nderzoek naar schaffing enstplicht Tóch met de auto, dank zij de 'Autopool' Energiebedrijf in beroep na uitspraak over Kalkar-heffing Suikerunie Vakcentrales ingenomen met concessies kabinet Belangstelling ouders voor school groeit snel Huissen verft kerstboom wit itig doden reinbotsing niVaardezegels In eerste week van januari namen van meerijders bekend jTP/KWAiRTET WOENSDAG 19 DECEMBER 1973 BINNENLAND T3/K3 ngvorm beroeps-vr ijwilligers chapsc or,ze Par^ementsredactie tif het Een staatscommissie zal volgend jaar diepgaand miseer onderzoeken of de dienstplicht niet kan worden afgeschaft* 'ebraCl zou mogelijk zijn als alle dienstplichtigen door vrijwilligers inoen hlijken te kunnen te worden. zal met name moeten 8 u\ «K*e Van onze correspondent HUISSEN Wèl een kerstboom op de markt van het stadje Huissen aan de Rijn, maar zonder lichtjes? Dat wordt een kaal gezicht, werd dezer dagen in Huissen gezegd, toen direc teur H. van Meurs van gemeente werken besloot geen elektrische lam pen in de boom te hangen, omdat hij vond dat de gemeente het goede voorbeeld moet geven in deze dagen van energieschaarste. Directeur Van Meurs vond er wat op. 'Wc verven de boom wit, zodat het net lijkt alsof hij onder de sneeuw bedekt is'. Schilderbaas II. G. Jeurissen pakte de zaak vakkun dig aan en vond na lang zoeken een synthetische muurverf, die 'ademde' zodat de naalden niet terstond uit zouden vallen. Drie man wierpen zich gistermorgen «p de boom en te gen de avond was de boom van voet tot kruin spierwit. Twintig kilo verf was leeggespoten op de bijna tien meter hoge boom, die vandaag te pronk staat op de markt in Huissen. FoeKen of er voor alle functies iinstri krijgsmacht wel vrijwilligers te zijn en welke financiële conse- es dat zou hebben. Het onder richt zich niet op de vorming irden !n beroepsleger, van mensen die ftlezin kele leven in dienst blijven, r de op een mengvorm van beroeps- predü 'ren en vrijwilligers, die voor ,gVen lerkt aantal jaren dienst nemen, elangrijk motief voor het onder is dat momenteel de vervulling komt eel functies door dienstplichti- biji iet efficiënt is. Ieder jaar op- nbaar moeten 50.000 dienstplichtigen 7 er n opgeleid voor die functies. Bij gede Uigers die na hun opleiding een p Jaren blijven dienen zou er be en N k op deze opleidingskosten kun- ng gt orden bezuinigd. grarisl (ADVERTENTIE) itraat f I JANEIRO (AFP) Tachtig 11 werden gedood en veertig ge- 1 bij een spoorwegongeluk in de van Salvador, de hoofdstad van iziliaanse staat Bahia. Het onge- ïtstond toen een goederentrein passagierstrein in de buitenwijk stad op elkaar inreden. d 22 citroenjenever men itroentje met suiker I (ZOETE CITROENJENEVER) •hou citroenbrandenwijn puur natuur Z1 'tra attractie bij elk De Kuyper-artikel Vraag Uw slijter de Boekencoupon "het Goede der Aarde" met 'dl 'RDEELKAARTen PRIJSVRAAG weg i 'oon Desgewenst rechtstreeks san te vragen bij De Kuyper B.V. Postbus 54, Schiedam Voorts wordt het als een steeds groter probleem ervaren, dat slechts een minderheid van rond een derde van alle dienstplichtigen ook werkelijk in militaire dienst komt omdat er niet meer nodig zijn. Minister Vredeling kondigde gisteren de instelling van de staatscommissie aan bij de afhandeling van de begro tingsbehandeling van defensie in de Tweede Kamer. Op grond van deze mededeling trok het DS'70-Kamerlid K. Keuning een motie in, waarin om een dergelijk onderzoek werd ge vraagd. CPN, PSP en Boerenpartij stemden tegen. Amendementen van de WD om het budget met 50 miljoen gulden te verhogen en van de PPR vcor een bezuiniging van 140 miljoen werden verworpen. De PvdA slikte voorstellen tot een bezuiniging van ruim 100 miljoen in, nadat minister Vredeling zich tegen elke wijziging in het budget voor 1974 had uitgespro ken. (vervolg van pag. 1). Drs. Van Kempen ging tijdens de jaarvergadering ook nog in op het EEG suikerbeleid. Hij zei: 'het wil ons voorkomen dat de benadering door de Europese commissie van het toekomstige suikerbeleid een te zwaar politiek accent heeft gekregen, dat te weinig rekening houdt met de econo mische realiteit. De commissie schijnt een haalbare kaart te willen presente ren in onderhandelingen over de in ternationale suiker overeenkomst door de positie van importeur van 600.000 pond suiker in te nemen (die dan weer zou zijn afgenomen van de ont wikkelingslanden; red.). Dit zou een beperking van de Europese bietsuiker produktie hebben betekent. We zijn van mening dat een dergelijke beper king niet onder alle omstandigheden ten alle tijde behoeft te worden afge wezen, zij het dat deze dan binnen een internationaal kader zou dienen plaats te vinden', aldus drs. Van Kem pen. De beperking zou evenredig verdeeld moeten worden over alle rietsuiker producerende landen. Op dit moment echter, nu we drie jaar achter de rug hebben waarin de consumptie van sui ker in de wereld groter is geweest dan de produktie en de wereldvoor raad situatie van suiker eerder duidt op schaarste dan op overvloed, is er verdere beperking van de bietsuiker in de EEG onverantwoord. De zeer hoge wereld marktprijzen van suiker en de ingevoerde exportheffing op EEG-suiker onderstrepen dit. Boven dien wijzen de prognoses van de biet suiker verbruik in de jaren '70 er niet op dat we te maken hebben met een schaarste situatie van zeer kort stondige aard'. In zijn later op de vergadering uitge sproken rede (zie elders op deze pagi na) sloot dr. A. Boerma, secreta ris-generaal van de FAO zich bij de woorden van de heer Van Kempen aan. Volgens hem moeten we alles op alles zetten om een nog hogere pro duktie tot stand te brengen. Vervolg van pagina 1 uitvoering van de machtigingswet. De belangrijkste maatregelen zul len pas van kracht kunnen worden als het parlement tien dagen na het treffen ervan er zijn goedkeu ring aan heeft gehecht en andere worden uitgevoerd volgens de be staande wettelijke procedure. Het kabinet had aanvankelijk voorge steld een loonronde van 15 gulden per maand per 1 januari en nog eens een loonronde van vijftien gulden per 1 april. De vakcentrales die dertig gulden per 1 januari hadden verwacht waren verontwaardigd over dit foor stel. Het compromisvoorstel van de regering kon echter hun goedxeuring wegdragen. De heer Kok, voorzitter van het NW. sprak van 'een overwinning van het kabinet op zichzelf'. Hij prees de wijs heid en het inzicht van de regering. Overigens heeft de regering niet veel water in de wijn behoeven te doen: op jaarbasis komt het eerste kabinets voorstel 'neer op een loonsverhoging van 1,75 procent en het tweede op 1.8 procent. De anti-revolutionair Rool- vink waarschuwde er daarom gisteren in de Kamer voor dat loononderhan delingen niet moeten ontaarden in een strijd 'om een kopje koffie meer of minder'. Niet juist vend hij het dat de rege ring de cao's die nog niet per 1 janu ari aflopen verplicht op die datum een loonronde toe te kennen van vijf tien gulden. 'Ik begrijp best dat dit bedoeld is om prijsstijgingen goed te maken. Het is dan echter juister de loonsverhoging pas in te doen gaan op liet tijdstip waarop de cao's aflo pen. Als de cao's dan schade oplopen die later aflopen dan 1 januari is het- beter de dertig gulden hoger te stel len. Voor de oplossing die het kabinet nu gekozen heeft ontbreekt iedere rechtsgrond', aldus de heer Roolvink. De heer Roolvink en met hem de woordvoerders van de KVP en ile CHU waren slecht te spreken over de maatregelen die de regering in het vooruitzicht heeft gesteld om de nade lige effecten die het midden- en klein- Drs. Van Aardenne bedrijf zal ondervinden van de oliecri sis op te vangen. 'Er is alleen maar sprake van vage mededelingen en praktisch niet van goed gerichte maat regelen', aldus de heer Roolvink. Hij dreigde daarom een motie over deze kwestie in te dienen. Hierin zou le regering dan gevraagd worden de kleine zelfstandigen in ieder geval te gemoet te komen op het punt van de kinderbijslag. Op het ogenblik krijgen de zelfstandigen geen kinderbijslag voor het eerste en tweede kind. Al leen de zelfstandigen met een bijzon der laag inkomen kunnen hierop aan- dat deze grens behoorlijk wordt opge trokken. Een punt voer zijn fractiegenoot Peij- nenburg was, dat minister Boersma te grote verantwoordelijkheid zou krij gen. De KVP-er heeft daarom een amendement ingediend om te bepalen, dat de minister van sociale zaken de verschillende maatregelen niet moet goedkeuren, maar dat hij erover ge hoord moet zijn. Een tweede amende ment van de heer Peijnenburg heeft als doel zijn partijgenoot minister Lubbers meer verantwoordelijkheid ve geven door hem te betrekken bij maatregelen ten aanzien van de werk gelegenheid en de dividenden. De amendementen worden gesteund door de ARP. CHU en WD. Verder wil de KVP de invloed van het parlement versterken door te be- Van een onzer verslaggevers GRONINGEN/LEEUWARDEN Het elektriciteitsbedrijf voor Gro ningen en Drente (EGD) gaat in hoger beroep tegen de uitspraak van de president van de rechtbank in Groningen met betrekking tot de Kalkarheffing op de electriciteitstarieven. De uitspraak heeft ertoe geleid, dat gedeputeerde staten van Friesland hebben besloten de enige afgesneden cliënt van het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf, die weigert de Kalkarheffing te betalen, weer aan te sluiten. Een onderonsje van premier Den Uyl en minister Boersma tijdens de behandeling van dé machtigings wet. Het gaat hier om een wijkverpleegster uit Sneek, die dertien cent heffing moet betalen. Zij had na de uitspraak van de Groninger Rechtbankpresident het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf verzocht haar weer direct elektriciteit te leveren. Als dat niet voor het eind van deze week gebeurde, zou ook zij een kort geding aanspannen. Aan haar verzoek is nu inmiddels gevolg gegeven. De Friese gedeputeerde mr. P. E. van Krevelen zei echter in de Statenvergadering van gisteren, dat het hier om een opschorting gaat. Dit in afwachting van de uitspraak in ho ger beroep van het gerechtshof in Leeuwarden over de Kalkar-zaak in Groningen. In de vergadering van de provinciale staten van Noord-Holland is meege deeld, dat de Kalkar-weigeraars in de provincie niet van elektriciteitsvoor ziening mogen worden afgesneden. Dit gebeurde in antwoord op vragen van het PSP-Statenlid H. de Nie. Op 28 januari zal men zich definitief over dit onderwerp uitspreken, als de begroting van het Provinciaal Elektri citeitsbedrijf Noord-Holland (PEN) aan de orde komt. Meer weigeraars De actiegroepen 'Stop Kalkar' ver wachten na de uitspraak in Gro ningen dat veel mensen, die tot nu toe nog aarzelen of ze de Kalkarhef fing wel zullen betalen, hiertoe zeker niet zullen overgaan. Temeer omdat de kans, dat ze van elektriciteitsvoor ziening worden afgesloten, gering is geworden. Het EGD in Groningen is in hoger beroep gegaan, omdat het bestuur het niet eens is met het loskoppelen van de Kalkarheffing van de elektriciteits voorziening. Volgens het EGD-bestuur blijkt uit de speciale wet op grond waarvan de Kalkarheffing wordt gehe ven wel degelijk, dat er een samen hang is tussen de stroomvoorziening en de 3 procents-heffing. De overwe ging van president mr. G. F. de Sitter van de rechtbank in Groningen, dat het geld voor Kalkar eventueel geïnd zou moeten worden door middel van een vordering in rechte, wordt als praktisch onuitvoerbaar beschouwd. 'Indien het om een enkel geval ging, zou dat niet zo'n probleem zijn', aldus EGD-directiesecretaris mr. J. G. van Rooijen, 'maar wanneer op massale wijze weigeringen binnenkomen, wordt het een moeilijke zaak*. Dr. W. A. Smit in het Drentse Ide. heeft inmiddels sinds maandagmiddag 4 uur, zoals de president van de rechtbank het EGD verplichtte in het kort geding, weer stroom. palen dat telkens aan het eind van een kwartaal een nota wordt voorge legd aan de staten-generaal, waarin het beleid op grond van de machti gingswet wordt uiteengezet. Achter dit amendement staat verder de rui me meerderheid van de PPR, PvdA, CHU en ARP. De PPR kwam nog met een amende ment om niet de premier, maar .le ministers van sociale zaken en econo mische zaken in de eerste plaats ver antwoordelijk te stellen voor de uit voering van de machtigingswet, om dat, aldus de toeiichting, gesproken wordt van een 'dreigende ernstige verstoring van de nationale econo mie'. Uit het betoog van de heer E. It. Wieldraaijer bleek, dat de PvdA zich vooral zorgen maakt over de controle van de inkomens, die niet gebonden zijn aan een cao. De bereidheid van de PvdA in te grijpen in de cao's van de werknemers is afhankelijk van een doeltreffend beleid tegenover de vrije beroepen. Dr. W. Drees veroordeelde het beleid van het kabinet op het terrein van het openbaar vervoer. Hij sprak over een compleet falen. DS'70 staat achter het energie-beleid op korte termijn. De machtigingswet vond dr. Drees in strijd met het Nederlandse stelsel van afzonderlijke belastingwetten en af zonderlijke wetten voor de prijzen, huren, pachten en lonen. Drees noem de het indienen van de machtigings wet politieke schuimklopperij en diende een motie in met het verzoek de wet weer in te trekken. De VVD-fractie bleef afwijzend staan tegenover de machtigingswet. Ook drs. Van Aardenne meende, dat de maatregelen kunnen worden getroffen op basis van de bestaande wetten. Mr. Portheine vond het aangekondigde energiebeleic en de benzinedistr'butie evenwichtig. De heer Van Gorkum (PPR) maakte zich eveneens zorgen over de controle op deze inkomens. Hij drong daarom DEN HAAG De belangstelling van ouders voor bet gebeuren op school groeit snel. Dat is een van de conclusies van het met gebruikelijke vertraging verschenen onderwijsverslag over liet jaar 1971. Andere resultaten van de enquêtes die de inspectie heeft gehouden zijn dat: nog de helft van de besturen van bijzondere scholen niet recht streeks door de ouders wordt geko zen; steeds meer bijzondere scholen (65 procent in 1971) een oudercommis* ADVERTENTIE nog eens aan op openbaarmaking van inkomens en vermogens. Dr. Verburg (GPV) drong aan op een eenvoudiger wet, die alle maatregelen omvat en slechts tot 1 april 1974 van kracht is. Voor het tweede kwartaal in 1974 zal zonodig weer een dergelijke wet kunnen worden aangenomen. Drs. D. F. van der Mei was er niet gerust op dat de toewijzing van 15 liter benzine per personenauto ge handhaafd kon worden. De afgevaar digde van de CHU wilde dat niet al leen huisartsen en veeartsen, maar ook andere mensen in de gezondheids zorg speciale benzinetoewijzing zou den krijgen. Ook 'ambtsdragers van kerkgenootschappen' moeten voor een extra toewijzing in aanmerking komen. De CHU vindt dat voor het voeren van een nationaal beleid de programfor mule van het kabinet moet worden ge wijzigd en de basis van het kabinet zo breed mogelijk moet worden gemaakt. De heer van der Mei liet weten dat de CHU grote zorgen heeft over het wets ontwerp en het voorgestelde beleid. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Wanneer op 7 januari de benzinedistributie ingaat, zullen in liet gunstigste geval zo'n 500.000 tot 600.000 mensen geen vervoersmogelijkheden hebben tussen woon- en werkplaats. Zowel liet trein- als bet busvervoer is niet op die plotselinge toename berekend. Dit zegt de heer W. Kamp, directeur van Auto- pool Nederland welke organisatie dit probleem wil oplossen en daarmee voorko men. Autopool Nederland, de enige grote organisatie in ons land die zich met bemiddeling in 'auto-pooling' bezig houdt, wordt in haar activiteiten ge steund door de ANWB, de Shell, het Bouwfonds Neder landse Gemeenten en de reis organisatie Airtoureuropa in Den Haag. Bovendien wordt initiatief 'van harte' ge steund door het ministerie van verkeer en waterstaat, dat in het samenbrengen van reisgenoten een ontlasting ziet van het openbaar vervoer. Bij de vier ondersteunende or ganisaties zullen over enkele dagen deelnemersformulieren te krijgen zijn. Intussen heeft Autopool Nederland zich afge lopen zaterdag reeds met een idvertentie in de landelijke dagbladen (met daarin een deelnemersformulier) tot de 'onthande' automobilisten ge wend. Deze advertenties zullen worden herhaald. De bedoeling daarvan is dat op zo kort mogelijke termijn zoveel mogelijk mensen gaan meedoen. De feestdagen staan voor de deur en bovendien is het de bedoeling dat al op 3 januari de eerste selectie uit de computer komt rollen, de dag daarop wordt die selectie op de brievenbus gedaan. Ver wacht wordt dat de post alle medewerking zal verlenen, zo dat de deelnemrs de namen, adressen en telefoonnummers van de 'poolgenoten' zaterdag 5 januari in de bus hebben om de gelegenheid te hebben het vervoer voor het ingaan van de distributie te regelen. Hierbij dient te worden aange tekend dat Autopool Neder land zich alleen tot taak stelt automobilisten bijeen te bren gen, maar niet bemiddelt in onderlinge afspraken. De kos ten bedragen voor mensen die lid zijn van de ANWB 12.50 en voor niet-leden vijftien gul den. Dit bedrag moet in de vorm van een gegarandeerd betaalmiddel worden ingeslo ten bij het aanmeldingsformu lier. Acht keer Voor dat bedrag draait een aanmelder maximaal acht keer in de computer mee en ont vangt ook maximaal acht maal per post bericht of er nieuwe meerijders zijn gevonden. Ver wacht (beter gezegd, gehoopt) wordt, dat bij de eerste selec tie al zo'n 400.000 automobilis ten kunnen worden verwerkt. 'Dan kan een grote chaos wor den voorkomen èn de kwali teit van het adressenmateriaal kan dan het allerbest zijn,' al dus de heer Kamp. Bij de eerste selectie van de deelnemers zal de computer de pooling-partners in de gro te steden binnen één vierkan te kilometer aanwijzen en in de kleine(re) plaatsen binnen een door de PTT vastgestelde afstand. Vervolgens zullen re gelmatig selecties van aanmel dingen plaats hebben (ook van aanmeldingen van men sen, voor wie in eerste instan tie geen of geen geschikte De heer W. Kamp (rechts) directeur van autopool Ne derland CV en drs. M. de Hond, mede-oprichter en so ciaal geograaf aan de Universiteit van Amsterdam. deelnemers zijn gevonden). Bij de achtste en laatste selectie probeert men de 'o- verblijvers' alsnog bij elkaar te brengen door het gebied waaruit de deelnemers bijeen kunnen worden gebracht te vergroten en de tijdstippen van vertrek te verruimen. In de selectie wordt ook reke ning gehouden met de privé- omstandigheden. Vandaar dat in het aanmeldingsformulier ook wordt gevraagd naar het automerk en het kenteken nummer. De computer selec teert de aanmeldingen name lijk ook in drie verschillende klassen naar autotype om zo veel mogelijk mensen die een 'gelijkwaardige' auto bezitten, bijeen te brengen. 'Dat voor komt eventuele moeilijkheden met het onderling afrekenen van de kilometerprijs,' aldus de heer Kamp. Wat de prijs betreft, een deel nemer die tussentijds proble men krijgt door bijvoorbeeld een wijziging van werktijd, kan kosteloos een nieuw aan meldingsformulier invullen. Hij dient dan wel zijn eerder ontvangen bewijs ('outprint') mee te zenden. Gezien de aansprakelijkheids problemen die zich kunnen voordoen is een- speciale auto- pool-verzekering ontworpen. Deze zogenaamde 'sommenver- zekering' onderscheidt zich van de bestaande inzittenden- verzekering, dat die niet al leen door de chauffeur, maar door alle meerijders kan wor den afgesloten. De jaarpremie voor deze verzekering be draagt in totaal zes gulden. Deze sommenverzekering kan bij de ANWB worden afgeslo ten, ook door niet-leden. 'Hoe meer respons, hoe beter de kwaliteit die wij kunnen leve ren,' besluit de heer Kamp. 'We verplichten ons tot het uitvoeren van een job; mocht dat niet lukken, dan krijgen de deelnemers hun geld te rug.' sie hebben; ouderavonden redelijk en klasse avonden goed bezocht worden; steeds meer ouders direct betrok ken worden bij het eigenlijke on derwijs; het contact tussen kleuter- en ba sisscholen nog te wensen overlaat; er veel animo bij kleuterleidsters bestaat voor cursussen die voorbe reiden op het (toekomstige) on derwijs aan de groep van 4 tot 8 jaar. De grondwet verplicht de regering jaarlijks verslag te doen over de staat van het onderwijs. Voor het onder wijsverslag over 1971 heeft de inspec tie o.a. enquêtes gehouden onder de schoolhoofden van kleuter- en basis scholen. Het verslag constateert dat met name in het katholle onderwijs de overgro te meerderheid van de scholen (bijna tweeduizend van de drieduizend scho len) beheerd wordt door een stich ting. Selchts een klein aantal katho lieke scholen gaat uit van een vereni ging. In de meeste var. die gevallen worden de besturen niet door de ouders zelf gekozen. In het protestants-christelijk onderwijs worden de meeste scholen beheerd door een vereniging. Voor het totale bijzonder onderwijs geldt echter dat slechts eenderde van de schoolbesturen (waarschijnlijk vooral protestants-christelijke) op ledenver- gaderingen gekozen wordt. één school beheert is het gebruikelijk dat er per school een oudercommissie bestaat. Tweederde van de bijzondere scholen had in 1971 zo'n oudercom missie. De ouders verrichten een toenemend aantal aktiviteiten op school, variërend van verkeersbrigades tot en met hulp bij groepslezen, expressievakken of liet documentatiecentrum. Dat laatste gebeurt op een kwart van de openba re en op een derde van de bijzondere scholen. Een op de zes bijzondere scholen meldt dat ouders met een on derwijsbevoegdheid op school les ge ven. Conflicten tussen oudercommissies en schoolhoofden komen weinig voor. Zo wel in het openbaar als in het bijzon der onderwijs is op slechts tien pro cent van de scholen sprake van 'enige wrijving'. In twee procent van de scholen komen 'ernstige conflicten', voor. De gemiddelde opkomst op oudera vonden is 48 procent. Op contactavon den en klasseavonden is de opkomst gemiddeld 84 procent. Op ouderavon den wordt steeds meer gepraat over de inhoud van het ondenvijs, steeds minder geluisterd naar een officiële spreker. Tegenover de overwegend po sitieve geluiden staan ook wel minder optimistische berichten van onderwij zers, die ouders vaak te bemoeizuchtig vinden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5