d)9g,fflssnd9g 'VROEGER VARKENS HADDEN PLEZIER' Uw probleem ook het onze Ds. HANS BOUMA over: sober leven, de bio-industrie, het lekker-weghappen, vlees eten en dieren: Allemaal in zuiver wol Leen over schoolgaan Geen doorgelopen oogjes Willy Stahle in uniform Mary Quant en haar zoon Vegetarische kerstschotel Wie wordt de nieuwe miss Heint je is weer terug Personalia EROUW/KWIA1RTET MAJUNiQAfG 24 DECEMBER 1973 BINNENLATTO f(j door hette visser Bij dominee Bouma in Hilversum staat morgen boeren kool op het menu. Ook al is liet kerstfeest en moet er wel- vaarts-gewoonte-getrouw kalkoen op tafel komen. Maar het echtpaar Bouma leidt een sober bestaan. Dat maakt het leven spannender, meent het tweetal. Een vleesloos menu is beter voor mens en dier, zegt Hans Bouma, die enige tijd geleden een fikse discussie op gang bracht in de christelijke hoek, door het vlees van het dagelijks me nu te willen weren. Voor allen die reeds een halve super markt in huis hebben gehaald: sla dit verhaal over, want u wordt er verdrietig van. Voor degenen die nog geen in kopen deden: lezen en een nieuw boodschappenlijstje maken. Dominee Hans Bouma woont met zijn vrouw en enkele huis dieren in een verschrikkelijk stille wijk van Hilversum. Je vraagt je af of er nog meer mensen wonen, maar waarem- pel, daar rijdt een melkman met kar en even verderop is een slagerij waar we zo'n zeven klanten tellen. Tot voor een jaar geleden was mevrouw Bou ma regelmatig in die slagerij te vinden, tot grote vreugde van de eigenaar, aangezien meneer de predikant een gezonde eter was. Immers: hij wilde best de tanden zetten in een schnitzel, rookworst of een runderlapje. Ook gebraden gevogelte wilde er best bij hem in. 'Maar op een gegeven moment ontdek je het,' zegt dominee Bouma bedachtzaam in het ge sprek, waarin de meeste tijd wordt gevuld met een langdurig zwijgen en/of nadenken van de predikant. 'Je leest verhalen over dieren, artikelen over de bio-industrie en hoort via radio en televisie mensen praten over verkeerde voedingsgewoonten. Dan ga je eens na bij jezelf wat je allemaal naar binnen krijgt.' Hij zegt dat er verschillende motivaties zijn om afstand te doen van de schouderkarbona de. 'Allereerst uit oogpunt van de dierenbescherming. Er wordt echt geleden in slachthuizen, er komen martelingen aan te pas bij vervoer, opslag en het dood maken. De dierenbescherming is gelukkig zeer actief wat dat betreft. Ze zorgen heus niet al leen meer voor weggelopen hondjes en poesjes.' FOKKEN IS MISHANDELEN 'Ik heb ze gezien: de kuiken- mesterijen, de varkensmesterij- en, de kalvermesterijen. Het is vreselijk, vooral die kistkalve ren, die staan in boxen, waarin ze zich nauwelijks kunnen be wegen. Dat mag ook niet, want beweging betekent energie en dat betekent weer gewichtsver lies Ik kan me niet meer herin neren dat ik de laatste jaren een varken gezellig in de mod der heb zien rondploeteren. Vroeger hadden ze plezier, maar nu vervelen ze zich suf in die prachtig schone hokken. Ze krijgen twee keer tien minuten eten en hun enige uitje is een rit naar het slachthuis.' Dominee Bouma weet. precies hoe het allemaal komt. Die bio- industrie, zoals dat fokken van slachtvee heet, die industrie hoort bij de consumptiemaat schappij. De hele overmatige vleesconsumptie is een wel vaartsverschijnsel. 'Kijk, dat het vlees door die fokmethoden niet van de allerbeste kwaliteit is, dat weet iedere lekkerbek. Maar de welvaart schrijft voor dat al les 'lekker moet weghappen', ook het vlees. Het moet 'licht verteerbaar zijn'. We zijn zo makkelijk geworden, verzucht dominee Bouma. Wie neemt er vandaag de dag nog een dikke pil van een boek? Nee, we nemen een dunne poc ket, want dat leest makkelijk. Vroeger bevochten man en vrouw elkaar. Tegenwoordig zeggen ze in een huwelijk als het niet gaat: nou, als het de eerste keer mislukt, dan de vol gende verbintenis beter en men gaat uit elkaar. En nog even dat boeken-voorbeeld gekoppeld aan de versobering die dominee Bouma voorstaat: 'Als je een paar boeken hebt dan lees je die meer dan wanneer je een boekenkast vol hebt. Wanneer we versoberen, dan wordt het leven spannender.' IN HET LICHT VAN DE BIJ BEL Dominee Bouma eet nu sinds een jaar ofzo geen vlees meer. Of zijn vrouw het er direct mee eens was? 'Naar zoiets groei je samen toe. We zijn er niet van de ene op de andere dag mee ge stopt. Er is hier thuis veel over gesproken, we hebben alles goed overdacht. Vooral die bio- industrie is ons gaan tegen staan. Moet je horen: ik was eens in zo'n kuikenfokkerij en de baas die de kleine beestjes ln recordtijd tot slachtkippen fokt, die aaide zijn grote Duitse herder heel lieflijk over de kop. Zoiets begrijp ik niet.die Er zijn in ons land zo'n dikke driemiljoen kinderen in de leef tijd van twee tot veertien jaar. Daarvan zijn er iets meer jon gens dan meisjes en deze kinde ren vormen samen ongeveer 24 percent van de totale Neder landse bevolking. Geen iconder dt de kledingindustrie ernstig met dit jonge volkje rekening houdt. Van Gils N.V. maakte de 'j acht jasjes' op deze foto. Rechts het jongensjasje van fel blauw, stevig zuiver wollen mei- ton en een houtje-touwtje slui ting. Grote zakken en contraste rende stikselgarneringen. De jas heeft een capuchon. Links de meisjesjas van rode melton waarbij de ceintuur door brede lussen is gehaald. Een losse pas in voor- en achterpand Meneer heeft een caban aan van wollen melton met grote revers en op gestikte zakken. (Inlichtingen: 020-237401). twee zaken kan ik niet los van elkaar zien.' In huize Bouma zijn een herder en een Ierse setter. Voor deze twee troeteldieren wordt n og wel eens wat vlees ingekocht. Dominee Bouma: 'Tja, honden kun je natuurlijk niet reclasse- ren.' Even later: 'Ik hou erg van dieren. Of ze aardiger zijn dan mensen? Of ik meer van dieren dan van mensen hou? Dat kun je zo niet stellen. Ik vind dieren wel eerlijker dan mensen. Ze zijn zichzelf. Ze zijn geschapen naar hun aard.' Het gesprek komt op de bijbel. Dominee Bouma meldt dat de joden heus geen grote vlees eters waren. Er werd druk geve- getariseerd in Palestina. 'Vlees aten ze alleen met feesten. Ver der werden dieren geofferd. Sinds de komst van Christus, iets dat we morgen herdenken, sinds Zijn komst hoeft er niet meer te worden geoferd. Hij was toen het Lam. Bovendien staat in Jesaja II vers 1-10 dat Jezus ook de bevrijder der die ren is. En in de wet staat dat op zondag ook de os en de ezel niet moeten werken. Maar dat laten wij ze wél doen: in die bio- industrie. Het is toch vrese lijk gênant dat die industrie zich een ongeluk werkt om aan de vraag voor de 'kerstdagen' te voldoen? Juist wanneer we dan gedenken dat onze Verlosser op aarde kwam?' 'VEEL TE VEEL EIWITTEN Kinderen hebben vaak een uit gesproken aversie tegen vlees, zegt Hans Bouma. 'Dat is eigen lijk een natuurlijke aversie. Maar het wordt ze gewoon op gedrongen. Het is zo gezond, zeggen we. Je wordt er sterk van. Maar dat is onzin. We krij gen door veel vlees te eten ge woon veel te veel eiwitten naar binnen. En die eiwitten zitten ook in graanprodukten. Dus waarom zouden we die dan niet wat meer eten? Trouwens, de vlees-industrie voelt zelf wel dat het vlees-eten steeds minder wordt. Waarom adverteren ze anders met de slogan: 'Vlees mevrouw, u weet wel waarom!' Ook de C.B.T.B. voelt nattigheid en ze hebben nu al een commissie in het leven ge roepen d ie de bio-industrie moet onderzoeken.' Af en toe wordt dominee Bouma wanho pig. Vooral wanneer hij ziet dat de Rabo-banken zich inzetten om de vleeswarenfabrieken zo als Homburg aan geld te helpen en daarin te participeren. 'Weet je wat RABO betekent? 'Ruim Alle Boeren Op.' Maar wie mocht denken dat do minee Bouma zo'n enge vegeta riër is die op geitenwollen sok ken het gehele jaar door in de duinen naar w ilde bramen zoekt, uren op maiskolven zit te kouwen en brandnetels op zijn balkon verbouwt, die heeft het mis. Ondanks alles wordt er smakelijk getafeld in huize Bouma, getuige de kooksugges- ties die de predikant doet: 'Je kunt zoveel leuke dingen doen met paprikas', champignons en al die andere dingen. Een vlees loos menu hoeft niet te beteke nen: aardappelen, groente e n geen vlees. Er zijn kostelijke kookboekjes met vegetarische recepten en daar is best een fijn kerstmenu uit samen te stellen.' 2 eieren 225 gr. uien 90 gr. vegetarisch bakvet 2 laurierblaadjes 1 theel. gemengde, gedroogde kruiden. 'Ik ben min of meer te vroeg naar school gegaan. Ik was er nog lang niet aan toe', zegt ac teur Leen Jongewaard. 'Ik was te speels. Het is eigenlijk een moord om een kind naar school te sturen heb ik laatst bedacht. Je wordt daar klaargestoomd om later je mannetje te staan in de maatschappij. Ik was dan ook de stomste van de klas. Ik kreeg er een minderwaardig heidscomplex van. Andere kin deren vonden me ook stom. Maar dat trok ik weer recht op de verjaardag van de meester. Dan werd er toneelgespeeld en dan liet ik ze een poepie rui ken'. Doorgelopen oogschaduw- lijntjes op de oogleden be horen nu tot het verleden als we Max Factor moeten geloven. Colour-On is de eerste volledig waterproof oogschaduw en er zijn meer voordelen: het penseeltje zit bij de vulling, zodat je er niet eindeloos naar hoeft te zoeken. Je trekt aanvou- dig het penseeltje uit de vulling en er is dan genoeg voor beide ogen. In de kleu ren: groen, blauw, turqoise en diep bruin. (Prijs: ƒ5,95). Vrouwen in de sport hoeven er per definitie niet lelijk uit te zien, heeft het vrouwenblad Vi va uitgevonden. Op zoek naar mooie meisjes die sportief zijn, stuitte men uiteraard op de we reldkampioene waterskiën Willy Stahle uit Bergen. De negen tienjarige vliegende skister be kende dat ze een enorme hekel heeft aan de saaie grijs-blauwe uniformen die ze aan moet tij dens officiële gelegenheden. 'Ik hou er niet van om in hetzelfde te lopen als Iemand anders. Ook niet in hetzelfde badpak, zoals de Amerikaanse meisjes doen. Tijdens wedstrijden zou ik dol graag een bikini aan willen. Maar daar heb ik de grootste moeite mee. Ik heb een hele grote maat nodig voor de beha en een kleine voor het broekie, en dat is gewoon niet te krij gen'. De zoon van zakenvrouw-mode- ontwerpster Mary Quant uit En geland is nu drie jaar, zo lezen we in Vrij Nederland. Mary vertelt over haar zoon 'Ik heb nu geen last meer van schuldge voelens als werkende moedor. Maar als baby was het zo'n klein beestje. Die eerste negen maanden, de tijd dat je het tra ditioneel zelf voedt, moet je het bij je houden. Die eerste maan den was ik krankzinnig jaloers, ik kon hem geen twee seconden aan een ander geven, maar nu: hij gaat naar school en hij komt terug en vertelt me zo en thousiast van andere mensen en van alle avonturen die hij heeft beleefd. Het is geweldig, enorm'. Deze keer in 'Dag Maandag' geen aflevering van de recep tenwedstrijd, maar speciaal voor de aanhangers van de 'Bouma- leefwijze' een vegetarisch kerst- menu. Kerst-ovenschotel 225 gr. linzen 120 gr. vermicelli 225 gr. gesnipperde kaas teentje knoflook Hak de uien fijn en fruit langzaam in het vet lichtbrui Doe de gewassen linzen (lief rode) met de laurierblaadjes ruim een kwart liter water een steelpan, breng ze aan kook en laat ze 25 minut zachtjes koken; af en toe evijnal( roeren. Verwijder de lauritf blaadjes. Kook de vermicelli minuten in ruim 1 liter wat< Rasp de knoflook. Klop de e ren. Meng nu alle ingredient door elkaar en breng mengsel in een 10 centime! dikke laag over in een ma| warme oven 190. graden. G{ bij deze kerstschotel aardap) len, doperwten en bloemkt (recept uit 'Vegetarisch ki boek' door Ivan Baker, Pri: 1216). n-at :rie tien gezi tje' >rer lami il ei koo: hte D. er Het nieuwe jaar zal nauwelijks zijn begonnen of er moet een nieuwe Miss Holland komen. Stel je voor, je kunt als fat soenlijke natie toch niet de maand januari in zonder zo'n dametje. De TROS heeft zich er dit jaar weer op geworpen en dertien meisjes hebben in de spiegel gekeken en vonden zich de mooiste van het land. Het zal allemaal op de televisie te zien zijn met als presentator Chiel Montagne. Volgens ex- miss-world Corrine Spier is een miss-verkiezing niet mens-on waardig, maar enkele afdelin gen van Dolle Mina en de Paar se September hebben al harde acties aangekondigd. Op de foto de achttienjarige Charlette van der Drift uit Rijnsaterswoude. De honderdduizenden moedj die zo graag zo'n keurig zoonl hadden willen hebben als zaj wonder Heintje en daart maar al zijn platen kochten, moeders kunnen ophouden i wenen: Heintje is weer terj Niet dat hij een gezonde landse jongen van achttien j is geworden, met lang haar, we spijkerbroeken en meelo met iedere protestoptocht halverwege te merken waai 4 gen hij vandaag is, nee, Hein zou Hein niet zijn geworden het geen keurige goed geka knaap is die nog steeds dri j bouwt aan het kasteel dat zijn moeder heeft beloofd, j 21 december is hij in smokf te zien in het programma f vensprong'. Met een niei1 stem: een bariton. Dat wc zijn start naar een nieuwe met veel platen en veel g |e Want dat kasteel moet toch nge eens afkomen. Brieven die niet *ljn voonlen van naam en adres kunnen niet ln behan deling worden genomen. Geheimhou ding Is verzekerd. Vragen die niet on derling met elkaar in verband staan moeten ln afzonderlijke brieven wor den gesteld. Per brief dient een gul den aan postzegels te worden ingeslo ten. Adres: redactie Trouw-Kwartct. postbus 948. Rotterdam. Vraag: Mijn lange duster is zo sta tisch, dat hij aan mijn lichaam plakt. Ik krijg wel eens een elektrisch schokje als ik hem draag, en iemand aanraak of een hand geef. Wat is hieraan te verhelpen? Ik gebruik al wasverzachters. Antwoord: Onze zegsman verklaarde dat hij, nu men het huis vrij droog verwarmt, elke dag over zaken als de ze gebeld wordt: Kleding of vloerbe dekking die dermate statisch wordt, dat men de ontlading als een schokje ervaart. Het kan geen kwaad, het is alleen vervelend, want er is niets aan te doen. U hebt een droge huid en zeer droog haar, dat knettert als het gekamd wordt (en tot vreugde van jèugdige bezoekers vonkjes geeft). Wat uw japon betreft: het gebruik van bepaalde wasmiddelen heeft geen effect. Er zijn al vele proeven geno men, die de bedoeling hebben de stof hyroscopisch, dus beter geleidend te maken, maar nog zonder resultaat. Onze vraag aan onze zegsman of het dan geen zin zou hebben, wat zout aan het spoelwater toe te voegen, bleek wel in de richting van deze proeven te gaan. Echter waren er technische bezwaren aan verbonden, die we aldus vertalen: het houdt niet. Zou u katoe nen ondergoed dragen onder een der gelijke japon, dan ontwikkelt zich nog meer warmte, dus wordt de statische situatie nog meer bevorderd. U moet zo weinig mogelijk of geen kunststof fen, maar natuurprodukten als wol. katoen en zijde dragen. Vraag: Is het warmte-besparend, de spouwmuren te vullen, door er een isolerend materiaal in te spuiten? Antwoord: Vulling van de ruimte tus sen buiten en spouwmuur is mogelijk als de muren gefundeerd zijn op een goede tras. Het is echter een kostbare geschiedenis, waaraan veel brekerij verbonden is. Een metselaar-aannemer kan dit verzorgen, maar door een re latie op dit gebied werd ons deze maatregel beslist niet aangeraden. Het verdient aanbeveling ramen en deu ren te controleren op kieren en tocht gaten (ook bv de plaats, waar de ka bel van uw TV het huis binnenkomt). Een waterdoorlatende muur (maar o.i. gaat het hier niet om vocht, maar om koude, hoewel het een het ander niet hoeft uit te sluiten) kan men la ten bespuiten met een vochtwerend middel. Met dubbele beglazing bereikt u een goede warmtebesparing en na tuurlijk ook met het zo aangeraden tijdig sluiten van de gordijnen, waar bij men zorgen moet dat die gordij nen komen tussen de ruiten en de verwarming. Vraag: Onze haard is hier en daar be schadigd, doordat het emaille eraf werd gestoten. We hebben het gepro beerd met een soort lak en met Re- maille, maar het blijft niet zitten. Antwoord: In vroeger tijden kon men de haard of de delen ervan, die be schadigd waren, naar de fabriek op zenden en opnieuw laten behandelen. Tegenwoordig is dit niet meer te rea liseren en niet meer te betalen. Het is jammer dat het Remaille niet helpt, want dit is een voortreffelijk middel. Weet u zeker dat u de aanwij zingen goed heb' opgevolgd? U zou nog eens kunnen proberen of u ge bruik kunt maken van de stoffen, waarmee men sieraden emailleert. Op het horizontale vlak is dat niet zo moeilijk, maar op het verticale vlak moet u met een klein beetje arabische gom de poeder fixeren. Of het lukt, is een andere zaak: de temperatuur van uw brandende haard is niet zo hoog als die van het emailleerkacheltje. Mensen die gebruik maakten van Re maille, herhalen die behandeling nu en dan, als de kleur minder mooi wordt. Vraag: Hoe moet ik een roodkoperen deurklopper beschermen tegen ver kleuring en oxydatie? Antwoord: U kan verschillende me thoden toepassen: A (bezwaar dat het koper een bruinige tint krijgt) Een blanke lak op basis van acrilaathars. Dit is een soort plexiglas dat een goe de bescherming vormt en een neutra le oplossing is. Tengevolge van ultra violette stralen wordt deze hars op den duur donkerder. B. Tweecompo- nentenlak op basis van Isocyanaat. Deze lak wordt gebracht onder de naam Duradeltalux door een Duitse firma. U moet geen blanke cellulose- lak gebruiken. Daar hebt u niets aan. Vraag: We weten hoe men een konij nenhuid looit, maar hoe verwerken we het velletje verder? Antwoord: Aan de achterkant met een klein toegiftje voor de naad volgens een goed patroon (vergissen en over passen is er niet bij) snijden met een scherp mesje (scheermesje). Naaien met de machine (zigzag) met kleine steek, dunne naald en draad. Eerst proberen met een klein stukje en steeds de haartjes die onder de voet van de machine dreigen te komen, naar de bontzijde terugduwen. Na eni ge pogingen gaat het heus wel. De huid moet wél spoedig zijn voor bewer king. Vraag: Wie van onze lezers herinnert zich uit de jaren dertig de naam en de juiste titel van het in De Rotter dammer geplaatste feuilleton dat de geschiedenis van Ahasverus behandel de (wij bedoelen hier niet mee de be kende roman van August Vermeylen die de geschiedenis van de wandelen de jood beschrijft). '0 °fo( Onderscheiding Ir. IJ. d< scheidende president-directe landbouwtopcooperatie delsraad is benoemd tot rii orde van de Nederlandse L Jrote Voedselvoorziening De h efoc J. Luttmer heef. wegens zilzo werkzaamheden zijn functie >onc zitter van het algemeen or| mo selvoorziening neergelegd, in deze functie opgevolgd heer G. Lodewijk, die het jje schap zal waarnemen, tot<nLE loop van het jaar 1974 hil te definitieve beslissing zal wo men.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 6