Je moedertaal leren met behulp van 'n poppenkast De nieuwe Ronsonp ÜP jmmentaar je in EEG (1) Eindexamenkandidaten een heel jaar onder druk door schoolonderzoeken? zie in EEG (2) ^ie in EEG (3) het weer Niet winters -8- Gouden plaat voor Valkhoff In Staphorst opnieuw een volksgericht weerrapporten dolle pret met de lamme vos correctie zondig rw/KWARTET DONDERDAG 20 DECEMBER 1973 R PsTVENLAlVD /CQMAÏEATTAAiR K5 ChlD wee jrkei clag is weer het oude liedje met de :se gemeenschap. Opnieuw heeft conflict tussen wat men de federa- de pragmatici binnen de zou kunnen noemen, een uitbrei- van het gezamenlijke economi- instrumentarium verijdeld. Alle ken je woorden van de zeer recente °n^erenl'e 'n Kopenhagen ten (]e ja zelfs ondanks een uitdrukkelij- vc ifspraak van de daar verzamelde skl ingsleiders. zijn de ministers van nlandse zaken het luttele dagen niet eens kunnen worden over de ning van een speciaal fonds voor t crgebleven gebieden binnen de ge- Ml ischap. van het conflict was niet de in- g van dit fonds als zodanig. ZH\4"t°e was al besloten, en wel op e gronden. We noemen er twee. eerste plaats is het niet meer billijk, dat de EEG aan hulpbe- ende industriegebieden hetzelfde steun verschaft als, dank zij de enschappelijke landbouwpolitiek, et al achtergebleven agrarische streken Ki |t geboden. Bovendien heeft de zo*n fonds nodig, als ze een mo re unie gaat vormen. De afzon- ke regeringen zullen dan niet op eigen houtje kunnen devalue- agei (althans niet in monetaire zin) en ca daardoor een soms nuttig in- :nt om de industrie in nationale imgebieden een injectie te ge- ;r i hu alad enbi ht raad ja jnt. rant no; de was bij )ek b, m a leem ?gru nu de ministers in Brussel ver hield, was de omvang van dit ners Het ligt voor de hand, dat de iktot m die er het meest van zullen teren (Engeland, Italië, Ierland), >ver andere opvattingen huldigen ded de landen die er veel meer geld oeten steken dan ze uit het fonds ii ontvangen (met name West- land). Maar toch zou het onjuist ,™het conflict in Brussel uitsluitend t deze tegenstelling te verklaren, lews ;chte conflictstof zit dieper. Ze doe ft het algemene beeld dat bet jverse regeringen zich van het Europa van de toekomst hebben larie md. Moet er, zoals West-Duits- Nederland willen, systema- worden gewerkt aan de totstand- ïg van een volwaardige Europese itie, compleet met een veel tiger Europees parlement dan het savoilge praathuis te Straatsburg? Of is twijk oor de sterkste landen van West een onzakelijk utopisch stre- n doen zij er verstandig aan om, ragmatisch, alleen dan tot ver- amenwerking met de anderen te ten, wanneer hun nationale ei- flanÊ e» prestige er duidelijk mee toni id zijn, zoals de Franse en he ,ok de Engelse regering schijnen nen? is do voor het laatste kiest, hoeft niet ;n schelm te worden afgeschil- le gi maar hij moet er wél vrede mee n, dat er dan ook maar een heel :iden regionaal ontwikkelings- wo komt. Zijn opvattingen over Eu- samenwerking verdienen niet Wil hij toch een omvangrijk dan zal hij er tevens blijk van n geven, dat hij welwillend staat over omvangrijke Europese sa- 'erking in het algeméén, met alle :n van dien op economisch, lir en politiek gebied. Aan dit int, dat op de ministersbijeen- Brussel met name door 'uitsland is verdedigd, kan een late van logica en redelijkheid ir'den ontzegd. financiële consequenties ervan, in de tegenwoordige barre soci- inomische situatie van Brittan- t de regering in Londen moei- teerbaar zijn spreekt vanzelf. Irussels succes zou haar gelegen- Bebben geboden om haar arg- de onderdanen eindelijk eens te en, dat het lidmaatschap van de bok lonend kan zijn. Dat minis- ouglas-Home zonder dit bewijs pssel moest vertrekken, heeft de regering echter mede aan zïch- ij wijten. In plaats van te luiste- lar haar eigen deskundigen, die jèadviseerd hadden om desnoods {en te nemen met een beschei- bnds, als de bijdragen daaraan op een gunstige manier zouden [n verdeeld, heeft ze in Brussel geijverd voor zo hoog mogelij- Iragen. Om een beeldspraak van iuardian' te variëren: in plaats streven naar een baby van tien had Engeland beter genoegen nemen met eentje van vijf (in rwachting dat het eindresultaat, redelijke periode van groei, er minder om hoeft te zijn). Nu het alleen maar meegewerkt aan liskraam. erhouding tussen de regeringen leath en Brandt, die als gevolg meningsverschillen over de jding van de energiecrisis toch al 'vervloeide van hartelijkheid, is g verder door bekoeld. Het zou ider belang zijn, als ze deson- spoedig het overleg over het re- Ie ontwikkelingsfonds hervatten, zónder ccn voorgesprek op hoog u tussen deze twee valt van een e ministersbijeenkomst over deze e kwestie weinig te verwachten. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Jaarlijks doet de minister van onderwijs ver slag 'van de staat van liet onder wijs'. Artikel 208 van de grond wet verplicht hem daartoe. De verleiding is groot om van zulke verslagen een soort statistisch handboekje te maken. Zoveel leerlingen volgden die soort van onderwijs en zoveel procent van Taalonderwijs gaat nog te veel over spelling Ook het jaarverslag over 1971 (de ver slaggeving loopt gewoonlijk twee jaar achter) ontkomt niet helemaal aan dat euvel. Het is even bladeren en zoeken om de krenten en rozijnen te vinden. Die zijn dan echter ook wel het proeven waard. Gisteren hebben we daar al een voorproefje van gege ven in ons bericht over de toegeno men belangstelling van ouders voor het schoolgebeuren. Maar in zo'n kort nieuwsbericht kun je weinig kwijt van de meer beschouwende passages die zo'n verslag interessant maken. Bijvoorbeeld de opmerking van een inspecteur van het buitengewoon on derwijs, die schrijft: 'Praktisch alle scholen hebben wel een poppenkast. Deze biedt een mooie gelegenheid tot het oefenen van de moedertaal. De leerling voelt zich in deze situatie vrijer en remmingen in het spreken worden gemakkelijker overwonnen. Hoewel de zinsbouw vaak gebrekkig en verward is, zien we daar, waar de poppenkast op de goede manier wordt gebruikt, gedurende de schoolperiode een rijpingsproces.' Deze opmerking over de poppenkast in het buitengewoon onderwijs komt voor in een beschouwing over het taalonderwijs op b.l.o.-scholen. Het onderwijsverslag concludeert dat dit taalonderwijs nog altijd teveel 'spel lingsonderwijs' is. Het mondeling taalgebruik heeft gewoon niet die plaats die het verdient. Van het buitengewoon onderwijs naar de MAVO, waar het verslag nader in gaat op het psychisch effect van het schoolonderzoek. Een van de bedoelin gen van dit schoolonderzoek was het examen uit te smeren over het hele laatste schooljaar. Drie maal in het jaar legt de leerling een proef af in de examenvakken en aan het eind van het jaar wordt hij dan nog eens 'cen traal schriftelijk' getoetst. De druk die anders in volle zwaarte op het eind van het jaar ligt is daarmee ver vallen. Maar, vraagt het onderwijsver slag terecht, leidt dit er niet toe dat de leerling nu een heel jaar lang on der psychische druk van het examen staat? Een op de vijf mavo-directeu ren bevestigt dit vermoeden. De meer derheid ziet hier dus weinig proble men, al zou je je kunnen afvragen of de schooldirecteuren wel precies cp de hoogte zijn van de diepste ziele- rosrselen van hun leerlingen. Leraren belast De leraren blijken vooral bij de in voering van het schoolonderzoek (dat in 1970 begon op MAVO's en dit jaar ook doordringt tot gymnasia en athe nea) zwaar belast te worden. Het is allemaal nieuw voor hen, maar de in spectie van het onderwijs hoopt dat dat over een paar jaar wel beter wordt. Wel doen zich problemen voor die misschien minder makkelijk zijn op te lossen. Nu de traditionele verta lingen zijn afgeschaft zitten de lera ren bijvoorbeeld met de vraag hoe ze de luister- en spreekvaardigheid moe ten beoordelen. Opmerkelijk is ook dat tien procent van de scholen meldt dat ze 'aanzienlijke moeilijkheden' on dervonden bij het motiveren van de klas tijdens de mondelinge tentamens. Scheikunde Het onderwijs in natuur- en scheikun de is op de MAVO nog niet zoals het wezen moet. Nog te vaak maken de inspecteurs van het onderwijs mee dat leraren 'n ouderwetse doceerles geven. Zij dragen wel kennis over, maar zij betrekken de klas te weinig in de op bouw van de les en geven hem onvol doende kans zelf mee te denken en ei gen (ook foute) gedachten te uiten. 'Het gevaar is groot dat de les ont aardt in het memoriseren van formu les'. De inspectie erkent overigens, dat dit niet alleen aan de leraar is te wijten: een derde van de mavoscholen beschikt niet over een practicumlo kaal voor natuurkunde, de helft heeft geen practicumlokaal voor scheikun de. Ook in het kleuteronderwijs blijken de schoolgebouwen niet altijd even ideaal te zijn. Ongeveer 85 procent van de kleuters bezoekt een gebouw dat tenminste als kleuterschool ge bouwd is (wat niet wil zeggen dat het nu nog aan alle eisen voldoet), maar vijftien procent van de kleuters brengt de schooldag door in vereni gingsgebouwen, kerklokalen of (afge dankte) lagere scholen. Afstand Met het oog op de door minister Van Ivemenade gewenste eenwording van kleuter- en basisschool is het ook in teressant te weten hoe het op dat punt met de afstand tussen de school gebouwen is. Maar één van de vijfen twintig kleuterscholen zit met de lage re school onder hetzelfde dak. Daar is de samensmelting niet zo'n probleem. Moeilijker is het voor de ongeveer vijftig procent van de kleuterscholen die meer dan driehonderd meter van de lagere school af staan. Tegenover die ruimtelijke gescheiden heid staat dan ook weer iets positiefs: de kleuterleidsters staan te trappelen van ongeduld om cursussen te volgen, die hen bekwamen voor het onderwijs aan leerlingen van zes tot acht jaar. Dat is namelijk nodig wanneer de nieuwe basisschool begint met een leeftijdsgroep van vier tot acht. Tachtig procent van de kleuterleid sters wil graag zo'n cursus volgen. Dat betekent gelukkig niet dat ze alle maal genoeg hebben van de kleuters: van de tien leidsters zouden vijf het kleuteronderwijs trouw blijven, twee zouden voor de laagste twee jaar van de huidige basisschool kiezen, en drie van de tien laat dat nog in het mid den. Contact Het contact tussen kleuter- en basis school gaat meestal uit van de kleu terschool. Negen van de tien kleuter scholen heeft wel contact, maar erg florissant zijn de onderlinge betrek kingen niet. Zestig procent van de scholen heeft maar eenmaal per jaar contact. Slechts twee van de tien kleuterscholen krijgen regelmatig ver zoeken van de lagere school om in lichtingen over (oud)leerlingen. In verband met de toekomstige eenwor ding van kleuter- en basisschool is het ook een probleem dat meestal niet één kleuterschool aan één, maar aan wel drie of meer lagere scholen leerlingen aflevert. Dat komt volgens de inspectie omdat de ouders bij de keus van de kleuterschool vooral let ten op de afstand school-huis. Bij de keus van de lagere school spelen de levensbeschouwing en de werkwijze van de school veel meer een rol. Aan het slot van deze bloemle zing uit het verslag over de staat van het onderwijs in het jaar 1971 toch nog één getal: aan het eind van het verslag staan alle com missies opgesomd die de minister adviseren over de meest uiteen lopende onderwerpen. Het zijn er honderdtwintig. Het gaat dus goed met het onderwijs. (ADVERTENTIE) •trektlicht «rooktkoel «va.f27,25 Dat zit 'm in het ingenieus verlengde rookkanaal en het vochtopnemend filtertje in de kop. De pijp raakt niet verstopt en de rook koelt precies genoeg af. voor doorgewinterde pijprokers en beginnelingen. Voor de hrodel: alleen verkoop Leefsma Tels bv. Postbus 9227. Amsterdam (tel 020-176851). RONSON^— Van onze weerkundige medewerker De aanloop naar de kerstdagen zal niet in het teken staan van de winter. Aan de oostzijde van een diepe de pressie ten zuiden van Ierland 965 millibarvoerden zuidelijke, later zuidwestelijke winden zachtere lucht aan, tia vandaag ook langs de grond. Tot in Denemarken zal de tempera tuur op een niveau van O tot -f5 graden Celsius komen. De gang is een beetje uit de depressie geraakt en daardoor neemt het wat meer tijd, al vorens deze thermische operatie zijn beslag krijgt. Bovendien zag een hogedrukgebied boven de Balkan, met uitloper naar midden-Europa; kans tijdelijk wat in betekenis toe te nemen (Roemenië 1025 mb), maar nu verwijdert het zi~h langzaam in oostelijke richting en verliest aan invloed. Genoemde de pressie heeft in het Kanaal de wind sterk doen toenemen, uit zuidoost tot zuid: voor Humber geldt een waar schuwing van windkracht 9, voor Wight windkracht 10 Beaufort. Ook de weerschepen J en K, respectieve lijk ten icesten en zuidwesten van Ier land, meldden gisteravond om 7 uur bij stijgende luchtdruk een noorder- storm van gemiddeld 10 BJ. en golf hoogten van 12 i 12,5 meter. De golf- perioden liepen uiteen respectievelijk van 14 en 6 seconden. De golven kwa men op weerschip J uit noordoost, op weerschip K uit westelijke richting. De depressie geeft ook een verhoogde regenkans. De mogelijkheid bestaat, dat door het in contact komen van de zachtere lucht met koudere boven het continent, de regenzone zich belang rijk in omvang uitbreidt. In zuidwest- Engeland was tot gisteravond 7 uur overigens al flink wat neerslag geval len: de Scillyeilanden 18 mm, Ierland meldde 20 tot 24 mm. Ook de Hebri- den deden mee met 11 mm, Prestwick 8 mm. Nat weer werd eveneens ge meld uit zuidoost-Spanje: Malaga 24 mm en van Madeira 27 mm. Door deze gang van zaken en het niet aanivezig TUNIS*/ ANP/KNMI 19-12-73 13 uur zijn van Scandinavische tegendruk, staan de papieren van de winter er nog altijd niet gunstig voor. Een niet zo comfortabel gebied voor de straal-verkeersvliegtuigen bevindt zich ten zuidwesten van Ierland op 20 gr. W.L. en tussen 45 en 50 gr. N B. iets zuidelijker dan gisteren). Daar komt matige turbulentie voor op circa 9.000 m. hoogte en indat gebied waait een noord-noordwesten wind ven bij na 300 km/uur. HOOG WATER Vlissinsen 11.43.- Harirrgvlietslutzen 1.00-13.26; Rotterdam 2.13-14.23; Schevemngen 0.34-12.38: IJmuiden 1 16-13.37; Den Helder 4.40-17.14: Harllngen 7.00-19.40; Delfzijl 9.10- 21.53. Amsterdam onbewolkt 3 0 De Bilt onbewolkt 3 0 Deelen onbewolkt 4 0 Eelde onbewolkt 2 0 Eindhoven onbewolkt 4 0 Den Helder onbewolkt 3 0 Luchth. Rtd. onbewolkt 4 0 Twente onbewolkt 4 0 Vlissingen onbewolkt 5 0 Zd. Limburg onbewolkt 5 0 Aberdeen regen 4 18 Barcelona geheel bew. 15 0 Berlijn onbewolkt 1 0 Bordeaux zwaar bew. 12 0 Brussel onbewolkt 5 0 Genève onbewolkt -6 0 Helsinki sneeuw 4 0.1 Innsbrück licht bew 1 0 Kopenhagen half bew 1 0 Lissabon regnbui 15 10 Locarno regen 5 2 Londen zwaar bew 7 0 Luxemburg onbewolkt 5 0 Madrid regen 11 14 Malaga regen 17 24 Mallorca half bew 17 0 Nice regen 12 3 Oslo geheel bew -5 5 Parijs half bew 7 0 Rome licht bew 15 0 Split half bew 14 0 Stockholm sneeuw -1 0.1 Wenen geheel bew 2 0 ZUrich licht bew 0 0 Casa Blanca regen 20 26 Istanboel mist 11 0 Tunis inbewolk* 17 0 zonniq «^55 sneeuw opklarimoen .-iAVu.. ;,}L v - J Jaap Valkhoff mocht gisteren zijn eerste gouden plaat in ontvangst nemen, om dat van 'Remember Holland' 50.000 exemplaren zijn uitgebracht. De plaat, een initiatief van de gezamenlijke VVV's en de KLM, is vooral bedoeld voor die Nederlandse emigranten, die graag mooie herinneringen aan Holland willen bewaren. Van onze correspondent STAPHORST Een inwoner van Staphorst is gisternacht getroffen door een volksgericht. De man, die aan de Oude Rijksweg woont, wreef zich de ogen uit toen hij gistermor gen wakker werd, want in zijn tuin heerste een enorme chaos. Er stonden in de tuin wel dertig wagens, waarvan sommige beiaden waren met knollen en mest. De oorzaak van dit nieuwe volksgericht in Staphorst zou zijn dat de man, op wie de toorn zich ditmaal richtte, een verhouding gehad zou hebben met een inmiddels getrouwd meisje. Weerrapporten van gisteravond 19 uur max. temp. neerslag mist «*89k"EQEN W'.V''V bewolkind 9 maxtem*. 0 min. te ma. *- WINORICHT INO onder redacfie van loessmil Iedereen gaat in een kring zitten. Een van de spelers is de aanvoer der. Om de andere speler zit een dove, tussen deze doven zitten de stommen. De doven kunnen spre ken en vertellen om de beurt aan de stommen wat ze willen. Spreekt de stomme, dan moet hij een pand afgevenals de dove antwoordt op een gebaar van de stomme, dan moet ook hij een pand afgeven. Zo zijn de spelregels van 'doven en stommen', een echt ouderwets spel letje om met het hele gezin (dat dan wel een beetje ouderwets groot moet zijn natuurlijk) te spe len. Of op kinderfeestjes, waar ook 'alle vogels vliegen' of 'watten bla zen' het best zullen doen. Allemaal van die spannende bezigheden, ivaar kinderen vroeger uren zoet mee waren en het nu ook zouden zijn, als het geen vergeten spelletjes waren. Want toie kent nu bij voorbeeld nog de spelregels van 'kruip door, sluip door', dat uitein delijk op een soort touwtrekken uitliep? En waar zie je nog kinde ren echt hoepelen, schijfwerpen of tollen? Gelukkig is er iemand op het lumi neuze idee gekomen om een heel rijtje van zulke antieke spelletjes in een boekje te zetten. Dat is Wim van der Kolk, die zelf meent dat dit soort spelletjes misschien wel vergeten is, doordat auto's, wegen en kantoorgebouwen de speelruimte op straat hebben opge slokt. Hij heeft de spelletjes vast verzameld voor het geval er ooit meer bomen en minder auto's in de steden komen, zegt hij in de inlei ding van 'Vergeten spelletjes voor binnen en buiten', ivaar uitgever Bert Bakker een erg mooi beekje van maakte dat nu voor 12,50 in de winkel te koop is. Tel je de raadsels en kunstjes mee, dan staan er wel honderd spelletjes in het boek, soms met de gek ste namen maar dat is de kin deren die ze geregeld speelden, na tuurlijk nooit opgevallen: de beer en zijn begeleider, de lamme vos, de piepende Blinde Koo, druilen, ootje knikkeren, de Zwarte Man, de berg is mijn, boer laat los je schapen. Er wordt ook met duidelijke voorbeelden in verteld hoe je met je handen schaduwfiguren op de muur maakt (Chinese schim men). Er staan trouwens meer din gen in (een tol bijvoorbeeld en een vlieger) die je zelf zonder du re hulpmiddelen kunt maken en doen, Anclusief goochelkunstjes. Het boek staat bovendien vol met haast vergeten plaatjes: kinderen met oudemannetjes-gezichten, idem jakjes, petten of wonderlijke bol hoedjes, vest en een altijd zwierig geknoopt dasje. Kortom: de verge ten spelletjes beloven dolle pret. Om misverstanden te voorkomen: dit zijn echt kinderen, verdiept in een 'vergeten spelletje' (zie ook: dolle pret met de lamme vos). Voor een publicist is bijna niets hachelijker dan in zijn kopij eeD fout signaleren of zelfs - om een ironisch effect te bereiken - opzet telijk een fout maken. Er is altijd kans op een ijverige corrector die 'de fout' weer weet recht te breien. In de Haagse Post van vorige week moest redacteur G. Brands een heel rijtje ingrepen van over-ijve- rige correctoren publiceren (Brands had bijvoorbeeld cm iedereen ie laten lachen, gewaagd van 'het la ten manicuren' van zijn voeten, wat prompt bij het afdrukken werd 'verbeterd' in 'het laten pedi curen'. De Groningse hoogleraar R. Batc- ker is iets dergelijks in onze krant van gisteren overkomen. Hij wilde een vertaalfout uit een Frans boek signaleren, namelijk waar het Franse woord 'meditation' (bemid deling) was vertaald met 'medita tie'. Prompt werd in onze krant aan de kaak gesteld dat het Franse woord 'meditation' was vertaald met 'meditatie'. Alle Gelderse ambtenaren die al tijd al graag stiekeme zonden uit de provincie wilden opsporen, mo gen dat nu legaal doen. Gedepu teerde staten hebben hun daartoe volop kansen in handen gegeven, nu ze besloten hebben alle provin ciale ambtenaren die toch al gere geld de provincie in moeten, er een werkje bij te geven: goed op letten of de verordeningen wel overal in Gelderland worden nage leefd. Het gaat speciaal om milieu zonden, zoals het neerzetten van een caravan zonder vergunning, bouwen op stille plekjes waar toch niemand er ooit achter kwam en illegaal afgraven van de grond. De speurgrage ambtenaren krijgen keurige formuliertjes mee voor on derweg en elke keer als ze iets zondigs menen te ontwaren, mo gen ze dat gauw op zo'n officieel papiertje invullen. Daarna kunnen dan de echte opsporingsambtena ren de zaak napluizen. 'Hij is op massaproduktie overgegaan

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5