Staart van de komeet Kohoutek lil I zou 23 december fors groeien jongen Speels ïï»K5:*«85r r^ottopieme^n^: ssskks&sot C&dtitbcA\tortjde£ifye\!* I C&A IS MAANDAG 24 DECEMBER AL OM 9 UUR OPEN! I Brits sterrekundige heeft 'weddenschap' met de natuur ÏÏïSsiO60 ook het onze rjr cyWooiuit^ cJMooi thuis POSTBUS 2475-UTRECHT Twe«Weuri9 P°W®Jter!me> gesrnocW topje. 36-42 45. Midden: m„„wen,itie*'oKvan TROOT/KWiAiRTET WOENSDAG 19 DECEMBER 1973 Raymond Lyttleton in Cambridge gaat zondag waarschijnlijk tame lijk vroeg opstaan, als hij in de nacht van zaterdag op zondag ten minste nog kans heeft gezien, een oog dicht te doen. Lyttleton heeft namelijk een soort wetenschappelijke weddenschap afgesloten met de komeet van Kohoutek als inzet. Volgens hem zal de staart van die komeet op 23 december en geen dag eerder, fors gaan groeien. Daar zit een heel verhaal achter. Ray mond Lyttleton is het niet eens met de ideeën die veel van zijn collega-ster- rekundigen hebben over de samenstel ling van een komeet. Die vrij alge meen aanvaarde ideeën worden wel aangeduid als het 'vuile sneeuwbal model'. Een komeet is volgens dat model een klomp bevroren gassen, vermengd met steenblokken en gruis. En naar mate die vuile sneeuwbal dichter in de buurt van de zon komt, gaan die bevroren gassen sneller ver dampen. De komeet laat dus een spoor van gas na: de staart Zo, met meer details, heeft onze astronomi sche medewerker het destijds ook be schreven in deze krant. Voor de kcmeet Kohoutek is uitgere kend dat de doorsnee van de sneeuw bal in de buurt van dertig kilometer moet liggen en dat er, bij zijn passage om de zon, een laag van een meter of vijf zou verdampen. Dat is allemaal erg voorzichtig geformuleerd, want ze ker weten doet niemand het. Wat we van die komeet zien, afgezien van de staart, is niet de kern zelf, maar de gaswolk er omheen, die onder invloed van straling van de zon licht uitzendt. Kennis over de kern van de komeet kunnen we dus alleen op indirecte manieren opdoen. En dat laat ruimte voor meer dan een theorie. Raymond Lyttleton gelooft niet in die vuile sneeuwbal. Om te beginnen kan hij zich niet best voorstellen hoe zo'n bouwsel bij de vorming van ons zon nestelsel ontstaan zou moeten zijn. (Maar daar blijven de voorstanders ook tamelijk vaag over). Hij stelt daar tegenover een model dat in grote lijnen neerkomt op die zelfde vuile sneeuwbal, maar dan zonder sneeuw. Een verzameling steenbrokken en gruis dus, die in formatie zijn baan om de zon beschrijft Botsingen Dat laat ons op het eerste gezicht zit ten met de vraag waar dan het gas vandaan komt Immers, we zien de kern van de komeet niet, of dat nu een vuile sneeuwbal of een (forse) handvol keien is. We zien oplichtend gas. Dat gas, met name die staart, zegt Lyttleton, komt vrij omdat die keien en dat gruis geregeld onderlin ge botsingen doormaken. Bij die bot singen wordt bewegingsenergie omge zet in warmte. En plaatselijk kan het materiaal daardoor smelten en vervol gens verdampen. En daar is dan het gas. Opzichzelf zou dat een boeiende alter natieve theorie kunnen zijn, en niet meer dan dat, maar Lyttleton heeft degelijk werk afgeleverd. Hij heeft op basis van zijn model hard zitten rekenen, en dat leverde een paar al even harde voorspellingen op. Dat is een van de klassieke manieren waarop de wetenschap verder komt. Want op zo'n moment ontstaat er een soort weddenschap tussen de natuur en in dit geval Raymond Lyttleton. Een wat eenzijdige weddenschap. Want als Lyttletons voorspellingen niet blijken uit te komen, kan zijn komeetmodel worden ingeschreven in het lange register van leuke ideeën die niet bleken te kloppen. En als ze wèl uitkomen, dan bewijst dat niet dat Lyttleton gelijk heeft, maar alleen dat hij gelijk zou künnen hebben. Toeval Het is immers best mogelijk dat de vork toch nog anders in de steel zit, en dat het stom toeval is of ge deeltelijk toeval dat er dingen ge beuren die Lyttleton voorspeld had, Het enige wat er dan zeker is, is dat de voorstanders van de 'vuile sneeuw bal' hun huiswerk moeten overdoen. En het is ook nog denkbaar dat zij dan met een gewijzigde sneeuwbal op de proppen komen, waarmee zij de nieuwe waarnemingen ook kunnen verklaren. Maar in ieder geval zou onze kennis van kometen dan toch een stukje gro ter geworden zijn. De meest tot de verbeelding spreken de voorspelling waar het in dit geval om gaat, is die over de groei van de staart, die zondag in alle ernst zou moeten beginnen. Lyttleton heeft na melijk berekeningen uitgevoerd over het aantal botsingen in zijn vliegende keienverzameling. En daar kwam uit dat de zaak op een vrij laag pitje zou staan tot de verzameling vrij dicht in de buurt van de zon zou komen. Dan beginnen banen die de individuele brokstukken rond de zon beschrijven elkaar tamelijk abrupt in grote geta- len te snijden. Met als gevolg gesmol ten materiaal dat verdampt en een staart vormt. En voor de komeet Ko houtek zou dat precies tegen 23 de cember moeten beginnen. Er is verder nog een tweede voorspel ling, van wat meer technische aard maar voor de astronomen natuurlijk niet minder interessant, over de hoe veelheid waterdamp die de komeet zou produceren. Ook die komt volgens het model van Lyttleton flink anders te liggen dan volgens de meer alge meen aangehangen ideeën. Lastig Om te bekijken wie de astronomische weddenschap gaat winnen, zijn wij en de modellenbouwer uit Cambridge overigens niet in de beste positie. Want dat de komeet al vrij dicht bij de zon staat, betekent dat hij ook erg lastig te bekijken is. Tegen de 23ste mag je eigenlijk hoogstens hopen dat je nog een stuk van de staart, voor de opgaande zon uit, 's morgens vroeg beven de horizon ziet, als de atmos feer daar toevallig helder zou zijn. De komeet zelf zal door verstrooid zon licht gemakkelijk overstraald worden. Om dat strooilicht uit te schakelen, moet de hinderlijke invloed van de atmosfeer worden uitgeschakeld. Maar vanuit hoogvliegende vliegtuigen, son deerraketten en ruimtevaartuigen is dat met een stijgende graad van suc ces te verwezenlijken. En dat zal dan ook terdege gebeuren. Om het hele verhaal nog even op los se schroeven te zetten: het zou na tuurlijk ook kunnen wezen, dat er twee soorten kometen zijn, de keien verzameling èn de 'vuile sneeuwbal'. Toch zal Raymond Lyttleton zondag wel vroeg opstaan. Want het blijft spannend. Begin januari, als de ko meet hier 's avonds na zonsondergang beter zichtbaar zal zijn, weten we mis schien meer. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behan deling worden genomen. Geheimhou ding is verzekerd. Vragen die niet on derling met elkaar in verband staan moeten in afzonderlijke brieven wor den gesteld. Per brief dient een gul den aan postzegels te worden ingeslo ten. Adres: redactie Trouw-Kwartet, postbus 948, Rotterdam. Vraag: De haag tussen de tuin van de buurman (6 m van zijn raam) en die van ons is ongeveer 4 m hoog. Kan dat moeilijkheden opleveren van buurmans kant (de haag staat op mijn terrein)? Wie zal de takken moeten afkappen? Antwoord: De erfscheiding wordt meestal iets boven ooghoogte gehou den, dus 1.90-2 meter. Het lijkt ons wenselijk de haag tot die hoogte in elk geval terug te snoeien, want nu kunt u er onmogelijk bij om de ligus ter binnen de perken te houden. Op die manier worden de takken hele boomstammen, terwijl de onderkant van de haag schraler wordt. Het is de vraag, of zo'n schrale houtige haag ooit weer behoorlijk wordt). De buur man heeft het recht wat over zijn ter rein groeit eraf te snoeien (ook de op zijn terrein doorgroeiende wortels te kappen). Is de haag gemeenschappe lijk eigendom dan ligt het voor de hand dat ieder zijn eigen kant onder houdt. Staat de heg helemaal op uw terrein, dan zou u alles bij moeten houden. Het is een vrij vervelend werkje en het is het beste dat u met uw buurman tot een vergelijk komt U zegt dan: 'Ik snoei uit eigen bewe ging de bovenkant zodat u meer licht hebt in uw kamer. Wat u doet met de heg aan uw kant moet u zelf weten. Vindt u die heg ook zo mooi als wij en geniet u ook zo van de geurende bloemtrossen en vogeltjes, dan laat u alles verder maar zitten. Hebt u be zwaren, dan mag u alles weghalen wat er in uw tuin steekt, dat is uw recht trouwens'. Vraag: Bij welke temperatuur bestaat gevaar voor bevriezing van een ver warmingsradiator? Onze garage is ten gevolge van niet goed sluitende wen teldeuren op het noorden heel gauw erg koud. Antwoord: Als het niet mogelijk is tochtgaten en kieren te dichten, heeft het niet veel zin een garage te ver warmen. Het lijkt ons de aangewezen weg met de installateur te overleggen of het mogelijk is zonder bezwaren deze radiatoren geheel uit te schake len. Wat uw auto betreft: U moet op tijd antivries laten toevoegen en het ruitesproeierreservoir met het goede middel bijvullen. Vraag: Overal zoek ik het boek Aqua rium Encyclopaedic van Hoedeman' (Bezige Bij 1959). Het is totaal uit verkocht. Antwoord: Dikwijls vraagt men ons een uitverkocht boek via deze rubriek te traceren. Wij menen dat voor déze vragen de rubriek kleine advertenties de aangewezen plaats is. Wij verwij zen deze en andere vragenstellers in de eerste plaats naar de grote biblio theken, vervolgens naar de tweede hands boekenwinkels en tenslotte naar de stalletjes op de weekmarkten. Vraag: Wij willen onze huwelijkse voorwaarden ongedaan maken. Kun nen we dat onderling regelen? Wat zijn de consequenties? Hoe zijn ver der als er geen testament is, de aan spraken van de overlevende partner en de twee kinderen? Antwoord: Slechts door tussenkomst van notaris en/of advocaat kunnen de HV nietig verklaard worden. Zijn er HV en gaat een van de partners fail liet, dan kan het gedeelte dat op naam van de ander staat niet aange tast worden. Wanneer zonder HV een van de partners overlijdt, houdt de ander de helft van de huwelijksge meenschap en erft een kindsdeel: in dit geval erven de kinderen elk een zesde van de nalatenschap en het be zit is voor twee derden in handen van de overblijvende partner. Men kan ge bruik makende van de HV een testa ment maken waarbij o.a. het vrucht gebruik zo gunstig mogelijk geregeld wordt. Dit dient toch te geschieden ten kantore van de notaris. Vraag: Is het waar dat een eigen kind 65 procent successierechten moet beta len van een nalatenschap van onge veer 40.000? Antwoord: Niet alles wat men ons vertelt, hoeven we te geloven: Voor een eigen kind is ƒ6000 vrijgesj van successierechten. Van de volg ƒ25.000 is ƒ1570 verschuldigd, j de volgende ƒ9000 ƒ810,-. Het kind zal dan 2380 aan SR moete talen. Vraag: Het in de vakantie in Lapi gekochte rendiervel stinkt en del ren vallen uit. Kunnen we het f looien? Antwoord: Het looien van een i groter dan die van een konijn! men moeilijk zelf doen. Aan de al re kant is de kans heel groot dat een leerlooier de laatste haren i verdwijnen. Wij zelf hebben dit bleem als volgt opgelost: de ac kant van een dergelijk in de wind droogd vel, hebben we nog eens j schoongemaakt van velletjes e.4 vervolgens met chlorophyl beweri e dit herhaald, zodra we 'ons beest i roken' Op den duur werd het min fH al is het nog steeds geen pre geur. Het uitvallen van de haren ben we bestreden door de huid t spuiten met haarlak. Dit hielp ii daad om de boel bij elkaar te hou kor Het is niet aan te raden een derj aan ke huid te gebruiken als haardki je, want dan blijft er niets van ov t Vraag: Ik heb tapijttegels op de geplakt. Nu liggen ze een jaar de hoeken komen los. Antwoord: Als de tegels zonder od - laag zijn geplakt, is het altijd m 00 lijk dat ze door de werking vaup plankenvloer loskomen. Beter is een zachtboardonderlaag aan te gen en daarop de tegels te plali In elk geval is er voor uw geva de drogist of leverancier van vlo dekking een plakmiddel te koop 101 kunt toepassen. Men smeert het o; te plakken gedeelten en duwt de n op de juiste plaats met iets zwaai boven. Het houdt wel een jaar. I ,tflS AMSTERDAM Directeur F. scher van Beleggingsfonds voor derlandse internationale waa Dutch International Fund (DIF) de recente koersdaling voor aam Kon. Olie 'enigermate overdre I Sinds het begin van het nieuwe 1 Li jaar 1973-1974 (1 september) 1 DIF het belang in aandelen Kon. ee uitgebreid van 50.000 aandelen 87.500 aandelen en deze operatie fcm dit moment nog niet helemaal tooid, aldus de directie in de jaa gadering. OFFICIËLE PUBLIKATIE Rantsoenering van benzine en vloei baar gemaakte aardoliegassen Het Ministerie van Economische Zaken maakt bekend, dat het met ingang van 7 maart 1974 aan iedereen ver boden is autobenzine of vloeibaar gemaakte aardolie- gassen, behalve butaan, te verkopen, af te leveren of te kopen, zonder een door of namens de Minister van Eco nomische Zaken verleende vergunning. Bonnen gelden als bewijs van een vergunning. (Distributiebeschikking Aardolieprodukten 1973, Staatscourant 7-12-1973). Het verbod geldt niet voor: binnengekomen of uitgaande douanegoederen; propaan, voorzover in flessen afgeleverd; de leveringen aan de Nederlandse krijgsmacht of aan die van bondgenoten of aan een hier te lande ge vestigd geallieerd hoofdkwartier. Krachtens de Distributiebeschikking worden aan hou ders van motorrijtuigen bonkaarten uitgereikt Er zul len, per periode van 4 weken, algemene rantsoenen voor het wegverkeer worden vastgesteld. De procedure van de uitreiking en die van het Indienen van een bezwaar zijn reeds bekend gemaakt. Voor het verstrekken van (aanvullende) vergunningen voor het wegverkeer, alsmede voor het gebruik van benzine aan boord van binnenschapen is de Directeur- Generaal van het Verkeer aangewezen. Deze schakelt daarbij om organisatorische redenen de volgende instan ties in: a) de Distributiediensten voor het zakenverkeer met personenauto's (behalve het dienstvervoer voor de Rijksoverheid); b) de Kamers van Koophandel en Fabrieken voor vracht auto's (bestelauto's) met een laadvermogen van ten hoogste 1.500 kg en met een lichtgrijs kenteken bewijs; c) de Rijkshoofdinspecteurs van het Verkeer t.b.v. de voorziening van de overige vrachtauto's met een laad vermogen van meer dan 1.500 kg, autobussen, me chanische trekwagens, rijdende bibliotheken, het dienstvervoer van de Rijksoverheid, met inbegrip van de rijkspolitie, buitenlandse vrachtauto's en autobussen en personenauto's van (tijdelijk) hier te lande verblijvende buitenlanders en van buitenland se toeristen. Voorts zijn aangewezen: de Directeur-Generaal van Landbouw en Voedselvoor ziening voor benzine t.b.v. trekers, machines en werk tuigen in gebruik bij landbouwbedrijven (loonbedrijven inbegrepen) en bosbouwkundige landschapsverzorging in de primaire sector, alsmede voor propaan (in bulk) voor teelt- en fokbedrijven; de Chef van de Directie Kabinet en Protocol van het Ministerie van Buitenlandse Zaken, tb.v. de Motorvoer tuigen in gebruik bij diplomatieke en beroepsconsulaire buitenlandse vertegenwoordigingen hier te lande; de Distributiediensten voor propaan (in bulk) tb.v. de verwarming of horecabedrijven (ook f ritesbakkerijen) De Directeur van het Rijksbureau voor Aardolieproduk ten verleent de vergunning in de volgende gevallen: a) Voor wat betreft benzine en L.P.G.: t.b.v. het interne vervoer in bedrijven of op fabrieksterreinen, voor stationaire motoren, de apparatuur in gebruik bij aannemingsbedrijven of t.b.v. de handelsvoorraad motorvoertuigen. b) Voor propaan (in bulk) t.b.v. alle industrieel en am bachtelijk gebruik. c) Voor alle andere niet genoemde gevallen. Voorzover nodig zullen de hiervoor genoemde instanties bij afzonderlijke publikaties mededelen op welke wijze, waar en wanneer de aanvragen om een (aanvullende) toewijzing kunnen worden ingediend. Hierbij zij erop gewezen, dat in het algemeen de aanvraagformulieren eerst na 1 januari a.s. beschikbaar kunnen worden ge steld. Smeedt het ijzer als het heet is. Het recht van de werknemers op medezeggenschap, op mondig heid wordt door vrijwel niemand meer ontkend. De democratie klopt aan de poorten van het bedrijfsleven. Werkgevers en werknemers sa men moeten daar vorm aan geven. De christelijke vakbeweging werkt-daaraan van harte mee, omdat zij uitgaat van de gelijk waardigheid van alle mensen In evangelische geest. Daarvoor hebben we alle krach ten nodig, leder, die op deze manier wil meewerken aan ver nieuwing van de samenleving, hoort erbij. Meldt u daarom ook aan bij:

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 10