Viersen is optimistisch over Rotterdamse haven dichtbij .Commentaar Vredesconferentie ostbare kans het weer irzekeraars drijven emies tt? hoos od Weinig actie de kerst-inn groeit en bloeit gered rust bewogen actie l^ROt .OU\V/KjWA'R(TïïvT ZATI1ERDAG 22 DECEMBER 1973 BMNENIjAiND/COMMENTAiAR T5/K7 faet feit dat de partijen in het Midden Drs. H. J. Viersen, wethouder voor de haven en de economische ontwikkeling van Rotterdam, is, wat de Engelsen noemen, een 'coming man'. Het is een publiek geheim dat, als de CHU in het kabinet „„„Den Uyl was gaan zitten, Viersen (46) minister sten" elkaar" vZr'hêTemt"»^ van economische zaken was geworden. Nu wordt r in de ogen zien is op zichzelf een zjjn naam veel genoemd in verband met de opvol- tlmj'foVgehooprén Égme heff't ging van burgemeester Thomassen, die over een iar het initiatief voor genomen. Het paar maanden met pensioen gaat. Veel tijd om leeft dat initiatief ook op de Arabi- over <jeze speculaties na te denken, heeft Viersen -he topconferentie m Algiers met .jtv i i t t tv ICCes verdedigd. met. De gevolgen van de olieboycot voor de Rotter- at is geen geringe zaak want het be- damse haven eisen zijn voortdurende aandacht. ekeM Hrrb nche Viersen, Fries van geboorte, bracht zijn jeugd in yereld Israel als een bestaand land in V n iet Midden Oosten heeft geaccep- Amsterdam door. In deze stad studeerde hy rech- rd. ook de aanvankelijke eis: eerst ten, met als hoofdvak economie en sociologie. In ille bezette gebieden ontruimen, dan as praten, heeft men laten vallen. 'cgelijkertijd heeft echter de Egypti- che minister Fahmi op de openings- 'ergadering verklaard dat men van een land kan verlangen te gaan on- erhandelen over zijn eigen territori- gebied. Voor de Egyptenaren kan et alleen maar gaan over het tempo arin Israël zich uit de Sinaï terug- kt, want men heeft er volgens een ericht in Le Monde nog wèl begrip oor dat dat voor de publieke opinie Israel niet van de éne op de andere ag kan. Toch zijn de Amerikanen list over de Sinaï het meest optimis sch, zij hopen dat een spectaculair - icces daarover de conferentie een lart kan geven waarin ook andere arricades worden omvergeworpen. Er ian zelfs geruchten dat op aandrang Kissinger de militaire onderhande lgen bij paal 101 bij Suez werden [gebroken omdat er zich oplossingen [tekenden, die hij liever even bewaar- om als beginsucces van de vredes- mferentie te kunnen gebruiken. 1966 kwam Viersen toen onderdirecteur van Slavenburg's Bank voor de CHU in de Rotter damse gemeenteraad. Na zijn benoeming tot wet houder, in 1970, nam hij de havenportefeuille van burgemeester Thomassen over. Viersen is een tegenstander van een verdere, uitsluitende indu striële ontwikkeling van Rotterdam. Gedurende zijn ambtsperiode sneuvelde het plan voor een Hoogovens-vestiging op de Maasvlakte. Het sociale vestigingsbeleid is een ander stokpaardje van de wethouder. Viersen wil nieuwe bedrijven niet alleen aan milieuhygiënische, maar ook aan sociale voor schriften binden. De wethouder heeft één politieke liefhebberij: Rotterdam weer een leefbare stad maken. door Jan Brokken ROTTERlDAM Li kamer 115 van het Rotterdamse stadhuis zit een vermoeid man. Wethouder Viersen heeft de hele dag vergaderd en wanneer dit, twee uur durend interview begint, slaat de stad huis-klok half zes. De vermoeidheid speelt Viersen overigens geen parten. Met scherpe formuleringen weet hij vragen met één of twee zinnen te beantwoorden. Deze anglo-saksasche gewoonte past geheel bij zijn figuur: een lange, slanke man, een Engelse landlord ip een onberispelijk griji pak met vest. lOrgen !aar het begrip vrede heeft hier zeer teenlopende betekenissen. De Egyp- naren gebruiken er een Arabisch oord voor. dat alleen maar 'afwezig lid van oorlog' betekent. En Israël il een duidelijker bewijs van het ver- Bo ngen naar een duurzame vrede van he in buren voordat het op enige schaal Ie g^zet gebied teruggeeft. Daarom wil :t vee! meer in fasen onderhandelin- waarbij na iedere Israëlische con- ssie een gebaar van de andere partij iu volgen bijvoorbeeld het aan lopen van handelsbetrekkingen. Al- :n volgens deze werkwijze zou er begin van onderling vertrouwen nen groeien, meent Israël. Maar in •abische ogen is dit een ontoelaat- ar pingelen en dan nog wel over an- rmans gebied. at voor Israël als een veiligheidsbe- eftc geldt, is in Arabische ogen or- nairc landhonger. Wat voor de Ara- sche landen het plekje is dat zij dit :uwe land in hun midden dan nog nnen is voor Israël niet veel meer n een schavot. lU( en krijgt dan ook de indruk dat de eenroepers van de conferentie de al- grootste struikelblokken voor dc tspanning in het Midden Oosten, melijk de rechten van de Palestijnen de kwestie Jeruzalem, voorlopig g maar voor zich uit schuiven om ri! Ar hans ergens te kunnen beginnen. KRO: Med. still Vtacfli 12.00 jenda. 15.00 secretaris-generaal van de Verenig- -Naties Waldheim heeft er terecht gewezen dat met de huidige onder- 'delingen in Genève een kans rdt geboden, die niet gauw terug komen indien zij verspeeld wordt, f bestaat over het conflict tussen Is- •Èl en de Arabieren ook onder chris- hen een soort praktisch fatalisme, (t niet alleen voortkomt uit wat de [rkelijkheid biedt, maar ook uit wat |n geloof lijkt voor te schrijven pielijk dat het 'menselijke pogen' in deze regio vrede te stichten 'al- ïaal ijdelheid' is. De 'vrede voor Je- alem', zeggen zij, daar kan je al- n maar om bidden, want die is vol- :kt afhankelijk van het ingrijpen God aan het eind van de geschie- s. Zulke christenen zitten echter lig op een afstand gade te slaan hun favoriet Israël zich nu weer de nesten weet te werken en zij re- eren zich onvoldooide de hevig- d. ja de ondraaglijkheid van de we- ziids-e gevoelens. Het conflict reeuwt om een regeling, willen er n ongelukken gebeuren, die gezien bindingen van dc supermachten de dreiging van een nucleaire og naderbij kunnen brengen. Maar elijk begrijpt iedereen, dat ook als orlopig' in elkaar getimmerde rege len tot ongelukken kunnen leiden, er dan ooit is dan ook de kerkelij- voorbede om 'vrede voor Jeruza- f een voorbede om vrede voor de fisheid. Noordr. Rotterdam is —door zijn afhankelijk heid van de petro-chemlsche indus trie 'n kwestbare haven, wordt de laatste weken veel gezegd. Is dat Juist? 'Dat is een overdreven voorstelling van zaken. De petro-chemische indus trie is wel een belangrijke economi sche poot van de gemeente. Maar dat Rotterdam staat of valt bij de petro chemische industrie is onjuist. Van het totaal van 400.000 werknemers in de Rotterdamse agglomeratie werken slechts 20.000 mensen in de petro-che mische industrie. Mr. Pieters, voorzitter van de Scheep vaart Vereniging Zuid, heeft gezegd, dat met name dc container-sector be vorderd moet worden. Dreigt Rotter dam nu weer niet te veel afhankelijk te worden van de containers? We hebben, drie jaar geleden, een economisch plan voor de stad opge steld. De hoofdpunten van dat plan zijn: geen uitbreiding van de petro chemische industrie, versteviging van de havenpositie, onder andere door het container-vervoer, en het bevorde ren van de tertiaire sector. Wat mijn heer Pieters zegt is dus in overeen stemming met dit plan. Na de olieboy cot hebben wij een werkgroep Ont wikkeling Rotterdam ingesteld. Deze werkgroep wil een aantal procedures, die jaren geleden al geformuleerd zijn. nu versnellen. U hebt u de afgelopen weken pessi mistisch getoond over de toekomst van de Rotterdamse haven. Burge meester Thomassen is optimistisch. Levert een dergelijke tegenstelling geen moeilijkheden in B. en W. op? Hier in de stad zijn twee scholen: de pessimistische en de optimistische. Wij hebben veel geld in de haven ge ïnvesteerd. Wij als stad - verdienen per ton olie vijftig cent. De olieboy cot heeft dus nare gevolgen voor ons. Wat betreft de toestand in de pe tro-chemische industrie heb ik gezegd: zoals het is geweest wordt het nooit meer. Over de haven in het algemeen ben ik optimistisch. We hebben uitge rekend dat wanneer er geen druppel olie meer in Rotterdam binnenkomt, wij nog groter zijn dan de haven van New York. Toch bestaat de indruk dat, na uw aanvankelijk pessimistische uitspra ken. het roer op het Rotterdamse 6tadliuis een paar weken geleden be wust naar het optimisme is omge gooid? Het is maar vanuit welke optiek je het bekijkt. Wat hier nu gebeurt, ge beurt straks over de hele wereld. De effecten van de energie-crisis zullen in de toekomst ook elders merkbaar zijn. Bovendien, naast de negatieve ef fecten van de boycot voor de haven, zijn er ook positieve. Door de schaar ste van de benzine, zal het vrachtver voer ever de weg straks voor een ge deelte door de binnenvaart overgeno men worden, met name op het inter nationale vlak. Dat heeft voor de Rot terdamse haven weer positieve effec ten. Er bestaat dus geen reden pessi mistisch te zijn, hoewel je ook weer niet met je hoofd in de wolken moet gaan lopen. Ik heb altijd gezegd: we moeten ook rekening houden met de anti-trends. Je kunt alles wel prach tig uitrekenen. maar de bloei van de Rotterdamse haven, die nu al zo'n twintig jaar duurt, kan niet al tijd voortduren. Die olieboycot is nu zo'n anti-trend. Je moet zo'n energie crisis bovendien in het licht van de geschiedenis zien. Ik ben altijd weer gefrappeerd door de geschiedenis van de Rotterdamse haven. Wij zijn, wat betreft de petrochemische industrie, groot geworden door de beslissing van de Egyptische regering, in 1956 om het Suez-kanaal niet te heropenen. Toen kwam Rotterdam als diepzee-ha ven tot bloei. Nu hebben dezelfde re geringen weer een maatregel geno men; met een ander gevolg. Politieke tegenstanders van u, onder wie de fractievoorzitter van de Partij van dc Arbeid in de Rotterdamse raad, de heer Lems, nemen u een ge brek aan visie kwalijk. Viersen heeft geen liavenbeleld voor het jaar 2000 uitgestippeld, zegt Lems. Dat vond ik een prg domme opmer king van Lems. Je moet wel een eco nomische richting aangeven, maar exact bepalen kun je niet. Dat hebben we nu. met de energie-crisis, wel heel duidelijk gezien. U propageert de dienstensector, het wereldhandelscentrum bijvoorbeeld. Maar die dienstensector hangt van dc Industrie af. Dat hoor ik meer. Soms geldt dat wel, soms ook niet. Zürich is een groot dienstencentrum, terwijl de stad nau welijks enige industrie heeft. In Rot terdam is het omgekeerde te zien: BP en ESSO hebben hier hun industrieën en hun kantoren in Den Haag en Am sterdam. We hebben er niet verstan dig aan gedaan, die dienstensector af te stoten. Daarom stellen wij nu als eis dat, als een industrie wil uitbrei den. hij alleen toestemming krijgt wanneer het hoofdkantoor in Rotter dam wordt gevestigd. Dat is een egoïstische politiek. Dan krijgen Den Haag en Amsterdam geen kantoren meer. Dan moeten ze zelf maar voor indus trie zorgen. Dat zal voor een stad als Den Haag niet eenvoudig zijn. Waarom? Zijn ze voor industrie te deftig soms? Dan krijgen we dus allemaal kleine, stinkende Rijnmondjes in Nederland? Ik ben tegen een verdeling van func- Drs. H. J. Viersen: Rotterdam is niet niks ties, zo van: Rotterdam voor de indus trie. Den Haag voor de diensten en Amsterdam voor de cultuur. Ik ben voor autarkie. Hier wonen 1.1 miljoen mensen. Die hebben ook recht op cul tuur, op een dienstensector. En wat betreft dat stinken: in Hamburg staat een groot deel van het arsenaal indus trie dat we hier hebben, en Hamburg is een heel leefbare stad. De olieboycot zal uw beleid deerlijk doorkruisen. Uw havenbeleid begon juist gestalte te krijgen: het sociaal vcstigings-beleid geen verdere uitbrei ding industrie etc. Dat kunt u nu wel vergeten. Met de komende werkeloos heid zal Rotterdam elk bedrijf aan vaarden, vuil of niet, sociaal of niet. Het is een illusie dat te denken. Wij zullen onze kritische maatstaven handhaven. Met de werkgroep Ont wikkeling Rotterdam willen wij een aantal in uitvoering zijnde plannen versnellen: de bouw van de Botlek tunnel. het Wereldhandelscentrum. Wanneer de regering hieraan zal mee werken. zullen er bovendien minder werklozen zijn dan voorspeld is. Ten slotte willen wij ook de electronische en electronische industrie naar Rot terdam proberen te halen. Eindelijk komt Philips dan naar Rot terdam. (lachend) Eindelijk ("an, ja. Maar het hoeft niet alleen Philips te zijn, Sie mens enz. mag ook. U sprak over de regering. Rekent u erop, dat dt regering de 20 miljoen gulden, die Rotterdam, door de olie boycot, aan havengelden minder bln- nekrljgt, zal betalen? Wanneer de regering haar woord houdt en wij twijfelen daar niet aan laat zij ons niet zitten. Wij re kenen op zijn minst op die twintig mil joen gulden. Wat betreft de olieboycot: er gaan STERDAM De Consumenten- d heeft zich met een noodkreet ge- d tot de minister van economische in omdat de ziektekostenverz»ke- 's hun pren.ies ver boven de toe name doe. "^Haui 'ten grens opdrijven Per 1 januari mogen de verzekeraars hun pre- in "vaiT S Inaxiniaa' mp' '3 5 nrocent ver en. De oonsument<»bnnd wordt erh- DS 1 oversteoomd met k'achten over «evar *ekcringsmaatschappijen die veel idanke»r rekenen. De consumentenbond 36 Doclgt nvnister Lubbers in te grijpen db' 20 2te tonen dat het hem ernst is met 2?.2opehcersing van de prijzen. Er is de laatste dagen weinig leven meer in de atmosfeer geweest en tij dens het weekend zal dat wel zo blij ven. We bevinden ons aan de oostelij ke rand van een depressiegebicd bo ven dc Britse Eilanden en daarmee in een soort overgangszone tussen wat koudere lucht in het noordoosten en zachte, meer naar het zuiden en zuid westen. Zelfs in een klein land als het onze konden daardoor gisteren vrij grote temperatuursverschillen voorkomen: In het Groninger Ten Post kwam het kwik de hele middag niet hoger dan 1 graad boven nul (vrij wat lager dan de verwachte plus 6 graden) tegeno ver circa 10 graden in Maastricht en Brussel 'De Bilt kan ons nog :.:egr vertellen', pleegt men in het noord oosten bij zo'n situatie met zuidooste- luke wind te zeggen, waarna men zijn oor te luisteren legt bij radio Ham burg voor het weerbericht bestemd voor noordwest-Duitsland. In Leeuwarden was het gistermiddag om vier uur 3 graden, Rotterdam 8, Bastia op Corsica 13 graden tegenover plus 1 graad in hel Deense Kastrup, minus 6 in Reykjavik, minus 17 in het op noord-IJsland gelegen Akureyri en minus 31 graden in het noord-Zweedse Naimakka. De barometers in Skandi- navië daalden over het algemeen. Eén van onze medewerkers merkte op, dat zijn weerglas tot 99.3 millibar was ge- daald cn dat het weer desondanks rustig bleef, terwijl het vorige week woimg verandering bij eenzelfde stand stormde uit het noordwesten. Verklaring: niet een ba rometerstand op één bepaalde plaats is doorslaggevend voor de wind, maar de verhouding er van tot de lucht druk in de gebieden er om heen. Vrif- dag was het zo dat de luchtdrukver- schillen tussen Nederland en de Brit se Eilanden niet groot genoeg waren om de zuidoostelijke wind wakker te maken. Erg woest gaat het wel toe in het hooggebergte van midden-Europa, waar een zuidelijke or kaan wind staat. Op de Jungfrau werd kracht 12 Beau fort gemeten met stoten tot 280 km per uur. De wind ruimt dit weekend wat meer naar het zuidwesten. De re genkansen blijven in ons land het ko mende weekend betrekkelijk klein, en waar het al tot nattigheid komt, zal de neerslag niet van veel betekenis zijn. Er blijft ook ruimte voor opkla ringen. In de afgelopen nacht 22 december om 1.08 uur precies is de winter officieel begonnen. Vanaf dit moment gaan de dagen dus weer len gen. Weerrapporten van gisteravond 19 uur. max. temp. neerslag Amsterdam zwaar bew. 7 0 1 De Bilt zwaar bew. 7 0 Deelen zwaar bew- fi 0 Eelde zwaar bew. 6 0 Eindhoven zwaar bew. 7 0 Den Helder zwaar bew. 3 0 Luchth. R'dam geh. bew. 7 0 Twente zwaar bew. 7 0 Vlissingen half bew. 10 1 Zd.-Limburg zwaar bew. 12 0 Aberdeen regen 6 14 Athene onbewolkt 17 14 Barcelona half bew. 15 15 Berlijn onbewolkt 1 0 Bordeaux mist 13 3 Brussel zwaar bew. 11 0.6 Frankfort zwaar bew. 1 0 Genève geheel bew. 3 0 Innsbrück licht bew. 11 0-1 Lissabon half bew. 14 16 Locarno regen 2 39 Londen regen 10 6 Luxemburg half bew. 2 0 Madrid regen 8 4 Malaga half bew. 14 6 Majorca zwaar bew. 17 11 München zwaar bew. 0 0 Nice regen 14 43 HOOG WATER 23 december VUsslngew 0.56-13.13 HarinKVUeisluieen: 2.30-14.57 Rot terdam: 3.49-15.56 Schevendngen: 2.15-14.30 IJmuld-en: 2.52-14.30 Den Helder: 6.27-18,48 Har 11 ngen: 8.44-21.04 Delfzijl: 11.02-23.29 24 december; Vlleslngen: 1.35-18.53 Haring- vltetslulzen: 3.20-15.35 Rotterdam: 4.29-16.38 Scheven It gen: 2.59-13.11 IJmuiden; 3.52-15.44 Den Helder: 7.12-19.31 Harlingen; 9.29-21.44 Delfzijl 11.48 veel tegenstrijdige berichten. Er blijft olie binnenkomen, wordt gezegd. Ik vraag u geen cijfers. Kunt u alleen zeggen of de situatie zeer ernstig, re delijk ernstig of niet ernstig Is? Wij moeten zeer prudent zijn. U krijgt van mij geen mededelingen. Gelooft u dat Le Havre en Marseille een slaatje zullen slaan uit de huidige moeilijkheden, waarmee Rotterdam kampt? Dat hangt van twee beslissingen af. In de eerste plaats de hoeveelheid aangevoerde Arabische olie: wanneer die niet toeneemt, is het voor Le Ha vre niet interessant een pijpleiding van honderder kilometers aan te leg gen. Wanneer de oliegeul naar Rotter dam wordt gegraven, en dus nog gro tere tankers Rotterdam kunnen berei ken, wordt het voor Le Havre hele maal oninteressant in die richting te investeren. Van deze twee beslissin gen hangt het af. U verkeert in een moeilijk parket. U krijgt niet alleen kritiek van de lin kervleugel in de gemeenteraad, uw ei gen fractie steunt uw beleid niet, met name op het punt van het sociale sta tuut. Heeft u aan aftreden gedacht bij de behandeling "an het sociale sta tuut, twee weken geleden? Viersen: Wanneer de confessionele fracties unaniem tegen hadden ge stemd. wa„ ik afgetreden. Dat is niet gebeurd. Hoort u nog wel in de CIIU thuis? U wordt als een progressief figuur afge schilderd, terwijl de CHU door som migen steeds meer als een christelijke WD en dan een VVD nieuwe stijl, gezien wordt? Dat betreur ik. Ik ben twintig jaar lid van de CHU. (denkt na) Dat de conservatieve vleugel nu de overhand in de partij heeft, betekent niet dat minderheden, zoals ik, eruit moeten stappen. Wanneer de CHU niet meer aan het Christen Democratisch Appel meedoet, is er wat anders aan de hand. Dan ontstaat een nieuwe situa tie die gevolgen voor mij kan hebben. Maar op dit moment is er geen sprake van opstappen. U wordt voortdurend als opvolger van burgemeester Thomassen genoemd. Een overstapje naar de PvdA of de PPR zal de kansen op een burgemees terschap zeker sterk doen toenemen. Een onzinnige gedachte. Mensen den ken. dat js zo maar van partij kunt veranderen. Het is heus geen licht vaardige stap En dan te denken, dat ik om een baantje te krijgen van par tij zal veranderen Uw kans op het burgemeesterschap is dus verkeken? Viersen: Dat is een conclusie van u. Zoudt u burgemeester van Rotterdam wHlen worden? Als je wethouder van de eerste haven van de wereld bent geweest, wil je niet meer burgemeester van de twee de stad van Nederland worden. Dit is een grapje. In ernst: ik zal niet solli citeren. Blijft u wei in de politiek ,als wet houder bijvoorbeeld? Politiek is in Nederland geen profes sie. Daarom kan ik er nauwelijks iets over zeggen. Wat betreft het wethou derschap: ik vind vier jaar een mooie periode, zes jaar zou nog mooier zijn, maar acht jaar is weer te lang. Ik heb er mijn gedachten nog niet over be paald. Heeft de olieboycot niet bewezen, dat dc industriepolitiek, die in Nederland is gevoerd, een failliete boedel is? Een failliete boedel is een te groot woord. Die plannen, die honderden miljoenen guldens gaan kosten, niet alleen in R rdam, maar ook Moer dijk, de Tweede Nationale Luchtha ven. De variatie gaat zo snel. dat je bijna altijd fouten maakt. Je kunt bij na geen plannen meer maken voor een langere periode dan tien, twintig jaar. Dat geeft het overheidsapparaat een gigantische beperking. Je kunt haast geen wegen meer aanleggen, want wie weet vliegen de mensen wel over dertig jaar. Besturen wordt bijna onmogelijk.en toch zullen we het moeten doen. Niet met exacte beleids plannen, maar wel met veel, veel hersenwerk. Als wethouder voor economische zaken staat u aan de vooravond van een cri sis. die vooral Rotterdam zal treffen. Ligt u daar wakker van? Je moet goed op je quivive -*:jn. Met notoire Rotterdamse vlijt, en met veel hersengebruik zullen we proberen hier uit te komen. Ik lig er niet wak ker van. Wel zullen we heel wat pe per moeten toedienen aan de besluit- voering. Rotterdam's positie als grote oliehaven staat op de tocht. Elk jaar kwam hier vijftien tot vijfentwintig procent meer olie binnen. Dat lijkt er niet meer in te zitten. Maar vergeet u niet: Rotterdam is niet niks. onder redactie van loessmil De groei en bloei van de kerst- inns is niet meer te stuiten. Vorig jaar waren er zo'n hondervijftig, dit jaar zijn het er zeker tweehon derd. Als het er niet meer zijn, want het Maatschappelijk Advies- en Inlichtingenbureau (MA1) in Utrecht, dat de zaken coördineert en voor een deel organiseert, heeft uit bepaalde provincies erg weinig opgaven gekregen. Over het algemeen, zegt mevrouw Van Gent van het MAI, vertonen de kerst-inns zo'n beetje hetzelfde instuifachtige beeld van steeds, maar hier en daar is wel iets an ders geprobeerd. Zoetermeer (dat hebben we al eerder gemeld) heeft een soort telefonische kerst-hulp dienst en daarnaast een eenvoudige inn opgezet. In Utrecht heeft men ervaren dat er overal zoveel pop muziek werd gegeven, dat de oude ren een beetje uit de boot vielen en daarom zijn de inns daar nu ge splitst in aparte gelegenheden voor ouderen en jongeren, ledereen mag natuurlijk wel overal komen, maar ze weten dan bij voorbaat wet ze er kunnen vinden. Enthousiast is mevrouw Van Gent over Ferwerd, een plaatsje op der tien kilometer van Groningen, dat de kerst-inn een totaal nieuw ge zicht heeft gegeven. Daar is het echt van het hele dorp vóór het hele dorp: niet meer één groep die alles voor de anderen organiseert, maar iedereen doet er zo ongeveer aan mee. Er is een kerstnacht dienst, er kan op eerste en tweede kerstdag samen gegeten worden ook dieet-patiënten kunnen meeta- felen! en desnoods overnacht, u-ant ook van buiten Ferwerd is iedereen welkom. Er wordt samen gewandeld, op een boerderij in de buurt wordt het kerstgebeuren op gevoerd met levende dieren, »r is van alles voor kinderen te doen, mevrouw Jo van Dorp-Ypma komt een kerstverhaal vertellen, er is poppenkast in de kerk en nog veel meer. De Utrechtse groep die de kerst-inn voor buitenlandse werknemers jaar op jaar organi seerde, is uit elkaar gevallen met het gevolg dat gastarbeiders niet meer in de wijk Oog en Al terecht kunnen, maar óf naar een kersi- inn voor iedereen moeten, óf naar Amersfoort, waar wel een speciaal programma is. Oorzaak van dc op heffing is ook, dat elk jaar steeds weer dezelfde jongeren alles in el kaar ktcamen slaan. Een enkele kerst-inn is van kersta vond tot nieuwjaar aan één stuk door open. maar veel zijn van het nachtelijk doorhalen afgestapt. Jongeren blijven wel eens hangen, maar alle ouderen gaan gewoon naar huis, en daarom zullen de meeste inns open blijven zolang daar werkelijk behoefte aan be staat. Een gebroken poot heeft een gans voor ten minste een jaar gered van braadpan en kerstmaaltijd. Een buurhond van het dier, dat eigen dom is van een krokettenfabrikant in Hengelo, had blijkbaar nu al zin in een lekker hapje en viel de gans aan. De vogel kwam levend uit de strijd, maar niet ongeschon den. want hij hield er een gebro ken poet aan over. De baas nam hem eerst mee naar de dierenarts die de poot spalkte, en vervolgens weer naar huis, waar de gans nu als een van de weinige gelukkigen onder zijn soortgenoten het kerst maal met eigen ogen kan aan schouwen. Ondanks ernstige financiële proble men is de Aktie Hulp Noord-Ier- land er weer in geslaagd honderd Noordierse kinderen van dertien tot zeventien jaar uit Belfast en Londonderry met de kerstdagen naar ons land te halen. Werkgroe pen in Santpoort en Schiedam zor gen voor de opvang van de kinde ren. Niet gelukt is een poging om ook een groep bejaarden uit de on rustigste plaatsen in hun land hier een vakantie door te laten bren gen. De stichting bejaardenzorg in Utrecht heeft wel voor elkaar ge kregen dat de groep een weekje kan bijkomen in een rustig gebied in Noord-Ierland zelf, want zulke streken kom je ook daar nog spo radisch tegen. Wie 'zijn' kerst-inn nog niet heeft opgegeven, moet dat echt gauw doen bij het MAI, dat vandaag en morgen tussen negen en vijf be reikbaar is op 030-314457, maan dagmorgen ook vanaf negen uur graag zulke telefoontjes aanneemt tot eerste kerstdag te midderncht toe en tweede kerstdag weer tus sen negen en vijf uur. Die opga ven zijn belangrijk, omdat ieder een op dezelfde tijd op dat num mer moet kuimen informeren, waar in zijn of haar buurt een kerst-inn open is. Die laatsten kunnen daar ook na kerst nog inlichtingen krij gen, donderdag en vrijdag de hele dag tot vijf uur en oudejaarsdag ook. De gekste kerstboom ter wereld staat in de Amerikaanse stad Chi cago, centje die meer op een haar dos vlakbij de droogkap lijkt dan op een boom. Toch ziet de boom er in 't echt heel gewoon uit, maar dc fotograaf zag kans 'm te laten 'wapperen' door zijn lens tijdens de opname bliksemsnel even te be wegen. Het kan nog net vóór kerst: mee doen aan de (kerst-)actie van Tuli- pa Vernielha en aan die van CLAT-Nederland. Tulipa Yermelha probeert iets te doen voor de vele duizenden poli tieke gevangenen in Portugal via de CNSSP, het nationaal comité voor hulp aan politieke gevan genen. dat in Portugal zelf werkt. Al het ingezamelde geld in ons land kan dat op postgiro 2465235 t.n.v. penningmeester Tulipa Ver- melha, Amsterdam gestort worden bereikt die gevangenen en hun gezinnen weer via de CSPPP. de commissie voor solidariteit die in Parijs zetelt. De bekende getralie de protestkaart 'Amnistia' (Tulipa Vermelha. postbus 12039 in Am sterdam kan ze leveren) met de kerstdagen sturen naar de Portuge se ambassadeur in Den Haag, dr. Carlos Fernandos. Tolstraat 1. kan die politieke gevangenen helpen, als het -^r maar voel worden. CLAT-Nederland, de beweging die solidair wil zijn met de georgani seerde land- en fabrieksarbeiders in Latijns-Amerika. besloot de ac tie te richten op één familie: die van Ascue Yepez in Peru. Een in de auto van het gezinshoofd Wilfredo Ascue Yepez geplaatste bom ontplofte en verbrijzelde zijn benen. Ascue Yepez is een van de leiders van de Peruviaanse vak bond CNT (ook bij CLAT aange sloten) cn sinds hij zich inzette voor de rechten van de arbeiders in een groot bedrijf was hij al ver scheidene malen bedreigd. Hij heeft nu grondige medische hulp nodig, twee bcenprothesen en geld om zijn gezin tc onderhouden, maar CLAT-Caracas. die daar wat aan probeert te doen, heeft niet veel financiële armslag. Daarom wil CLAT-Nederland (postgiro 1918108, Utrecht) geld voor hem en zijn ge zin inzamelen. Wie wat wil gi- reeren. moet er wel 'Ascue-Peru' bij zetten. Het kan nog net voor kerst, maar iets later mag ook best. Dc gevan genen blijven nog jaren gevangen en de vakbondsleider zal nog lang hulp nodig hebben. 'Ik ben bang van niet, Sinipkins, maar nieuwe ideeën om do luchtvervui ling tegen te gaan, zijn welkom.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7