OLIE DUBBEL ZO DUUR rrootscheepse jacht op !S Basken begonnen E S Tfü?il Man (61) overlijdt na vuistslag door vechtende jongelui SOUDABIDAI SRI.IRARIRAI) SOiJHARIRAH SliUIIARIIIAI) SfllJRAIIIIIAI) SIII.IIIARIDAI) Na 7 januari toch met de auto naar uw werk! Het ALLERLAATSTE nieuws hoort u via 06222-333 vanhetANPzèlf! Vliegramp eist 106 levens In deze krant 1 1 v. d. Velde ieneraal Franco op weg [aar herdenkingsmis Sjah: Industrielanden moeten buikriem aanhalen \rdacht van aanslag op premier Blanco extra benzine ook lulieren bij KNAC iïgezegd OPGAVE VAN FAMILIEBERICHTEN VOOR 27 DECEMBER en 2 JANUARI a.s. Van onze financieel-economische redactie TEHERAN - De zes olielanden rond de Per zische Golf hebben hun olieprijs meer dan verdubbeld. De zes staten, Iran, Irak, Saoedi- Arabië, Koeweit, Aboe Dhabi en Kwatar, nemen samen 43 procent van de olieproduk- tie in de niet-communistische wereld voor hun rekening. Vandaag zullen de olie-minis ters van Arabische landen in Koeweit bij eenkomen om opnieuw te bekijken hoe van het 'oliewapen' gebruik kan worden ge maakt. Niet op spits in trein met 65-plus kaart Sjah begroet Yamani Den Uyl gelooft Brits blad niet GIR01804444 DEN HAAG Nieuwe Leidse Courant ctq o £0 jlRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING itraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal 31,35 JT2. tel. 1441. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur jet Spaanse staatshoofd generaal Franco heeft zaterdag in Ma- rid een herdenkingsmis voor de bij een bomaanslag om het hen gekomen premier Carrero Blanco bijgewoond. |j eerdere plechtigheden in de Spaanse hoofdstad was Franco j-anco niet aanwezig. 'KID (tlPI, AFP, Reuler) Politie en douane van Spanje zijn begonnen aan een grootscheepse op zes jonge Basken. die verdacht worden van de aanslag, die vorige week het leven kostte van laanse premier Luis Carrero Blanco. <on< ui jaa ei raki imen van de zes zijn zaterdaga- in een televisieuitzending V gemaakt. Volgens de politie zijn len van het 'militaire f*ont' van A. de Baskische organisatie, die naar afscheiding van Basken- De militaire afdeling van de 'zou haar bases hebben in Zuid rijk. Daarom heeft de Spaanse een uiterst scherpe bewaking de grens met Frankrijk inge- Duizenden politie- en douane- in patrouilleerden sinds zaterdag Pyreneeën om deze vluchtweg 3e Basken af te snijden. Op alle elden is extra bewaking inge- Baskische reizigers wordt verbo- ïet land te verlaten. Hun pas- n worden ingenomen. voto's e zes verdachten zijn op grote verspreid, ns niet officiële berichten heeft litie bij haar onderzoek totnutoe ensen gevonden die verdacht n van medeplichtigheid aan de moordaanslag op de premier. Dit drie tal zou de politie de namen van de zes hoofdverdachten hebben gegeven. Volgens de politie zijn alle zes eerder betrokken geweest bij bomaanslagen bankovervallen of ontvoeringen. Het team begon ongeveer zeven weken ge leden met de voorbereidingen voor de aanslag op Carrero Blanco. Een 23-ja- rige student in de mijnbouw -huurde toen het souterrain vanhet flatge bouw, van waaruit een tunnel werd gegraven. In deze tunnel wérd do bom geplaatst, die donderdag de auto van de premier over het vijftien me ter hoge dak van een kerk slingerde. ADVERTENTIE) e beide kerstdagen zal ons niet verschijnen en zullen toren gesloten zijn. in verslaggever ■eHAAG De aanvraagformulie i machtigingskaarten voor extra- e voor het zakelijk autoverkeer an 27 december af ook bij de en van de KNAC verkrijgbaar. rmulieren kunnen ook worden ""laid bij de gemeentesecretarië- de ANWB-kantoren. Dat kan. Met Auto-pool. Auto-pool kombïneert via een IBM computer alle adressen van automobilisten die dagelijks één vaste route van huts naar werk rijden tot groepjes van vier Kosten p.p.: f.15.-' off. 12,50 als ANWB-lid. Inschrijfformulieren vindt u bij: ANWB-kantoren en techno-stations en alle ABN kantoren Airtouropa boekings kan- - toren, Shell tankstations voorzien van het t—Auto-pool affiche, vestigingen van H H1Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. ADVERTENTIE de regering het geld maar oijwaar het is: bij concerns en grote olieboeren. WO ersi 11 502 CPN-voorzitter II. Hoekstra Dit nummer staat ook vóór in uw telefoongids. ustiu iveer idaag: Veel bewolking met ral in de avond en nacht atselijk regen. Zwakke tot ma- wind meest uit oostelijke htingen. Minimum temperatu- omslreeks 4, maxima circa [r. RvSTDAOEN: Rustig en vrij iber met iets lagere tempera- Morgen: zon op 8.47 onder 16.33 Maan op: 9.18 Onder: 17 31 Wij maken U er op attent, dat opgave van familieberichten voor resp. donderdag 27 december en woensdag 2 januari ook mogelijk is op de voorafgaande avond van 5-8 uur, echter uitsluitend op telefoonnumer 020-220383. De andere vijf leden van het team va riëren in leeftijd van 22 tot 28 jaar. Volgens de politie is de oudste ver dachte een arbeider, de anderen zijn studenten. De socialistisch georiënteerde Baski sche organisatie ETA had donderdag al de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist. De ETA heeft een hele reeks geweldplegingen op haar naam staan. De namen van de gezoch te Basken zijn: José Abaitua Gomez (23 jaar), Pedro Perez Beotegui (25), Zie verder pagina 8 De zes Golfstaten kwamen tot het be sluit van de dubbel zo dure olie na een bijeenkomst in Teheran, waar de overige leden van de OPEC (Organi satie van olieproducerende landen) als waarnemers vertegenwoordigd wa ren. In de praktijk volgen deze lan den (waaronder Algerije, Libië, Indo nesië, Nigeria en Venezuela) de prijs politiek van de golfstaten. De olie is duurder gemaakt door de zg. 'posted price', dat is een officiële prijs, waarop belastingen en andere verplichtingen aan de regeringen van olielanden gebaseerd zijn met 112 pro cent te verhogen van 5,09 dollar tot 11,65 dollar per vat van 159 liter. De posted price is 70 pet hoger dan de prijs waartegen de olie wordt afgele verd, wat betekent, dat dgze leverings- prijs wordt verhoogd van 3^ tot 7 dollar per vat. Met hun prijsverho ging zijn de Golfstaten een eindweegs gegaan in de richting van de prijs op de vrije markt. Daarop wordt olie aangeboden, die niet door een con tract is gebonden aan leveringen aan de oliemaatschappijen. Onlangs is voor een partij olie, die Perzië op de vrije markt aanbood 16 tot 17 dollar betaald. Overigens is de gewone leve- ringsprijs dit jaar al verscheidene ma len verhoogd, de laatste maal op 16 oktober met 17 pet. Enorme schok Deskundigen in Engeland verklaar den. dat de grote prijsverhoging een enorme schok in de westerse wereld zal veroorzaken. Zij beschreven het besluit als een zware klap voor de we reldeconomie, het geldstelsel en ook een slag in de strijd, tegen de inflatie. De Deense minister van handel schat te, dat het tekort op de betalingsba lans van zijn (kleine) land door de maatregel van Teheran met 2 miljard gulden zou toenemen. In een toelichting op de prijsverho ging zei sjah Mohammed Reza van Perzië, dat de geïndustrialiseerde we reld de buikriem zou moeten aanha len. De economisch hoog ontwikkelde landen moeten zich realiseren, zo ver volgde de sjah, dat het tijdperk van 1 rij reizen niet op maandag en vrijdag Van een onzer verslaggevers UTRECHT Houders van een 65-plus-kaart zullen met ingang van 1 januari geen gebruik van de trein kunnen maken tijdens de spitsuren, dat wil zeggen: vóór half tien 's morgens en tussen half vijf en half zeven 's middags. Ook zullen zij op maandagen en vrijdagen niet meer gratis kun nen reizen. De Nederlandse Spoorwegen hebben daartoe besloten met het oog op de benzinedistributie, die een grote toe loop op het openbaar vervoer waar schijnlijk maakt. De beperking van het aantal dagen waarop kaarthouders gratis kunnen reizen, houdt volgens een woordvoerder van de spoorwegen mede verband met het grote aantal kaarten (op het ogenblik 250.000) dat in omloop is gekomen, 's Maandags en vrijdags zullen de kaarthouders wel voor half geld van de trein gebruik kunnen maken. 'Stripkaartjes' Zoals geme'd zullen de spoorwegen ook andere maatregelen nemen om de verwachte drukte het hoofd te bieden. Een daarvan is een eenvoudiger systeem om een kaartje bij de conduc teur in de trein te kopen. De spoor wegen hebben besloten daarvoor 'stripkaartjes te gebruiken, maarbij de prijs per afstand van tien kilometer met een gulden oploopt. Men zal de conducteur dus steeds een bedrag moeten betalen dat afgerond is op he le guldens. Dat voorkomt in de trei nen heel wat schrijf- en rekenwerk. De sjah van Perzië (rechts) drukt hier de hand van de olie minister van Saoedië- Arabië Yamani, die in Perzië de confe- rentie van de Opec- landen over de prijs voor ruwe olie in 1974 bijwoonde. enorme vooruitgang en een steeds grotere rijkdom, gebaseerd op goedko pe olie voorbij is. De industrielanden zullen alternatieve energiebronnen moeten zoeken. De Iraanse keizer be toogde, dat de olieproducerende lan den hun prijzen moeten baseren op de produktiekosten van die alternatie ve energiebronnen, zoals olie uit lei steen, olie uit steenkool en kernener gie. Ontwikkelingshulp Hij zei verder, dat de olieproduceren de landen de verantwoordelijkheid moeten nemen voor het ontwikkelen van de arme landen in de wereld. Dat zou de geïndustrialiseerde landen van die verantwoordelijkheid ontheffen. De sjah stelde daarom voor, dat de olielanden een deel van hun sterk vergrote opbrengsten zouden storten in een internationaal fonds, dat 'alle verstandige' projecten in de ontwikke lingslanden zou moeten financieren. De sjah (die een tegenstander is van de olie-boycot) deed een beroep op de westerse wereld om de vastgestelde olieprijzen te beantwoorden met even eens vastgestelde prijzen voor goede ren, die uit de industrielanden aan het westen worden geleverd. In Teheran is bekendgemaakt, dat op 7 januari een voltallige vergadering van de OPEC'zal plaats vinden, waar de niet-Golfstaten, die lid zijn van de OPEC zich definitief bij de prijsver hoging kunnen aansluiten. Eventueel zal de prijs nog herzien worden aan de hand van studies over de kosten van alternatieve energiewinning. Veel eerder, nl. vandaag al gaan de Arabische olieministers (Perzië dus niet) in Koeweit verder praten over hun strategie. Het is de vierde bijeen komst van dit soort in de laatste maanden. De Arabische minister Ja- mani en zijn Algerijnse collega Abdel- salem zullen verslag van hun wereld reis uitbrengen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Minister-president drs. J. M. den Uyl heeft gisteravond in het Nos-televisieprogramma Belie- vue gezegd ervan overtuigd te zijn dat de energiecrisis 'volstrekt geen voor bijgaande zaak' is. Over de bewering van het Britse blad The Economist dat van een energiecrisis eigenlijk geen sprake is, zei premier DenUyl: 'Dat geloof ik eenvoudig niet'. De heer Den Uyl noemde het een 'blij vende situatie' dat we het twee- tot drievoudige zullen moeten betalen voor de olie die we invoeren er. dat er daarom reden is ons in te stellen 'op een tikkeltje andere economie'. Over het Nederlandse aardgas zei pre mier Den Uyl dat dit het vier-tot vijf voudige waard zal worden. De prijs daarvan bedraagt nu nog een paar cent per kubieke meter. Ook de Ne derlandse bevolking, aldus de pre mier, zal meer moeten gaan betalen voor het aardgas. Met betrekking tot de benzine-distri- butue merkte de minister-president op dat de handel in bonnen oncontro leerbaar is, maar dat de (witte) han del misschien nog wel gereguleerd zal worden. Dat de rijken van de vrije handel in benzinebonnen kunnen pro fiteren, noemde de heer Den Uyl een gevolg van de nu eenmaal bestaande ongelijke inkomensverdeling. Hij wees er daarbij op dat het kabinet een ver kleining van de inkomensverschillen op het programma heeft staan. De premier zei tenslotte 'niet zo som ber' over de energiecrisis te zijn: 'Ik heb het idee dat bij alle moeilijkhe den buitengewoon waardevolle krach ten kunnen vrijkomen'. 'We staan', betoogde hij, 'voor belangrijke maat schappelijke veranderingen: bepaalde immateriële zaken zullen meer beteke nis krijgen'. Hij noemde het noodza kelijk dat de mensen weer plezier in hun werk krijgen en dat zij zich be wust worden van hun maatschappelij ke gelijkheid. Over dat werk merkte hij nog op dat hij 'in tegenstelling tot sommige van mijn progressieve oroe- ders', de handhaving van de werkgele genheid van buitengewoon groot be lang acht. Te hulp geschoten op rumoer Van een verslaggever LEERSUM Vijf jongelui, van twintig tot 22 jaar, hebben in de nacht van zaterdag op zondag in Leersum de 61-jarige C. Koudijs zodanig toegetakeld dat deze daarna op weg naar het ziekenhuis is overleden. De daders zijn kort daarna aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. Ze zullen de komende week aan de officier van justitie in Utrecht worden voorgeleid. De vijf jongelui allen bekend bij de politie wegens vernielingen en ge weldplegingen, hadden zaterdagavond enkele café's in Amerongen en Doorn bezocht. Om half twee 's nachts wil den ze de bar Old Dutch aan de rijks straatweg in Leersum bezoeken, maar de toegang werd hun geweigerd om dat de ober één van de bezoekers her kende, die hier kort geleden moeilijk heden had gemaakt. Het vijftal gooide daarop de ruit van de voordeur kapot en ontwrichtte de deur. De hulpober van de bar, die de ruzie makers met twee slagersmessen te lijf wilde gaan. werd met een motorket ting verwondingen aan zijn hand toe gebracht en moest vluchten. De heer Koudijs. die achter de bar woont, was inmiddels op het rumoer afgekomen, nadat hij de twee bewoon sters om hulp had horen roepen. Hij kreeg van een van de vijf jongelui, die in hun auto wilden wegrijden, een klap met de vuist op zijn kin en sloeg bewusteloos tegen de grond. Het slachtoffer overleed in een ambulan ce, toen hij naar het Zeister zieken huis werd overgebracht De daders konden kort na het gebeur de in een cafetaria in Leersum wor den ingerekend. De politie kwalifi ceerde hen als 'bandieten'. De leider van de groep is de twintigjarige elec- tromonteur A. van R. (ADVERTENTIE) Interkerkelijke Aktie voor La tijns Amerika. Een aktie van de Rooms Katholieke Kerk, de Nederlands Hervormde Kerk en de kerken samenwerkend in de Stichting Oecumenische Hulp. Doelsteun aan het werk onder de verpauperde massa's van stad en platteland in La tijns Amerika. D.w.z.steun aan bewegin gen die zich vanuit een evan gelische inspiratiedoelbewust inzetten vooreen samenleving waarin voor ieder een vol waardige plaats is. Vraagt uw solidariteit en steun voor projekten in heel Latijns Amerika o.a. in Bolivia, Co lombia, Peru, Chili, Brazilië, Haïti, etc. Een aktie in de advent TANGER/BRUSSEL/PARIJS (UPI, Reuter) Alle 106 inzittenden van een Belgisch chartervliegtuig zijn om het leven gekomen toen het toestel za terdagavond laat in het noorden van Marokko neerstortte. Het vliegtuig, een Caravelle van de Belgische 'uchtvaartmaatschappij Sabe na, was doer de chartermaatschappij Sobelair gehuurd voor een vlucht met 65 Marokkaanse arbeiders en studen ten en 34 andere passagiers van Parijs naar Marokko. Kort voordat het in Tanger zou landen verloor het toestel het radiocontact Volgens inwoners van Tanger vloog het zee. laag in de rich ting van de nabij gelegen bergen. Het weer was bijzonder slecht. Zondagmor gen werd het toestel door een helikop ter van de politie ontdekt op een berg helling. De bergingswerkzaamheden verliepen buitengewoon moeilijk om dat de bergen door het slechte weer bijna onbegaanbaar waren. Binnenland Veel gehamsterde benzine ingeleverd 5 Veel nieuws over radio cn tv 7 Buitenland Verrassende sfeer in Genève 8 Kerk Kijken en doen in Bijbels museum 2 Sport Feyenoord jaagt publiek weg 9 Schaatssport mist vedette 10 Zaalcompetitic 11 Nieuwe boeken2 Men schrijft ons 2 Strips, feuilleton 4 Puzzel 4 Kunst 4 Dag maandag e, Weer Familieberichten 14

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1