Reeks prijzen in nieuwe jaar omhoog Belfast vreest RA-Blitzkrieg Arafat veroordeelt Romeins bloedbad Na7 januari toch met de auto naar uw werk! SPEKTACULAIRE v NIEUWJAAR^MARKT GLOEDNIEUWE MODE EXTRA LAGE PRIJZEN m deze krant exclusieve herenkleding Modehuis SL00S Benzine 5,2 cent Brood 3 cent Sterke drank 20 cent Ben rallye on te Carlo? chtig varkens verbrand Kasteel Oud Wassenaar sluit wegens verliezen OPGAVE VAN FAMILIEBERICHTEN VOOR 2 JANUARI a.s. Men schrijft ons (2) Benzine in VS mogelijk 1 maart op de bon Beurs en dollar fors omhoog Nieuwe JLeidse Comraiit VRIJDAG 28 DECEMBER 1973 54ste jaargang no. 228 hristelijk dagblad voor leiden en omgeving nstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich Is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 11,50 per maand, per kwartaal 34,50 Voor Stille Rijn 11 Leiden Telefoon 20868. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur iOEWTET (Reuter, AP) Jasser Arafat, leider van de Pa stij nse Bevrijdingsbeweging, heeft de aanslag op liet Romein- vliegveld Fiumicino, waarbij vorige week 32 mensen werden edood, veroordeeld als 'een daad van sabotage en geweld, niet leen gericht tegen het Italiaanse volk maar vooral tegen de alestijnse revolutie.' Arafat heeft aangekondigd de vijf guer- lleros die nog in Koeweit gevangen worden gehouden, per- ponlijk te zullen ondervragen. Het doel van de aanslag- as volgens 'Arafat' het strijdende revolutionaire imago van het alestijnse volk in diskrediet te engen en de Palestijnen te doen lorkomen als een volk van terro- sten'. De Palestijnen hebben di- ict na .le kaping aan Koeweit de Uevering van de commando's ge- aagd. Dat is tot nu toe gewei gerd. Arafat heeft nu wel toestem ming gekregen om aan het hoofd van een speciale onderzoek-com- missie naar Koewiet te komen en de mannen zelf te ondervragen. Ze weigeren nog steeds te zeggen hoe ze heten en voor welke organisatie ze werken. Volgens Amerikaanse oerichten zouden ze leden zijn van de organisatie Zwarte September, die wordt betaald en bewapend door Libië De groep zou volgens deze berichten oorspronkelijk een aanslag jp de Amerikaanse minis ter Henry Kissinger hebben willen plegen. Toen dit mislukte, volgde de aanslag op het Romeinse vlieg veld en de kaping, die eindigde op het vliegveld van Koeweit. Op het Romeinse vliegveld werden donderdag eitra veiligheidsmaatre gelen genomen na berichten uit Frankrijk over een jacht op een aantal Turkse commando's. Enkele mannen en een vrouw ontsnapten vorige week in een auto vol wa pens toen agenten van de Franse veiligheidsdienst hun schuilplaats in de stad Villiers overvielen. Hierbij werden twaalf man gevan gen genomen. Volgens de politie blijkt uil gevonden documenten dat de groep nog dit jaar een aan tal overvallen in Europa had wil len plegen. Er werd een hoeveel heid explosieven gevonden die 'vol doende was om een hele reeks vliegtuigen op te blazen.' De Turken zouden leden zijn van de Turkse 'revolutionaire jeugdbe weging' die vier jaar geleden in Turkije ecu Israëlische consul doodden. Volgens de Turkse politie zouden zich in Europa meer dan tweehonderd Turkse guerilleros schuilhouden. Gisteren was het de eerste dag dat er op gemeentehuizen en o.a. ANWB-kantoren formulieren voor extra benzine-toewijzing voor het zaken vervoer konden worden afgehaald. Op de foto een overzicht van de drukte bij het ANWB-kantoor aan het Amsterdamse Museumplein. «DEN (AP, AFP, Reuter, UPI) De Britse strijdkrachten >en op strategische plaatsen in de buurt van de No.ordierse [dstad Belfast luchtafweerkanonnen geplaatst en andere vei- eidsmaatregelen genomen. Dit is gebeurd na berichten dat het oden Republikeinse Leger (IRA) plannen zou hebben een taanval op Belfast te ondernemen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Er staan een reeks prijsverhogingen voor de deur. De benzine aan de pomp wordt 1 januari 5.2 cent per liter duurder, waardoor de superbenzine (maximaal) 87.7 cent en de normale benzine 84.9 cent per liter wordt Op die dag wordt de sterke drank die in ons land wordt gemaakt met 20 cent de liter in prijs verhoogd, terwijl het brood een dag eerder op 31 december 3 cent per 800 gram en 2 cent voor een half brood van 400 gram duurder wordt. en ander was gisteren gemeld de correspondent in Ulster van Britse dagblad The Daily Tele- Volgens de correspondent wil IA een particulier vliegtuig hu if stelen om er de aanvallen mee voeren. RA heeft eerder een vliegtuig een sensationele actie ingescha- Dit gebeurde in oktober toen eden met een helikopter twee :eplaatste IRA-gevangenen oppik- an de binnenplaats van een ge- Enis bij Dublin in de Ierse Repu- 'Als de IRA een helikopter kan leren in de Ierse Republiek, kun- zij ook een vliegtuig in Noord- ïd kapen', verklaarde gisteren iritse legerofficier. In Engeland heeft de Britse recher- Ache, Scotland Yard, opnieuw gewaar schuwd voor bomaanslagen van de IRA. De waarschuwing volgde na nieuwe bomaanslagen woensdagavond in het centrum van Londen. Een bom ontplofte voor de deur van het Victo ria-theater, terwijl binneij een show- voorstelling aar. de gang was. Twee mensen liepen een shock op. Een tweede bom explodeerde in de hal van de ondergrondse in Chelsea, waarbij niemand gewond raakte. Sinds 17 december zijn in Engeland 32 bommen ontploft, waarbij in totaal 81 personen zijn gewond geraakt. Bovendien zal het bedrijfsleven met ingang van 1 januari de stijging van de vrachtkosten sinds 28 september in de prijzen mogen doorberekenen. Dit op grond van het feit dat deze kosten een 'niet onbetekende' verhoging te zien hebben gegeven, met name door de prijsstijging van motorbrandstof fen. Daarbij komt nog dat de vrachtkosten het komenJe jaar verder zullen stij gen. De prijsverhogingen van benzine, autogasolie tn huisbrandolie staan na melijk niet in verband met de on langs door de olielanden aangekondig de verhoging van de prijs voor ruwe olie, maar ze zijn het gevolg van een accijnsverhoging en een verhoging van de (detail )handelsmarge met de doorwerking daarvan in de BTW. Huisbrandolie De prijs van autogasolie gaat op 1 ja nuari met 1 8 cent per liter omhoog, waardoor de maximumprijs op 48.7 ceut per 'iter komt. Huisbrandolie 1 en 2 wordt 3.26 per honderd liter (exclusief BTW) duurder en petro leum 3.35 per honderd liter (inclu (ADVERTENTIE) ACO (AFP) De organisatoren 4e Monte Carlo-autorallye hebben weten dat zij geen kans meer het evenement in 1974 van de 1 te krijgen. ï>e kans bestaat na- k dat na een gesprek tussen de se premier Messmer en de voor van de autosportbond Balestro erbod om in Frankrijk autowed en te houden,- zal worden inge- en. De rallye zou dan op 16 janu- Hogen beginnen. De organisatoren niet van plan de reputatie die de geniet door onzorgvuldige voor- dingen op het spel te zetten. Dat kan. Met Auto-pool. Auto-pool kombineert via een IBM computer alle adressen van automobilisten die, dagelijks één vaste route van huis naar werk rijden tot groepjes van vierf" Kosten p.p.:f,15.-j' off. 12,50 als ANWB-lid. Inschrijfformulieren vindt u bij: ANWB-kantoren en techno-stations en alle ABN kantoren, Airtouropa boekingskan toren, Shell tankstations voorzien van het t—Auto-pool affiche, vestigingen van Bouwfonds 'Nederlandse Gemeenten. (ADVERTENTIE) JWARDEN Bij een brand in (icolaasga zijn in de nacht van sdag op donderdag ongeveer 80 n en varkens omgekomen. De I is vermoedelijk veroorzaakt een defecte ventilator. rij zacht Bilt verwacht: Laag hangen- bewolking met af en toe mot gen en plaatselijk mist. Meest atige en aan de kust af cn toe rde wind uit zuid tot zuidwest, emperaturen tussen 5 en 9 aden Celsius, orgen en overmorgen: mber en vrij zacht met plaat- lijk mist of motregen. Morgen zon op: 08.48 onder: 16.33 maan op: 10.47 onder: 22.01 sief BTW). Deze prijsverhogingen zijn het gevolg van het vervallen van de vrijstelling van de accijnsheffing voor particuliere verwarming in het kader van de Benelux-accijnsharmonisatie. De prijzen voor huisbrandolie voor verwarming worden hierdoor 26.50 (1) en 26.20 (II) er honderd liter (exclusief BTW) in zone I (Zuid-Ho- land, Noord-Holland en Utrecht). De petroleum gaat 35.60 inclusief BTW) per honderd liter kosten voor levering in blikken tot twintig liter, 34.60 voor buik-leveringen tot twee honderd liter en 32.50 per honderd liter voor buik-leveringen van twee honderd liter of meer per keer in zo ne 1. De prijzen van autogasolie, huis brandolie 1 en 2 en petroleum in zo ne II. dat wil zeggen in de rest van het land, liggen twee kwartjes hoger dan in zone I Dit is gisteren door het ministerie van economische zaken meegedeeld. Dit ministerie heeft toestemming ge geven voor verhoging van de brood prijs wegens een prijsstijging voor bloem en meel en gestegen loonkos ten. De prijsstijging voor sterke drank (voor hele liters 20 cent voor driekwart liters 15 cent en voor drie achtste liters 10 cent) wordt veroor zaakt door kostenstijgingen, vooral van grondstoffen. Auto's duurder Intussen heeft Citroen Nederland op 21 december alle prijzen van de perso nenauto's met gemiddeld twee procent verhoogd en daarmee 'teruggedraaid' tot het peil van voor de revaluatie op 18 september. Citroen meent dat het effect van de revaluatie van de gul den beneden de verwachting is geble ven. Het bedrijf zegt voorts dat bij Citroen de afgelopen week weer een merkbare opleving >n de verkoop is waargeno men. Vooral de kleine modellen doen het goed. Men is evenmin ontevreden over de verkoop van de grotere wa gens, zo laat het bedrijf weten. De Consumentenbond heeft in een commentaar op de aangekondigde prijsverhogingen gezegd dat degenen, die door de benzinedistributie nog niet zover waren, nu door deze prijs- WASSENAAR Het hotel-oafé-res- taurant Kasteel Oud-Wassenaar gaat binnenkort dieft Oorzaak van de slui ting is een aanhoudend verlies. Het bedrijf staat reeds enkele jaren in de rode cijfers. Voor de 41 werknemers is bij het ge westelijk arbeidsbureau ontslag aange vraagd. Met de vakbonden is overeen stemming bereikt over de afvloei ingsregeling van de werknemers. De eigenaar van kasteel oud-wasse naar, mr. Ch. T. F. Thurkow, heeft zich persoonlijk garant gesteld voor de afvloeiingsregeling. De definitieve sluitingsdatum zal pas bekend worden als het overleg met al le betrokkenen is beëindigd. verhoging wel helemaal in de auto- pool worden 'gejaagd'. Het gevolg zal zijn, aldus de Consumentenbond, dat steeds meer mensen een zuiniger auto zullen gaan zoeken, wat voor economi sche zaken alle reden vormt om de prijzen van zuinige auto's in de gaten te houden en scherp op te treden. De prijs van brood kan wegens de duurdere grondstoffen verantwoord zijn. Niettemin wil de Consumenten bond de ininimum-broodprijs in su permarkten ondanks de hogere grondstoffenprijs gehandhaafd zien. 'Wie dan goedkoper uit wil zijn, kan daar terecht'. Wij maken U er op attent, dat opgave van familieberichten voor woensdag 2 januari ook mogelijk is op de voorafgaande dinsdagavond van 58 uur uitsluitend op telefoonnummer 020-220383. Sommige lezers denken, dat de ingezonden-stukken- rubriek in deze krant wordt volgeschreven door de redactie. Deze lezers kennen de redactie slecht. Wie haar beter kent, weet, dat onze redacteuren niet vol doende aanleg tot zelfkastijding hebben om de mees te ingezonden stukken zelfs maar te Kunnen ver zinnen en niet voldoende neiging tot zelfverheer lijking om de rest van de rubriek zelfs maar te dur ven verzinnen. Neem nu die brief die wij gisteren ontvingen van een predikant in Amsterdam.- Hij schrijft: 'Trouw/Kwar tet is een van de zeer schaars geworden dagbladen waarin het kerkelijk leven niet tot een rubriek met microscopisch kleine lettertjes is teruggedraaid en dat tevens de voorlichting geeft, waarop een niet geïso leerd levende Nederlander anno 1974 recht heeft'. Dacht u dat wij dat zelf zouden durven bedenken? Ja? Wel, dan hoort u het vandaag in elk geval eens van een ander. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO:PLAATS: Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRI'. NIEUWE LE1DSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Adres: Plaats: Fen postzegel is niet nodig. Schrijf «ip de envelop: De IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatmap brief pa- pi er en pen). Pletine-schaaltje (flessenon- derzetters). Gezellige rookverdrijver Die betalen wij. Chr. l'ers. Antwoordnummer 2792, Amsterdam. WASHINGTON Er bestaat een goe de kans, dat de Amerikanen binnen kort per automobilist over maar 144 i 162 liter benzine per maand zullen be schikken. William Simon, de nieuwe energie-adviseur van president-Nixon, heeft een benzine-distributieschema bekendgemaakt, dat, indien nodig, per 1 maart in kan gaan. Of het zover zal komen, hangt in de eerste plaats af van het Amerikaanse Congres, dat Nixon de machtiging moet geven distributie af te kondigen en verder de mate, waarin allerlei be zuinigingscampagnes slagen. Simon zei niet te geloven, dat de benzine werkelijk op de bon gaat, als de Ame rikanen zuinig met energie omsprin gen. Het rantsoeneringsprograrama kost per jaar 1,5 miljard dollar (4 miljard gulden). Niet iedere automobilist krijgt even veel bonnen. Dat hangt af van de be volkingsdichtheid van de streek, waar in men woont en tevens van de kwa liteit van het openbaar vervoer ter plaatse (in de VS is dat alleen in de zeer grote steden goed). De Ameri kaanse luchtvaartmaatschappijen krij gen volgend jaar meer brandstof dan was voorzien. Zij hebben vanaf 1 ja nuari recht op 95 pet. van hun ver bruik in 1972. Begin december was de toewijzing op 85 pet. gesteld. AMSTERDAM Het besluit van de Arabische landen de olieproduktie in januari met 10 procent op te voeren, heeft op de effectenbeurzen in de geïndustrialiseerde wereld een zeer optimistische stemming veroorzaakt. Nadat de beurs in New York op twee de kerstdag al een forse sprong om hoog gemaakt had, reageerde gisteren de Amsterdamse effectenbeurs met aanzienlijke koerswinsten. Zo steeg Koninklijke Olie van 90.80 tot 97,70 en Unilever van 105,30 tot 114,50. Elders in Europa was het beeld gelijk. Daartoe droeg behalve de produktieverruiming van olie tevens bij de Amerikaanse beslissing de be lasting bij aankoop van buitenlandse effecten tot een derde terug te brengen. Voor Amerikanen is het daardoor aantrekkelijker geworden aandelen of obligaties in Europa te kopen. In Europa was gisteren ook de dollar zeer gewild. In Amsterdam steeg de koers tot ruim 2,82, de hoogste koers sinds maanden en in Brussel kwam het Amerikaanse betaalmiddel zelfs op het hoogste punt sinds de de valuatie op 13 februari van dit jaar. In Duitsland kost een dollar 2,69 Mark, een recordprijs sinds eind juni. Binnenland Kritiek op boek over voe ding 5 Reiswereld mikt op trein en vliegtuig 7 Gesprek met prof. Lange- meijer 11 Buitenland Nieuwe spanningen aan Suezfront 9 Zuid-A frika's wetten9 Kerk Machovec neemt het op voor Jezus2 Economie Relatiegeschenken 15 Men schrijft ons j Nieuwe boeken 2 Radio en tv e Recept, puzzel g Strips, feuilleton c Commentaar 7 Weer 7 Dichtbij en verder 7 Autonieuws g

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1