WEER OUDERWETS Extra duel Spanje-Joegoslavië 7 januari IIOLMNI) wordteen SKOLLAND El Rotterdamse furie dwingt Standard op de knieën oerver Demt ansen Happel op non-actief Shane Gould professional Alleen winst van Baba Sy 620e Staatsloterij ROLT/KWARTET DONDERDAG 20 DECEMBER 1973 SPORT T11/K13 'TTERDAM Feyenoord heeft het toch gered. Standard Luik, Belgische UEFA Cup-vertegenwoordiger, heeft gisteravond in adembenemend spektakelstuk dat de 43.000 toeschouwers ne- tig minuten lang in ban heeft gehad, zijn 3-1 opgebouwde voor- ing in het eerste duel niet kunnen consolideren. Diep in de de helft, toen de Rotterdammers als een furie de laatste linie Standaard Luik binnen raasden, gingen de Belgen door de lijpeen. Eerst door een doelpunt van Lex Schoenmaker en later ir een treffer van Wim van Hanegem, die daarbij de medewer- ontving van een blunderende doelman Piot. enoord is nu nog de enige Neder- se deelnemer in het Europa Cup- tbal. wedstrijd gisteravond deed terug ken aan de jaren 1969 en '70, toen renoord, gesteund door tienduizen- supporters zoveel schitterende sue- ;en registreerde. Rotterdam gelóóft ;r in Feyenoord en uitte dat op on- ibelzinmge wijze door zich als één achter het team van een intens ikkige Wiel Coerver te scharen. ir Feyenoord was het noodzaak om co's te nemen. Alleen met offensief tbal immers maakte het kans de in k opgelopen averij (31 nederlaa g) te herstellen. Wiel Coerver had rom zijn ideeën enkele dagen voor wedstrijd prijs gegeven, zo simpel het voor hem. Hij posteerde drie dedigers in de laatste lijn om Stan ds beperkte mankracht in de front- e vast te leggen. En daarbij was hij dan steeds vanuit gegaan dat Stan- d zich zou ingraven, een demonstra- van zijn onverzettelijkheid wilde n. En een spitsenkoppel bestaande Lambrichts en Musovic in de ploeg 1 brengen. Het verraste Feyenoord ook de Joegoslaaf Rora, de zelfs ,uik falende spits, opnieuw in de jische equipe stond opgesteld. Het die ingreep van trainer Markovic, Feyenoord even voor problemen 'e. De Rotterdammers zochten naa initiatief, maar moesten daarom '48$terDAM Toen de uitstekend iende Westduitse scheidsrechter Bi- si gisteravond voor de laatste maal en van de tribunes de toejuichin- ■^■neerdaalden op de hoofden van de pnoorders keek Jtirgen Kristensen I verbaasd naar zijn opgetogen cl'ub- jkers. 'Ik wist niet dat 20 voldocn- om de volgende ronde te ha- O was het verbaasde commentaar -* de Deen. Wil Ccerver wist het uiteraard _|1 ook al had hij dan geruime tijd t de goede afloop in het onzekere ;eerd. 'We hadden in het eerste ;ur de wedstrijd al moeten beslis- maar door het schitterende werk Ni Piot, hij stopte zeker vier maal zeker schijnend doelpunt, gelukte jniet. Het is daarom zo merkwaar- lat hij later zo blunderde bij het >unt van Willem van Hanegem'. ver verklaarde verrast te zijn door jstelling van Standard, dat niet zo- lij had verwacht met twee, maar vier spitsen opereerde. 'Deson- :s hebben ze niet één keer op doel loten en daarom is onze overwin- verdiend'. Coerver zei verder te len te zijn met de foutloze rentree Rinus Israel en het zoals hij het nikte, fenomenale spel van Wim in, die naar het oordeel van Coer- als linkerverdediger de ster van veld was. 'eyenoord-trainer was wel van oor dat zijn ploeg ver onder het nor- competitieniiveau had gespeeld, name het middenveld stelde te- moord al dan niet terug op Euro- niveau. Dat was een veelvuldig jkerend onderwerp in de kleed- ;r van de Rotterdammers. Van tgem, sterk relativerend: 'Wat zegt als je bij de laatste acht ploe- ibent in een UEFA- Cup-toernooi.' .ex Schoenmaker: 'We voetballen op dit moment. Wat de vorige in Luik is gebeurd, mag je een lepunt noemen. Voordien waren vorm en nu weer. Maar we kun- iog beter, daar ben ik zeker van.' veel meer nadruk werd op de e rentree van Rinus Israel ge- Israel zelf: 'Zo een wedstrijd :ent uiteraard niet, dat je al weer it vereiste niveau bent. Mijn knie nog de kracht van vóór de ope- Ik ben als er fel gejaagd wordt, nog een beetje onzeker, maar met liding en de timing ging het al iveer.' noord is, zo werd naderhand met vastgesteld, niet in paniek ge- - toen er geen treffers vielen in erste speelhelft. Joop van Daele: hadden afgesproken niet als gek te gaan jagen. Wij wilden rustig goede moment afwachten. Dat voor ons voorop.' En Lex Schoen 'Wij kenden de kracht van het ale verdedigersduo van Standard aarom hadden we gezegd: we be- m niets als we groite druk uit zou- lefenen. Ik kreeg l^et wat moeilijk, ht Kristensen veel naar binnen i. Maar we hadden gezegd: lukt niet om die twee voorbij te ko- dan zouden we proberen de bal- ïoog in de doelmond te jagen en er voor mij een kaatsende op- it weggeelgd. Jiirgen kwam mis- n iels te vroeg naar binnen.' elijke voorkeur voor de komende istander bestaat er bij Feyenoord A lmeende Willem v.an Hanegem: eb Setubal twee keer op de Bel ie televisie gezien en ik moet zeg- dat ik daar liever nieit tegen speel. Chorzow trekt me ook niet. Po- s zo'n eind weg. Laten we maar bij huis blijven: Engeland of jt-Duitsland.' weten met welke opdracht Rora in het veld was gekomen. Toen bleek dat de Joegoslavische linkerspits zich vooral had ingesteld om mee te werken aan het handhaven van de zo veilig ogende marge van twee treffers, ontpopte Feyenoord zich zoals het zich vanaf het begin had willen manifesteren. Toen, er was op dat moment al meer dan een kwartier gespeeld, durfde Feyenoord te beuken op Standards standvastige afweer. Ook omdat achter in bleek dat er ovenvicht was, dat Ri nus Israels voldoende zelfvertrouwen had om zijn organiserende kwaliteiten alweer te etaleren. En daarbij, dat moet gezegd, was het de verbeten ver dedigende Wim Jansen die hem veel werk uit handen nam. Zijn opponent Lambrichts kwam nauwelijks van hem los. Musovic lag in de klemmen van Joop van Daele en de ongevaarlijke Rora bezorgde de opnieuw weinig ze ker werkende Rijsbergen nauwelijks arbeid. Daarom kon Feyenoord aanval len. Verschafte het zich ook mogelijk heden. Toen Peter Ressel alleen voor doelman Piot kwam, toen Schoenmaker keihard in de handen van de sterke Belgische doelman schoot en toen op nieuw Ressel uit* een moeilijke hoek in het zijnet knalde. Feyenoord ging ge bukt onder de druk dat het afstand moest nemen. Het mocht rekenen op hartstochtelijke bijval van het goedge vulde stadion, maar miste de lust en het raffinement om de Belgische taaiheid te breken. Feyenoord Lex; Schoenmaker met name had teveel tijd nodig om de bal voor het goede schietbeen te leggen. Feyenoord joeg bovendien in zijn drift alle combinaties in de Luikse trechter, waar Dewalque en Thissen niet murx' te krijgen waren. Het Rotterdamse aanvalsspel miste breedte, ook omdat Kristensen voortdurend naar het aan- valscentrum trok, waar een nog nau welijks te ontwarren mensenkluwen ontstond. Achter die aanval bleef Feyenoords middenveld vooral aan de middenflank, waar Leon Semmeling een uitstekende cipier van van Hanegem bleek, steken. Feyenoords offensieve taak moest met nadruk via Peter Ressel worden afge draaid. Een opdracht die hem moeilijk viel. De mogelijkheden om zijn sur plus aan snelheid uit te buiten waren schaars, afspeelmogelijkheden in die aanvalsmond waren gering en daarom juist ontstonden die haperingen in het Rotterdamse aanvalsspel. Die voorkwa men ook dat de Rotterdammers voor rust nog de zo gewenste voorsprong namen. GELE KAART Feyenoord appeleerde toen voor een strafschop toen Dolmans Ressel in het 6 ORP SE VILLA (UPI) De voorma lige Feyenoord-trainer Ernst Happel heeft onenigheid met de voorzitter van zijn huidige vere niging, Sevilla. Het conflict tus sen Happel en voorzitter Cates- sa gaat om een disciplinaire straf die Happel uitdeelde aan zijn spitsspeler Uriona. Catessa was het daar niet mee eens, waarop Happel reageerde door zijn voorzitter te verwijten zich met technische zaken te be moeien. De Sevilla-voorzitter heeft Happel naar aanleiding hiervan voorlopig op non-actief gesteld. Happel, die wordt genoemd als mogelijk opvolger van dr. Fran- tisck Fadrhonc als coach van het Nederlands elftal, is van plan de volgende maand een be zoek aan Nederland te brengen. Happel: 'Officieel ben ik nog niet benaderd voor die functie voor het Nederlands elftal. Ik kan voorlopig niets anders doen dan maar afwachten'. Bij een andere Spaanse club, FC Barcelona, heeft een uiterst belangrijke verkiezing plaatsge had. Voorzitter Augusto Montal werd herkozen en dat betekent dat de positie van trainer Rinus Michels versterkt is. Montal Is immers de man die Michels (en Cruyff). naar Barcelona haalde. Standard-doclman Piot (half zichtbaar) slaat de bal weg voordat Lex Schoenmaker gevaarlijk kan worden. Op de rug gezien Gcrets (2) en Dewalque (4) en in het midden Thissen. strafschopgebied vloerde, maar de sterk arbitrerende westduitser Biwersi ne geerde de Rotterdamse smeekbeden. Rora oogste een gele kaart toen hij Boskamp grof onderuit haalde. Eenzelfde lot onderging Jean Thissen in de tweede helft, toen hij het spel iets te nadrukkelijk vertraagde. Stan dard Luik voer uiteraard wel bij die ontwikkeling, het handhaafde zich. Met opportunistisch voetbal, dat wel. In feite deed liet niet anders dan Feyenoord achterin op te wachten, 'n taak die door Feyenoords te kort aan slagvaardigheid werd vergemakkelijkt. Op het middenveld dan presteerde Standard weinig meer dan het volgen van de directie tegenstander. Semme ling joeg op van Hanegem, Henrotay hield zich voortdurend op in de scha duw van Theo de Jong en Sigurvins- son bleef op Boskamp wachten. In die stijl die nog benadrukt werd toen Govaert de plaats van Rora innam slaagde Standard er lang in de voor kwalificatie nodige score te handhaven. En dat was een uitgangspunt ge weest. Feyenoord leek niet meer te kunnen drukken. Pressievoetbal bleef uit. Totdat invaller Govaert een ka pitale blunder beging. Dat gebeurde in de 15e minuut, toen hij vanaf de zijlijn terug probeerde te spelen. Hij legde het letr evenwel voor de voeten van Peter Ressel, die Piot uit zijn doel lokte en de bal be heerst via Kristensen naar Schoenma ker schoof. Schoenmaker faalde niet: 10. Nog één treffer was Feyenoord op dat punt van 'promotie' naar de volgende ronde van het UEFA Cup toernooi. Die gedachte leek voldoende inspira tie te bevatten voor een herhaald of fensief. Opvallend daarbij was de in leidende rol die Joop van Daele daar bij vertolkte. Hij was het ook die Feyenoord zo dicht bij de tweede treffer bracht, toen uit zijn actie Wim Rijnsbergen op Standards doel mocht richten. Op miraculeuze wijze ketste de bal Tan paal tot paa'. En toch kwam die verlossende tweede treffer, al zal het voor de klassevolle Piot voor altijd een wonder blijven, hoe dit doel punt kon vallen. Afgrijselijk zoals Piot blunderde kort nadat Van Hanegem wel hard, maar niet zo zuiver op het Belgische doel richtte. Tussen de be nen van Piot door huppelde het leer in Standards doel: 20. Piot was een ontroostbaar man. Vrijwel moeiteloos bleef Feyenoord in de slotfase, toen Standard dan moest komen, overeind. Het gaf geen kans weg. Ook niet toen Harry Vos de plaats van Wim Rijsbergen had ingenomen. Feyenoord demonstreerde dat het kon vechten. Gedragen door het succes, dat toch wel. Maar bewonderenswaar dig was het, zoals het vloeiende posi tiespel met flitsend aanvalsspel afwis selde. En die slotminuten verwierf het op die manier toch nog kansen. Scoren hoefde niet meer: 20 was immers voldoende, al kwam Feyenoord er niet helemaal zonder kleerscheuren af om dat Van Hanegem in de slotfase een gele kaart kreeg wegens het bemoeien met de leiding. FeyenoordStandard Luik 2n (00) 60. Schoenmaker 10. 72 Van Hanegem 20. Scheidsrechter Biwersi (W-Dld). Toeschou wers 43.000. Feyenoord: Treytel: Israel. Van Daele. Rijs bergen. Vos: Jansen. Boskamp. De Jong. Van Hanegem: Ressel. Schoenmaker. Kris tensen. Standard Luik: Piot: Gerets. Dolmans, De walque, Thissen: Henrotay, Semmeling, Si- gurvinason, Rora, Govaert; Lambrichts, Mu- POUL ANNEMA SYDNEY (ANP) Shane Gould, de zeventienjarige Australische zwemster, die in München drie gouden-, een zil veren- en een bronzen medaille won, heeft een contract als professional ge tekend. Net als Mark Spitz zal zij de verkoop bevorderen van zwemkleding, die door een Duitse fabrikant wordt geproduceerd en die haar naam zal dragen. De slap naar het professiona lisme levert haar ongeveer 130.000 gulden op rlus de toezegging dat zij eventueel al haar kosten van een uni versitaire studie vergoed krijgt. AMSTERDAM (ANP) De tweede ronde van het internationale damtoer- nooi in Amsterdam had lang niet zo'n spectaculair verloop als de voorgaande zitting. Slechts één winstpartij viel er te noteren en die kwam op naam van Baba Sy. De overige vijf duels eindig den alle in remise. Eigenlijk hadden alle partijen in puntendelingen kun nen eindigen. Want Baba Sy bood in een mindere stelling op de 38ste zet remise aan hetgeen echter door Pers had werd afgeslagen. De Surinaamse kampioen beging echter met zijn vijf tigste zet een grove fout waardoor de Senagalees vrij gemakkelijk aan beide punten kwam. Joegoslaven in sensationeel gevecht niet tien man naar 2-4 zege op Gri ehenlancl (ADVERTENTIE) 19 december 1973 Derde trekking Prijzen van 25,zijn gevallen op nummers eindigende op: 5 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 27 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 73 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 68 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 65 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 77 200,zijn gevallen op nummers eindigende op: 333 400,zijn gevallen op nummers eindigende op: 323 1.000,zijn gevallen op nummers eindigende op: 065 2.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 8914 Een prijs van 5.000,— is gevallen op hét nummer: 013949 5.000,— is gevallen op het nummer: 035691 5.000,— is gevallen op het nummer: 091725 5.000,— is gevallen op het nummer: 085992 5.000 is gevallen op het nummer: 090421 De prijs van 10.000,— is gevallen op het nummer: 037590 25.000,— is gevallen op het nummer: 068223 f 50.000,— is gevallen op het nummer: 065516 f 100.000,— is gevallen op het nummer: 040026 Een extra prijs van 250.000,is gevallen in de serie W op het nummer: En een troostprijs van 4.000,op nummer: van elk van de andere series. Een extra prijs van 500.000,is gevallen in de serie L op het nummer: En een troostprijs van 5.000,op nummer: van elk van de andere series. 017381 017381 025664 025664 ATTENTIE: op een met een één prijs gevallen. gemerkt nummer is meer dan Van onze sportredactie ATHENE Dc beslissing over de zestiende plaats in het eind- toernooi om het wereldkampioen schap voetbal, dat volgend jaar van 13 juni tot en met 7 juli in West-Duitsland wordt gehouden, is gisteren nog niet gevallen. Joe goslavië, dat bij winst op Grie kenland in Athene met een marge van méér dan twee doelpunten als eerste in groep 7 zou eindi gen, kwam in een in meerdere opzichten sensationeel treffen nog maar juist aan dat verschil van twee doelpunten toe. Het werd in de laatste seconden door een tref fer van Karassi nog 2-4. Het optimisme van Spanje, dat door deze uitslag nu weer de kans in eigen handen heeft, leek gistermiddag in Athene aanvankelijk weinig reëel. Spanje, dinsdagavond nog stellend dat als (overigens nu nog niet bevestig de) plaats en datum voor het beslis singsduel met Joegoslavië de 26ste de cember en Parijs gekozen zouden wor den), leek na amper een kwartier spe len al volslagen kansloos te zijn ge worden toen Bajevic in de elfde en Karassi in de veertiende minuut Joe goslavië een 0-2 voorsprong op de vooral defensief weinig sterk spelende Grieken hadden bezorgd. Joegoslavië, in Eelgrado tegen Griekenland in het eerste duel slechts tot 10 gekomen, domineerde nu in het met 10.000 toe schouwers gevulde stadion van Athe ne. De Grieken, in de voorgaande du els zonder enkel winstpunt gebleven in deze voorrondegroep, leken rijp voor een forse nederlaag, maar het duel kreeg halverwege de eerste helft een voor de Joegoslaven dramatische wending. Eerst scoorde Eleftherakis in de 28ste minuut tegen en kort daarop stuurde de Oostduitse scheids rechter Kurt Tsohenschcr in de 35ste minuut de Joegoslaaf Bajevic van het veld. Bajevic trapte naar de Griekse verdediger Glezos, een actie die Tschenscher niet ontging. En alsof die tegenslag voor de Joegoslaven nog niet voldoende was: Griekenland kwam twee minuten voor de rust ook nog op 2-2. Door een eigen doelpunt van verdediger Katalinkski, die fel be- De Joegoslavische doelman Maric stopt de bal. De Grieken Parides en Kriticopoulos kijken toe. absolute ontknoping. In een onduide lijke situatie voor het doel van Kele- sidis scoorde Karassi temidden van een melee van spelers 24. Voor Joegoslavië juist voldoende om zich alsnog te kwalificeren voor het beslissingsduel tegen Spanje. Een ex tra wedstrijd, die aanvankelijk in Athene niet nodig leek, maar door de verwikkelingen zelfs lange tijd niet meer haalbaar bleek. De beste spelers bij Joegoslavië waren Karasi, de maker van twee doelpun ten, middenvelder Pavlevic en rechts buiten Petkovic. Bij Joegoslavië speel de linksbuiten Dragan Dzajic voor het eerst na zijn beenbreuk weer mee. Hij werd echter na een uur vervangen door Petrovic. Stand groep 7 Spanje 4 2 2 0 6 8—5 Joegoslavië 4 2 2 0 6 74 Griekenland 4 0 0 4 0 511 HAITI VERSLAGEN Haiti, reeds geplaatst voor de eind ronde van het wereldkampioenschap voetbal, heeft de laatste wedstrijd van het finaletoernooi van de Noord- en Middenamerikaanse zone tegen Mexico met 0-1 verloren. Het was de eerste nederlaag van het Haitiaanse elftal in de kwalificatiewedstrijden van dc Amerikaans-Caraïbische groep. Het BERLIJN De Oostduitse voetbalbond heeft een serie wedstrijden vastgesteld, die na de competitie zullen worden gespeeld. Daann kunnen de geselecteerden voor het nationale elftal getest worden cn ln vorm blijven. Br zullen vier groepen gevormd worden van elk zeven teams, dlo voortkomen uit de eerste en tweede divisie. Het toernooi zal ln mei cn Juni worden gehouden. De Oostduitse bondscoach Georg Buschner zal in de gele genheid worden gesteld met zijn ploeg doel te nemen in ieder poule en op elk door hem gewenst moment. enige doelpunt van de wedstrijd werd na 29 minuten gemaakt door Enrique Borja. De eindstand van het toernooi dat in de Haitiaanse hoofdstad Port au Prin ce werd gespeeld, is: laagd door Kritkopoulos langs doel man Maric schoot. Joegoslavië kwam na de rust echter te rug. Het duel, ondanks het uit net veld zenden van Bajevic niet opmer kelijk hard en kwalitatief zeker ook niet best maar wél spectaculair, kreeg door een doelpunt van Surjak in de 62ste minuut een nieuwe wending. -Met tenslotte in de laatste minuut de Haiti Trinidad Mexico Honduras Guatamala Ned. Antillen 8—3 11—4 10—5 6—6 4—6 4—19 RICHARD MATTHIJSSE v0\geno ADVERTENTIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13