Peking toonde veel belangstelling voor Nederlandse industrie Goede oogst redde groot deel wereld van hongersnood Arabische landen voeren 40 pet meer olie uit oncessie commissarissen Akzo ondernemingsraad OPEC bijna rond over olieprijs Chinezen zagen op handelstentoonstelling westers aanbod Effectenbeurs p dieptepunt Biljetten van 5 op nieuw papier Geldmarkt nog steeds krap weekstaat ned.bank WALL STREET WILLIG DOW JONES INDEX ILlfaOUW/KWARTET 'WOENSDAG 19 DECEMBER 1973 FINANCIËN EN ECONOMIE T17/K19 (ADVERTENTIE) Van een speciale verslaggever PEKING De belangstelling van de Chinezen voor de Nederland se industrie- en technologietentoonstelling, die onder auspiciën van Centrale Kamer van Handelsbevordering in Peking is gehouden, is overweldigend geweest. Deze tentoonstelling, die geheel past in het raam van de Chinese opening naar Amerika en daarmede naar het gehele Westen, blijkt voor de Chinezen een felbegeerde gele genheid om eens kennis te nemen van wat de moderne westerse in dustrielanden te bieden liebben. Zij geeft hun tevens een beeld van ons welvaartspeil en van onze manier van leven. Nu met het aandelen- giroplan Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De uitvoer van olie uit de Arabische landen is mo menteel bijna 40 procent hoger dan een jaar geleden. Dit onthult het doorgaans goed-ingelichte Britse weekblad 'The Economist'. Een aantal dagen is gereserveerd ge weest voor zorgvuldig door de Chine zen geselecteerde belangstellenden, die zich alleen maar over onze tech niek en industriële produktiemogelijk- heden kwamen oriënteren. Gedurende deze dagen werd de tentoonstelling door de ene vloedgolf van Chinezen na de andere overspoeld. Het was een groot gedrang en de Chinezen namen gretig alle folders mee, die zij maar te pakken konden krijgen. Maar ook aan belangstelling van de échte gega digden was geen gebrek. De eerste dag al kwamen meer dan tweeduizend vertegenwoordigers van allerlei in koopcombinaties, corporaties enz. de beurs bezoeken. Erg veel belangstelling ondervindt o.a. de I.H.C.-Holland, een bedrijf dat toch al zeer Ln de gunst van de Chine zen stond cn dat de laatste tijd orders voor 340 miljoen gulden aan diverse soorten baggerschepen had gekregen. De Chinezen willen graag nog meer bij ons bestellen, vertelde een IHC- raan. Het enige, dat hun aankopen remt, is de grens van hun budget. Bijzonder veel belangstelling toonden de Chinezen op deze beurs voor boor- materieel voor het zoeken naar en winnen van olie uit de zeebodem (schepen, platforms). Het is wel zo goed als zeker, dat hiervoor orders zijn te verwachten, aldus de zegsman ran de IHC-Holland. Vijfjarenplan v>J Chinese uitnodiging om deze ten- ^^Hoonstelling (die is voorafgegaan door ^^Soortgelijke tentoonstellingen van de Britten, de Italianen en de Canade- x ]jzen) te houden, past in het raam van prioritcilen van het lopende Chi- ideePesc vijfjarenplan (1971-1975). ITM ■BRBW Deze irioriteiten zijn behalve modernise- ■ing van de landbouw, selectieve in- lustrie-ontwikkeling en geboortebe- lerkmg, ook verhoging van de effi ciency en technologische ontwikke- ei^ ing. Het is een fabel, dat de Chine- taall en erop uit zouden zijn 'de mensen naar aan het werk te houden'. Zij (reven wel degelijk naar verhoging an hun welvaartspeil door de invoe- ing van arbeidsbesparende methoden. lun automatiseringsdrift is zelfs zo y.. ;root, dat zij naar alle delen van de vereld missies hebben gezonden om G na te gaan, hoe en waar aan kennis en zonodig ook uitrusting voor auto matisering is te komen. Volgens gegevens uit diverse bronnen gaat het de Chinese landbouw dit jaar beter dan verleden jaar, toen de graanproduktie als gevolg van langdu rige droogte tien miljoen ton onder die van het jaar daarvoor kwam te liggen. Deze droogte heeft de Chine zen weer een lesje geleerd, namelijk dat zij nog teveel afhankelijk waren van klimatologische omstandigheden, ondanks de grote werken, die zij al met de inzet van honderdduizenden vrijwilligers hadden uitgevoerd. Men heeft in de afgelopen winter en dit voorjaar op grote schaal eenvoudige irrigatiewerken (op ongeveer 3,1 mil joen hectare) en grondverbeterings- werken (over ongeveer 14 miljoen hectare) uitgevoerd. Als gevolg daar van lijken de klimatologische omstan digheden dit jaar van minder ongun stige invloed te zijn. De produktiere- sultaten liggen dit jaar over het alge meen belangrijk boven die van het vorige jaar. Vclgens een functionaris van het Chinese persbureau Hsinhua is de graanproduktie dit jaar met on geveer twintig miljoen ton gestegen. Verder is dc suikerproduktie met 28 procent gestegen. Mogelijk is de ge middelde stijging van de agrarische produktie dit jaar ongeveer acht pro cent. Dit betekent, dat er meer zal kunnen worden uitgevoerd en dus ook meer ingevoerd. Oliereserves Hoewel de Chinese vice-premier tegen over onze minister Lubbers van Eco nomische Zaken tijdens diens bezoek aan Peking ter gelegenheid van de Nederlandse tentoonstelling te kennen heeft gegeven, dat China geen haast maakt met de ontginning van zijn reusachtige aardoliereservcs, zijn er toch ook berichten, dat het gehele vijfjarenplan is herzien ten gunste van een versnelde produktie en ex port van aardolie. De Chinese belang stelling voor boormaterieel op zee zou ook in deze richting kunnen wijzen. Er zijn niet zn lang geleden nieuwe grote oliereserves ontdekt in de golf van Pe-Chih-Li in het Noordoosten van China er. zuidelijk van de Gobi- woestijn. 2pfU ben ;oop atis abei pen< ld 3 VRNHEM De raad van commissarissen van Akzo Nederland heeft le centrale ondernemingsraad van deze onderneming alsnog verzocht nissarissen. Deze raad hoopt, dat de centrale ondernemingsraad een aanbeveling te doen voor de vacante zetel in de raad van com- \kzo-Nederland (Cor-An) hierin aanleiding zal zien terug te- komen ip haar opschorting van de samenwerking met de commissarissen ituuiran Akzo-Nederland. (Deze onderneming overkoepelt alle Neder- andse vestigingen van het multinationale Akzo-concern). )e zaak rond de benoeming van een Hiommissaris van Akzo-Nederland ont- tond toen de Cor-An er niet mee ak- ;oord ging, dat de raad van commis- iarissen van het gehele Akzo-concern lr. Kruisinga, lid van de raad van be tuur van Akzo, wilde voordragen als commissaris van Akzo-Nederland. De Cor-An ging daar niet mee akkoord, omdat naar haar mening dr. Kruisin ga in deze functie in feite zichzelf ging controleren. De commissarissen van het Akzo-con- [ern hielden aan de kandidatuur-Krui- Ünga vast, maar stelden als compro mis voor een extra commissaris die lou zijn voorgesteld door de Cor-An. Foor de Cor-An was dat echter onaan vaardbaar en maandag besloot zij het ntact met commissarissen te verbre- en geen voorstel te doen. De ieuwste ontwikkeling is nu, dat com- bissarissen van Akzo-Nederland de Ixtra commissaris hebben laten vallen n een aanbeveling van de Cor-An willen afwachten voor-de oorspronke- ijke vacature. Volgens de Commissarissen gaat het concreet om een zakelijk meningsver schil over het al of niet" geschikt zijn van een bepaald persoon (dr. Kruisin ga) in zijn kwaliteit van lid van de raad van bestuur van Akzo, voor de vervulling van de taak van commissa- KIO De effectenbeurs van Tokio leeft dinsdag het laagste niveau be- ceikt in 17 maanden tijds. Dit in een ooruitlopen op een ernstige recessie, 'p grote schaal werden in een markt, 'aarin van de kant van kopers weinig elangstelling bestond, aandelen aan- teboden. De gemiddelde koers ging iierdoor met 82.90 punt omlaag tot 1.958,57. Het laagste peil sedert juli 1972. e Japanse regering heeft inmiddels irklaard een strenge monetaire poli- iek te zullen voeren teneinde de isstijgingen te bestrijden. In bank ingen wordt dit zo uitgelegd dat de 'apanse centrale bank spoedig het dis- -into zal verhogen tot een crisispeil, teinde zo de kredietteugels nog ■akker aan te halen. voorzitter van de federatie van economische organisaties (Keidanren) heeft een beroep gedaan op regering, zakenlieden en het publiek voor een gezamenlijke inspanning om, wat hij noemde, een 'nationale crisis' te voor komen. Vraag toezending van de brochure met inlichtingen over deze gemakkelijke wijze van beleggen. ROLINCO antwoordnr. 1957, Rotterdam, tel. (010) 65 0711 Volgens gegevens van Lloyd's Regis ter of Shipping is in de eerste vier dagen van deze maand 39 procent meer tankertonnage uit de grootste Arabische oliehaven Ras Tanura in Saoedi-Arabië vertrokken dan een jaar geleden. Hetzelfde beeld is waar te nemen in Mena al Ahmadi in Koe weit, Khor al Amaya in Irak en Jebel Dhanna in de Verdragsstaten. De olie consumptie is in het afgelopen jaar weliswaar gestegen, maar volgens 'The Economist' niet in die mate als de stijgende uitvoer aangeeft. Op grond van deze gegevens acht het weekblad de verzekering van de Brit se regering, dat Engeland niet met een olietekort te kampen heeft, ge loofwaardig. Omdat de door Lloyd's verstrekte cij fers weinig zeggen over de feitelijke lading van het schip, heeft 'The Eco nomist' bij acht onafhankelijke (onaf hankelijk van de oliemaatschappijen) reders geïnformeerd. Zes verklaarden geen problemen te hebben gehad bij het tanken van een volle lading in de Arabische landen. Een had wat moei lijkheden gehad terwijl de achtste re der de olietanks maar voor tweederde vol kreeg. Ook wijst 'The Economist' erop, dat de cijfers niet aangeven of de produk- ris dan wel over de vraag of de raad van commissarissen wel 'naar beho ren' zal zijn samengesteld (zoals de tekst van de wet luidt) indien een lid van de raad van bestuur van Akzo n.v. thans wordt benoemd. De wet geeft de procedure aan die in zo'n geval moet worden gevolgd, na melijk het vragen van een uitspraak van de SER. De raad van commissa rissen verklaart ten volle bereid te zijn deze normale bij de wet geregel de procedure metterdaad te volgen. Vraag: Wij hebben met onze buren een toegang tot twee garages, die aan elkaar gebouwd zijn. De toegang is 4 m breed en 14 m. lang. Men heeft echter de vervelende gewoonte daar altijd de wagens van bezoekers te la ten parkeren, zodat wij onze, eigen ga rage niet bereiken kunnen. Wat is daar tegen te doen? Antwoord: Bij vragen als deze zijn wij geneigd te antwoorden: Eerst moeten de buren samen tot een goede en milde afspraak komen en de rest valt dan altijd wel mee. Wanneer een van de twee een erfscheidinkje gaat plaatsen of nummer twee wordt ge noodzaakt zijn deel in een erfschei- ding te betalen, komt a) de verhou ding tussen de buren nooit meer goed, want een dergelijke erfscheiding is het bewijs dat er geen goede ver standhouding mogelijk is en b) is het binnenkomen elke keer een grote toer. Wij hebben dit uitgeprobeerd met een wagen van iy2 m. breedte in een aangegeven sleuf van 1,80 m. breedte (dat is de helft van vier me ter, zonder de breedte van de erf scheiding). Als u dat elke dag min stens twee keer achteruit moet doen, is dat een bron van grote ergernis voor beide partijen. Met enige wijs heid van uw kant en met tact zal er wellicht wel iets te bereiken zijn. Als u eruit of erin moet en de aanstootge vende wagens versperren de weg, dan kan men altijd vragen de wagen even te verwijderen. Als u er op het ogen blik geen last van hebt, moet u maar een oogje dicht doen. Is toegang uit gesloten dan zet u uw wagen gewoon voor het huis van de buurman neer, niet om te provoceren, maar ten be wijze van het ongemak dat uw buur man zich op de hals haalt als hij zijn bezcekers niet op de juiste wijze weet te ontvangen. Vraag: Wie van onze lezers herinnert zich uit de jaren dertig de naam en de juiste titel van het in De Rotter dammer geplaatste feuilleton dat de geschiedenis van Ahasverus behandel de (wij bedoelen hier niet mee de be kende roman van August Vermeylen die de geschiedenis van de wandelen de jood beschrijft). China zou door omvangrijke exporten van aardolie zijn eigen industrie-ont wikkeling kunnen versnellen, doordat op deze manier meer geld beschikbaar komt voor de aanschaffing van bui tenlandse technologie en fabrieksuit- rustingen. De buitenlandse handel van China is nog niet zeer omvangrijk. Volgens een mededeling van de Chinese vice- premier beloopt de export nu 3 a 4 procent van het bruto nationaal pro- dukt. In 1971 beliep de Chinese uit voer 8,4 miljard gulden. De uitvoer maakt nu een versnelde ontwikkeling door, evenils trouwens de invoer. In 1972 werd reeds ongeveer 25 procent meer geëxporteerd. Vooral de handel met Japan neemt sterk toe. Volgens Japanse cijfers is de Japanse uitvoer naar China in de eerste acht maanden van dit jaar met bijna 90 procent ge stegen. Verwacht wordt, aldus een overzicht van de Algemene Bank Ne derland, dat ton behoeve van deze tentoonstelling is samengesteld, dat de Chinese invoer uit West-europa dit jaar (1973) met 20 40 procent zal toenemen. Van de totale Chinese landbouw- en industrieproduktie is nu ongeveer 75 procent afkomstig uit de industrie, hoewel s'echts 20 procent van de be volking een bestaan vindt in de in dustrie. De rest werkt in de land bouw. Hieruit blijkt hoeveel groter de arbeidsproduktiviteit in de industrie is dan in de landbouw. De Chinese industrie is echter sterk afhankelijk van de landbouw, daar de industriële activiteit voor een groot deel gebaseerd is op verwerking van landbouwprodukten. Zo heeft China de grootste katoentextielindustrie van xle wereld dank zij zijn grote katoen- produktie. China is ook een belang rijk exporteur van katoenen stoffen. De landbouw is voorts direct verant woordelijk voor driekwart van het ge hele uitvoerpakket. Landbouw Ongeveer elf procent van de bijna tien miljoen vierkante kilometer, die China beslaat, wordt gebruikt voor de landbouw. De rest is of woestijn of bergland. Behalve akkerbouw heeft China ook een omvangrijke veeteelt. Varkens gaven hier de toon aan, wat verband houdt met het feit, dat het varken de meeste mest oplevert. Dit is in een arm land als China nog een factor van groot gewicht. Er zijn niet minder dan 250 miljoen varkens en daarnaast hebben de Chinezen 65 mil joen koeien en 75 miljoen schapen. De Chinezen geven niet alleen percen tages op als zij het over hun indus triële produktie hebben, maar ook ab solute cijfers. Door de enorme decen tralisatie van de Chinese industrie is het de statistici kennelijk niet moge lijk de produktie-ontwikkehng op de voet te volgen. De laatste gedetailleer de cijfers hebben betrekking op 1971. In dat jaar werden negen miljard me ter katoenen weefsels vervaardigd, of 5 miljard meer dan in 1970. Dc pro duktie van gereedschapsmachines steeg van 50.000 tot 55.000, die van tractoren van 24.000 tot 28.000, die van vrachtauto's van 75.000 tot 85.000. die van goederenwagons van 12.000 tot 14.000 en die van locomotieven van 280 tot 300 stuks. FAO-secretaris-geheraal Boerma: Van één onzer verslaggevers UTRECHT De wereldvoedselsituatie verslechtert, ondanks de goede oogsten. Overigens liebben die goede oogsten ons dit jaar gered, anders zou er op grote schaal hongersnood en ondervoeding zijn voorgekomen. Dat zei gisteren op de jaarvergadering van de Suikerunie dr. A. Boerma, directeur-egeneraal van de FAO, de voedsel- en landbouworganisatie van dc Verenigde Naties. AMSTERDAM De Nederlandsche Bank gaat begin januari 1974, naast de thans in omloop zijnde biljetten van vijf gulden (model 1966), dezelf de bankbiljetten gedrukt op een nieu we papiersoort in omloop brengen. Deze nieuwe papiersoort voelt anders aan dan het papier van de oorspron kelijke uitgifte. Een deel van de op het nieuwe papier gedrukte biljetten is, evenals de eerdere uitgifte, aan beide zijden door een nabehandeling voorzien van een dunne laag kunst- stofvernis, die mede invloed heeft op de aftekening van het watermerk, al dus de Bank. AMSTERDAM De geldmarkt zal in de komende paar weken onveranderd krap blijven, zo is de verwachting van geldmarktkringen. Dit ondanks de verruiming door vervroegde aflossing van schatkisteertificaten 1964 die op 18 december vervroegd voor aflossing kunnen worden aangeboden (circa ƒ390 min) en de verruiming door dollar 'swap' transacties. Hiertegeno ver staat in de komende dagen een zo danige uitzetting van bankpapier dat deze verruimende maatregelen prak tisch geheel teniet zullen worden ge daan. aldus de geldmarktkringen. In de afgelopen week zijn blijkens de weekstaat van De Nederlandsche Bank de voorschotten met bijna 400 min afgenomen. Het rijk werd 564 min armer tengevolge van diverse betalin gen, waartegenover echter weer belas tingafdrachten stonden. De Nederlandsche Bank heeft voor de periode van 20 december 1973 tot en met januari 1974 de gemiddelde liqui diteitspercentages ten opzichte van de korte resp. lange toevertrouwde gel den beide met 1 pum verlaagd en vastgesteld op 9 resp. 6. Voor dezelfde periode heeft zij het maximumkasre- servepercentage gehandhaafd op nul. De minister van financiën heeft de banken in de gelegenheid gesteld om 3,75 pet schatkistcertificaten 1964. die volgens het schema op 1 maart 1974 zouden vervallen, op 18 december ver vroegd voor aflossing aan te bieden. De gelegenheid tot deze vrijwillige vervroegde aflossing is geboden in verband met de krapte op de geld markt. Het effect van de aflossing is een geldmarktverruiming van ruim ƒ390 min, aldus het ministerie. WENEN/BEIROET De afgevaar digden van twaalf olie exporterende landen (OPEC), die in Wenen verga deren over een verhoging van de olie prijs, schijnen het al bijna eens te zijn. Woordvoerders van de OPEC spraken de verwachting uit, dat de af gevaardigden hun aanbeveling van daag of morgen klaar zouden hebben, waarna het voorstel zaterdag gepre senteerd zou worden aan een vergade ring van ministers van oliezaken in Teheran. In het komende weekeinde zal dan een beslissing vallen over de nieuwe olieprijs. De OPEC omvat naast de Arabische landen ondermeer Nigeria, Venezuela cn Perziö, landen die de olie niet als wapen gebruiken in de strijd tegen Is raël. Ook het Arsbische land Irak zal de olie niet als wapen gebruiken, :o heeft de minister van oliezaken Ha- madi verklaard in een interview met het Libanese blad Al-Anwar. De mi nister vertelde verder, dat Irak zijn olieproduktie aanzienlijk zal vergro ten. Dit jaar was de produktie met '2.1 miljoen vaten per dag al 43 pet. gro ter dan in 1972 en in 1974 wil Irak dagelijks 3.5 miljoen vaten produce ren. De minister veroordeelde de olie boycot, omdat deze 'vriend en vijand van de Arabische zaak in gelijke mate treft'. In Japan is een wet aangenomen, waardoor weigerachtige oliemaat schappijen gedwongen kunnen worden hun olievoorraden aan de regering af te staan. Zweden gaat het gebruik van brandstoffen met 25 pet. beperken, a's gevolg waarvan de elektriciteit begin februari op de bon gaat. De benzine distributie gaat op 8 januari in. In Duitsland mag van 1 januari af iedere auto drie dagen per maand niet rij den. Eindigt het autonummer op dan geldt het voor de le, 11e en 21e januari. Eindigt het op 2, dan is het verboden de auto te gebruiken op 2, 12 en 22 januari enz. Het ministerie voor Vlaamse streeke- eonomie in Brussel heeft bevestigd dat een internationaal consortium on der Griekse leiding de mogelijkheden nagaat voor de bouw van een raffina derij met een capaciteit van tien mil joen ton per jaarin Antwerpen. De woordvoerder kon geen namen van ondernemingen noemen. tiecijfers van de Arabische landen nog steeds stijgen. Immers, in de eer ste tien maanden van dit jaar (tot de Arabische landen besloten de winning van olie op basis van de produktie in september met 5 procent te verminde ren) is de olieproduktie van Saoedi- Arabië gestegen met 33 procent en die van Irak met 35 procent. Wel ge ven de cijfers van Lloyd's aan, dat de Arabieren de produktie niet met die hoeveelheid hebben verminderd als ze zeggen te hebben gedaan. 'The Economist' geeft daarvoor als mogelijke verklaring dat de Arabische landen al maximale politieke munt hebben geslagen uit hun dreigemen ten zonder daadwerkelijk de westerse economieën (wiens welvarendheid me de de waarde van de Arabische dol lars bepaalt) te schaden. De oliemaat schappijen kunnen hun eigen redenen hebben om het Arabische spelletje mee te spelen. Een ervan kan zijn, dat ze bereid zijn de Arabieren te hel pen hun gezicht te redden als de olie maar blijft stromen. Een andere re den is mogelijk het feit, dat hun waarschuwingen over een dreigend olietekort tegen dovemansoren gericht bleken. 'The Economist' meent dat de wester se landen er goed aan doen de hyper gevoelige Arabische regeringen niet in een positie te dringen, waarin deze hun dreigementen uitvoeren. Minder juist acht het weekblad het dat de re geringen het publiek in het onzekere laat over de werkelijke oliesituatie of zelfs grote tekorten suggereert, ook wanneer er bewijs is voor het tegen deel. Nederland verkocht opnieuw meer kaas ARNHEM Nederland heeft in dit nog niet geheel voltooide Jaar al 200 miljoen kilo kaas geëxporteerd. Dat is dan voor het eerst in de geschiedenis en het zit er wel in dat het op ou dejaarsavond nog zal zijn aange groeid tot een kleine 205 mil joen kilo met een waarde van meer dan 800 miljoen gulden. Dat laatste verwacht althans ir. B. van Dam, voorzitter van het Produktschap voor Zuivel, die meent dat Nederland met deze hoeveelheid een nieuw werel drecord vestigt, waarmee het zijn predikaat 'grootste kaasex porteur ter wereld' voorlopig veilig stelt. Vorig jaar was de export bijna 190 miljoen kg. Ir. VanDam was naar de grenso vergang Bergh-autoweg geko men om er de laatste paar ki lo's van de 200 miljoen te over handigen aan dc voorzitter van liet Duitse 'Bundesverband des Cross- und Aussenhandels mit Molkereiprodukten'. dr. Scheer. Die nam ze in ontvangst na mens alle buitenlandse afne mers van Nederlandse kaas waar ook ter wereld. Ir. Van Dam strooide in een korte speech een schat van ge gevens over zijn gehoor uit ter staving van zijn stellingen: onze kaasexport heeft in belangrijke mate geholpen de valorisatie van de in Nederland gewonnen melk mogelijk te maken. De kaas'Mfvoer als rijkvloeiende de- vlezenbron heeft in de achter ons liggende Jaren een niet te onderschatten bijdrage geleverd aan de groei van dc welvaart in ons land. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avondver- keer kwamen gisteravond de volgende koer sen tot stand tussen haakjes de officiële slotkoers van gistermiddag). AKZO 48 00-48.80 f47 ged. bieden): Hoog ovens niet genoteerd (55.30): Kon. Olie 82.60 -S5.00 (63.10). Philips 31.30-32.00 ged. laten (31.50 ged. bied.): Unilever 97.50 ged. bieden 100 .99 ged. laten): KLM niet genoteerd (63.50). De vergroting van de landbouw-pro- duktie heeft over de hele wereld gere kend drie tot vier procent bedragen, hoewel de oogsten in Afrika beneden het peil van vorig jaar bleven. On danks de grotere wereldproduktie zijn de graanvoorraden in de wereld niet groter geworden, omdat ook de vraag sterk is gestegen. De totale 'carry over' bedraagt 21.5 miljoen ton, wat geen reserves zijn, zoals onze wereld tot op heden gewend was. Er bestaat geen veiligheidsvoorraad meer voor landen in moeilijkheden', aldus dr. Boersma. Het gaat hier vrijwel uit sluitend om ontwikkelingslanden met veel verdienende boeren, die geheel afhankelijk zijn van wat zij oogsten, of eventueel van reserves. Het wegvallen van de voorraden heeft ook tot gevolg gehad dat de graanprij zen in de wereld zich op record ni veau bewegen. Dat betekent dat voor al arme landen veel meer moeten neertellen voor het aankopen van de zo broodnodige voedselvoorraden. Dr. Boersma hield een warm pleidooi voor het instellen van buffer-voorra den. Nu de graanreserves met name in de Verenigde Staten en Canada zijn weggevallen, moeten alle landen afzonderlijk voorraden aanleggen, die internationaal gecoördineerd moeten worden. 'Zodat een veiligheidclub kan worden ingesteld, tegen de honger en een evenwichtige prijssituatie bewerk stelligd kan worden', aldus dr. Boer ma. De FAO-topman vroeg zich af. of de ontstane tekorten tijdelijk zijn, bij voorbeeld door de slechte weersom standigheden, danwel langdurig. Vol gens hem zijn de tekorten eerder structureel dan conjunctureel en zul len ze langer dan een paar jaar du ren. Oorzaak is de toenemende groei van de wereldbevolking en daardoor het stijgen van de vraag. Als betrek kelijk lichtpunt zag dr. Boerma, de oveigens zeer lichte economische groei in de ontwikkelingslanden, waardoor de koopkrachtige vraag daar enigszins toenam. Dr. Boerma pleitte ook voor een mondiale aanpak van de handel in landbouwprodukten. Tot nu toe is daarvan weinig terecht gekomen. Naar zijn mening onder meer omdat niet de samenhang tussen handel en produktie patroon voldoende werd ge zien. Tenslotte pleitte di. Boerma voor continue voedselhulp. Wanneer de hulp een keer mislukt, is er totaal geen voedsel. Sommige mensen leven chronisch op de rand van de honger. Als de veiligheidsmarge, zoals die op het ogenblik bestaat, ontbreekt, is er niets meer. I ACTIVA Goud bi)z. trekklngsr IMF tteservepos. IMF Vord. bulten), geld Bulten!, bet. mld. V:»rd. bultenl. gids. Discontupnrlef Gekucht papier Voorkei). rek. crt. Vuurschot Slaat Ned. munten Bel. kap. en res. Geb. en Invent. Oiv. rekeningen Totaal PASSIVA bankbiljetten '.1 Rijks schatkist Banken Nederland Andere tngez. Bult. circul. t>kn. And. diet ingez. 's-KIJks sch. bijz. IMF-iekg. Krediet IMF Bil geldsoorten legeriw. lMF-irekk. Kapitaal Reserves Div. rekeningen Toiaal Goud en deviezen ln duizenden guldens .0-12-197317-12-1973 Verschil 3.848.795 6.848.795 1.663.088 1.663.088 1.110.209 1.110.214 +5 8.146.604 8.474.498 ±327.882 Dekking.' II let 11 47.000 138.641 +91.641 2.350.740 1.960.736—390.004 17.140 18.843 424.098 424.092 +1.703 195.071 195.071 —4 163.025 207.681 +44.656 :0.965.98421.041.877 +75.893 1.588 46911.565.927 —22 542 4.502.812 3.938.610—564.202 10.517 17.576 +7.059 30.019 62.053 +32.034 270.391 282.832 +12.441 74.304 73.495 —809 1.400.000 1.400.000 1.118.703 1.711.224 4 592.521 793.340 793.340 20.000 20.000 404.136 404.136 753.293 772.084 ±19.391 0.985.98421.042(877 +75.893 6.307.00616.031.193—275.813 13.539 13.532 —7 40.21 44.21 —2.00 NEW VORK AC F Industrie Al ren Allied Chemical Alum. Co of Am. American Brands American Can Am t'vanamld Am F.lectr Power Am Meial Climax Am Motors Am Smell C Kef Am Tel Tel Ampex Anaconda Armco Steel Atlar.t. Richfield 48% 52 Bethl. Sleel Boeing Burlington Ind. Can Pacaflc Ry Celanese Chase Manhaltan Chessie System Chrvsler Cities Service Colgale Palmolive Colt Industries Commonw Edisot Cons Edison Cunt. Can Corit. Oil Curiiss Wright Cuniss Wright A Uari 18 16% 45% 47% 72% 73% 32% 32% 24% 25 18% 18% 23% 23% 47% 50% 8% 851, 21% 22% 48% *9% 3% 314 24') 23% 20% 21% 104% 106% 24% 24% 14% 27% Indust. Sporen Dull. Obi. Mod: 14 dec. 815.65 172.39 87.17 72.89 684.5 17 dec. 811.12 172.78 86.94 72.85 18 dec. 829.49 176.42 87.20 676.4 Aand. Obi. lol. H. L. 14 dec. 20.000 14.880 1.830 910 564 17 dec. 12.930 14.150 1.813 565 876 18 dec. 19.490 17.940 1.821 966 533 Koersen in Montreal 23 18% 18% 20!» 20% 51% 53% 13 13% 20 15 14% 49% 505» 52% 55% 149% 151% Easiman Kodak 111113% First Nut City 40% 41% Deere I Co Gen Electric Oen Fonds Gen Motors Gen Puhl (Mil Gen Tel A Tel oil 47% 48% I17% 24% 25% 139 139% Gimbel Brothers Gondvear I and B Gulf Oil Illinois Central Ind. Insllco Ini Busln Mach Intern Harvester Int Nick of Can Int Paper Int Tel Tel Lirig-I.emro Vol Martin Marietta 13% 13% May Uep Stores 22% McDonnell Dougla 15'» 15% Mobil Oil Corp 47% 49% Nabisco Nal Cash Keglxle Nat Distillers Nal Cypsum Nat Steel Nal Lead Ind 40 39 30% 30% 13 12% 11% 11% 29% 29% 11% 11% Pac Gas and El Penn Central I'epMCo Phelps Onrigo Philip Morris ips Peir 223; 22% 3% 3% 66% 65% 44% 44% IO714 1103!, 65% Procter Gambl 89% 92% KCA Republic Sleel Revnolds Ind Roval Duich Pelr Sania F6 Ind Sear» Roebuck Shell Oil 15% Southern Pacific 3314 Railway 4314 Sperry Hand 39% Stand OH Calif 30% Sland Oil Indiana 93'. Exxon Corp 90% Siudet.aker Worth 27% Sun Oil siexc Unilever Union Carbide Urn Royal Urilled Air United Mrs US Sleel 58% 15% 34% 44 42'4 31% 96% 91% ft West Union Wexllnghoiis Wnnlworlh 14/12 17/12 18/12 Bovis 21 1.85 1.75 Dom Tar Chera 1.85 21% 21% Husky 2i) 19% 19% Nat. Glas 8% 8% 8% Mass Ferguson 163, 16*8 16% Nal. Resources 5.OIL 4.87L Shell Canada 17% 167g 16% Admiral Corp. Allengheny Pow S Am Standard Amsled Ind. Can Breweries Cello Chadbouro.Coth Chase Seleci Fd Columbia Gas Cominco Conl. Telephone 18% 19% 13% 17% 10% 107 a 36% 37% 8.82 8.80 26% 26% 34% 34% 13% 19% Int Bank fur Rec 98%b 99h int Klav Frag 71% 73 Int Paper (S 4) 18% 18% 22% 2? 69% 69% Madison Fund Nal Can NV Ceoir A North West H N Am Philips Co 6 17 69% 7% 697', 17 Occidental Petr - 8% Pacific Ughi Public Slee) 1874 18% Reliance Group 10% 10% standard Brand*. Statham Ind. 47% 10% 47% 11% Tandy Union Electr United Corps United Gas Wesiern Bancorp 19% 14 8% 23% 20% 13% 8% 13% 23%

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 19