n/lr. Gorter wil het recht van de Drde en niet de orde van 't recht Stormdepressies te over in najaar '73 :ee 'Van de 650 projectontwikkelaars zijn er eigenlijk maar 25 goed' Veel controle, toch kan er veel mis gaan llW/KMAICTET ZATERDAG 22 DECEMBER 1973 BINXEXLAXD T11/K17 -BOUWERS BREIGEN DE EMEENTEN TE IVERHEERSEN or Rudie van Meurs /[STERDAM Elf jaar geleden werd met de plannen voor Hoog-Catha- ne in Utrecht óók het fenomeen van de projectontwikkelingsmaatschappij 'ons land geïntroduceerd. Vandaag de dag, nu het betonnen hart van recht zijn voltooiing nadert, zijn de berichten over de nieuwe garde van per-bouwers niet van de lucht. Meestal zijn de verhalen erover ongunstig. Utrecht, mr. W. R. van der Sluis, acht het 'volstrekt onmogelijk' om als provincie te gaan uitmaken met wélke maatschappijen wél en met wélke niet in zee kan worden gegaan. 'Dat kan fundamenteel niet', zegt hij, 'er zijn andere manieren om invloed uit te oefenen'. Vijfjarenplan Soms worden woningen gebouwd die helemaal niet in een behoefte voorzien, die te duur zijn. Dan krijg je dit soort protesten. met instemming van het gemeentebe- Nijmegen aantal weken geleden trok een be- it uit het Noordhollandse Aker- t de aandacht. Een project-ontwik- ar kreeg in Akersloot er lucht dat de gemeente in het zuiden het dorp wilde uitbreiden. Niet iderd door financieringsproble- waarmee gemeenten wel chro- kampen, kocht de projectont- telaar de door de gemeente he le grond voor het dubbele van de op. De bedoeling was duidelijk: indernemer wilde de gemeente het blok zetten met een kant en Ir bouwplan waarin dure woning- W aantrekkelijk voor de bnu- omdat dóór iets aan te verdienen zou overheersen. Maar de ge- jnte Akersloot wil sociale woning- k zo goedkoop mogelijke grond ie 0tag haar plannen doorkruist door ting; op speculatie beluste tussenfi- f. In het diepste geheim bereidde lemeente toen een ander plan voor lVO,*ocht grond in het noorden van tsloot op om daar de sociale wo- szitjbouw te realiseren. De grond die [projektontwikkelaar nu in bezit it is bestemd voor de bouw van 4ll zwembad. projectontwikkelaar kreeg he' Gedeputeerde W. R. van der Sluis: nu pas vat op de woning bouw. lid op de neus. Maar in hoeveel ande re gevallen slaagt de overrompelings tactiek en -techniek van de project ontwikkelaar wél? Onlangs werd in deze krant gemeld over het recreatieplan dat de projec tontwikkelingsmaatschappij Wilma uit Weert in Bruinisse in eigen regie gaat uitvoeren en straks eigenhandig zal gaan exploiteren. Burgemeester A. Hokken van Bruinisse had vertrouwen in Wilma, zei hij, en liet alles graag over aan de beste zorgen van deze particuliere bouwer. Wat blijkt nu? Vijftig caravanbezitters op de cam ping Brunova moesten per 1 december verdwijnen. 'Ze worden verjaagd door Wilma, die de grond onlangs kocht en er tezijnertijd een hotel, bungalows en een nieuwe camping wil bouwen', meldde Het Vrije Volk erover. Burge meester Hokken zegt 'de gang van za ken te betreuren maar machteloos te staan'. De directie van Wilma zegt: 'Contract is contract Het kan nog ja ren duren voor de camping er komt, maar in de tussentijd kunnen we il- vast beginnen met het inplanten van groenpartijen'. Wilma kocht destijds de grond van de boeren in Bruinisse In Nijmegen is het 'buurtcomité bene denstad' in het krijt getreden tegen de projectontwikkelingsmaatschappij Empeo, onderdeel van de Verenigde Bedrijven Bredero bekend of be rucht (naar keuze) van het plan Hoog Catharijne. De bewoners van het aan de Waal gelegen deel van de Nijmeeg- se binnenstad (benedenstad) ontwik kelden ruim twee jaar geleden zelf een plan voor herstel en 'rehabilita tie' voor hun wijk. Maar de gemeente stelde een krediet van anderhalve ton beschikbaar aan Empeo, die over de hoofden van de oorspronkelijke bewo ners heen, zonder die mensen ook maar een greintje te kennen in de Dog spel met voordeel dat delinquenten zich buiten de maatschappij stellen tr onze juridische medewerker, mr. N. D. Jong. ige week dinsdag stond in deze krant een uittreksel uit het Ne- ten-lands Juristenblad onder de kop 'Hoofdambtenaar pleit voor irdere straffen (en misschien ook de doodstraf)' en 'Hulppo- vormen en dwangarbeid invoeren'. te v be Kinlij k vind ik de vierhonderd d)n bestede woorden te veel eer voor I maar dan in tien regels, af en in de ingezonden stukken-rubriek deze kant valt te lezen. Gorter hij is de schrijver van stuk in het Juristenblad be- ook stokoude stokpaarden. Aan criterium van nieuws voldoet zijn Qfage voor een dagblad nauwelijks. j0h( etreur dus de aandacht hiervoor e krant, die overigens met ere worden genoemd in de behande- van strafzaken. Misdaad is voor aige kranten een lucratief onder- Maar deze redactie is sensatie- t bij een immens trieste affaire :t merendeel van* de criminaliteit gelukkig vreemd. Daarom even anecdote: bij een Leids crimino- wordt geklaagd dat de criminali- zo stijgt. Wat hieraan te doen? roord: Neem een ander dagblad! er bepleit, om de politie uit de rnalistische hoek te halen en zich deel van de burgerij te laten i, een groot, vrijwillig korps politie uit te goeder naam en bekendstaande, democratisch dozen personen. a'* 'de politie in deze tijd zo op de staat is bepaald niet alleen maar Lief te waarderen hoe moeilijk X er< ock voor individuele politie- te verwerken is. Het duidt er op 'mensen méér dan vroeger kien op het waarom van bepaalde ge- uitoefening, het niet meer kritiek- aanvaarden van wat de gezags- 8 mfcer wenst. Het duidt op een voort- nd verdergaande beperking van machtsuitoefening, nogelijkheid van kritiek op de po- is een fundamentele voorwaarde een staat die pretendeert een te zijn die volgens de standaar- van het recht te werk gaat, en van macht (hetgeen veel eenvou- r, duidelijker, efficiënter enz. zou Het recht beperkt de macht dezing van een gezagsdrager ver- t die macht alleen maar. Daarom ien we geen verkiezingen van ge zagsdragers: wij kennen alleen maar verkiezingen van de gezagscontro- leurs. In de Verenigde Staten bijvoor beeld kiest men ock de hoogste ge zagsdrager: daar zit men nu dan ook lelijk mee in zijn maag. Verder zijn er wel een paar (en juist op dit punt weinig te bewonderen) staten te noemen waar een ideaal van Gorter aan den lijve mee te maken valt: 'Het hulppolitiekorps dient zich spontaan uit het aanwezige publiek te kunnen concentreren en op ieder noodzakelijk ogenblik zich zo moge lijk onder leiding van de politie te stellen, of, bij gebreke daarvan, zelf standig op te treden'. Gorter wenst de hele onderwereld uit te roeien. Hij waardeert een voormali ge herrieschopper uit een dorp die la ter als politieman onvervangbaar was door z'n absoluut gezag zonder ge weldpleging. Hij maakt het gezegde: met dieven vangt men dieven, tot ho ge wijsheid. Helaas, schrijft Gorter, kon hij geen procesverbaal maken. In derdaad, dat is triest. Want juist dit maakt de politie tot meer dan hand haver van orde alleen, namelijk van de rechtsorde. Als het alleen macht en gezag zijn die ons van criminaliteit kunnen ver lossen, laten we dan maar meteen alle wetten in de Hofvijver gooien. Ge vreesd moet worden dat er daar door de machtigingswet toch al een paar zullen drijven. In de democratie, die wij aanhangen betekent rechtsorde: de orde van het recht en niet (en in die hoek zit Gorter) het recht van de or de. De uiterste consequentie van dit laatste is, dat het doel de middelen heiligt. Zwaarder straffen Eén ei-van-Columbus-van-Gorter is: zwaarder straffen. Gelukkig hebben de burgers in Nederland niet alleen strafwetten die hen tegen de overheid beschermen de overheid kan niet meer vervolgen dan strafbaar is ge steld) en rechters aan banden leggen door maxima in straffen. Onze straf wetten beschermen de burgers ook tegen hun medeburgers, zij verhin deren het eigen rechter spelen. Dat deen we in het dagelijks leven na tuurlijk toch al vaak genoeg: iemand op z'n nummer zetten; iemand passeren omdat hij een enormiteit heeft begaan, enz. Allemaal informele sancties. Van de formele sancties moeten we afblijven. Van wege de dwangarbeid en de dood straf die Gorter voorstelt moeten we blij zijn dat we een parlement heb ben, dat slechts na rijp beraad en zeer terughoudend beslissingen neemt over straffen die wij voor elkaar in petto houden. En dan de doodstraf, volgens Gorter voor de ergste vormen van moord. In de eerste plaats is het nauwelijks ver antwoord om steeds maar weer over moord en doodstraf te spreken. Er vinden in Nederland minder dan tien moorden per jaar plaats. Het aantal gevallen van doodslag ligt een eind onder de honderd. Daar moeten meteen vanaf die geval len die gepleegd zijn om het eigen hachje te redden, noodweer. Mis schien houden we er ongeveer vijftien over. Daarvan vindt het merendeel tijdens familieruzies en ruzies tussen vrienden of bekenden plaats. In Ame rika. een land waar we- ons inzake de criminaliteit liever niet aan spiegelen, is uit onderzoek gebleken dat in bijna de helft van alle moorden in huise lijke kring, het agressieve gedrag van het slachtoffer de oorzaak van de uit eindelijke daad was. En is een agres sieve delinquent een gevaarlijke de linquent? Uit een Amerikaanse publi- katie: van de 342 gevallen van moord in California gedurende negen jaar, waarbij voorwaardelijke invrijheids- stelling (in plaats van de elektrische stoel) had plaats gevonden was er één moord-recidivist 'Zou de doodstraf zijn toegepast dan zou deze tweede moord niet zijn voorgevallen, ander zijds zouden meer dan 300 personen, zijn terechtgesteld'. TBR Vrijwel iedere ernstig-agressieve de linquent wordt in Nederland ter be schikking van de regering gesteld. Dat is dan officieel geen straf, maar een maatregel, als straf wordt hij wel degelijk gevoeld. De duur ls onbe paald. En er wordt voortdurend aan je persoonlijkheid gepeuterd. In een ordinaire gevangenis ben je iemand, in een inrichting voor TBR moet je iemand worden. De resultaten van een inrichting voor TBR en een ge vangenis zijn onlangs eens nagegaan: twee procent van de ontslagen TBR- gestelden komt opnieuw met de straf rechter in aanraking voor een ernstig delict tegen ruim veertig procent van de vrijgekomen gevangenen. Er valt dus, mogen we concluderen, met ernstig agressieve delinquenten, wel degelijk en met veel meer kans op succes in de zin van niet opnieuw terecht staan dan in een gevangenis wat aan mensen te verbeteren. Toch maar liever dc strop! 'Er zijn voorbeelden waarbij is gebleken dat deze mensen zich totaal buiten de maatschappij hebben geplaatst', aldus mr. Gorter. 'Kans op reclassering is in sommige van die gevallen niet aan wezig". Gorter speelt hoog spel met zijn oordeel dat mensen zich buiten de maatschappij hebben geplaatst. Misschien buiten de maatschappij van Gorter. Maar ook buiten de maat schappij van de delinquent zelf? Wie is Gorter dat hij kan beoordelen dat iemand buiten de maatschappij staat? Wie zijn wij dat wij dat zouden kun nen? Inmiddels is uw juridisch mede werker in de kuil van Gorter geval len. Hij vond dat deze te veel ruimte kreeg. Heeft het dan toch nut dat Gorter, een jurist, een stukje heeft gepleegd over criminaliteit?. Ik geloof het wel. Bijvoorbeeld voor de bevesti ging van het spreekwoord over de schoenmaker. Maar vooral om te laten zien dat juristen ten onrechte preten deren veel van effecten van het recht in de praktijk af te weten. Uw straf rechtsjurist pretendeert dat dan ook niet over het effect van straffen. Te minder waar gedragsdeskundigen nau welijks raad weten. A propos, die doodstraf die misschien zou moeten worden ingevoerd: er zijn er al twee, en wel zonder vorm van proces. Dat is de terreurbrigade, schie- ten-om-te-doden, en dat is het ver keer, ruim drieduizend verkeersdoden per jaar. Het zou iemand die de in voering van de doodstraf bepleit voor die ene mens per jaar die zich (mis schien?) buiten de samenleving plaatst, sieren, als hij ook een oplossing aan bood voor die duizenden anderen die per ongeluk uit deze samenleving worden verwijderd. studie, een eigen plan ontwikkelde dat van de Benedenstad geen spaan heel laat. De conclusie van het buurtcomi té is dat Empeo in feite al alles in handen heeft; dat van enige bijsturing door de raad geen sprake zal kunnen zijn; dat 'onderzoek opgezet door Em- peo-Bredero niet objectief zal kunnen zijn omdat de belangen van een pro jectontwikkelingsmaatschappij niet sa menvallen met het algemeen belang'. In Amstelveen heeft Empeo, die hier bezig is met de voorbereidingen van een nieuw centrumplan, soortgelijke kritiek gekregen. Er zijn legio ge meenten in Nederland waar actiegroe pen in het geweer komen tegen de projectontwikkelingsmaatschappijen. In steden worden centra vervormd en soms misvormd. In kleinere dorpen hebben de activiteiten van de project ontwikkelingsmaatschappij vaak een ongezonde, snelle groei van de sa menleving tot gevolg, een verstoring van het sociale klimaat, een onmoge lijkheid tot sociale bouw (zoals in Akersloot dreigde), 'verstening' van het landschap en planologische chaos. Projectontwikkeling heet 'een vorm van samenwerking tussen een gemeen te en een of meer particuliere onder nemers die erop gericht is een be paald stedebouwkundig plan in ?ijn to taliteit, dus met alle bijbehorende voorzieningen, tot stand te brengen'. Waarschuwing Wel ergens Gemeenten zijn onderworpen aan een vijfjaren plan, dat aangeeft hoeveel woningen gebouwd mogen worden. Er is controle van de provincie op het be stemmingsplan van een gemeente, dat moet passen in het provinciale streek plan. Bovendien vergt een financiële transactie van een gemeente, de goed keuring van de provinciale overheid. Een driedubbele controle dus. Niette min kan veel fout gaan, zo weet ook de heer Van der Sluis. Het komt voor dat een projectontwikkelaar grond heeft weten te kopen, buiten een ge meente om. Met een kant en klaar, en voor de groei en aanzien van de ge meente aantrekkelijk plan, benadert hij vervolgens b en w. Daarop kan het gebeuren dat in een razend tempo een bestemmingsplan wordt vastge steld vóórdat gedeputeerde staten gesproken hebben. De provincie kan dan achteraf optreden maar veel, soms te veel onheil is dan al geschied om het proces nog te keren. En hoe komt het dat sommige ge meenten te hard groeien, veel harder dan het vijfjarenplan aangeeft? 'Dat', zegt mr. Van der Sluis, 'dat is de er fenis van het verleden. Met de tweede nota op de ruimtelijke ordening :.s een duidelijk rijksbeleid op gang ge komen. Die nota werd in 1967 vastge steld. Maar bestemmingsplannen zijn soms meer dan acht jaar onderweg. Dat betekent dat op dit ogenblik nog steeds gebouwd wordt aan de hand van plannen die vóór 1967 werden in gediend, die dus 'in de pijplijn zit ten'. Je zou kunnen zeggen dat op dit ogenblik ruim zes jaar na het van kracht worden van de tweede nota, die nota pas gaat fungeren. Niettemin blijven er ook, met het in praktijk komen van de tweede nota, nog wel een aantal manco's waardoor gemeen ten in contracten met projectontwik kelingsmaatschappijen scheef kunnen komen te zitten. Zo wenst gedeputeerde Van der Sluis dat in de toekomst, én in de bestem mingsplannen én in de contracten, t>ij voorbaat wordt vast gesteld in welke orde van grootte de kostprijs van wo ningen komt te liggen en hoe groot de huurprijs van de (woningwet)wo ningen wordt. 'Hierdoor zou veel meer inzicht en duidelijkheid komen, naar de behoefte van de eigen bevol king naar een woning'. kJT%: Mr. A. G. Smallenbroek: 25 van de 650 zijn goed. Mr. A. G. Smallenbroek, die burge meester is van Harmeien en als des kundige geldt op het gebied van de projectontwikkeling hij schreef er een boekje over en hij was enkele ja ren geleden projectleider voor Hoog- Catharijne voor de gemeente Utrecht waarschuwt dat er 650 projectont wikkelingsmaatschappijen in Neder land bestaan 'waarvan er eigenlijk maar 25 goed zijn'. Gevraagd om een nadere uitleg over de kwalificering, antwoordt hij: 'Laat ik me zo uitdruk ken. Ik wil niet zeggen dat al die an dere malafide zijn maar ik zou er maar 25 van hier in het gemeentehuis in Harmeien willen binnenlaten'. Toen Harmeien enige tijd geleden liet weten dat volgend jaar het nieuwe plan Hofwijk gerealiseerd kan wor- den( beleefde het dorp een ware inva sie van projectontwikkelaars. In een paar weken tijd liepen vertegenwoor digers van zo'n tachtig projectontwik kelingsmaatschappijen de deur van het raadhuis plat. 'Er kwamen hier mensen binnen met plannen, die hier helemaal niet hadden mógen komen', zegt mr. Smallenbroek. Tegenover de massa, soms in fraaie en veelbelovende volzinnen verpakte aanbiedingen, stelde burgemeester Smallenbroek als eis dat zijn gemeen te alles te zeggen zou krijgen bij het bouwrijp maken van de grond, de kwaliteit en de prijs van de te bou wen woningen. Toen bleek ineens het overgrote deel geen trek meer te heb ben. Tenslotte bleven er vier maat schappijen over die wél akkoord wil den gaan. Intussen krijgen alle 650 maatschap pijen die iets aan projectontwikkeling doen, wel érgens voet aan de grond. Brengt die situatie geen gevaren met zich mee? Als een vrij grote gemeente als Utrecht, die althans financieel in staat moet worden geacht de nodige kennis en deskundigheid op te bren gen om tegenvuur te geven, 'over spoeld is door de goed geoutilleerde ervaren plan ontwikkelaars' (prof. mr. R. Crince Le Roy op 21 juli in de Volkskrant), hoe moet het dan wel niet de kleine gemeenten vergaan? Smallenbroek, die zoals gezegd enige deskundigheid bezit: 'Er zijn er die het gevaar lopen in de puree te ko men. Ik heb niet de indruk dat de mensen die er in de gemeenten mee bezig zijn, er soms maar iets van af weten'. Is het, gegeven de situatie dat ge meenten onvoldoende kennis hebben om alle valkuilen en voetangels, die sommige contracten kunnen verber gen, te overzien nu wel juist 't proces van projectontwikkeling op z'n beloop te laten? Moet de overheid niet met re gels komen of althans aangeven aan welke voorwaarden projektontwikke- laars moeten voldoen? Als, zoals Smallenbroek zegt, maar 25 van de 650 maatschappijen goed zijn, moeten daar dan ook niet andere gemeentebe sturen van op de hoogte worden ge steld? Het lid van Gedeputeerde Staten van Van onze weerkundige medewerker Er zijn dit najaar meer stormdepressies op ons afgekomen dan in jaren is gebeurd. Niet alleen de frequentie van de stormen is zeer opvallend, maar vooral ook liet type storm, dat de Ne derlandse kusten belaagt, namelijk met de krachtigste winden uit west tot noordwest. We moeten ver teruggaan om een voor beeld van een dergelijke cyclus te vinden. Op 6 september met de viering van het 25-jarig jubileum van ko ningin Juliana bij veel zon en 30 tot 31 graden-temperatuur, was al les nog koek en ei. Daarna trokken van 16-22 september de eerste de pressies met stormvlagen naar West-Europa op. Die eerste mini ma kwamen uit het zeegebied van Biscaje en verplaatsten zich naar Ierland, in noordoostelijke richting dus. In oktober verlegde de baan zich langzamerhand en de minima van de Oceaan naar Zuid-Skandina- vië, om vandaar door te gaan naar de Oostzee of West-Rusland. Vooral in november werd dit de voorkeursbaan van de minima, die tot ver in december gehandhaafd bleef. Het slechtste weer kregen we daarbij steeds aan de achterzij de van de lagedrukgebieden. Het venijn zat in de staart in de vorm van zeer forse west-noordwesten winden. Dat uiteindelijk de dijken in Noordoost-Groningen er nog juist goed af kwamen, hield ver band met de betrekkelijk korte duur van de windexplosies, gebon den als ze waren aan vertikaal zeer krachtig ontwikkelde buien van hagel en sneeuw. Het waren in feite plaatselijke mi- niatuurstormen met zeer zware valwinden van koude lucht uit de hogere etages van de buien, die eind vorige week zoveel angst in sommige streken van Zeeland te weeg brachten. SUDDEREND ZEEWATER Uiteraard is het betrekkelijk war me Noordzeewater niet onschuldig aan deze gang van zaken: deze bin nenzee pleegt in het najaar polaire buien sterk op te jutten door war me uitwaseming in de onderste ni- veau's. Een paar jaar geleden kwam het daardoor ook tot de vor ming van twee november-windho- zen in het Westland. Waarom de depressies voortdurend via het zee gebied tussen IJsland en Schotland naar de Oostzee gaan. houdt ook verband met de aanwezigheid van een semi-permanent hogedrukge- bied tussen de Azoren en Ierland. Dit maximum houdt in de hogere niveau's langs zijn noordzijde een soort glijbaan in stand, waarmee de depressies ongehinderd van Ca nada naar Europa komen. Doordat het maximum weinig van plaats verandert, wijzigt zich die hoogtestroming ook niet of maar weinig en is de 'verkeersregeling' week in week uit vrijwel dezelfde. Een ander hogedrukgebied boven Baffin-land en Groenland, dat zich ook niet veel verplaatst, oefent druk op dc poollucht uit, vooral naar zuidelijke regionen uit te bre ken. In het ontmoetingsgebied van deze lucht met warmere, meer naar het zuiden, zijn de voorwaar den voor depressiegeboorten ver vuld. Ook volgens de laatste weer kaarten stopt de aanmaak van nieuwe minima in het gebied ron dom New-Foundland nog maar al tijd niet. LANGE DUUR ZELDZAAM De laatste keer dat we een echte stormperiode hadden met opeen volging van hoge windsnelheden was in de derde dekade van febru ari 1967. In Harlingen kwam toen een winters rekord van de water stand voor: 3.09 meter boven NAP. Zeer stormachtig was ook de laat ste week van november 1965, en de hele maand december 1954 maakte op dit terrein naam met onder meer een SL Nicolaas- en een SL Thomasstorm, waarbij op de 23e december de dijk in Wierum scheurde. Veel verder terug produ ceerde november 1928 drie zware stormen, twee uit zuidwest, een uit noordwest, maar in al die gevallen, was de stormshow als geheel min der langdurig dan ditmaal. We kunnen dan ook stellen, dat wat de natuur momenteel te zien geeft in de laatste decennia niet is ver-* toond. Misschien een rekord dus, maar dan geen rekord om trots op te zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 17