Waterbedrijf mag geen uorverbindingen aan rinkwater toevoegen levohof drie baanden dicht Conflict fondsen in Eindhoven: betalen hoger ziekenhuistarief niet oeo 'Waanzinnig prijsverschil' apothekers geconstateerd r Personalia Dal-rijders zijn bof fersf Nederland tégen beperken Portugese geloofsbri even Golf bomaanslagen in Londen Uitkeringen aan bijstand hoger Valse biljetten van duizend gulden Twee arrestaties in moordzaak juwelier DAF 44*1 op 18,5 DAF 6 6 1 op 16,7 Weer Russen in de ruimte Spaarloon [ffi/KTOAiRTET VOiENTiSa\C 19 DECEMBER 1973 BINNENLAND T9/K11 ijga120 januari weer 'schoon'drinken 'OlSI mil EHEM De arrondissementsrechtbank te Arnhem (president iv Waterleidingmaatschappij Gelderland te Rheden verboden water toe te voegen. De rechtbank was van oordeel dat op de Waterleidingmaatschappij de ver plichting rust er voor te zorgen, dat de levering van deugdelijk drinkwater aan verbruikers in haar gebied ge waarborgd is. Met de toevoeging van fluor beoogt zij tandbederf speciaal bij kinderen tot ongeveer veertien jaar tegen te gaan. Voor de bereiding van deugdelijk drinkwater is die toe voeging echter niet nodig. Wel wordt er mee bereikt dat praktisch iedere verbruiker fluor tot zich moet nemen. pre ren id te P in hoi kort geding in deze fluor-kwestie derjaangespannen door dertien inwo- van Beuningen en 1 inwoner van u ovfc. Namens de eisers trad op mr Driel van der Wageningen te em, namens de gedaagde mr J. Vries Robbé te Arnhem. Eisers irden stopzetting van de fluoride- op straffe van een dwangsom van da» gulden, te betalen aan het vai ïld Natuurfonds voor iedere dag de waterleidingmaatschappij handelt met het verbod. ir 01 r) [on. elen itie ïaal Hat. een onzer verslaggevers op or autoloze zondag vrijwel geen bezoek mr. J. Schaafsma) heeft gisteren om na 20 januari 1974 fluor aaD Immers, drinkwater behoort tot de eerste levensbehoeften, en er is spra ke van een monopolie-positie. 'In de gegeven omstandigheden,' aldus de rechtbank 'zijn niet alleen de jon ge kinderen maar alle gebruikers van drinkwater gedwongen de medicatie met een fluorverbinding te onder gaan, ook als zij dit niet wensen en zonder dat vooraf een zo volledig mo gelijk wetenschappelijk inzicht is ver kregen omtrent de gevolgen voor de gezondheidstoestand van met name de oudere mens. Er zijn respectabele des kundigen, die op grond van onderzoe kingen gewaarschuwd hebben tegen de schadelijke gevolgen voor de mens en zijn milieu. Vrijheid een onzer verslaggevers 5TERDAM Op de dag dat de benzinedistributie (7 januari) zal Flevohof de toeristen-boerderij in oostelijk Flevo- voor drie maanden dicht gaan. Het park is per openbaar oer niet ie bereiken. 1 geen personeel ontslagen wor- wel is werktijdverkorting aange- d. De zondag is steeds de beste an de week geweest voor Flevo- het bezoek op de eerste dag van eek was van grote invloed op de aten van de andere dagen. Door itoloze zondag kwamen er al bij- ien bezoekers meer in Flevohof. stributie van benzine, zal het be- ook op weekdagen verminderen, verwacht. Van de gedwongen ïgstijd tot veertien dagen voor wordt gebruik gemaakt om Fle- een extra 'beurt' te geven. lorzitter van het Utrechtse Land- lenootschap, jhr. J. W. Steen van Oostcapelle, heeft gepleit !en extra rantsoen benzine voor woners van afgelegen boerderij- buurtschappen, die verstoken an openbaar vervoer. 'De platte rs mogen niet de dupe worden irandstofschaarste en het platte- nag weer niet net zo geïsoleerd als in vroeger jaren', zo zei hij. ndstudenten O-overlegraad vindt dat avond- nten en hun docenten die de (leidingen in ons land volgen, benzine-bonnen moeten krijgen, in acht instituten voor MO-on- is in de avonduren in ons land. ren waartussen het onderwijs ifspeelt maakt het veel studenten de auto te nem«>n, omdat het aar vervoer ontoereikend is. Bo en werken de meeste studenten ag en is tocht van hun werk via O-instituut naar huis vaak zo in- tkeld dat ze het met zelfs toerei- openbaar vervoer niet redden. federlandse Spoorwegen hebben fte aan meer materiaal als de run op het openbaar ver- losbarst. Er zijn op korte ter meer stoptreinen nodig. Hoeveel Stellen erbij moeten komen is ten punt van overleg tussen NS betrokken ministeries, de eigenaren van binnenvaart en is door de schippersbeurzen rijksverkeersinspectie meege- dat zij met ingang van 20 de er van dit jaar een bewijs van toewijzing van motorbrandstoffen en smeermiddelen kunnen aanvragen. Bij het indienen van de aanvraag moet een meetbrief worden getoond. De Rotterdamse wethouder voor de haven drs. H. J. Viersen meent dat er in het Rijnmondgebied een vervoersbureau moet worden opgericht, dat de proble men die in Rijnmond gaan ontstaan bij de benzine distributie gecoördi neerd moet aanpakken. Op dit ogen blik zijn alle bedrijfstakken die in het Rijnmondgebied vertegenwoordigd zijn, bezig op eigen houtje de moei lijkheden op te lossen die gaan ont staan bij het woon-werkverkeer. De Rotterdamse havenwethouder vindt het beter als een centrale organisatie op poten wordt gezet. Twintig' miljoen Als Rotterdam volgend jaar inderdaad dertig procent minder olie binnen krijgt, zou dat voor de haven een ver mindering van inkomsten van 20 mil joen gulden tot gevolg hebben. Het havenbedrijf verdient aan elke ton binnenkomende olie vijftig cent. Overigens is nog steeds niet duidelijk of de vermindering inderdaad dertig procent is. Wat de werkgelegenheid betreft wordt in het Rijnmondgebied rekening gehouden met een extra werkloosheid van tienduizend mensen, of 2.1 procent van de beroepsbevol king. Het hoofdbestuur van de NVSH heeft gisteren in een telegram aan minister president Den Uyl geprotesteerd te gen het feit dat aan de vereniging geen extra hoeveelheid autobrandstof is toegewezen. Het hoofdbestuur vreest dat het voorlichtings- en vor mingswerk daardoor geschaad zal wor den. Hierbovenuit stijgt naar de mening van de rechtbank echter de aan iedere mens voorbehouden vrijheid om zelf te beslissen of hij al dan niet een ge neesmiddel zal innemen. Voor een aanvaardbaar alternatief is niet ge zorgd; hier en daar aangebrachte tap kranen voor ongefluodeerd drinkwa ter zijn onvoldoende. Een aanvaard baar alternatief zal slechts zijn als de eisers op vrijwel gelijke wijze als de gene die gefluorideerd drinkwater ontvangen, in staat worden gesteld niet gefluorideerd water te krijgen. Met de bewering van de waterleiding maatschappij, dat de zaak niet spoe deisend is. omdat een dezer dagen een wetsvoorstel zal worden ingediend dat de bevoegdheid heeft fluor toe te voe gen was de rechtbank het niet eens. De ervaring leert dat dit er nog niet toe behoeft te leiden dat het ontwerp ook inderdaad wet wordt. Naar de mening van de rechtbank zijn er voldoende termen om de ge vraagde dwangsom op te leggen 'zulks omdat gedaagde onvoldoende bereid is getoond de fluoridering te beëindigen nadat de Hoge Raad al recht had ge wezen. Dat gebeurde op 22 juni 1973 waarbij de verdere behandeling aan het hof te Amsterdam is opgedragen. Het wordt geenszins zeker geacht dat op korte termijn een onherroepelijke beslissing zal vallen. De vordering dat de dwangsom be taald zal worden aan het Wereld-Na- tuurfonds kwam niet voor toewijzing in aanmerking. Een nieuwe golf bomaanslagen teistert de Engelse hoofd stad Londen. Veertig mensen raakten gistermorgen ge wond toen voor het ministerie van binnenlandse zaken in Westminster een bom ontplofte die in een auto was ge plaatst. De auto werd door de kracht van de explosie let terlijk uiteen gerukt (foto). Een nieuwe bombrief ontplofte later op de dag in een postkantoor. Hier werden minstens vier mensen gewond waarvan één ernstig. Maandag raakte een Britse officier gewond bij de explosie van een briefbom. De Londense politie houdt rekening met een reeks nieuwe briefbomaanslagen door leden van het verboden Ierse Republikeinse Leger. De Ierse extremisten kondigden een nieuwe golf geweld aan toen de Engelse en Ierse regering het twee weken geleden eens werden over de instelling van een Ierse Raad die de eenwording van Ulster en de Ierse Republiek moet voorbereiden. Van een verslaggever DEN HAAG Als gevolg van de verhoging van het wettelijk mini mumloon met zeseneenhalf pet. gaan per 1 januari ook de uitkeringen van de algemene bijstandswet omhoog. Het basisbedrag voer een echtpaar wordt 136,45 per week (was: 129,65), dat voor een onvolledig ge zin met één kind 118,90 (was: 112,75) en voor een alleenstaande 95,50 (was: 90,75). Deze bedragen worden nog verhoogd met de woning- huur, de ziekenfondspremie, de kin dertoeslag en een jaarlijkse vakantie uitkering. De maanduitkering voor persoonlijke behoeften (zogenaamde zak- en kleed geld) voor bejaarden in bejaardenoor den wordt ƒ196,- (was ƒ186,50), voor een echtpaar en 112,50 (was: 107,50) voor een alleenstaande. EINDHOVEN In de Eindhovense binnenstad zijn twee valse briefjes van duizend gulden aangeboden. In beide gevallen werden aankopen in modemagazijnen betaald met een bil jet. Het valse bankpapier is dikker en gladder. Ook de opdrukken zijn veel groener van kleur. In beide gevallen werden de biljetten aangeboden door een man van middelbare leeftijd. Van een verslaggever EINDHOVEN/UTRECHT De Eindhovense ziekenfondsen hebben besloten de tarieven van liet Eindhovense Catharinaziekenkuis, die verhoogd zijn in verband met de vergoeding van driehonderd duizend gulden aan de op non-actief gestelde hartchirurg dr. P. J. van der Schaar, niet te betalen. EINDHOVEN De Eindhovense po litie heeft twee mannen aangehouden, die mogelijk betrokken zijn bij de overval vrijdagavond op de Eindho vense juwelier C. van de Kerkhof, die daarbij werd doodgeschoten. De poli tie wil hangende het onderzoek ver der niets over deze aanhouding mede delen. De directeur van het Centraal Zieken fonds, drs. B. Weustink, deelde dit gisteren mee nadat het Centraal Or gaan Ziekenhuistarieven had besloten dat het Catharinaziekenhuis de drie ADVERTENTIE WAT VERBRUIKT EEN DAF BIJ EEN CONSTANTE SNELHEID VAN 80 km/u ook van toepassing op DAF 33. Bronroadtests Autokampioen no 1 d.d. 6 Januari '73 rasp. Autovisie no 36 d.d. 7 september '73. Hekwerk-puzzel Bij de een kost het f 2.85, bij de ander 65 cent Van een verslaggever DEN HAAG Apothekers in Nederland leggen op het punt van de prijzen weinig nauwkeurigheid aan de dag. Hoewel deze branche vaste prijsafspra ken kent, bestaan er onder de apothekers 'waanzin nige prijsverschillen' voor een en dezelfde dienst of handeling. Dit heeft het Konsumenten Kontakt verklaard naar aanleiding van een onderzoek. ton schadevergoeding wél mag doorbe rekenen in de verpleegprijzen. Het Centraal Orgaan sprak uit dat er, mede gelet op de juridische aspecten van de zaak, onvoldoende argumenten waren om het verzoek van het zieken huis af te wijzen. Dr. Van der Schaar vertrok eind 1972 uit het Eindhovense ziekenhuis na een conflict met direc tie en medische staf over de plaats van de hartchirurgie. De ziekenfondsen, die nu weigeren de verhoogde verpleegprijzen te betalen, voeren als grond daarvoor aan dat zij niet tijdig over deze zaak zijn inge licht. In de overeenkomst van het zie kenhuis met de fondsen is namelijk bepaald dat het ziekenhuis de fondsen zo mogelijk tijdig zal inlichten over zaken die betrekking hebben op de hoogten van het tarief. In dit geval is dat niet gebeurd, terwijl dat volgens drs. Weustink best mogelijk geweest zou zijn. 'Het is niet voor de eerste maal dat het bestuur van het Catharinazieken huis beleidsfouten heeft gemaakt: voor de ziekenfondsen is er nu een grens bereikt', aldus drs. Weustink. De ziekenfondsen zullen nu aan de ziekenfondsraad meedelen dat zij niet akkoord gaan met de uitspraak van het centraal orgaan ziekenhuistarie ven; eventueel kunnen ze nog bij de Kroon in beroep gaan. Voortijdig? Het centraal orgaan ziekenhuistarie ven had uitgesproken dat zijn beslis sing over de doorberekening van de schadevergoeding niet betekent dat fi nanciële gevolgen tussen specialisten die in een ziekenhuis een vrije prak tijk uitoefenen zonder meer op de ta rieven worden afgewenteld. Wel er- 1 2 3 ontaai: 4 moeraskoorts, 5 sierto- f, 6 dialect, 7 stierenbevechter. taal: 1. intrekking van een be- diging, 2 klipzwaluw, 3. letter- ge. «Ing van gisteren ontaai: 1. amusement; 2. lire. le- 3. lek, idee, sa; 4. Irene, anti; 5. rib, en; 6. Ari, es, dole; 7. tor, dor; 8. oma, lee, are; 9. raster, caal: 1. alligator, 2. mier, aroma, k, emir, as; 4. sein, Ee, alt; 5. el- ree; 6. mee, Aida, er; 7. eden, or; 8. nestel, ore; 9. traineren. Het 'prijzenwetboek' van de apothe kers wordt slecht gelezen en vaak on juist geïnterpreteerd, concludeert het Konsumenten Kontakt na een steek proef onder de bereiders en verkopers van geneesmiddelen. In het Consu mentenblad Koopkracht geven woord voerders van de Koninklijke Maat schappij ter Bevordering der Pharma- cie toe, dat hier sprake is van een chaos. Op grond van de resultaten van dit onderzoek zal men zich in de tarievencommissie van de maatschap pij over de situatie beraden. Uit de steekproef blijkt dat voor pre cies hetzelfde geneesmiddel prijsver schillen bestaan, die op kunnen lopen tot 340 procent. Waar de ene apothe ker 2.85 rekent voor twintig tablet ten Paracetamol (een pijnstiller), vraagt de ander voor precies hetzelfde produkt maar 65 cent, dus bijna vijf keer zo weinig. Volgens de maatschap pij moet de apotheker voor dit artikel 1.15 rekenen. Deze prijs, de enige juiste, heeft de Koopkracht echter nergens aangetrof fen. 'Koopkracht' maakt hieruit op, dat 'deze vrije beroepsbeoefenaren, van wie vakmatig toch zoveel precissie mag worden verwacht ,alle nauwkeu righeid verliezen zodra ze zich achter hun kassa installeren.' In de Sowjet-Unie werd gisteren een nieuw bemand ruimtevaartuig, de Sojoez- 13, gelanceerd. De bemanning bestaat uit commandant PJotr Kllmoek (rechts op dc foto tijdens training) en werktuigkundige Valentin Lcbedew. De kosmo nauten maken het uitstekend. Het Is de tweede Russische ruimtevaart van dit jaar. Op 27 september werd dc Sojoez-12 gelanceerd, dlc twee dagen in de ruimte bleef. Bij het onderzoek van de geloofsbrie ven der delegaties, een routinekwes tie, diende onder meer Tanzania een amendement in, volgens het welk de geloofsbrieven van de Portugese dele gatie moeten worden goedgekeurd 'on der de nadrukkelijke aantekening dat zij Portugal vertegenwoordigt zoals het binnen zijn Europese grenzen be staat'. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken, heeft Nederland om technische rede nen tegen dit amendement gestemd, omdat volgens de Nederlandse rege ring Portugal zelf mag beslissen wie deel uitmaakt van haar delegatie. Dit geldt niet slechts voor Portugal, maar in het algemeen voor elk land. Het Angola-Comité heeft, in een tele gram aan minister Van der Stoel, 'met klem' geprotesteerd tegen 'het feit dat naar de mening van de Ne- kent het orgaan dat een ziekenhuisbe stuur onder bepaalde omstandigheden gedwongen kan zijn in te grijpen. Aan dr. Van der Schaar is destijds, met instemming van de minister, op dracht gegeven de mogelijkheden van een zelfstandig hartchirurgisch cen trum te onderzoeken. Het centraal or gaan betreurt het dat deze opdracht en de daaruit voor het ziekenhuis voortvloeiende verplichtingen niet schriftelijk zijn vastgelegd. De op dracht is weer ingetrokken nadat de minister had meegedeeld dat een cen trum voor hartchirurgie niet zou pas sen in de planning van dergelijke cen tra. Voordat er een commissie van bin dend advies werd ingesteld was een acte van compromis opgemaakt. Het centraal orgaan ziekenhuistarieven stelt wel de vraag of net ziekenhuis bestuur niet voortijdig schuld heeft erkend. Op grond van de acte was het ziekenhuis namelijk in rechte gebon den na de uitspraak van de desbetref fende commissie van advies tot beta ling over te gaan. Aanspraken blijven Dr. Van der Schaar meent dat hij weer in zijn functie van hartchirurg moet worden hersteld in het Cathari naziekenhuis, als dit ziekenhuis weer hartchirurgie wil gaan bedrijven. Daarover wordt volgens dr. Van der Schaar de laatste tijd weer gesproken. 'In en om het ziekenhuis wordt over de mogelijkheid nagedacht de hartchi rurgie t-ï hervatten. Als dat zo is. meen ik dat een dergelijke opdracht aan mij dient te worden gegeven. Ik blijf gezien de gebeurtenissen van vo rig jaar, aanspraken op die functie houden', aldus de Eindhovense hart chirurg. Hoofdcommissaris De heer C. S. van Doesburg (50) is met ingang van 16 december benoemd tot hoofdcom missaris van politie in Utrecht. Sinds 1961 is hij chef staf van de surveillan cedienst van de Utrechtse politie en sinds het vertrek eind oktober van de ex-hoofdcommissaris de heer Verkerko belast met de waarneming van het hoofdcommissariaat. De heer Van Doesburg was aanvankelijk werkzaam bij de gemeentepolitie in Den Haag en vanaf 1944 in Utrecht. Hij Is onder meer vice-voorzitter van de centrale politie verkeerscommissie; als zodanig heeft hij zitting in diverse landelijke commissies op verkeersgebied. Benoemd tot hoogleraar in de toege past pedagogiek aan de rijksuniver siteit te Leiden: F. Kievit. Benoemd tot hoogleraar in de onderwijskunde aan de R.U. Leiden: P. Roest. GErpomovcerd tot doctor in de ge neeskunde aan de katholieke universi teit te Nijmegen: M. J. G. M. Kloprog- ge. Gepromoveerd aan de Vrije Uni versiteit: toto doctor in de economie H. J. Tieleman, tot doctor in de socia le wetenschappen A. Kok. Gepromo veerd tot doctor in de technische we tenschappen aan de T.H. Twente: J. Sonnemans. (ADVERTENTIE) Angola-comité proteste ert tegen houding in VN Van een verslaggever DEN HAAG Nederland heeft in de algemene vergadering van de VN tégen een voorstel gestemd, dat de Portugese delegatie niet kan worden geacht Angola, Mozambique en Guinee-Bissau te ver tegenwoordigen. derlandse regering Portugal in de Verenigde Naties nog steeds de kolo niën Angola, Mozambique en Guinee- Bissau vertegenwoordigt. Het Angola comité meent dat het anti-koloniale standpunt van de Nederlandse rege ring steeds ongeloofwaardiger wordt Nederland heeft enige tijd geleden, eveneens om technische redenen, met alle andere westeuropese landen, in de VN-assemblée tegen een AFRO-Azi- atisch voorstel gestemd de geloofsbrie ven van de Zuidafrikaanse delegatie ongeldig te verklaren. Wat betreft de representativiteit van bevrijdingsbewegingen wordt er in Den Haag aan herinnerd dat de Ne derlandse regering in het algemeen geen enkele organisatie als authentiek vertegenwoordiger van een volk erkent zolang geen vrije verkiezingen gehou den zijn. een aktuele introduktie van kollektief sparen met 61/2% rente De nieuwe Spaarloonwet biedt zowel werkgevers als werknemers ver rassend veel voordelen. Zij geeft de werknemers bijvoorbeeld kans om bijna ongemerkt een mooi belastingvrij spaarpotje te vormen. Terwijl er ook voor de werkgevers belangrijke voordelen aan ver bonden zijn. Spaarloon kan dus voordelig zijn! NMS service De Nederlandsche Middenstands Spaarbank, een dochter van de NMB, heeft van deze nieuwe regeling eik aspekt in al zijn konsekwenties bestudeerd. Zij wil u graag met haar kennis en grote ervaring op het gebied van spaar regelingen van dienst zijn. Een folder met alle gegevens over Spaar loon ligt voor u klaar en wordt u gaarne toegezonden. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Postbus 321, Amsterdam. Telefoon 020-21 13 00, toestel 2323.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11