ien nieuw leven een nieuwe taal 4 De Koninklijke Landmacht maakt bekend,dat jongemannen met diploma HAVO met ingang van september1974 kunnen deelnemen aan een opleiding tot beroepsofficier voor speciale diensten. r; t "Jat i is tongentaai? OFFICIER KONINKLIJKE LANDMACHT. (BON) /KWARTET DONDERDAG 27 DECEMBER 1973 L4UW/KWiAJ Tll/Kll r dr. K.J. Kraan weer een jaar geleden kreeg Trouw/Kwartet een groot aantal ingezonden stukken naar aanlei- van een uiting in 'tongentaal' (glossolalie) op de eerste charismatische theologen-conferentie. dr. Joh. Verkuyl stuurde mij sympathieke brief, waarin hij mij ;end vroeg, voorlichting te geven de vraag, die steeds meerderen houdt: wat is toch dat 'spreken ingen', waarvan de bijbel en ook christenen getuigen? Hij noemde iet boek van dr. W. J. Samarin, Amerikaans taalkundige, 'Tongues ien and Angels, the Religious uage of Pentecostalism', dat ik ia diepgaand bestudeerd heb. jrin komt na tal van onderzoekin- (met geluidsbanden, enquêtes en views) tot de conclusie, dat dit :en in tongen niet tegen-natuur- of beneden-natuurlijk is. s ook niet boven-natuurlijk, zoals tinksterbeweging het stelt. Nee, s eigenlijk heel natuurlijk. leder- kan het: 'Het is gelijk aan veel re manieren van spreken die en in meer of minder normale andigheden produceren, in meer inder normale zielstoestanden. In kan leder 'glossolalie" produce- ls hij ongeremd is en als hij ont* wat de 'kunst' is (nadat ik dit ireven had, kon ik zomaar zeggen ata kunaminu, karabénki mi- um, en ik bein geen pinkster- Aldus Samarin. geestestalen' die hij onderzocht, m te zijn 'aaneenrijgingen van grepen, die gevormd zijn uit :en die de spreker al kent. Ze en min of meer toevallig bij el- gebracht, maar ze doen toch bij naar boven komen aan als woor- en zinnen vanwege hun realisti- taaiachtige melodie en ritme, olalie lijkt wel op taal, maar al- omdat de spreker (onbewust) lat het taal is. Toch is. ondanks rvlakkige overeenkomsten, glosso- fundamenteel geen taal. Alle leelden van glossolalie, die ooit ideerd zijn, hebben geen trekken naar voren gebracht, die ook maar op enig systeem van communicatie dul den.' Glossolalie fungeert volgens Amarin heel zinvol als gevoelsuiting krachtens een 'bovennatuurlijk' con tact met 'God.' Maar de uiting zélf is heel natuurlijk te verklaren. Zoen Aan deze korte weergave van het be toog van Samarin voegen we graag een paar persoonlijke opmerkingen toe. Samarin gaat uit van een zeer be perkt begrip van taal en van commu nicatie. En dat in een tijd, waarin we al meer de grote betekenis van de niet-verbale, niet-begripsmatige com municatie gaan inzien. Eén zoen zegt vaak meer dan een lange liefdesbrief. Er is een taal der ogen, der handen en ga zo maar door. En dan toch maar 'communicatie' tot woorden be perken? Maar ook mensen, die 'in tongen spre ken' zitten misschien nog te veel vast aan het idee, dat ze in hun glossolalie begrippen vertolken, al zijn die dan niet van hun verstand, maar recht streeks van de Heilige Geest afkom stig. (Je begrijpt in de tongentaai zelf niet met je verstand wat je zegt, al ben je er wel helemaal met je her- sens bij. Er staat in Oor. 14:14: 'Want indien ik bid in een tong, bidt mijn geest wel. maar mijn verstand blijft onvruchtbaar.') Klanken Mijn persoonlijke ervaring is, dat ik in een zeer beperkt aantal klanken (wat de klinkers-betreft alleen de a, de i en de oe) een groot aantal inhou den kan weergeven. Ik vergelijk dit graag met een pianist, die in slechts twaalf grondtonen een hele wereld van muziek kan vertolken. Om nog even het beeld van de pianist te vervolgen: ik heb jaren pianoles ge had, maar nog nooit een paar noten zomaar kunnen improviseren. Het wonder van de tongentaai is voor mij vooral, dat ik door inspiratie van de Heilige Geest al improviserend de diepste dingen van het geloof in een zeer klein aantal vaste lettergrepen die telkens terugkeren en die ik niet willekeurig kan uitbreiden, heel breed en vol kan uiten. Merkwaardig is dat in 1 Cor. 14 (het klassieke stuk over do tongentaai) Paulus maar éénmaal spreekt over 'woorden', doch vooral over 'klanken' handelt. Men verklankt in de tongen- taal ('mysteriën', 1 Cor. 14:2), dingen die ons begrip te boven gaan. Diepten van nood (Paulus spreekt van de 'on- uitsprekelijke verzuchtingen van de Geest', Rom: 8:26) en hoogten van aanbidding (In de pinksterzaal spra ken ze in tongen van de grote daden Gods). Japans Het Is te betreuren, dat het onderzoek van Samarin naar de xenoglossia (een bijzonder soort tongentaai, waarbij men incidenteel spreekt in een be staande taal, die de spreker nooit ge leerd heeft) zeer oppervlakkig en on volledig is. De bekende anglicaanse predikant D. J. Bennett geeft het vol gende voorbeeld. Een christelijke Amerikaan was verloofd met een Ja pans meisje, die perse boeddhiste wil de blijven. Ze knielden een keer sa men in de kerk bij het altaar neer en zij bad daar haar boeddhistische ge beden. Een 'gewone' huisvrouw uit de gemeente begon in tongen te bidden en de Japanse zei plotseling: 'Deze vrouw spreekt tot mij in het Japans. Ze zei tegen mij: u hebt Boeddha ge probeerd en hij doet u geen goed; waarom waag je het niet met Jezus? Ze spreekt niet tegen mij in de gewe- ne Japanse taal, maar tempel-Japans en zij gebruikt mijn volledige Japanse naam, die niemand in dit land kent.' En dat is maar één geval uit vele die goed gedocumenteerd zijn. Er is klaarblijkelijk in de typen van tongentaai een grote nuancering. Pau lus spreekt van 'de talen der mensen en der engelen.' Zou de glossolalie, die meer een biddend, lovend, door de Geest geleid improviseren in klan ken is, dat vooral in de 'binnenkame- ren' gebeurt, in de lijn van het lied der engelen liggen? Met 'talen der mensen' wordt dan wellicht meer het spreken in tongen bedoeld, zoals dit in de intermenselijke communicatie in de gemeente een rol speelt. Vol gens Paulus moet de glossolalie in de christelijke gemeentevergadering al tijd met vertolking gepaard gaan om het intermenselijk contact ook in dui delijke woorden te laten functioneren. Zo'n vertolking behoeft geen letterlij ke vertaling van onbekende woorden en begrippen te zijn. Men kan ook door de Geest geleid worden tot meer vrij parafraseren in de geest van de glossolale uiting. Sensitivity-training Paulus spreekt in dit verband over 'zichzelf stichten', 'zichzelf opbouwen'. We kunnen denken aan een oosters huis, dat niet uit uniforme bakstenen opgebouwd wordt, maar uit grillig-ge- vormde steenklompen, die vaardig be hatot en kunstig bijeengemetseld wor den, zodat een goedsluite<nd geheel ontstaat. Onze ziel ligt vaak vol van grimmig puin van onverwerkte en destructieve levenservaringen. Ons gevoelsleven lijkt dikwijls een wildernis, waarin steeds meerderen nauwelijks meer raad weten. Wij moderne westerse mensen, hebben door onze technisch- verstandelijke cultuur onze 'binnen- Ds. K. J. Kraan mens' op allerlei manier laten verstik ken. We worden geconfronteerd met oosterse meditatie-methoden als yoga en zen om onze onbekende binnen- mens te ontraadselen. Men probeert in 'sensitivity-training' de verdrongen gevoelswereld bij el kaar open te breken en de in een kooi opgesloten sentimenten en drif ten zomaar los te laten in de hoop, dat het dan vanzelf wel tot een betere ordening zal komen. Maar dit naïeve geloof eindigt maar al to vaak in een ellendige puinhoop. Jammer, dat we in onze moderne ge- voelsnood nog zo weinig de genezing van Gods integrerend handelen in de tongentaai zoeken en ervaren. Paulus spreekt in dit verband duidelijk van 'zegenen' (1 Cor. 14:16). Zegenen is: het krachtdadig, effectief toespreken van 'heil', van 'heel-hedd', in een diep- persoonlijk contact met God, met je zelf en met de medemens. In de glos solalie spreken we door de Geest van de Heiland onszelf al zegenend in alle lagen en functies van ons wezen heil en vrede toe. De klanken, die we on der zijn leiding uiten, zijn de beitels en het cement, waarmee Hij het puin in ons binnenste bewerkt tot speelse, creatieve harmonie. Genezend We zien het als een wonderlijke lei ding van God, dat juist in onze mo derne gevoel6nood en in tal van schijnbaar ongeneeslijke gevoelsstorin- gen Gods genezend handelen in de ton gentaai zo diep aan onze hedendaagse behoeften beantwoordt. Ook 'neutrale' wetenschapsmensen als Samarin er kennen de psychotherapeutische waar de van de glossolalie. Is de verdro ging en verdorring in ons gebedsleven vaak niet daaraan te wijten, dat we praktisch alleen het verstandelijk ge formuleerd bidden beoefenen? We willen onze persoonlijke noden liever niet traditioneel vertolken. Maar in onze eigen woorden onze diepere ge voelens uiten, valt ons zwaar. We zijn overvoerd met woorden, woorden. En tegelijk woord-arm. Tot het 'Gèeste- lijk' improviseren in de tongentaai voelen we ons in onze woord-armoede echter vaak weinig aangetrokken, want wc willen 'weten wat we zeg gen'. Alsof het 'weten' van de erva ring vaak niet dieper gaat dan het 'weten' van ons begrip. Geen wonder dat velen door glossola lie tot een heerlijke bevrijding en verdieping van hun gebedsleven ko men. Ze getuigen: 'Ik kan nu bidden, zelfs als ik niet weet wat en hoe te bidden. Het is verfrissend en over vloedig. In het tongengebed behoef ik mij niet te concentreren op de woor den, maar kan ik mij in aanbidding geheel richten op de Heer zelf.' Bovennatuurlijk? Samarin zegt van de tongentaai: 'Het is niet bovennatuurlijk, maar natuur lijk: ledereen kan het' M.i. is de hele onderscheiding natuurlijk-bovenna tuurlijk een misgreep van de middel eeuwse theologie. Het wonder doet ons vaak heel gewoon aan. Het mach tig wonder van het droogvallen van de Rode Zee bij de uittocht wordt door Mozes heel 'gewoon' beschreven als het gaan waaien van de wind uit een andere hoek. Is glossolalie meer 'wonderlijk' dan hot 'gewone' bidden als dit door goddelijke vernieuwing in ons hart gewerkt wordt? Er zijn voor mijn besef in de tongen- taal formeel ook elementen, die ik niet verstandelijk verklaren kan. Maar het grote wonder ligt voor mij In de inhoud. In het kader van bezieling en genezing door de Heer waarin zijn Geest zich zo krachtig manifesteert Samarin zelf komt na veel godsdiens- wetenschappelijk onderzoek tot de conclusie, dat de wijze waarop de glossolalie in het christelijk geloofsle ven functioneert uniek is. En dat lijkt mij het allerbelangrijkste. Meditatie In onze tijd van over-bewustheid dringt alom d« vraag naar meditatie en mystiek naar voren. Vroeger had elke kerkbode zijn wekelijkse medita tie. Maar nu gaan we beseffen, dat het in de meditatie vooral ook om het nietrverbaal. n iet-begripsmatig 'bid den in de Geest' gaat De oosters-or- thodoxe meditatieve traditie van eeu wen kent vooral de vorm van het 'Je- zusgebed'. In het westen is meer het woordeloos 'hartegebed' beoefend. En overal waar evangelisch gemediteerd werd, in de kloosters en daarbuiten, is in deze weg de eeuwen door ook rijkelijk het tongen-gebed geschonken. We beginnen in januari in Rotterdam een 'school voor gebed en meditatie.' We hopen ons dan in deze verschil lende vormen van meditatie te verdie pen. Waarom zouden we in het oosten zoeken, wat we aan verwaarloosde schatten ruimschoots in onze eigen christelijke bronnen kunnen vinden? Dr. K. J. Kraan is gereformeerd pre dikant in Rotterdam voor het werk naar buiten. v. De laatste jaren hebben zich in de landmacht vele veranderingen voltrokken en dit proces zal zich ook in de komende jaren verder voortzetten. Niet alleen op materieel gebied, door de invoering van nieuwe geavan ceerde wapensystemen, maar vooral ook in het personele vlak zijn de verhoudingen vaak ingrijpend gewijzigd. Aangezien vooral officieren voor speciale diensten, belast met de dagelijkse leiding,opleiding en vorming van personeel en de zorg voor het materieel, met deze wijzigingen worden gekonfronteerd, is besloten de opleiding van deze kategorie officieren aan te passen aan de in de naaste toekomst te stellen eisen. Hiertoe begint in september 1974 in Breda een twee-jarige opleiding, die zich naast het overdragen van een flink pakket theoretische en praktische kennis, sterk richt op het stimuleren van de voor een officier gewenste karaktereigenschappen en het aankweken van een goede fysieke konditie. Tot deze opleiding zullen daartoe geselekteerde jongemannen,met einddiploma HAVO, worden toegelaten. Afhankelijk van het vakkenpakket kunnen verschillende funktierichtingen worden gekozen. Zij ontvangen een wedde, die tijdens de opleiding geleidelijk opklimt van f800,-tot f 1.150,- bruto per maand. Aansluitend aan de opleiding wordt de aspirant officier als vaandrig twee jaar tewerkgesteld bij diverse legeronderdelen, teneinde zich in de door hem gekozen funktierichting verder te bekwamen. Na deze periode volgt zijn benoeming tot tweede luitenant. Hij geniet dan inmiddels een inkomen van f 1.600,- bruto per maand. Daarbij komen nog tai van uitstekende sociale voorzieningen. De, afhankelijk van de individuele ontplooiings mogelijkheden,te behalen eindrang is die van majoor, met een maximum salaris van f 3.900,- bruto per maand. Geinteresseerden worden uitgenodigd onderstaande bon in te zenden. Ik ben geïnteresseerd in nadere schriftelijke informatie over de beroepsopleiding tot officier voor speciale diensten bij de landmacht. Stuurt u mij (geheel vrijblijvend) schriftelijke informatie. Naam Z.V. 2912 Adres Plaats Geb.datum:... ..tel Geb.plaats... Ik heb de Nederlandse nationaliteit en ben ongehuwd.1) Ik heb mijn HAVO-diploma/Ik hoop mijn HAVO-diploma dit schooljaar te behalend) In envelop opsturen aan K.L., Antwoordnummer 35 te Den Haag (geen postzegel) 1.U mag niet jonger dan 17 of ouder dan 21 jaar zijn bij het begin van de opleiding. 2. Doorstrepen wat niet van toepassing is. U kunt ook mondelinge informatie j krijgen bij een van onze Regionale Informatie Centra. Dit zijn de adressen: Amsterdam: Sarphatistraat 110b tel. 020-2403 00 Arnhem: Apeldoornseweg 40 tel.085-4272 97 Breda: Halstraat 29 tel.01600-40571 1 Haren (Gr.): Rijksstraatweg 18 tel.050-347710 Roermond: Godsweerdersingel 41 tel.04650-13773 Rotterdam: Mathenesserlaan 335 tel. oio - 25 50 50 Utrecht: Lucas Bolwerk 12 tel:030-332i 31 Zwolle: Jupiterstraat 8 tel.05200-32069

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11