VERANTWOORDELIJKHEID HOEFT IIIET DELOOND TE WORDEN' De ABN vraagt of u even 'n zonnige vakantie komt uitzoeken. Uw probleem ook het onze Lino Calle krijgt geen nieuw paspoort tr. G.E. Langemeijer: Ongelijkheid is nog te groot (orLeoKleyn Algemene Bank Nederland j vakantiereizen 300 liter benzine in beslag genomen Oproep tot protest tegen Zuid-Afrika Veroordeeld voor doodslag-poging I llW/KmRTET VRIJDAG 28 DECEMBER 1973 BINNENLAND T9/K11 it u me niet kwalijk,' zegt G. E. Langemeijer, terwijl it zijn stoel opstaat, 'ik moet n heen en ■weer lopen.' Met handen op de rug stapt hij al tend door zijn studeervertrek, derwerp van gesprek is het ven iedereen in de samenle- g gelijke kansen te bieden, der meer komt daarbij de iselijkheid van inkomensni- ering ter sprake. Bij het raam gekomen, tuurt hij enige tijd r buiten. Op de vraag of hij- niet een te hoog inkomen ft genoten, draait hij zich om en antwoordt hij, bemin- jk glimlachend: 'Ja, eigenlijk Langmeijer heeft, sprekend over 2 scht, elf het onderwerp aange- j d. Hij heeft gezegd dat hij op on- 1t, groot en klein, 'nogal hevig* i eert, maar er onmiddellijk aan 4oegd dat in Nederland zijn recht- i digheidsgevoel niet in buitenspo- mate geweld wordt aangedaan, echtvaardig vindt hij wel de nog ds heersende maatschappelijke on- kheid. vind dat er grotere gelijkheid t komen. De kansen om jezelf zo mogelijk te ontplooien, die zijn il flink ongelijk. Op dit moment It er aan de ongelijkheid wel wat tan, ook op het gebied van de in- ens. Het gebeurt geleidelijk, dat 8ok juist. Als het abrupt gebeurde, er weer onrust zijn bij degenen er ineens sterk op achteruit zou- gaan'. een voortschrijdende nivellering vermoedelijk de procureur-gene- bij de Hoge Raad een kleiner ■ls en pensioen ontvangen. 'De ste inkomens', zegt mr. Lange- er. 'zullen naar mijn schatting op niveau onder het mijne komen, ten helemaal niet rijk, maar ik iende natuurlijk wel een van de of vier hoogste ambtenarensala- n'. Een bescheidener uitkering hem niet onredelijk voorkomen, aat het tempo van de nivellering org voor dat hij het persoonlijk met minder zal hoeven te doen. rom hij zoveel verdiende, is mr. fdmeijer eigenlijk nooit duidelijk est. Hij betoogt dat hij altijd wel i maar ook met veel plezier heeft terkt en dat hij niet inziet waarom and die minder In aanzien staan- maar ook minder prettige arbeid cht, er aanmerkelijk bekaaider afkomen. .argument dat zijn honorering mo lk mede als een premie op verant- delijkheid moest worden be- uwd, spreekt hem niet erg aan. verantwoordelijkheid was wel maar die kon ik ook aan. Ik nooit gedrukt door die verant- delijkheid. Je doet je werk zo mogelijk; waarom zou ik het !eerd hebben gedaan? Alleen voor chirurg zou ik, geloof ik, een uit ering maken. Daar betekent die ïtwoordelijkh'did een heel zware ning, en die mag dan ook wel be- worden'. j it clement Langemeijer, lid van de PvdA, te boek als een vooruitstrevend Hij heeft er ook geen enkele te mee zichzelf progressief te len, al zijn hem, meent hij, wat ervatieve trekjes' niet vreemd, kcnd over het strafrecht, verhin- die progressiviteit hem niet zich vragen of het wel juist is dat er 'ederland steeds milder wordt ge- l traffen die worden uitgedeeld, zo hij geconstateerd, 'beginnen 21 amerhand op weerstand bij het publiek te stuiten'. Uit persoon- [jj gesprekken met familieleden en issen blijkt hem dat de roep om gere straffen sterker wordt 1 ts en rechts om mö heen kan ik merken. Wat kortgeleden in ingen is gebeurd, die vader van :k<" vermoord meisje die in de zaal de dader te lijf wilde gaan, s een typisch symptoom dat de s en het gevoel krijgen dat de rechter het conflict niet meer Oplossen'. later zegt hij,- duidelijkheids- en Birfichtigheidshalve, dat hij niet voor zwaardere straffen, maar -lechts voor mogelijk houdt dat ■strafrechter in het algemeen wat (89 chtzinnig te werk gaat. Wel voegt jraan toe: 'In mijn strafrechtelijke :^r"' tingen ben ik niet clement'. Hij /c niet dat hij daarmee een conser- f geluid laat horen. Wie be- 370 ende standpunten inneemt, geeft öoo De, zal zijn twijfel aan het straf maat delen, maar hij is er ook van 30 uigd dat veel progressieven het 70 in hart' met hem eens zullen zijn- 180 149 noemde mr. Langemeijer het 3io 'echt 'htrt enige recht dat altijd 3is(ehoefte heeft gehad om zijn be- te rechtvaardigen'. Het staat, 330 hij er nu aan toe, al sinds de 400 tachtig, negentig van de vorige i ter discussie. Menig geleerde zich al het hoofd gebroken over raag of je het niet beter kunt ooo affen, het door iets anders kunt 960 ingen. Vooral de laatste paar jaar 000 die vraag weer veelvuldig ge- Mr. Langemeijer is sceptisch ge- 3oo hij voorziet nog geen oplossing 525 het probleem dat het strafrecht ooo >t. 260 noemt de naam van de 400 rdamse strafrechtgeleerde prof. 195 L. H. C. Hulsman, een van dege- die ingrijpende en snelle veran- gen van het strafrechtelijk em nastreven, en zOgt: 'Hij valt weer op de straf terug. Je kunt voorwaardelijke straffen opleg- Gerard Eduard Langemeijer, als zoon van een huisarts geboren in Dieren op 3 november 1903, is op 1 december gepensioneerd als procureur-generaal bij de Hoge Raad. Hij studeerde rech ten in Leiden, waar hij in 1927 promoveerde op het proefschrift 'Zaaksvervanging'. Hij werd ad vocaat in Den Haag en tegelij kertijd waarnemend ambtenaar bij het openbaar ministerie; in die laatste hoedanigheid assis teerde hij de officier van justitie bij het kantongerecht in Leiden. In 1929 werd hij ambtenaar bij het openbaar ministerie in Rot terdam en in 1934 in Den Haag. Vlak voor de oorlog, in 1939, werd hij benoemd tot rechter bij de rechtbank in Amsterdam. Na in de oorlog anderhalf jaar als gijzelaar in St. Michielsgestel te hebben gezeten ('een bijzonder draaglijk lot';, werd hij in 1945 advocaat-fiscaal bij de Bijzonde re raad van cassatie en in 1947 advocaat-generaal bij de Hoge Raad. In 1946 was hij in Leiden benoemd tot buitengewoon hoog leraar in de inleiding tot de rechtswetenschap. Sinds 1952 doceerde hij in Leiden ook de wijsbegeerte van het recht. Hij legde zijn hoogleraarschap neer, toen hij in 1957 tot procureur- generaal bij de Hoge Raad werd benoemd. De procureur-generaal verstrekt de Hoge Raad schrif telijke adviezen (conclusies';. Hij staat in de hiërarchie, die loopt van de officieren van jus titie bij de kantongerechten via de procureurs-generaal bij de vijf gerechtshoven tot de minis ter van justitie, op een 'zijlijn'. Hij kan slechts als openbaar aanklager optreden als een mi nister zich aan een ambtsmis drijf heeft schuldig gemaakt. De procureur-generaal bij de Hoge Raad verdient maandelijks 4000 gulden netto. gen, de vrijheidsstraf naar de achter grond dringen, maar het probleem blijft bestaan'. In de roep om strengere straffen klinkt vaak een verlangen naar vergelding door. Mr. Langemeijer zegt het een moeilijke vraag te vinden of in de strafmaat dat verlangen gehonoreerd mag worden. Theoretisch ben ik er afkerig van', laat hij weten, 'maar de rechter laat die vergelding toch mee spreken, of hij wil of niet. Hij moet zijn behoefte naar vergelding wel on der controle houden, zijn verontwaar diging neutraliseren. Maar het blijft moeilijk te zeggen of in bepaalde ge vallen nog sprake is van een straf- schikking óf van vergelding'. Doodstraf De visie van mr. Langemeijer in dezen is mede bepaald door praktijk- kervaringen, opgedaan toen hij na de oorlog advocaat-fiscaal, dat wil zeggen: aanklager, bij de Bijzondere raad van cassatie was Zeker bij de bijzondere rechtspleging speelde vergelding een niet te verwaarlozen rol. Desondanks menen sommigen dat bij die rechtspleging te zachtzinnig is opge treden: van de ruim 400 doodstraffen die zijn opgelegd, zijn er maar 41 uit gevoerd. Mr. Langemeijer deelt die mening volstrekt niet. Hij vertelt dat aankla gers en rechters gratie van een ter- doodveroordeelde altijd 'wel een ple zierige zaak' vonden: de betrokkene was dan duidelijk gemaakt hoe over zijn handelwijze werd gedacht, terwijl hij toch niet het leven erbij inschoot. Zelf heeft mr. Lagemeijer als advo caat-fiscaal meermalen de doodstraf geëist, onder anderen tegen Mussert en Blokzijl. Nog steeds, zegt hij, is hij geen principieel tegenstander van de doodstraf, al ziet hij geen enkele reden die onder de tegenwoordige om standigheden opnieuw in te voeren. Op grond van twee overwegingen zou hij tegen herinveering gekant zijn. 'Een groot motief is dat een vergis sing nooit helemaal is uitgesloten. En je kunt natuurlijk niet zeggen dat de doodstraf wel geoorloofd is als er geen twijfel aan de schuld mogelijk is, en niet geoorloofd is als er nog twijfel bestaat. Verder vind ik het grote motief dat praktisch niemand een eenling is; de meeste veroordeel den hebben familieleden, vrienden'. Eenmaal heeft mr. Langemeijer een excutie meegemaakt. Die gebeurtenis heeft van hem geen tegenstander van de doodstraf gemaakt. Veel aan grijpender vond hij het gesprek dat hij kort voor de terechtstelling met de veroordeelde, een Nederlander die deel had uitgemaakt van een SS-com- mando, op diens verzoek voerde. En de executie in de als pleidooi tegen de doodstraf bedoelde film 'Nous som mes tous de assassins', die hij korte lijd later zag, schokte hem heviger dan de terechtstelling die hijzelf had bijgewoond: 'In die film zag je van dichtbij de doodsangst van de veroor deelde. Bij die executie stond ik op zo'n dertig meter afstand. Als ik dich terbij had gestaan? Nee, ik geloof niet dat ik het dan anders ervaren zou hebben'. Als in dit verband het gesprek op de 'drie van Breda' komt, zegt mr. Lan gemeijer dat hij het 'heel verdedig baar' zou hebben gevonden, als de aanvankelijk opgelegde doodstraf ten uitvoer was gebracht. Nu dat niet is gebeurd, schaart hij zich achter dege nen die van mening zijn dat ze na jarenlange gevangenisstraf maar moe ten worden vrijgelaten. De gevangenisstraf, vindt hij, heeft inmiddels al langer dan twintig jaar geduurd, en in het algemeen is dat toch de grens die aan zo'n straf wordt gesteld. Overigens vindt hij het nau welijks een juridisch probleem; mis schien, zegt hij, zou hij zijn stand punt wel wijzigen na gesprekken met de slachtoffers van de drie. Strafrechter Heeft de strafrechtspraak mr, Lange meijer altijd geinteresseerd, hij heeft er zich niet in gespecialiseerd. Hij zou het toejuichen als anderen dat wel deden. De strafrechtspraak, vindt hij, vraagt toch om een andere bena dering van de problemen. 'Twee die ven hoef je niet gelijk te bestraffen. Twee mensen die een onrechtmatige daad hebben begaan, zullen wel gelijk behandeld moeten worden, ze zullen allebei de schade moeten betalen. Die twee dieven kunnen heel verschillen de motieven hebben. In het civiele recht heb je dan ook wel met ver schillende motieven te maken, maar daar kan geen rekening mee worden gehouden'. De meeste rechters voelen weinig voor een specialisatie in het straf recht, dat onder juristen minder in aanzien staat dan het burgerlijk recht en dat de carrièremogelijkheden niet bevordert. Mr. Langemeijer vreest dan ook dat een uitbreiding van het aantal gespecialiseerde strafrechters voorlopig nog een vrome wens zal blijven. 'In 1930', vertelt hij, 'is er een beroemde vergadering van de Vereniging voor strafrechtspraak ge weest. Onder groo1 gejuich werd toen al gezegd dat er gespecialiseerde straf rechters moesten komen'. Zelf heeft mr. Langemeijer zich er al tijd wel bij gevonden zich zowel met het strafrecht als met het civiele strafrecht recht bezig te houden. Hij deed dat ook nog als procureur-gene raal bij de Hoge Raad. Van de vijf ad vocaten-generaal, zegt hij, waren er twee belast met strafzaken, twee met burgerlijke zaken en de vijfde hield zich onledig met onteigeningszaken. Zelf nam hij, op het hoogste niveau, zowel de strafzaken als de civiele za ken voor zijn rekening en dat is hem altijd 'uiterst bevallen'. Had mr. Langemeijer op jonge leef tijd nog 'een beetje voorkeur voor strafrecht', later is zijn belangstelling voor straf- en civiel recht 'heel gelijk opgegaan'. Zijn toengenomen interesse in liet burgerlijk recht had ongetwij feld mede te maken met zijn voorlief de voor conflictoplossing. Daaraan kon hij ook zijn hart ophalen als lid of voorzitter van een groot aantal com missies: in 'n aantal daarvan heeft hij nog zitting. Meestal, zegt hij van dat werk, lukt het niet tot een eenstem mige mening te komen. Onvervaard trad hij n=» elke mislukking toch weer tot een volgende commissie toe: 'Ie mand moet 't toch proberen'. Verruwing Ook na zijn afscheid bij de Hoge Raad zijn de dagen van mr. Lange meijer drukbezet gebleven. Hij geeft nog colleges aan de Universiteit van Amsterdam, waaraan hij als docent in de rechtsfilosofie verbonden is, hij zit in de redactie van het Nederlands ju ristenblad, hij houdt lezingen, er valt nog veel te schrijven en te lezen. Nog lang niet al het onrecht is al uitge bannen. In de loop van de jaren, stelt mr. Langemeijer tevreden vast, is de situatie er wel beter op geworden. De maatschappelijke ongelijkheid is, tot zijn 'voldoening, toch aanzienlijk klei ner geworden, vergeleken met zo'n veertig jaar geleden. Hoewel hij, in het algemeen gespro ken, het leven nu als prettiger er vaart dan toen, ontwaart hij toch ook wel schaduwzijden. Hij beschouwt ze als de prijs die voor de vooruitgang betaald moet worden. De stijl van (ADVERTENTIE) Keus volop. Nu nog wel. Maar het is zomer vóór u 't weet. De reisgidsen liggen klaar. Kom leven, de manier waarop de mensen met elkanr omgaan, vindt hij, is er bepaald niet beter op geworden. 'Als je grotere gelijkheid wilt, is het niet mogelijk een beschaving te handhaven als bijvoorbeeld aan het hof van Lo- dewijk XV. Nivellering gaat met een zekere verruwing gepaard. Ik vind dat je wel moet proberen de schadelijke nevenwerkingen zoveel mogelijk af te sluiten'. Het uur dat mr. Langemeijer voor zijn bezoeker had uitgetrokken, is ruimschoots overschreden. Op alle hem gestelde vragen heeft hij, zoals hij ook zelf vaststelt, zonder terug houdendheid geantwoord. Hij zou het betreuren als hij, om wat hij gezegd heeft, verdacht gemaakt zou worden. Ook dat, constateert hij met leed wezen, gebeurt tegenwoordig al te ge makkelijk. ARNHE^l De Arnhemse politie heeft tijdens een benzinerazzia in het kerstweekend ongeveer 300 liter ben zine in jerrycans gehamsterde benzine op drie adressen in beslag genomen en tegen de hamsteraars proces-ver baal opgemaakt. Op een adres vond men 150 liter op geslagen in een oude bovenwoning in een zeer brandgevaarlijke omgeving. In de hele etage hing een zeer explo sieve benzinedamp. AMSTERDAM De Anti-Apartheids beweging Nederland heeft de Neder landse Vereniging van Journalisten in een brief gevraagd haar leden op te roepen te protesteren tegen het plaat sen van Zuidafrikaanse 'propaganda- advertenties' in Nederlandse dag- en weekbladen. 'De advertenties die door een 'Actie groep Zuidafrika' zijn ondertekend moeten de apartheid verkopen. De ad vertenties zijn een onderdeel van een propagandacampagne die onlangs door het regime Vorster is aangekondigd. Op deze manier wordt getracht het beeld van Zuid-Afrika in het buiten land te beïnvloeden', aldus de Anti- Apartheidsbeweging. Brieven die niet illn voerden van naam en adres kunnen niet ln behan deling worden genomen. Geheimhou ding is verzekerd. Vragen die niet on derling. met elkaar ln verband staan moeten in afzonderlijke brieVcn wor den gesteld. Per brief dient een gul den aan postzegels te worden ingelo ten. Adres: redactie Trouw-Kwartet. postbus 948. Rotterdam. Vraag: In ons bezit is een gekleurd wapen dat volgens oudere familiele den het officiële familiewapen van ons geslacht zou zijn. Waar kan ik iets naders daarover vernemen? Antwoord: Wij verwijzen u naar het Bureau Genealogie, Nassaulaan 18, Den Haag, tel. 070-180866. Tevens ma ken we u attent op het aardige boekje van Jan Zeeman. Familiewapens, waarin veel interessante gegevens om trent familiewapens en een goede lite ratuurlijst voorkomen. Vraag: De huur van onze bejaarden woning wordt maar steeds hoger .In twee jaar is daar nu al bijna 75 bij gekomen. We hebben zelf (voor ons) hoge kosten gemaakt om ons hier in te richten, begrijpen wel dat alle kos ten stijgen, maar zouden toch wel graag de boeken eens willen zien. Dit kan volgens het bestuur niet. Antwoord: De inflatoire kostenstijgin gen zijn inderdaad benauwend, maar u mag die niet verwijten aan het stichtingsbestuur, dat handelt volgens door de regering vastgestelde maatsta ven. Het lijkt ons niet onjuist, als u mét uw medebewoners aan de secreta ris van het stichtingsbestuur van uw centrum een brief schrijft, waarin u vraagt of men de bewoners, als direct betrokkenen het hoe en het waarom van de voor hen zeer ingrijpende wij zigingen zou willen mededelen en ver klaren. Het jaarverslag en het accoun tantsrapport is een controleerbare eer lijke zaak en in deze tijd van inspraak op elk gebied is het niet onredelijk dat u daar meer van wilt weten. Deze informatie kan begrip voor de maatre gelen van het stichtingsbestuur slechts ten goede komen. Wat de on kosten van de installatie betreft: Die hebt u bij elke verhuizing te wachten. Ook hier gaat de cost voor de baet uyt. VIRAAG: Heeft de administrateur van een psychiatrische inrichting het recht buiten medeweten van de fami lieleden de nalatenschap van een langdurig verpleegd familielid over te maken aan de sociale dienst, die deze verpleding tientallen van jaren betaal de? Antwoord: In uw vraag menen wij het antwoord reeds te lezen. Het eni ge dat u ten nadele va nde admini strateur zou kunnen zeggen, is dat hij u niet opmerkzaam gemaakt heeft, dat er mogelijke aanspraken op de nala tenschap zouden zijn. Het is voor de naaste familieleden een grote zegen dat de Bijstandswet, die inplaats van de Armenwet kwam en vervangen werd door de AWBZ de astronomi sche bedragen, die voor langdurige verploeging betaald zouden moeten worden, overgenomen heeft Dat hier op verhaal is, is alleszins rechtvaardig te noemen en dat zelfs een zeer groot vermogen daar niet voldoende voor zou zijn is logisch. Over deze zaken is reeds zoveel gepubliceerd, dat men kan veronderstellen dat geïnteresseer den voldoende ingelicht zijn. Vraag: Hoeveel bankbiljetten zijn er bijgedrukt om de begrotingen slui tend te maken gedurende de jaren 1959—1972? Antwoord: Uw (sterk bekorte) vraag zou de verwijzing naar een dergelijke al te simplistische handelwijze in het jaar 1789 in Frankrijk (ten nadele van alle betrokkenen) beantwoord kunnen worden met: Een begroting wordt niet sluitend gemaakt door het bijdrukken van een paar papiertjes. Hoe noodlottig het Is als de Staat de mogelijkheid heeft de bank te dwin gen onbeperkte hoeveelheden bankbil jetten uit te geven of zelf muntbiljet ten drukt heeft men in 1923 in Duits land ondervonden. In de jaarverslagen van de Nederlandse Bank kunt u een uitvoerige beschouwing over inflatie en zoveel mogelijke afremming daar van lezen .In dit kleine bestek moeten we volstaan met dit uiterst summiere antwoord. Vraag: Kringen van koffiekopjes en glaasjes in een eiken tafel. Antwoord: Voorzichtig bewerken met zeer fijn schuurpapier of zeer fijne staal wol. Na de behandeling weer goe de was opbrengen. Glansdoekjes moet u niet gebruiken als u niet weet waarmee ze geïmpregneerd zijn. Herhaling adressen studie Hebreeuws en Judaica: Stichting v. Hebr. Taal en Letterkunde en Judaica. Mondeling onderwijs Bentlnckplein 52, Rotter dam, 010-247976. Schriftelijk onderwijs Vredenoordlaan 52a, Rotterdam 010- 130247. Academie v. Hebr. Bijbel en Hebr. Taal: Schr. onderwijs secretari aat Burg. 'sJacoblaan 20, Bussum. Joods Cultureel Centrum to Delft: Beth Stoedentioem, Koornmarkt 9 t.a. dhr. Chaim Schaap, Oud en modern Hebr. (Iwriet), clublessen. Vraag: Hoe reinig ik afgeknipte scha penwol? Antwoord: Een paar keer een nacht in een zoutoplossing in een teil laten staan. Met een beetje knijpen en roe ren lost de viezigheid wel op. Vervol gens het zout er zo goed mogelijk uit spoelen in handwarmwater. Ook kan men Dreft gebruiken als de grootste viezigheid er uit is, maar we zijn bang dat men te rigoreus en te warm gaat wassen en dat de samenhang van de vezeld wordt opgeheven. Drogen met de centrifuge en verder op de tocht ophangen. Niet in de warmte, bij kachel of in droogtrommel. Vraag: Wij hebben met onze buren een tóegang tot twee garages, die aan elkaar gebouwd zijn. De toegang is 4 m breed en 14 m lang. Men heeft ech ter de vervelende gewoonte daar al tijd de wagens van bezoekers te laten parkeren, zodat wij onze eigen garage niet bereiken kunnen. Wat is daar te gen te doen? Antwoord: Bij vragen als deze zijn wij geneigd te antwoorden: Eerst moeten de buren samen tot een goede en milde afspraak komen en de rest valt dan altijd wel mee. Wanneer een van de twee een erfscheidinkje gaat plaatsen of nummer twee wordt ge noodzaakt zijn deel in een erfschei- ding te betalen, komt a) de verhou ding tussen de buren nooit meer goed, want een dergelijke erfscheiding is het bewijs dat er geen goede ver standhouding mogelijk is en b) is het binnenkomen elke keer een grote toer. Wij hebben dit uitgeprobeerd met een wagen van 1& m. breedte in een aangegeven sleuf van 1,80 m. breedte (dat is de helft van vier me ter, zonder de breedte van de erf scheiding). Als u dat elke dag min stens twee keer achteruit moet doen, is dat een bron van grote ergernis voor beide partijen. Met enige wijs heid van uw kant en met tact zal er wellicht wel iets te bereiken zijn. Als u eruit of erin moet en de aanstootge vende wagens versperren de weg, dan kan men altijd vragen de wagen even te verwijderen .Als u er op het ogen blik geen last van hebt, moet u maar een oogje dicht doen. Is toegang uit gesloten dan zet u uw wagen gewoon voor het huis van de buurman neer, niet om te provoceren, maar ten be wijze van het ongemak dat uw buur man zich op de hals haalt als hij zijn bezoekers niet op de juiste wijze weet te ontvangen. Van een verslaggever ARNHEM De 22-jarige verkoper W.Z. uit Enschede is door het ge rechtshof te Arnhem veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk met af trek. De rechtbank te Almelo had hem twaalf maanden opgelegd, waarvan vier voorwaardelijk, wegens poging tot doodslag. Z. was op 11 juli van dit jaar met een auto op zijn meisje, de negentienjarige Gerritje L., en haar vader, de 53-jarige JX., in volle vaart ingereden. De jongeman was door het dolle heen en woedend van jaloers heid omdat hij wist dat zijn vroegere verloofde een nieuwe vriend had. Va der en dochter konden zich ternau wernood redden door achterover te tuimelen in een heg van een voor tuin. W.Z. was veertien dagen geleden na een voorrarrest van vijf maanden door het hof in vrijheid gesteld. Van een onzer verslaggevers ZAANDAM Het Spaanse consulaat heeft Lino Calle, landelijk secretaris voor buitenlandse werknemers van het NW en presenta tor van het NOS-programma voor Spaanse arbeiders, gistermorgen telefonisch laten weten dat hij zijn paspoort kwijt is. Lino Calle had zijn paspoort, dat op 20 december afliep, begin december bij het consulaat ingeleverd om het te laten verlengen. Vanuit Madrid werd getelegrafeerd dat daartoe niet mocht worden overgegaan. Lino Calle vermoedt dat de weigering verband houdt met de op 20 december gepleegde bomaanslag op de Spaanse premier Luis Carrero Blanco. Hij meent dat de Spaanse regering niet alleen de repressie binnenslands heeft verscherpt, maar ook harder optreedt tegen de Spanjaarden in het buiten land die het regime van Franco niet gunstig gezind zijn. AI vaker Het is overigens niet de eerste keer dat het paspoort van Lino Calle is in genomen. Hij heeft al eens vier jaar zonder gezeten. Twee jaar geleden ^'no calle kreeg hij weer een paspoort, dat vorig jaar voor een jaar werd verlengd. Li- land?e "gering 0,e.rde 8rans, ™rde" no Calle woont sinds tien jaar in Ne- meer verwacht niet dat dat ral derland. Bij zijn tegenwoordige werk- gebeuren. Zolang hij geen paspoort zaamheden voelt hij zich door het ge- a?.lïïitljÜl mis- van een paspoort ernstig belem- a e verlaten. Via de politie M merd: hij moet nogal eens naar het "kl woonplaats Zaandam ral hij de buitenland, wat nu onmogelijk is. van de Nederlandse regering in- roepen om het voor hem onmisbare Theoretisch kan hij door de Neder- document terug te krijgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11