Heeste winkelpersoneel minimum-salaris Caballero filter CABALLERO 'Steenkool het enige echte alternatief anders dan andere Prisma in goud Voorstel: na 't zestigste jaar aflopende werkweek Den Uyl JNv Ermelo Protest tegen film over Jezus lKrratkaön?ci, Politie redt leven van patiënt van den burg Toeristen slaan met hamers stuk van hunebed af Bureau nodig voor verdeling energie Relus ter Beek terug van mislukte missie naar Athene Mariniers bewaken olieraffinaderijen Shell-directeur: Kerncentrales voorlopig geen grote plaats I'KWARTET DONDERDAG 20 DECEMBER 1973 BINNENLAND T3/K11 fnisaties: verplichte aanpassing is niet te betalen (ADVERTENTIE) iAAG In het midden- en kleinbedrijf krijgen 154.000 werknemers (55 procent van de bedrijfs- en jeugdloon of een minimumsalaris. Aanpassing van de salarissen komt in die sector dan ook erg n. De organisaties van het midden- en kleinbedrijf zijn om die reden van plan minister Boersma atie te vragen voor de aanpassing van de lonen. 'We hebben uitgerekend dat deze maatregelen ons een loonkostenstij ging opleveren van 30.5 procent,' al dus de heer W. de Graaf, secretaris van het Nederlands Christelijk Onder- nemersverbond. Ter vergelijking: het Centraal Planbureau heeft de loonkos tenstijging voor 1974 geraamd op 12 procent. Het midden- en kleinbedrijf zou hier 18.5 procent boven komen te zitten. Doorberekening van deze loon kostenstijging in de prijzen zou een prijsverhoging opleveren van 1,5 pro cent. Achteruit aar SJD, em WAM Gisteren was id ran 55.000 bereikt 1 Trouw-Kwartet-aclie bouw van een bezoe- ontspanningscentrum errein van de inrichting :akzinnigenzorg 's Hee- Ermelo. Er is nog nodig om de bijdrage ie die dit proteslanls- ke centrum, tezamen geld, dat in eigen kring ngebracht 75.000,- elpen aan genoemd pro- n derden uit onze le- hebben op hartver- e wijze van hun daad medeleven blijk gege- zich bij deze grote i van helpers en help- voegen heeft daartoe 's de gelegenheid. Op 75.000. gift is van harte loel- B.V. De Christelijke \msterdam; Postgiro: Gemeentegiro Amster- 500; Nederlandsclte andsbank N.V. Amster- keningno. Chr. Pers: Minister Van Doorn (CRM) kreeg gistermiddag 273.000 handteke ningen van een comité dat protesteert tegen het maken van een film ('door de Deen Thorsen) over het liefdesleven van Jezus. De heren P. Stam (links) en L. A. van Zetten (midden) overhandigden de handtekeningen. 1 ier dagen werken bij biéén due, bij 64 jaar Van een verslaggever UTRECHT Laat werknemers vanaf hun zestigste verjaardag sLeeds een dag korter werken: vier dagen voor 61-jarigen, drie da gen voor _62-jarigen, twee dagen voor 63-jarjgen en nog één dag na liet bereiken van de 64-jarige leeftijd. Daarmee krijgt de bijna-ge- pensioneerde werknemer de kans met zijn vrije tijd te leren omgaan en bovendien is de overgang wat minder abrupt. Volgens de heer De Graaf is deze ont wikkeling 'meer dan het midden- en kleinbedrijf kan verteren.' Hij wees erop dat het inkomen van de midden standers dit jaar 6,5 procent is ge daald ten opzichte van het vorig jaar, wat onder meer een gevolg zou zijn van het strakke prijsbeleid dat tot nu toe is gevoerd. Ook volgend jaar zal er als gevolg van de oliecrisis een strak prijsbeleid worden gevoerd. De middenstandsorganisaties verwachten dat minister Lubbers hen op dit punt onvoldoende tegemoet zal komen. Vanmorgen overleggen de organisaties met de bewindsman over deze kwes tie. Praten met werknemers Morgen bespreken de organisaties de kwestie van het minimumloon en het jeugdloon met de werknemers. Afhan kelijk van het resultaat van dit over leg zullen zij minister Boersma om dispensatie verzoeken. Zou dit worden toegewezen dan betekent dit dat de extra verhoging van het minimum loon, die het kabinet overweegt toe te kennen in het midden- en kleinbedrijf niet of slechts gedeeltelijk zal worden geëffectueerd. Hetzelfde geld voor de aanpassing van het jeugdloon. Het ka- binet heeft voorgesteld de leeftijd voor het minimumloon vast te stellen op 23 jaar. De 22-jarigen krijgen 7,5 procent minder, de 21-jarigen nog eens 7,5 procent minder enz. Een ander verzoek van het midden- en kleinbedrijf is de benzinedistribu tie later te doen ingaan dan 7 janua ri. 'We verwachten dat de benzinetoe- wijzing vooral in de grote steden spaak zal lopen,' aldus de heer De Graaf. 'Hot lijkt ons onmogelijk dat bijvoorbeeld in de stad Den Haag het gemeentehuis en de Kamer van Koop handel in drie dagen tijd de extra- benzinebonnen zullen kunnen toewij zen'. 25 CIGARETTES Dit heeft de Nederlandse Bond van Middelbaar er Hoger Personeel 'NBT' voorgesteld in een brief aan de com missie oudere werknemers van de raad van overleg in de metaalindus trie. De bond zegt dat de gevolgen van het abrupt uitgeschakeld vaak erg akelig zijn: versnelde achteruitgang van de gezondheid, hartinfarcten, hu welijksmoeilijkheden en dergelijke. Ogenschijnlijk betekent een aflopende werkweek voor boven zestigjarigen hoge kosten, maar de bond vraagt zich of of dat wel waar is. In de eer ste plaats speelt de arbeidsongeschikt heid in die groep een grote rol. Voorts worden bij reorganisaties bo ven zestigjarigen vaak ontslagen met vooruiziciit op twee en een half jaar ww/www (in feite oneigenlijk gebruik van de sociale verzekeringen) met aanvulling door het bedrijf en vervol gens wachtgeld geheel ten laste van het bedrijf. Ook daal' bij ouderen hel prestatieniveau en wordt de 'opvolger' pas ingeschakeld op het laatste mo ment, waardoor tijdens de inwerkperi- ADVERTENTIE) ode een tijdelijk produktieverlies ont staat. Als andere voordelen ziet de bond on der meer, dat een betere personeels planning mogelijk is en dat het pro motiebeleid ermee is gediend. UTRECHT De Utrechtse politie heeft gistermorgen een razendsnelle actie uitgevoerd om het leven te red den van een patiënt, die in het Amersfoortse ziekenhuis de Lichten berg op de operatietafel lag. Tijdens de operatie b'eek plotseling dat er een pacemaker nodig was, maar het ziekenhuis beschikte niet over zo'n apparaatje (dat de hartslag re gelt). Er was er we! een in voorraad bij een handel ir medische instru menten ii Utrecht. Een telefonisch verzoek om huip aan de Utrechtse po litie had tot gevoQ. dat er direct een wagen uitrukte om de pacemaker op te halen en naar Amersfoort te bren gen. De afstand kon in recordtempo wor den afgelegd dank zij de hulp van de politie in De Bilt en Zeist, die de route \oor de wagen vrijhield. Een uur later belde het ziekenhuis de politie opnieuw. Ditmaal om mee te delen dat de operatie was geslaagd. (ADVERTENTIE) E;rr-nr^ 3 mogelijkheden contant-koop huurkoop huur m. kooprecht met garantie/service piano- en orgelhandel arnhemsestraat 8 amersfoort telefoon 03490-13877 Vervolg van pagina 1 Minister-president Den Uyl ontkende met klem, dat het kabinet de machti gingswet wil gebruiken om doelein den op het terrein van de inkomen spolitiek door te gaan drijven. De maatregelen die worden genomen, hebben een brede instemming gevon den. In deze zin voert het kabinet een nationaal beleid. Dat betekent intus sen niet, dat het kabinet zich nu moet losmaken van zijn programmatische grondslag. Wat wèl nodig is, is dat het beleid zich snel moet aanpassen, omdat de ontwikkelingen in korte tijd de regering hebben overvallen. De premier bestreed de mening van de oppositie, dat de bestaande wetten voldoende bevoegdheden geven om ef fectief te kunnen ingrijpen. De Loon wet bijvoorbeeld is niet geschikt om een rechtvaardige verdeling van de lasten over alle inkomens door te voe ren. Ook is het op grond van deze wet niet mogelijk, speciale arbeids voorwaarden (ter bescherming van de werkgelegenheid bijvoorbeeld) bin dend op te leggen. Over de regeling van de bevoegdheden van het parlement en de controle deel de drs. Den Uyl mee, na hierover door VVD-fractieleider Wiegel ondervraagd te zijn, dat het kabinet over deze zaak bij het indienen van de wet nog geen beslissing had genomen. Vandaar dat graag de suggesties die de Tweede Kamer deed op dit terrein, zijn over genomen. 'Juist deze zaak is bij uitstek een onderwerp voor overleg met het parlement', zei drs. Den Uyl. Van een blanco volmacht voor het kabinet was volgens hem geen sprake. Uit het betoog van de premier bleek, dat de regering weinig bezwaren heeft tegen de amendementen die zijn inge diend. De heer Peijnenburg (KVP) wilde de bevoegdheden van de minis ter van sociale zaken weer wat inper ken. Maar dat was niet nodig. Het was alleen maar de bedoeling van het kabi net de coördinerende functie van mi nister Boersma vast te leggen. Essen tieel hiervoor is, dat hij de uitvoerings maatregelen mede ondertekent. Ook tegen een uitbreiding van de beweeg reden van de wet, zoals de KVP wil, had minister-president Den Uyl geen bezwaar. Van onze correspondent HALVELTE Het Havelter raadslid H. Folkers is erg be zorgd over het hunebed in zijn gemeente. Dit historische monu ment wordt in de zomermaan den druk bezocht door toeris ten, waarbij volgens de heer Folkers vernielingen worden aangericht. Sommige vakantie gangers zouden met een hamer stukken van.de stenen afslaan om zo in het bezit te komen van souveniers. De heer Folkers vroeg aan B. en W. of er niet wat aan kan worden gedaan om de enorme toeloop een beetje In toom te houden. ROTTERDAM Het is dringend no dig de olietekorten die in de toekomst zijn te verwachten te inventariseren en een bureau op te richten dat de bevoegdheid krijgt te verdelen. Dat heeft ir. J. J. Donker Duyvis gis teren gezegd op een vergadering van de Koninklijke Nederlandse chemi sche vereniging. De overheid zal naar zijn mening de optredende tekorten volgens een billijke verdeelsleutel moeten verkavelen over concurreren de gebruikers, zoals transport en ver keer, electriciteitsproducenten en che mische industrieën. Ir. Donker Duyvis wilde zich niet wa gen aan toekomstvoorspellingen, maar hij meende wel dat de chemische in dustrie een groot werkgelegenheids probleem zal hebben als grondstoffen verbruik en energievoorziening zullen worden beperkt. DEN HAAG Het Kamerlid Relus ter Beek (PvdA) is gisteravond on- verrichterzake uit Rome teruggekeerd van een missie die Athene tot doel had. Het Kamerlid maakte deel uit van een delegatie van de Socialistische Internationale die zich in Athene van de laatste politieke ontwikkelingen op de hoogte wilde stellen. In Rome kreeg de missie het officieuze bericht dat ze niet welkom zou zijn in Athene. Dit bericht kwam uit regeringskringen in Athene. De missie heloot desondanks later op de dag (maandag) toch te gaan. maar inmiddels had de terreur actie van de Palestijnen op het vlieg veld van Rome plaatsgevonden. Hier door werd dit vliegveld en later ook dat van Athene volkomen van de bui tenwereld afgesloten en kon de socia listische delegtie niet vertrekken. De missie heeft nu besloten donderdag 27 december weer naar Athene te ver trekken en dan maar af te wachten hoe de Griekse autoriteiten zullen re ageren. Politie verijdelt De twee raffinaderijen voeren prak tisch hun gehele produktie uit naar de Verenigde Staten. De olie die op de eilanden wordt verwerkt is voor zestig procent afkomstig uit Venezue la en voor veertig procent uit Afrika. (ADVERTENTIE) 08 nkele centen méér ïs geniet Uvan de eKoItardsc Cognac, vil VIEUX riginele.uit Frank- nporieerde Brandy Van onze Haagse redactie DEN H.A.AG Op middellange termijn is liet enig wérkelijke alternatief voor de olie de steenkool, meent ir. J. A. P. Muntijn. directeur van Shell Nederland. De komende twintig jaar is het volgens hem nauwelijks te verwachten dat kerncentra les een reusachtige plaats in de energie produktie zullen innemen. Zelfs in 1990 zal nog slechts vijftien procent van de benodigde energie door kerncentrales ge leverd kunnen worden, meent hij. W rdezegels ctie bij elk De Kuyper-artikel Uw slijter de ikencoupon •ede der Aarde" met KAART en PRIJSVRAAG twenst rechtstreeks 'gen bij De Kuypcr B.V. 54, Schiedam In een lunchvergadering van het departement 's Gravenha- ge van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel, ging ir. Montijn in op de toekomstige energievoorzie ning. De gigantische voorra den steenkool, omgerekend in tonnen olie 3600 miljard ton, waarvan de helft in de Vere nigde Staten en Canada ligt, zullen voorlopig het enige goede alternatief zijn. Boven dien zijn deze voorraden door de ligging aan het aardopper vlak makkelijk te exploiteren. Het enige probleem zou het transport vormen. Dit kan on dervangen worden door de steenkool te verpoederen en daarna met water tot een brij te maken, die door pijpleidin gen naar de havens kan wor den gepompt waar de brij in mammoettankers kan worden vervoerd. Deze steenkool zcu hoofdzake lijk na vergassing ten dienste moeten staar, van de elektriciteitscentrales, aldus de heer Montijn. Het aardgas zou moeten worden gebruikt voor de huisverwarming en de olie voor het transport. Ande re energiebronnen als zonne warmte en windkracht ziet de heer Montijn niet van groot nut, althans niet op korte ter mijn, gezien de problemen die nog bestaan bij het 'opslaan' van elektriciteit. Pas op de lange termijn zal de kernener gie. een belangrijke rol kun nen gaan spelen. Efficiënt Op dit moment heeft men ech ter weinig aan deze toekomst muziek. Nu moet, volgens de heer Montijn, voornamelijk gestreefd worden naar een meer efficiënt gebruik van de energie. In de bouw zal meer nadruk gelegd moeten worden op een betere isolering, ter wijl de techniek cp zoek moet gaan naar betere en rendabe lere verbrandingssystemen. Momenteel gaat inde huis-tuin- en-keukenkachel veertig pro cent van de brandstof verlo ren. Het autoverkeer heeft zelfs een rendementsverlies van zeventig tot tachtig pro cent. Mr. Montijn zei gisteren, niet te venvachten dat de oude toestand terug zal komen, ook al wordt er in het Midden- Oosten een politieke oplossing gevonden. Naar zijn mening heeft de politiek rond het Is- raël-conflict alleen versneld wat de olieproducerende lan den toch al van plan waren. Hij zei begrip te hebben voor de afremming van de oliepro- duktie, omdat in deze landen financieel gezien de markt verzadigd was en de voorraden ook niet onuitputtelijk. De huidige situatie rond de in voer van olie via Rotterdam betrek hij niet in zijn be schouwingen, evenmin als vra- 'Spierkracht gebruiken' gen over tankerbewegingen. Gemakzucht De heer E. Brouwer, algemeen directeur van British Petro leum, zei in een lezing voor het departement Utrecht van de maatschappij voor handel en nijverheid dat de oliecrisis ons met de neus op het feit heeft gedrukt dat we in het westen veel te veel spier kracht door olie hebben ver vangen. 'De glorie van de ge makzucht en overbodige luxe dwingt ons daardoor tot trim- oefeningen'. De heer Brouwer zei niets te gen een vorkheftruck en een graafmachine te hebben omdat die zovéél mankrachten ver vangen. De grens ligt eigen lijk al bij het motortje dat nu het draaiorgel laat spelen en we komen dan terecht bij overbodige luxe hulpmiddelen als elektrische tandenborstels, roltrappen, elektrische nagel- vijlen, automatische deuren, elektrische broodzagen en 'de elektrische ruggekrabber van NW-voorzitter Kok'. Ogenschijnlijk verbruiken die dingen misschien niet zoveel energie, maar feit is dat de Amerikanen met hun automa tische koppeling in de auto's spierkracht sparen en energie verspillen, want die automati sche koppeling kost 25 mil joen ton olie per jaar, even veel als het totale Nederland se verbruik. Ais de Amerikanen voorts de thermostaten van hun verwa.- ming vier graden lager dan de gebruikelijke 25 graden zou den zetten, zou dat opnieuw 25 miljoen ton olie schelen. 'Het is niet de ene handeling die spierkracht bespaart, maar het is het totale gebruik,' al dus de heer Brouwer. PRISMAV gouden dameshorloge met sierlijke gouden band OlJf RITA 'U gaf me een dubbeltje voor het sneeuwruimen. Ik heb nu voor dat ene dubbeltje ge ruimd.' 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11