'EXPERIMENT FC DEN HAAG AL GESLAAGD' Ook PSV wint niet in Velsen Go Ahead nog niet zover als FC Twente Trainer Evert Teunissen na verdiende 2-0 overwinning op FC Utrecht: Miskleun van Telstar-trainer Jan Rab tactische voltreffer I TROUW/KWARTET DONDERDAG 27 DECEMBER 1973 SPORT Van onze speciale verslaggever DEN HAAG Hoewel officieel dan nog één duel (thuis tegen Ajax) FC Den Haag scheidt van het einde van de eerste competi tiehelft, ziet de tussenbalans er voor de Hagenaars na de ruim verdiende 20 overwinning op het gisteren niet stuntende FC Utrecht er toch zonder meer po sitief uit. Het experiment', zegt trainer Evert Teunissen van de Hagenaars ook, 'waarover ieder een het aan het begin van de competitie had, is geslaagd.' FC Den Haag kan ook al verliest bet de tot 20 januari uitgestelde wed strijd tegen Ajax aan het einde van de eerste cosnpetitiehelft bogen op een vijftig procent-score. De 2-0 te gen FC Utrecht bracht de Hagenaars na zestien duels op zeventien punten en de opbouw van de Haagse jeugd kan in de tweede competitiehelft zon der al te grote problemen voortgezet worden. Teunissen: 'Dat noodgedwon gen experiment met de jeugd heeft de mogelijkheden duidelijk aangegeven. Mogelijkheden, die nu na de wed strijd tegen FC Utrecht alleen nog maar rijn vergroot. Voor de aanval rijn we nu in één keer op vijf man gekomen met naast Hans Bres, Cees Storm en Leentje Swanenburg en Kees Bregman nu ook Barend Hij- koop. Er komt ook voor die plaatsen concurrentie en daar kun je ala trai ner alleen maar gelukkig mee zijn*. GEWELDIG Evert Thennissen ls het zal weini gen verbazen bij de jaarwisseling een tevreden man. Hij zegt terecht dat 'de jochies het geweldig doen' en vindt dat 'eigenlijk niemand ontevre den mag zijn over hetgeen het FC Den Haag van dit ogenblik presteert'. Teunissen: 'Maar er zijn er nog steeds wél velen, die wél ontevreden zijn. Die vergeten, dat hier een aantal jon ge spelers in het veld staan die zich er ook maar doorheen moesten slaan. Die het misschien vanzelfsprekend vinden, dat een John Dusbaba met zijn zeventien jaar als voorstopper te gen gerenommeerde gpitsspelers erg goede wedstrijden staat te spelen'. De 'youngsters' van FC Den Haag hébben aan het begin van dit seizoen een grote stap moeten doen. Dusbaba, ongetwijfeld de speler die rich het sterkst van de nieuwe lichting mani festeert en gisteren in het recht streekse gevecht met de vaak als las tig en zeker hard afgeschilderde Joop van Maurik, elf jaar ouder en vele ki- lo's zwaarder, alles won wat er te winnen viel, zowel in de licht als over de grond, en Barend van Hij koop waren gistermiddag in het Zui derpark de enigen dit van die nieuwe lichting meespeelden. Leen Swanen burg, tot 'Utrecht* evenals Dusbaba overal nog bij geweest, had voor de eerste keer op de bank plaatsgenomen en Hugo Lochtenberg was met Cees Stonn eveneens buiten de ploeg gela ten. Teunissen: 'Swanenburg had het de laatste weken niet gemakkelijk. Hij draaide stroef. Hij mist nog die fysieke kracht die een Dusbaba wel heeft Twee wedstrijden zo kort achter een leek wat te veel. Hij heeft nu rust gekregen. Prettig ls het dat Van Hijkoop het goed heeft gedaan. Con currentie voor Swanenburg dus. Dat kan alleen maar stimuleren. En het zelfde geldt voor Lochtenbergh. Ook hij heeft de laatste weken wat rust MOGELIJKHEDEN De combinatie jeugd-ouderen "klikt' op het ogenblik bij Den Haag. Met Ton Thie als uiterst betrouwbare doelman, een gisteren slechts één keer even in de fout springende aus- putzer Aad Mansveld (bij de stand 2- 0, Joop Korevaar corrigeerde toen vlak voor de doellijn beheerst) en de goed spelende verdedigers en midden velders Korevaar, Aad Kila en Piet de Zoete (van wie Korevaar en Kila met hun 22 en 20 jaren ook moeilijk tot de ouderen kunnen worden gerekend alleen al wel een aantal jaren eredivi- aie-ervaring hebben opgedaan) be schikt FC Den Haag over een forma tie die de aan het begin van deze competitie gedachte mogelijkheden ze ker in zich heeft Slechts het afmaken van de aanvallen (in zestien duels 20 doelpunten) levert te vaak problemen op. Teumssen: 'Het publiek komt daardoor ook moeilijk overeind. Maak je meer doelpunten dan willen die mensen wel. Daarom had ik nu ook graag een ruimere overwinning ge zien. De mogelijkheden waren ér'. Zonder dat laatste te bestrijden: FC Den Haag had tegen FC Utrecht ech ter ook teveel tijd nodig om zich kan sen te creëren. Pas in de 27ste mi nuut van de eerste helft werd het eer ste schot in de richting van het doel van FC Utrecht-goalie Harry Suvee gelost (door middenvelder Piet de Zoete, die Utrechts Leo van Veen knap uit de aanvalslinie hield) en toen drie minuten later FC Den Haag met een afstandsschot van Hans Bres de leiding nam, had de meer aanval lende Zuiderpark-formatie eigenlijk nog geen enkele uitgespeelde kans ge kregen. Ook niet bij de treffer van Bres, zijn eerste trouwens sinds zijn opmerkelijke produktie vorig seizoen, die plotseling na 15 oktober 1972 stop te. Het dertig meter-schot van Bres verdween in de uiterste benedenhoek buiten bereik van de dit keer beslist niet falende Suvee. Evert Teunissen: Toch dacht ik niet dat Suvee hele maal vrijuit ging. Maar wat voor mij belangrijker is: Bres kapte vorig sei zoen de ballen op de Linkervleugel, ging dan naar de binnenkant en schoot rechts in. Nu gebeurde dit voor de eerste keer ook vanaf rechts. Ik vind het fijn voor hem dat hij nu weer eens scoorde. Zondag, in Maas tricht tegen MW, ben ik in de rust enorm tekeer tegen hem gegaan. Ik doe dat niet vaak, maar het was no dig. Desondanks heb ik hem toen ook de hele wedstrijd laten spelen. Hij heeft zich er goed doorheen geslagen. Nu hoefde ik nauwelijks Iets tegen hem te zeggen, hij heeft het naar be horen gedaan'. Het FC Den Haag van gistermiddag deed het als geheel naar behoren. Af gezien van persoonlijke fouten (Thijs Wijngaarde ging enkele keren op ver keerde tijdstippen een duel aan, Piet de Zoete speelde in de eerste helft vooral niet diep genoeg op Simon van Vliet) toonde de ploeg veel inzet en ging kort na de rust ook niet neer toen het toen eindelijk wel massaal komende FC Utrecht trachtte de ach terstand weg te werken. FC Den Haag kwam in die periode zelfs aan de 2-0 score, toen de sterk doorzettende Si mon van Vliet in de twaalfde minuut de basis legde voor het enorm harde, doeltreffende schot van Kees Breg man. Simon van Vliet kreeg een kwartier voor tijd zelfs nog de beste kans van de wedstrijd, mar vrij voor Harry Suvee miste zijn boogbal teveel hoogte om de Utrechtse doelman te verrassen. ZELFVERTROUWEN Een verdiende 2-0 zege dus. Een winst, die de ploeg vol zelfvertrouwen het nieuwe jaar moet doen ingaan. Alleen: Aad Mansveld, één van de steunpilaren van de ploeg, zal er be gin januari niet bijzijn. Vandaag wordt hij opgenomen in het zieken huis om alsnog aan zijn rechtervoet Evert Teunissen experiment geslaagd te worden geopereerd. Volgens club arts Slager een niet al te ingrijpende ingreep, die hem echter wel enkele weken buiten de ploeg zal houden. 'Zeker op 6 januari in Doetinchem te gen De Graafschap, mogelijk ook op 13 januari tegen Sparta. Waarschijn lijk is hij er op de 20ste teg*n wél weer bij'. Teunissen: 'Mansi zal ongetwijfeld een gemis zijn. speelt op het ogenblik sterk, aut tair zelfs. Maar met De Zoete als 1 ste man en een aanvulling op middenveld (Lochtenbergh tem moet dat gemis op te vangen zijn' Zo optimistisch ziet Bert Jacobs) toekomst nog niet. In Den Haag Ton Overeem nog niet de auspi die alle defensieve problemen Jacobs kan wegnemen (hij liep tegen de gele kaart van arbiter linze op toen hij de doorgebroken Vliet aan zijn shirt vasthield) en i ER neer Co Adriaanse daar weer terui .iu, is niet te zeggen. Jacobs: 'Adriai 'f heeft een achillespees-blessure', cobs gaf Overeem terecht niet schuld van het verlies. 'We hebl nts: zei hij, 'zelfs met deze gehandict. ploeg betere wedstrijden gespi Het ging gewoon niet'. Dat laatste is een compliment aan Den Haag, dat op het middenveld het uitschakelen van Van Veen ei sen méér in de strijd wierp. I daarom naast het nu als gesl betitelde experiment tevredenftac bij Teunissen. ;ru Jn' bsW g pull 1 ■- ste «er )na FC DEN HAAG-FC UTRECHT 3-0 (1-0) jer, Bres 1-0, 57. Bregman 2-0, Scheidsn Beek. Toeschouwers 7000. FC DEN HAAGi Thie, Wijngaarde. Dusbaba, Korevaar, Kila, De Zoeta, Vliet. Bres, Bregman, Van Heljkoop. FC UTRECHT: Suvee, lldebrand, Ove Van Huissteden, Wilschut, Olten, Cabo, «ink. Van Veen, Van Maurik, Hulshorst Zq PETER ONV ieb de: Doelman Paul van der Meeren stompt de bal weg. Willy van der Kuylen, rechts, krijgt het leer voor zijn voeten en zal PSV naar een 10 voorsprong schieten. Op de voor grond Fred And ré en Ralf Edström. Van onze speciale verslaggever VELSEN De wissel die Tel- stars trainer Jan Rab ruim een kwartier voor tijd plaatste en het motief dat achter deze handeling schuil ging, leverde wel zeer snel profijt op aan de Velsense forma tie. Acht minuten nadat Tonnie Fens voor de tot dan zo voortref felijke middenvelder Klaas Bijl was ingevallen, scoorde Kees van Kooten de gelijkmaker (11) achter PS V-doelman And ré van Gerven. Wat door het publiek als een miskleun werd opgevat, bleek een tactische voltreffer te zijn. Overigens leek het boe-geroep van het publiek, waaronder Jan Rab zijn pu pil Bijl naar de kleedkamer zond, zeer begrijpelijk. Want het was deze 25-jarige speler, die zwoegend en dra vend de meeste aanvallen van PSV onderbrak, die met een enorme vecht lust de offensieve daden van Harry Lubse en Willy van der Kuylen een halt toeriep. Bovendien voorzag Bijl zijn ploeggenoten Stout en Couperus regelmatig van dieptepasses en zette hij de bal meerdere keren ••'♦stekend Het publiek wilde eer !er ten wissel van Monne de Wit. die nog al eens de bal verkeerd afplaatste en op minder spectaculaire wijze zijn werk deed. Maar Jan Rab blikte verder dan de meer in het oog vallende en zwoegen de arbeid van Bijl. Zijn ploeg keek nog steeds tegen een 10 achterstand aan, die was ontstaan toen Ralf Edström alleen al door zijn groeiende reputatie verwarring in de achterste linie van Telstar stichtte en daarvan niet een hard schot profiteerde. Rab wist ook dat dit PSV met zonder meer gewonnen had. Ondanks de te gentreffer had Telstar met open spel partij gegeven en zich zelfs kansen gecreëerd. De omhaal van Monne de Wit (na een voorzet van Bijl) was overgegaan. Het schot dat Jos Jomker na een combinatie met de snelle en gevaarlijke Co Stout, afvuurde, had invaller-doelman Van Gerven met moeite tot een hoekschop verwerkt, terwijl Monne de Wit de bal even la ter verkeerd op de schoen kreeg. INGEHOUDEN Kansen en daarmee zelfvertrouwen genoeg. En toch was Telstar na de rust niet onstuimig ten aanval getrok ken. Rab had zijn spelers gewaar schuwd: 'Ik heb gezegd dat ze zich moesten inhouden, want anders waren er zo twee of drie bij ons ingevlogen. Er moest nog meer in de diepte ge speeld worden, vooral op Van Kooten, maar geen massale aanvallen'. Na een half uur was deze tactische verandering nog zonder succes geble ven. Had slechts een schot van Bijl Van Gerven enige problemen gegeven. Van Kooten liep nog steeds enigszins verloren in de Telstarspits. Wel won hij alle kopduels van Björn Nordq- vist, maar zijn ploeggenoten bleven te ver achter de voorste linie hangen om de bal direct te kunnen vangen. Eindelijk besloot Rab tot de wissel, nadat hij eerder Zwaan uit de ploeg gehaald had en de wat offensiever in gestelde Hans Driessen daan-oor in de plaats zette. Bijl eruit Het gejoel van de tribunes kon Rab wel begrijpen: 'Natuurlijk, Jaap had voortreffelijk gespeeld. Maar aan een 10 neder laag heb ik niets. Ik moest me nu op de aanval gaan werpen. Voorhoedespe lers had ik niet want Willim was met kerstvakantie naar zijn geboorteland Polen toe, een afspraak die we al vier maanden geleden gemaakt hadden. Dus koos ik voor de vervanging van de minst aanvallende middenvelder. Monne was de enige die steeds diep bleef gaan en verder samen met Hans Driessen voortdurend Kees van Koot en aanspeelde'. VAN DER KUYLEN Rab dacht ook aan de geringe verde digende kwaliteiten van Willy van der Kuylen, overigens de beste man van PSV. 'Door juist Fens aan de kant van Van der Kuylen in te zetten, werd het gevaar vergroot'. Inderdaad juist Van der Kuylen maakte in de 85ste minuut een blun der door de bal niet ineens weg te werken. De half afgeslagen aanval werd voortgezet met een uitstekende pass in de richting van Monne de Wit, die keihard inschoot. André van Gerven kon de bal niet klemvast krij gen en Van Kooten stond precies op de juiste plaats om raak te knallen: 1—' Het toch al aantrekkelijke duel kreeg daardoor nog meer spanning, maar verder dan een mislukte kopbal van Van Kooten kwam de Velsense ploeg niet meer. Toch bleef Telstar met dit resultaat thuis opnieuw ongeslagen, zeker tegen PSV een knappe prestatie. Want ondanks het gemis van de ge blesseerden Van Beveren, Van den Dungen en Krijgh bezaten de Eindho- venaren wel over de voortreffelijke Van der Kuylen, die voortreffelijke voorzetten afleverde, Edström die evenwel door Fred André zeer knap in toom werd gehouden, en de ra zendsnelle maar te zelfzuchtige René van de Kerkhof. Kees Rijvers, trainer van PSV: 'Voor al in de tweede helft verloren we iets te gemakkelijk de bal. Dat lag niet zo zeer aan onze eigen prestaties, maar meer nog aan het fellere spel van de tegenpartij, die één van zijn beste wedstrijden speelde. Toch hebben we kansen op 20 gehad', ook Rijvers had de paniek moeten constateren die vooral bij Nordqvist optrad, als stormram Van Kooten in de buurt was. 'Maar het gevaar kwam pas goed, toen Peter Kemper (vervan ger van Van den Dungen red), gebles seerd uitgevallen was. Aan de rechter kant ontstoden er daardoor meer reële kansen. Onze derde rechterver- dediger (Strik) kon de zaak niet hele maal aan.' TELSTAR-PSV 1-1 (O-U 38. Fdström 01. 85. Van Kooten 1-1. Scheidsrechter Keizer Toeschouwers 7.500. TELSTAR: Van de Meeren. Van Essen. An dré. Zwaan (Driessen). Bisschot. Bijl (Fensi. Jonker. De Wit. Stout. Van Kooten. Coupe- PSV: Van Gerven. Kemper (Mulders). Nordq vist. Van Kraay, Deljkers. W. van de Kerk hof. Strik. Lubse. R. van de Kerkhof. Edström. Van der Kuylen. Van onze speciale verslaggever ster erb tot 'h van ctic teei nde Zó lenl DEVENTER Het doelpunt dat FC Twente langs Go Ahead Ei [iek bracht, stond in feite model voor het verschil tussen de ooste wi eredivisie-équipes. Toen namelijk, in de tiende minuut van de twi ts helft, de Enschedeërs een vrije trap mochten nemen en Go Alp 1 wat chaotisch naar afweermethodes zocht handelde het in het iifCH nationale voetbal gelouterde FC Twente razendsnel. Kick van Vall schoof het leer tussen enkele apathisch toekijkende Deve spelers door naar Johan Zuidema. De rappe Fries haalde hard zijn schot werd nog wel door Spijkerman gekeerd, maar hij, de man van Go Ahead, kreeg het leer niet onder controle en bood c door de alerte Frans Thijssen een niet te missen kans: 01. score, die derhalve vooral het verschil in voetbalervaring tusse beide ploegen aangeeft. Go Ahead staat Immers met 'young sters' als Strijdveen, Van Loon en Baakers en Arntz nog aan het begin, terwijl FC Twente in de competitie profiteert van de visites die het in het UEFA Cup-toernooi aan Europese topploegen heeft afgelegd. FC Twente is een professioneel handelende en denkende formatie geworden, die op beslissende momenten onverwacht hard kan toeslaan. Zover Is Go Ahead nog niet. En het nadrukkelijkst kwam dat tot uiting bij de enige tref fer uit de wedstrijd. Jan Notermans, Go Aheads trainer: Onze spelers ston den te slapen toen FC Twente scoor de. Ik had de jongens er zo voor ge waarschuwd. Je weet namelijk hoe topploegen, waaroe ook FC Twente behoort, dat doen. Flitsend verloopt zoietsen als je niet oplet ligt de bal zo in het net. Dat is ons tekort aan routine, dat zich wreekt'. platz voor eon vrij doel naastk Verder was er nauwelijks dre voor het doel van Hennie Spijkei Aan de andere kant lokten afs). schoten van Van der Ley, Go Araer beste speler en Van Loon bijval het thuisfront uit. Go Ahead r®®, stroef tot constructieve daden, licht ook omdat het in zijn vet1' gende arbeid te zwaar belast Notermans: 'De kracht was er mijn gevoel gewoon niet'. De dfuk op het doel van Go A" werd in de tweede helft nauw vergroot. De haperende samenwe Jggj Zo i Me :eli; tie s k oor De kleine Telstar-doelman Paul van der Meeren is de situatie, óók tegen de boomlange PSV-aanvaller Ralf Edström, meester in zijn HARO HIELKEMA strafschopgebied. Ook in andere, markante opzichten evenwel beïnvloedde Go Aheads gerin gere wedstrijdroutine het optreden te gen FC Twente. Terwijl de manschap pen van Spitz. Kohn de inspannende slag tegen AZ 67 al weer waren verge ten, speelde de vermoeidheid, nog duidelijk mee. Jack van Loon bijvoor beeld, tegen Sparta een imponerende schakel op het middenveld, was 'on zichtbaar*, Peter Arntz, ook zo'n voor beeld, schakelde Sparta's 'Spielma- cheF Chris Kronshorst toen volledig uit, in de confrontatie met Frans Thijssen evenwel miste hij de macht opnieuw te excelleren. Jan Notermans: 'Je denkt dat het wel meevalt met die vermoeidheid, maar het is een duidelijke tegenvaller ge worden. Ik heb sommige, doorgaans constant voetballende jongens nu be duidend zwakker zien voetballen, dat wijt ik aan de korte rust tusson die twee wedstrijden'. PROBLEMEN Dat alles impliceert niet dat FC Twente onverdiend won. Verre van dat. Spitz Kohns élitekorps schitterde niet, voetbalde zuinig en stelde het resultaat duidelijk primair. Verwon derlijk is dat niet voor een ploeg die zich dichter dan ooit bij de landstitel acht, die weken al gekweld wordt - door extreme blessurezorgen. Over het wegvallen van erkende pijlers als Jan Jeuring en Epi Drost, internatio nals toch, wordt nog nauwelijks ge rept, in het Enschedese kamp. Het voorlopige verdwijnen van Piet Schrijvers wel. Een half uur voor de ontmoeting in Deventer bleek dat de ln Alkmaar opgelopen spierblessure onvoldoende hersteld was en dat Ar- desch opnieuw het doel moest verde digen. Spitz Kohn: 'Dat zijn toch dui delijke handicaps. Zoiets werkt altijd door op de ploeg". Daarom begon FC Twente ook wat aarzelend, tastte de tegenstander, die zich ook al behou dend opstelde, af en oefende pas lich te druk uit, toen bleek hoe onzeker de Go Ahead-defensie acteerde. FC Twente kwam moeizaam los van de stringente mandekking, die de Deven- ternaren op alle posten toepasten, deed daarvoor ook te weinig moeite. Er was weinig beweging in de aan valslinie en weinig druk vanuit de tweede lijn. Kohn: 'Je moet met Go Ahead uitkijken. Het is een enthousi aste ploeg, die blijft komen'. FC Twente dankt het dan ook aan zijn ei gen stijl dat het zo laat kansen ver wierf. Bijna vijfentwintig minuten was er al gespeeld, toen Theo Pahld tussen Ruud Geestman en Niels weg werd daardoor niet uitgebui toen bovendien dat Enschedese e punt viel, realiseerde FC Twente j dat dóórgaan op dezelfde voet te le energieverlies in zou leiden. om trok het zich terug en dron Ahead het initiatief op, wat ovei nauwelijks consequenties had. Iigg verband veranderde er ook na dei sel-Bakker voor Maiwald - niets Twente controleerde zaak metf spelen van het positievoetbal, m het zo bedreven is. Het loerde counter en creërde op die manier^ een handvol kansen. Vooral nadf snelle, agressieve Roel BrinmJ plaats van Dieter Schwemmle haf genomen. Kohn: 'Het had geen zi| een extra verdediger in het vel brengen, we hadden de zaak acll immers potdicht Veel gewied leek het mij om een man vooif hebben die de verdediging va Ahead op snelheid kon kloppi die zo een definitieve beslissin stand kon brengen'. MOGELIJKHEDEN Alleen was het toen voor FC zaak om van de geboden mogell den te profiteren. En dat geb|l niet. Brinks zelf kwam alleen i doelman Spijkerman, maar slkn: hoog en hard over. Johan Zuilair kwam tot een scherp schot, w( Spijkerman spectaculair redde beste mogelijkheid was opnieuwi___ de kittige aanvalsleider (Zuidl die een briljante actie van Pahl het Deventer doel naast kogeldiVl Ahead poogde iets terug te I stuurde ter ondersteuning van h( fensief libero Niels Overweg naai front Notermans: 'Als je daar iefcch: hebt om een beetje te rotzooienhx vloeien daar nog wel eens toevalV se uit voort'. Dit keer evenwel laai FC Twente kwam niet in moeilfiaa den. Alleen Willem de Vries toeége: de langs hem slippende Gerrifcrdi Winkel haakte en daarvoor tel een gele kaart van scheidsrefFC Derks ontving. De vermoed! schorsing van De Vries verhoogt 1 Kohns zorgen over de elftalsamefe ling. De nederlaag tegen Twenter kende voor Go Ahead het fl thuisverlies van dit seizoen. lfrda mans: 'Maar tegen een topteam aL Twente is dat geen schande'. ïaaf mocht afronden, maar tofaal vrij GO AHEAD—FC TWENTE 0—1 (0—0) èlt Thijssen 0—1. Scheidsrechter Derks.f schouwers 17.000. GO AHEAD: Spijkerman; Strijdveen, man. Overweg, Kolkman; Van derl Arrrtr. Van Loon: Maiwald. De WinkeKna Marwijk (Bakker). pger FC TWENTE: Ardesch: Notten, Van li De Vries, Oranen; Achterberg. Thljssed der Vall; Schwemmle (Brinks), Zul Pahlplatz. POUL ANN! An

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 14