Josine van Dalsum: 'Ik kom uit het isolement' dichtbij jmmentaar Vanavond op scherm als vrouw van Herodes irreur lein verschil er' "-'»n bezorgd ve" Russische ink", voor Peru Hof veroordeelt apotheker: drie jaar met aftrek Produktie DAF-33 mogelijk verder in Indonesië het weer Zacht weer de enige echte springmeester spoorboekje rijker redding vergeefs I4/W|)Uff/KWARTET WOENSDAG 19 DECEMBER 1973 BINNENLAjViD/COMMEXTiA AR T5/D15/RHL7 gteeds menen bepaalde Palestijn- teperingen door het doden van ;n die part noch deel hebben aan conflict met Israël en met Jorda- de wereld ontvankelijk te maken r de aanspraken van hun volk. Dat :n afschuwelijke vergissing, angst dat ze het kind van een ituele rekening bij het komende lesoverlcg in Genève zullen wor- is niet onzinnig: Egypte en Syric ken allereerst op de ontruiming de bezette gebieden; Jordanië It met Israël, de afkeer van een ijnse staat op de westelijke Jor- n-oever; Saoedi-Arabië is voorna- ijk geïnteresseerd in Jeruzalem. eerste commentaar namens de iptische regering op de aanslag was ir de Palestijnen ook niet bepaald ïkkend: een 'zinloos' en 'tragisch' euren als dit moest de wil van de tijen versterken om tot een werke- vrede in het Midden-Oosten te nen door uitvoering van resolutie van de VN van 1967. Dat is nog- lynisch ten opzichte van de Pales in, omdat juist zij die resolutie werpen, die hen immers alleen als humanitair probleem beschouwd, r niet als rechthebbenden, echter als gevolg van deze ter- laden het meest gevreesd moet is, dat deze nietsontziende •rs door de publieke opinie in het ten vereenzelvigd zullen worden alle Palestijnen, ja zelfs met alle jische volken of met de hele Isla- ische wereld. Eenzelfde bewust- svernauwing waaruit deze Palestij- handelen namelijk oorlogvoe- tegen het internationale reizigers- teer, alsof dat Israël is kan ir al te gemakkelijk optreden in de ilieke opinie van Europa. n Wj zij hier aan herinnerd, dat in sep- ïs? Eiiber tijdens de conferentie van de ten? -gebonden landen in Algiers de estijnse leider Arafat er ongenadig langs kreeg van andere Arabische mtwo elegeerden. die hem verweten zijn uit d< lsen niet 'in de hand' te hebben, stijnen hadden toen juist leden de ambassade van Saoedi-Arabië il heli 'arijs gegijzeld. Met name de Alge- en hebben toen Arafat doen weten: en wij tegen Frankrijk vochten, ben we zelf alle offers daarvan ge- gen, maar wc hebben nooit de hele Neld ermee lastig gevallen door het oriseren van mensen die aan onze ig part noch deel hadden'. idien hebben niet alleen de Arabi- ïdea maar ook de diverse Pa- organisaties zich van deze lurdaden officieel gedistantieerd, terecht: zelfs als zij lijden onder ilfde bewustzijnsvernauwing ten tien van de westerse wereld, kun- zij uitrekenen hoeveel schade deze :ur hun eigen zaak doet. ïakenl jen ik - 'Vc wen n voof' udt weei lachte Schoi Jeugd Radii 16.10 r.oo i 17.55 aanvankelijke voorstel van de rc- inginzake de gelijke uitkering aan werknemers heeft de voorzitter het NKV, de heer Spit ertoe ge- pöstblcht, enkele krasse uitspraken te n. Het plan van de regering zou miljoen laag betaalde werknemers >p achteruit doen gaan, wij zouden ineer de regering haar zin zou krij- sociale onrust moeten vrezen, kabinet heeft thans een compro- met de vakbeweging de heer incluis bereikt. De uitkering :ns, zoals die nu zak worden ge- n, stemt tot tevredenheid. Er is nu kbaar ec?n sprake meer van een is Ie terueaang van de positie van de 'betaa^en. er hóeft niet meer voor 3 Nwt 'a'e onmst tc wor(^en gevreesd. n zou na een zo krachtige om- in de stemming bij de vakbewe- denken .dat het kabinet wel :onder veel water in zijn wijn moet o ju j iben «vdaan. Maar wat blijkt? Het iies Afvankeliikc voorstel zou op jaarba- 1.75 procent hebben gekost, het 21J| hpromis waarop vakbeweging en ka- et elkaar hebben gevonden kost 1.8 Het verschil bedraagt 0.05 cent. heer Roolvink heeft gisteren in de eede Kamer ervoor gewaarschuwd Hwe er niet toe moeten vervallen, ie te maken over geldsommen die g net coed zijn voor het kopen van kon'e koffie. Hij heeft volkomen W ijk. sen-'"— bepzo dat in een tijd als Ix, v - n iedereen zijn materiële lan moet matigen, het ook nsdat woordvoerders van a' 'ke organisaties, zoals de er 'oed aan zouden doen, n aan de nieuwe moge- te passen. jlgei tóHINÜTON (Reuter) Volgens 1 kn t Amerikaanse ministerie van de- mel Jsie levert de Sowjet Unie tanks engs n Peru. Het is voor het eerst dat ioIsi island '.ware wapens levert aan een JoP4 id 0p net Latijns-Amerikaanse con- shet lent. Volgens een woordvoerder van es 't Pentagon zou het om middelzware at fl nks gaan. Hoeveel er worden gele- van rd is nog onbekend, akvo Pentagon maakt zich ernstig zor- r n over het uitvoerverbod van het Ingres op Amerikaanse wapens naar stok ll'ins"Amer'ka- Rusland probeert u htei ''Sens militairen de positie van ^erika als belangrijkste wapenlever- 'cier over te nemen. door Riet Diemer HILVERSUM 'Ik ben erin gaan staan, maar ik had nog nooit in een klassiek stuk gespeeld. Tot dan had ik alleen in spijkerbroek gespeeld en pamfletten uitgedeeld. Vroeger heb ik me teveel afge sloten. Op het ogenblik heb ik liet druk. Ik zit in een fase dat ik uit mijn isolement kom. Ik moet werken om de dingen, die. ik in mezelf voel, te ontwikkelen. Ik heb de naam lastig te zijn, maar daar ben ik het niet mee eens.' Josine van Dalsum (25) van wie deze uitspraken zijn is vanavond te zien in de dramatische rol van Mariamme, de echtgenote van Herodes, gespeeld door Ramses Shaffy, in het stuk 'Herodes' van Abel J. Herzberg. De NOS zendt dit uit, mits koning voetbal het op het laatste moment toch niet wint en er een rechtstreekse uitzending vanuit het stadion in Rot terdam komt. Uiterlijk vanmiddag met de nieuwsberichten wordt dat be kend; mocht er tóch voetbal uitgezon den worden dan blijft 'Herodes' tot later datum staan. Josines ster cp het scherm is rijzende, want behalve in 'Herodes', is ze over tien dagen te zien in de AVRO-serie 'Een mens van goede wil' als het ach tergebleven meisje Letje. Op het ogenblik werkt ze aan 'De Verlossing' van Elsschot onder regie van Walter van der Kamp, maar ook aan 'Een zoon van het oude volk' van Gerrit de Pleiter, dat de NCRV tot Pasen be waart. Was ze alleen nog maar te zien met de presentatie van een aantal Orimoa- uitzendingen van de NCRV voor de jeugd en in een speciaal aan haar ge wijd 'TV-portret', ais jonge toneel speelster, die haar eigen weg inslaat en daardoor lastig werd genoemd, bo venstaand repertoire betekent een doorbraak. Maar dan in het bijzonder op tv-gebied, want ze speelde al in verschillende CRM-films, waarvan twee van haar vriend, de cineast en regisseur Peter Keesom waren. In Rotterdam heeft ze verder bij het Pic colo-theater op de planken gestaan. Haar spel In 'Herodes' is opvallend, evenals dat van haar tegenspeler Ram ses Shaffy. Beiden dragen het stuk. Ramses' invloed is uit de woorden van Josine op te maken wel heel groot. 'Ik ben begonnen met Ramses te repeteren voor de produktie en re gistratie. Ik had in die tijd toch niets te doen. We hebben erg intuïtief ge speeld. Vooral Ramses speelt erg in tuïtief. En dan is het moeilijk gesti leerd te spelen. Ik houd ontzettend van emotie. Zuivere emotie hoeft niet gênant te zijn.' 'Wat ik doe, doe ik oprecht', zegt Jo sine. Haar bruine ogen kijken je daar bij, geheel in stijl, oprecht aan. Ver der heeft ze lang sluik en donker haar, terwijl ze de ene sigaret na de andere opsteekt. Ze spreekt zacht, bij na onverstaanbaar, terwijl ze naar woorden zoekt om over te brengen wat haar bij het toneelspelen moti veert. Ze heeft zichzelf zojuist zien spelen in de dramatische rol van Mariamme in een voorvertoning van het stuk Hero des. 'Ik heb ontzettend kritisch zitten kijken. Ik vraag me af of dit stuk in deze tijd aan zal slaan. Er zit een lite rair gedeelte in en men spreekt el kaar aan met 'gij'. Dat is gedateerd. Maar er is een redelijke kans, dat je het in deze tijd kunt plaatsen, als je bepaalde kwaliteiten vooropstelt.' Raakpunten In deze uitspraak komt de eigen op vatting boven, zoals die indertijd in het TV-portret uitkwam: 'Ik geloof, dat je zoveel mogelijk in het theater hard moet zoeken (inhoudelijk): wat zijn de raakpunten met deze tijd. In de eerste plaats moet sde regisseur zich dat afvragen, daarnaast de acteur. Je moet je ook steeds afvragen: wat wil je met theater, met TV-drama. Maar mijn mening verandert steeds. Je probeert op een moment te vertel- Caro van Eyck en Josine van Dalsum als moeder en dochter Alexandra en Mariamme in 'Herodes'. len wat je vindt. Natuurlijk verandert dat, als ik een vaste mening zou heb ben, zou ik tachtig jaar zijn en gesta biliseerd. Ik zoek steeds opnieuw cn dat is een proces waarvan ik hoop, dat het doorgaat, afhankelijk van de situatie.' De door de persoon in kwestie niet altijd gewaardeerde en afgezaagde vraag 'bent u familie van?' in haar geval van Albert van Dalsum, wil ze niet beantwoorden. 'Dat is van weinig belang. Ik wil graag zelf mijn weg vinden. Ik vind gewoon, dat je zo goed mogelijk jc werk moet deen. Ik houd erg van mijn vak.' En dat zal in de tekomst wel blijken, want ze is niet alleen een speelster met karakter, maar ook met kwaliteiten. Ténslotte over de uitzending van van avond (Nederland 1: 20.35 tot 22.05 uur) enkele opmerkingen. Abel J. Herzberg schreef 'Herodes' in 1955 in opdracht van B. en W. van Amster dam. Het werd voor het Holland Fes tival in dat jaar geregisseerd door Al- bert van Dalsum. Voor de televisie heeft Fred Bosman de leiding. Josine van Dalsum uit isolement. houdt. Hij verliest haar naarmate hij het politiek van haar wint. Mariamme is uit liefde met Herodes getrouwd. Ondanks die liefde gaat ze zich steeds meer de leidende figuur van haar volk voelen, die ze door geboorte zou moeten zijn. 1) Herodes de Grote was de vorst die opdracht gaf tot de kindermoord van Bethlehem. De vorst, die tijdens het proces tegen Jezus regeerde, was Her odes Antipas, de zoon van Herodes de Grote. Van een verslaggever AMSTERDAM Het gerechtshof in Amsterdam heeft de 51-jarige apothe ker W. H. L. uit Rotterdam wegens poging tot doodslag op zijn nichtje veroordeeld tot drie jaar met aftrek. De procureur-generaal had veertien dagen geleden dezelfde straf geëist, maar wegens poging tot moord. In het vonnis staat dat ten gunste van verdachte bij de strafbepaling een drietal factoren heeft gewerkt. In de eerst plaats is het door rapporten van deskundigen aannemelijk geworden, dat de apotheker zijn daad in een toe stand van bewustzijnsvernauwing heeft begaan en dat daarom het feit hem in verminderde mate kan worden toegerekend. Voorts heeft een rol ge speeld dat hij als apotheker maat schappelijke en economische conse quenties zal moeten ondergaan. Ver der zit de apotheker nu al 22 maan den in het gevang en zal hij daardoor slechts in beperkte mate kunnen ge nieten van een eventuele voorwaarde lijke invrtjheidsstelling. De apotheker, was na een eis van acht jaar door de rechtbank in Utrecht veroordeeld tot twee jaar met aftrek. Hij had zijn aangenomen nichtje en zijn neef vergiftigde bonbons en ge bakjes gestuurd. Geschiedenis Voor de kijkers is het praktisch voor af iets te weten van de niet voor ie dereen bekende geschiedenis uit de tijd van Herodes. In het verhaal (dat omstreeks de tijd van Christus' ge boorte speelt) lopen een paar draden door elkaar. Aan de ene kant is er de geschiedenis van de politicus Herodes de Grote 1), die als koning van Judea aan de kant van Antonius stond, toen deze met Cleopatra door Octavianus (Augustus) verslagen werd. Herodes ging niet, zoals iedereen verwacht had, met hen te gronde, maar wist zich aan Octavianus' kant te scharen. Aan de andere kant is Herodes er als mens, die om politieke redenen met Mariamme prinses uit het vijandig koningsgeslacht der Hasmoneeën (ook wel genoemd: Makkabeeën) ge trouwd is, maar van wie hij zielsveel BORN DAF en de Indonesische maatschappij Mantrust onderzoeken gezamenlijk de mogelijkheden om in Indonesië de produktie van de DAF-33 voort te zetten. Een resultaat van de ze studie mag tegen februari 1974 te gemoet worden gezien, aldus DAF. De DAF-33 dc kleinste personenwagen uit de DAF-serle, is kortgeleden uit produktie genomen, omdat de vervaar diging niet meer rendabel was. Van onze weerkundige medewerker De natuur blijkt uiteindelijk dan toch voor enige variatie te voelen. Zo is de jongste loot van de depressiegenera tie, die zondag nog met 1008 mb bo ven de Canadese St. Lawrence-Baai lag, niet naar Schotland gegaan, zoals veel van haar voorgangsters, maar naar Ierland en verder in de richting van Biskaje. De luchtdruk in het cen trum was gisteravond afgenomen tot onder 975mb en de computers bere kenden een dieptepunt van iets meer dan 960 mb. Vliegtuigen rapporteer den tot 52 gr. noorderbreedte 20 gr. westerlengte matige turbulentie op circa 8000 meter hoogte, echt een bron van atmosferische onrust dus. Voor ons heeft deze depressiedraai de consequentie, dat de west- tot noord wester storm, zo vaak een gevreesd fe nomeen langs de Nederlandse kust dit najaar, uitblijft. De wind is naar zuid tot zuidoost gekrompen en wel ivat toegenomen, maar in ons land zeker niet tot stormkracht, hoogstens krach tig tot hard aan de west tot zuidwest kust. Uit zuidelijke richting wordt nu lucht uit Frankrijk aangevoerd, die niet erg koud is. In de nacht van maandag op dinsdag lagen de minima in Frankrijk veelal op 1 tot 4 gr. boven nul en ivat de maxima betreft van gisteren: Pa rijs le Bourget meldde 9 gr. Nantes 10 gr. Toulouse 12 gr. C. In Lyon werd het 7 gr. in Nancy 5 gr. C. De aan de oostzijde van de depressie opdringen de zachte lucht vooral in de hogere lagen) geeft aanleiding tot regen, die in hoofdzaak na vandaag in ons land valt. Nu de depressie erg diep en log is geworden en ook in de hogere ni veaus de circulatie beheerst, verwach ten we ook morgen en overmorgen in ons land relatief zacht weer. De onbestendigheid blijft, al zal die van de ene tot de andere plaats wel kunnen uiteenlopen. Achter de de pressie nadert midden over de oceaan een nieuw hogedrukgebied van 1034 mb, dat op zijn beurt gevolgd wordt door een nieuwe uitdiepende dep res- ''ANP/KNMI 12-12-73 12 "ir sic, die gisteren New York achter zich liet op weg naar het noordoos ten. Wanneer zich op dit ogenblik bo ven Scandinavië een krachtig hoge drukgebied opbouwde, zouden zuid oostelijke tot oostelijke winden mis schien koudere continentale lucht gaan aanvoeren voor een ijsinterrhez- zo krimpende wind is overigens nooit goed voor ijs van langere duur). De luchtdruk is echter in Zweden en Fin land aan de lage kant: 980 tot 990 mb, dus is er van die zijde weinij voor de schaatsliefhebbers te ver wachten. De barometers staan op gro tere afstand wel hoog. namelijk in noordwest-Groenland: de Amerikaanse basis Thule meldde gistermiddag bijna 1045 mb. we errapporten Weerrapporten van gisteravond 19 uur, maximumtemperatuur en neer slag tussen 7J9 uur: Amsterdam regenbui 4 0.1 De Bilt regenbui 5 0.3 Deelen regen 3 0.1 Eelde half bew. 4 0 Eindhoven zwaar bew. 4 0 Den Helder onbewolkt 5 0.1 Luchth. R'dam half bew. 5 04. Twente half bew. 3 0 Vlissingen half bew. 5 0 Zd.-Limburg licht bew. 4 0 Aberdeen sneeuw 1 0.3 Athene zwaar bew. 16 0 Barcelona onbewolkt 13 0 Berlijn geheel bew. 3 0 Bordeaux zwaar bew. 11 0 Brussel onbewolkt 4 0 Genève onbewolkt 8 0 Helsinki sneeuw -4 1 Innsbrllck zwaar bew. 2 0 Kopenhagen onbewolkt 2 0 Lissabon zwaar bew. 12 0.4 Locarno onbewolkt 9 0 Londen licht bew. 7 0 Luxemburg sneeuw 2 0.1 Madrid geheel bew. 10 0 Malaga zwaar bew. 18 0 Mallorca onbewolkt 16 0 Nice zwaar bew. 15 0 Oslo zwaar bew. -2 0.1 Parijs half bew. 9 0 Rome licht bew. 14 0 Stockholm onbewolkt -5 0.6 Wenen onbewolkt 4 0 Zürich licht bew. 4 0.2 Casa Blanca zwaar bew. 20 0 Istanboel zwaar bew. 11 0 New York onbewolkt HOOG water 20 december Vlissingen 10.43-23.25; Herlngvlletsluizen 12.2S. Rot terdam: 1.09-13.25: Schevenlngen 12.00 IJmulden 0.11-12.42; Den Helder 3.27-16 13: Harllngen 5.46-18.41: Delfzijl: 8.05-20.55. ZONNIG OPKLARINGEN -MIST REGEN Iw" BEWOLKING m MAX. TE MP. K MIN. TE MP. WINDRICHTING onder redactie van loessmil Wie het woord springmeester hoort, zal waarschijnlijk aan iets als een concours hippique denken. Maar de twintig heren die zich sinds gisteren, toen ze voor hun examen slaagden, zo mogen noe men, hebben eerder met een con cours critique te maken, want het hoort tot het dagelijks werk van bijna allemaal om met springstof fen om te springen. Riskante klus jes dus, een van de redenen waar om ze de splinternieuwe cursus 'veilig werken met springstoffen' van het Veligheidsinstituut in Am sterdam gevolgd hebben. Er be stonden natuurlijk al mensen die met het gevaarlijke spul om kon den gaan en er werden al geregeld gebouwen opgeblazen, maar een gediplomeerd vakman vond je ner gens, gewoon doordat er geen di ploma te halen viel. Nu is deze opleiding niet opgezet, omdat het met de ongelukken de spuigaten uit zou lopen, zegt de heer Visser van het Veiligheidsin stituut. Men wilde het gebruik van springstoffen in handen leggen van mensen die er echt verstand van hebben vandaar ook de sa menwerking met het directoraat-ge neraal van de arbied), want er zijn in de loop van de jaren nogal veel moeilijkheden geweest bij de De spoorboekjes zouden volgens een bericht in De Limburger vrijwel 'in het hele land uitver kocht zijn als gevolg van de olie crisis, waardoor plotseling veel meer mensen behoefte krijgen aan de trein en dus ook aan een spoor boekje. Het bereiken van zo'n nul punt in de spoorboekjesvoorraad is de Spoorwegen zelf nog niet opge vallen. 'Op een enkele plaats zal men inderdaad wel nee moeten verkopen.' zegt voorlichterMeins- ma, 'maar noodkreten hebben de N.S. nog niet bereikt.' Mocht het NS-kantoor deze dagen toch weer galmen van de noodkreten, dan is er nog geen man over boord. Her drukken van het boekje met z'n 550 pagina's is weliswaar geen si necure voor dat allemaal voor elkaar is zal het al haast mei zijn, de maand waarin de volgende uit gave alweer verschijnt maar op de stations zijn altijd nog mini- dienstregelingen te krijgen, waar alleen bepaalde trajecten op staan. Die worden geregeld aangevuld en bovendien kosten ze de klant geen cent. sloop. Heel gevaarlijk is bijvoor beeld als je wel een knal hoort, maar het gebouw half voorover blijft hangen. Of dat er onontplof- te ladingen ergens onder het puin blijven liggen. De aannemers die zichzelf in hun bond van aannemers met bevoegd heid tot explosieven (Babex) al deskundigheid hadden aangemeten, vonden het altijd al tamelijk eng zo en zijn dan ook al eens doende geweest om een opleiding van de grond te krijgen, maar dat is mis lukt. Achttien van de twintig cur sisten zijn dan ook uit aannemers kringen afkomstig, de overige twee zijn instructeurs van de genie, die de cursus gevolgd hebben om de ontwikkeling van de technieken in het burgermansleven bij te kunnen houden. Alle twintig zijn ze geslaagd voor de basiscursus en allemaal hebben ze ook de aantekening bouwwer- ken en hoge gebouwen' gehaald, waarmee ze bevoegd zijn ook to renhoge gebouwen en schoorstenen omver te halen. Nu zijn ze dat ook nog zonder diploma, maar zodra ie dereen de kans heeft zo'n oplei ding te volgen, zal een diploma wel verplicht worden. Tijdens het examen is overigens geen knal te horen geweest, want iedereen moest, al voor hij tot de cursus werd toegelaten, minstens twintig plof ervaringen achter de rug heb ben, dus dat hoefde niet nog eens. De opleiding was hoofdzakelijk theoretisch met een praktijkdag op het terrein van TNO in Rijswijk. De examinandi moesten berekenen, ivaar in bepaalde situaties spring ladingen aangebracht moeten wor den en in welke hoeveelheden, wat iedereen correct heeft gedaan. Vrijdag krijgen ze allemaal hun di ploma in het Veiligheidsinstituut. Dat is voor het instituut niet het einde van de opleiding. Er waren voor de eerste cursus al te veel be langstellenden, die nu in het voor jaar mogen terugkomen. Dan zul len er ook veel ambtenaren van publieke werken bij zijn, die nog nooit iets hebbeh laten ontploffen en daarom eerst demonstraties moeten bijwonen. En dan zijn er een stuk of wat plannen, die in de toekomst aan bod moeten komen: een cursus 'springen onder water' (scheepswrakken, kademuren e.d.), voor 'Werken in de open groeve' (grote afgravingen) en 'springen in hete massa's, wat bijvoorbeeld in hoogovens gebeurt. Hoe meer werklozen, hoe meer miljonairs schijnt het. Want al gaan er met de regelmaat van de klok bedrijven over de kop en al komen er steeds meer ,'mensen op straat te staan, het aintal miljo nairs neemt gestadig tqle. Het cen traal bureau voor de statistiek houdt dat nauwkeurig bij en heeft nu de miljonairsstand van Neder land uitvoerig uit de doeken ge daan. Over 1971 weliswaar, maar aangezien die stand alleen maar toeneemt, kunnen we rustig aanne men dat in de stijging onderde- hand geen verandering is geko men. In dat jaar zijn er 240 miljo nairs bijgekomen en toen waren er met de nieuwe aanwas mee meer dan 8300. Samen bezaten ze ruim 18,8 miljard gulden. De meeste miljonairs hebben 'niet meer' dan drie miljoen gultjen; er zijn er ongeveer 1300 die meer dan drie miljoen hebben, onder wie 376 met een vermogen van meer dan vijf miljoen en zelfs 151 met meer dan tien miljoen. Dat was twee jaar geleden zo, dus intussen zal daar nog wel een schepje bo venop gekomen zijn. En dan zijn er ook nog (in datzelf de 1971) 16.667 mensen die tussen een half en één miljoen bezitten, en bovendien nog eens 263.732 met meer dan een ton. En zo groeien we langzaamaan weer naar de te genstelling arm—rijk toe, want waar veel rijken zijn, volgen de ar men vanzelf wel. Oeganda's president Idi Amin heeft aangekondigd Engeland te willen redden. 'De afgelopen maan den heeft het volk van Oeganda met zorg de alarmerende economi sche crisis gevolgd die Engeland teistert', telegrafeerde hij de Brit se premier Heath en schreef er meteen bij een van zijn ministers in Kampala opdracht te hebben ge geven het 'Red Engeland'-fonds te stichten. Het fonds moet de Brit ten helpen het hoofd boven water te houden en daarom heeft Amin er van zijn eigen spaarcentjes al 3600 in gestort. Daar zijn de En gelsen dan fijn mee uit de brand. Een heel nieuw kinderzitje voor achterin de auto is in Engeland gedemonstreerd. Het kind zit hier in de 'Ford Tot-Guard', een soort koker, waar het onmogelijk alleen uit kan kruipen. Het met plastic beklede zitje heeft vóór een ult- bouwtje dat als stootkussen kan fungeren. De tweede kamerleden Wierenga (PvdA), Van Houwelingen (ARP) en Scherpenhuizen (WD) zouden op uitnodiging van de PvdA-afde- ling Delfzijl hun visie komen ge ven op de noordelijke ontwikke lingsmaatschappij (NOM) en de machtigingswet die de regering heeft ingediend. Er zou worden ge debatteerd en gediscussieerd en voor dat doel was de schouwburg van Delfzijl goed verwarmd en stemmig aangekleed. Na een lange reis en heel wat voorbereiding ar riveerden de heren kamerleden in de schouwburg, waar de bestuurs leden al zaten te wachten. Drie journalisten druppelden binnen en even later kwam er een bezoeker. Maar hoe lang men ook wachtte, meer belangstellenden dan die ene kwamen er niet opdagen. Na am pel overleg besloot het bestuur de bijeenkomst maar te sluiten. De gastsprekers kregen voor hun ver- moeite elk een boekenbon die toch al voor hen was wegge legd. 'Nadat we die machine neergezet hebben, zijn er geen aanvragen voor op slag meer gekomen.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7