'opambtenaren plaatsen •aagtekens achter decentralisatie bestuur 'De drempel is nog zo hoog' ooie kerstzang in olie Gehoorzaal 1 Van alles in Leiden wat voor iedereen met de Kerstdagen Agenda Leiden Op de bres voor betere positie kindercentra rei Nieuwe Leidse Courant J. W. ten Napel (G.S.D.) ilefonische hulpdienst ro i dag en nacht bezet Sociale raadsvrouw nu ook in alle wijken erstmiddag voor rjejaarden ia GOUDPRIJZEN v. d. WATER >UiW/KWARTET WOENSDlAG 19 DECEMBER 1973 STAD EN REGIO L3 felle kritiek van VVD en DS'70 ondmg een onzer verslaggevers K>t nii jüDÜEOT Een aantal topambtenaren beeft de door B. en W. en de commissie B.O.O. (die de re- '^jjj ^nisatie van bet gemeentelijk apparaat voorbereidt) gehanteerde presentatie van gemeentelijke de- l van atralisatie voorzien van kritische kanttekeningen. Men heeft met name zijn twijfels laten blijken •s na:rer praktische gevolgen die territoriale decentralisatie (het overdragen van bevoegdheden door re ciü t gemeentebestuur van wijkraden) kunnen hebben, best zij bi topambtenaren hebben een zestal tonde waren geformuleerd die als volgt tr« den: consi Van territoriale decentralisatie is t ma nog nergens iets terecht gekomen; oc de wijkraden functioneren niet; eden Alternatieve oplossingen zullen even goede, zo niet betere resulta ten opleveren; an di Het systeem is bijzonder bewerke- het i lijk voor het ambtelijk apparaat; h uit De gemeente Leiden is als provin- het ciestadje te kleinschalig voor terri- onom toriale decentralisatie; iver Het zal bijzonder moeilijk, zo niet it mi onmogelijk blijken te zijn geschik- maa te personen te vinden voor het vervullen van bestuursfuncties in te k( een wijkraad; Toeneming van het aantal advie- wi sinstanties, waardoor in tegen- en u stelling tot de opmerking in het of concept pre-acties dat er meer tijd van vrij komt voor de raad in besluit- kon vorming omtrent de hoofdlijnen mag door de raad geen sprake zal ike i zijn van ontlasting van de werk- ilaats zaamheden van de gemeenteraad. de voorbeeld van de in punt 2 ge ve dj»mde alternatieve oplossingen geeft wel n wijkhearings door politieke par en vam, waardoor raadsleden zich beter ige k de hoogte kunnen stellen van de imaim voordoende problemen. CV™, LEURSTELLEND regit door B. en W. in overleg met ravoi^.O. geproduceerde voorstel wordt olan^r de ambtenaren als teleurstellend ervaren. Het heeft te weinig 'bobby' en houdt te weinig rekening met wat op hearings in de Stadsgehoorzaal door ambtenaren en anderen is opge merkt. Men krijgt het gevoel, dat men wordt ingepakt, hetgeen voornamelijk wordt veroorzaakt door het feit dat er te weinig tijd beschikbaar is om zich een gedegen oordeel over deze mate rie te vormen en de konsekwenties te overzien. De indruk bestaat dat de B.O.O. in gedachten veel verder is en in een tevoren uitgestippelde richting stuurt, waarbij men zich afvraagt of reacties nog wel zin hebben, aldus de ambtenaren. Vanuit de gemeenteraad kwam giste ravond eveneens kritiek op de voor stellen van B.O.O. en B. en W. De PvdA was wel positief. Ouwerkerk: 'Creatieve burgers met frisse ideeën kunnen we best gebruiken'. Ampt- meijer, die zelf deel uitmaakt van B.O.O. maakte duidelijk dat zijn par tij, de PSP, verder wil gaa dan B.O.O. Mevr. Geelkerken (prot. chr.) vond het voorstel van B. en W. zo voorzichtig, 'dat ik nu nog niet weet of de gemeente Leiden in de richting van decentralisatie wil gaan'. Verder vroeg zij zich af- veel burgers niet zouden gaan denken: waarom kies ik eigenlijk een gemeenteraad? PRAKTIJK Uitgebreid was vooral de kritiek van mej. Kappeijne van de Copello (VVD), die er vooral op aandrong om de voorstellen nuchter te bezien en te toetsen aan de praktijk. 'Dan blijkt er van decentralisatie niets terecht te kunnen komen'. Bovendien leidt het tot uitbreiding van het ambtenaren corps, aldus de liberale woordvoer ster, en dat is in tegenstelling tot de opdracht van de regering, die tot de vorming van de commissie B.O.O. heeft geleid. Zunderman (DS'70) sloot zich daar bij aan en voerde nog wat emoties aan toe. 'Dit is een compro mis van B.O.O. en B. en W. Er wordt komedie gespeeld. En daar heb ik een hekel aan. Het is een schijnspel dat zo hol is als ik weet niet wat. En met de opmerking dat B.O.O. al bijna ex tra heeft uitgegeven voor het onder zoek, zonder dat de raad dat bedrag heeft goedgekeurd, verwekte hij nog de nodige opschudding. Dri essen (KVP) stelde dat zijn fractie in be ginsel bereid is om tot decentralisatie over te gaan, maar hij wilde bena drukken dat er sprake is van een ex periment. Het heen en weer gepraat werd nog even volgehouden, maar toen was het 11 uur en voelde de raad zich genoodzaakt om niet verder te vergaderen, zodat er van een be sluitvorming nog geen sprake kon zijn. LEIDEN Kinderen, ouders en leid sters van drie Leidse peuterspeelzalen togen gisteren naar het stadhuis waar aan mr. G. N. Laval eye (chef van de afdeling maatschappelijke aangelegen heden en volksgezondheid) ballonnen werden getoond met leuzen ter onder streping van het door de Werkge meenschap Kindercentra Nederland uit te brengen advies over de wetge ving op de kindercentra. Op het Bin nenhof in Den Haag werden gisteren ongeveer dertigduizend handtekenin gen overhandigd aan minister Van Doorn. De W.K.N. heeft de volgende eisen gesteld: de regering moet de kindercentra zien als welzijnsvoorzie ningen; er moeten gunstige voorwaar den geschapen worden voor alle kin deren in de Nederlandse samenleving (gelijke kansen en rechten); de salarissen van crècheleidsters moe ten worden opgetrokken. Om kwart over elf liet men in Leiden op het Stadhuisplein de ballonnen los. IDEN Onder leiding van Sander van Marion werd in Ae> me* sl sparregroen en kaarsen, versierde, tot de laatste stoel bezette hoorzaal, door Rijnlands Chr. Mannenkoor en het gemengde koor rnltate Deo' (Voorschoten), met medewerking van de zangeres roline van Hemert, de organist-pianist Addie (de Jong, de fluittist as Roos en de hoboïst Han Kapaan, een kerstconcert gegeven. refo te zo'n avond deskundig en kritisch- 3gast wordt opgezet, is het welsla- dj i vrijwel verzekerd. Van Marion kón '■en zijn keus was, ook al door het Ka, mijden van sentimentele insluip- 'henvolkomen verantwoord. Zo hoor- en zong het publiek de mooiste flodieën. mannenkoor begon, bij kaarslicht, Stille Nacht te zingen, niet over- ftjfroelig, maar ook niet vrij van wat scherpe forte-uitsteeksels. In een tarioi van Breimer ('Zing van de vre- kwam de eigenlijke kwaliteit al il beter uit. Deze mannen kunnen leerst, onbezwaard, kankvol, homo en en goed afegewerkt zingen. Van rion heeft hen op de goede weg ge en met succes verder geleid. Een oie prestatie leverden de zangers i met Bachs Cantus Frimus van ee Bach-koralen. Verder zongen ze enkele sirituals. Voorschotense koor was zeer te van Reger. Addie de Jong, die zich tot één van onze beste organisten ontwikkeld heeft, had het de hele avond druk met van het orgel naar de piano en vice versa te lopen. Hij toonde zijn speelse virtuositeit, behalve in de begeleidin gen, ook van de samenzang heel duide lijk in Daquins bekende 10e Noël. met een adagio van Marcello. De hoboïst boeide zijn toeschouwers JOH. VAN WOLFSWINKEL Het eigen ochtendblad voor èlk protestants Christelijk gezin In Leiden en omgeving ZORG VOOR EEN STERKE CHRISTELIJKE PERS RIJNSATERWOUDE B. en W. zijn niet meer tegen de aanleg van een parkeerterrein bij de jachthaven Meerzicht. Voor deze aanleg is een ge wijzigde schets gemaakt. De aanleg van een riolering in de bebouwde kom wil het gemeentebestuur aan de Ned. Heidemaatschappij opdragen. De zolder van het gemeentehuis kan ge deeltelijk bjuikbaar worden gemaakt als kantoorruimte voor de technische dienst. Kosten; 23.500. De heer J Jansen heeft m.i.v. 1 jan. ontslag ge vraagd uit zijn betrekking van ge meentewerkman. De gemeenteraad van Rijnsaterwoude komt vrijdag 21 december om 8 uur bijeen. SASSENHE1M Adest Musica bakt geen oliebollen omdat het bestuur geen bakaccomodatie meer kon vin den. Wie belangstelling heeft voor het bakinstrumentarium kan L. v d Huls bellen; 02522 12565. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Tijdens de komende kerstperiode zal er in Leiden voor mensen die het Kerstfeest niet in de huiselijke kring willen of kunnen doorbrengen weer van alles te doen zijn. Op initiatief van de Koord-Studi- o, centrum voor intermenselijke be trekkingen, Oude Rijn 88, is een aan tal organisaties om de tafel gaan zit ten om hun plannen voor Kerst te coördineren. Het volgende programma is daarbij uit de bus gekomen, waarbij alle aktiviteiten een 'open huis' karak ter hebben, dus voor alle leeftijds groepen. In 'Troef Hogewoerd 57 (tel. 30494) kan men de vrijdagavond voor Kerst van 20 tot 2 uur een gezellige en hui selijke avond beleven met een drank je, een hapje en muziek. In het Jeugdhuis Breestraat 19 is er le en 2e Kerstdag van alles te doen. Beide dagen begint het programma om half drie, einde le Kerstdag twaalf uur, 2e kerstdag 8 uur. Die eerste dag kan men doen aan volks dansen, er zijn twee bands, spelletjes, films om half drie, een damsimultaan om 8 uur, discussiegroepjes over de films, een kerstviering van half vijf tot half zes, TV 's avonds (Paul van Vliet), cabaret, toneel, vrije expressie, disco, brood en drankjes van achter de bar. Tweede Kerstdag is er 's mid dags 'Soos Mirakel', en om zes uur een maaltijd met soep en brood. Alle informaties: tel. 30983. In het Kreatief Sentrum, Breestraat 66, tel. 34154, begint het programma a.s. vrijdagavond met het optreden van 'The Bintangs', toegang 3,50. Zaterdagmiddag tussen 1 en 5 zijn er Kreatoestanden en 's avonds tussen 9 en 2 swingen. Zondagavond is er tus sen 8 en 12 uur bluesmuziek, maan dag tussen 9 en 2 optreden van Franks Crooks en films van Buster Keaton. Dinsdagmiddag (le Kerstdag) 's middags van 1 tot 5 gratis koffie met koek, spelletjes, krea, informatie centrum en films, 's Avonds van 9 tot 2 Sail en lightshow en films van Bus ter Keaton. Tweede Kerstdag dezelfde openingstijden met 's avonds For M of swingen Arabische muziek en films. In de Koord Studio, Oude Rijn 88, tel. 44000 is er open huis voor ieder een zonder speciale activiteiten, tenzij ze geïmproviseerd worden door de aanwezigen. Koord is dagelijks geo pend van 15 tot 23 uur, zaterdag a.s. gesloten, zondag open van 3 tot 6 en vanaf maandag 24 december doorlo pend geopend (vanaf drie uur) tot en met 2e Kerstdag 11 uur 's avonds. Koord Studio is dus dag en nacht be reikbaar, ook per telefoon. Men kan daar gewoon naar binnen lopen, een praatje maken, een kaartje leggen, een drankje drinken, naar muziek luisteren, kranten lezen, enz. enz., wat men maar wil. Ook voor kreatief be zig zijn is gelegenheid. Bovendien worden op beide kerstdagen tussen 1 en 3 uur warme maaltijden geser veerd, le Kerstdag (inclusief een glas wijn). De ruimte is aangepast voor li chamelijk gehandicapten en bij ver voersproblemen kan men Koord bel len. LEIDEN Mr. J. W. T;*n Napel, di recteur van de Gemeentelijke Sociale Dienst te Leiden, heeft bij B. en W. om eervol ontslag verzocht in verband met het aanvaarden van een functie bij het ministerie van CRM. Hij zal daar per 1 maart 1974 in dienst tre den. Over de hoedanigheid van die functie kan nog niet worden meege deeld. Be 355 ijzen in enkele liederen, waarvan ik door Hubert Cuypers zo bijzonder ap bewerkte 'Transeamus' bovenal noemen. roline van Hemert heeft een heel oie stem, vooral wanneer de alt- mk iets gesluierd is. Zij zong enke kerstliederen met het mannenkoor solistisch o.m. Maria's Wiegenlied ;cfl 1IDEN Met ingang van 22 de- kal nkon nber zal de telefonische hulpdienst S dag en nacht bezet zijn en niet een meer voor Leiden, maar voor gehele regio. Het nummer is 25202. g ti irde* is i ïaar zelf door S. J. DE GROOT LEIDEN Er is een ambtenares in Leiden, die zich elke week een aantal keren vermeld ziet in de krante-agenda's van de week. Zij is daarin de enige. Je zou haar dan ook de verpersoonlijking kunnen noemen van de dienstverlenende functie van de overheid jegens de individuele burger. Zo voelt mej. mr. A. C. Krijkamp zich ook. Als sociaal raadsvrouw voor ieder die gebruik maakt van haar wekelijkse spreekuren in het stadhuis en de dienstencentra van de wijken probeert zij, naar haar eigen woorden, een vriendelijke functionaris te zijn, die de weg wijst uit problemen waarmee de mensen zitten. d< EIDEN De wijknereniging Mui- irslot houdt 22 december in één der len van Holiday Inn een kerstmid- g voor bejaarden, in navolging van it zeer geslaagde St. Nicolaasfeest nJoJ}°r kinderen. De directie van Holi- on >y Inn heeft andermaal voor geredu- lt s0 erde prijzen gezorgd. De middag is kaC1 *°t ac*lt uur- za^ een sPe" Jal ale NZH-bus rijden, die op bepaalde tuss aatsen iedereen kan ophalen en vaBeer thuisbrengen. Voor nadere in- ^hngen kan men bellen 61723. (ADVERTENTIE) Door het toepassen van de laagste is onze schoonheid van een collectie in gouden sieraden voor iedereen nog betaalbaar. Sedert meer als 35 jaar het betrouwbare juweliersadres, met de voordeligste prijzen. En de beste vak-service door onze eigen ateliers. UW JUWELIER Haarlemmerstraat 181. Dat de afstand tussen overheid en burger groot kan zijn, is een vrij al gemene ervaring. Maar daarin mag de overheid niet berusten. Een overheid die zich ervan bewust is, in dienst te staan van de onder haar verantwoor delijkheid levende gemeenschap en daarbij ook het individu op het oog heeft, wil dat ook niet. Zo gezien voorzag het gemeentebestuur van Lei den in de aantelling van mej. Krij kamp in een fundamentele behoefte. 'En toch is er nog zoveel drempel vrees', zegt de sociale raadsvrouw met iets van teleurstelling. 'Maar dat is ook wel verklaarbaar, want de over heid is in het gevoel van velen nog zo ver en zo ondoorzichtig. Denk eens aan de circulaires die de mensen soms thuis krijgen. Daarin wordt een amb telijke taal gebruikt waar ze niets van begrijpen. De overheid kan daardoor iets vijandigs krijgen. Er wordt iets van je venvacht, maar je weet niet hoe je het moet aanpakken. Mijn spreekuur is dan ook niets anders dan dat ik naast de mensen ga staan en met hen kijk naar die overheid met al haar voorschriften, om duidelijk te maken wat die van de burger wil en wat deze op zijn beurt van de over heid mag verwachten. Ik tracht dus heel gewoon mensen die om raad ko men vragen wegwijs te maken'. Naar de wijken Het spreekuur is in 1966 in het stad huis begonnen, een plaats die minder geschikt is als het gaat om het over winnen van drempelvrees. Het bastion van de overheid heeft nu eenmaal voor niet-weinigen iets afschrikwek kends. De gemeenteraad vond het no dig, zoiets ook in de wijken te doen, om de afstand overheid-burger te ver kleinen. En zo kregen ook de dien stencentra in de Mors en de Kooi (bij de Maranathakerk en in het gebouw Irene) de sociale raadsvrouw weke lijks op bezoek. Dit jaar is dat nog uitgebreid met de centra in Noord (Van Hogendorpstraat), Tuinstadwijk (Staalwijk aan de Herenstraat) en de binnenstad (Gerecht 10(. Alleen in het stadhuis duurt het spreekuur lan ger dan een uur, omdat dit een groter gebied bedient dan de spreekuren in de wijken. De ervaring van mej. Krijkamp leert, dat zo'n spreekuur in de Leidse situa tie een duidelijke functie heeft, ook al zijn er hulpverlenende instanties bij gekomen, zoals het juridisch ad viesbureau en Release. Toen zij met dit werk begon, was er op dit gebied vrijwel niets. Aanvankelijk raadpleeg den ook jonge mensen haar, maar sinds er andere plaatsen zijn waar zij tefecht kunnen, zoals Release en Troef, is dat minder geworden. Nu zijn het meer mensen van middelbare leeftijd en bejaarden die haar spreek uur aandoen. 'In een stad als Leiden, met een arme en niet zo gemakkelijke bevolking zou op maatschappelijk gebied veel meer moten gebeuren', meent mej. Krij kamp, die haar woorden steeds be dachtzaam kiest maar' op dit punt geen twijfel over laat. 'Soms is het moeilijker de nabije dan de verre naaste te zien. Voor de verre naaste pak je je chequeboek en de kous is af, maar de mens dichtbij doet een beroep op je persoonlijke in zet. Vroeger liepen de mensen bij el kaar in en uit. Ze waren op de hoogte van alkaars noden en waren elkaar tot steun. Iets daarvan kun je in een wijk als de Kooi nog vinden. Maar in het algemeen zijn onze deuren nu dicht Ieder met zijn eigen leven en wereldje. Dat veroorzaakt eenzaam heid en angst'. Rode draad Op het spreekuur van mej. Krijkamp komen gemiddeld vier mensen. In Noord en Tuinstadwijk moet het nog wat groeien, maar van deze wijken zou kunnen gelden dat de onderlinge saamhorigheid zo'n spreekuur minder nodig maakt om problemen op te los sen. Mej. Krijkamp verbaast zich er steeds weer over, dat de bevoling van één stad zoveel verschillen vertoont. In al le dienstencentra zijn de mensen weer anders. De manier al waarop zij hun moeilijkheden onder woorden brengen verschilt soms sterk. Maar de rode draad die door de meeste gesprekken loopt is de woningnood. Mej. Krij kamp; 'Hoeveel moeilijke situaties daaruit voortkomen, is nauwelijks te becijferen'. In Noord heeft zij ook vaak met fi nanciële problemen te maken kan ik bijstand krijgen?; of; mijn bijstand is niet genoeg. 'Het is mij opgevallen dat er in Noord zoveel tamelijk jonge mensen ongeschikt zijn om te werken, door fysieke of psychische omstandig heden. Ze zijn buiten het arbeidspro ces komen te staan en dat heeft ook zijn immateriële gevolgen. Dieetkos ten zijn niet meer op te brengen en dan komen zij hier vragen of er wat aan te doen is. Een ander vraagt om een tegemoetkoming in de aanschaf van een auto, omat hij zich zonder een wagentje moeilijk kan verplaat sen. Weer een ander wil telefoonaan sluiting om direct hulp te kunnen vragen als dat in zijn kwetsbare situa tie nodig is'. Advies centraal Het advies staat bij mej. Krijkamp centraal. Zij is er niet voor de behan deling. Toch komt het voor, dat be zoekers bij haar terugkomen. Alleen maar advies is blijkbaar toch zo be langrijk, dat er een relatie kan groei en. In principe houdt de raadsvrouw het bij korte contacten, maar de men sen komen nu eenmaal niet alleen bij haar omdat ze moeite hebben bij het invullen van een formulier. Dat is meestal wel in tien minuten bekeken. Maar als er echte menselijke proble men op tafel komen, is zij gauw een half uur met de bezoeker in gesprek. Dan zet zij zich wel een rem op om niet aan de neiging tot behandeling van de kwestie toe te geven. Ieder die met vragen bij haar komt vindt niet alleen een gewillig oor maar ook toegewijde aandacht. Als haar een moeilijk huisvestingsgeval wordt voorgelegd, kan zij natuurlijk geen enkele concrete toezegging doen, maar zij kan wel beloven dat zij deze nood bij de verantwoordelijke mensen zal onderstrepen. En dat doet ze ook. Mej. Krijkamp: 'Een gemakkelijke naaste wordt ons nergens beloofd'. Haar rol is die van de bemiddelaar. Die rol aanvaardt zij ook als ze met conflicten rond huwelijk en drug-ge bruik wordt geconfronteerd. 'Ik heb ze wel gehad de wanhopige ouders die niet meer wisten hoe zij hun kind van de drugs konden afhouden. Ner gens raad vindend kwamen ze dan toch maar hier terecht Ik neem in zulke gevallen contact op met een so ciaal psycholoog. Denk niet dat die problemen zich tot een bepaald soci aal milieu beperken; soms komen de kinderen uit wat men dan noemt een heel goed nest. Ik heb overigens wel de indruk dat het drug-gebruik aan het afnemen is'. Om haar bemiddelaarsrol goed te kun nen vervullen, heeft mej. Krijkamp verbindingen met allerleid instanties, zoals de Raad van Arbeid en de me dische en sociale diensten. Het ge beurt ook, dat de inzet van haar al leen moet komen. Zo wanneer een op gewonden bezoeker haar deelgenoot maakt van zijn weden-aren en zjj in zo'n verhaal met de beste wil geen probleem kan ontdekken. Dan kan die man (of vrouw) alleen worden gehol pen door een oprechte poging van haar kant om het probleem te verklei nen. Dat een menselijke stem dan ge duldig reageert op zulke emoties, geeft al een gevoel van opluchting. Over de naaste Mej. Krijkamp zal op haar bezoekers de indruk maken van een zachtmoei- dge vrouw. Dat is zij ook. Ik kan me voorstellen dat die gevallen waarin zij er zelf in slaagt, de mens die tegeno ver haar zit zijn inzicht en kalmte te rug te geven, haar het diepst raken. 'Voor het sociale werk heb ik altijd veel gevoeld, omdat de menselijke as pecten me zo boeien', zegt zij er zelf van. 'Maar ik ben niet voor niets in een pastorie geboren en grootge bracht'. Haar vader is vele jaren pre dikant in Sassenheim geweest. 'Als we het over de naaste hebben, wordt ons nergens beloofd, dat we het gemakke lijk zullen krijgen als we hem hel pen'. De sociale raadsvrouw beschikt niet over pasklare oplossingen. Zij moet de weg weten in de wetten en naar de instanties, maar daar heb jc niet zo veel aan als een bejaarde zijn angst bij je komt uitpraten. Als ik ziek word, wie zal mij dan helpen? Als ik alleen kom te staan, wie zal er dan voor mij zorgen? Het besze is, zolang mogelijk op jezelf te blijven, maar de voorzieningen om dat mogelijk te ma ken zijn niet volledig. Tweemaal in de week een warme maaltijd en een of twee keer een bejaardenhulp is ook niet alles. Dan is daar het bejaarden huis. Maar elk huis heeft een wacht lijst. Een centraal opnamebeleid zoals dat in Leiden functioneert, kan daar aan niets veranderen. Er is in de ver deling van de beschikbare plaatsen al leen wat meer lijn gekomen. De we duwnaars zijn de moeilijkste groep. Zij voelen zich onthand. De diensten centra zijn bezig hun voorzieningen uit te breiden. Maar er blijft een zaamheid. Niet ieder bereik je. Niet ieder laat zich bereiken Velen zijn er niet op voorbereid contacten met an deren te leggen. Zij hebben vroeger niets anders gedaan dan werken. Hoe kun je verwachten, dat zu nu ineens creatief worden? Als ze nog een tijd verdrijf hebben, is dat klaverjassen. Zelfs het bejaardenhuis heeft niet alle eenzaamheid op. 'Ik heb me nog nooit zo eenzaam gevoeld', klaagde een be woonster onlangs tegenover mej. Krij kamp. Nee, de sociaal receptenboek open. Dat is er ook niet. Zij luistert en voelt mee en probeert de medemens weer op weg te helpen. Noord Woensdag 19 december Leiderdorp. Nieuw Ouderzorg, 8 uur, kerk feest plattelandsvrouwen. Konlngskerk Lelden. 8 uur. af Christenvrouwenbond, kerstavond. Schelpenkade 6, 8 uur. Tuinbouw en Plant kunde. kerststukken avond. Dljkstraat 2c. 10 tot 11 uur, spreekuur soc raadsvrouw. Gerecht 10. 4.30 tot 6 uur. spreekuur soc raadsvrouw. Driftstraat 49a. 10 uur voorm. kerstviering dienstencentrum. Groenoordrestaurant. 8.15 uur, kljnologenver- enlging Rijnland, kienavond. Donderdag 20 december Gehoorzaal, 8 15 uur. Residentie Orkest, tn.mv. AbbelJ Slmon, piano. Stadhuis, 6 tot 8 uur, spreekuur soc raads vrouw. Dljkstraat 45. 2 uur nam. Kerstviering dien stencentrum. Vredeskerk. 7.30 uur, kerstfeestviering Ex Anime. Vrijdag 21 december Hogewoerd 57, Vormingscentrum voor Jong volwassenen, gezellige kerst huiskameravond. Van Hogendorpstraat 36. 3 uur nam. kerst viering dienstencentrum. Gerecht 10. 10 uur voorm. Kerstviering dien stencentrum. Zaterdag 22 december Gehoorzaal, 8.15 uur. kerstconcert door Ant werps Phtlhamonisch Orkest en Antwerps Phllharmonlsch koor. mmv Thea Ekker v d Pas sopraan cn Robert Holl bas. Oegstgeesl, Rijnlands Lyceum, 2.30 uur afd. K en O. kindermatlnee. Maandag 24 december Oegstgeest. Geversstraat 65. 20 uur, kerst Inn. tot 26 dec. 24 uur. Gemeentecentrum UJtweg Oegstgeest, 20 tot 2 uur kerst lnn. Dinsdag 25 december Oegstgeest, Geversstraat 65. kerst lnn, tot 26 dec. 24 uur. Gemeentecentrum UJtweg Oegstgeest. kerst lnn van 10 tot 2 uur. Woensdag 26 december Geversstraat 65 Oegstgeest. kerst lnn, tot 26 dec. 24 uur. Gemeentecentrum UJtweg Oegstgeest, kerst inn, van 10 tot 22 uur. Vrijdag 28 december Leiderdorp, Dorpshuis Hoofdstraat. 2 uur, afd K en O., kinderfilm 'De dief van Bag dad'. Zaterdag 29 december Museum Volkenkunde. Steenstraat. 2.30 uur, kinderfilm, 'Het mysterie van de oude mijn'. Dienst apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Lelden wordt waarge nomen van vrijdag 14 dec tot 21 dec door apotheek Reljst, Steenstraat Lelden, en apo theek Voorschoten. Tevens op zaterdag tot 6 uur nam. door do Oegstgeester apotheek Wil- helmlnapark 8. CAMERA: 'Hammer Smith Is out' 18 Jr. Dag 19.00 en 21.30 uur, ma. dl do en vr 14.30 uur. K ndermatinee, Kuifje en de zonnetem pel za en zo 14.30 uur. zo 16.15. Nachtv. Worsallno vr en za 24.00 uur. LIDO: Live and let die. (James Bond) dag 14.30. 19.00 en 21.15 uur. zo 14.30. 16.45, 19.00 en 21.15 uur. 14 Jr. STUDIO: Paperaoon. 14 Jar. tijden zie LIDO. LUXOR: 'De stalen arm', 18 Jr. dag 14.30, 19.00, en 21.15 zo 16.45. TRIANON: 'De schranspartlj'. 18 Jr. dag 14.30. 19.00 en 21.15 uur en zo 14.15. 16.15, 19.00 en 21.15 uur. REX: The Porno BubiJ', 18 Jr. Tijden zie Tri anon. TENTOONSTELLINGEN Drukkerij De Bink, Roosoveltstraat 3Lelden: aquarellen van Piet Heidoorn. Tot eind Janu ari. Heidoorn geboren ln 1905 te Den Haag. overleden ln 1971 te Lelden. LOI gebouw Leiderdorp; vrijdag 14 december 20.00 tot 22.00 uur en zaterdag 15 december van 10.00 tot 12.00 uur. tentoonstelling van scholen uit de Leidse regio over begrip on derwijs. Lakenhal Lelden: werken van A H Bakker Korff. van 20 dec tot Jan., niet op 25 dec en 1 Januari. Koord Studio, Oude Rijn; houtskooltekenin gen en kollages van Richard Bosker. Werk dagen van 15 tot 23 uur, zaterdags gesloten, zondag van 15 tot 18 uur. LAK-foyer, Levendaal 150, derdo verdieping: tentoonstelling LAK, edelsmeedkunst, siera den en objekien, tot 20 december. Galerie Van der Vllst, Botermarkt 3 Leiden, schilderijen van Huib van Vugt, Karei Wig- gers en Kees Hak. grafiek van Sees Vlag. keramiek van Anke Blankevoort en poppen van Maud Muller Massis. Tto 31 december, dinsdag tot en met zat. van 10 tot 17.30 uur, donderdag tot 21 uur. Drukkerij De Bink. Rooseveltstraat 3 Leiden, tot 31 oktober: tentoonstelling van nieuw jaars- en kerstmlswensen van 1680 tot 1880, uit de collectie van W. Ldwenhardt. Galerie v. d. Vllst, Botermarkt 3 Lelden: werk van Joep Goetlng (gouaches en kera miek) tot 9 nov. dlnsd. t.e.m. zat. van 10 tot 5.30 uur, donderdag tot 21 uur, AKCHITEKTEN-Informatlecentrnm Rijnland Donderdagavond 10.30-21.30 uur zitting ln Lelds Volkshuis Apothckersdijk 33. tel. af spraak noodzakelijk, tel. 01710-26385 op alle werkdagen tussen 2 en 5 uur. Juridisch adviesbureau Lelden, dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag van 10 tot 13 uur. bovendien donderdagavond van 19-21 uur. In Noord In het gebouw De Zeven sprong aan de Beatrlcstraat op vrijdag van 19 tot 21 uur. Stichting Werkgemeenschap Kindercentra Lelden: Kantoor Haarlemmerstraat 73-b, Lel den. tel. 30360. Openingstijden dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag 's ochtends van 9.30 tot 12 uur: woensdagmiddag van 14 tot 16 uur en donderdagavond van 19 tot 21 uur. stlhtlng Gezinsverzorging Lelden: Gezinsver zorging, hulp aan bejaarden en chronisch zieken. Spreekuur ma t.m. vrijdag 9 tot 10 uur. Lange Mare 45. tel. 49441. Dienstencentrum: Noordelndspleln 2b, tel. 40483, algemene Informatie dagelijks van 9-10 uur. Actie Moeders voor Moeders: Opgave zr. E. Janssen-Niemeyer, Hofdljck 32 Oegstgeest, lel. 01710-53652. Release, hulpverleningsdienst. Nieuwe Rijn, tel. 24555, ma t.m. vrij 20-22 uur en dl t.m. za 14-17 uur (behalve vrijdags). BEZOEKUREN ST .ELISABETH ZIEKENHUIS Klasse-afdelingen: Volwassenen dagelijks van 11.15-12 uur. 14-14.45 en van 18.45-19.45 uur. Kraamafdellng: dagelijks van 11.15-12 (alleen v. echtgenoten) 15-16, en van 18.45-19.45 uur. Kinderafdeling: dagelijks van 15-18.30 uur. en van 18.45-19.45 uur. Kraamafdellng: dagelijks van 15-16 uur en van 18.45-19.45 uur. Kinderafdeling: dagelijks van 15-18.30 uur. Endegeest: dinsdag en vrijdag 13-14 uur, 's zondags 11-12 uur en 14-15 uur. le klasse de gehele dag. Annakllnlek: dag. 11.30-14.30 uur en 18-19 uur. Bezoekuren Dlaconessenhuls le klas: dagelijks van 11-12 uur, van 13.15-14 uur en van 18.45-19.30 uur. 2e klas: dagelijks van 13.15-14 uur en van 18.45-19.30 uur. 3e klas: dagelijks van 13.15-14 uur en van 18.45-19.30 uur. Kinderafdeling dagelijks van 14-19 uur. Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: elke dag 15-16 uur en van 18.30-20 uur; voor de kinderafdelin gen elke dag 15-16 uur en van 18.30-19 uur. gende bezoekuren (alleen voor ouders): maandag t.m. vrijdag 18.30-18.45 uur en za terdag aan ernstige patiënten: Wanneer voor ernstige patiënten doorlopend bezoek wordt toegestaan, kan de hoofdverpleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. ALPHEN AAN DEN KUN Ktjfiuord: le en 2e klasse 10.30-11, 14-14.45 e 18-19 uur, 3e klasse 14-14.45 en 18-19 uur. 3e klasse: Volwassenen dagelijks van 14-14.45 Kraamufdeltng 16-17 uur alleen voor echtge noten 19-20 uur. Kinderafdeling 15-15.30 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 3