Je gaat niet kapot an je werk, maar an die spanningen 'Als Leiden geen doordrammer wil wordt 't ook niks' Werkloosheid Leidse jeugd ruim boven gemiddelde J. Kret, de mens, de wethouder, de dominee stokpaardje is dan altijd: 'Er moeten ook nog eens een keer zaken worden gedaan in die binnenstad'! Kret laat een afzwakkend lachje ho ren, met een sissend bij-toontje. Zegt dan: 'Ik hen wei consequent. Dat kan misschien uitgelegd worden als hals starrig. Ik kan er nou eenmaal niet tegen als iemand A zegt, en xxok nog eens B zegt en bij C de zenuwen krijgt en weer terug wil'. Erfenis In hoeverre is uw beleid gedurer.de de afgelopen drieëneenhalf jaar een erfenis geweest van uw voorgangers. En had u veel dingen anders gew ild? Kret: 'Veel mensen denken dat als je op zo'n stoel komt te zitten, je kunt doen wat je wilt. Het tegendeel is het geval. Het hoofdprogramma van 1970 was al vanaf 1961 bekend. Dat was een programma van lange duur, 25 jaar. Het onderdeel Merenwijk ging te langzaam. Het dreigde aanzichzelf ka pot te gaan. De Stevenshof, daar moest ook eens iets aan gedaan wor den. De afbouw van Zuid-West en het Morskwartier. Het basisplan stadsver nieuwing. Het gebied Heren gracht/Zijlsingel. Het industriegebied De Waard. Dat hele pakket was een erfenis. Maar de taak, die aanwezig bleek te zijn, was de realisering van tal van dergelijke projecten snel aan pakken in een strakke beleidsplan ning. Nou. je ziet vandaag ai de resul taten. Maar het was bovenmenselijk veel werk. Bepaald geen opgemaakt bed. dat moest nog opgemaakt wor den'. Laten we er eens een eind aan breien. De komende raadsperiode, de komen de verkiezingen. Kret: 'Randvoorwaarde moet zijn, dat we naar een verantwoord bestuurlijk werkmodel streven voor de volgende vier jaren. In een financiële noodsitu atie als in Leiden gaat het niet op om ook nog eens een keer de interne krachten aan elkaar te verslinden. Roolvink had mijns inziens vorige week wel gelijk, toen hij zei: elke par tij moet beseffen dat je voorlopig je verkiezingsprogramma wel, in de kast kan zetten. Het gaat nu om een slag vaardig beleid: dat is met vereende krachten het algemeen belang dienen. In Leiden is dat nodig. Maar let wel. denk niet dat ik hier zit te pleiten voor de volgende ronde of voor de te rugkeer van een afspiegelingscollege'. Dictatuur Het PAK wil een links programcolle ge. Ziet u dat komen? Kret: 'Dat is geen programcollege, dat is een programdictatuur van één club. Als men het in deze financiële noodsi tuatie politiek verantwoordelijk acht en het aandurft om helemaal alleen deze situatie aan te kunnen, dan moe ten ze dat maar doen ook. Als ze het aandurven om de bevolking naar de ...Ze weten wel hoe ik volgend jaar zal zijn... stembus te lokken met een program ma, waarvan de financiële paragraaf niet is gedektZij zeggen: Den Haag moet maar meer betalen. Maar ik moet nog zien of dit kabinet meer geeft dan het vorige. Gaat die beurs voor Leiden niet verder open en ze wagen het toch met dat programma te komen In ieder geval wil het PAK een links programcollege met vier of vijf wet houderszetels. Nu ligt u bij links en bij rechts tamelijk goed. Het rommelt wel eens, maar dat is vaak stuntwerk. Zou u Kret komt er meteen tussen: 'Weet je hoe je dat mag neerschrijven'? Ik had mijn vraag nog niet gesteld. Kret: 'Of ik er ln zou willen gaan zit ten Juist. Kret, laconiek: 'Dat weet ik toch. Weet je hoe je dat moet neerschrij ven? Ik heb er in 69/70 nooit enig misverstand over laten bestaan dat ik het betreurde, dat het PAK buiten het college bleef. Door hun eigen ei sen zijn ze ernaast komen te staan. Ze hadden altijd gedacht aan 33 zetels, het werden er 17. Nu denken ze er weer zo over. Nu moet je luisteren. Ik wil graag dat er een mogelijkheid komt om het PAK in het college te krijgen. Maar ze moeten het maar vergeten als ze denken dat ze mij als particuliertje eruit zouden pikken. Mij de boodschappen laten doen, en zelf de politieke eer opstrijken. Ik wil wel gehuurd worden als wethouder, niet als loopjongen. Een huurleger nemen als ze ?elf beroeps zijn. Kom nou. Ja. het is toch zo'? Verhaal Dat teruggaan naar vier wethouders- zetels zit u niet lekker? Kret: 'Logisch hoor, het werkpakket vergroten en het aantal krachten ver kleinen. Logisch. Je zult trouwens nog wat beleven. Toen de PvdA één derde had in de raad. wenste ze wel twee derde in het college te krijgen. Misschien zou dc VVD volgend jaar dezelfde aanspraak kunnen maken, die zij meenden te hebben. Dan moeten zij een democratisch verhaal verzin nen waarom dat niet kan. Ik kan het STAD EN REGIO L3 Onderzoek toont aan: Van een onzer verslaggevers LEIDEN De jeugdwerkloos heid in Leiden ligt ruim boven het landelijk gemiddelde. Die in de categorie 19 tot en met 22- jarigen is relatief aanmerkelijk hoger dan de werkloosheid on der 15 t.m. 18-jarigen. Het hoog ste percentage jeugdwerklozen komt voor in Wijken Binnenstad noord en zuid. Dat zijn enkele constateringen, die Jelly Beets, Annemarie de Reyger (studentes sociale pedagogiek) en Pie- ter Stroink (socioloog bij het Neder lands Instituut voer Praeventieve Ge neeskunde in Leiden), naar aanlei ding van hun onderzoek naar de jeugdwerkloosheid in de Leidse regio hebben gedaan. Enkele cijfers daaruit. De Leidse re gio telt 431 jeugdwerklozen, 335 jon- gensen 96 meisjes. 79 procent van de werkloze jongens is ouder dan 18 jaar, 21 procentjo ngens. Bij de meis jes bedragen deze percentages resp. 67 en 33. De grotere werkloosheid onder de oudere jeugd kent waarschijnlijk twee oorzaken: het arbeidsaanbod on der de 15 t.m. 18-jarigen neemt af, doordat steeds meer jongeren in deze categorie onderwijs blijven volgen, terwijl anderzijds de concurrentieposi tie van de oudere werklozen slechter is, omdat ze niet meer onder de rege ling van het jeugdloon vallen. Opleiding Het opleidingsniveau van de werkloze jongeren is laag. Ongeveer de helft heeft alleen lagere school en soms nog een niet afgemaakte opleiding op de technische school of de huishoud school achter de rug. In vergelijking met landelijke gemiddelden is ook de duur van de werkloosheid in de Leid se regio onder de jongeren lang. waarbij jongens nog veel langer werkloos zijn dan meisjes. Jongens staan gemiddeld driemaal ingeschre ven bij het Gewestelijk Arbeidsbureau en meisjes tweemaal. Het aantal werk gevers dat de jeugdwerklozen als baas hebben gehad, ligt soms opvallend hoog. De hoogste notering bedroeg 21 en dat voor iemand, die niet ouder dan 22 jaar is. Een extremiteit, maar toch heeft zeven procent van de werk loze jongens en één procent van de werkloze meisjes tien werkgevers ge diend. Er is een opvallend verschil tussen werklozen uit Leiden en uit de regio. De jeugdwerkloosheid in Leiden ligt twee tot drie maal hoger dan in de regio. In Leiden is de werkloosheid onder jongens vooral geconcentreerd in de bouw, in de regio neemt de sec tor personeel algemene dienst het grootste percentage voor zijn reke ning. Voor meisjes zijn personeel in algemene dienst en kantoorpersoneel de belangrijkste sectoren. Leidse jon genszijn langer werkloos dan werklo ze jongens uit de regio. 27 procent in Leiden is korter dan een maand werk loos, daarbuiten 54 procent. Bij meis jes is dat verschil kleiner. Een verge lijking per wijk leert dat er weinig opvallende verschillen bestaan in het patroon van de werkloosheid, hetgeen een verrassende conclusie is. in ieder geval niet'. Stel, dat u niet blijft zitten. Toch wel jammer als iemand anders zich met al die plannetjes gaat bezighouden. Kret: 'Dat is na vier jaar zo, maar dat is na acht jaar ook zo. Afscheid ne men heeft altijd iets verdrietigs. Ik heb wel motieven en aapwijzingen ge noeg om nog vier jaar ts willen blij ven zitten, maar dat hangt helemaal af van de verkiezingsuitslag. Dan moet er trouwens een programcollege komen, niet ervóór. Maar weet wel, ze zullen van mij niet ontdekken dat ik met ellebogen ga duwen om hier een baantje over te houden. Wat dat be treft heb ik alternatieven genoeg'! Er volgt een smakelijke lach. U blijft in elk geval in de raad. U zou ze rouw lusten, heeft u gezegd. Daaruit maak ik op dat u ook als raadslid voldoende invloed kunt aan wenden om de zaken onder controle te houden. Kret: 'Laten we dót nou eens afwach ten (glimlacht pinnig). Ze kennen me als raadslid en als wethouder. Dan hebben ze er enig idee van hoe ik de volgende vier jaar zal zijn. Haha'. Kerstboodschap Het slot, meneer Kret. Ik wilde u graag een kerstboodschap ontlokken. 'Een kerstboodschapdaar zeg je me wat'. Er valt een stilte van enkele minuten. Misschien oen flauwe vraag, maar het antwoord kan leuk zijn. Kret: 'Ja, dat weet ik ook wel. Een kerstboodschap. Nou, dat uit dit ver haal mag doorklinken dat we ons geen zorgen moeten maken over de problemen, die er zijn. We zijn er met z'n allen om die de baas te wor den. We moeten ons meer zorgen ma ken over het ontbindingsproces waar aan onze samenleving lijdt. Het gaat niet zozeer om de materiële proble men, maar het kon wel eens zijn dat het onze grootste opgave wordt om weer voor elkaar verstaanbaar te wor den, Dat we de medemenselijkheids factor, het gesprek, de eendracht en de saamhorigheid weer terugvinden. Weet je. ik geloof dat het verhaal van de torenbouw in Babel een keerzijde heeft. Het was onmogelijk om het werk af te maken omdat de mensen eikaars taal niet meer begrepen' Hij staat op. De armen weer uiteen. De bril op. Een grijns. Zegt: 'Ja. het is toeh zo'? Er is wéér geen speld tus sen te krijgen. lUW/WARTET ZATERDAG 22 DECEMBER 1973 Willem Schrama ellix w )EN Telkens als wethouder Kret een verbale voltreffer lanceert, neemt hij een ogenblik te- van ii behoedzaam de bril af, zet hem vervolgens weer op en begint dan met de armen wijuit te zen. Onmiddellijk daarop klinkt bet triomfantelijke 'Ja, bet is toch zo?' Op dat moment wil je ijkdi wel, maar je kan niet meer. Er is geen spijker meer tussen te krijgen. Misschien nog een speld de kans is gering, ergi zo bxijft, kun je het nog vier jaar we 0). mai Kret, dominee, wethouder, en Vseral dies meer zij. Vijfenveertig D Een veel geroemde, mar ook om man. Een taai bolwerk. Ogen- tal kclijk niet te nemen. Zo komt hij En zo is hij ook. Dat moet zich du s insiders al hebben gemanifes- oudtj, toen 'Bram' nog klein was. iten ook de mensen, die hem wat la- ïlva terden kennen, herinneren hem ïledkn intelligente, slimme en popu- )osh jongeman die met een mateloze en> fye in het jeugdwerk opging. Al- 'naakte hij aan, niets was Bram te Toch verliet hij Leiden in 1947. ~jaar keihard studeren. In 1953 'ij gereed voor de pastorie. Het Krimpen aan de Lek, die verrast met deze rondborstige predi- .Maar zijn onuitputtelijke daden- hield hem daar niet lang vast. 161 werd hij leraar godsdienst iet Christelijk Lyceum Visser 't utaa in Leiden. Een sbap, die hem alle ou veranderen, zoals later moge da n. In 1970 ging hij met 'onbe- he verlof. Het raadslid Kret werd Na lijk wethouder van verkeer en ha. intwikkeling. Hij kreeg een hui- na* ge opdracht, een berg werk, maar ziji gewoonlijk stroopte hij de mou- t>P, de tanden op mekaar en ver een gezeur. De gevolgen werden inde de eerste maanden a! iaar. Het Levendaal heeft in die een situatie gekend, dat over van honderd meter acht- jverschillende verkeersborden el- lenspraken. Bulldozers begon- kon je de naam Hitelr voor doen maar dan moet je ophouden.' U'heeft het over het verschijnsel po larisatie. Kret: 'Nee, ik bedoel wat anders. Het geeft niet dat je het middelpunt bent van kritiek. Als je dat niet wilt, moet je ook geen openbare positie bekle den. Maar waar 't hoofdzakelijk op neerkomt is dat op een gegeven mo ment elke vorm van menselijkheid ontbreekt. Dat geeft spanningen, waar je op den duur aan kapot gaat.' Geeft u eens een voorbeeld. Kret: 'Nee, dat doe ik niet. Want als ik een negatief voorbeeld noem, zou ik dat teveel overbelichten. Het zou er een uit vele zijn.' Het zou misschien wat duidelijkheid verschaffen. Kret: 'Nee, nee, dat doe ik niet. Ik noem liever een positief voorbeeld. Veel mensen denken dat ik bijzonder geleden heb onder de problematiek rondom de Sitterlaan. Nou als er één zaak is die mij weinig doet, dan is het die. Omdat hier een contact en een gespreksmogelijkheid overbleef met vrijwel alle leden van het actiecomité. Er is geen enkel persoonlijk contact aangepast. Niet tijdens de rit. en ook niet erna. Op deze wijze wil ik best in de kritiek staan. Maar vaak is het bij het onbeschofte af'. Misdadiger bodem van de Merenwijk te leren. Enfin, Kret was bezig. De fe vraag ligt voor de hand. u ooit wel eens een dergelijke Periode meegemaakt? jat) 'Jawel: ik heb 't altijd al druk Vi- Dat komt omdat ik vanaf m'n fesjaren altijd al erg productief [eweest. Er zijn tal van dingen 'n interesse hebben.' "ikt nogal wat te zijn. Benevens latste hobby een stad ontwik- die hij ambtshalve en achte- een kwaliteit heeft omgezet en mi zeer recent (als we goed zijn "ht) het aanbod van een top- bij een bouwbedrijf heeft op- ird, is er ook een groot aantal :1e aangelegenheden die hem lezighouden. Zo had het mis- weinig gescheeld, of Kret was :ns een platenbons gewdrden. 'de jaren 60 was hij namelijk ac- als °Pname"reg>sseur bij Du- Een geziene figuur bij koren, tn en solisten, wier prestaties it toewijding en vakkennis in de in vereeuwigde. Zo zong in 1958 imo onder zijn super visie in ijk-Binnen een langspeelplaat ret was ook oprichter van de "irde Stichting Orgelcentrum, n hij jaren de motor (lees: ke |tter) was. Hij speelt zelf ook. In ild.fsterkerk is hij enige jaren plaats- igend organist geweest. Zijn mu- voorkeur blijkt een combinatie van Bach enerzijds en de Fran- lantici anderzijds. De Stap van itsenbord naar een zebrapad is :ns maar een kleine. hebben ook toneel, film en tuur zijn brede aandacht. Wat patste betreft: Kret heeft al ja- L. hg een bestuurlijke functie in het "leekwezeh. panningen idzware wethouderschap. Is dat Ij en jaar op te brengen voor een op uw leeftijd? U bent zo nu en 'hel eens een keertje overwerkt, i 'Ja, inderdaad, maar dat komt ran het werk. Veel werk kan ie- hebben. Maar het komt van i het kader van dat werk men- Jlkaar aandoen. Als deze situatie den stuk gelezen over de mentaliteit waarmee ik de Lange Mare zou heb ben doorgevoerd. Dat was bij het on gelooflijke af. Daar kon je de naam Hitier voor invullen. Nou dat vind ik onbeschoft. Dan zeg ik op zulke mo menten: spreken ze nou over mij of hebben ze het over zichzelf. Iemand die op zulke gedachten moet komen wordt wel heel gevaarlijk als-ie zelf de touwtjes in handen krijgt. Ik be doel maar: je gaat niet kaot aan je werk, maar wel aan je spanningen binnen je werk'. Duidt zo'n ingezonden brief dan niet op onvoldoende informatie? Moet de zaak dan niet verder worden openge gooid? Kret: 'De burgerij zal altijd een gebrek aan informatie blijven houden.' Ook al kunnen ze over alle beschikba re informatie beschikken, bedoelt u. Kret: 'Juist. Je kunt wel openbaar handelen, maar je kunt je deskundig heid, je ingewerktheid, je routine niet met een ander delen.' U bedoelt: inspraak is mooi maar op een gegeven moment moet je het ver trouwen laten aan dc beleidsman. Kret: 'Tuurlijk! Kijk maar naar de medische wetenschap, bijvoorbeeld. Je kunt veel dingen openbaar maken, maar op een gegeven ogenblik zul je toch niet met z'n allen het werk van wetenschappers kunnen aanpakken. A. J. Kret: 'We moeien de medemenselijkheidsfactor, het gesprek, de een dracht en de saamhorigheid weer terugvinden'. Hoe bedoelt u dat? Kret: Dat er tegen je aan gespoten wordt vanuit een totaal afwezige vorm van informatie o er hoe je werkt. Alsof je een misdadiger bent, die toevallig een wethoudèrszetel heeft bemachtigd.' Heeft u liet nou over raadsleden of over actievoerders? Kret: 'Nee niet de raad. Dan kun je zelf je conclusies trekken. Maar weet je wat het is? Het is wat verdrietig te moeten ervaren dat ze representan ten zijn van een mentaliteit.' Geeft u nou toch eens een voorbeeld. Dat is toch veel duidelijker? Kret, onverstoorbaar: 'Ik zal nog eens iets positiefs noemen. In 1970, ten tij de van de Wandelnota, was er nogal wat beroering in de Steenstraat. Kees van Dam, je weet wel, de bakker, maakte marsepeinen poppetjes met leuzen als 'Kret go home' en 'Weg met Kret'. Haha, ik heb ze hier nog steeds in de kast staan, ze zijn kei hard geworden. Maar wat ik zo maar wil zeggen is dit: ik kon met Kees van Dam grappen blijven maken. Dat werd over en weer gewaardeerd. Dat blijkt het best uit het volgende ver haal. Ik kom daar 's zaterdags in de winkel, want ik wilde natuurlijk een naar van die poppetjes hebben. Het bleek dat ze uitverkocht waren. Maar terwijl ik daar voor die toonbank stond kreeg ik stellig de indruk dat men dacht: dit wordt een rel waar de klanten bij staan. Vandaar dat ik maar met geen woord repte over die poppetjes. Ik bestelde een ons flikken en een half pond van die andere lek kere dingen. eh.truffels Ik de deur weer uit, en toen stond Van Delft dat is z'n buurman op me te wachten Ik zeg Joh, ik zou eigen lijk best een paar van die poppetjes willen hebben. Nou, toen zijn we sa men naar binnen gegaan en Kees heeft er nog een paar gemaakt. Later bleek dat mijn zoon er een ge kocht had als Sinterklaasverrassing. Maar zoiets kon ik vreselijk waarde ren, dat was gewoon ontzettend leuk. Maar de wijze waarop soms veronder steld wordt hoe je je werk verricht. Onbeschoft 'Nou ja, ik zal je 'n voorbeeld geven, dan heb je je zin. Ik heb een lngezon- De predikant Amsterdamse kerkeraadsleden weerge ven. Ik preek vaak in Amsterdam. Daar zeggen ze dat ze me tweemaal duidelijk hebben zien veranderen. Toen ik van de pastorie naar de school ging, en sinds 1970, toen ik de hele week door in het maatschappelij ke leven ging zitten. Dat betekent niet dat ik na '61 onderwijsachtig ben gaan preken en na '70 politiek-achtig, maar er heeft zich tweemaal iets voor gedaan in mijn leven, waardoor je ge zichtskring verandert. Dat uit zich in een andere intonatie in je prediking. Maar dat betekent niet dat ik politiek op de kansel breng. Ik ben nou full time politicus en daarom voel ik daar des te minder voor'. natuurlijk heel anders aan'. Heeft u een antwoord op degenen in deze stad die u een doordrammer noe men? Kret: 'Ja. Als Leiden geen doordram mer wil hebben, dan zal 't in Leiden ook nooit wat worden. Het is voor je zelf makkelijk om rustig aan te doen, daar gaat het niet om'. Adviesraad Met andere woorden: o een gebrek Confrontatie aan informatie kan iedereen zich te allen tijde blijven beroepen. Er moet een intermenselijke relatie overblij- En omgekeerd, zit er AR-politiek in uw staatsbeleid? ...Hier. mijn prediklijst voor volgend jaar. Helemaal vol... ven, dat heet vertrouwen'. U was onlangs 20 Jaar predikant. U preekt nog elke zondag? Kret grist een paar velletjes papier van zijn bureau. 'Hier, kijk maar. mijn rooster voor het volgend jaar. Helemaal vol.' Waarom zo weinig ln Leiden? Kret: 'Daar zijn twee redenen voor. Ik ben niet als redikan' aan Leiden ver bonden, hoewel ik hier in 68-69 nog veel gepreekt heb als vervangend jeugdpredikant. De tweede reden da teert van 1970 omdat ik geloof dat je teveel een vermenging van functies in Leiden zou krijgen.' En het gevaar dal men de wethouder als preker ziet. Kret: 'Inderdaad ja. Daarom moet je dat niet doen'. U hebt op religieus gebied nogal een zwenking gemaakt. U hebt behoord tot de modaliteit van de gereformeer de bond in de Hervormde Kerk. Die vraagt u tegenwoordig niet meer op de prediken. Kret: 'Nou, dat is niet helemaal waar hoor. Ik dacht van wel. Ik ben nog al tijd lid van de gereformeerde bond'. Maar u bent meer naar het midden geschoven. Kret: 'Jawel, maar ik behoor nog al tijd tot die groepering, die wat geloofs opvatting betreft duidelijk tot de or thodoxie behoort. Ik deel alleen'hun opvattingen op liturgisch gebied niet. Zo laat ik al vanaf 1958 gezangen zin gen'. Boeken U heeft eens een liturgisch boek over de Hervormde Kerk geschreven. De strekking daarvan Is een tamelijk zwa re. Staat u daar nog achter? Kret: 'Nee, daar sta ik niet achter. Maar (lacht) dat is ook al weer twin tig jaar geleden. Ik heb trouwens wel meer boeken geschreven. Een boekje over het Heilig Avondmaal. Ten dis geleid, heette dat. Dat was vooral een verweer tegen de bestaande avond- maalspraktijken binnen de gerefor meerde gemeente. Ik heb ook nog een boek geschreven over de geschiedenis van de kerkorgclmuziek, het gedenk boek van Jan Zwart. En samen met ds. Velling schreef ik een boekje over stromen van krachtbeweging'. Gekke vraag, bevatten uw preken wel eens een dosis stadsontwikkeling? Kret: 'Nee. Hoe ik preek tja, dat kunnen misschien het best een aantal Kret: Ilc zal je eeens wat zeggen. Ik durf volgend jaar de confrontatie aan tussen het confessio nele verkiezingsprogram enerzijds en het interfractioneel akkoord van 1970 anderzijds. Partijpolitiek is in deze ondergeschikt. Partijpolitiek is probe ren om langs politieke weg zoveel mo gelijk idealen te verwezenlijken. En daar ben ik nou precies op tegen'. U staat bekend als de hardste werker, maar ook als de machtigste man bin nen dit college van B. en W. Heeft u inderdaad zo de handen vrij? Kret: 'Dat ik hard werk, dat merk ik zelf. Dat valt moeilijk te ontkennen. Ik heb geen tijd om op andere colle ga's te letten. Maar de machtigste- nou, ik doe m'n uiterste best om alle dingen, die ik inbreng in het col lege. goed voorbereid te hebben. En dat verdedig ik dan ook met kracht. Het resultaat is dat ik mijn zaken er vrijwel altijd door krijg. Maar ik dacht dat dat in de eerste plaats ook te danken is aan een goed team in mijn sector. Het komt misschien ook omdat ik er op uit ben om conse quent te denken. Misschien noemt men dót macht. Ik houd niet van schipperen om ér politiek beter van af te komen, of om discussies te ont- lopen, of tegenstand uit de weg te gaan'. U heeft in 1971 zelf een Adviesraad voor de Binnenstad ingesteld. Vindt u dat die adviesraad is gaan functione ren zoals u het zich had voorgesteld? Kret: 'Ik geloof dat het nu nog niet veel geworden is. Ten eerste omdat het ambtelijk apparaat niet gewend is om met een adviesraad te werken. En anderzijds is het de adviesraad zelf die te weinig verschil weet te maken tussen actie voeren en adviseren. De adviesraad is geen georganiseerde ac tiegroep, maar een adviesinstantie voor plannen. Een adviesraad is er niet om alternatieve plannen te be denken maar om advies te geven over bestaande plannen, Maar goed, we moeten elkaar daar niet lelijk voor aankijken. Binnenkort komt er een andere opzet en laten we hopen dat het dan beter gaat'. Nou zijn er natuurlijk wel wat dingen in Leiden, die aanstoot geven. Ik denk maar aan dc levensgevaarlijke city-ring. En dc 14.000 handtekenin gen tegen de asfaltering van De Sit ter laan. Kret: 'Ik heb zelf pok een handteke ning gezet. Onder een actie, die ge voerd werd om de nadelige invloeden van de oostelijke cityring terug te dringen. Maar toen ze over die asfal tering begonnen, heb ik niet meer meegedaan. Ik heb er namelijk nooit onduidelijkheid over laten bestaan dat de oostelijke gordelweg (Lammen- schans. De Sitterlaan, enz.-red.) een van mijn opdrachten was. En ik werk liever daaraan dan aan wat er in het oorspronkelijke wegenplan 1961 stond. Dan zou de Oude Herengracht ge dempt moeten worden'. Halsstarrig Maar de vrees bestaat dat het een tweede stadstangeiit wordt. Vanaf de Galgewaterbrug, via de gedempte Trekvliet, de Boisotkade en de Kas- tanjekadc aansluitend op Dc Sitter laan, enzovoorts. Kret: 'Dat wordt-ie ook. Maar het is niet de bedoeling geweest om door de asfaltering van De Sitterlaan die weg alvast z'n toekomstige karakter te ge ven. Het wegenplan '61 voorzag name lijk in een vierstrooksweg. Dat heb ik definitief ongedaan gemaakt. Het is een tweestrooksweg gebleven'. U bent halsstarrig, zeggen intimi. Kret: 'Oh ja? Nou eh ik weet het eigenlijk niet'. Als uw plannen dreigen te worden doorkruist, wordt u kriebelig. Uw Bedrijven U zou bedrijven tegenhouden. Er wa ren al raadsleden die een bordje voor de stad wilden neerzetten: 'Hier geen bedrijven'. Kret, nu een beetje verontwaardigd: 'Ik héb borden neer laten zetten, toen nog geen commissie economische za ken of college er aan dacht. Borden op verschillende plaatsen in de stad, met daarop: industriegebied Dp Waard. Met het telefoonnummer van het grondbedrijf eronder'. Het is dus niet waar. Kret: 'Geen sprake van. Het i* erg jammer dat zoiets gebeurt. Maar de hoeveelheid informatie is ook zo groot dat ik het iemand niet kwalijk kan nemen dat ze het niet weten. Wat ik wel kwalijk neem, is dat men al vast voor de beurt gaat praten zondpr dat men weet dat die informatie er is. Of dat nou politiek belang is, of in een goed blaadje komen te staan bij actiegroepen, ik weet het niet. Za! wel mis wezen, zegt men dan. Maar ga je er van uit: het kan wel eens goed wezen, dan pak je een "robleem ...Ik heb ook een handtekening die actie gezet...

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 3