Goede kennis Frans nodig Voort lange, lange vrije-dagen- feest dat Kerstmis heet... *79 Jamin tl m kado [49 Sportevenement in Noordwijk Over 20 jaar: verdubbeling aantal artsen D'66 Oegstgeest gaat eigen weg Aan een boom zo volgeladen... Kerstkaars Speciale Kerstpriizen deze week. Chips Kersen bonbons Familieberichten leraar algemene vakken or HOE DICHTER IK NADER... CDAGCVERS VAllKENSllOLLAlIE ACHTERHAM 1 SINAASAPPELEN 1 1 im port TOMATEN lift] (ÏOI1 WEINETTEN .v IIROI'W KWARTET DO\DF.RD\G 20 DECEMBER 1973 Dr. R Bakker hoogleraar in de wijs begeerte te Groningen, schrijft ons: 'Van alle rampen die de Mammoetwet reeds teweeggebracht heeft en nog steeds bezig is, teweeg te brengen moet de langzame vermoording van het onderwijs in de Franse taal op middelbare scholen als een van de belangrijkste en ingrijpendste worden gerekend. De lezing van het artikel 'Goede kennis van Frans is onmis baar* in Trouw-Kwartet van 13 decem ber heeft mij in mijn overtuiging ver sterkt dat het middelbaar onderwijs voor wat het Frans betreft, levensge vaarlijk wordt bedreigd. Nu reeds openbaren zich de gevolgen voor het wetenschappelijke peil in de beperkin gen der wetenschappelijke mogelijkhe den en in de eenzijdigheid van de keuze der literatuur in de verschillen de disciplines. Zeker, verenigingen als die tot bevor dering van de studie van het Frans kunnen veel bereiken in hun acties voor een mogelijke afwending van de ze dreiging. Maar veel effectiever zou het zijn wanneer de universiteiten en hogescholen zich achter dit streven zouden plaatsen. De instellingen van hoger onderwijs kampen in toenemen de mate met de moeilijkheid dat het aantal studenten dat nog een Frans boek kan lezen en bestuderen, slin kende is. Het is opvallend dat we in de voor tentamens en examens opge geven literatuur telkens minder Fran se titels vinden alsof de Franse cul tuur voor Nederland een afgedane zaak gaat betekenen. Het gaat er niet primair om dat 'het Frans de mooiste, de helderste en de meest gedistingeer de taal ter wereld' is. maar het gaat om het Frans als cultuurtaal, waarin denkers van formaat hun nog altijd acuele en relevante inzichten heboen vertolkt en doorgegeven en zodoende m hoge mate het culturele patroon van West-Europa hebben bepaald. voordoen, kortom omdat de syntacti sche structuur veel simpeler zou zijn. Vergeten we niet dat het Engels een uitermate moeilijk idioom bezit en een uitgebreide vocabulaire heeft dan hel Frans een opmerking niet be doeld als propaganda voor het Frans. Afgezien van de uitspraak is de juiste hantering van het Engelse taaleigen verre van gemakkelijk en vereist evenals het Frans een voortdurende training. Vertalingen Engels Als het wetsontwerp tot harmonise ring van de brugklas gerealiseerd wordt valt Frans uit de brugklassen van het mavo-havo v.w.o. weg. zo stelt het artikel terecht vast. En dan wordt Engels verplicht. Waarom? Het En gels, zo redeneert men tot in de hoog ste onderwijskringen, is veel gemakke lijker. Laat de leerlingen in het En gels worden onderwezen, dan hebben ze bovendien het voordeel een taal van mondiale afmetingen te kunnen beheersen. Ongetwijfeld kun je met Engels overal terecht. Maar vergeten we niet dat het Frans in een niet on aanzienlijk deel van Europa en Afrika begrepen en gesproken wordt, dat en kele kilometers ten Zuiden van Maas tricht mensen leven die uitsluitend het wallonisch Frans spreken en in vele gevallen het Nederlands niet ver- staan. De onderstelling dat het Engels ge makkelijker is dan Frans lijkt mij te berusten op een misverstand. We me nen misschien dat deze taal eenvoudi ger is. omdat er zich geen problemen van verbuiging en woordgeslacht Het is triest telkens te moeten consta teren dat onze studenten en nu denk ik met name aan de studenten die zich met de geesteswetenschappen bezighouden op vertalingen aange wezen zijn, Hoe zou een vakfilosoof Descartes. Satre, Merleau-Ponty, Lé- vi-Strauss of Foucault, beter leren kennen dan in het aroma van hun ei gen taal? Geen enkele, nog zo voor- trefelijke vertaling kan de oorspron kelijke tekst vervangen. Om maar te zwijgen van vertalingen waarin de term 'médiation' door 'meditatie' wordt weergegeven en 'canons de beauté' door.'kanonnen der schoon heid'. zoals geschiedde in de vertaling van het boek Totalité et Infini van Levinas. Bepaald zwak in het genoemde artikel acht ik de laatste zinsnede dat 'in bij na alle universitaire studies Frans wordt aanbevolen al is het meestal met noodzakelijk.' Waar de wereld steeds kleiner wordt en de communi catiemogelijkheden steeds groter, zal de noodzakelijkheid van de kennis van het Frans als taal van cultuur en wetenschap permanent moeten wor den onderstreept. Deze noodzakelijk heid gaat boven alle bezwaren van po litiek en nationalisme uit.' NOORDWIJK Enkele instanties or ganiseren in de kerstvakantie sporte venementen voor scholieren van het basis- en het voortgezet onderwijs. De toernooien vinden plaats in de North- go-sporthal. De zwemexamens worden gehouden in zwembad 'De Mierewei- de' in Katwijk. Maandag 24 december komen de bas ketballers in het veld, het examen schoolzwemmen is op 27 december, de 28ste is er tafeltennis en op 2 januari een zaalvoetbaltoernooi. Deelnemende scholen zijn: Christus Koningschool. Wilhelminaschool, openbare lagere school. Mariaschool. Sint Jeroenschool. Prinses Marijke- schnol en Duinoordschool. In het wijkgebouw De Verborgen Schat is donderdag 20 december om half acht een kerstwijkavond voor de Hervormde wijkgemeente Oude en Nieuwe Kerk. Hel wijkgebouw is aan de Verwersdijk 154-b in Delft. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG In de komende twin tig jaar zal het aantal artsen verdub belen. In 1970 hadden we in Neder land een arts per 860 inwoners; iu 1990 zal die verhouding gedaald zijn tot één arts per 470 inwoners. Deze getallen staan in het 'derde me morandum' dat de hoogleraren A. Querido, J. P. Thung en H. A. W. M. Tiddens hebben geschreven over de samenhang tussen de gezondheidszorg en het medisch universitair onder wijs. De werkgroep vraagt zich af, of de toevloed van medici wei is op te van gen in de gezondheidszorg zoals die nu is. Het is overigens moeilijk om daarover een definitieve uitspraak te doen, zolang niet vast staat hoe de be hoefte aan artsen er in de toekomst zal uit zien. Een probleem in de opleiding zit 'm in het tijdgebrek van de docenten van medische faculteiten. In het acade misch ziekenhuis worden zij steeds meer betrokken in de directe patiën tenzorg. Daardoor blijft er te weinig tijd voor onderwijs en onderzoek. Voor de studenten is het een pro bleem voldoende trainmgsmogelijkhe- den te vinden. Binnen de academische ziekenhuizen is daardoor te weinig ge legenheid. De opleiding van huisart sen is nog te weinig uit de verf geko men. OEGSTGEEST Uit een politieke discussie tijdens de behandeling van de begroting in de gemeenteraad van Oegstgeest bleek, dat de PvdA ter plaatse gaat samenwerken met de PPR. D'66 zal een eigen weg gaan. KVP. ARP en CHU zullen zich pre senteren als Christen Democratisch Appel. Subsidieverzoeken van de stichting Peuterspeelzalen werden aanvaard, de tarieven goedgekeurd. Dat gebeurde ook met de verhoging van de straatbe lasting en het aantal opcenten op de personele belasting. B. en W. menen, dat het aantal amb tenaren van de burgelijke stand, 10. niet verder moet worden uitgebreid. Mevr. Van Belle wilde er 15 van ma ken. Haar voorstel werd echter ver worpen. ...heeft Jamin alles om 't maar gezellig te maken. Van 't kransje bij de koffie tot een feestelijk toetje na 't heerlijkste diner van het jaar. Kerstsfeer thuis. Kerstsfeer bij Jamin. Ga maar eens kijken. Doe maar eens 'n ideetje op. Jamin heeft er tientallen! En neem er wat van mee natuurlijk: bij Jamin zit u altijd goed als 't om kwaliteit en prijzen gaat. Ook rond Kerstmis. passen ook roomfondant- kransjes, musketkransjes, chocolade klokken, ballen, kerstmannetjes en -holle- bolle-chocolade figuren. Bindt zevast met kleurig lint. Koopt u uw kerst-toetje bij Jamin? Da's lekker èn goed bekeken: bij 1/1 of 2/1 literpak ijs of pudding krijgt u een fraaie kerst kaars kado! DEVENTER De in Frankfort ge vestigde Verlag Kommentator treedt per 1 januari toe tot de Kluwer-groep. Kommentator zal als werkmaatschap pij in de groep Maatschappijweten schappen van Kluwer worden opgeno men. De Duitse uitgeverij beweegt zich hoofdzakelijk op het gebied van losbladige boeken of fiscaal en juri disch terrein. Deze zijn in de Bonds republiek bekend geworden onder de serienaam Der Wirtschaft-Kommenta- tor (WK). Kluwer beweegt zich in Nederland op hetzelfde terrein. Boteramandelkransjes. 250 gram 169 loy Chocolade Kerst kransjes, melk/puur/bont 150 gram 145 10Q Roomfondant- 1 UyJ kransjes, 200 gram lUy Boterkerststaaf, 180 gram 145 129 Chocolade Kerstklokken 3 stuks vanaf 109 Chocolade Kerstboom versiering, 6 stuks 135 Boterkerstkrans, 450 gram 375 Deze aanbiedingen gelden van 20 t/m 24 dec. PRIJSKNALLER: zout/paprika Hollebolle (melk)chocolade figuren uq vanaf Oy niet duur-wel heerlijk! 150 gram J0Q i Alle luxe soorten bonbons zijn in leuk Kerstdoosje verpakt. ENIGE KENNISGEVING TROUWD: Drs. Dirk Egbert Wen tink Emma Josefine Maria Qieuk-A-Lam De Here dankbaar voor Zijn rijke zegen berichten wij u. tl onze Ouders en Grootouders A. J. Klarenberg L. Klarenberg- v. Kesteren op 7 januari 1974 de dag hopt te herdenken waarop zij vo 60 Jaar In de echt werden ve bonden Zij zullen u gaarne ontvangen op vrijdag 28 december a s. des avonds van 7-9 uur in het wijk centrum Oranjekerk, v. Koets- vcldstraat. Hun dankbare kinderen en kleinkinderen. Uoetlijfstraat 5. Den Haag. Tot onze diepe droefheid behaagde het de Here uit ons midden weg te nemen onze lieve zorg zame Moeder, Groot- en Overgrootmoeder Margarellia van der Plas weduwe van Jan Dubbeldam in de gezegende ouderdom van 88 jaar. Fam. Dubbeldam Katwijk aan Zee, 18 december 1973. Noordeinde 8. Gelegenheid tot condoleren: 's middags van 3-5 uur en 's avonds van 7-9 uur. Geen toespraken. De rouwdienst zal gehouden worden zaterdag 22 december a.s. des nam. 1.15 uur in het Herv. Kerkelijk Centrum. Voorstraat 74 te Katwijk aan Zee. waarna de begrafenis zal plaatsvinden om streeks 2.00 uur op de nieuwe begraafplaats 'Duinrust' aan de Parklaan te Katwijk aan Zee. Heden is in vrede ontslapen, in de Hope des Eeuwigen Levens, onze lieve Moeder, Groot- en Overgrootmoeder Maria Scliilperoord weduwe van Willem Lems Zij werd 90 jaar. H. Lems A. Lems-van der Welle N. Visser-Lems G. Visser L. Lems-Rijkee S. Steegman-Lems W. Steegman L. van Boxtel-Lems J. P. van Boxtel M. Hordij k-Lems C. Hordijk E. C. Lems-Wendrich Klein- en achterklein kinderen Rotterdam. 19 december 1973. Zegenstraat 56a. Corr.adres: G. Visser. Burg. Hazenberglaan 125, tel. 325655. Geen bloemen. Gelegenheid voor condoleance en rouwbezoek in de rouwkamer van de O.R.V., Goereesestraat 10, Rotterdam-zuid, donderdag van 20.30 tot' 21.00 uur en vrijdag van 20.00 tot 20.30 uur. De bijzetting in het familiegraf zal plaatsvinden zaterdag 22 december a.s. op de begraafplaats Charlois van de Herv. Gem. Rotterdam-z:, Charl. Lagedijk 680. De dienst in de kapel van de begraafplaats be gint om 11.30 uur. Vertrek van Goereesestraat 10 om 11.45 uur. Na een langdurige ziekte is op bijna 89-jarige leeftijd in de Heere ontslapen onze geliefde Vader, Grootvader en Overgrootvader Jan Troost sedert 1967 weduwnaar van Klaasje Bonnes Amsterdam: A. Troost E. M. Troost-Zeegers Rotterdam: H. Pontier-Troost P. P. Pontier Loon op Zand: B. Troost N. Troost-Meyer Breda: J. H. Troost C. Troost-Roza Dordrecht: J. H. Troost G. J. Troost-Drok Leusden (C.): N. Troost M. Troost-Scheltens Kleinkinderen en achterkleinkinderen Breda. 19 december 1973. Verzorgingstehuis 'Aeneas'. Correspondentie-adres: A. Troost. Niersstraat 61, .Amsterdam. De rouwdienst zal gehouden worden op zaterdag 22 december D.V. om 10.30 uur in 'de Heul' te Gonnchem. waarna de teraardebestelling zal plaatsvinden op de Algemene Begraafplaats te Go- rinchem. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in 'De Heul', Schelluinsevliet te Gorinchem. Strijd den goeden strijd des geloofs, grijp naar het eeuwige leven tot hetwelk gij ook geroepen zijt. en de goede belijdenis beleden hebt voor vele getuigen. (1 Thimotheus 6 12). Met leedwezen geven wij u kennis van het over lijden van mijn lieve en dappere Vrouw, onze Moeder en Oma Pieternella Johanna Keijzer oud 71 jaar. De Lier: J. van der Lee Maasland: Koos en Anneke van der Lee John, Akko. Mariska De Lier: Truus van der Lee Naaldwijk: Hannie en Arend Voskamp Alexander. Arend-Jan Bleiswijk: Krijn en Mieke van der Lee Jan. Ard, Rozemarijn De Lier: Greet en Aad de Jong Nelleke, Eveline, Pieter, Jan De Lier. 18 december 1973. Kijckerweg 10. Gelegenheid tot condoleren donderdag en vrijdag van 16.00 tot 17.30 uur en 's avonds van 19.30 tot 21.00 uur. De begrafenis is vastgesteld op zaterdag 22 de cember 1973 om 15.00 uur op de begraafplaats te De Lier. Vooraf zal een rouwdienst gehouden worden in de Johanneskerk te De Lier, geleid door ds. H. Torenbeek, welke zal aanvangen om 14.00 uur. Enige en algemene kennisgeving Voorzien van het Heilig Sacrament der Zieken overleed na een kortstondige ziekte, Mejuffrouw Johanna Adriaiia Zwetsloot op de leeftijd van 77 jaar. II. J. de Kort ex. test. Zoetenvoude, 19 december 1973. Hoge Rijndijk 7. Correspondentie adres: Postbus 126, Hazerswoude-Rijndijk. Avondmis voor haar intentie vrijdagavond 21 de cember 1973 des nam. 19.15 uur in de parochie kerk van O.L.V. Onbevlekt Ontvangen te Zoeter- woude, Hoge Rijndijk. De plechtige heilige uitvaartdienst zal gehouden worden op zaterdag 22 december 1973 te 10.30 uur, waarna de begrafenis op het kerkhof van bovengenoemde parochie. Geen bezoek. Voor uw belangstelling en deelneming ons betoond na het overlijden van onze zeer geliefde zorgzame Man, Va der, Behuwd- en Grootvader Conielis \eth zeggen wij u hartelijk dank. Fam. A. Veth-Boer Kinderen en kleinkinderen DANKBETUIGING Voor de blijken van medeleven ondervonden na het over lijden van mijn lieve Man. onze zorgzame Vader en Opa Cornells Johannes Admiraal zeggen wij onze welgemeende dank. Uit aller naam: D. Admiraal-Spaanderman Noordwijk, december 1973. Tot onze diepe droefheid nam de Heere plotse ling tot Zich mijn zeer geliefde Man, onze zorg zame Vader en Opa Jacob den Breejen op de leeftijd van bijna 73 jaar. „en Hij zal alle tranen van hun ogen afwissen en de dood zal niet meer zijn." L. den Breej en-Kamsteeg P. den Breejen J. L. den Breej en-van de Zande R. A. den Breejen N. L. den Breejen-van der Linden E. van der Vlies-den Breejen W. P. van der Vlies en kleinkinderen Hardinxveld-Giessendam, 19 december 1973. Buitenweistraat 14. Gelegenheid tot condoleren vrijdagavond van 7.008.30 uur in de aula van het Hervormd Cen trum, Talmastraat 9 te Neder-Hardinxveld. De begrafenis zal D.V. plaatsvinden zaterdag 22 december a.s. om 2.30 uur op de Begraafplaats te Boven-Hardinxveld. Geen bezoek aan huis Geen bloemen Goed nieuws voor mensen met aambeien. Er bestaat een middel dat aambeien doet wegschrompelen rijn kalmeert. Jeuk stopt. Zwelling verdwijnt. /wak -nde he CHR. M.T.S. DORDRECHT PROF. WATERINKLAAN 45 TELEFOON 078-41000 Aan onze school is een vacature met bevoegdheid Engels De huidige rooster betreft 12 lessen Nederlands en 17 lessen Engels. Voor het geval niet op korte termijn in de vacature voorzien zou kunnen worden, kan deze taak ook gesplitst worden in (tijdelijke) deelfuncties. Aanstelling: zp spoedig mogelijk. Sollicitanten met christelijke levensovertuiging worden verzocht hun sollicitatie zo spoedig moge lijk te zenden aan de directeur, die tevens nadere informatie verstrekt. t Do wetenschap kent tegen woordig een middel dat de bij zondere eigenschap heeft aam- heien te doen 'wegdrogen'. De pijn stopt. De zwelling ver dwijnt. Dit middel heet Sperti Preparation H. Met Sperti Preparation H ver schrompelen ook hardnekkige aambeien. Sperti Preparation H is mild en ontsmettend. Voor direkte, snelle, afdoende behandeling van aambeien is er miiar één middel: Sperti Preparation H zalf en zetpillen. Allen die in enigerlei vorm hun belangstelling blijk gaven bij het overlijden van mejuf frouw C. ink Speciaal de directrice en mede werker* van 'De Harg'. alsmede hen die in t laatst van liaar leven haar in velerlei opzicht zo goed begeleid en gesteund hebhen. Namens de familie E. Koedijk Dr. C. Gilhuis Gesprekken over het ouder worden 14« druk f 9.90 Vtrkri/gbaor tn dt boekhande' ZOMER ft KEUNING WACi'NINGEN UNIEKE AANBIEDING DELFT-ZUID In de directe nabijheid van de TH op nog geen 15 min. van Den Haag- Centrum royale 4-kamerflats te koop aan de MENNO TER BRAAKLAAN Best. uit zeer royale woon-eetkamer (6.60x4.00 m), 3 slaapkamers compl. badkamer met ligbad, grote keuken met r.v.s.-aanrecht en veel kastruimte, zonnebalkon volle breedte, 2 snelle liften en c.v.-blok. Winkeltjes voor levensmiddelen in de entreehal. Alle tussenwanden in de flat eenvoudig te verwijderen, zodat aan uw eisen aangepaste indeling kan ontstaan. Benodigd eigen geld vanaf ca. 6000. Financiering aangepast aan uw inkomen. KOOPSOM 4-kamerflats 60.000.— k.k. Vrije vestiging, ook voor alleenstaanden. Uw woonlast! wordt inclusief belastingvoordeel bij 30.000.— 350 per maand Wij nodigen U uit in de modelflat ingericht door woninginrichting „Koreneef" te Delftaan de Menno ter Braaklaan 169 11e etage) op 19 dec. '73 van 14.00 tot 16 00 uur en 19.00 tot 21 00 uur en 20. 22. 24. 26. 27 en 29 dec. van 14.00 tot 16.00 uur. MAKELAARSKANTOOR ZEILSTRA CO SY- en Y> Zellstra (lid N.B.M.) Makelaars-Taxateurs o.g. 2c Sweelinckstraat 109. Den Haag (070) 46.92.46 - 63.53.73; b.g.g. (070) 64.72.00/39.44.57. Bijkantoor Groningen, Kranewcg 37, telefoon (050) 18.03.02. i belastbaar inkomen van b.v cUw(^Aller~aller~cBeSte kguze per kilo 11 7351 b 100 gram J [VIVO net a ca. 2 kijlo Jl J 500 grarh J, voor hand en moes jjj l'/r kilo tJft 4| U vindt alle andere VIVO-aanbièdingen op pagina 2 en 3 van Uw damesblad 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 16