegevens van net Centraal Bureau Slachtveeverzekerin gen blijkt dat 99 procent van het vlees van de in Nederland geslachte runderen onvoor waardelijk wordt goedgekeurd, terwijl gesuggereerd wordt dat ongeveer de helft van de Nederlandse runderen ziek is bij het slachten*. Het voorlichtingsbureau meent dat in het boek niet duidelijk melding wordt ge maakt van het 'vele goede en positieve werk van de keu ringsdiensten van waren en de vleeskeuringsdiensten'. In dit verband is het nuttig de reacties weer te geven van een woordvoerder van het pro- duktschap voor Vee en Vlees en van een varkensmester. die ons bereikten vóór het uitko men van het bulletin van het voorlichtingsbureau. Uit deze reacties blijkt dat: het Nederlandse vlees streng wordt gekeurd. Ook het belang van de export speelt hierbij een grote rol. Neder land exporteert 35.000 tot 50.000 levende en geslachte varkens per week. varkens slechts door enke lingen in te kleine hokken worden gehouden: dit systeem van de zogenaamde vloervoe- dering, wordt door de rijks- landbouwvoorlichtingsdienst niet meer aanbevolen en is achterhaald. kalmerende middelen nooit toegepast worden op mestvarkens, wel een enkele keer op zogenaamde fokberen, wanneer die moeten worden vervoerd. deze kalmerende middelen bovendien door veeartsen toe gediend worden. gediplomeerde rijkskeur meesters dieren één keer voor de slacht (levend) keuren en nog één keer na de slacht, (in twijfelgevallen volgt nog een derde keuring van het rlees in een laboratorium), afge keurd vlees gaat naar dieren tuinen en destructiebedrijven. in Nederland elk dier streng gecontrolleerd wordt cp het voorkomen van hormo nen; vlees waarin anti-biotica worden aangetroffen, wordt afgekeurd. het boek 'voedsel in Ne derland' wat het vlees betreft op niet meer bestaande situa ties wijst en ook gegevens ge bruikt uit andere landen, die de indruk wekken dat deze voor Nederland gelden. Het voorlichtingsbureau voor de voeding wijst ook op de verdiensten van het boek: goe de achtergrondinformatie over de 'warme bakker", biologisch- dynamisch gekweekte produk- ten en reformvoedsel. 'Kriti sche lezers met enig inzicht in voedingsleer en levensmidde lentechnologie zullen het werkje zeker naar waarde kunnen schatten', aldus het voorlichtingsbureau, dat niet temin oordeelt dat leken te weinig praktische wenken krijgen en te snel verkeerde conclusies uit het boek kun nen trekken. Van een verslaggever ROTTERDAM De pijpleiding van Total over het grondgebied van Spij kenisse (of liever dóór het grondge bied), komt er niet. Althans voorlopig niet Dat is de uitkomst van een kort ge ding, dat de maatschappij Total aan spande tegen de gemeente Spijkenisse, maar verloor. De president van de rechtbank te Rotterdam weigert Spij kenisse te dwingen tot het afgeven van de benodigde vergunningen. De president van de rechtbank te Rot terdam mr. J. G. L. Reuder, is van mening dat de maatschappij eerst de gehele administratieve weg behoort te gaan, dat wil zeggen achtereenvolgens beroep bij het college van gedeputeer de staten en bij de minister van ruim telijke ordening, alvorens aan te kloppen bij de rechterlijke macht. De pijpleiding in kwestie zou de raffina derij van Total bij Vlissingen moeten verbinden met het havengebied van Rotterdam. De leiding is overigens al bijna klaar. Ongeveer een maand gele den begon men te werken op het grondgebied van Spijkenisse, maar de gemeente liet het werk stilleggen om dat een bouwvergunning ontbrak. Spijkenisse staat op het standpunt dat de hogere overheid moet beslissen of die pijpleiding er komt of niet. Overigens staat vrijwel vast dat die pijpleiding er uiteindelijk wel zal ko men. Er is namelijk een verklaring van de Kroon waarin staat dat de pijp leiding een zaak is van algemeen be lang. Op grond van die verklaring moet de minister het raadsbesluit van Spijkenisse vernietigen. Van een verslaggever DEN HAAG De rechtbank heeft de 25-jarige B. Z. en de even oude J. van V. veroordeeld tot drie jaar met aftrek wegens hun aandeel in een mislukte geldroof in hotel Bali in Scheveningen. De nachtportier van Bali, de 53-jarige Anton Boon ,was tij dens een vechtpartij met deze twee Hagenaars dcor J. met een koevoet geslagen en door het dolkmes van B. getroffen en stierf aan de opgelopen steekwond. De 26-jarige P. van K. die met het tweetal naar Bali was gegaan om geld te roven, maar niet aan de vechtpartij met de nachtportier had deelgenomen, werd tot twee jaar met aftrek veroordeeld. Tegen B. was zes, Je gen J. vijf en tegen P. drie jaar met aftrek geëist. De drie waren op 12 juli 's nachts naar Bali gegaan om daar een geld kist open te breken. J. had er als bor denwasser gewerkt, hij wist waar de geldkist stond en wist ook dat de nachtportier in het hotel was. Zij be sloten hem bewusteloos te slaan en daarna het geld mee te nemen. Vol gens het drietal was het gevecht met de portier uit de hand gelopen door dat de man zich verzette en bleef doorvechten. De portier was tenslotte in elkaar gezakt toen hij geraakt werd door het mes van B. Zender geld mee te nemen was het drietal gevlucht. VENLO Twee jonge mannen heb ben gistermiddag een gewapende over val gepleegd op het postkantoor van het Limburgse Lottum (gem. Grub benvorst) bij Venlo. Volgens de politie is er niet gescho ten en zijn de mannen er met een personenauto vandoor gegaan. De buit bedraagt enkele duizenden guldens. Israël. ADVERTENTIE RITA 'Het moet wel een goed huis zijn, want het wordt iedere drie maanden grif verkocht.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5