ieen Hindoestanen in Surinaams kabinet Caballero filter Pleidooi voor vertrek Boekowski naar Leiden V i anders dan andere CABALLERO Koningin: 'Samen van nood deugd maken' Rond op de tong ink Arron premier van nieuwe regering ieproduktie n slaat zijn loofde dood merkelijke rust je wegen ens kerstdagen Man steekt broer neer na ruzie over aanrijding Astronoom Kuiper (68) overleden 'Duidelijkheid over olieprijzen' Chinezen beroofden landgenoot van 16.000 gulden 'Eerlijke verdeling van schatten der aarde een geweldige opgave' Duits meisje (19) overleden na overdosis heroïne 3/tJIW KW \RTET DONDERDAG 27 DECEMBER 1973 BINNENLAND T3/K13 ADVERTENTIE i een verslaggever RAMARIBO Suriname heeft een nieuwe regering. Na de kortste formatie, die met de informatie lagen in beslag nam, zijn maandag twaalf van de veertien ministers in Paramaribo beëdigd. Twee treken nog aan het nieuwe kabinet: de minister van financiën en de gevolmachtigd minister in Den Hg. Premier is de 37-jarige onderdirecteur van de volkskredietbank Henk Arron. abinet-Aron telt geen vertegen- liger van de Hindoestaanse be- igsgroep. Politieke kringen in naribo verwachten dat het niet ïen van een Hindoestaan in het et op den duur tot spanningen iden. lieuwe kabinet steunt op de Na- e partij combinatie NPK, waarin lartijen gebundeld zijn en die '12 van de 39 in de Surinaamse i»ta- larlement) bezet. De overige ze il zetels worden bezet door de estaanse vooruitstrevende her- ngspartij VHP. uwe regering ieuwe Surinaamse regering ziet volgt uit: Henk A. E. Arron IPS) premier, minister van alge zaken en financiën a.i.; mr. laf laf Ig van pagin 1 n de goede richting'. Amerikaan- eringskringen zien de beslissing in bewijs van het goede verloop onderhandelingen in Genève'. bezorgd de positieve reacties op het ver eren van de olieproduktie, blijft westerse wereld grote bezorgd- bestaan over de verdubbeling le olieprijzen. De verandering iet produktiewapen in een prijs- i', zoals een Franse woordvoer- et uitdrukte, zal leiden tot een ging van de kosten van levens- houd met nog eens twee pro- De gevolgen voor de westerse igsbalansen worden als zeer ern- szien. Een diplomaat in Teheran van een 'doodsstrijd'. Neder- oliekringen schatten dat de voer, gesteld dat deze normaal jn, ons land bijna drie miljard meer zou kosten. In Japan nu een verdrievoudiging van de kening' verwacht tot 14 miljard De directeur van Gulf-Italië de gevolgen van de toch al on- jchtige Italiaanse economie op 9 il dollar, en economen in Bonn len de verwachte groei van de itse economie met één procent ■timistisch'. lubbeling van de olieprijzen le- Irak, Koeweit, Saoedi-Ara- iboe Dhabi en Katar volgend mgeveer 60 miljard dollar aan ten op. In 1972 was dat 16 mil- llar. in ve f Len verslaggever rijfsli imerj orm degty' i me "c ensen verloren de afgelopen et leven bij verkeersongeluk- tossen Edam en Hoorn kwam llekitnacht de 55-jarige W. J. van rf uit Amsterdam om het le- werd door een auto geschept 'eno1ij bezig was een band te ver- i. Bij Enschede raakte dins- )t de 24-jarige M. G. Derkink schede na een klapband de ïver het sturr kwijt en botste I op een tegenligger. Hij was dood. De bestuurder van de luto werd licht gewond. Achmed Karamat Ali (43, NPS) open bare werken en verkeer, drs. Michel Cambridge (43, NPS) opbouw: Olton van Genderen (55, NPS) districtsbe- stuur en decentralisatie: drs. Ronald Venetiaan (37, NPS) onderwijs en volksontwikkeling: mr. Eddy Bruma (48, PNR) economische zaken: ir. Frits Frijmersum (34, PNR) arbeid en volkshuisvesting; mr. Eddy Hoost (43, PNR) justitie en politie; mr. dr. Cornells Ooft (53, PSV) binnenlandse zaken; drs. Michael Brahim (45, PSV) volksgezondheid; Willy Soemita (37, KTPI) landbouw veeteelt en visserij; André Soeperman (43, KTPI) sociale zaken. Door de benoeming van Olton van Genderen tot minister moet hij zijn functie als staten (parlements) voor zitter opgeven. Dit wordt nu de PSV- afgevaardigde Emile Wijntuln. Door de samenstelling van de nieuwe rege ring ondergaat ook de Nationale par tij epmbinatie-fr?ctie in de staten een wijziging. De Nationale partij Surina me (NPS) behoudt naar dertien ze- teld, terwijl ook de progressieve Suri naamse Volkspartij (PSV) op drie ze tels blijft. De partij nationalistiscne republiek (PNR) krijgt er een zetel bij en komt daardoor op vijf zetels, terwijl de Javaanse kaum tani persa- tuan Indonesia (KTPI) een zetel verliest en er'nog een overhoudt. De oppositie wordt gevormd door Je H. Arron (Hindoestaanse) vooruitstrevende her vormingspartij VHP, die zeventien ze- ADVERTENTIE na! (.EN Tijdens een hevige ru- eft de 30-jarige los arbeider H. 'Tegelen zijn 26-jarige verloofde Gramme uit Venlo, met wie hij januari in het huwelijk zou tre il de nacht van zaterdag op zon et een stoel toegetakeld dat de iter plaatse is overleden, kif vijf zondagmorgen ging de haar het politiebureau waar hij ilde dat zijn verloofde dood dader was de middag tevoren let haar gaan winkelen om de lapon te kopen. Zaterdagavond t het tweetal verscheidene ca- 'aarbij stevig werd gedronken, was tevoren reeds in enkele :eweest. b verslaggever ERGEN Het is de afgelopen gen bijzonder rustig geweest Nederlandse wegen. 'Zelfs stil- op normale zondagen voor het od werd ingesteld', aldus de scentrale in Driebergen. ben zich geen ernstige ongeluk- orgedaan en het verkeer heeft stagnatie ondervonden. cspolitie had trouwens ook niet te drukte gerekend, hoewel de btlisten na acht autoloze zon- weer eens de kans hadden van •ije dagen rijdend gebruik te 'Het lijkt erop dat de energie- och wel is aangeslagen', aldus spolitie. t op de wegen was vooral op kerstdag merkbaar. Opmerke- s dat de politie veel telefoon- l^eeg van mensen die door de stil le wegen aan het twijfelen wa- iracht of er nu wel of niet een ïd van kracht was. tels heeft gekregen op de verkiezin gen van 19 november. Henk Arron De nieuwe Surinaamse premier Henk Arron werd op 25 april 1936 in Para maribo geboren. Na de algemene mid delbare school in de Surinaamse hoofdstad te hebben afgelopen trad hij in 1956 in dienst bij de Vervuurt- se bank in Suriname. Met medewerking van de bank en voor een groot deel voor eigen reke ning vertrok hij daarna naar Neder land waar hij bij de Amsterdamse Bank een opleiding kreeg voor het bankwezen. In 1960 kwam hij in Suri name terug. Bij de Vervuurtsebank werd hij toen chef buitenland procu ratiehouder. In 1963 werd hij lid van de nationale partij Suriname en gekozen als staten lid. Na de dood van Jopie Pengel werd hij voorzitter van de NPS. Voor zijn benoeming tot informateur was hij onderdirecteur van de Suri naamse Volkskredietbank. Hij is lid van de koninkrijkscommissie. Van hem wordt gezegd dat Jopie Pengel hem heeft aangewezen als zijn opvol ger. De nieuwe premier van Suriname is getrouwd en katholiek. Van eon verslaggever HILVERANBEEK In de kerst nacht heeft de 36-jarige J. v.d. P. uit Hilvarenbeek zijn 29-jarige broer M. van de P. in het ouderlijk huis met een broodmes ernstig verwond. De man werd met messteken in zijn rug overgebracht naar het ziekenhuis. De aanleiding was een verkeersonge luk eerder die avond. J. vd P. reed met zijn wagen, na cafébezoek in het Belgische Poppen, de auto van C. V. uit Goirle aan, met wie de broers die avond op stap waren geweest. M. vd P.. die met zijn broer meereed, wond zich zo op dat hij zijn broef te lijf wilde gaan. De ruzie werd gesust, maar laaide 's nachts weer op. Van een verslaggever TUCSON Dr. Gerard Kuiper, een van de meest vooraanstaande astrono men ter wereld, is in Mexico-Stad overleden aan een hartaanval. Dr. Kuiper, die van Nederlandse afkomst was, is 68 jaar geworden. Enkele dagen geleden nog hielp hij Mexicaanse geleerden bij het zoeken naar de beste plaats voor een nieuw observatorium. De vorige week was hij naar Mexico-Stad teruggekeerd om te rusten, aldus een zegsman van de universiteit van Arizona. 'Dit is een enorm verlies voor de Amerikaanse astronomie', aldus dr. Bart Kok, presi dent van het Amerikaans astrono misch genootschap. Van een verslaggever DEN HAAG Het Tweede Kamerlid Van der Lek (PSP) heeft minister Lubbers gevraagd een duidelijke en voor iederen begrijpelijke uiteenzet ting te geven over de prijzen van de verschillende soorten olie en benzine. Volgens het Kamerlid dreigt hierover verwarring te ontstaan, nu berichten bekend zijn geworden over de prijs verhogingen waartoe de olieproduce rende landen in het Midden-Oosten besloten. f' 25 CIGARETTES Ed. Laurens Continental iff jaar gevangenschap is genoeg MOSKOU (AP) 'Geef Wladimir Boekowski toestemming zijn universitaire studie in Nederland voort te zetten.' Dit dringende beroep hebben de natuurkundige Andrei Sacbarow eii de schrijver "Wladimir Maximow deze week op de Russische autoriteiten gedaan, zo is in dissidente kringen in Moskou vernomen. Boekowski zit het derde jaar uit van een gevangenschap van teaalf jaar, waartoe hij werd ve. oordeeld wegens tegen de Sowjet-Unie gerichte activi teiten. Hij bracht al twee Jaar door in een speciale psychiatrische kliniek en drie jaar in een werkkamp op grond van dezelfde beschuldigingen. Hij werd in het westen bekend om een dossier dat hij verzamelde over het opsluiten van dissidenten in Van een verslaggever DEN BOSCH Twee tot nu toe on bekende Chinezen hebben op eerste Kerstdag een overval gepleegd op de Chinese restauranthouder Tao, die in Den Bosch drie eethuizen en een da meskapsalon exploiteert. De overval lers hebben hem 16.000 afhandig ge maakt. Zij zijn spoorloos. De twee volgden de restauranthouder op weg van zijn flat naar een van zijn eethuizen. De overvallers dwongen hem zijn zaak binnen te gaan met een voorwerp, dat op een pistool leek, en eisten geld. Toen de heer Tao niet di rect reageerde, bonden zij hem aan een stoel. Daarop begonnen zij de zaak te doorzoeken. Ten slotte gingen ze er vandoor met een portefeuille met daarin 16.000. Wladimir Boekowski psychiatrische klinieken. De Russische autoriteiten ontkennen dat gezonde mensen in dergelijke inrichtingen worden opgenomen. Uitnodiging In hun beroep zeggen Sacharow en Maximow te pleiten voor menselijk- Koningin Juliana heeft op eerste kerstdag voor de drie radiozenders Hilversum en de Wereldomroep de volgende kersttoespraak gehouden: I 'Wat zijn er in 1973 een stor men over de wereld losgebro ken. En nu waait een uitloper daarvan, helemaal onverwacht, ok over Nederland. In deze stille feestdagen is een zich bezinnen op heden en toekomst voor ons hele volk een heel ander nadenken geworden dan anders. We weten eenvoudig niet, of de toekomst nog zal meevallen of in hoever die zal tegenval len. Al kennen wc de toe komst nooit: nu waaien er zichtbaar dreigende wolken over Nederland heen. Ook binnen ons land vangt de een meer wind dan de ander. Laat ons samen van de nood een deugd maken. Dit is een bekende uitdruk king, en nood is een groot woord, als we denken aan de erbarmelijke toestanden in zo veel delen van onze wereld, en ook wanneer de oudere helft van ons volk aan de be zetting terugdenkt. Maar laten we het nu in zoverre nood Kerstrede voor radio noemen en er samen wel echt deugd van maken. De krachtbron die ons niet kan worden afgenomen en die alles in beweging kan houden, is onze levenskracht. Want aan de mens is die geestkracht gegeven, die door tegenspoed alleen maar opgewekt wordt en vaardig gemaakt. Als ons land harder getroffen wordt dan andere, dan wordt daar door bij ons ook deze wil ge prikkeld. er samen bovenop te komen, 't Geeft een trots ge voel. te zien hoe velen al vrij willig medewerken, door be sparing van energiegebruik, 't Is ons dus een erezaak deze kleine offers op te brengen en daarbij tevens te doen wat ons geweten ons ingeeft. 't Is voor ons een vreemde toestand, zelf te ervaren, hoe de verhoudingen in de wereld kunnen verschuiven. Het is goed, je er op te bezin nen, dat 't in de wereld nooit goed zal kunnen gaan, zolang er misdeelden en overbedeel- den zijn, zolang we de nu schaars geworden rijkdommen van de aarde delen. Meer dan andere landen worden wij in Nederland nu op 't feit gedrukt, dat wij, dat niemand, alleen kan staan, en dat wij elkaar allen nodig hebben. En dat ■die eerlijke verdeling van de schatten der aarde niet ge beurd is, noch gebeurt. Die verdeling is een geweldige op gave en een uitdaging voor de mensheid, omdat die rijkdom men zo grillig over de aardbol verspreid zijn. Laten we ons verbonden voelen met allen wie ook in moeilijkheden ver keren. contact hebben met hen. elkaar helpen, tegenstel lingen over 't hoofd zien, want nood roept op tot een- dracht. En ik hoop: steeds in groter, wijder kringen. Laten we onze vindingrijkheid tot in de hoogste mate opvoeren. La ten we meevoelen met al wie, waar ook ter wereld, lijdt, verdrukt wordt of bedreigd is. Voor zover we aan een ge meenschappelijk welzijn wer ken zal dat iets worden, dat gaat groeien en bloeien, en de anderen en ook wijzelf zullen er dan zeker eens de vruchten van mogen plukken. Maar voor zover we egoïstisch zijn, wekken we dat ook in anderen op, cn bevorderen we het uit eenvallen van de wereld, dan wordt de wereld een ruïne. Het is niet mijn bedoeling, op Kerstmis alleen aan tegen slag en nood te denken. Want er is ook veel opbouwends veel voldoening, er is ook veel geluk cn vreugde in de we reld. Gelukkig maken is geluk kig worden. Alleen, de kran ten staan er niet vol van. Wel van materiële tegenslag en materiële nood en ook niet van menselijk verdriet en van grote geestelijke nood en toch is er niemand, die ook daarvan zijn deel niet had, heeft of hebben zal. Maar dan liggen er ook krachten in de mens klaar, die opgewekt kunnen worden om sterker te zijn dan dat alles, ja zelfs sterker dan de dood ook al volgt die er op. Ik denk aan de volharding van de mensen in de concen tratiekampen. Ik denk aan de onoverwinnelijke moed en 't geduld van zovele zieken. Ik denk aan duizenden andere voorbeelden van mensen," 'die uiteindelijk hun lot overwon nen. Sterk zijn, volhouden, er -bovenop komen samen of desnoods alleen. Dat geldt voor alle tegenspoed en ramp spoed in het leven. Christophorus Als kerstgedachte, in dit ver band, moet ik denken aan het verhaal van een man, die het kindje Jezus, het Christuskind, al wadende over een breed water heen moest brengen. Het kind groeide en de last werd moeizamer. De man werd moe, het water werd die per. Hij heeft de andere oever gehaald met zijn laatste krachten. Maar hij heeft 't ge haald. Wat zal Jezus Christus hem onderweg hebben ingefluis terd? Alleen de man, de Chris tusdrager Christophorus, heeft 't geweten. Maar het heeft hem bovenmenselijke kracht gegeven: alle energie, die hij nodig had om 't te dra gen. vol te houden en om zijn levensdoel te bereiken hei lige. eeuwige levenskracht.' held en grootmoedigheid voor Boe kowski. Verwijzend naar de jaren die hij doorbracht in speciale psychiatri sche klinieken of achter prikkeldraad wordt gezegd: 'Is dit niet genoeg voor een jongeman wiens enige schuld was de onbaatzuchtige strijd voor het toe passen van constitutionele waarborgen en socialistische wetten in ons land?' Onlangs heeft de rijksuniversiteit in Leiden hem uitgenodigd zijn studie in de biofysica daar af te maken. Hij werd in 1961 in het tweede studiejaar van de universiteit van Moskou ver wijderd. 'Als hij zou mogen vertrek ken', aldus het beroep, 'zou deze daad bijdragen tot het wederzijdse begrip tussen de volken en het vreedzaam naast elkaar bestaan, waarvan de waarde in de huidige omstandigheden moeilijk te overschatten is.' In kringen van dissidenten werd ge zegd dat Boekowski zojuist van het werkkamp was overgebracht naar de ziekenafdeling voor behandeling van een galziekte. Van een verslaggever ARNHEM In Arnhem is eerste Kerstdag een 19-jarig Duits meisje overleden na een overdosis heroïne. Haar stoffelijk overschot werd dins dag gevonden op een huurkamer aan de Steijnstraat in Arnhem. Uit het onderzoek dat de politie na een tip van een arts instelde, is gebleken dat het meisje de kerstdagen wilde door brengen bij een Duitse vriend, die op de kamer woonde. Het tweetal, beiden afkomstig uit Wuppertal, had in de nacht van 24 op 25 december ieder een dosis heroïne gespoten. Toen de 26-jarige Duitser eerste kerstdag 's middags wakker werd, vond hij zijn vriendin dood naast zich. De man is aangehouden wegens overtreding van de opiumwet Het onderzoek van de politie naar de herkomst van de heroïne leidde tot de arrestatie van twee Arnhemmers, de 25-jarige R. E. A. en de 22-jarige vrouw P. H. H. van O. Het is nog niet zeker of deze twee optraden als dealers. De politie heeft de ouders van het slachtoffe.* nog niet kunnen inlichten. RITA 'Zeg snel, wat je op je hart hebt, want ik zat juist in bad.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13